Wojna domowa na Ukrainie 18.12.2021r.- 2370 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 636.

W obliczu „głębokiego zaniepokojenia”, że Rosjanie i Ukraińcy- wspólnie i bez porozumienia, planują obalenie Zełenskiego, jego administracja zaatakowała najbogatszego człowieka Ukrainy, potentata energetycznego Rinata Achmetowa, jednocześnie spierając się z oligarchą, w związku z czym Stany Zjednoczone nałożyły sankcje za „korupcję”.

Poparcie Achmetowa dla lidera ukraińskiej opozycji i byłego przewodniczącego ukraińskiego parlamentu Dmitrija Razumkowa- obecnie bardzo zyskującego na popularności, doprowadziło do faktycznego wypowiedzenia w listopadzie wojny wobec Achmetowa przez Zełenskiego. W związku z tym, ekipa prezydenta Ukrainy, wymyśliła frazę propagandową o przygotowanie rzekomego zamachu stanu przy wsparciu sił prorsyjskich.

Czas na konflikt z Rinatem Achmetowem został wybrany wyjątkowo źle: władze nie utworzyły rezerw węgla dla elektrowni, a krajowi grozi przerwa w dostawie prądu. Gdyby nie zakupy węgla za granicą przez spółkę DTEK Achmetowa, na Ukrainie doszłoby już do załamania energetycznego. Wołodymyr Zełenski nie powinien był wszczynać dziwnej, wymyślonej wojny wewnątrz kraju , kiedy może stanąć przed prawdziwą wojną na granicach.

Nie dziwi obawa Zełenskiego przed przegraną w kolejnych wyborach prezydenckich. The Washington Post słusznie zauważył, że chociaż były komik „prowadził kampanię przeciwko establishmentowi, prowadził kampanię na rzecz reform, obiecując osłabienie władzy potężnych oligarchów w kraju, nie odniósł w tym większego sukcesu”.

Na briefingu Rady Atlantyckiej Kira Rudik zauważył, że „ustawa antyoligarchiczna podpisana niedawno przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego… wygląda bardziej na próbę ukrycia wzmocnienia władzy prezydenckiej za fasadą populistycznej retoryki”.

Od czasu uzyskania przez Ukrainę niepodległości od byłego Związku Radzieckiego w 1991 roku, ważnym strategicznym interesem Stanów Zjednoczonych jest jej stabilność i bezpieczeństwo. Stany Zjednoczone pomagają temu krajowi przeciwstawić się „trwającej rosyjskiej agresji, która posuwa się naprzód wraz z reformami mającymi na celu wzmocnienie instytucji demokratycznych, walkę z korupcją i stworzenie warunków dla wzrostu gospodarczego i konkurencji”.


W tym celu Stany Zjednoczone i UE przekazały Ukrainie miliardy dolarów pomocy finansowej w ciągu ostatniej dekady na wsparcie niezbędnych reform energetycznych, gruntowych i sądowniczych. Nie bez znaczenia była również pomoc Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Na pierwszy rzut oka ostatnie inicjatywy ustawodawcze Wołodymyra Zełenskiego wydają się mieć na celu przeprowadzenie niezbędnych reform. Jednak uderzają one w ukraińskie elity biznesu w momencie, w którym Ukraina znalazła się na celowniku Kremla, wywołał chaos polityczny i społeczny, który neguje inwestycje zagraniczne i naraża kraj na niebezpieczeństwo buntów społecznych.

Prowadząc bezpardonową wojnę z Rinatem Achmetowem, Wołodymyr Zełenski utrzymuje nadal serdeczne stosunki ze swoim najważniejszym biznesowym partnerem, miliarderem Igorem Kołomojskim, który jest także oligarchą, ale który poparł jego wybór i był kluczowym inwestorem w spółce telewizyjnej prezydenta. Kołomojski jest w uprzywilejowanej sytuacji. Dla przykładu przyjęta niedawno ustawa „surowcowa” o opodatkowaniu wydobycia kopalin nie wpłynęła na wydobycie rud manganu, które jest kontrolowane przez Igora Kołomojskiego, ale wzrósł podatek od wydobycia rudy żelaza, kontrolowanej przez Rinata Achmetowa.

W marcu 2021 r. w oświadczeniu prasowym sekretarz stanu Anthony Blinken wyraził zaniepokojenie, że Kołomojski „zaangażował się w praktyki korupcyjne podważające praworządność i wiarę ukraińskiego społeczeństwa w demokratyczne instytucje i procesy społeczne jego rządu, w tym wykorzystywanie jego wpływy polityczne i oficjalne uprawnienia. dla osobistych korzyści ”. Dalej zwrócił uwagę na to, że „obserwowane i trwające działania Kołomojskiego, mające na celu podważenie procesów i instytucji demokratycznych Ukrainy… stanowią poważne zagrożenie dla jej przyszłości”.

Gdy Kijów kontynuuje swoją bardzo pokrętną drogę prowadzącej jakoby w kierunku demokracji i gospodarki rynkowej, amerykańscy urzędnicy muszą zadbać o to, aby wsparcie dla Ukrainy nie doprowadziło do lekkomyślnej sympatii dla polityki prowadzonej przez coraz mniej popularnego ukraińskiego prezydenta. Faktem jest, że taka polityka prowadzona przez ekipę Zełenskiego może zniweczyć sukcesy, jakie kraj osiągnął w ciągu ostatnich 30 lat.

Niewątpliwie wpływ oligarchów na ukraińską politykę jest zbyt duży i należy na to zwrócić uwagę. Ale polityka „deoligarchizacji” prowadzona przez Władimira Zełenskiego ma posmak podmiotowości i jest to fałszywa krucjata oparta na niezadowoleniu i osobistej niechęci. To, że zasady zmieniają się dla wszystkich, z wyjątkiem ulubionych patronów i sponsorów Zełenskiego, mówi wiele.

David Clarke, specjalny doradca ds. Europy w brytyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych w latach 1997-2001, przenikliwie zauważa, że ukraińskie prawo antyoligarchiczne może być zaprojektowane tylko po to, by wspierać młodego ukraińskiego prezydenta w czasie, gdy nie ma on nic innego pozytywnego do zaoferowania.

Zełenski jest oskarżany o utrzymywanie więzi z oligarchą od momentu objęcia urzędu, kształtowanie polityki swojego rządu i personelu zgodnie z interesami Kołomojskiego oraz otrzymywanie w zamian pozytywnych relacji w mediach To uzależnienie prawdopodobnie się nasili, gdy prezydent zmagać się będzie nadal ze spadkiem popularności przed wygaśnięciem jego kadencji i zaczyna już planować kampanię reelekcji w 2024 r.

Dla jasności należy zauważyć, że ukraiński przywódca jest w trudnej sytuacji: prawie wszystko, czego dotyka państwo- Energoatom (przemysł jądrowy), Naftohaz (ropa i gaz), Jużmasz (przemysł kosmiczny i rakiety), Ukroboronprom (przemysł obronny)- jest skorumpowany, niekompetentny, ponosi straty i nie wytwarzają wymaganych produktów. Jednocześnie Ukraina nie może dłużej ignorować szkodliwego wpływu oligarchów na swoją politykę.

Ale jedno jest pewne: jeśli Wołodymyr Zełenski będzie nadal forsował swoje autorytarne, fałszywe prawa, jego polityka utrudni konieczne reformy na Ukrainie. Co gorsza, może pogrążyć kraj w regionalnym konflikcie- tak wewnętrznym, jak i zewnętrznym, który wymagać będzie interwencji „humanitarnej” ze strony USA i Europy. 

A przecież, wiadome już jest jak takie interwencje „humanitarne” się kończą. Po nich pozostają tylko ruiny i zgliszcza, a rany podziałów społecznych nie będą mogły się zabliźnić przez kolejne pokolenia.

*

A tym czasem, na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, jak  wynika z ostatniego raportu SMM OBWE, obserwatorzy widzieli, jak w strefie  mieszkalnej miejscowości Awdijewka żołnierz USZ niósł pocisk, według Misji, z systemu rakiet przeciwpancernych (prawdopodobnie „Konkurs-M”).

Ponadto USZ zakłócały bezpieczny lot UAV Misji nad obszarem miejscowości Nikołajewka II poprzez wpływ zakłócenia sygnału GPS. W związku z tym konieczne było anulowanie planowanego lotu UAV SMM OBWE o średnim zasięgu nad tą osadą.

Ponadto SMM OBWE nadal odnotowuje aktywność ogniową w 5-kilometrowej strefie obszaru wycofywania się w rejonie nr. 3 Pietrowskie-Bogdanowka.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu wojskowego USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania oraz w strefie bezpieczeństwa:

-1 działko przeciwlotnicze (ZU-23, 23 mm) w pobliżu miejscowości Pionerskoje,
-1 transporter opancerzony (BTR-70) w pobliżu osady Nowobachmutówka.

Poza tym, w ciągu minionej doby USZ przeprowadziły dwa ostrzały terytorium DRL:

15:20, z kierunku osady Metalist na terenie osiedla Gołmowskij- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu drona bojowego, z którego zrzucono pocisk na remizę strażacką nr. 43 przy ulicy Gagarina nr. 2/2A. Pocisk spadł w odległości 6 m od fasady budynku straży pożarnej.
19:57, z kierunku Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje- także w rejonie Gorłowki, przy użyciu automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (15 granatów).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 18 грудня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті в рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 17 грудня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 4 порушення режиму припинення вогню.

В напрямку ТРАВНЕВОГО окупанти вели вогонь з автоматичних станкових гранатометів.

Поблизу НОВОТОШКІВСЬКОГО ворог здійснив обстріл з гранатометів різних систем і стрілецької зброї.

В бік НОВОЛУГАНСЬКОГО російські найманці відкривали вогонь двічі, застосовуючи автоматичні станкові гранатомети та стрілецьку зброю.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок дій ворога немає.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь та змусили противника припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 18 грудня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.12.2021r.- 2370 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie ewentualnego członkostwa Ukrainy w UE i NATO wiceszef MSZ Łotwy Andzejs Vilumsons w wywiadzie dla ukromediów stwierdził m.in „Ukraina stanie się członkiem UE i NATO, gdy wszyscy członkowie UE i NATO wspólnie zgodzą się, że: 1. Ukraina jest gotowa do przystąpienia; 2. przyniesie to korzyści organizacjom. Myślę, że jeszcze nie jesteśmy w tym momencie. Ale to nie jest Wasza [tzn. Ukrainy] wina. Robicie dobre postępy we wszystkich reformach, ale panuje ogólne zmęczenie, zwłaszcza w UE, w związku z przyjęciem nowego członka po dużych rundach rozszerzenia”;
  https://strana.news/news/367659-andzhej-vilumsons-zajavil-chto-v-es-ustali-otnositelno-rasshirenija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem „CNN” informuje o tym ze władze Ukrainy prosiły administrację Biden’a o dostarczenie systemu obrony powietrznej „Patriot” jednak strona amerykańska nie jest co do tego zdecydowana. Podobno Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, miał stwierdzić że kolejne „dozbrojenie” Ukrainy moze zostać uznane przez FR za „akt prowokacyjny”;
  https://strana.news/news/367650-ukraina-prizvala-ssha-uvelichit-postavki-sistemy-pvo-patriot.html
  Na pocieszenie asystentka sekretarza stanu USA do spraw europejskich i euroazjatyckich Karen Donfried miała „potwierdzić zaangażowanie USA we wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także stanowisko prezydenta [prezydenta USA Joe Bidena], że bez niej nie zostaną podjęte żadne decyzje ani dyskusje na temat Ukrainy”;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/13235789

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Kolejne sondaże opinii publicznej na Ukrainie, tym razem dotyczące tego kto zwyciężyłby w wyborach prezydenckich. Na podium znaleźli sie Zełenski (21%), Jurij Bojko z „Opozycyjnej Platformy” (16,1%) oraz Poroszenko (15,3%). Pierwsza piątkę zamykają Julia Tymoszenko (10,6%) oraz były przewodniczący Rady Najwyższej Dmytro Razumkow (7,6%);
  https://strana.news/news/367613-shansy-stat-prezidentom-imejut-zelenskij-i-bojko-opros.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Tyszczenko, o którym krążą plotki ze jest „głównym dilerem” Zełenskiego, podał swoją definicje”prawdziwego Ukrainca”, czyli jak powiedział „Sało. Naprawdę kocham sało. Jestem genetycznie myślącym Ukraińcem. I sprawdzam wszystkich pod kątem tego bardzo ważnego przysmaku spożywczego. Jeśli nie jesz sała, nie jesteś Ukraińcem” ;
  https://strana.news/news/367637-kto-est-salo-nikolaj-tishchenko-vyvel-formulu-opredelenija-natsionalnosti.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli skandal w waszyngtońskiej ‚wierchuszce”. Okazało sie że mąż obecnej sekretarz handlu Stanów Zjednoczonych Giny Raimondo jest zatrudniony na stanowiska dyrektora generalnego w firmie „PathAI” za którą ma stać chińska spółka „Danhua Capital”. Cytat „Raimondo, była gubernator Rhode Island, Demokratka, powiedziała we wrześniu Wall Street Journal , że będzie starała się budować stosunki między Pekinem a Waszyngtonem pomimo napięć między tymi dwoma krajami w kwestiach bezpieczeństwa narodowego i praw człowieka…Sekretarz [handlu USA] powiedziała dziennikowi, że podczas gdy Chiny celowo utrudniają amerykańskim firmom prowadzenie interesów w tym kraju i często naruszają własność intelektualną, Stany Zjednoczone muszą kontynuować handel z drugą co do wielkości gospodarką świata…„To tylko fakt ekonomiczny” – powiedziała w wywiadzie. „Właściwie myślę, że solidne zaangażowanie komercyjne pomoże złagodzić wszelkie potencjalne napięcia”
  https://nypost.com/2021/12/14/gina-raimondos-husband-reportedly-works-at-company-linked-to-china/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem były już wiceszef MSW Ukrainy Gogilaszwili, zwolniony po skandalicznym zachowaniu podczas kontroli na jednym z „blokpostów” w obwodzie donieckim, udzielił wywiadu ukromediom. Podczas niego tłumaczył sie m.in z posiadania obywatelstwa FR, czemu zaprzeczył, a także ogłosił że „był na kijowskim Majdanie, ale sie tym nie chwalił”;
  https://strana.today/news/367706-intervju-hohilashvili-est-li-u-neho-hrazhdanstvo-rf-i-chto-on-dumaet-o-skandale.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, a rtykuł o kryzysie energetycznym na Ukrainie i szoku jaki wywołał dokument SBU opublikowany w tej sprawie w którym przewiduje się odłączanie od ogrzewania zimą całych obwodów z powodu braku węgla w elektrociepłowniach. Cytat „Generał Mróz nadchodzi. Dlaczego SBU ogłasza groźbę odłączenia od ogrzewania całych obwodów…Meteorolodzy przewidują gwałtowne ochłodzenie Ukrainy w nadchodzących dniach . Już od poniedziałku do wtorku termometr w Kijowie w ciągu dnia spadnie do minus 7 stopni, a w innych regionach jeszcze niżej…Takie informacje są dość niepokojące dla ukraińskiego sektora energetycznego, który boryka się z silnym niedoborem węgla. Co więcej, w ciągu ostatnich kilku dni do przestrzeni informacyjnej wylały się dwie „zrady” związane z sezonem grzewczym. I obie pochodzą od przedstawicieli władz ukraińskich [to znaczy SBU i prezesa ‚Naftohazu]”;
  https://strana.today/articles/367587-khvatit-li-ukraine-haza-zimoj-i-kak-na-samom-dele-obstoit-situatsija-na-enerhorynke.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Władze uspakajają, że sytuacja jest pod kontrolą, niemniej wszystko (jak słusznie zauważyłeś) zależyod pogody. Gdyby zima była tak niemrawa jak w poprzednich latach (brak śniegu, temperatury powyżej 0 stopni Celsjusza) wtedy obecne zapasy mogą wystarczyć.
   Jeśli jednak nadejdą antarktyczne chłody…. te dane co pojawiają się w mediach wydają się byc prawdziwe:
   – średnia temperatura -5 stopni Celsjusza-Ukraina przetrwa sezon grzewczy, ale … pojawią się lokalne problemy, a rząd i prywatne firmy zapłacą więcej niż chcą za gaz .
   -średnia -10 stopni większość przedsiębiorstw przestanie działać, w wielu regionach pojawią się problemy z ogrzewaniem
   – średnia temperatura -15 stopni. Ukraina zamarza, ni działają przedsiębiorstwa, gospodarstwa domowe nie są ogrzewane, rząd w Kijowie błaga o pomoc, ale brakuje środków na zakup węgla i gazu.

   Polubione przez 4 ludzi

 8. Nie dośc że Ukraincy mogą „zamarzać” tej zimy, to „Naczelny Klaun Ukrainy” podpisał „skandaliczną”, jak piszą ukromedia, ustawę o podwyższeniu podatków dla osób fizycznych i prawnych. Cytat „Dokument przewiduje ochronę budżetu przed możliwym uchylaniem się od opodatkowania. W tym celu przewiduje się indeksację podatków, zmianę podejścia do opodatkowania VAT i akcyzą na szereg towarów, a także opłaty czynszowe za użytkowanie zasobów podziemnych…Ponadto ustawa przewiduje ograniczenia dla dużych podatników w przenoszeniu ujemnej wartości przedmiotu opodatkowania z podatkiem od zysku przedsiębiorstw z lat ubiegłych”;
  https://strana.today/news/367714-vladimir-zelenskij-podpisal-zakon-5600-o-povyshenii-nalohov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. OT z Białorusi, czyli szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej w wywiadzie dla „RT Arabic” nie wykluczył rozmieszczenia na terytorium Białorusi broni jądrowej w razie zagrożenia ze strony NATO. Cytat „Według Makieja Sojusz Północnoatlantycki znajduje się bardzo blisko granic Białorusi, a aktywność militarna bloku i liczebność jego wojsk znacznie wzrosła…„To, co powiedział prezydent Łukaszenka, że ​​rozważamy możliwość rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium Białorusi, jest jedną z możliwych odpowiedzi na przyszłe możliwe działania Sojuszu Północnoatlantyckiego na terytorium Polski” – powiedział Makiej”;
  https://strana.today/news/367690-v-belarusi-zajavili-o-hotovnosti-razmestit-jadernoe-oruzhie-vsluchae-uhrozy-so-storonynato.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. W temacie „rekordu” Ukrainy, czyli rozbiegania sie jej mieszkańców. Cytat „Ukraina zajęła ósme miejsce na świecie pod względem liczby emigrantów, którzy wyjechali z kraju…Według ONZ łączny udział migrantów ze wszystkich mieszkańców planety wynosi 3,5%. Większość z nich znajduje się w Indiach, Meksyku i Chinach. Zasadniczo ludzie uciekają do następujących krajów: USA, Niemcy, Arabia Saudyjska, Rosja, Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Francja, Kanada, Australia i Włochy…„Pod względem liczby międzynarodowych migrantów pochodzenia ukraińskiego Ukraina zajmuje 8 miejsce” – czytamy w komunikacie”;
  https://strana.today/news/367719-rejtinh-stran-po-kolichestvu-emihrantov-ukraina-na-8-meste.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Gościnne występy” Ukrainców tym razem w FR. Cytat „W kulturalnej stolicy Rosji, St. Petersburgu , zatrzymano trenera aikido z Ukrainy , który ubrany w damski strój pokazał przed szkołą swoje genitalia…Po południu 16 grudnia policja rejonu frunzenskiego otrzymała informację, że w pobliżu szkoły rezerw olimpijskich na ulicy Budapesztanskiej jest naga kobieta. Pracownicy wydziału kryminalnego przybyli na miejsce zdarzenia w ciągu pięciu minut, ale kobiety nie znaleziono…Dopiero po aresztowaniu okazało się, że 49-letni obywatel Ukrainy, mieszkający w Rosji bez rejestracji, ma na sobie strój damski. Mężczyzna pracował jako trener aikido w jednym z klubów sportowych w Petersburgu” 🙂
  https://strana.today/news/367741-trenera-po-ajkido-iz-ukrainy-zaderzhali-v-pitere-foto.html

  Polubione przez 2 ludzi

 12. „Bunt” mieszkańców jednej z miejscowości obwodu tarnopolskiego którzy sprzeciwili się rozmieszczeniu u nich jednostki ukraińskich Wojsk Obrony Terytorialnej. Mieszkańcy tłumacza swój sprzeciw tym że brak pomieszczeń w których można by rozlokować „ukrowojaków” oraz obawą że miejscowośc mogłaby sie stać celem „ataku” w razie jakichkolwiek działań wojennych;
  https://www.ukrmilitary.com/2021/12/ternopolschyna-proty-teroborony.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Według sondażu zleconego przez amerykański ‚Instytut Charlesa Kocha” prawie połowa dorosłych Amerykanów (48%) stwierdziła, że ​​są mniej lub bardziej przeciwni konfliktowi zbrojnemu z Rosją o Ukrainę. Przeciwnego zdania jest ponad jedna czwarta pytanych (27%), pozostali określeni zostali jako niezdecydowani. Pytanie jakie zadano uczestniczącym w sondażu brzmiało: „Czy w przypadku ponownej inwazji Rosji na Ukrainę poparłbyś zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w konflikt zbrojny w celu ochrony integralności terytorialnej Ukrainy?”;
  https://korrespondent.net/world/4429045-amerykantsev-sprosyly-vstupat-ly-v-voinu-s-rf-za-ukraynu

  Polubione przez 4 ludzi

 14. OT z Bułgarii, cytat „W Bułgarii były minister został zatrzymany za kierownicą samochodu skradzionego w Rosji…Były minister finansów Bułgarii Władisław Goranow próbował przekroczyć granicę między Bułgarią a Serbią jadąc wynajętym samochodem, który figuruje na rosyjskiej liście skradzionych pojazdów w bazie Interpolu , donosi Bułgarskie Radio Narodowe (BNR), powołując się na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kraju”;
  https://ria.ru/20211218/avtomobil-1764384823.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.