Wojna domowa na Ukrainie 24.12.2021r.- 2376 dzień od nowego rozejmu.


Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i na świeżym powietrzu

„Niemy krzyk”– dzień 642.

Wczoraj odbyła się doroczna konferencja prasowa przywódcy FR, Wołodymira Putina z przedstawicielami mediów.

Pojawiły się także pytania dotyczące palącej sprawy Donbasu i Ukrainy.

„Porozumienia mińskie o uregulowaniu konfliktu w Donbasie są jedynym możliwym formatem rozwiązania sytuacji, ale Ukraina nie chce ich wypełniać”– powiedział prezydent Rosji Władimir Putin, odpowiadając na jedno z nich.

„Władze ukraińskie podjęły dwie próby siłowego rozwiązania problemu w Donbasie. Dwukrotnie, chociaż przekonano ich, żeby tego nie robili. Osobiście próbowałem przekonać Poroszenkę. ‚Nie operacja wojskowa’. – ‚Tak, tak’- i zaczął… Wynik: okrążenie, straty i porozumienia mińskie. Czy są dobre, czy nie? Uważam, że jedyne możliwe. Więc jaki jest problem? Nie chcą ich przestrzegać!”– powiedział rosyjski prezydent na swojej dorocznej konferencji prasowej.

Prezydent Rosji Władimir Putin przypomniał też- odpowiadając na inne pytanie, że podczas kształtowania się obecnych granic Ukrainy po 1917 r. przekazano jej dużą część historycznych terytoriów Rosji, i to bez uwzględnienia opinii miejscowych mieszkańców.

„Co, musieliśmy obiektywnie przyjrzeć się temu, co dzieje się na południowym wschodzie w Donbasie, który początkowo– nawet przy organizacji ZSRR w latach 1922-1924– nie myślał o sobie inaczej jako o części Rosji, ale Lenin i jego towarzysze go tam popchnęli”- powiedział Putin na swojej dorocznej konferencji prasowej, odpowiadając na pytanie, czy Rosja kalkuluje scenariusz, w którym musiałaby wejść w konflikt zbrojny z Ukrainą.

Głowa państwa przypomniał, że bolszewicy najpierw postanowili włączyć Donbas do Rosji, ale wkrótce zmienili swoją decyzję.

„A potem powiedzieli: musimy przemyśleć. I postanowili- stworzyli kraj, który nigdy wcześniej nie istniał… Umieścili tam historyczne terytoria z ludźmi, których nikt nie pytał, jak i gdzie chcą żyć.”– dodał Władimir Putin.

„Istnieje wrażenie, że na Ukrainie szykuje się trzecia operacja wojskowa w Donbasie, gdyż coraz częściej słyszy się słowo ‚wojna’”– ocenił Władimir Putin.

„I ostrzegają nas z góry: ‚Nie wtrącajcie się, nie chrońcie tych ludzi’. Interweniować, będziecie bronić- takie a takie nowe sankcje nastąpią”– dodał prezydent Rosji.

Zaznaczył, że Moskwa nie może nie reagować i jest zmuszona do ciągłego myślenia o perspektywach swojego bezpieczeństwa.

Poruszony też został temat ignorowania przez Kijów jako strony porozumienia przedstawicieli republik Donbasu:

„Moskwa musiała przekonać DRL i ŁRL do podpisania porozumień mińskich, a teraz Kijów nie rozmawia z nimi”-wyjaśnił prezydent Rosji Władimir Putin.

„W porozumieniach mińskich istnieje wymóg zmiany konstytucji. Gdzie są te zmiany w konstytucji? Ponadto mówi, że muszą być skoordynowane z przedstawicielami DRL i ŁRL. Musi być uzgodniony. Bardzo dobrze pamiętam, bo brałem udział w opracowaniu tych decyzji. Nie dość więc się nie zgadzają, nie tylko nie zgłaszają propozycji zmian w konstytucji, ale w ogóle odmawiają rozmów z przedstawicielami Donbasu”- powiedział Putin na swojej dorocznej dużej konferencji prasowej.

„Chociaż kiedy te umowy zostały podpisane w Mińsku, sami nalegali, aby przedstawiciele Donbasu złożyli podpisy na tym dokumencie. I te podpisy tam są. Muszę uczciwie powiedzieć: odmówili, musieliśmy z nimi współpracować, żeby przekonać ich do złożenia tych podpisów. Zgodzili się. A teraz po prostu odmawiają z nimi rozmowy, ogłaszają ich terrorystami i mówią: ‚Nie będziemy z nimi rozmawiać’”– dodał prezydent Rosji.

„Chcą, aby Rosja stała się stroną konfliktu w Donbasie, ale ona się na to nie zgodziła, Rosja jest mediatorem”– powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.

„Widzimy swoją rolę w byciu mediatorami w tworzeniu jak najlepszych warunków do określania przyszłości ludzi żyjących na tym terenie. Czy są jakieś problemy? Tak, bo zgodnie z porozumieniami mińskimi Rosja jest pośrednikiem. A chcą, abyśmy byli stroną konfliktu. W porozumieniach mińskich nie ma czegoś takiego. Nie zgodziliśmy się na to”- powiedział Putin podczas swojej dorocznej konferencji prasowej.

Na pytanie o przyszłość Donbasu, rosyjski przywódca odpowiedział, że:

„O przyszłości Donbasu decydują ludzie, którzy mieszkają w Donbasie. I nie może być inaczej.”

Według Władimira Putina Rosja widzi swoją rolę pośrednika w tworzeniu jak najlepszych warunków określania przyszłości mieszkańców Donbasu.  

*

A tym czasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) blokują pracę dronów SMM OBWE na terenie wsi Nikołajewka.

„W rejonie osiedla Nikołajewka mobilna grupa 20 batalionu walki elektronicznej (EW) przy pomocy stacji ‚Bukowel-AD’ stłumiła sygnały kanałów kontrolnych UAV misji OBWE, aby uniemożliwić obserwatorom zarejestrowanie sprzętu wojskowego Ukraińskich Sił Zbrojnych rozmieszczonego na tym obszarze”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.


Poza tym, dwóch żołnierzy USZ zginęło w eksplozji na ukraińskiej minie.

„Sytuacja awaryjna wymusiła wymianę całego personelu na pozycjach plutonu w 1 batalionie 30 brygady w związku z wybuchem dyfterytu co spowodowało większe straty wśród personelu wojskowego. W wyniku wybuchu granatu dwóch bojowników z 30 brygady zginęło na miejscu, jeden został ciężko ranny odłamkami”– poinformował przedstawiciel służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL Anton Mikużis.


„Osy” pojawiły się w miejscowości Nowoachtyrka.

Kijowskie formacje zbrojne rozmieściły systemy rakiet przeciwlotniczych  (SAM) w  pobliżu wsi Nowoachtyrka w obwodzie nowoajdarskim.  „Na obszarze odpowiedzialności 57 brygady odnotowano, że w pobliżu osady Nowoachtyrka znajdowało się 14 zestawów rakiet przeciwlotniczych 9K33 Osa”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Natomiast na donieckim odcinku frontu, zgodnie z ostatnim raportem SMM OBWE, USZ nadal zakłócają loty UAV Misji:

-UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE został zakłócony przez sygnały GPS podczas lotów w pobliżu miejscowości Bierezowoje, osady Nikołajewka i Nowotroickoje.

Obserwatorzy odnotowali również obecność sprzętu wojskowego USZ w strefie bezpieczeństwa:

-1 bojowy wóz piechoty (BMP-1) w pobliżu osady  Pawłopol.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 24 грудня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті в рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 23 грудня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 3 порушення режиму припинення вогню, 2 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В напрямку ШУМІВ ворог вів вогонь з мінометів калібру 82 мм та автоматичних станкових гранатометів.

Поблизу ЗОЛОТОГО-4 противник здійснив обстріл з мінометів калібру 120 мм.

Крім того, на Луганщині зафіксовано проліт ворожого безпілотного літального апарату, ймовірно «Орлан-10», з перетином лінії зіткнення.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок дій ворога немає.

Станом на 7 годину ранку, 24 грудня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Życzenia
Pełnych ciepła, spokoju i radości
Świąt Bożego Narodzenia A.D. 2021

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.12.2021r.- 2376 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kryzys energetyczny na Ukrainie. Coś z „realnego zycia” czyli wpis z FB ukraińskiej przedszkolanki jak wzrosły opłaty za prąd i ogrzewanie dla palcówki w której pracuje. Cytat „Cena ogrzewania do przedszkola wzrosła 5 razy, a energii elektrycznej prawie 3 razy…W ubiegłym roku rachunek za ogrzewanie dla przedszkola w listopadzie wyniósł 29 tys. hrywien, w tym roku 127 tys. hrywien.
  Uchwała Gabinetu Ministrów Ukrainy 1209 z 10 listopada 21 stanowi, że wyjątek od stosowania tego śmiercionosnego czynnika [tzn. podwyżek] stanowią „organizacje społeczne, budżetowe i religijne”. Czy teraz mogę w przedszkolu zbudować kaplicę i nazwać je „przedszkolem religijnym”?”;
  >https://www.facebook.com/lesya.myskiv/posts/2438618092936244

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, o tym jak to koncern spożywczy z „bratniej” Ukrainy „zrobił na szaro” polskich rolników. Cytat „Wszystko wskazuje na to, że T.B. Fruit kończy swoja działalność w Polsce. Spółka Alivare również przestaje istnieć. Jak informuje nasze źródło – wszyscy pracownicy firmy dostali wypowiedzenie umów o pracę. Martwi to dostawców, którym firma zalega 10 milionów złotych…Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zakładu przetwórstwa owoców z Annopola, który zalega z płatnościami dla dostawców”;
  https://www.e-sadownictwo.pl/wiadomosci/z-kraju/10664-t-b-fruit-znika-z-polski
  https://kobietawsadzie.pl/poszukiwane-osoby-i-firmy-poszkodowane-przez-firme-t-b-fruit-annopol/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. UKROSZAJBA ma się całkiem dobrze, czyli były oficer ukraińskiego wywiadu, pułkownik rezerwy Sił Zbrojnych Ukrainy Roman Czerwiński żali się w ukromediach że został zwolniony ze służby po telefonie od…WWP. Według rozżalonego Czerwińskiego miała to być „zemsta” za jego udział w zatrzymaniu Włądimira Cemacha byłego „dowódcy” obrony pplot DRL, który miał być podejrzany o udział w zestrzeleniu malezyjskiego boeniga. Jak wiadomo po zatrzymaniu Cemacha strona ukraińska szybko go zwolniła, w ramach „wymiany więźniów”, a „obrona pplot DRL” którą dowodził okazała się być działkiem pplot ZU-23-2 z którego nijak nie można było zestrzelić boeniga…
  https://news.obozrevatel.com/politics/menya-uvolili-po-zvonku-putina-eks-razvedchik-raskryil-detali-svoego-uvolneniya-video.htm

  Polubione przez 5 ludzi

  • „„obrona pplot DRL” którą dowodził okazała się być działkiem pplot ZU-23-2 z którego nijak nie można było zestrzelić boeniga…”- widocznie nie zdajesz sobie sprawy z tego, co Ruskie przy użyciu takiego działka potrafią zdiełat?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 4. „Rzeczniczka Praw Obywatelskich DRL” Daria Morozowa zadeklarowała gotowość do bezpośredniej współpracy z bliskimi Ukraińców, którzy zaginęli w czasie wojny z pominięciem władz w Kijowie, które do tej pory zatajają informacje o zaginionych i robią różne „problemy” (najczęściej natury biurokratycznej) ich krewnym oraz bliskim;
  https://strana.today/news/368600-v-dnr-hotovy-sotrudnichat-s-rodstvennikami-propavshikh-bez-vesti-v-khode-vojny-ukraintsev.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codziennosć, czyli ukraiński standard. Cytat „W Sofiewskiej Borszagowce w obwodzie kijowskim mężczyzna wrzucił granat na podwórze domu, policja zatrzymała napastnika…Mieszkaniec okolicy poinformował policję, że w nocy usłyszał eksplozję i stwierdził uszkodzenie fasady swojego domu”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4431032-pod-kyevom-zaderzhaly-muzhchynu-brosyvsheho-vo-dvor-hranatu
  W nocy obrzucono „koktajlem Mołotowa” siedzibę Konsulatu FR we Lwowie, na szczęście obyło się bez poszkodowanych i uszkodzeń budynku;
  https://korrespondent.net/city/lvov/4431039-nochui-v-henkonsulstvo-rf-vo-lvove-brosyly-kokteil-molotova

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, artykuł o „najbliższej doradczyni” Prezydenta Ukrainy Marii Lewczenko prywatnie żony byłego już wiceszefa MSW Ukrainy Gogilaszwilego usuniętego ze stanowiska po skandalu jaki wywołał na jednym z tzw. blokpostów w obwodzie donieckim, na którym został zatrzymany do rutynowej kontroli. Okazuje się ze i ona moze stać się „bohaterka” skandalu miała bowiem ukrywać swoje prawdziwe dochody oraz posiadany przez siebie majątek;
  https://strana.today/articles/analysis/368360-marija-levchenko-chto-izvestno-o-sekretarshe-vladimira-zelenskoho.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT z FR. Cytat „Kurs wciągania Kijowa do NATO z perspektywą pojawienia się rakietowych systemów ataku w pobliżu naszych granic stwarza niedopuszczalne zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji ” – powiedział Ławrow w wywiadzie dla bośniacko-hercegowińskiej gazety „ Oslobodzene”;
  https://ria.ru/20211224/politika-1765266029.html
  Z kolei szef jednego z departamentów MSZ FR poinformował na jakich warunkach FR jest gotowa do przedłużenia tranzytu gazu przez Ukrainę. Cytat „Rosja jest gotowa do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przedłużenia tranzytu gazu przez Ukrainę, gdy dojdzie do porozumienia, kto, w jakich ilościach i na jakich warunkach go kupi”;
  https://ria.ru/20211224/tranzit-1765259901.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ad2 Rosja naciska kraje UE na podpisanie umów długoterminowych. Gaz miałby być tranzytowany jednym z kilku szlaków (Nord Stream I i II, Turkisch Stream, Jamal lub przez ukraiński gazociąg Przyjaźń). Koszt tranzytu byłby jednak wliczany do umowy, dlatego ŻADEN kraj europejski nie kwapi się do podpisania umowy z dostawą przez teren Ukrainy.
   I tak kończą się gadki o współpracy/wzajemnej pomocy itd. Ukraina miałaby zagwarantowany tranzyt przez swoje terytorium gdyby zechciały tego kraje UE, ale, ze alternatywne trasy są dla nich korzystniejsze… to takiej umowy nie podpiszą. Władze Węgier już „zdradziły” tranzyt przez Turkisch Stream był dużo bardziej opłacalny i zmieniły rurę przez którą dociera rosyjski gaz. Nawet Polska „zdradzi” wybierze Jamal-w końcu przebiega przez teren naszego kraju.

   Polubione przez 4 ludzi

 8. Ten businessinsider to jakaś propagandowa ”gadzinówka” jankeska
  Procentami epatuje procentami aktualnej ceny gazu nie podając.

  A Google na zapytanie o ceny gazu tylko mi taki link z przed trzech dni zapodaje

  .https://www.money.pl/gospodarka/rekordowe-ceny-gazu-w-holandii-takich-wzrostow-nigdy-wczesniej-nie-odnotowano-6717923727809408a.html

  Jako komentarz zapodaję link na artykuł z rosyjskiej prasy.

  Amerykański skroplony gaz ziemny wygląda jak zbawca Europy przed zaostrzeniem się kryzysu gazowego. W ten sposób UE odebrała wiadomość, że amerykańskie tankowce LNG nieoczekiwanie zawróciły w drodze do Azji i udały się do Europy.

  Ale w rzeczywistości sytuacja jest dokładnie odwrotna.

  Amerykańskie tankowce LNG zmierzające do Azji zawracają i jadą do Europy, aby zarobić na rosnących tam cenach gazu, podały zachodnie media. Dzień wcześniej ceny gazu w Europie skoczyły do ​​historycznego rekordu 2150 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, czyli 182 euro za megawatogodzinę. Według Platts różnica między cenami w Europie i Azji jest obecnie największa w historii.

  Jednak na wieść, że amerykańskie LNG postanowiło „uratować” europejski rynek w tak trudnej sytuacji, ceny gazu w Europie spadły rano do 1900 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Ale po obiedzie ponownie urosły i przekroczyły 2050 USD za tysiąc metrów sześciennych.

  Amerykańskie LNG też nie nadaje się do roli ratownika Europy w trudnej sytuacji kryzysowej.
  **

  Dlaczego?

  Czytaj dalej
  https://cont.ws/@sensei/2166244

  Polubione przez 4 ludzi

  • Stany Zjednoczone wysyłają LNG z ,, molekułami wolności”, aby uratować Europę przed „zabójczym Putinem”.
   Aż!!! 30 gazowców LNG z amerykańskim gazem zostało przekierowanych do Europy

   https://pbs.twimg.com/media/FHTxoArWYAUW95b?format=jpg&name=small

   To kropla w morzu potrzeb.
   Aby zbliżyć się tylko do rosyjskich rurociągów potrzeba ich100 razy więcej.

   „Spośród 76 amerykańskich ładunków LNG w tranzycie, 10 tankowców przewożących łącznie 1,6 miliona metrów sześciennych paliwa ciepłowniczego i elektrowni zadeklarowało miejsca docelowe w Europie”

   Amerykańskie statki mają ~ 5 milionów metrów sześciennych gazu – Nord Stream-2 przepustowość = 55 miliardów metrów sześciennych rocznie = 150 milionów metrów sześciennych DZIENNIE -Europa spala około 2,5 MILIARDA m3 gazu ziemnego dziennie zimą = 75 MILIARDY m3 miesięcznie

   USA potrzebowałyby około 3000 tankowców DZIENNIE, w ciągłym przepływie, aby zastąpić rosyjski gaz . Tak więc USA są w stanie uratować Europę przed rosyjską agresją polegającą na zaopatrywaniu Europy w gaz… przez około 5 MINUT i to pod warunkiem , że Europejczycy zechcą zapłać za ten gaz więcej niż Azjaci.

   Polubione przez 3 ludzi

 9. Tymczasem sąd w Kijowie przedłużył do 24 lutego „nocny areszt domowy” oskarżonemu w sprawie zabójstwa dziennikarza Pawła Szeremeta, weteranowi ATO Andriejowi Antonence, ale jednocześnie zezwolił na to by poruszał się bez bransoletki elektronicznej, czyli faktycznie nie bedzie można sprawdzić co robi i gdzie przebywa;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-society/3375153-sud-snal-elektronnyj-braslet-s-antonenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Reddit (USA):

  Według doniesień zachodnich mediów, jutro Rosja zaatakuje Ukrainę

  Na forum Reddita pod nagłówkiem „Humor” opublikowano następującą wiadomość:

  Przypominamy, że według doniesień zachodnich mediów jutro Rosja dokona inwazji na Ukrainę.
  Jeśli nie widzisz artykułów na ten temat w zachodnich mediach, oznacza to, że … rosyjscy hakerzy już interweniowali

  Komentarze czytelników:

  MASKA BILLCLINTON
  Głupi Amerykanie nie rozumieją, że kiedy Rosjanie mówią „atakujmy w Boże Narodzenie”, mają na myśli prawosławnych.

  Cass05
  Dobra, dobra, idę po popcorn. To prawda, że ​​dostałem to już 17 razy, za każdym razem, gdy Rosja „atakowała” Ukrainę – ale nic się nie stało!

  Stahlboden
  Uważaj, będziesz kontynuował w tym samym duchu, przytyjesz i zaczną się problemy zdrowotne.

  jack_iz_teni
  Ahaha))))
  Po inwazji pójdę i nakarmię mojego niedźwiedzia bojowego i dam mu wódkę do picia..)

  Król Stannis Na zawsze
  Powodzenia, ale nie przestawaj, dopóki nie dotrzesz do Lizbony.

  Czytaj więcej na:
  https://inosmi.ru/politic/20211224/251201450.html#comments

  Polubione przez 4 ludzi

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s