Wojna domowa na Ukrainie 15.12.2021r.- 2367 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 633.

„Ambasada USA w Kijowie przeinaczyła ostatnie słowa prezydenta Rosji Władimira Putina o ludobójstwie w Donbasie”– poinformowała rosyjska misja dyplomatyczna w stolicy Ukrainy. 

Rosyjska misja dyplomatyczna w Kijowie zareagowała na atak amerykańskich dyplomatów, którzy próbowali przedstawić w fałszywym świetle słowa prezydenta Rosji na temat sytuacji w Donbasie. Wcześniej Putin powiedział, że rusofobia to pierwszy krok w kierunku ludobójstwa. 

„Po raz kolejny musimy przyznać, że ambasada USA w Kijowie fałszywie przedstawia słowa rosyjskich przywódców. 
Dokładny cytat prezydenta Rosji: ‚Rusofobia to pierwszy krok w kierunku ludobójstwa’. 
Czyż nie?”
– napisano w postcie opublikowanym przez rosyjskich dyplomatów na Twitterze.

Taka postawa przedstawicielstwa dyplomatycznego Stanów Zjednoczonych na Ukrainie, na którą zwrócili uwagę dyplomacji rosyjscy- nie jest tylko jawną kpiną, ale jednocześnie dowodzi, że przedstawiciele amerykańskiej administracji nie chcą obiektywnie oceniać sytuacji na południowo-wschodniej Ukrainie, ponieważ nie odpowiada to ich obecnym interesom w wywieraniu nacisku na Rosję. I to się tylko liczy, na czym oczywiście cierpi obiektywna prawda.

Przypomnę, że już wcześniej UE wezwała Kijów do poszanowania praw mieszkańców Donbasu– w szczególności do nieograniczania ich przemieszczania się na przejściach wjazdowych i wyjazdowych (punktach kontrolnych), które swego czasu były zamykane pod pretekstem rozprzestrzeniania się koronawirusa .

„COVID nie jest wymówką, by je zamknąć. Może to być powodem, aby ograniczyć liczbę przekraczania punktów kontrolnych, ale jest to otwarta przestrzeń … Dlatego ja nie akceptują takiego argumentu”– powiedział  specjalny przedstawiciel UE na rzecz Praw Człowieka Eamon Gilmore w wywiadzie w październiku br. dla RBC-Ukraina.

Zwrócił także uwagę na brak postępów w śledztwie w sprawie wydarzeń z lutego 2014 r. na kijowskim Majdanie i majowych wydarzeń w Odessie, kiedy to nacjonalistyczni radykałowie podpalili Dom Związków Zawodowych, z którego próbowali uciec przeciwnicy „Euromajdanu”.

W związku z tymi i innymi przestępstwami także Rosja już złożyła przeciwko Ukrainie międzypaństwową skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na podstawie art. 33 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej uzasadniała ten krok potrzebą zwrócenia uwagi społeczności światowej „na rażące i systematyczne łamanie praw człowieka przez władze ukraińskie, odnotowanie licznych czynów przestępczych w dziedzinie prawa międzynarodowego, zmusić władze ukraińskie do zaprzestania ich popełniania i przeprowadzenia odpowiedniego śledztwa.”

Z kolei oficjalna przedstawicielka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Maria Zacharowa wyraziła opinię, że wszystkie środki, które Kijów otrzymuje od zachodnich partnerów, a także wszelka pomoc, przeznaczane są przez ukraińskie władze na zabójstwa ich przeciwników politycznych oraz dziennikarzy- własnych obywateli.

„Zamiast realizacji planu pokojowego w żadnym wypadku nie stosuje się planu pokojowego– niejako dostawy broni, rzucenia jarzma kredytowego, zawierania prawnych umów finansowych na zakup broni. Za te ogromne sumy płaci ukraiński podatnik. Tylko, że nie płaci za swoje bezpieczeństwo, ale płaci za mordowanie cywilów na swoim terytorium, swoich braci, którzy zostali zabici tą bronią”– powiedziała Zacharowa 10 grudnia br. w programie telewizyjnym „Pierwszy Kanał”.

Z kolei sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow zaznaczył, że Moskwa chciałaby widzieć z Zachodu apel do Kijowa o zaprzestanie prowokacji na południowym wschodzie kraju.

„Jeżeli mówimy o potrzebie deeskalacji na Ukrainie, to chcemy, aby Kijowe wezwały do ​​zaprzestania prowokacyjnych działań na linii demarkacyjnej, ale niestety nie widzimy żadnych apeli do Kijowa”– powiedział dziennikarzom Pieskow, gdy skomentowanie apelu przedstawicieli G7 do Moskwy z żądaniem deeskalacji sytuacji wokół Ukrainy.

Podkreślił też, że Rosja z zadowoleniem przyjmie wezwanie do wypełnienia porozumień mińskich i  nawiązania bezpośredniego dialogu z przedstawicielami samozwańczych republik.

Jednak, jak pokazuje korespondencja dyplomatyczna ministrów spraw zagranicznych Rosji, Francji i Niemiec, przedstawiciele Paryża i Berlina są zdania, że nawiązanie bezpośredniego dialogu między Kijowem, Donieckiem i Ługańskiem „nie znajdzie poparcia wśród krajów formatu normandzkiego”. Co więcej, minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba w lipcu ubiegłego roku stwierdził, że zapewnienie specjalnego statusu dla DRL i ŁRL w ukraińskiej konstytucji jest niedopuszczalna. 

Jednocześnie taka odmowa, jest jednak sprzeczna z porozumieniami mińskimi, gdzie wymóg ten jest określony w artykule 11 dokumentu. Zgodnie z nim, w kraju powinna zostać przeprowadzona reforma konstytucyjna, która oznacza „decentralizację jako kluczowy element… oraz przyjęcie stałego ustawodawstwa o specjalnym statusie niektórych obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego”.

Aby odwrócić od meritum tego problemu na Zachodzie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, stosuje się taktykę obwiniania Rosji za eskalację sytuacji w Donbasie, tak jakby jej żołnierze każdego dnia prowadzili ostrzał ludności cywilnej w D i ŁRL.

„Rosja jest przeszkodą, który utrudnia pokojowe rozwiązanie”– powiedział w październiku br. szef Pentagonu Lloyd Austin na briefingu po rozmowach z byłym ministrem obrony Ukrainy Andrijem Taranem.

Ponadto, za sugestią Waszyngtonu, w ostatnich miesiącach wokół Rosji rozpętała się cała kampania informacyjna, w której przypisywano Moskwie zamiary „zaatakowania” Ukrainy. Temat ten jest aktywnie dyskutowany w amerykańskich mediach, a także staje się zasadniczym przedmiotem rozmów na międzynarodowych wydarzeniach, w tym na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów grupy G7. Na tej też kanwie, USA zagroziły również Rosji sankcjami i innymi restrykcjami.

„Dałem jasno do zrozumienia prezydentowi Putinowi, że jeśli dokona on inwazji na Ukrainę, konsekwencje dla jego gospodarki będą katastrofalne”– powiedział w ostrym tonie prezydent USA, Joe Biden.

Jednocześnie wykluczył wysłanie wojsk amerykańskich na Ukrainę w celu konfrontacji wojskowej z Rosją.

Jest to dowodem na to, że obecne stanowisko Stanów Zjednoczonych świadczy o ich niechęci do obiektywnej oceny sytuacji na Ukrainie, gdyż nie odpowiada to ich obecnym interesom. Dlatego Waszyngton próbuje zmienić rzeczywistość, starając się przypisać Rosji wszystkie grzechy Kijowa.

Z tym, że nie ma sensu opowiadać takich bzdur mieszkańcom Donbasu, ponieważ doskonale wiedzą, kto skąd strzela i dlaczego to wszystko się stało. Konflikt ten jest konsekwencją zamachu stanu na Ukrainie w 2014 roku, wspieranego i legitymizowanego przez Stany Zjednoczone. Dlatego Waszyngton tworzy teraz równoległą rzeczywistość, aby uzasadnić to, co dzieje się na Ukrainie.

Stany Zjednoczone przymykają oczy na zbrodnie dokonane przez probanderowską juntę z Kijowa, ponieważ mają pełną swobodę- w obecnej sytuacji, aby wywierać presję na Rosję. I to nie pierwszy raz, kiedy władze amerykańskie odmawiają przyznania się do oczywistości, że ich zarzuty przekraczają wszelkie granice.

Podobna sytuacja miała kiedyś miejsce w Jugosławii. I dzięki takiej polityce Stany Zjednoczone faktycznie błogosławią teraz władzom Kijowa kontynuację wojny i ludobójstwa w Donbasie. Wcześniej zaś, choćby tolerowanie zbrodni hitlerowskich, bo jak wiemy pierwsze obozy koncentracyjne [1] powstały jeszcze przed wybuchem II WŚ- tuż po dojściu do władzy niemieckich faszystów, a jeszcze przed sławną już olimpiadą w Berlinie z 1936 roku [2] (nota bene, hitlerowski stadion olimpijski jest do dziś ozdobą stolicy Niemiec, a należy do sławnego klubu Herta Berlin [3], której to sponsorem jest Deutsche Bahn [4], [5]- czynnie uczestniczący w transportach ludzi do obozów zagłady i obozów koncentracyjnych), w której to olimpiadzie brała udział bardzo liczna reprezentacja Stanów Zjednoczonych, gdy w niecałe dwa lata później przez Niemcy w 1938 roku przetoczyła się zbrodnia „Kryształowej Nocy” [6], a ludność żydowska pozbawiona została, przez ustawy norymberskie [6]- wszelkich praw obywatelskich. Wtedy to, też liderom „wolnego świata”, takie dziania reżymu hitlerowskiego nie przeszkadzały a informacje o tych faktach nie znajdowały się na szpaltach poczytnych dzienników w Paryżu, Londynie i Nowego Jorku. A to z tej prostej przyczyny, zadeklarowanej przez Hitlera w jego dziele programowym „Main Kampf” [7]- zwierzęcej antyrosyjskości, a szerzej- antysłowiańskości, którą to nację- wraz z Żydami, uznawał za rasę „podludzi” [8]. Tak więc, za cenę zniszczenia Rosji, Zachód przymykał oczy na jawnie już popełniane zbrodnie, w tym ludobójstwa. Dziś sytuacja wygląda „bliźniaczo” podobnie, ale tym razem w odniesieniu do Ukrainy. W tym świetle bardzo dziwi postawa Polski, której ludność ucierpiała nie tylko ze strony Niemców, ale także ze strony Ukraińców, którzy dopuścili się na Polakach brutalnej zbrodni ludobójstwa.

No, ale powracając do aktualnego tematu, należy zwrócić uwagę na absurdalność sytuacji, w której państwa zachodnie wymagają od Rosji przestrzegania porozumień mińskich, choć one tylko są zobowiązaniem dla obu stron konfliktu.

Takie apele niektórych zachodnich przedstawicieli są zaskakujące, bo Rosja nie ma tam nic do spełnienia. Nie jest stroną konfliktu. Ukraina musi wypełnić swoje zobowiązania, ale nikt na Zachodzie nie mówi o tym krytycznie.

W tym konkretnym przypadku, Stany Zjednoczone dyskredytują się swoim obecnym stanowiskiem w sprawie sytuacji w Donbasie.

Takie wypowiedzi strony amerykańskiej wskazują, że Waszyngton jest świadomy tego, co dzieje się na terytorium Ukrainy.  W ten sposób stają się wspólnikami zbrodni popełnionych za ich przyzwolenie dla kijowskich władz.

Ponadto, same Stany Zjednoczone nie zajmują ostatniego miejsca wśród tych krajów, które łamią prawa człowieka i popełniają zbrodnie wojenne. W związku z tym obecne oświadczenie ambasady amerykańskiej jako bezpośrednim sygnałem dla Kijowa, że ​​wszystkie ich przewinienia będą usprawiedliwione.

Stany Zjednoczone tak naprawdę mówią: kontynuuj dobrą robotę, a nawet zintensyfikuj swoje wysiłki. W związku z tym wszystkie ich zapewnienia, że ​​nie ma alternatywy dla porozumień mińskich, są niczym innym jak formalną deklaracją dalszej eskalacji konfliktu w Dobnasie.

Jednocześnie Stany Zjednoczone nie przyznają się, że faktycznie ukrywają zbrodnie wojenne Kijowa, i wolałyby odwrócić uwagę europejskich sojuszników wyimaginowaną inwazją rosyjską.

To pasuje do aktualnej amerykańskiej agendy. A celem tej agendy jest uczynienie Rosji odpowiedzialnym za konflikt, który stworzyły ukraińskie władze swoją radykalną probanderowską, skrajnie nacjonalistyczną polityką. A jeśli uda się w narracji propagandowej utrwalić ten przekaz, że to Rosja jest odpowiedzialna za ten kryzys, to będzie można nałożyć na nią ciężkie sankcje lub nawet bez nich rozlokować siły zbrojne krajów NATO wokół jej granic. Jak to się obecnie dzieje, w Polsce, byłych republik bałtyckich, na Morzu Bałtyckim i Czarnym oraz w Gruzji. Jak widzimy Rosja jest systematycznie otaczana coraz bardziej szczelnym kordonem. I to wszystko pod pretekstem jakoby istniejącego zagrożenia z jej strony.

[1]- https://pl.wikipedia.org/wiki/Obozy_niemieckie_(1933%E2%80%931945),

[2]- https://pl.wikipedia.org/wiki/Letnie_Igrzyska_Olimpijskie_1936,

[3]- https://pl.wikipedia.org/wiki/Hertha_BSC,

[4]- https://pl.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Bahn,

[5]- https://pl.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Reichsbahn,

[6]- https://pl.wikipedia.org/wiki/Noc_kryszta%C5%82owa,

[7]- https://pl.wikipedia.org/wiki/Ustawy_norymberskie,

[8]- https://pl.wikipedia.org/wiki/Mein_Kampf,

[9]- https://pl.wikipedia.org/wiki/Nazizm_a_rasa.

*

A tym czasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, oficer Ukraińskich Sił Zbrojnych został ranny w wyniku eksplozji ukraińskiej miny niedaleko wsi Krymskoje.

Poinformował Aleksander Mazeikin, oficer służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Powiedział on, że w związku z niezarejesrtowanym zaminowaniem obszaru w pobliżu ich własnych pozycji, liczba strat pozabojowych wśród kijowskich formacji zbrojnych stale rośnie.

„Według naszych źródeł kolejny incydent miał miejsce w rejonie odpowiedzialności 57 brygady na stanowiskach 42 batalionu w pobliżu osady Krymskoje. W wyniku braku opisu pól minowych porucznik Ukraińskich Sił Zbrojnych Jurij Sawełło został ranny”– poinformował Mazeikin.

Rzecznik służby prasowej WML ŁRL zwrócił uwagę, że „żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych używają min przeciwpiechotnych z naruszeniem traktatu ottawskiego i próbują zamaskować incydent w wyniku zdalnego odpalenia przez Milicję Ludową ŁRL. Szefowi służby inżynieryjnej 57 brygady polecono przeprowadzić dokładną inspekcję terenu w rejonie osady Krymskoje, gdzie ukraińscy żołnierze zaminowali kontrolowany teren bez sporządzania odpowiedniej dokumentacji pól minowych”– dodał Mazeikin.

 Poza tym, Milicja ludowa ŁRL przechwyciła drona bezzałogowego (UAV) lecącego w rejon wsi Łozowoje.

„Wczoraj, na rozkaz dowódcy 30 brygady zbrodniarza wojennego ( Aleksandra ) Zinewicza, podlegli mu żołnierze po raz kolejny użyli drona typu „’qwdrokopter’ do rozpoznania celów w rejonie osady Łozowoje i późniejszego ostrzału z artylerii dużego kalibru”– poinformował Aleksander Mazeikin.

Przedstawiciel resortu obrony ŁRL dodał, że dzięki czujności obrońców republiki „przy pomocy stacji radioelektronicznej ‚Triton M1’ zostały stłumione sygnały sterujące i nawigacyjne ukraińskiego drona, a kierujący nim operator stracił nad tym kontrolę.  Dron wykonał przymusowe lądowanie i jest obecnie poszukiwany”.

 Ponadto, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły pojazdy opancerzone w pobliżu miejscowości Szczastie i wsi Spornoje.

„Żołnierze z 79 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych rozmieścili dwa bojowe wozy piechoty BMP-1 w pobliżu dzielnicy mieszkalnej osiedla Szczastie. W rejonie odpowiedzialności 24 brygady za liniami odwrotu, ale poza w wyznaczonych miejscach składowania zarejestrowano obecność jednego czołgu w pobliżu osady Spornoje”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Natomiast, na donieckim odcinku frontu, według ostatniego raportu SMM OBWE formacje zbrojne Ukrainy nadal ingerują w bezpieczne loty bezzałogowych statków powietrznych Misji. 

Tak więc, będąc na północno-zachodnich obrzeżach miejscowości  Konstantinowka i operując UAV krótkiego zasięgu, którego lot był zapowiedziany, obserwatorzy
usłyszeli 70 strzałów z broni strzeleckiej w odległości ok. 500 m na wschód (według szacunków Misji, w kierunku UAV). Podczas lotu bezzałogowiec narażony był także na zakłócenia sygnału GPS.

Dodatkowo na zakłócenia sygnału GPS narażony był również UAV SMM OBWE, lecący w rejonie miejscowości  Wierchnietorieckoje.

Obserwatorzy odnotowali również obecność sprzętu wojskowego OPS poza wyznaczonymi obszarami składowania oraz w strefie bezpieczeństwa, w tym na terenie obiektu:

-5 czołgów (T-64) i 15 czołgów (T-80) na stacji kolejowej w n. wieś Krasnoarmejsk (ukraiński Pokrowsk),
-1 samobieżne działo przeciwlotnicze (2K22 „Tunguska”) na terenie obiektu w pobliżu n.p. wieś Andrejewka (61 km na południe od Doniecka),
-1 czołg (nieznanego typu) w pobliżu miejscowości Spornoje,
-1 czołg (nieznanego typu) w pobliżu osady Półkowo,
-1 transporter opancerzony (BTR-70) w pobliżu miejscowości Nowokalinowo,
-1 transporter opancerzony (BTR-70) w pobliżu miejscowości Nowobachmutowka.

Poza tym, w ciągu minionej doby USZ- na donieckim odcinku frontu, przeprowadzili jeden prowokacyjny ostrzał o godzinie 11:35, z kierunku Nowoługańskoje w stronę Bajraka, przy użyciu automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (29 granatów). Tym samym USZ 1 raz naruszyły, w ciągu minionej doby, warunki zawieszenia broni.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 15 грудня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 14 грудня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 7 порушень режиму припинення вогню, 2 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Поблизу НОВОЛУГАНСЬКА ворог відкривав вогонь з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В напрямку НОВОТОШКІВСЬКОГО окупанти здійснили обстріл зі станкових протитанкових та автоматичних станкових гранатометів.

В районі АВДІЇВКИ та ГРАНІТНОГО противник вів вогонь з мінометів калібру 120 мм.

В бік СТАРОГНАТІВКИ ворог здійснив обстріл з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Поблизу НОВОМИХАЙЛІВКИ російські найманці застосували ручні протитанкові гранатомети та стрілецьку зброю.

Неподалік ВОДЯНОГО ворожі війська здійснили обстріл з ручних протитанкових гранатометів.

Внаслідок ворожих дій один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав поранення. Воїн перебуває в лікувальному закладі. Стан його здоров’я – середньої тяжкості.

Станом на 7 годину ранку, 15 грудня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В напрямку ПЕРВОМАЙСЬКОГО окупанти вели вогонь з мінометів калібру 82 мм та станкових протитанкових гранатометів.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок дій ворога немає.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.12.2021r.- 2367 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wywiadu jaki udzielił były szef Biura prezydenta Ukrainy Andrij Bohdan ukrainskiemu dziennikarzowi Dmytro Gordonowi. Cytat „Pod koniec lutego, jeśli będziemy mieli mrozy, dokładnie takie same jak w zeszłym roku, matematycznie będziemy mieli go w magazynie, ale nie da się go natychmiast stamtąd wydostać. Jednocześnie 10 lutego warunkowo, jeśli będzie minus 15, nie będziemy mieli wystarczającej ilości gazu w systemie przesyłowym. A niektóre małe miasteczka zaczną zamarzać, trzeba je odłączyć [od dostaw gazu]. Wtedy, w tym samym lutym, mamy kryzys energetyczny, ponieważ nie ma węgla … Jeśli w lutym są mrozy, to jesteśmy w dupie ”- powiedział rozmówca Gordona…„I wtedy zaczniemy się wyrzynać. Jestem przeciwko Majdanowi, nam Majdany niepotrzebne. Jeśli zaczniemy biegać z karabinami maszynowymi, rozwalać [z nich] kogoś, to nasi sojusznicy zadzwonią do Moskwy i powiedzą: „Chłopaki, oto dla was niebieskie hełmy, uspokójcie te małpy” – podsumował Bohdan”…
  https://www.politnavigator.net/ehks-glava-ze-ofisa-zapad-poprosit-rf-uspokoit-ukrainskikh-obezyan.html

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Ciag dalszy afery w głównej amerykańskiej bazie wojskowej na terytorium Rumunii z której zatrudnieni tam rumuńscy pracownicy mieli ukraśc paliwo za 2 mln dolarów. Komentując sprawę szef rumuńskiego resortu obrony Vasile Dîncu miał stwierdzić „Był to punkt zaopatrzenia gdzieś poza amerykańską bazą wojskową. Nazwałbym to zaniedbaniem ze strony Amerykanów – nie są oni wystarczająco zaznajomieni z naszą kulturą” 🙂
  https://strana.today/news/367106-s-amerikanskoj-voennoj-bazy-v-rumynii-ukrali-topliva-na-2-milliona-dollarov.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. „Haniebna zdrada” Estonii, która tak ‚walczy” z „reżimem Łukaszenki” że do tej pory umozliwia mu korzystanie ze swoich portów przez które przechodzi eksport białoruskich produktów ropopochodnych. Łaczna suma która „reżim Łukaszenki” miał w 2021 roku zarobić na eksporcie swoich towarów przez Estonię to pół miliarda dolarów;
  https://neftegaz.ru/news/transport-and-storage/715920-belorussiya-prodolzhaet-eksport-nefteproduktov-cherez-estonskie-porty/

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Dzisiaj odbywają sie rozmowy w sprawie Ukrainy. W Moskwie w siedzibie MSZ FR pojawiła się Karen Donfried która pełni funkcję zastępcy sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich, która ma się także spotkać z z wiceszefem administracji Prezydenta FR Dmitrijem Kozakiem.
  Z kolei Zełenski ma w Brukseli, gdzie ma się odbyć szczyt tzw. Partnerstwa Wschodniego, przeprowadzić rozmowy z nowym kanclerzem Niemiec Scholzem oraz prezydentem Francji Macronem;
  https://strana.today/news/367132-minskie-sohlashenija-budut-obsuzhdat-sehodnja-v-moskve-i-brjussele.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • To już bardzo niedobrze, ze Francja przyłączyła się do tej grupy. To oznacza, że tylko Wielka Brytania (może?), polska i kraje nadbałtyckie są jeszcze zainteresowane pomocą Ukrainie. Jest źle, bardzo źle, wygląda na to, że w ferworze pomocy Ukrainie Polska została sama na placu boju.

   Polubione przez 6 ludzi

 5. I powrót na Ukrainę, gdzie „gubernator obwodu donieckiego” (terytorium pod kontrolą Kijowa) Pawło Żebriwski komentując w ukromediach „bezczelna politykę rządu węgierskiego wobec Ukrainy” która objawia się wspomaganiem „dążeń separatystycznych” na Zakarpaciu stwierdził że całą armię węgierską jest w stanie pokonać…jedna ukraińska brygada piechoty górskiej;
  https://ria.ru/20211215/vengriya-1763762151.html

  Polubione przez 6 ludzi

   • A tu ciekawostka m.in w sprawie „amerykańskiego węgla” którym dopływać na Ukraine, cytat „А в Стамбул этот американский уголь приходит или из Ростова, или из Таганрога. Неудивительно что по двойной цене. Зато не от агрессора”…
    Ps. W linku sa także zdjęcia reaktora AP1000 który Amerykanie opchnęli Ukraincom „oczyszczonego” photoshopem z rdzy…

    Polubione przez 6 ludzi

    • Świetny artykuł, obrazowo pokazujący w jak ciemnej D*PIE znajduje się Ukraina (cytat za Andrijem Bohdanem). Szkoda tylko, ze dopiero teraz ludzi oświeciło i zrozumieli, jak jest sytuacja. Problem narastał od lat i zaczął się nawet wcześniej niż Majdan Niezależności. Jednak dopiero za czasów Poroszenki problemy zaczęły się nawarstwiać.
     Jedną z ważniejszych kwestii jest sytuacja finansowa państwowych gigantów. Te firmy, podobnie na kształt rosyjskich, mogłyby być motorem odnowy gospodarczej Ukrainy. Jednak mafijno-oligarchiczne struktury po Majdanie przejęły kontrole nad tymi firmami całkowicie.
     Obecnie, EnegoAtom dotuje „zielone” elektrownie ukraińskich oligarchów i zachodnich partnerów. Koleje ukraińskie dotuje agroholdingi, przewożąc zboże za pół darmo. Naftohaz dotuje Skarb państwa obniżając ceny gazu dla obywateli 9powinni dostawać dopłaty z budżetu).
     Bez finansowej pomocy z zewnątrz Ukraina nie ma szans. Co gorsza nikt nie kwapi się wesprzeć Ukrainę. UE i USA zraziły się do korupcji i bezprawia. Rosja jest uznawana za wroga, Chiny mają zatargi z Ukrainą.
     Aby uratować kraj konieczne są inwestycje na poziomie 200 Miliardów $ w ciągu najbliższych 10 lat. Takich pieniędzy Ukraina nie ma, ba nie ma nawet szans uzyskać. A co gorsza koszty obsługi długów zewnętrznych, dotacje do emerytur i rent, a także dotacje dla państwowych firm z roku na rok rosną(!).

     Polubione przez 5 ludzi

     • A wiesz, że tą samą drogą podąża obecny rząd w Polsce…….np. po przez tani węgiel z Bogdanki, która jest S.A, sponsorowana jest ENEA- S.S.P., do której należą elektrownie.

      Kto jest okradany, i gdzie jest przekierowywana kasa?

      Dodam tylko, że nad tym układem czuwa Sasin.

      Pozdrawiam.

      Polubione przez 3 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, artykuł o tym jak to Wlk. Brytania „szczuje” Ukrainę przeciwko FR. Cytat „Dlaczego Londyn podpala Ukrainę…Ostatnio szczególna rola i inicjatywa w podsycaniu histerii wojskowej wokół Ukrainy i pchaniu jej przywódców do lekkomyślnych działań zaczęła należeć do Wielkiej Brytanii. Jej ambasada w Kijowie, zgodnie ze swoją działalnością i ingerencją w wewnętrzne intrygi ukraińskiej władzy, według informacji, zostawiła już w cieniu nawet amerykańską misję dyplomatyczną. Wiele osób na Ukrainie chwali się powiązaniami z szefem brytyjskiego wywiadu MI6 Richardem Moore’em, który nadzoruje ten obszar w imieniu swojego kraju, m.in. W. Zełenski”;
  https://www.fondsk.ru/news/2021/12/15/zachem-london-podzhigaet-ukrainu-55116.html

  Polubione przez 6 ludzi

 7. To nienormalne i nielegalne: Tikhanovskaya – o wyroku na męża

  W dniu, w którym sąd w Homlu ogłosił wyrok liderowi opozycji Siergiejowi Tichanowskiemu, jego żona Swietłana, którą białoruska opozycja uważa za swojego lidera, opublikowała przekaz wideo.

  Nie wiedziała jeszcze, ile czasu więzienia jej mąż otrzyma, gdy będzie nagrywać wideo, ale powiedziała: bez względu na to zdanie, jest „nienormalne i nielegalne”.

  .https://smotrim.ru/video/2366814?utm_source=smi2

  Komentarz:

  Podjudzała do jak najwyższego wyroku, więc sąd go skazał zgodnie z jej oczekiwaniem na 18 lat mamra.
  Nareszcie jest wolna a po po roku , jak sprawa przycichnie, to po cichu dostanie rozwód na Litwie.

  Co za suka cichodajna, mogła sobie na koniec pysk zamknąć i nie szczekać…

  Co?! Mam jej może współczuć, bo tej faryzejskiej bladźi w studio wizażystka zmyła z pyska ,,tynk” i na wizję wyszła bez makijażu?!!!

  Raman Pratasiewicz, by osłonić swą dziewczynę Sofię Sapiegę i zapewnić jej jak najmniejszy wyrok wziął całą winę na siebie i zgodził się na poniżające go występy w telewizji .

  Polubione przez 5 ludzi

 8. „Ukraińskie biuro Interpolu w MSW Ukrainy odmówiło wpisania na międzynarodową listę poszukiwanych ambasadora Rosji w Republice Zielonego Przylądka, byłą prokurator generalną Krymu Natalię Pokłońską”– poinformowało dzisiaj biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 6 ludzi

 9. „Bunt” w jednej z kopalni na terytorium obwodu donieckiego pod kontrolą Kijowa. Pracujacy w niej górnicy zagrozili władzom w Kijowie „radykalnymi działaniami” jeżeli te będą próbowały zmienić jej dotychczasowy zarząd. W wysłanym Ministerstwu Energetyki Ukrainy piśmie wystepujacy w imieniu górników Niezależny Związek Zawodowy Górników Ukrainy zwrócił uwagę ze to dzieki działaniom podjętym przez obecny zarząd kopalni nie tylko udało się zachować w niej miejsca prac, ale nawet bez wsparcia ze strony państwa oddać do eksploatacji nową ścianę. Cytat „W przypadku mianowania nowego zarządzajacego bez zgody związków zawodowych, zastrzegamy sobie prawo do podjęcia radykalnych działań w celu ochrony kolektywu pracowniczego przed niechcianym i nieodpowiedzialnym zarządzajacym, który jest w stanie doprowadzić przedsiębiorstwo do stanu krytycznego i całkowicie zatrzymać proces produkcyjny – dodali w liście do ministra energii górnicy”;
  https://korrespondent.net/business/companies/4427907-shakhta-v-donetskoi-oblasty-pryhrozyla-mynenerho-ostanovkoi
  Ps. „Zapachniało” już nie tylko nowym majdanem, ale rewolucją…

  Polubione przez 6 ludzi

 10. Ukraińska codzienność. Cytat „Dziennikarzowi RBK-Ukraina Olehowi Czernyszowi skradziono rower podczas jego wywiadu z szefem kijowskiej policji narodowej Iwanem Wyhowskim” 🙂
  https://strana.today/news/367205-poka-zhurnalist-bral-intervju-u-nachalnika-politsii-kieva-vyhovskoho-u-neho-ukrali-velosiped.html
  Cytat „W mieście Selidowo w obwodzie donieckim [pod kontrolą Kijowa] członek lokalnej rady miejskiej wrócił do domu i wyskoczył z okna na piątym piętrze na oczach swojego siedmioletniego syna. Mężczyzna poniósł smierć w wyniku upadku”;
  https://strana.today/news/367244-v-donetskoj-oblasti-deputat-sovershil-suitsid-na-hlazakh-u-svoeho-rebenka.html
  Cytat „W Romanowie w obwodzie żytomierskim w środę 15 grudnia choinka ustawiona na centralnym placu przewróciła się i upadła wraz z osobą, która ją dekorowała…Podczas instalowania świątecznego drzewka pocięto kable światłowodowe Internetu, pozostawiając kilka miejscowosci bez internetu”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4427899-v-zhytomyrskoi-oblasty-upala-novohodniaia-elka

  Polubione przez 3 ludzi

 11. .https://t.me/coolnews1/822
  .https://www.youtube.com/watch?v=yvudOkpqXd0&t=1s

  Czy to Bella?
  Nie, dzieciaki, to jest pozytywna cielesna lesbijka w amerykańskim musicalu „Beauty and the Beast”

  W Olney Theatre Center (USA, Maryland) na początku listopada odbyła się premiera musicalu opartego na klasycznej baśni „Piękna i Bestia”.

  W rolę Pięknej wcieliła się „pozytywna w ciele” czarna gejowska aktorka Jade Jones, a rolę Bestii objął niepełnosprawny biały tancerz Evan Ruggiero, który podczas studiów stracił nogę na raka kości.

  Wyreżyserowała go Marcia Milgrom Dodge, która przerobiła klasyczną produkcję tak, aby była jak najbardziej zbliżona do współczesnych zachodnich pojęć tolerancji.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.