Wojna domowa na Ukrainie 14.12.2021r.- 2366 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 632.

W rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Josephem Bidenem prezydent Wołodymyr Zełenski mówił o możliwości stworzenia ze Stanami Zjednoczonymi kolejnej platformy negocjacji z Federacją Rosyjską w sprawie zakończenia wojny w Donbasie i przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy. 

Zełenski poruszył ten temat w wywiadzie dla ukraińskiego kanału telewizyjnego 1+1.

„Stany Zjednoczone będą zainteresowane odegraniem swojej roli w formacie normandzkim, jeśli naprawdę zadecydują o czymś ważnym, a nie tylko moderowaniu procesu czy przyglądaniu się z boku. Może to być również osobna platforma, która może współpracować z ‚Normandzką Czwórką’. Może to być jeden plan, gdzie pewne kwestie są omawiane na osobnej platformie, gdzie na przykład Ukraina, Stany Zjednoczone i Rosja są obecne, a niektóre bardzo ważne sprawy są omawiane w formacie normandzkim”– powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent zaznaczył, że ważne jest, aby Ukraina nie utraciła formatu normandzkiego, ponieważ partnerzy Kijowa są bardzo zainteresowani rozwiązaniem konfliktu w Donbasie.

„Zainteresowany jest Emmanuel Macron. Dziś jest jednym z liderów Europy, który jest wyraźnie zainteresowany rozwojem i wdrażaniem formatu normandzkiego. Dlatego jego reakcja jest dla mnie bardzo ważna. Wkrótce poznam nowego kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Obecnie mam nadzieję, że wszyscy opowiadają się za kilkoma drogami, każdy chce, aby jak najwięcej krajów zrobiło wszystko, co możliwe, aby powstrzymać wojnę na wschodzie Ukrainy”– powiedział ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski zaznaczył też, że nie wyklucza odrębnego formatu bezpośrednich rozmów z prezydentem Federacji Rosyjskiej.

„Widzę poparcie dla tego kierunku zarówno ze strony naszych europejskich partnerów, jak i Stanów Zjednoczonych”– powiedział prezydent.

Jednocześnie, zdaniem Zełęnskiego, w rozmowie z Josephem Bidenem nie pojawiły się propozycje prowadzenia bezpośredniego dialogu między Ukrainą a przywódcami tzw. nielegalnych grup w Donbasie. Wołodymyr Zełenski dodał też, że Emmanuel Macron stale podkreśla, że ​​Ukrainy nie należy zostawiać samej sobie z przedstawicielami nielegalnych grup zbrojnych, jak chce Federacja Rosyjska.

Podkreślił też, że podczas rozmów z przywódcą amerykańskim uzgodniono, że strona ukraińska będzie podmiotem i uczestnikiem wszelkich spotkań z udziałem innych państw dotyczących bezpośrednio Ukrainy.

Prezydent Ukrainy powiedział, że w rozmowie z Josephem Bidenem otrzymał od Rosji przesłanie zapewnienia, że ​​nie będzie kontynuowała eskalacji na ukraińskich terytoriach.

„Wydaje mi się, że jest to wynik skromny i nie ostateczny, ale bardzo ważny. Zrobiliśmy wszystko, aby Rosja powiedziała Stanom Zjednoczonym, że nie dokona inwazji (na Ukrainę– dopisek mój)”– powiedział Zełenski, dodając, że dziś trudno o konkrety dotyczące tej sytuacji, ponieważ prezydent Rosji jest zainteresowany rozmowami z prezydentem Stanów Zjednoczonych, a nie jest zainteresowany rozmowami z nikim innym.

„Zjednoczyliśmy wszystkich i wszyscy rozumieją, że szykuje się poważny pakiet sankcji na wypadek jakichkolwiek zagrożeń, nawet niewielkiej eskalacji ze strony Rosji”– podkreślił ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski przypomniał też, że wszystkie obecne sankcje przeciwko Rosji pozostają w mocy, mimo że inne państwa cierpią z powodu tej polityki sankcji.

Zapytany o możliwość przeprowadzenia referendum w sprawie szczególnego statusu niektórych obwodów obwodów donieckiego i ługańskiego prezydent powiedział, że nie wyklucza możliwości „referendum w sprawie Donbasu jako całości” w ramach szeregu porozumień , ale dziś takie wyrażenie woli nie jest brane pod uwagę.

„Może chodzić o Donbas, o Krym, może o zakończenie wojny w ogóle. Ten czy inny kraj może nam zaoferować pewne warunki. Dziś tak nie jest. To znaczy, że nie mam tu żadnych tajemnic przed społeczeństwem. Nie żartuję z takich rzeczy. Ale jeśli jest takie trudne wyzwanie, na pewno skonsultuję się z naszym społeczeństwem”– powiedział prezydent.

Jednocześnie Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraina na pewno nie zrezygnuje ze swoich terytoriów.

Dodam tylko, gwoli uzupełnienia, że te tzw. referendum, o którym wspomniał Zełenski, nie ma na celu zapytania się mieszkańców Donbasu o dotyczący ich status, tylko ma zostać przeprowadzone „w sprawie Donbasu”– jako ogólnonarodowe referendum, które zadecyduje o losie mieszkańców tego regionu i samego regionu. Tak więc, kolejny już raz o losie Donbasu i zamieszkujących go ludzi, decydować się będzie ponad ich głowami, i z pominięciem ich żywotnych interesów regionalnych i narodowościowych. Jednocześnie, czyż nie jest drwiną, domaganie się przez Zełenskiego podejmowania wszelkich decyzji zawieranych na forum międzynarodowym, tylko z udziałem Ukrainy.

A więc, to co dotyczy Ukrainy- to tylko z udziałem Kijowa, ale już to co dotyczy milionów mieszkańców Donbasu, to bez ich udziału.

Pokrętna, i bardzo prymitywna logika Kalego.

Ciekawe, co na to mediatorzy zachodni? Przypomnę, że wobec Śląska wiedzieli jak takie referendum ma wyglądać- i jak go przeprowadzić, a teraz nagle dostali zaniku pamięci i zaćmienia umysłu.

https://www.president.gov.ua/en/news/glava-derzhavi-mi-zrobili-vse-shob-rosiya-sogodni-skazala-sh-71989.

*

 A na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, kolejne straty pozabojowe w Ukraińskich Siłach Zbrojnych.

„Serwisant USZ w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił doznał złamania nogi podczas rozładunku żywności w wyniku naruszenia zasad bezpieczeństwa”– poinformował Aleksander Mazeikin, oficer służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Zaznaczył, że Milicja Ludowa ŁRL nadal odnotowuje „pozabojowe straty w szeregach ukraińskich żołnierzy w wyniku naruszenia wymogów bezpieczeństwa podczas wykonywania prac gospodarczych. Podczas rozładunku żywności w 1 dywizji 79 brygady, w wyniku złamania przepisów bezpieczeństwa, jeden z żołnierzy doznał złamania kości strzałkowej.”

Poza tym, dowództwo Ukraińskich Sił Zbrojnychwysłało snajperów na teren osiedla typu miejskiego Pietropawłowka w celu dokonania prowokacji.

„Według naszego wywiadu paru snajperów ze 131 batalionu rozpoznawczego dotarło na pozycje jednostek 79 brygady w rejonie osady Pietropawłowka”– poinformował Aleksander Mazeikin.

Ponadto, Milicja Ludowa ŁRL przechwyciła drona (UAV) bojowego Ukraińskich Sił Zbrojnych, kierującego się do obwodu sławianoserbskiego w celu dokonania zamachu terrorystycznego.

„Na terenie osiedla Słowianoserbsk żołnierze z 79 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych wbrew porozumieniom mińskim użyli bezzałogowego statku powietrznego typu ‚Mavic-2’, własnoręcznie przerobionego na bojowy i wyposażony w urządzenie do zrzucania ładunku wybuchowego”- poinformował oficjalny przedstawiciel resortu obrony ŁRL Iwan Filiponenko.

Filiponenko powiedział, że bezzałogowy statek powietrzny został „natychmiast odkryty, przechwycony i przymusowo podłożony przez żołnierzy załogi stacji tłumienia ‚Triton M1’ Milicji Ludowej ŁRL”.

„Urządzenie wybuchowe znalezione na powierzchni UAV zostało zniszczone. Nasi specjaliści pracują z danymi pobranymi z drona”– dodał rzecznik resortu obrony ŁRL.

Oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL poinformował także, że bezzałogowy statek powietrzny lecia w kierunku Słowianoserbska, „prawdopodobnie mając na celu uderzenie w infrastrukturę cywilną”.

Przypomniał, że wcześniej bezzałogowy statek powietrzny Ukraińskich Sił Zbrojnych uderzył w pompownię i podstację elektryczną w obwodzie słowianoserbskim.

Dodatkowo USZ rozmieściły pojazdy opancerzone na obrzeżach miejscowości Ługańskoje i w osadzie Troickoje.

„W obszarze odpowiedzialności 30 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych ujawniono obecność dwóch BRDM-2 na obrzeżach osady Ługańskoje i jednego BMP-1 w strefie mieszkalnej osady Troickoje”– Poinformowała o tym służba prasowa Komendy Ludowej Policji LPR.

A poza tym, na froncie w Donbasie- na jego obu odcinkach, w dniu wczorajszym było spokojnie i nie dochodziło ze strony USZ do żadnych naruszeń warunków rozejmu.

Jak widać, ściągnięcie pod granice Ukrainy tylko kilku dywizji Sił Zbrojnych FR, nagle spowodowało cud wywiązywania się przez Kijów z podpisanych przez niego porozumień pokojowych.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 14 грудня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 13 грудня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 2 порушення режиму припинення вогню.

В напрямку ПОПАСНОЇ окупанти вели вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

Поблизу КАТЕРИНІВКИ, що на Луганщині, ворог здійснив обстріл з гранатометів різних систем і стрілецької зброї.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок дій ворога немає.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь та змусили противника припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 14 грудня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.12.2021r.- 2366 dzień od nowego rozejmu.

 1. Neonazistowski batalion „Aydar” przeniesiony do Donbasu.
  https://novorosinform.org/v-donbass-perebrosili-neonacistskij-batalon-ajdar-85259.html
  Ledwo się pojawili i już zdążyli zabić swojego kolegę za rzekomą kradzież. Ponadto w jednym z miejskich lokali rozrywkowych wykrzykiwali groźby pod adresem gości klubu i wszystkich mieszkańców Donbasu, a także wyrażali zamiar „zabicia wszystkich wrogów ukraińskiej niepodległości”.

  Polubione przez 7 ludzi

 2. W temacie afery z byłym juz wiceszefem MSW Ukrainy Gogilaszwilim która na Ukrainie „dorobiła się” nazwy „Gogi-gate”. Cytat „Prezenty dla Prezydenta. Czy Zełenski jest narkomanem i ile kosztuje gram kokainy dla „sług narodu”…Środowiska polityczne i medialne zaczęły poważnie mówić o niestabilnym stanie prezydenta. A to podsyca od dawna plotki, że Zełenski regularnie zażywa narkotyki…Zainteresowanie tym tematem wzbudził również skandal z udziałem wiceministra spraw wewnętrznych Aleksandra Gogiłaszwilego, a jednocześnie męża asystentki prezydenta Władimira Zełenskiego Marii Lewczenko…Jak dowiedziała się „Strana” , sam Gogilaszwili był kiedyś zamieszany w sprawę karną dotyczącą handlu narkotykami. W związku z tym pojawiły sie plotki, że to on dostarcza „zioło” Zełenskiemu, co tłumaczyło jego niewiarygodny rozwój kariery: od skazanego wcześniej obywatela Rosji do fotela wiceszefa MSW Ukrainy”. Czyli potwierdza sie to o czym niedawno tutaj napisałem to znaczy że to jest „diler” samego Zełenskiego 🙂
  https://strana.today/news/366842-prinimaet-li-vladimir-zelenskij-narkotiki-i-skolko-stoit-hramm-kokaina-dlja-sluh-naroda.html
  Plus pojawiły sie informacje o jeszcze jednym „dilerze’ który ma „obsługiwać” polityków proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu”. Według ukraińskiego portalu „Strana” powołującego się na swoje „źródła” w MSW Ukrainy oraz „światku kryminalnym” ma to być jeden z parlamentarzystów frakcji „Sługa Narodu” Mykoła Tyszczenko, „prywatnie” ukraiński restaurator;
  https://strana.today/news/366983-strana-uznala-chto-tishchenko-snabzhaet-vladimira-zelenskoho-i-eho-okruzhenie-kokainom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Kolejne żale „Naczelnego Klauna Ukrainy” na „zdradę’ ze strony Niemiec. Tym razem w wywiadzie udzielonym włoskiej ‚La Repubblica” Zełenski żalił się że Niemcy zablokowali dostawy uzbrojenia na Ukraine „ze strachu przed Rosją”. Cytat „Tego niestety nie można powiedzieć o wszystkich krajach europejskich. Na przykład Niemcy niedawno uniemożliwiły nam dostarczanie przez NATO karabinów przeciwdronowych i systemów przeciwsnajperskich, które są wyłącznie narzędziami obronnymi. Czy nie jesteśmy w ósmym roku wojny mamy do nich prawo? Mamy. Każde demokratyczne państwo chronione przed agresją powinno mieć prawo do zakupu takich narzędzi obrony. Ale w niektórych stolicach strach wciąż zwycięża – powiedział Zełenski”;
  https://strana.today/news/366994-vladimir-zelenskij-schitaet-chto-nekotorye-hosudarstva-bojatsja-rossiju.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Stara nowa „zdrada” ze strony Austrii, czyli (cytat) „Karl Nehammer, wybrany na nowego kanclerza Austrii, spodziewa się niebawem uruchomienia rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Jednocześnie sprzeciwiał się próbom wykorzystania projektu jako środka nacisku na Rosję w sprawie Ukrainy”;
  https://strana.today/news/366969-kantsler-avstrii-nekhammer-osudil-uvjazku-severnoho-potoka-2-s-situatsiej-v-ukraine.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Tymczasem na salę posiedzeń Rady Najwyższej Ukrainy wdarł sie jeden z deputowanych z frakcji ‚Batkiwszczyna” który był „uzbrojony”…w kasę fiskalną. Jak tłumaczył parlamentarzysta zrobił to by poprzeć protestujacych przeciwko obostrzeniom i fiskalizmowi ukraińskich drobnych przedsiębiorców;
  https://strana.today/news/366980-andrej-nikolaenko-podderzhivaet-fop-i-pronosit-v-radu-kassovyj-apparat.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Bo nigdy te „kasyna” nie miały zarabiać na siebie. Różne parapodatki nałożone na domy hazardu stawiały pod znakiem zapytania opłacalność tej inwestycji. Pozwalały za to na…pranie brudnych pieniędzy i korumpowanie urzędników. Teraz każdy urzędnik może otrzymać pokwitowanie, że on nie sprzeniewierzył środków publicznych tylko wygrał w kasynie.
   „dzikie kasyna” dalej działają i mają się dobrze, te „legalne” służą gangsterom do prania pieniędzy.

   Polubione przez 5 ludzi

 6. Ukraińska codziennosć. W obwodzie charkowskim zatrzymano policjanta który handlował narkotykami w areszcie śledczym oraz na…sali sądowej. Cytat „Odnotowano, że policjant był częścią konwoju, który przewoził aresztowanych z aresztu śledczego w Charkowie do sądu. Udało mu się przekazać narkotyki zatrzymanym nawet na sali sądowej”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4427310-na-kharkovschyne-polytseiskyi-prodaval-narkotyky-v-pomeschenyy-suda-y-syzo

  Polubione przez 5 ludzi

 7. OT z Rumunii. Okazało się ze od czterech lat kradziono olej napędowy z głównej bazy amerykańskiej na terytorium Rumunii. Straty z tego powodu mają wynosic 2 mln dolarów. Cytat „Na początku tego tygodnia rumuńska gazeta Adevarul poinformowała, że ​​siedmiu podejrzanych jest objętych dochodzeniem w związku z zarzutami kradzieży oleju napędowego, który napędzał generatory prądu w bazie lotniczej Mihail Kogălniceanu. Kradzież miała miejsce w latach 2017-2021…Powołując się na źródła organów ścigania, Adevarul poinformowała, że podejrzani to byli lokalni pracownicy zatrudnieni w bazie przez firmę odpowiedzialną za zarządzanie generatorami”;
  https://www.military.com/daily-news/2021/12/09/2m-diesel-stolen-us-army-base-romania.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli nowa „politycznie poprawna” wersja bajki „Piękna i Bestia”. Cytat „W Olney Theatre Center (USA, Maryland) na początku listopada odbyła się premiera musicalu opartego na klasycznej baśni „Piękna i Bestia”…Wyreżyserowała go Marcia Milgrom Dodge, która przerobiła klasyczną produkcję tak, aby była jak najbardziej zbliżona do współczesnych zachodnich pojęć tolerancji…W rolę „Pieknej” wcieliła się „ciałopozytywna” czarna LGBTQ(i tak dalej) aktorka Jade Jones, a rolę Bestii zagrał niepełnosprawny biały tancerz Evan Ruggiero, który podczas studiów stracił nogę z powodu raka kości”…
  http://alternatio.org/events/all/item/97566-eto-bell-net-deti-eto-bodipozitivnaya-lesbiyanka-v-amerikanskom-myuzikle-krasavitsa-i-chudovische-foto

  Polubione przez 5 ludzi

 9. OT białorusko-ukraińskie, czyli (cytat) „Łukaszenka przygotował dla Ukrainy niespodziankę za dziesiątki milionów dolarów…Białoruski rząd przyjął rezolucję „O licencjonowaniu importu niektórych rodzajów towarów”, zgodnie z którą import szeregu towarów pochodzenia ukraińskiego będzie realizowany na podstawie jednorazowych licencji. Zgodnie z preambułą dokumentu miało to miejsce w związku z systematycznym łamaniem przez Ukrainę zasad wolnego handlu…Ograniczenia obejmowały 36 pozycji towarowych, których łączna wielkość eksportu z Ukrainy na Białoruś w 2020 r. wyniosła 114 mln USD, według ukraińskich statystyk celnych. Lub dziesięć procent ukraińskiego eksportu towarów do tego kraju. Ograniczenia nakładane są na sześć miesięcy”;
  https://ria.ru/20211214/litsenzirovanie-1763552152.html

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko , obecnie deputowana Rady Najwyższej Ukrainy i liderka ugrupowania „Batkiwszczyny” podczas swojego wystąpienia w parlamencie „pogratulowała” kolejne „sukcesu” Ukrainy, czyli tego że „po raz pierwszy w historii niepodległej Ukrainy zajęliśmy ostatnie miejsce na kontynencie europejskim pod względem PKB na mieszkańca”…
  https://russian.rt.com/ussr/news/938502-timoshenko-ukraina-vvp

  Polubione przez 6 ludzi

 11. 300 tys. obywateli Ukrainy z ważnymi kartami pobytu-takie dane opublikowało PAP.

  Liczba obywateli Ukrainy posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce przekroczyła 300 tys. osób. Tym samym stanowią oni prawie 57 proc. ogółu osiedlających się w kraju cudzoziemców.
  Z nieco ponad 300 tys. obywateli Ukrainy posiadających ważne karty pobytu, ok. 60% to osoby w przedziale wiekowym 18 – 40 lat. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia stanowią ok. 12%, a osoby powyżej 40 lat – ok. 28%. Nieznacznie przeważają mężczyźni, którzy stanowią 54% populacji.
  https://www.gov.pl/web/udsc/300-tys-obywateli-ukrainy-z-waznymi-kartami-pobytu

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Zdrada

  Ukraiński DTEK wznowił przesył energii elektrycznej z Dobrotvirska TPP do Polski na prośbę Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).
  Wznowienie przesyłu energii z Ukrainy ma na celu zapewnienie utrzymania stabilnej pracy polskiego systemu elektroenergetycznego. Energia jest przesyłana do Polski z elektrociepłowni TPP Dobrotvorskaya.

  Import energii z Ukrainy odbywa się według harmonogramu na zasadzie resztkowej w trybie 135 MW. TPP, po ustaleniach z krajowym operatorem, przeznaczyło jeden blok do przesyłu energii do Polski.
  https://biznesalert.pl/ukraina-wznowila-dostawy-energii-elektrycznej-do-polski-na-prosbe-pse/

  Polubione przez 5 ludzi

  • I znowu powrócił temat importu prądu na Ukrainę z Białorusi. Cytat „Zmieniają schemat. Dlaczego ustaje import energii elektrycznej z Białorusi i co stanie się z systemem energetycznym Ukrainy…W ostatnich dniach import energii elektrycznej z Białorusi odbywał się sporadycznie…Według Ukrenergo , z dnia. 13 grudnia dostarczono 1,4 miliona kilowatogodzin, czyli o 90,9% mniej niż 10 grudnia…W czwartek, według naszych źródeł na rynku energetycznym, w ogóle nie będzie komercyjnego importu energii elektrycznej z Białorusi. Przerwy przewidziane są co najmniej do niedzieli 19 grudnia. A co będzie dalej, nie jest jeszcze jasne”. W artykule zwrócono uwagę że załamanie importu prądu z Białorusi może mieć związek z ujawnieniem faktu ze stoi za tym firma powiązana z przewodniczacym parlamentarnej frakcji „Sługa Narodu” Dawidem Arachmiją która wykorzystuje do tego „zaprzyjaźnioną” firmę z ZEA i ze teraz wszyscy ‚zainteresowani” szukają nowego ‚schematu” który miałby „przykryć” ten proceder;
   https://strana.today/news/367036-pochemu-ostanavlivaetsja-import-elektroenerhii-iz-belarusi-i-cheho-zhdat-dalshe.html

   Polubione przez 4 ludzi

 13. OT militarne

  W zeszłym tygodniu na służbę ukraińskiej armii trafiło dokładnie 44 egzemplarze lokalnie produkowanych pojazdów Kozak-2M1 podczas uroczystej ceremonii w ramach obchodów 30-lecia Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Wchodząc w szczegóły, Kozak-2M1 waży prawie 14 ton i może transportować co najmniej sześciu żołnierzy w pełnym uzbrojeniu bojowym. Jego obsługą zajmuje się dwuosobowa załoga. Kozak-2M1, jako lekki pojazd taktyczny, zapewnia mobilność i ochronę ładunków oraz personelu na polu walki, dzięki pancerzowi odpowiadającemu standardowi NATO STANAG 4569 na poziomie 2. Oznacza to, że radzi sobie z zatrzymywaniem pocisków 7,62×51 mm wystrzeliwanych z odległości 30 metrów, granatami ręcznymi, przeciwpiechotnymi ładunkami wybuchowymi i bombami przydrożnymi.
  https://www.chip.pl/2021/12/opancerzone-pojazdy-kozak-2m1-ukraina/

  Polubione przez 6 ludzi

 14. Boris Johnson podkreślił w rozmowie z Władimirem Putinem „zaangażowanie Wielkiej Brytanii w integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy” – podało biuro brytyjskiego szefa rządu po rozmowie obu polityków. Premier ostrzegł także prezydenta Rosji, że „jakiekolwiek działania destabilizujące będą strategicznym błędem, który będzie miał znaczące konsekwencje”.
  https://tvn24.pl/swiat/rosja-ukraina-boris-johnson-ostrzega-wladimira-putina-dzialania-destabilizujace-ukraine-beda-strategicznym-bledem-ktory-bedzie-mial-znaczace-konsekwencje-5525760

  Polubione przez 5 ludzi

 15. 11 grudnia w wywiadzie dla „Liberty Radio” rzecznik Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki John Kirby ujawnił, jaka była skala dotychczasowych dostaw wyrzutni i pocisków kierowanych zestawu przeciwpancernego FGM-148 Javelin dla Ukrainy.

  Łącznie, od 2018 r., kiedy dostarczono pierwsze egzemplarze, Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały 77 zespołów celowania i naprowadzania (CLU) i 540 pocisków kierowanych różnych wersji. Ostatnia dostawa, z października br., obejmowała 30 pocisków, a łącznie w ciągu 2021 r. ukraińskie wojsko otrzymało 180 pocisków i 30 CLU. Zostały one dostarczone w ramach pomocy finansowej przyznanej Ukrainie przez amerykańską administrację ‒ w 2021 r. miała ona łączną wartość 450 mln USD. Dla porównania, w 2018 r. Ukraina otrzymała 37 CLU i 210 pocisków o wartości 47 mln USD, zaś w 2020 r. 10 CLU i 150 ppk o wartości 36,5 mln USD. Wszystkie pochodziły z nadwyżek sprzętowych Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.
  https://zbiam.pl/podsumowanie-dotychczasowych-dostaw-ppk-javelin-dla-ukrainy/

  Polubione przez 5 ludzi

 16. Tymczasem przypomniał o sobie były szef Biura Prezydenta Ukrainy i były „bliski współpracownik” Zełenskiego Andrij Bohdan z którym obszerny wywiad przeprowadził ukraiński dziennikarz Dmytro Gordon. W wywiadzie Bohdan miedzy innymi nazwał obecna sytuację na Ukrainie „katastrofalną” oraz że Zełenski może nie dotrwać na urzedzie do końca kadencji;
  https://strana.today/news/367042-andrej-bohdan-dal-trekhchasovoe-intervju-dmitriju-hordonu.html
  Bohdan jednym słowem ocenił obecną sytuację na Ukrainie, czyli „DUPA” 🙂
  https://strana.today/news/367074-zhopa-andrej-bohdan-otsenil-situatsiju-v-ukraine-odnim-slovom.html
  Opowiedział takze o opłacaniu deputowanych proprezydenckiej frakcji parlamentarnej „Sługa Narodu” „lewymi” pieniędzmi tzw. kopertówkami, tak jak to było wcześniej za „reżimu Poroszenki”;
  https://strana.today/news/367060-bohdan-podtverdil-informatsiju-o-zarplatakh-v-konvertakh-u-sluh-naroda.html

  Polubione przez 5 ludzi

 17. OT z Juesej

  W Nowym Jorku odbyła się pikieta poparcia dla Assange’a…
  Przybyli założycielka Pink Floyd Waters i aktorka Sarandon !!!

  Skorzystam z okazji …

  Roger Waters fires machine gun into crowd, pig flies overhead! (HD/HQ)

  Pink Floyd – Welcome to the Machine (1975)

  Polubione przez 4 ludzi

 18. Tradycyjny „njus” z Ukrainy, czyli w jednym z zagajników w obwodzie dniepropietrowskim znaleziono zwłoki „ukrowojaka” z „oznakami gwałtownej śmierci”. Jak sie okazało został on zakatowany na terenie jednej z ukraińskich jednostek wojskowych przez innych „ukrowojaków”. Jak informuja ukromedia szyscy mieli służyć w „elitarnej” 93 Brygadzie Zmechanizowanej znanej jako „kiborgi z donieckiego lotniska”;
  https://strana.today/news/367097-sosluzhivtsy-ubili-voennoho-v-sele-svobodnoe-pod-dneprom.html

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.