Wojna domowa na Ukrainie 05.01.2022r.- 2388 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 654.

 Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock, która w środę wyjedzie z pierwszą wizytą do Waszyngtonu, przeprowadziła rozmowy telefoniczne z szefami dyplomacji Francji i Polski.

„W rozmowie telefonicznej zapewniłem (polskiego ministra spraw zagranicznych- dopisek mój) Zbigniewa Raua, że ​​w pełni popieram polskie przewodnictwo w OBWE. Przed moją jutrzejszą podróżą do Stanów Zjednoczonych rozmawialiśmy o sytuacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Chcemy pogłębiać i wzmocnić nasz dialog i ścisłą współpracę”– napisała do Baerbock na Twitterze . Berbok dodała, że przy okazji rozpoczęcia prezydencji Francji w Radzie UE rozmawiała z ministrem spraw zagranicznych tego kraju Jean-Yves Le Drianom oraz Ukrainy, Iranu i Mali. 

„W tych i innych tematach zamierzamy jako partnerzy nadal prowadzić ścisły dialog i działać w skoordynowany sposób”– dodała szefowa niemieckiej dyplomacji.

Ze swej strony, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że przed wizytą doradcy ds. polityki zagranicznej kanclerza Niemiec Jensa Ploetnera i doradcy dyplomatycznego prezydenta Francji Emmanuela Bonna, w Moskwie odbył z nimi konsultacje telefoniczne.

„Przed wizytą w Moskwie odbyliśmy konsultacje telefoniczne z doradcą kanclerza Niemiec ds. polityki zagranicznej Jensem Platnerem oraz doradcą dyplomatycznym prezydenta Francji Emmanuelem Bonnem. Zgodziliśmy się na dalsze koordynowanie naszych działań w kontekście obecnej sytuacji. Podziękowałem za niezachwiane poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”– napisał Jermak na Twitterze.

Wcześniej źródło z Kremla poinformowało RIA Novosti, że wiceszef rosyjskiej administracji prezydenckiej Dmitrij Kozak przeprowadzi 6 stycznia w Moskwie z doradcami politycznymi kanclerza Niemiec i prezydenta Francji rozmowy na temat „formatu normandzkiego”

Spotkanie odbędzie się na zaproszenie strony rosyjskiej.

Po wyborach, nowe władze niemieckie koncentrują się na konstruktywnym dialogu z Rosją, mimo trudności występujących w obustronnych stosunkach.

W stosunkach jest wiele bolączek, rok 2022 będzie trudny, ale sądzić można, że niemiecki rząd, pomimo tych wszystkich problemów i kosztów, jest nastawiony na konstruktywny dialog z Moskwą.

Oprócz kwestii ukraińskiej, problemy energetyczne i rosyjska opozycja, są wśród głównych punktów zapalnych w stosunkach między Berlinem i Moskwą.  Przy czym, liderzy rosyjskiej opozycji na Zachodzie są postrzegani jako głos „wolnej Rosji”. Ponadto prawdopodobnie uruchomią się niebawem różne organizacje pozarządowe, te same niemieckie fundacje, które aktywnie współpracują z opozycją wobec Rosji. Jednocześnie prawdopodobne jest, że stosunki Rosji z nowym rządem Niemiec w 2022 roku będą się dynamicznie rozwijać, choć będą trudne. W ramach tych przeszkód jest również czynnik szefowej niemieckiej dyplomacji, Annaleny Baerbock. To dość poważnie już w chwili obecnej wpływa na utrzymanie dialogu między Rosją a Niemcami. „Zieloni” z ich programem dotyczącym ochrony środowiska i ultraliberalną agendą antyrosyjską, oczywiście wprowadzają pewne zamieszanie w ogólną postawę niemieckiego rządu.

„Zieloni” są dla Rosji trudnym partnerem negocjacyjnym.   W związku z tym dialog w 2022 r. będzie trudny jako całość. Z pewnością będą pewne zarzuty ze strony Niemiec przeciwko Rosji za to, że jest niedemokratyczna, a także w innych aspektach. Ale ze strony Moskwy nie wywoła to większej refleksji, bo z każdym rządem niemieckim da się współpracować, jeśli zakres obopólnych stosunków obejmuje wspólne istotne inicjatywy np. na polu gospodarczym, czy też zrozumienia poglądów Rosji wobec czynników zewnętrznych., np. rozszerzającego się ciągle na Wschód paktu zbrojnego NATO.

*

A tym czasem,na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, ujawniono rozmieszczenie uzbrojenia i sprzętu wojskowego jednostek ukraińskiej Grupy Taktyczno-Operacyjnej „Wostok” w strefach mieszkalnych miast i osad na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę– poinformował 4 stycznia pułkownik Eduard Basurin, oficjalny przedstawiciel DML DRL.

„Żołnierze z 95 brygady umieścili w Nowobachmutówce dwa transportery opancerzone BTR-70, co stanowi naruszenie trzeciego paragrafu Dodatkowych Środków, który przewiduje zakaz rozmieszczania broni w osadach i ich okolicach”– powiedział Basurin.

Dodał też, że strona ukraińska nadal blokuje pracę UAV SMM OBWE. Tak więc w rejonie Priwolje mobilna grupa 305 batalionu walki elektronicznej (EW), przy pomocy stacji ‚Bukowel-AD’, stłumiła sygnały kanałów kontrolnych UAV Misji OBWE, aby uniemożliwić obserwatorom zarejestrowanie sprzętu wojskowego Ukraińskich Sił Zbrojnych rozmieszczonych na monitorowanym obszarze.


Poza tym, o godzinie 18:45, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu broni maszynowej, z kierunku Nowoługańskoje w stronę miejscowości Dolomitnoje- w rejonie Gorłówki, na łuku światłodarskim.

Tym samym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 05 січня 2021 року.

Сала Україні!

Упродовж минулої доби, 4 січня, та станом на 7 годину ранку поточної доби з боку російсько-окупаційних військ порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 05.01.2022r.- 2388 dzień od nowego rozejmu.

   • A tu „siupriz”, czyli (cytat) „Protesty w Kazachstanie koordynuje lider opozycji Abliazow ze sztabem w Kijowie…Czołowy kazachstański opozycjonista Muchtar Abliazow zaapelował do protestujących na swoim profilu na Facebooku, a także wezwał do „działań koordynacyjnych”. Numery, które zostały wskazane w opublikowanym przez niego apelu, mają kody ukraińskich operatorów…Ciekawe, że te liczby pojawiły się w sieci sześć miesięcy temu. W szczególności w ogłoszeniu, które pojawiło się w sieci w lipcu, czyli pół roku temu, zaproponowano skontaktowanie się z „centralą w Kijowie” pod wskazanymi numerami…Ponadto, według kanału, „już wtedy mówiono o planowaniu i koordynowaniu akcji protestacyjnych w celu„ obalenia reżimu Nazarbajewa”;
    https://strana.today/news/370287-mukhtar-abljazov-koordiniruet-besporjadki-v-kazakhstane-iz-shtaba-v-kieve.html

    Polubione przez 5 ludzi

    • Plus „dossier” Abliazowa, Cytat „Protesty w Kazachstanie koordynuje czołowy opozycjonista, 58-letni Muchtar Abliazow. Pod koniec lat 90. był ministrem energetyki i handlu Kazachstanu. Ale w 1999 roku, po kłótni z prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem, zrezygnował…Następnie władze oskarżyły Abliazowa o defraudację i stworzenie grupy przestępczej. Otrzymał sześć lat więzienia, ale rok później pod naciskiem Zachodu został zwolniony. Jednocześnie Abliazow pozostał właścicielem największego prywatnego banku w Kazachstanie – BTA…W 2017 roku Abliazow stworzył ruch Demokratyczny Wybór Kazachstanu. W tym samym roku biznesmen Muratkhan Tokmadi powiedział, że Abliazow zmusił go do dokonania zabójstwa kontraktowego partnera biznesowego banku BTA, Yerzhana Tatiszewa. A rok później były minister został za to skazany na dożywocie. Co prawda, zaocznie…W 2010 roku Abliazow, po odebraniu mu banku poprzez nacjonalizację, opuścił Kazachstan i zamieszkał we Francji…Od tego czasu jest głównym opozycjonistą w Kazachstanie, choć koordynuje tę działalność z Europy”;
     https://strana.today/news/370297-kto-takoj-mukhtar-abljazov-kotoryj-koordiniruet-protesty-v-kazakhstane.html

     Polubione przez 5 ludzi

 1. Kryzys energetyczny na Ukrainie. Stowarzyszenie ukraińskiej branży cukierniczej alarmuje że ze względu na wysokie ceny gazu oraz wzrost cen mąki, cukru, masła, tłuszczów cukierniczych, energii elektrycznej, producenci słodyczy będą zmuszeni podnieść ceny swoich wyrobów o kolejne 10-15%, które juz w zeszłym roku wzrosły o 25-30%;
  https://112ua.tv/ekonomika/konditerskie-izdeliya-v-ukraine-podorozhayut-eshhe-na-10-15-associaciya-ukrkondprom-603312.html
  Plus pojawiła sie informacja że w związku z sytuacją z cenami gazu na Ukrainie produkcje chce wstrzymać jedna z fabryk cukierniczych w Charkowie;
  https://kharkov.comments.ua/news/society/developments/9657-ceny-na-gaz-v-ukraine-v-harkove-konditerskie-predpriyatiya-byut-trevogu.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli czyzby „bandyckie porachunki” w rodzinie George’a Floyd’a? Cytat „Policja w Houston prowadzi śledztwo w sprawie strzelaniny, w której w Nowy Rok zraniono czteroletnią siostrzenicę George’a Floyda…Według policji ktoś oddał kilka strzałów do mieszkania, gdy w środku było czworo dorosłych i dwoje dzieci. Policja twierdzi, że mała Arianna została trafiona w tors”;
  https://www.fox9.com/news/4-year-old-girl-shot-in-houston-apartment-on-new-years-day

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, artykuł o tajnym spotkaniu Zełenskiego z Kołomojskim do jakiego doszło w pięciogwiazdkowym hotelu w Bukowelu w obwodzie iwano-frankowskim. Co znaczące hotel w którym zatrzymał się Zełenski należy do cypryjskiej firmy Achilla Management Limited, będącej własnoscią Kołomojskiego i jego „bliźniaka biznesowego” Bogoliubowa…
  https://strana.today/news/370265-vladimir-zelenskij-i-ihor-kolomojskij-pereseklis-v-serdtse-bukovelja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ałmatomajdaniarze niczym lunatycy śnią marząc o „życiu takim jak w Szwecji i Norwegii”…

  Zaraz się obudzą… gdy się zderzą z ,,życiem takim jak w Mołdawii i na Ukrainie”

  Ciekaw jestem, czy im też Łukaszenka , zorganizuje przerzut do tej wyśnionej Europy.
  Mogli by nas ,,ubogacić kulturowo”
  Co o tym sądzicie?

  Nie?!!! Ależ tak! Czemu nie?!
  Oni są już tak nowocześni…

  A to jest już zbuntowana młodzież kazaska

  .https://www.youtube.com/watch?v=YB7HZPmqdcg

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Spotkałem się z sugestią, że Rosja też dokłada drew do tego ,,kazachskiego grilla” …

  💥❗ – Działania na dużą skalę rozpoczęły się w rosyjskojęzycznych regionach północnych, co może sugerować rosyjską interwencję w przededniu negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi.

  https://cont.ws/@alex581210/2174811

  Komentarz Kazacha :
  Timur ibn Taragay Barlas Dzisiaj 15:33
  Kazachowie są wspaniali.. Myślę, że Nazer nie zdąży uciec i skończyć jak Kaddafi

  Relacje z drugiej strony barykady:
  https://cont.ws/@cadeis
  .

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Spotkałem także i takie:

  Nie ma się co martwić o państwowość Nazarbajewa – zasłużył sobie na to, co teraz otrzymuje : pod pozorem oficjalnej przyjaźni z Rosją i korzystając z preferencji ze współpracy gospodarczej w EUG, Nazarbay przeprowadził miękką derusyfikację i westernizację, stawiając na długą cywilizację. rozwód z Rosji.

  Ale jeśli dalej odpuścimy i będziemy obserwować słowami „to są wewnętrzne sprawy suwerennego państwa”, to otrzymamy drugą Ukrainę, a nawet gorzej.

  💥❗W przypadku dojścia do władzy rusofobicznych sił nacjonalistycznych (od dawna szkolonych przez Nazarbajewa i zajmujących wysokie stanowiska) czeka nas ludobójstwo Rosjan jak Donbas i poważne problemy w EUG, OUBZ, SCO.
  Nacjonalistyczny Kazachstan wysadzi w powietrze całą Azję Środkową.

  💥💥 ❗ Z drugiej strony, jeśli Rosja i Chiny będą działać jako zjednoczony front na rzecz pokojowego przeniesienia władzy z klanu Nazarbayev do nowych, lojalnych sił, pozwoli to na tymczasowe utrzymanie status quo. Jeśli tak się nie stanie, to Rosja musi być gotowa na obronę Rosjan na terenie rozpadającego się ulusu i to bardziej zdecydowanie niż w Donbasie.

  💥💥💥❗ Z Ukrainą przeoczyliśmy cios, z Białorusią już zareagowaliśmy, choć nie do końca. W przypadku Kazachstanu należy przeprowadzić zdecydowany kontratak na korzyść rosyjskiego świata.

  https://cont.ws/@russkiy-malchik/2174823

  Polubione przez 4 ludzi

   • Sytuacja w pełni pod kontrolą.

    Striełkow i jego 300 Spartan, to ostatnia deska ratunku.
    Trzymają ich w odwodach – bo to ,,trzecia falanga”,
    dobrzy są w ,,taktycznych odwrotach na z góry upatrzone pozycje”

    Polubione przez 5 ludzi

    • Tu masz w temacie „flirtu” władz Kazachstanu z Zachodem, cytat „Departament Stanu USA i Amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego (USAID) przeznaczą ponad 1,5 mln USD na działania mające na celu wzmocnienie potencjału organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz „ochronę praw i wolności człowieka” w Kazachstanie. Jak określono w Biurze ds. Demokracji, Praw Człowieka i Stosunków Pracy Departamentu Stanu, Stany Zjednoczone są zainteresowane udzielaniem pomocy kazachskim organizacjom społeczeństwa obywatelskiego, których działalność „skoncentrowana jest na ochronie podstawowych wolności”. Waszyngton wykazał szczególne zainteresowanie rozwojem „wolności zrzeszania się” w republice
     3 kwietnia 2021 roku”;
     https://colonelcassad.livejournal.com/7350870.html

     Polubione przez 4 ludzi

 7. Francuski oficer ranny w Donbasie powiedział: Jak NATO rozpocznie wojnę na Ukrainie

  Korespondent specjalny KP.ru spotkał się z emerytowanym żołnierzem armii francuskiej Ervanem Castelem i dowiedział się, dlaczego zamienił amazońską dżunglę na wojnę okopową na donieckich stepach.

  URODZONY SEPARATYSTA
  Patrzysz na Ervana i zaczynasz rozumieć, jak wyglądali Francuzi, którzy setki lat temu w piaskach Syrii zbudowali zamek rycerski Krak des Chevaliers, którego nawet w XXI wieku nie da się opanować – ani oblężeniem, ani szturmem .

  Jak przystało na snajpera, Erwan jest niski, chudy, ma bystre oko, analityczny umysł i dużo się śmieje podczas wywiadów. Rozmawiamy przez tłumacza, ale Ervan wszystko rozumie i czasami wstawia do rozmowy rosyjskie słowa, które wymawia bardzo wyraźnie.
  – Jestem Francuzem, Bretonem (Breton to prowincja w północno-zachodniej Francji. – wyd.). „Bretoński separatysta”! Po studiach na uniwersytecie wstąpiłem do wojska, przez 12 lat byłem oficerem. Następnie przez 14 lat pracował jako przewodnik w lasach Amazonii. Rzuciłem tą pracę, ale nadal podążałem za geopolityką.

  (…)
  i tak znalazł się wśród separatystów Donbasu.

  Niesamowicie ciekawa historia, choć w oszczędnych ,żołnierskich słowach opowiadana.

  Zapodam wam tylko najciekawsze, moim zdaniem, pytania :

  – Jak oceniasz wroga?
  – Jak może wyglądać atak Ukrainy na Donbas?
  – Czy grozi ci niebezpieczeństwo, jeśli wrócisz do Francji?

  Erwan krzyżuje palce, aby pokazać „kraty”:
  Myślę, że jestem na wszystkich listach jako„ bretoński separatysta ”

  Ukraina sporządziła całą listę wojskowych, których rzekomo zabiłem. Widziałem tę listę, myślę, że nie mogłem zrobić tyle.
  Ale nie chcę wracać do Francji, mam paszport DPR, od wiosny czekam na obywatelstwo rosyjskie.
  Po wojnie chcę zostać w Donbasie albo znaleźć jakiś niekończący się dziki las w Rosji (śmiech).

  .https://www.kp.ru/daily/28369/4518860/?utm_source=lentainform_obmen&utm_content=9861895&utm_term=1295510

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Kolejne OT z Kazachstanu. Pojawiły się obrazki zniszczeń i „demolki” jaką urzadzili miejscowi „majdaniarze”, jak widać „godni następcy przodków ze stepów”…
  https://strana.today/news/370362-chto-proiskhodit-v-okhvachennom-protestami-almaty-foto-video.html
  …”majdaniarze” palą także port lotniczy w Ałmaty…
  https://strana.today/news/370360-video-kak-v-zakhvachennom-aeroportu-almaty-pylajut-pozhary.html
  …pierwszy kazachski kosmonauta Toktar Äubäkyrow wezwał publicznie by władze państwa zwróciły sie o pomoc w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym zrzeszającej FR, Armenię, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan…
  https://strana.today/news/370351-kosmonavt-aubakirov-sovetuet-pravitelstvu-kazakhstana-zaprosit-pomoshchi-po-linii-odkb.html
  …a kazachskim kosmonautom w podobnym tonie wypowiedział się obecny Prezydent Kazachstanu Kasym‑Żomart Tokajew;
  https://strana.today/news/370363-prezident-kazakhstana-tokaev-prosit-pomoshchi-u-sojuza-vo-hlave-s-rossiej.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. I powrót na Ukrainę, gdzie władze w Kijowie próbują „rozładować” protesty zapowiadane przez ukraińskich policjantów którzy domagają sie poprawy warunków pracy i podwyżek pensji. Dla przypomnienia ukraińscy policjanci grożą m.in masowymi zwolnieniami sie ze służby (co zrobili już w Tokmaku w obwodzie zaporoskim). Cytat „Gabinet Ministrów przeznaczył pieniądze dla Policji na stopniowe podnoszenie pensji policji od tego miesiąca. Pierwszą podwyższoną pensję otrzymają pod koniec stycznia…Wieczorem 5 stycznia na Facebooku napisał o tym szef Komendy Głównej Policji Ihor Klimenko”;
  https://strana.today/news/370352-ukrainskim-politsejskim-posle-uhrozy-bunta-poobeshchali-podnjat-zarplatu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. SASIN OGŁOSIŁ ROZWIĄZANIE PROBLEMU GAZOWEJ DROŻYZNY
  https://kresy.pl/wydarzenia/sasin-oglosil-rozwiazanie-problemu-gazowej-drozyzny/
  Komentarz: Ten sam Pan obiecał, że wybory kopertowe odbędą się, ze elektrownia Ostrołeka C powstanie, że już już za chwilę sprawa kar za kopalnie Turów zostanie rozwiązana….
  Jeśli ten człowiek jest odpowiedzialny za zmniejszenie inflacji w Polsce to mam najgorsze z możliwych odczucia.

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Kryzys energetyczny na świecie. „Bloomberg” alarmuje że w ciągu najbliższych kilku miesięcy Europa może zostać bez gazu z powodu mrozów i niskich zapasów w magazynach. Według „Bloomberga” magazyny z gazem w Europie są zapełnione w 56%, czyli o 15% poniżej średniej dziesięcioletniej;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-01-04/europe-s-energy-supply-crisis-has-the-eu-at-the-mercy-of-putin-and-the-weather

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Dla zainteresowanych, jeszcze jeden artykuł z „Bloomberga” tym razem o całkowitym nieprzygotowaniu ukraińskich sił zbrojnych do odparcia możliwej „rosyjskiej inwazji”. Powodem tego ma być to ze „Niektóre fundusze zebrane od podatników na obronę są wydawane gdzie indziej, a marnotrawstwo i korupcja wciąż zbierają żniwo po latach prób reform”;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-01-05/ukraine-news-army-underfunded-not-ready-to-stop-a-russia-invasion

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Kolejne OT w sprawie Kazachstanu. Cytat „Rada Bezpieczeństwa Zbiorowego OUBZ podjęła decyzję o wysłaniu kontyngentu sił pokojowych do pogrążonego w niepokojach Kazachstanu…O tym na Facebooku napisał przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Zbiorowego OUBZ i premier Republiki Armenii Nikol Paszynian…„W związku z apelem Prezydenta Republiki Kazachstanu K.-Zh.K. Tokajewa oraz w związku z zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego i suwerenności Republiki Kazachstanu spowodowanym m.in. ingerencją z zewnątrz, OUBZ Rada Bezpieczeństwa Zbiorowego, zgodnie z art. 4 Układu o bezpieczeństwie zbiorowym, podjęła decyzję o wysłaniu na czas określony zbiorowych sił pokojowych OUBZ do Republiki Kazachstanu w celu ustabilizowania i normalizacji sytuacji w tym kraju”
  https://strana.today/news/370384-odkb-reshila-napravit-v-kazakhstan-mirotvortsev.html

  Polubione przez 4 ludzi

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s