Wojna domowa na Ukrainie 02.01.2022r.- 2385 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 651.

Ukraińscy żołnierze 36 samodzielnej brygady piechoty morskiej zorganizowali bójkę podczas obchodów Nowego Roku w jednej z restauracji Mariupola, oskarżając jednego z jej pracowników o separatyzm.

„Pijani okupanci samowolnie opuścili teren brygady i udali się do restauracji samochodem wojskowym, aby kontynuować Sylwestra. Obrońców ojczyzny oburzył fakt, że kelner rozmawiał z nimi po rosyjsku. Oskarżyli młodego człowieka o separatyzm i dotkliwie go pobili”– powiedział świadek zdarzenia.

Do incydentu doszło w restauracji „Crazy Maam” przy ulicy Panfiłowa 64A w Mariupolu. Dalsze szczegóły incydentu nie są znane. 

Kolejny incydent z udziałem ukraińskich marines miał miejsce wieczorem 31 grudnia we wsi Topolinoje, na północ od Mariupola. Żołnierz plutonu rozpoznawczego stracił kontrolę nad ciężarówką i staranował pojazd cywilny. Sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia nie pomagając poszkodowanemu. Prawdopodobnie był pod wpływem środków odurzających lub alkoholu.

Dwa tygodnie wcześniej w Mariupolu doszło do jeszcze innego incydentu z udziałem „obrońców ojczyzny”. Tym razem sprawcami bójki, do której doszło w nocy z 12 na 13 grudnia, a więc w dniu Wojsk Lądowych Ukrainy, byli ochotnicy ze skrajnie nacjonalistycznego batalionu „Ajdar”.

W rezultacie dwóch ukraińskich ochotników z batalionu „Ajdar” wymagało pomocy medycznej. Według naocznych świadków agresywnie nastawieni „członkowie Ajdaru” wykrzykiwali groźby pod adresem gości klubu i wszystkich mieszkańców Donbasu, a także intencje „zabicia wszystkich wrogów ukraińskiej niepodległości”.

Kolejny przypadek zamieszek z udziałem wojska ukraińskiego miał miejsce w Dzierżyńsku. Tam trzej pijani żołnierze z 95 Brygady Powietrznodesantowej Ukraińskich Sił Zbrojnych zorganizowali bójkę w barze, ale tym razem cywile zostali ranni. Podobno sprawcy bójki porwali taksówkarza i jego samochód, po czym oddalili się w nieznanym kierunku.

Przypomnę, że ukraiński skrajnie nacjonalistyczny batalion „Ajdar” jest jednym z najbardziej znanych formacji zbrojnych USZ, oczywiście za jego zbrodnie jakich dopuszczają się an ludności cywilnej. Według orzeczenia Sądu Najwyższego DRL uznano go za  organizację terrorystyczną. Ochotnicy z batalionu „Ajdar” biorą udział w licznych ostrzałach i atakach terrorystycznych na ludność cywilną Donbasu, grabieżach i ich torturach.  

Wszystkie te fakty wyraźnie świadczą o całkowitym braku kontroli dowództwa Ukraińskich Sił Zbrojnych nad podległym mu personelem wojskowym.

https://pl.wikipedia.org/wiki/24_Samodzielny_Batalion_Szturmowy_(Ukraina),

*

A tym czasem na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, ukraińskie wojsko zajęło budynek szkolny w kontrolowanej przez Kijów wsi Wałujskoje w Donbasie.

„Żołnierze ukraińskich formacji zbrojnych nadal zajmują obiekty socjalne”- poinformował Iwan Filiponenko, rzecznik Milicji Ludowej Ługańskiej Republiki Ludowej.

Dodał, że ukraińskie formacje zbrojne utworzyły w budynku szkolnym swoją kwaterę operacyjną.

Natomiast według ostatniego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu USZ nadal zakłócają loty UAV Misji.

 W ten sposób podczas lotu w pobliżu Niżnego Nowogrodu sygnał GPS został zakłócony UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE w pobliżu wsi Krasnogorowka.

Obserwatorzy OBWE odnotowali również obecność sprzętu wojskowego USZ w strefie bezpieczeństwa:

-1 transporter opancerzony (BTR-70) w pobliżu miejscowości Nowobachmutówka.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 02 січня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті в рамках Тристоронньої контактної групи.Упродовж минулої доби, 1 січня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 4 порушення режиму припинення вогню.

В напрямку ШИРОКИНЕ противник відкривав вогонь з автоматичних і протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Поблизу НОВОЛУГАНСЬКОГО російські найманці здійснили обстріл з гранатометів та стрілецької зброї.

У бік ВОДЯНОГО Донецької області окупанти відкривали вогонь з протитанкових гранатометів.

Неподалік ЗАЙЦЕВЕ противник відкривав вогонь з автоматичних станкових гранатометів.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок дій ворога немає.

Завдяки зусиллям наших воїнів рубежі українських підрозділів залишилися незмінними.

Станом на 7 годину ранку, 2 січня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***


***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 02.01.2022r.- 2385 dzień od nowego rozejmu.

 1. W udzielonym przez siebie wywiadzie Ambasador Ukrainy w RP „dyplomatoł” Deszczyca domagał się większego wsparcia dla nauki języka ukraińskiego w Polsce powołując się przy tym na to że na Ukrainie jeżyka polskiego uczy sie w „różnych placówkach oświatowych” [aż] 100 tysiecy osób. Przy tym Deszczyca stwierdził że Kijów negocjucje w tej sprawie z Warszawą, na przykąłd przysyłanie nauczycieli z Ukrainy którzy mieli by uczyć ukraińskie dzieci w RP ukraińskiego jeżyka, a także geografii oraz historii. Przyznał także ze obecnie w Polsce przebywa około 2 mln Ukrainców;
  http://alternatio.org/events/all/item/98157-v-kieve-pozhalovalis-na-otsutstvie-podderzhki-ukrainskogo-yazyka-v-polshe

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Kijów negocjucje w tej sprawie z Warszawą, na przykąłd przysyłanie nauczycieli z Ukrainy którzy mieli by uczyć ukraińskie dzieci w RP ukraińskiego jeżyka, „- oczywiście za nasze pieniądze!!!!!!

   I po co było ich tu ściągać?

   Miejsce Ukraińców jest w ich UPA-dlinie.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

   • Może być plot-twist całej sytuacji 🙂
    Ptaszki ćwierkają, że negocjacje utknęły w martwym punkcie. W budżecie Polski na 2022 NIE MA środków na takie dodatkowe zajęcia dla emigrantów z języka ukraińskiego. Ponoć urzędnicy z Warszawy zaproponowali, aby wszystkie koszty związane z tym zadaniem spadły na władze w Kijowie i…te z pomysłu nauki ukraińskiego w Polsce może się całkowicie nie wycofały, ale straciły zainteresowanie (nie ma pieniędzy).

    Polubione przez 5 ludzi

  • Chodzi jak zwykle o kasę. W myśl prawa międzynarodowego władze w Warszawie są zobowiązane zapewnić mniejszościom narodowym prawo do nauki języka narodowego. Właśnie-mniejszościom narodowym, czyli osobom mającym obywatelstwo Polski i identyfikującym się jako mniejszość narodowa, a nie imigrantom ze wschodu.
   Początkowo władze w Warszawie nawet utworzyły dodatkowe fundusze na naukę w języku ukraińskim: chodziło o zapewnienie wsparcia dla młodzieży z Ukrainy w nauce języka polskiego tak ,aby dzieciaki miały czas nauczyć się mówić /pisać(?) w języku polskim na tyle sprawnie, aby nie było problemów z nauką. Te dodatkowe lekcje w języku ukraińskim były zorganizowane jako przejściowe rozwiązanie.
   Jednak imigrantów przybywało i koszty zaczęły się piętrzyć więc władze powoli wycofały się z tego pomysłu.
   Pan Deszczyca zapomniał też wspomnieć o innym ważnym szczególe, który wyróżnia Ukrainę. Naukę języka polskiego wprowadza się nie jako naukę języka mniejszości, ale naukę JĘZYKA OBCEGO. Po prostu rodzice uważają, że żeby zapewnić dzieciom lepszy start w życiu dobrze by opanowały język obcy. Równie dobrze władze w Warszawie mogłyby domagać się od Berlina, aby ten wprowadził dodatkowe lekcje języka polskiego w Niemczech, wszak języka niemieckiego uczy się (prawdopodobnie) ponad milion uczniów 🙂
   Wracając do nauki języka polskiego na Ukrainie jak już wspomniałem są to zajęcia głównie DODATKOWE promowane przez samych rodziców-powstaje wiele klas uczących języka polskiego również dla seniorów i osób w sile wieku- w końcu jeśli znasz dobrze język polski to na emigracji masz szanse na lepszą pracę.

   I na koniec. Widać pewne oziębienie w relacjach Polska-Ukraina. Nadal rząd w Warszawie brnie w popieranie Ukrainy, ale…już nie za wszelką cenę. I naszym rządzącym i tym na Ukrainie brakuje kasy w budżecie, dlatego trwa ostra walka o kasę. Ponadto już nikt w Warszawie nie ma tzw „kredytu zaufania” dla tamtejszych „elyt”.

   Polubione przez 5 ludzi

 2. W temacie wczorajszych informacji na temat tranzytu gazu z Niemiec przez Polskę na Ukrainę.

  Z tego co się dowiedziałem to są to niewielkie ilości od kilku do 8 mln m3 gazu/dzień. Dla porównania z magazynów gazu na Ukrainie w chłodniejsze dni może być wytoczonych nawet 150 mln/m3 gazu dziennie.
  Gaz ma być gestem wsparcia Niemiec wobec Ukrainy, jest kupowany po niższej niż ceny spotowe cenie+ spore koszty tranzytu przez Polskę (to czy Polska na tym zarabia to inna kwestia). Możliwości przesyłu gazu są niewielkie, a volumen tranzytowanego surowca nie wzrośnie-nie pozwala na to stan infrastruktury technicznej.

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ciekawe

  Wywiad Adam Michnik i Petro Poroszenko: „Na Ukrainie fortecą stanie się każde miasto i każdy dom. Tysiące trumien pojedzie do Rosji”
  https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,27955075,adam-michnik-i-petro-poroszenko-w-ukrainie-forteca-stanie-sie.html
  Komentarz: Sam wywiad nie jest tak ciekawy jak to, że Michnik postanowił wesprzeć Poroszenkę. Po próbach siłowego stłumienia opozycji na Ukrainie Zełenski chwilowo odzyskał władze na Ukrainie, ale… stracił uznanie zagranicznych polityków.
  Może się okazać, że „lordowie protektorzy” zechcą w przyszłych wyborach wymienić komika na sprawdzonego Prezydenta.

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Średnioroczna inflacja CPI w 2022 roku wyniesie 7,6 proc., czyli więcej niż przewidywane 5,1 proc. w 2021 roku – powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapińskie w wywiadzie dla Business Insider.
  Średnioroczna inflacja CPI ma 2022 r. wynieść 7,6 proc. – czyli zdecydowanie więcej niż przewidywane 5,1 proc. w 2021 r. Najwyższy poziom inflacja CPI osiągnie w czerwcu 2022 r. – aż 8,3 proc. Następnie, zdaniem prezesa NBP, będzie powoli spadać do 6,2 proc. w grudniu 2022 r.
  https://kresy.pl/wydarzenia/inflacja-w-2022-roku-w-polsce-wzrosnie-nbp-podal-prognozy/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Kolejna utylizacja sprzętu?

  Estonia ma przekazać Ukrainie stare armatohaubice D-30, rząd w Talinnie czeka na zgodę pierwotnych właścicieli-Niemiec i Finlandii. Jest też i pozytywna informacja-razem z pakietem haubic Ukraina może otrzymać trochę pocisków do Jevelinów.
  https://www.ukrmilitary.com/2021/12/javelin-122.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/122_mm_haubica_2A18_(D-30)

  I wątek militarny dotyczący Polski
  W poniższym artykule pojawiła się informacja o zwolnieniu z konieczności zawierania offsetu firmy zajmującej się dostawą amunicji artyleryjskiej. Pociski mają być produkowane w Bułgarii, ale firma która je dostarcza UA jest z Polski (!).
  Ponadto pomimo tego, że firma ponoć jest pośrednikiem to… koszt jednego pocisku jest wyjątkowo niski.
  https://www.ukrmilitary.com/2021/12/wmz-ead-no-ofset.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. I kolejna ciekawostka. Według ukraińskich służb w 2018 roku wywiad Ukrainy, przeprowadził operację sabotażową. Ukraińcy zinfiltrowali poligon wojskowy należący do separatystów i zniszczyli 9-10 czołgów.
  https://www.ukrmilitary.com/2021/12/2018-10.html

  Komentarz: Mam takie wrażenie, że w to kolejna odsłona bajek z mchu i paproci 🙂 O żadnych wybuchach na poligonie nie słyszałem, nawet w ukraińskich mediach nie podawano takich bajek.

  Polubione przez 5 ludzi

   • I to niestety skutki są polityki Rosji wobec konfliktu Donbasie, bo na zbyt krótkiej smyczy i w kagańcu trzyma separów. Skutkuje to tym, że pojawia się bierność, apatia i zanika hardość, wojowniczość żołnierzy i morale wojska.

    USA wprost odwrotnie, szczują Ukrów i coraz bardziej popuszczają im ten łańcuch, przy tym jednocześnie zapewniają im militarną i propagandową ochronę.,

    Mam nadzieję, że to się zmieni i zmiana strategii Rosji wobec Zachodu dotyczyć będzie też Donbasu.
    Rosja już po raz drugi w tym roku podciągnęła swe wojska nad granicę z Ukrainą zapewniając Donbasowi osłonę przed agresją wojsk ukraińskich.

    Ale wszystko to co do tej pory Rosja czyni dla ochrony swych obywateli w Donbasie jest niewystarczające, by stłumić ukraińską butę i agresywność podjudzaną przez Zachód.

    Rosja powinna zgodzić się, by Syria i Osetia i inne republiki uzbroiły separatystów w nowoczesną rosyjską broń; drony uderzeniowe i Krasnopole – kierowaną amunicję artyleryjską a także dane satelitarne w czasie rzeczywistym o dyslokacji ukraińskich wojsk ostrzeliwujących Donbas, by mogli skutecznie tłumić zwrotnym ostrzałem.

    Kunktatorska polityka Rosji w Syrii wobec Izraela bombardującego syryjskie lotniska i porty pod ,,nosem wojsk rosyjskich” wzbudza wśród Syryjczyków rozczarowanie, irytację i dezaprobatę ,co już skutkuje tym, że zaczynają postrzegać Rosjan nie jako wyzwolicieli, ale jako kolejnych okupantów dbających o swe tylko interesy.

    To , jak żydzi ,,grają na nosie” Rosjanom w Syrii wzbudza śmiech i zażenowanie na całym Bliskim Wschodzie.
    Niestety, dotyczy to też Ukranców pogrywających sobie w duraka z Rosjanami w Donbasie.

    Jest takie przysłowie:
    Jak się nie będą ciebie bali, to cię zlekceważą – będą się z ciebie śmiali.
    I będzie tylko coraz gorzej, bo po blamażu w w Afganistanie jankesi będą chcieli odbudować swój prestiż i
    widać, że ,,nie rozmieniają się na drobne” na ofiarę biorąc jakiś bantustan ale idą na całego i za cel obrali sobie obiekt nr 2 , czyli Rosję, by tym bezpośrednio postraszyć Chiny.

    W tej zagrywce niech Rosja nie liczy na ,,partniorską” wyrozumiałość, czy pobłażliwość,
    bo jak pisałem, Amerykanie jak ten skorpion z afrykańskiej przypowieści, musi ją ukąsić, nie tylko dlatego, że ma to w naturze, ale też dlatego ,że musi okazać Chinom swój ,,jadowity kolec i jego możliwości” i zademonstrować im swa determinację i chęć walki.

    Widzę , ze Rosjanie zorientowali się co będzie grane i uprzedzili Jankeski atak
    Zapowiada się ciekawa gra geostrategiczna.

    Polubione przez 5 ludzi

 7. Gościnne występy” czyli Ukrainiec ofiarą „bitwy narodów” w Siedlcach. Cytat „W sylwestrową noc przy jednej z ulic w Siedlcach znaleziono zwłoki 47-letniego obywatela Ukrainy…Wracająca z sylwestrowej zabawy para zobaczyła leżącego na chodniku mężczyznę. Mimo licznych prób nawiązania kontaktu nie dawał on żadnych oznak życia, jego głowa była zmasakrowana…W związku ze sprawą zatrzymani zostali obywatele Ukrainy, Indonezji, a także Białorusi. Zgodnie z ustaleniami prokuratury wśród nich ma znajdować się morderca”;
  https://wiadomosci.wp.pl/mazowieckie-sylwestrowa-makabra-w-siedlcach-6721960303909728a

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ukraińska codzienność. „Choinkowe pobojowisko” w Odessie, czyli ulice tego miasta zapełniły sie porzuconymi przez sprzedawców choinkami których ci nie zdołali sprzedać;
  https://dumskaya.net/news/na-moldavanke-prodavtcy-elok-brosili-sotni-nepro-157711/
  Mieszkańcy jednej z wsi pod Mikołajowem zablokowali biegnącą w pobliżu trase domagając się wznowienia dostaw prądu którego w miejscowosci nie ma już czwarty dzień;
  https://www.0512.com.ua/news/3295188/na-nikolaevsine-ziteli-sela-perekryli-trassu-foto

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ciąg dalszy sprawy noworocznego orędzia Zełenskiego. Podoficer ukraińskich sił zbrojnych sierżant Natalia Borysowska która pojawiła sie w nagraniu obok Zełenskiego co spotkało się z ogromną krytyka ukraińskich internautów teraz tłumaczy się że nie mogła odmówić wystepu ponieważ otrzymała takki rozkaz. Słowa Ukrainki potwierdzić miał dowódca jednostki w której służy Borysowska;
  https://strana.today/news/369914-uchastnitsa-novohodneho-pozdravlenija-zelenskoho-natalja-borisovskaja-rasskazala-o-prikaze.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. OT z Francji. Z Łuku Tryumfalnego w Paryżu zniknęła zawieszona na nim wcześniej przez władze Francji flaga UE. Pojawiła się ona tam w związku z rozpoczęciem francuskiej prezydencji w UE, a została usunięta po protestach ze strony francuskiej prawicowej opozycji. Wywieszenie tam flagi UE przewodnicząca partii Unia Narodowa Marine Le Pen nazwała naruszeniem narodowego symbolu Francji stwierdzając „Jestem oburzona, że ​​francuską flagę zastąpiła flaga europejska pod sklepieniem Łuku Triumfalnego, nad Grobem Nieznanego Żołnierza. Ta prowokacja obraża tych, którzy walczyli za Francję”;
  https://korrespondent.net/world/4433754-frantsyia-sniala-flah-es-yz-pod-tryumfalnoi-arky

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Gigantozdrada” na opiniotwórczym ” The National Interest” gdzie jeden z jego publicystów David T. Pyne prognozuje że Biden może zgodzić się na „wykluczenie trzech krajów bałtyckich (Łotwy, Litwy i Estonii) z NATO na rzecz strategicznych porozumień z Rosją o utworzeniu wschodnioeuropejskiej „strefy buforowej”. Według amerykańskiego eksperta Waszyngton może „poświęcić’ kraje bałtyckie (tworząc z nich wschodnioeuropejską „strefa buforową”) w ramach porozumienia z Moskwą w razie ewentualnego konfliktu z Pekinem;
  https://strana.today/news/369927-po-mneniju-byvsheho-ofitsera-ssha-amerika-i-rossija-mohut-sozdat-bufernuju-zonu.html
  Jak zwykle link do oryginału gdyby kijowski „klaun” znowu blokował;
  >https://nationalinterest.org/feature/negotiate-peace-russia-prevent-war-over-ukraine-198738

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Kryzys energetyczny na świecie. Prezes zarządu rosyjskiej spółki „Gazprom” Aleksiej Miller poinformował „Na koniec 2021 roku spodziewamy się maksymalnego wyniku finansowego w całej historii Gazpromu. Oznacza to, że dywidendy będą również absolutnie rekordowe – zarówno dla Gazpromu, jak i wśród wszystkich rosyjskich spółek publicznych”;
  https://www.interfax.ru/business/813722
  Ps. Siedem lat sankcji Zachodu przeciwko FR, a największa rosyjska państwowa spółka zalicza maksymalny dochód w swojej historii….

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.