Wojna domowa na Ukrainie 01.01.2022r.- 2384 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 650.

Donbas ma prawo domagać się samostanowienia poza Ukrainą”– powiedział szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin w rozmowie z kanałem Rosja 24.

„Oświadczenie prezydenta Federacji Rosyjskiej (że o losach Donbasu powinni decydować jego mieszkańcy- dopisek mój) bardzo wyraźnie zazębia się z aspiracjami, które mieliśmy i są nadal od 2014 roku. Dlaczego to nie działa i co należy zrobić, to niezwykle trudne pytanie. Od ośmiu lat ta recepta, uformowana w pewnym stopniu w postaci pakietu działań na rzecz realizacji porozumień mińskich, nie sprawdza się.

Chciałbym uniknąć wojny. Biorąc pod uwagę fakt, że rozumiemy wartość każdego życia i wiemy, czym jest wojna. Mimo to Ukraina zachowuje się niezwykle agresywnie. A biorąc pod uwagę pomoc lub wsparcie ze strony społeczności zachodniej w osobie poszczególnych krajów, takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada i szereg innych, a w tle milczące porozumienie ze strony państw gwarantów, może uruchomić bardzo poważną i problematyczną serię wydarzeń związanych z rozstrzygnięciem konfliktu z korzyścią dla republik.”– powiedział szef DRL.

Zaznaczył, że istnieją dwie możliwości dalszego rozwoju wydarzeń.

Pierwszą jest to, co jest zapisane w konwencjach i jest to absolutne prawo mieszkańców Donbasu do samostanowienia, ale w ramach państwa. To znaczy jako wewnętrzny konflikt ukraiński, który jest przyczyną dalszej eskalacji działań Kijowa w Donbasie.

„Biorąc jednak pod uwagę fakt, że Ukraina nie wykorzystuje szansy, jaką dano jej za pomocą mechanizmu porozumień mińskich, republiki mają możliwość domagania się samostanowienia poza granicami państwa ukraińskiego. Co jest również określone w niektórych międzynarodowych normatywnych aktach prawnych i co przyczyniło się do powstania np. kraju takiego jak Kosowo.”– podsumował Denis Puszilin.

https://smotrim.ru/video/2371904

 „W Donbasie mieszkają setki tysięcy obywateli Rosji i zostaną podjęte wszelkie środki, aby ich chronić.”– powiedział w wywiadzie dla RIA Nowosti minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.


„Jeśli chodzi o mieszkańców Donbasu, gdzie mieszkają setki tysięcy obywateli naszego kraju, Rosja podejmie wszelkie niezbędne środki, aby ich chronić. Będziemy kontynuować starania o rozwiązanie konfliktu wewnętrznego na Ukrainie środkami politycznymi i dyplomatycznymi. Miński Pakiet Środków, zatwierdzony Rezolucją 2202 Rady Bezpieczeństwa ONZ, pozostaje tego bezsporną podstawą.”- oświadczył Ławrow, podkreślając, że „na wszelkie możliwe militarne prowokacje Kijowa przeciwko Donbasowi nastąpi odpowiednia reakcja”.

„Wojna domowa na Ukrainie jeszcze się nie skończyła: władze kraju nie zamierzają podejmować kroków w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie.”– ocenił Siergiej Ławrow.


„Wojna domowa, która trwa na Ukrainie już od ośmiu lat, jest daleka od zakończenia. Władze kraju nie podejmą działań w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie na bezspornych podstawach Mińskiego Pakietu Środków.”– stwierdził Ławrow, dodając, „że militarystyczne aspiracje Kijowa wspierają Stany Zjednoczone i inne państwa NATO, dostarczając broń na Ukrainę i wysyłając tam swoich specjalistów wojskowych.”

Co oczywiście jest oczywistym dowodem prawdziwych intencji kijowskiego reżymu i jego zachodnich protektorów.

Dodam jeszcze, że w trakcie niedawnej rozmowy telefonicznej przywódców Stanów Zjednoczonych i Rosji, prezydent USA Joe Biden wezwał swojego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina do zmniejszenia napięć wokół Ukrainy, ostrzegając, że znaczący postęp w zbliżającym się spotkaniu jest możliwy tylko w atmosferze deeskalacji.

„Prezydent Biden wezwał Rosję do złagodzenia napięć wokół Ukrainy… Prezydent Biden wyraził również poparcie dla dyplomacji, która rozpocznie się na początku przyszłego roku od dwustronnego dialogu na temat stabilności strategicznej, dla NATO za pośrednictwem Rady NATO-Rosja oraz Organizacji ds. Bezpieczeństwo i współpraca w Europie. Prezydent Biden powtórzył, że znaczący postęp na tych torach można osiągnąć jedynie w warunkach deeskalacji, a nie eskalacji.”– ogłosiła służba prasowa Białego Domu w komunikacie dla mediów.

W komunikacie tym dodano, że Biden dał również jasno do zrozumienia, że ​​Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami i partnerami udzielą decydującej odpowiedzi w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę.

 „Prezydent USA Joe Biden rozmawiał z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem o potrzebie deeskalacji na Ukrainie i działań USA, jeśli sytuacja się pogorszy,”– poinformował wysokiej rangi urzędnik amerykańskiej administracji.
„Biden powtórzył, że rosyjska inwazja na Ukrainę miałaby reperkusje”– powiedział przedstawiciel administracji podczas briefingu telefonicznego.

Przedstawiciel Białego Domu zwrócił uwagę na fakt, że Biden powiedział, że w tym przypadku Stany Zjednoczone podejmą wysiłki w celu wzmocnienia sił NATO i udzielenia dodatkowej pomocy Ukrainie. Jak zauważył urzędnik, Stany Zjednoczone kierują się powstrzymywaniem Rosji w kontekście Ukrainy.

Czyli, że z jednej strony mamy proces zaawansowanego zbrojenia i szkolenia USZ oraz tolerowania przez Zachód agresywnych działań Kijowa wobec części obywateli Ukrainy i nierealizowania porozumień mińskich. A z drugiej strony płyną pogróżki kierowane w stronę Rosji, pod pretekstem jej agresywnych działań podejmowanych wobec Ukrainy.

Czy to już nie jest jawne szaleństwo, które ogarnęło część elit przywódczych „wolnego świata”?

I w imię czego to się dzieje?

Ano z tej przyczyny, że nogą ukraińską Zachód może bezkarnie kopać po kostkach Rosję.

Oczywiście wszystko ma swój kres, i właśnie do tego obecnie zmierzamy.

*

A tym czasem, na froncie w Donbasie panował noworoczny spokój, gdzie jednymi odgłosami głośnych i bardzo efektownych eksplozji były wybuchy licznych fajerwerków.

I tak powinno już być tam zawsze!

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 01 січня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті в рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 31 грудня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 3 порушення режиму припинення вогню.

На Донеччині, неподалік ТРАВНЕВОГО противник відкривав вогонь з автоматичних станкових гранатометів.

Поблизу АВДІЇВКИ російські найманці здійснили обстріл зі стрілецької зброї.

У бік ВОДЯНОГО Донецької області окупанти відкривали вогонь з автоматичних і протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

Один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав поранення, несумісне з життям.

Командування та особовий склад Об’єднаних сил висловлюють щирі співчуття рідним і близьким героя, який загинув за Україну.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Завдяки зусиллям наших воїнів рубежі українських підрозділів залишаються незмінними.

Станом на 7 годину ранку, 1 січня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 3 порушення режиму припинення вогню.

В напрямку ШИРОКИНЕ противник відкривав вогонь з автоматичних і протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Поблизу НОВОЛУГАНСЬКОГО російські найманці здійснили обстріл з гранатометів та стрілецької зброї.

У бік ВОДЯНОГО Донецької області окупанти відкривали вогонь з протитанкових гранатометів.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок дій ворога немає.

Завдяки зусиллям наших воїнів рубежі українських підрозділів залишилися незмінними.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***


***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

25 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 01.01.2022r.- 2384 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Marek Menkiszak prognozuje, że jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, zrobi to najprawdopodobniej do końca lutego, kiedy zapotrzebowanie na gaz rosyjski w Europie jest zwiększone. Analityk przedstawił trzy warianty przebiegu potencjalnej akcji zbrojnej. Jego zdaniem władze na Kremlu liczą, że pogróżki doprowadzą do poważnych ustępstw Zachodu w sferze bezpieczeństwa europejskiego.
  https://tvn24.pl/polska/rosyjski-atak-na-ukraine-ekspert-osrodka-studiow-wschodnich-marek-menkiszak-rysuje-trzy-scenariusze-5545395

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Ukraincy krytykuja noworoczne orędzie Zełenskiego zarzucając mu m.in „katowanie przez 20 minut” nim uszu Ukrainców (cytat) „Nawet w Korei Północnej uszy poddanych nie były katowane przez 20 minut”. Zełenski miał sie także tylko skoncentrować na samym sobie i odniesionych przez siebie „sukcesach” (cytat) „Brednie człowieka z dziką mania wielkości. Zamiast mówić o wiecznym i ważnym, jak wszyscy światowi przywódcy, jest o tym, co chwilowe i coraz bardziej o sobie. Wstyd. Niech się skończy w Nowym Roku! – napisał Oleg Wołoszyn, deputowany Rady Najwyższej z frakcji „Opozycyjna platforma”;
  https://strana.today/news/369798-novohodnee-pozdravlenie-zelenskoho-2022-reaktsija-sotssetej.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Kryzys energetyczny na Ukrainie. Cytat „W ukraińskich podziemnych magazynach gazu na dzień 1 stycznia 2022 r. pozostało 13,517 mld metrów sześciennych gazu ziemnego, czyli o prawie 43% mniej niż w tym samym dniu rok wcześniej. Świadczą o tym dane operatora „Ukrtransgaz”…Przypomnijmy, że rezerwy gazu na Ukrainie zaczęły gwałtownie spadać w grudniu 2021 r. z powodu braku węgla w elektrociepłowniach (dlatego zamiast węgla zaczęto spalać gaz), a także z powodu zimna”;
  https://strana.today/news/369816-haz-v-ukraine-v-pkhh-nakhoditsja-13-5-mlrd-kub-m-haza.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Nie jest tak jeszcze tragicznie…

  Tylko Węgrzy wycofali swój gaz z magazynów na Ukrainie.
  Polska nadal kupuję gaz spotowy po cenach wolnorynkowych i z Niemiec pompuje go rewersem do magazynów na Ukrainę.
  Wspomóc trzeba ,,brata” Ukra w nieustającej potrzebie.

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.