Wojna domowa na Ukrainie 29.12.2021r.- 2381 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 647.

DRL nie widzi sensu w pilnym zwoływaniu podgrupy ds. bezpieczeństwa w ramach toczących się pertraktacji Trójstronnej Grupy Kontaktowej.

„Zastanawiająca jest propozycja Kijowa zorganizowania nadzwyczajnej wideokonferencji podgrupy bezpieczeństwa.”– oświadczyła wczoraj pełnomocna przedstawicielka DRL na rozmowach w Mińsku, minister spraw zagranicznych republiki Natalia Nikonorowa.

Dzień wcześniej DRL otrzymała zawiadomienie od koordynatora podgrupy bezpieczeństwa- szefa SMM OBWE Yaşara Çevika, że strona ukraińska zaproponowała zorganizowanie nadzwyczajnego posiedzenia grupy profilowej w dniu 28 grudnia aby omówić niektóre wypowiedzi o pogorszeniu się sytuacji bezpieczeństwa z momentem spotkania Grupy Kontaktowej 22 grudnia 2021 r.

„Taka inicjatywa wywołała w nas co najmniej konsternację. Od czasu spotkania Grupy Kontaktowej na linii kontaktowej panuje względny zastój, sporadyczne ostrzały ze strony ukraińskiej, z których jeden w dniu 23 grudnia doprowadził do przykrych konsekwencji: na naszym terytorium niecały dzień po publikacji oświadczenie strony ukraińskiej o rzekomym przestrzeganiu zawieszenia broni, 23 grudnia ranny został cywil we wsi Aleksandrówka”– powiedziała Natalia Nikonorowa.

Według pełnomocnika przedstawiciele DRL nie otrzymali od Ukrainy nowych propozycji weryfikacji naruszeń zawieszenia broni. 

„Po raz kolejny jesteśmy zmuszeni interpretować propozycję przedstawicieli Ukrainy jedynie jako celowe pozorowanie ich aktywności na rzecz przywrócenia pokoju. Nadal jesteśmy przekonani, że w tym stanie rzeczy zorganizowanie spotkania bez kompromisowego projektu dokumentu jest niewłaściwe. Co więcej, takie, delikatnie mówiąc, dziwne działania strony ukraińskiej budzą podejrzenia, że ​​Kijów może w ten sposób maskować przygotowania do prowokacji wojskowych na linii kontaktu”– podkreśliła szefowa MSZ DRL.

Rzeczywista sytuacja nie przeszkadza ukraińskim formacjom zbrojnym oskarżać obrońców republik donbaskich o nieistniejący ostrzał. Rozpoczęto całą kampanię medialną, aby ukształtować wizerunek republik jako „gwałciciela i wroga” w społeczności światowej.
Ponadto przedstawiciele republik w TGK nie otrzymali żadnych nowych propozycji ze strony ukraińskiej, które uwzględniałyby wyrażane przez nich pryncypialne stanowiska, z czego można wnioskować, że Kijów, inicjując nadzwyczajne spotkanie, nie stawia sobie za zadanie osiągnięcia tam istotnych porozumień.

Po raz kolejny można bez kozery przyjąć, że propozycję przedstawicieli Ukrainy mają jedynie na celu zamaskowanie ich postawy niechęci zawarcia realnych porozumień przywracających pełny pokój na linii rozgraniczenia. Dlatego też, w tym stanie rzeczy zorganizowanie spotkania bez kompromisowego projektu dokumentu nie przybliży stron konfliktu do jego rozwiązania, a chociażby załagodzenia. Co więcej, takie, delikatnie mówiąc, dziwne działania strony ukraińskiej budzą podejrzenia, że ​​Kijów może w ten sposób maskować przygotowania do planowanych prowokacji wojskowych na linii kontaktu. Co do których, w ciągu ostatniego tygodnia, pojawiają się coraz bardziej konkretne dowody.

*

I tak, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, dowództwo Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) przeniosło snajperów na teren wsi Nowozwanówka w celu przeprowadzenia prowokacji.

„Przybycie trzech grup snajperskich z kompanii rozpoznawczej formacji zostało odnotowane na czele jednostek 3 batalionu 24 brygady w rejon zamieszkanej Nowozwanówki. Spodziewamy się w tym prowokacji ze strony wroga obszar”– poinformował na briefingu dla mediów Anton Mikużis, rzecznik Departamentu Milicji Ludowej ŁRL.

Służba prasowa DML ŁRL wyjaśniła, że ​​obrońcy republiki „stale monitorują posunięcia wroga, a wszelkie agresywne działania ukraińskich żołnierzy zostaną natychmiast zneutralizowane”.

„Dowództwo ukraińskie, budując siły i środki blisko linii kontaktu, nadal aktywnie demonstruje niechęć do pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie”– dodał Mikużis.  

 Poza tym, żołnierze USZ rozmieścili pojazdy opancerzone w pobliżu budynków mieszkalnych we wsi Olchowoje.

„W rejonie odpowiedzialności 79 brygady odnotowano obecność dwóch opancerzonych wozów bojowych i opancerzonego wozu rozpoznawczego i patrolowego BRDM-2 na osiedlu wsi Olchowoje”- poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej Policji ŁRL.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 29 грудня 2021 року.

Сала Україні

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті в рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 28 грудня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 2 порушення режиму припинення вогню.

На Луганщині, неподалік КАТЕРИНІВКИ, противник відкривав вогонь з автоматичних та протитанкових гранатометів, а також стрілецької зброї.

У бік КРИМСЬКОГО окупанти відкривали вогонь зі станкових і протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок дій ворога немає.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Завдяки зусиллям наших воїнів рубежі українських підрозділів залишилися незмінними.

Станом на 7 годину ранку, 29 грудня, з боку російсько-окупаційних військ порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.12.2021r.- 2381 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na pytanie, czy Polska ma instrumenty, by walczyć o środki z KPO, premier (Morawiecki) powiedział, że „nie wierzy w uczciwe wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE”.

  https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-mateusz-morawiecki-nie-wierze-w-sprawiedliwe-wyroki-tsue,nId,5735274

  Mam wzt. dobrą radę dla szefa z Żoliborza, żeby wysłał tam swego Ziobrę, z zadaniem „zreformowania” tego organu europejskiej niesprawiedliwości.

  No to jazda, i zabieraj się do roboty Zbyszku!!!!!!!!

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Amerykański doradca ds. bezpieczeństwa Jake Sullivan przeprowadził w poniedziałek (czasu lokalnego) rozmowę telefoniczną z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem i szefem Biura Polityki Międzynarodowej Jakubem Kumochem.
  „Wymienili poglądy na temat rozbudowy rosyjskiej armii w pobliżu granicy z Ukrainą i potwierdzili znaczenie jedności sojuszników w wysiłkach dyplomatycznych i odstraszających” – powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Emily Horne w oświadczeniu z poniedziałku (czasu lokalnego).
  https://www.humanmag.pl/usa-rozmawiaja-z-polska-o-zbrojeniu-wojskowym-rosji-pod-ukraina/
  Komentarz: Rosja rozmawia z Prezydentem USA lub wysokiej rangi urzędnikami, Polska musi się zadowolic rozmowami z doradcami owych person.

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Artykuł o tym jak to UA jest silna i ma szanse na odparcie ataku FR

  Ukraińskie siły zbrojne są zupełnie inną armią, niż były nią blisko 8 lat temu, kiedy Rosjanie zajmowali Krym. W odpowiedzi na zagrożenie rosyjską inwazją ukraińskie wojsko wzmacnia systemy obrony przeciwpancernej i przeciwlotniczej, a także przygotowuje się do walki partyzanckiej – podaje w swojej analizie portal defence24.pl.
  https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2875893,Ukraina-szykuje-sie-na-rosyjski-atak-Rzad-w-Kijowie-wzmacnia-systemy-obronne
  Komentarz: Żeby nie było jednak niedopowiedzeń -autor przyznaje, że UA ma też pewne problemy. Brakuje min paliwa (sic!), materiałów czy części zamiennych.
  W mojej ocenie sytuacja wygląda następująco. Ukraińska armia rzeczywiście jest silniejsza niż w 2014 roku. Głównie dzięki temu ,że jest większa i może zmobilizować szybciej część rezerw ludzkich. Pod względem technicznym poprawiła się (i to znacznie) sytuacja jeśli chodzi o systemy łączności (wcześniej wykorzystywano głównie cywilne telefony/komórki). Jeśli chodzi o nasycenie nowoczesnym sprzętem to UA ma go niewiele. Plusem jest dostarczenie dużej ilości środków ppanc krajowej produkcji.
  Czołgi pojazdy bojowe to wszystko dalej bazuje na sprzęcie made in ZSRR po kosmetycznych zmianach. Brakuje pocisków do dział, rakiet, większość samolotów powinna zostać już wycofana, obrona plotnicza
  nie wiadomo czy ma sprawne rakiety.
  W przypadku konfliktu asymetrycznego z Rosją wojna zaczęłaby się od ostrzału rakietowego sztabów, magazynów amunicji i centrów dowodzenia UA rakietami średniego zasięgu. Po ich zniszczeniu, artyleria FR (rosyjskie działa/systemy mają większy zasięg rażenia ognia od ukraińskich) przemieliłyby pozycje ukraińskiej armii-w lokalizacji stanowisk pomogłyby drony.
  I…dalszy przebieg walk zależałby od ducha walki UA. Jedno z dwojga, albo żołnierze poddaliby się masowo nie chcąc walczyć w imię oligarchów, albo podjęliby nierówną walkę. Powstawałyby „kotły” których likwidacja mogłaby być problemem-jednak i one byłyby zlikwidowane wkilka dni.
  Nie wiem po co takie artykuły powstają.po to by przekonać Polaków ,że sojusz z Ukrainą coś znaczy? Czy też po to aby prowokować Ukrainę do walki z FR?

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Zełenski i podległa mu Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy tymczasem wprowadzają kolejne sankcje przeciwko niezależnym od siebie ukromediom. „Pod ostrzał” popadły m.in kanały ‚UkrLive” oraz „Pierwszy Niezalezny” w którym zatrudnienie znaleźli dziennikarze i pracownicy zablokowanych wcześniej mediów (112, NewsOne i ZiK);
  https://strana.news/news/369277-veshchanie-telekanala-ukrlive-nachali-blokirovat-provajdery.html
  Co ciekawe ukraiński portal ‚Strana” (również blokowany przez Zełenskiego i RBiOU) poinformował że o decyzji o nowych sankcjach nie ma żadnej informacji na oficjalnej stronie RBiOU, jest tylko wzmianka o tym na oficjalnej stronie Biura Prezydenta Ukrainy. W zwiazku z tym pojawiła się informacje że żadnego posiedzenia RBiOU na którym wprowadzono by nowe sankcje w ogóle nie było, stworzono tylko jego pozory by „uprawomocnić” wprowadzenie nowych ograniczeń;
  https://strana.news/news/369280-sanktsii-protiv-telekanalov-vveli-na-neponjatnom-zasedanii-snbo.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem największy producent soli na Ukrainie, państwowe przedsiębiorstwo „Artemsol”, alarmuje że w zwiazku z gwałtownym wzrostem cen gazu i energii elektrycznej wzrosną także ceny jego produktów, czyli m.in soli spozywczej. Cytat „Przez 11 miesięcy 2021 r. cena energii elektrycznej dla przedsiębiorstw przemysłowych Ukrainy wzrosła o 62,5%, co doprowadziło do wzrostu kosztów soli paczkowanej do celów spożywczych…Jeśli przeanalizujemy wpływ rosnących cen gazu, to w koszcie soli jest to prawie 5%. Jednocześnie w 2021 r. cena gazu wzrosła 10-krotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Cena wody również wzrosła o 25,3% od września 2021 roku”;
  https://strana.news/news/369271-rost-tsen-na-haz-i-elektrichestvo-privel-k-rostu-sebestoimosti-soli-v-ukraine.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Ukraińska codziennosć. W Odessie w klubie bilardowym doszło do strzelaniny w wyniku której na miejscu zginał jeden meżczyzna, a drugi ranny trafił do szpitala. Sprawcę zatrzymano na miejscu. Warto przy tym zauważyć ze ukraińskiej policji zabrakło już chyba kajdanek ponieważ bandytę „skuto” taśmą klejąca…
  https://strana.news/news/369295-v-odesskom-biljardnom-klube-v-rezultate-perestrelki-pohib-muzhchina.html
  Wybuch w na OIOM-ie w jednym ze szpitali w obwodzie iwano-frankowskim. Pojawiły sie informacje o czterech ofiarach śmiertelnych (pacjentach szpitala) wybuchu i pożaru który po nim nastąpił;
  https://korrespondent.net/ukraine/4432291-chyslo-zhertv-vzryva-v-bolnytse-na-prykarpate-vozroslo

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Kolejny „ukrowojak” znaleziony martwy w tzw. strefie OZS (dawniej ATO) na Donbasie z dala od linii „frontu”. Według wojskowej prokuratury działającej w tzw. strefie OZS zwłoki żołnierza kontraktowego odkryto 28 grudnia na terenie jednostki wojskowej stacjonujacej na terytorium obwodu donieckiego. Obecnie rozpatrywane są trzy wersje jego smierci, czyli samobójstwo, zabójstwo lub nieostrożne obchodzenie się z bronią;
  https://korrespondent.net/ukraine/4432417-v-donetskoi-oblasty-nashly-zastrelennym-soldata-kontraktnyka

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Artykuł wart przeczytania, czyli „Poseł Krystian Kamiński z Konfederacji opublikował w mediach społecznościowych obszerną wypowiedź na temat bezwarunkowego wsparcia, jakie polska administracja kieruje wobec Ukrainy. Poseł ostro krytykuje politykę w tym obszarze, przyjętą przez obecny, ale i poprzedni obóz rządowy”;
  https://myslpolska.info/2021/12/29/ukraina-bardziej-potrzebuje-polski-niz-polska-ukrainy/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Kolejne ciekawostki socjologiczne z Ukrainy. Według sondażu przeprowadzonego wśród Ukrainców m.in przez „Centrum Razumkowa” w którym zapytano co ich najbardziej rozśmieszyło w 2021 roku, zwyciężyła, zdobywając 5,2 %,konferencja prasowa Zełenskiego z listopada podczas której m.in opowiadał ze Ukrainie grozi „zamach stanu”;
  https://strana.news/news/369365-ukraintsy-poschitali-zelenskoho-odnim-iz-hlavnykh-memom-2021-hoda.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W temacie gazowym. Cytat „Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że dziś, 29 grudnia, gazem została zapełniona drugą nitkę gazociągu Nord Stream-2 . Według szefa Gazpromu Aleksieja Millera gazociąg jest już w pełni gotowy do eksploatacji”;
  https://strana.news/news/369389-v-hazprome-zajavili-o-polnoj-hotovnosti-severnoho-potoka-2.html
  Cytat „Uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 wpłynie na obniżkę cen gazu nie tylko w Europie , ale także na Ukrainie , powiedział prezydent Rosji Władimir Putin”;
  https://ria.ru/20211229/potok-1766058488.html

  Polubione przez 5 ludzi

 11. I powrót na Ukrainę. Były sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, a obecnie szef sztabu głownego ugrupowania „Europejska Solidarność” Ołeksandr Turczynow (ps. Krwawy Pastor) poinformował o tym ze u kilku polityków ugrupowania ukraińskie służby przeprowadziły rewizje, w związku z prowadzoną przeciwko Poroszence sprawą karną (jest oskarżony o „zdradę państwową”);
  https://strana.news/news/369400-u-predstavitelej-evrosolidaornosti-proveli-obyski-v-ramkakh-dela-poroshenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. W ukraińskich podziemnych magazynach pozostało 14,2 mld m sześc. gazu – wynika z danych OGTSU, operatora systemów przesyłowych Ukrainy.
  https://biznesalert.pl/zapasy-gazu-na-ukrainie-topnieja-w-szybkim-tempie/
  Komentarz: Dobra wiadomość dla Ukrainy to ta, że idzie ocieplenie-temperatury w styczniu mają oscylować w okolicach +5 stopni Celsjusza, więc z tymi zapasami gazu jakie mają dotrwają do końca sezonu grzewczego. Zła jest taka, ze przy obecnych cenach całe sektory gospodarki będą miały poważne problemy, a same spółki gazowe/ciepłownicze będą musiały znaleźć dodatkowe miliardy $ na pokrycie różnic w cenach rynkowych gazu i dla gospodarstw domowych (regulowanych przez Kijów).

  Polubione przez 4 ludzi

 13. W temacie sankcji nałożonych na media niesprzyjające Zełenskiemu

  Decyzją prezydenta Ukrainy, nie będą mogły przeprowadzać transakcji finansowych na terenie Ukrainy, prowadzić rachunków w ukraińskich bankach, a także otrzymywać państwowych licencji. Ma to ochronić demokrację i stabilność w kraju.
  Firmy poddane sankcjom to UkrLive, First Independent i Novosti. Część z nich była już wcześniej karana: w lutym 2021 r., prezydent Zełenski zakazał kanałom telewizyjnym w posiadaniu spółki Novosti nadawanie na terytorium Ukrainy. Nowy pakiet sankcji jest jeszcze surowszy. Eliminuje on te firmy z systemu finansowego Ukrainy, zakazuje wydawania im licencji, a także zabrania korzystać z ukraińskich częstotliwości radiowych. Sankcje mają obowiązywać pięć lat.
  https://www.rp.pl/media/art19240421-ukraina-naklada-sankcje-na-3-medialne-firmy-oskarzone-o-powiazania-z-kremlem

  Polubione przez 5 ludzi

 14. Minimalna emerytura w DRL jest półtora raza wyższa niż ukraińskiej.

  W Donieckiej Republice Ludowej od 1 stycznia wypłaty emerytury zostaną zwiększone o 20%. To sprawi, że minimalna emerytura w republice będzie znacznie wyższa niż na Ukrainie, według telegramu kanału Donbass Resolves.

  Autorzy kanału obliczyli, że po podwyżce emerytura minimalna w DRL wyniesie 7884,86 rubli, czyli 2915 hrywien w walucie ukraińskiej.

  Jak zauważa Donbass Resolves, wzrost emerytur spodziewany jest również na Ukrainie od 1 stycznia, ale nawet po wejściu w życie tej uchwały minimalna wypłata wyniesie 1934 hrywien, czyli 5241 rubli, czyli półtora raza mniej niż w DRL.

  https://cont.ws/@Severro/2170290

  Polubione przez 4 ludzi

 15. OT z Danii, gdzie ujawniono że na początku lat sześćdziesiątych XX wieku CIA (poprzez kontrolowaną przez siebie „fundację”) prowadziło tajne eksperymenty na dzieciach z zaburzeniami psychicznymi (schizofrenią). Ofiarami eksperymentów stały się sieroty oraz dzieci z rodzin zastępczych;
  https://strana.news/news/369435-tsru-provodilo-sekretnye-issledovanija-na-sirotakh-s-shizofreniej-v-danii.html
  https://www.rp.pl/spoleczenstwo/art19240071-cia-finansowalo-eksperymenty-na-dunskich-sierotach

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Tygodniowe podsumowanie od dowódcy wojskowego Mag o wydarzeniach w DRL i LPR 17.12.21 – 23.12.21

  Trzeci tydzień z rzędu aktywność wroga nie była duża, zarówno na froncie DRL, jak i ŁRL. Ale niestety były straty – ranny został cywil DRL, jeden zginął, a drugi żołnierz NM LPR został ranny. W poprzednich doniesieniach, gdy panowała cisza, zauważyłeś, że snajperzy, saperzy i operatorzy UAV byli natychmiast aktywowani. Większość strat po obu stronach pochodzi od nich.

  https://cont.ws/@vv900535441/2169000

  Polubione przez 5 ludzi

  • Skupili się na grupie Wagnera, jednak to nie Rosjanie rozpoczęli tworzenie pseudo-ochroniarskich firm działających za granica. Pierwsi byli Francuzi i Amerykanie. Formacje para-militarne złożone z Amerykanów (głównie byłych wojskowych) przebywały bardzo długo w Afganistanie i Iraku. Najemników wykorzystywano również do działań zaczepnych np w Libii i też chodziło o kontrole nad surowcami mineralnymi 🙂
   Ponadto do teraz te prywatne armie okupują pola naftowe w Syrii i prowadzą nielegalne odwierty (kradzież). Podsumowują: Obłuda i zakłamanie oraz wojna informacyjna wyziera z tekstu. Wszystkie „potężne” kraje wykorzystują niemoralne sztuczki, bez wyjątku. Jest tylko tak, że w zależności do jakiego sojuszu należy się wtedy uwypukla się działania przeciwnika, a swoje zbrodnie pomniejsza 🙂
   Ważne jest to, że jednak pomimo wszystko kraj tak duży i silny jak Polska może sobie wybrać „sojusznika”
   Chciałbym dożyć takich czasów, gdy nasza ojczyzna w zamian za usługi dla „sojusznika” otrzyma sowitą gratyfikację, bo na razie to mam wrażenie, że robimy za frajer.

   Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.