Wojna domowa na Ukrainie 28.12.2021r.- 2380 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 646.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że ​​Moskwa oczekuje od Kijowa wypełnienia wszystkich zobowiązań dotyczących zawieszenia broni w Donbasie.

„Pomimo faktu, że we wspólnym oświadczeniu Minister Obrony i Naczelny Dowódca Ukraińskich Sił Zbrojnych nie wydali bezpośredniego publicznego zakazu otwierania ognia powrotnego bez zgody kierownictwa Ukraińskich Sił Zbrojnych, niemniej jednak mamy nadzieję, że Kijów wywiąże się ze wszystkich zobowiązań, aby zapewnić trwałe zawieszenie broni na wschodniej Ukrainie”– cytuje słowa Zacharowej rosyjska agencja prasowa TASS.

Wcześniej szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak poinformował że podczas spotkania Trójstronnej Grupy Kontaktowej wszystkie strony ogłosiły zamiar przestrzegania porozumień o zawieszeniu broni.

Niemcy i Francja z pełnym zadowoleniem przyjęły decyzję grupy kontaktowej o obecnym zawieszeniu broni.

Niemniej jednak, sytuacja nie wygląda tak różowo, bo jak następnie stwierdziła Zacharowa, około 10 000 zachodnich instruktorów wojskowych przebywa na Ukrainie, z tego 4 000 z nich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. To już jest praktycznie cała armia „instruktorów” i „doradców” wojskowych na Ukrainie.

 

Według Zacharowej „byłoby dobrze, gdyby sytuacja się poprawiła”, ale jest odwrotnie.

„Tak, być może naruszyłoby to porozumienia mińskie, ale praktyka w terenie, sama sytuacja świadczyłyby o skuteczności obecności tych ludzi na rzecz procesu pokojowego. Ale wszystko jest dokładnie odwrotnie”– stwierdziła Zacharowa.

Wcześniej podsekretarz stanu ds. europejskich i euroazjatyckich Karen Donfried powiedziała, że Stany Zjednoczone nadal będą dostarczać Ukrainie pomoc wojskową- w tym w postaci broni śmiercionośnej.

Dlatego też Zacharowa jest przekonana- poza oficjalnymi deklaracjami Kijowa, że ukraińscy przywódcy przygotowują się do militarnego rozwiązania konfliktu w Donbasie.

„Zamiast zakończyć ośmioletnią wojnę domową, Kijów wydaje się przygotowywać do militarnego rozwiązania problemu Donbasu, jak to nazywają”– powiedziała Zacharowa.

Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin powiedział że istnieje przypuszczenie, że Ukraina szykuje trzecią operację wojskową w Donbasie.

Rosyjski przywódca po raz kolejny zwrócił też uwagę na niechęć strony ukraińskiej do realizacji porozumień mińskich.

Mimo tego, że 22 grudnia szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenskij Andrij Jermak poinformował, że podczas spotkania grupy kontaktowej wszystkie strony ogłosiły zamiar przestrzegania porozumień o zawieszeniu broni.

Prezydent Rosji- na ostatniej wielkiej konferencji prasowej, nie powiedział niczego, czego nie wiedziano już w poprzednich latach, w odniesieniu do sytuacji na Ukrainie i stosunkach Rosji z tym krajem. Zestaw twierdzeń wyglądał dość tradycyjnie. Jednak na tle postulatów kierowanych do NATO i Stanów Zjednoczonych stało się jasne, że pokonana została ostatnia linia, za którą zostaną podjęte konkretne działania mające na celu spacyfikowanie poczynań agresora. Lub, używając bardziej precyzyjnej terminologii, podjęte zostaną działania mające na celu zmuszenie Ukrainy do pokoju.

Po ostatniej konferencji prasowej, wyraźnie dało się zauważyć, że Władimir Putin nadal postrzega wojnę w Donbasie jako jedną z najważniejszych problemów polityki zagranicznej dla Rosji. Ochrona mieszkających w regionie Rosjan to problem, który należy natychmiast rozwiązać w świetle agresywnych intencji Ukrainy. Rosyjski przywódca zakłada, że ​​ukraińskie kierownictwo nie zamierza ograniczać się wyłącznie na codziennym ostrzale:

„Teraz mówi się nam: wojna, wojna, wojna. Odnosi się wrażenie, że być może przygotowywana jest trzecia operacja wojskowa. I ostrzega się nas z góry: ‚Nie wtrącajcie się, nie chrońcie tych ludzi. Jeśli się wtrącacie, bronicie się- takie a takie nowe sankcje nastąpią’”– powiedział rosyjski prezydent.

W sąsiednim kraju, według prezydenta FR, prowadzona jest systematyczna polityka ucisku Rosjan:

„Po prostu wypierają Rosjan i ludność rosyjskojęzyczną z ich historycznego terytorium- tak się dzieje. OK. Wszyscy mówią: Rosja musi przestrzegać porozumień mińskich. Zgadzamy się. I przyjęli i przedłożyli do krajowego parlamentu– rząd wprowadził– ustawę o okresie przejściowym. Gdzie są porozumienia z Mińska? Tam zamiast amnestii obowiązuje zakaz amnestii, prawie karne ściganie tej amnestii. Tam zamiast wyborów wprowadza się administrację wojskowo-administracyjną, a zamiast amnestii- lustrację ludności.”– wyjaśnił Wołodymyr Putin.

Wszystko, co dzieje się na Ukrainie, jest m.in. kwestią bezpieczeństwa Rosji, gdyż Ukraina, zdaniem Władimira Putina, pewnie zmierza do momentu, w którym podejmie próbę przeniesienia już istniejącego konfliktu na szerszą arenę. 

„Musimy myśleć o perspektywach zapewnienia naszego bezpieczeństwa nie nawet dziś czy w przyszłym tygodniu, ale w najbliższej przyszłości. Jak powinna z tym żyć Rosja? Cały czas pilnując, co tam będzie i kiedy dostaną amoku?”– powiedział Putin.

Wielu uważa, że ​​ukraińskim przywódcom brakuje determinacji, by dokonać aktu agresji, ponieważ równowaga sił jest daleka od korzystnej dla Ukrainy, jednak biorąc pod uwagę, że Kijów w swoim radykalizmie już dawno przekroczył wszelkie możliwe racjonalne granice, wszystko może się więc zdarzyć. Władimir Zełenski, jak ocenił sytuację rosyjski przywódca, znalazł się pod wpływem nazistów– podobnie jak jego poprzednik, Poroszenko. Tak więc, droga na jaką została wprowadzona obecnie Ukraina prowadzi wprost do agresji, i prawdopodobnie nie ma już tam innej alternatywy. Jest to podobnej skali determinizm, który cechował politykę hitlerowskich Niemiec, czy też militarystycznego okresu panowania japońskiego cesarza Hirohito.

Dlatego też, prezydent Rosji zamierza omówić sytuację, ale nie z obecnym rządem Ukrainy. Po prostu nie ma z kim porozmawiać.

Chodzi o to, że Putin jest zdania, iż siły zainteresowane nawiązaniem dobrosąsiedzkich stosunków z Rosją są prześladowane: nakładane są na nie sankcje, a niektórych zdroworozsądkowych działaczy po prostu „zabija się na ulicy”.

Jedynym możliwym rozmówcą w tym temacie są Stany Zjednoczone. Władimir Putin spotka się z amerykańskim prezydentem na początku stycznia w Genewie. Sądząc po tym, jak nagrzewa się retoryka o militarnej odpowiedzi Rosji na wrogą politykę Zachodu, rozmowa między przywódcami może okazać się dość owocna, bo w grę wchodzi bardzo dużo– pokój i bezpieczeństwo całego europejskiego kontynentu.

*

A tym czasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku ML ŁRL ostrzega, że na teren miejscowości Szczastie przybyła grupa sił specjalnych Sił Operacji Specjalnych Ukraińskich Sił Zbrojnych, aby dokonać prowokacji.

„26 grudnia odnotowano przybycie grupy żołnierzy z 8 samodzielnego pułku sił specjalnych Sił Operacji Specjalnych w celu przeprowadzenia prowokacji na pozycjach frontowych 3 batalionu 79 brygady na terenie miejscowości Szczastie”– poinformował na odprawie dla mediów Aleksander Mazeikin, funkcjonariusz służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Wcześniej oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Iwan Filiponenko informował, że dowództwo Ukraińskich Sił Zbrojnych planuje użyć funkcjonariuszy wywiadu i żołnierzy sił specjalnych w  prowokacjach na linii kontaktu.

 
Poza tym, żołnierz USZ został ranny z powodu nieprzestrzegania wymogów bezpieczeństwa podczas eksploatowania terenu w pobliżu miejscowości Zołotoje.

„26 grudnia podczas eksploatowania terenu w pobliżu stanowisk 1 batalionu 24 brygady na terenie wsi Zołotoje, podczas instalacji miny przeciwpiechotnej PMN-2, z powodu nieprzestrzegania przepisów bezpieczeństwa, został ranny szeregowiec Krysztofjak został ranny”– poinformował Aleksander Mazeikin.

Ofiara została przewieziona do szpitala wojskowego w stanie ciężkim.


Żołnierze USZ rozmieścili pojazdy opancerzone w pobliżu dzielnicy mieszkalnej wsi Nowozwanowka.

„Na obszarze odpowiedzialności 24 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano rozmieszczenie MTLB i bojowego wozu piechoty BMP-2 w pobliżu strefy mieszkalnej osady Nowozwanówka”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Ponadto, na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby USZ przeprowadziły o godzinie 15:15, z kierunku Marinki w stronę Aleksandrowki- na południowo-zachodnich obrzeżach Doniecka, przeprowadzili ostrzał przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (5 granatów). Tym samym, minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 28 грудня 2021 року.

Сала Україні

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті в рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 27 грудня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 10 порушень режиму припинення вогню, 1 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В напрямку НЬЮ-ЙОРКУ противник тричі відкривав вогонь з автоматичних та станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.

Поблизу НОВОЗВАНІВКИ окупанти застосували протитанкові ракетні комплекси.

Неподалік ГНУТОВОГО російські найманці задіяли безпілотний літальний апарат, за допомогою якого здійснили скидання пострілів ВОГ-17.

В районі НОВОЛУГАНСЬКОГО ворог вів вогонь з автоматичних станкових гранатометів, а поблизу МАР’ЇНКИ з мінометів калібру 120 мм.

На околицях КРАСНОГОРІВКИ та ТРАВНЕВОГО, що на Донеччині, збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь з автоматичних станкових гранатометів.

На Луганщині, поблизу населеного пункту ЛОБАЧЕВЕ, противник здійснював обстріли з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Внаслідок дій ворога двоє військовослужбовців Об’єднаних сил дістали поранення. Воїни перебувають в лікувальних закладах. Стан їхнього здоров’я – важкий.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 28 грудня, з боку російсько-окупаційних військ порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.12.2021r.- 2380 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kryzys energetyczny na Ukrainie. W części Mikołajowa, stolica jednego z obwodów Ukrainy, nie ma wody, prądu oraz ogrzewania, podobno na skutek ‚awarii”;
  https://novosti-n.org/news/V-Nykolaeve-neskolko-mykrorajonov-ostayutsya-bez-sveta-a-takzhe-vodi-y-otoplenyya–231533
  Z kolei w Torecku (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) nie ma wody, podobno również z powodu ‚awarii”;
  https://strana.today/news/369113-v-toretske-iz-za-avarii-na-vodoprovode-objavili-rezhim-chrezvychajnoj-situatsii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT światowe. Biały Dom poinformował o dacie rozpoczęcia rozmów z Moskwą na temat kontroli zbrojeń i sytuacji na Ukrainie, które mają się odbyć 10 stycznia. Z kolei 12 stycznia ma się odbyć posiedzenie Rady Rosja-NATO, a następnego dnia, 13 stycznia, negocjacje pomiędzy przedstawicielami Rosji i OBWE;
  https://strana.today/news/369107-v-belom-dome-ozvuchili-daty-perehovorov-rossii-s-ssha-nato-i-obse-po-ukraine.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. OT kosmiczne czyli kto zaśmieca orbitę okołoziemska. Cytat „Stany Zjednoczone zlekceważyły swoje zobowiązania wynikające z międzynarodowych umów dotyczących przestrzeni kosmicznej i naraziły taikonautów na niebezpieczeństwo; wzywamy je do odpowiedzialnego zachowania w kosmosie – powiedział na briefingu prasowym rzecznik MSZ w Pekinie Zhao Lijian. Chińskie władze złożyły w tej sprawie formalny protest w ONZ”;
  https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-chiny-oskarzaja-usa-naraziliscie-kosmonautow-na-niebezpiecze,nId,5735043
  >https://www.forbes.com/sites/sergeiklebnikov/2021/12/27/elon-musk-faces-backlash-in-china-after-close-encounters-between-his-starlink-satellites-and-chinese-space-station/?sh=762a58981a61

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Na Ukrainie zademonstrowano próbkę ,,Pinokia”)* nowego wojskowego samolotu transportowego An-178

  Dziś, 28 grudnia, ukraińskie przedsiębiorstwo państwowe „Antonow” wypuściło na rynek pierwszą próbkę najnowszego wojskowego samolotu transportowego An-178-100R nr 001, który jest przeznaczony do certyfikacji w locie.

  Należy zauważyć, że jest to pierwszy samolot produkcyjny zbudowany na Ukrainie od czasu tzw. niepodległości.

  Podzespoły do ​​transportera sprowadzano głównie z USA, UE i Kanady. Właściwie ukraińskich komponentów jest niewiele.

  Czytaj na
  https://topwar.ru/190679-na-ukraine-prodemonstrirovali-pervyj-serijnyj-obrazec-novogo-voenno-transportnogo-samoleta-an-178.html

  …)* przerobili kadłub pasażerskiego An-148/158 na transportowy , przez co samolot stał się niestabilny na ogon, więc musieli mu dociążyć dziób balastem dając mu ,,nos Pinokia” , lub jak kto woli, ,,dziób bociana”.

  https://www.magnum-x.pl/artykul/antonow-an-148-158

  https://milmag.pl/ukrainsko-saudyjska-wspolpraca-zawieszona/

  https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=30823

  https://pl.sputniknews.com/20201112/dlaczego-peru-nie-chce-kupowac-ukrainskiego-an-178-Sputnik-13363258.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. W temacie wezwania przez Zełenskiego Ukrainek „w kamasze”, internauci „zaatakowali” jego żonę zadajac jej pytanie czy zgodnie z wytycznymi jej męża już zarejestrowała się w najbliższej komisji wojskowej;
  https://strana.today/news/369201-zelenskuju-v-sotsseti-zasypali-voprosami-o-tom-stala-li-ona-na-voinskij-uchet.html
  Z kolei na antenie kanału telewizyjnego „1+1 ” (należącego do Kołomojskiego) wiceminister obrony Ukrainy Anna Maljar uspokajała Ukrainki tłumacząc że rejestracja w komisji wojskowej nie jest równoznaczna z „przymusowym wcieleniem do słuzby wojskowej”;
  https://strana.today/news/369194-minoborony-ukrainy-prizvalo-zhenshchin-ne-panikovat-iz-za-voinskoho-ucheta.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Oj tam, oj tam … jedna tylko.i już dymisja.
   Glapiński ma harem… i nic nikomu do tego
   A co? Stać go!

   O! tak się żyje ,,znajomym królika” w tej PiSpospolitei

   Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie gazowym. Według danych operacyjnych „GTS Operator Ukrainy” zapasy gazu w magazynach na Ukrainie w ostatniej dekadzie grudnia okazały się mniejsze niż pod koniec kwietnia po zakończeniu sezonu grzewczego, czyli istnieje duże ryzyko że i gazu może zabraknąć w sezonie grzewczym;
  https://strana.today/news/369195-v-dekabre-zapasy-haza-v-ukraine-okazalis-menshe-chem-v-aprele-posle-otopitelnoho-sezona-.html
  Z kolei ukraińskie stowarzyszenie przedsiebiorstw branży mleczarskiej ostrzegło że mogą one wstrzymać swoją produkcje w związku z rosnącymi cenami gazu;
  https://strana.today/news/369224-ukrainskie-molokozavody-zajavili-ob-ostanovke-proizvodstva-vsledstvie-rosta-tsen-na-haz.html
  W podobnej sytuacji znalazły sie ukraińskie piekarnie dlatego też władze w Kijowie przygotowały dekret o ograniczeniu cen gazu dla nich. Ma ona wynosić 25 tysięcy hrywien za tysiąc metrów sześciennych;
  https://korrespondent.net/business/economics/4432049-proyzvodyteliam-khleba-ohranychat-tseny-na-haz

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ad1
   Wszystko zależy od pogody. Niemniej jest jakiś promyk nadziei -temperatury pod koniec grudnia i w styczniu mają mają znacznie wzrosnąć. „Jedyny” problem to koszty gazu-wiele branż notuje straty inne mają problemy. Zakłady ciepłownicze twierdzą, że bez dofinansowania ze strony państwa w przyszłym roku wiele z nich zbankrutuje.

   Polubione przez 4 ludzi

 7. Kolejne jakże „miłe” dla Polaków informacje z „bratniej” Ukrainy, cytat „Obwód Chmielnicki będzie świętował unicestwienie spokojnej ludności polskiej. Deputowani Chmielnickiej Rady Obwodowej ogłosili 2022 rokiem UPA! Na zdjęciu po lewej: autorką dekretu jest deputowana „Europejskiej Solidarności” [ugrupowanie Poroszenki] Alina Kowal”;
  >https://www.facebook.com/100000662320481/posts/5059196730779021/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ukraińskie ministerstwo kultury interweniuje w sprawie …serialu „Emily w Paryżu” na amerykańskiej platformie „Netflix” gdzie Ukrainkę pokazano jako „złodziejkę i oszustkę”;
  https://strana.today/news/369228-netflix-otvetil-na-pisma-tkachenko-po-povodu-obraza-ukrainki-v-seriale-emili-v-parizhe.html
  https://www.papilot.pl/lifestyle/kultura/57926/emily-w-paryzu-w-ogniu-krytyki-ze-strony-ukrainy-absolutny-skandal-i-wstyd

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Kolejny zagraniczny inwestor ma dość robienia „biznesów” na Ukrainie. Cytat „Kanadyjska firma TIU zamyka swoją elektrownię słoneczną na Ukrainie po próbie przejęcia przez bandytów…Kanadyjska firma TIU trzy lata temu wybudowała zakład zielonej energii w ukraińskim mieście Nikopol, wierząc w obietnice prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że obszar ten będzie „jednym z kluczowych sektorów dla naszej gospodarki w nadchodzących latach”…Stacja działała zaledwie rok. Nagle została odłączona od sieci elektroenergetycznych Zakładów Żelazostopów Nikopol pod pretekstem rzekomych napraw, których do tej pory nikt nie zrobił. Niemal natychmiast od kierownictwa zakładu właściciele TIU zaczęli otrzymywać uporczywe „oferty” sprzedaży stacji Nikopol „za grosze”. Warto przy tym dodać ze owe zakłady metalurgiczne które chciały „wchłonąć” elektrownię słoneczną to własność Kołomojskiego…
  https://news.dialog.ua/243182_1640701574

  Polubione przez 5 ludzi

  • W Arabii Saudyjskiej w prowincjach Tabuk, al-Dżauf, czy Północnej; w Jordanii w mufazach Akaba i Maan; czy w Izraelu/Palestynie na Arawie, w górach Judei i Samarii, głównie w rejonie Jerozolimy i Nablusu czy na Golanie opadu śniegu niestety się zdarzają, przeciętnie w co drugą w co trzecią zimę. Mróz nie stanowi zaskoczenia, raczej ilość śniegu, wynikającego z ilości wilgoci w powietrzu.

   Polubione przez 4 ludzi

 10. W temacie kryzysu energetycznego na Ukrainie.

  Ukraińskie międzybranżowe stowarzyszenie Teplokommunenergo wydało ostrzeżenie, że w okresie świąt noworocznych ukraińskie miasta i miasteczka mogą pozostać bez ciepłej wody i ogrzewania z powodu kryzysu w branży. Przedsiębiorstwa ciepłownicze nie mają wystarczającej ilości gazu, dostarczanego przez państwowy holding Naftogaz Ukrainy.
  https://www.rp.pl/gospodarka/art19234281-swieta-na-ukrainie-bez-ogrzewania-i-pradu

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Jest sukces?

  Państwowego Kijowskiego Biura Projektowego Łucz należące do koncerny Ukroboronprom przeprowadziła testy poligonowe przeciwlotniczej wersji modułowo pocisku kierowanego RK-10. Po raz pierwszy tego typu rakietę zaprezentowano w październiku 2019 roku. RK-10 mają stanowić uzbrojenie nie tylko zmodernizowanych systemów przeciwlotniczych Strieła-10 ale też małych jednostek morskich. Planowane jest również wprowadzenie wersji przeciwpancernej dla śmigłowców i platform naziemnych.
  https://defence24.pl/technologie/ukraina-pierwszy-test-modulowej-rakiety-rk-10

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Ciekawostka

  Rosja sprowadziła na terytorium okupowanego Krymu 600 tys. rosyjskich obywateli – powiedział 27 grudnia sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

  Zdaniem polityka, Rosja tworzy na Krymie przyczółek, aby mieć pełne wpływy w tym regionie.

  „Tam (na okupowanym Krymie – red.) trwa całkowite przezbrojenie. Cały czas odbywają się ćwiczenia. Ponadto, według naszego wywiadu, (okupanci – red.) przywieźli już ponad 600 tys. obywateli rosyjskich i osiedlili ich na terenie Krymie” – poinformował Daniłow.
  https://studium.uw.edu.pl/ukraina-rosja-osiedlila-na-krymie-ponad-pol-miliona-swoich-obywateli/

  Polubione przez 4 ludzi

 13. W grudniu Rosja znacznie zwiększyła dostawy nowych i zmodernizowanych bojowych wozów opancerzonych dla sił okupacyjnych w Donbasie. Według Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy dowództwo sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w grudniu br. kontynuowało zwiększanie zdolności bojowych zgrupowania operacyjnego rosyjskich sił okupacyjnych na czasowo okupowanym terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego.
  https://kresy24.pl/wywiad-wojskowy-ukrainy-rosja-zwiekszyla-do-donbasu-dostawy-zmodernizowanego-uzbrojenia/
  Komentarz: Nie ma dowodów na takie działania Rosji niemniej… po tym jak USA dostarczyło pociski Jevelin, a Turcja drony uderzeniowe Kreml musiał na to jakoś odpowiedzieć.

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Temat poruszał już mania

  Po rekordowym skoku cen gazu w Europie, ceny na Ukrainie również znacznie wzrosły. Młynarze odnotowali w tym roku aż 10 podwyżek cen gazu.

  „W imieniu prezydenta rząd opracowuje mechanizmy wspierania ukraińskich piekarzy, a także ukraińskich producentów podstawowych produktów spożywczych” – powiedział premier Denys Szmygal.

  Nie podał szczegółów, ale powiedział, że rząd zamierza ograniczyć wzrost cen niektórych rodzajów chleba.

  Rząd posiada listę podstawowych produktów spożywczych uważanych za szczególnie ważne, w tym chleb, płatki zbożowe, warzywa i mleko.

  Na początku roku rząd ograniczył wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych, przestawiając konsumentów detalicznych na roczne kontrakty ze stałymi cenami do końca kwietnia.
  https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/ukraina-bedzie-pomagac-producentom-zywnosci-chodzi-o-wzrosty-cen-gazu,104588.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. AKT DESPERACJI. Cytat „W obwodzie czerniowieckim mężczyzna został skazany na karę więzienia za okradzenie toalety…W Storożyńcu w obwodzie czerniowieckim sąd skazał na cztery miesiące więzienia mężczyznę, który obrabował toaletę publiczną. Złoczyńca wyjął z latryny aluminiowy zbiornik o pojemności 40 litrów”…
  https://news.obozrevatel.com/society/v-chernovitskoj-oblasti-muzhchina-poluchil-tyuremnyij-srok-za-ograblenie-tualeta.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 16. „Chwila szczerości” lwowskiego dziennikarza i jednocześnie skrajnego rusofoba Ostapa Drozdowa który publicznie przyznał że na Ukrainie „cnotami” stały sie korupcja i złodziejstwo. Jak stwierdził m.in Drozdow „Nasza tolerancja wobec korupcji zaszła już tak daleko, że w rzeczywistości korupcja jest postrzegana jako jeden z bonusów związanych z posiadaniem stanowiska. Za to już w zasadzie nie są krytykowani”;
  https://www.politnavigator.net/lvovskijj-zhurnalist-na-ukraine-vorovstvo-vozvedeno-v-dobrodetel.html

  Polubione przez 6 ludzi

   • Krysza to po rosyjsku dach. A po polsku to tzw, plecy, czyli opieka sprawowana nad kimś przez wpływowe osoby lub instytucje albo organizacje przestępcze, zapewniająca mu łatwiejsze i bezkarne wykonywanie działań sprzecznych z prawem

    Na Ukrainie, (tak jak kiedyś w PRLu – pamiętacie Anioła z Alternatywy 4?)* ,jak i u nas teraz za PiSPolinu, trzeba być pod kogoś podwieszonym, żeby móc spokojnie żyć i czerpać z tego dodatkowe korzyści.

    Ukraina tak rozwinęła kryszę, że wziatki czyli łapówki z nią związane na każdym szczeblu władzy i biznesu, stały się procederem tak powszechnym, jak bakszysz na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce.

    Można więc powiedzieć, że Ukraina osunęła się pod tym względem w średniowiecze i to w średniowiecze muzułmańskiego Wschodu, bo bakszysz miał podłoże religijne, Islam wymagał dzielenia się majątkiem z biednymi
    Na Ukrainie zaś , we władzach i w biznesie dominuje nacja wyznająca inną ale też bliskowschodnią religię, która wymaga, by to goje dzieliły się swym majątkiem z ,,potrzebującymi”.

    ***.

    …)* – Anioł dowiaduje się że jedzie do Warszawy Alternatywy 4
    .https://www.youtube.com/watch?v=DbUNkVFwOyQ

    Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.