Wojna domowa na Ukrainie 03.01.2022r.- 2386 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 652.

Dzięki autorytarnym rządom geniusza wszech czasów dziejów Polski, gaz miał być tani- bo amerykański, a jest wiele razy droższych od ruskiego- cuchnącego onucami.

No to jak to jest panie Jarosławie Kaczyński? Oszukałeś Naród!!!!!! I Naród ciebie i twoich pomagierów sprawiedliwie rozliczy.

Rosyjski Gazprom przed nowym rokiem po raz kolejny zrezygnował z rezerwacji przepustowości gazociągu Jamalskiego na dostawę przez Polskę. PGNiG, Gas Storage Poland oraz Gaz-System przekonują jednak, że polskie dostawy gazu są bezpieczne.

 Gazprom nie zarezerwował oferty rezerwacji środowej (w dniu 29 grudnia) przepustowości w wysokości 89,1 mln m3 w punkcie wejścia na polski odcinek gazociągu. 

To jest już dziewiąty dzień z rzędu, gdy Gazprom nie rezerwował przepustowości na tranzyt gazu przez Polskę na aukcji dnia następnego.  W związku z tym doszło do tego, że  od minionego wtorku gazociąg Jamalski przesyła gaz z Niemiec w kierunku Polski i Europy. Czyli kupujemy drogo rosyjski gaz od niemieckich pośredników, za co płaci haracz polski przedsiębiorca i w dużo mniejszej- jak na razie, indywidualny odbiorca.

 Na kolejnej aukcji miesięcznej przepustowości tranzytowej ma się okazać, czy Rosja zamierza zarezerwować przepustowość w kolejnym miesiącu, by zwiększyć dostawy do Europy.

Jednak według polskich firm odpowiedzialnych (w dominujący sposób kontrolowanych obecnie przez ludzi powiązanych z koalicją Zjednoczonej Prawicy), za przesył i składowanie gazu napięta sytuacja na rynku gazu w Europie nie powinna stanowić powodów do niepokoju w Polsce.

Spółka Gas Storage Poland, która zajmuje się magazynowaniem zapasów gazu w Polsce, poinformowała, że stan napełnienia wszystkich instalacji magazynowych w ostatnich dniach minionego roku  wyniósł 86%.

Z kolei PGNiG poinformował, że polskie dostawy gazu z Rosji gazociągiem jamalskim są zabezpieczone, a zakontraktowane dostawy w ramach kontraktu jamalskiego są realizowane zgodnie z planem. Ponadto PGNiG trzyma się mocno koncepcji, że Polska od czasu przejęcia władzy przez PiS konsekwentnie dąży do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski i ma kontrakty na dostawy drogiego gazu m. in. z USA i Kataru.

Według informacji Polskiego Instytutu Ekonomicznego, już w lipcu minionego roku zapasy gazu w Polsce były istotnie większe niż w reszcie krajów Europy. Polskie magazyny były w tym okresie pełne, podczas gdy Europa już odczuwała zmniejszenie zapasów przed nadchodzącą zimą. Najbardziej zmalały one w Austrii– o 56,4% niższe niż rok temu, w Holandii (-49,8%) i Niemczech (-44,6%). Nieco lepsza sytuacja jest we Francji, gdzie zapasy zmniejszyły się tylko o 25,5%.

Poza tym, polski Gaz-System– operator gazociągu Jamalskiego, jest zdania, że rewers gazu rurociągiem Jamalskim nie jest wcale żadnym zjawiskiem nadzwyczajnym. Operator poinformował także, że nie jesteśmy uzależnieni od dostaw gazociągiem Jamalskim, a Polska infrastruktura dostosowana jest do dostarczania gazu alternatywnymi sposobami– drogą morską, samochodową oraz innymi gazociągami (????).

Wyjaśnijmy, że gazociąg jamalski przechodzi przez terytorium czterech krajów (Rosji, Białorusi, Polski i Niemiec) i ma przepustowość do 33 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie– jest głównym dostawcą gazu dla Europy. Dlatego też, na skutek zakręcenia kurka z gazem przez Gazprom pod koniec minionego roku ceny gazu na kontynencie sięgnęły  rekordowego poziomu 182 euro za MWh.

Wysokie ceny gazu w Europie są przyczyną pobudzenia gospodarek azjatyckich oraz zwiększonego zapotrzebowania na prąd, a także niewielkich zapasach gazu w Europie po mroźnej zimie w zeszłym roku.

Jednak Gazprom oskarżany jest o wykorzystywanie tej sytuacji i spekulacje cenami gazu, by wywrzeć presję na szybsze uruchomienie gazociągu Nord Stream 2.

Ceny gazu na holenderskiej giełdzie, która jest punktem odniesienia dla Europy, spadały przez ostatnie pięć dni pomimo ograniczenia dostaw z Rosji. Tydzień temu- w poniedziałek ceny zamówień na styczeń wynosiły 98 euro za MWh, a więc niemalże dwa razy niżej niż w szczycie wzrostu cen. Spadek ceny wiąże się ze zwiększonymi zamówieniami gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych, bo tamtejsze firmy uznały, że jest teraz okazja do bardzo dobrego zarobku. Wedle doniesień medialnych liczba ładunków LNG z USA zmierzających do portów europejskich wzrosła w ciągu ostatniego weekendu minionego roku o około 30%.

Proszę tylko pamiętać o tym, że koszt takiego amerykańskiego gazu wolności jest równy kontraktom na dzień zakupu wg. notowań giełdy surowcowej. A jest to wartość o wielokrotnie większa niż np. koszty nabycia gazu od Rosji zgodnie z długoletnim kontraktem jego dostaw do Polski.

No więc, gdzie jest ten wyimaginowany tani gaz?

Natomiast jeśli chodzi o drugą lądową nitkę transportu gazu z Rosji do Europy Zachodniej i na Ukrainę, to sytuacja przedstawia się bardzo podobnie do tej z rurociągiem jamalskim.

I tak, Rosja nie zamierza zwiększać tranzytu gazu przez ukraiński GTS, wolumeny przepompowywania w nowym roku maleją, mimo wezwań z Kijowa. W Gazpromie tłumaczy się to odmową Europy podpisywania kontraktów długoterminowych.


Gazprom nie zamierza zwiększać tranzytu gazu przez Ukrainę, tłumacząc to tym, że główni klienci spółki z Europy, w szczególności Niemcy i Francja, już wybrali swoje roczne wolumeny kontraktowe i nie zamierzają zawierać nowych kontraktów długoterminowych. Jednocześnie nie ma nowych wniosków o krótkoterminowe dostawy od głównych odbiorców.

W pierwszych dniach 2022 r. tłoczenie gazu przez ukraiński GTS na Słowację gwałtownie spadło, osiągając najniższy poziom w historii. Jak informują zachodnie media, ilość pompowanego gazu zmniejszyła się prawie o połowę, spadając z 84 do 49 milionów metrów sześciennych gazu dziennie. Wszystko to dzieje się na tle bardzo niskiego poziomu gazu w podziemnych magazynach na Ukrainie, a teraz „odwrócone” dostawy gazu znacznie się zmniejszą.

W Polsce też są niezadowoleni, gazociąg Jamał-Europa od dwóch miesięcy pracuje na rewersie, dostarczając gaz z Niemiec i po zupełnie innych cenach. W przeciwieństwie do „despotycznych” cenników rosyjskich, są teraz „europejskie tolerancyjne”, ale znacznie wyższe. To są bardzo demokratyczne ceny. A Gazprom nie zamierza rezerwować przepustowości gazociągu, bo nie ma wniosków, bo firma nie tylko wywiązała się ze swoich zobowiązań, ale też je przekroczyła, bez względu na to, o czym informowała propagandowa narracja „wolnego świata”.

Tymczasem szef Gazpromu Aleksiej Miller poinformował o pełnej gotowości gazociągu Nord Stream 2 do eksploatacji. Przed Nowym Rokiem zrelacjonował pracę prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi i poinformował, że obie nitki gazociągu są już wypełnione gazem. Rosyjski przywódca podkreślił, że Rosja spełniła swoje zadanie, teraz kolej na Europę.

Przypomnijmy, że certyfikacja Nord Stream 2 została zawieszona na czas nieokreślony, niemiecki regulator zażądał utworzenia spółki zależnej, ponieważ obecny operator „nie spełnia” niemieckich i europejskich przepisów.

W efekcie, pierwszego dnia 2022 r. tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę w kierunku Słowacji spadł do minimum w ciągu dwóch miesięcy– informuje Reuters, powołując się na dane słowackiego operatora przesyłowego gazu Eustream.

Tym samym przepompowanie przez przejście graniczne Veľké Kapušany spadło z 84 do 49 mln metrów sześciennych (41,7%)– to najniższa wartość od 2 listopada.

Spadek dostaw ma miejsce na tle tego, że od 20 grudnia Gazprom nie zarezerwował przepustowości gazociągu Jamał-Europa na tranzyt paliwa przez Polskę.

Jak wyjaśnił przedstawiciel Gazpromu Sergej Kuprjanow, ta trasa nie jest wykorzystywana, ponieważ niektórzy klienci, w szczególności z Francji i Niemiec, wybrali już kompletnie wszystkie roczne wielkości kontraktów i nie składają już ofert. Jednocześnie Gazprom, tak jak to wskazywała poprzednia praktyka, jest gotów dostarczać w każdej chwili dodatkowe ilości gazu w ramach kontraktów długoterminowych i będzie on znacznie tańszy niż cenach spotowych.

Spadek dostaw przez Jamał- Europę, podobnie jak inne czynniki, wpływa na nastroje uczestników rynku gazu. Na przykład 21 grudnia kontrakty terminowe na holenderski indeks TTF skoczyły do ​​rekordowego poziomu 2190,4 USD za tysiąc metrów sześciennych, a 30 grudnia spadły poniżej 1000 USD.

System przesyłu gazu Ukrainy jest jedną z głównych tras dostaw rosyjskiego gazu rurociągowego do UE, wraz z gazociągiem Jamał- Europa i rurociągiem południowym.

https://energia.rp.pl/gaz/art19233031-gazprom-unia-klamie-w-sprawie-cen-gazu-jamal-wciaz-pusty,

https://topwar.ru/190790-rossija-snizila-tranzit-gaza-cherez-ukrainskuju-gts.html.

*

Natomiast na froncie w Donbasie, cały okres noworoczny minął w spokojnej atmosferze, bo strona ukraińska tym razem przestrzegała warunki rozejmu, nie podejmując żadnych wrogich działań oraz prowokacji zbrojnych.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 03 січня 2021 року.

Сала Україні!

Упродовж минулої доби, 2 січня, та станом на 7 годину ранку поточної доби з боку російсько-окупаційних військ порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***


***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 03.01.2022r.- 2386 dzień od nowego rozejmu.

   • Najlepszy komentarz pod artykułem
    wyjaśniający co się z tym portalem stało.
    Ano, został przejęty przez oficera – wróć -,,admina prowadzącego”, który
    ,, od jakiegoś czasu stał się stronniczy…”

    ****.
    -„Napięcia między Rosją a
    autor: axell69 (2022-01-03 08:01)

    -„Napięcia między Rosją a NATO rosły w ciągu ostatniego miesiąca, gdy ukrainski banderowski reżim zgromadził w okupowanej przez banderowską juntę części Donbasu swoje wojska w sile około 100 tysięcy żołnierzy by dokonać zbrojnej napaści na DRL/ŁRL Rosja w odpowiedzi by chronić te dwie Republiki wysłała rosyjskie wojska w pobliże swoich zachodnich granic także w sile okolo 100 tysięcy żołnierzy.

    Ukraina oczywiście to nie jest kraj NATO, a mimo to USA i inne kraje NATO uzbrajaną w nowoczesną broń banderowską armię.
    Rosja zdecydowanie ostrzegła reżim w Kijowie by ukraińskie wojska nie dokonywały inwazji na DRL / ŁRL ponieważ Rosja nie pozwoli na pacyfikację i ludobójstwo ludności i przemocą przejęcia przez neonazistowski reżim tych Republik. ”

    Tak wyglądają fakty a nie jak pisze w tym artykule autor , który od jakiegoś czasu stał się stronniczy i smaruje teksty populistyczne jak np. Onet , czyli nagonka na jedną stronę konfliktu , a to nie Rosjanie stoją u granic USA .

    Całość tu : http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2022/01/ultimatum-ze-strony-rosji-dotyczy-stanow-zjednoczonych-ameryki-polnocnej-i-nato/

    Polubione przez 6 ludzi

  • ‚Zmianynaziemi” to się szykują na linii Berlin – Moskwa. Cytat „Scholz planuje spotkać się z Putinem w styczniu, aby omówić z nim kwestię gazową i Ukrainę’;
   https://strana.today/news/369966-sholts-i-putin-v-janvare-planirujut-vstretitsja-.html
   Plus (cytat) „Jednocześnie Hebestreit nazwał zbliżające się kontakty między Zachodem a Rosją „rozsądnymi i ważnymi”…„Doradca kanclerza Niemiec Jens Pötner spotka się w tym tygodniu z rosyjskimi i francuskimi kolegami”, powiedział niemiecki urzędnik rządowy. „Konkretna data zostanie ogłoszona później”. Wcześniej informowano, że przedstawiciel Berlina spotka się z zastępcą szefa Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrijem Kozakiem”;
   https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/13348511
   Ps. Ten „portalik” powinien już dawno zmienić swoja nazwę na „zmianywMÓZGU”…

   Polubione przez 4 ludzi

 1. Jeśli jesteś niezaszczepiony, lub wygasła Ci już ważność paszportu covid,
  albo, nie daj boże, zapomniałeś wziąć go ze sobą
  aby uniknąć represji związanej z segregacją szczepionkową,
  musisz złożyć odpowiednim służbom stosowną do okoliczności
  Deklarację Transvaxcynacji
  .Oto ona

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, o czym rozmawiali Biden i Zełenski podczas wczorajszej rozmowy telefonicznej. Cytat „Po pierwsze , zwraca uwagę czas tego wezwania. Wiadomości o nim pojawiły się zaraz po północy, co oznacza, że ​​rozmowa rozpoczęła się około godziny 23:00 czasu kijowskiego. W stolicy Stanów Zjednoczonych jest około godziny 16:00…Jest mało prawdopodobne, aby administracja Bidena nie wiedziała, że ​​jest niedziela. Telefonowanie do innego prezydenta prawie w weekendową noc pokazuje stosunek Białego Domu do Zełenskiego.
  Po drugie , jeśli będziemy dalej łączyć to z rozmową Putina i Bidena, to Zełenski odebrał telefon dopiero dwa dni po ich rozmowie. Oznacza to, że zasada „nic o Ukrainie bez Ukrainy” wydaje się być przestrzegana. Ale jakoś niezbyt szybko…Jeśli sprawdzimy treść wczorajszego apelu, to w Kijowie i Waszyngtonie występują znaczne różnice”;
  https://strana.today/news/369947-zvonok-bajdena-v-ukrainu-vyvody.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ciekawostki z życia kijowskich elit. Okazało się ze jeden z psów Zełenskiego ma takie samo imię jak…Poroszenko i wołają na niego ‚Pietia” 🙂
  https://strana.today/news/369981-chto-izvestno-o-sobake-zelenskoho-kotoruju-zovut-kak-poroshenko.html
  Wesoło obchodził Nowy Rok były prezydent Ukrainy Juszczenko…

  … na zdjęciu żona siostrzeńca Juszczenki, a samo zdjecie już „zniknęło” z internetu;
  https://strana.today/news/369965-v-fejsbuke-ekaterina-jushchenko-udalila-foto-s-viktorom-jushchenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Oto idą do boju ,,janczarzy” wezyra Kara Mustafy

  Niewierni zaś, ciężkozbrojni, ustępują im z pola walki…
  .https://twitter.com/i/status/1477728943319011330

  Niestety, nasz król Jaro III Sobie’pis’ki
  .https://www.blasty.pl/upload/images/large/2018/01/korona-krolow-jaroslaw-kaczynski_2018-01-16_11-19-44.jpg
  nie wyśle im na odsiecz swej Husarii, bo nad Bugiem odpiera ataki Tatarów Tuhaj Beja Paszy.

  ***.

  To co widzicie na tym filmiku… te pogardliwe miny muslimów i fakiuty …
  i ci germańscy gieroję, co przed chwilą pałowali pokojowo nastawionych demonstrantów, teraz wycofujący się jako kundle z podwiniętym ogonem…
  bo mogli by się spotkać (nie z biernym oporem, ale) ze zorganizowanym , realnym fizycznym odwetem.

  Żenada…, brak słów , by ten upadek Niemiec skomentować…
  to już Germanistan w pełnej swej krasie
  Ale , być może to lepiej, że Niemcy to teraz takie cioty,
  bo mając przy tym tak hardą osmańską V Kolumnę , nie będą mieli na Drng nacht Osten ochoty.

  Skomentuj

  Polubione przez 6 ludzi

 5. 💥💥💥💥💥 A jednak Donbas ma dostęp do nowoczesnej rosyjskiej techniki wojskowej .
  Jak ją pozyskuję? – Tak jak Iran skupuje pojedyncze egzemplarze w drugim obiegu i je potem kopiuje?
  Zresztą bym się nie zdziwił , bo Donbas przed 2014 rokiem był ,,zagłębiem” przemysłowymi i zbrojeniowym Ukrainy, więc zapewne potencjał do inżynierii wstecznej nadal posiada i go teraz zaczął uaktywniać i modernizować. 😉😁

  ****.

  Pułkownik Dmitrij Kashchenko, dowódca 58. oddzielnej brygady piechoty zmotoryzowanej Sił Zbrojnych Ukrainy, powiedział w wywiadzie dla jednej z ukraińskich specjalistycznych publikacji wojskowych, że Armia ukraińska na linii frontu w Donbasie ma podobno coraz częściej do czynienia z „lotnictwem rosyjskim”.

  Coraz częściej mamy do czynienia z komponentem powietrznym. Nie mówię o dużych samolotach lotniczych, mówię o bezzałogowcach.

  Często spotykamy się np. z rosyjskim „Orlanem”. Jego zmodernizowaną wersję wyróżnia fakt, że wysokość robocza została podniesiona do 5500–6500 m. Nie jesteśmy w stanie zestrzelić go na takich wysokościach, a jego optyka i nawigacja działają w taki sposób, że nie można jej ugasić metodami walki elektronicznej i działa prowadząc misje rozpoznawcze naszych stanowisk na linii frontu.

  Ponadto zaznaczył, że inteligencja elektroniczna obrońców Donbasu nie stoi w miejscu: „rozwija się, wykrywa i zakłóca drony, a kończy na środkach tłumienia, telemetrii, GPS itp.”.

  „Wszystkie te środki rozwijają się i rozumiesz, że nie masz nic do przeciwstawienia się agresorom.
  Te chwile są trochę przygnębiające ”- skarży się oficer Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Jak podsumował, „zaktualizowana broń rozpoznawcza i przenośna latająca” to główna różnica w stosunku do sytuacji na froncie w poprzednich latach.

  https://rusvesna.su/news/1641222581

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Widzę konsekwencję w działaniu Gazpromu.
  W dniu 31 grudnia 2021 r. wpompowano 83,8 mln m sześc. gazu do Ukraińskiego gazociągu i przeznaczonego dla Słowacji, a w dniu 1 stycznia 2022 r. 49,5 mln. m sześc. a 2 stycznia – to 35,5 mln. m sześc. a na dzień 3 stycznia – spadło do 26,1 mln. m sześc.
  Źródło:
  https://espreso.tv/gazprom-z-novogo-roku-vtrichi-zmenshiv-tranzit-gazu-do-slovachchini-cherez-ukrainu
  Tak trzymać!

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Koniec działalności ukraińskiego „korespondenta” Cymbaliuka w FR. Jak informują ukromedia opuścił on terytorium FR z powodu „gróźb”, czyli wezwania do stawienia się w rosyjskiej prokuraturze.
  Warto przy tym jednak przypomnieć ze Cymbaliuk niedawno się zdemaskował jako agent ukraińskich „specsłużb” gdy chcąc uzyskać kredyt w banku podał jako adresy pracy i zamieszkania adresy pod którymi znajduja sie ukraińskie jednostki wojskowe, a także ma swą siedzibę ukraiński wywiad…
  https://korrespondent.net/ukraine/4433909-ukraynskyi-zhurnalyst-tsymbaluik-pokynul-rossyui-yz-za-uhroz

  Polubione przez 6 ludzi

 8. Kryzys energetyczny na Ukrainie. Były szef ‚Naftohazu” Kobolew w napisanym przez siebie dla ukromediów artykule przedstawił bardzo ponura wizję przetrwania zimy przez Ukrainę. Według Kobolewa do przetrwania zimy Ukrainie brakuje obecnie 2-3 miliardów metrów sześciennych gazu, a ich zakup może okazać się niemożliwy nie tylko z powodu braku funduszy, ale takze tego ze samego surowca może zabraknąć z powodu wzrostu popytu. Dlatego tez władze Ukrainy mogą być zmuszone do…kradzieży gazu który tranzytem przechodzi z FR do UE poprzez ukraińskie terytorium;
  https://strana.today/news/370026-ukraina-mozhet-nachat-otbirat-idushchij-v-evropu-rossijskij-haz-iz-hts-kobolev.html

  Polubione przez 6 ludzi

 9. W „ukraińskim internecie” pokazała się „pamiątkowa tablica” pokazująca 79 „ukroherojów” którzy mieli zginąć w 2021 roku na „froncie” na Donbasie. Czy wliczono do niej także tych którzy popełnili „samobójstwa” lub „ulegli nieszczęśliwym wypadkom (będąc w stanie upojenia alkoholowego)” nie wiadomo…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. OT światowe, czyli „Wielka Piątka” z RB ONZ, czyli Rosja, USA, Wlk. Brytania, Francja i Chiny przemówiła „jednym głosem”. Cytat „Chińska Republika Ludowa, Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Stany Zjednoczone Ameryki i Republika Francuska uważają za swój główny obowiązek zapobieganie wojnie między państwami dysponującymi bronią jądrową i ograniczanie ryzyka strategicznego…Oświadczamy, że w wojnie nuklearnej nie może być zwycięzców i nigdy nie powinno się jej wypuszczać. Ponieważ użycie broni jądrowej miałoby daleko idące konsekwencje, potwierdzamy również, że broń jądrowa – dopóki istnieje – musi służyć celom obronnym, odstraszać agresję i zapobiegać wojnie. Uważamy, że należy zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się takiej broni”;
  http://kremlin.ru/events/president/news/67551

  Polubione przez 5 ludzi

 11. „Walka z oligarchami” w wykonaniu Zełenskiego chwalił się nią w w swoim ostatnim orędziu noworocznym. Cytat „Na dzień 3 stycznia 2022 r. fortunę Achmetowa oszacowano na 11,7 mld USD, czyli o 4,14 mld USD więcej niż w 2021 r., kiedy fortunę miliardera oszacowano na 7,53 mld USD…Ukraiński biznesmen Rinat Achmetow na rok 2021 znalazł się na 131 pozycji rankingu najbogatszych ludzi na świecie i pomnożył swój majątek do 11,7 miliarda dolarów, według Bloomberg Billionaires Index”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4433937-akhmetov-podnialsia-v-reitynhe-myllyarderov-Bloomberg
  I jak zwykle link do źródła na wypadek gdyby „klaun” zablokował portal;
  https://www.bloomberg.com/billionaires/

  Polubione przez 6 ludzi

 12. OT z naszego nieszczęsnego kraju w sprawie (koszernego) programu ‚Pegasus”. Cytat „Senator Krzysztof Brejza z PO, prokurator Ewa Wrzosek ze stowarzyszenia „Lex Super Omnia” i mecenas Roman Giertych. Co ich łączy? Wszyscy mieli paść ofiarą szpiegowskiego oprogramowania Pegasus. Zanim jednak doszło do jego kupna, zgodę wyraził polski Sejm. Również posłowie opozycji. – Nikt wprost nie powiedział, że chodzi o wsparcie CBA i zakupy techniki operacyjnej – tłumaczy Interii Janusz Cichoń z PO”;
  https://wydarzenia.interia.pl/autor/jakub-szczepanski/news-poslowie-nie-wiedzieli-ze-dali-pieniadze-na-pegasusa-teraz-s,nId,5746863

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Jak zwykle ponawiam swoje pytanie do Kaczyńskiego, czyli ‚Kiedy obiecany przez ciebie Budapeszt w Warszawie”? Cytat „Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjártó został odznaczony przez Siergieja Ławrowa nadanym mu przez Władimira Putina Orderem Przyjaźni. Order Przyjaźni to najbardziej prestiżowa nagroda rosyjska, jaką możne otrzymać osoba niebędąca obywatelem Rosji”;
  https://myslpolska.info/2022/01/02/rosja-odznacza-petera-szijjarto/

  Polubione przez 6 ludzi

 14. Artykuł wart przeczytania, czyli „Z dniem 1. stycznia 2022 r. weszło w życie porozumienie o Regionalnym Kompleksowym Partnerstwie Gospodarczym (Regional Comprehensive Economic Partnership, RCEP) będącym największą istniejącą dotychczas strefą wolnego handlu na świecie. Obszar objęty RCEP wynosi 22 525 042 km², zamieszkuje go ok. 2,3 mld. ludzi (ok 30% światowej populacji), wytwarzane jest tam ok. 26,2 tryliona USD (29% światowego PKB), między państwami członkowskimi RCEP dokonuje się 25% światowej wymiany handlowej”;
  https://myslpolska.info/2022/01/03/nowy-blok-ekonomiczny-w-azji/
  Ps. Wygląda na to że historia (znowu) zaczyna omijać Europę…

  Polubione przez 6 ludzi

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s