Wojna domowa na Ukrainie 06.01.2022r.- 2389 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 655.

 „Konflikt w Donbasie stwarza napięcie dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej”– powiedział po wizycie w Donbasie Wysoki Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell.

W środę 5 stycznia Josep Borrell i Dmytro Kuleba odwiedzili linię rozgraniczenia między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami w obwodzie ługańskim. Była to pierwsza wizyta wysokiego przedstawiciela UE w Donbasie i trzecia na Ukrainie.

„Teraz konflikt (w Donbasie- dopisek mój) jest na skraju pogłębienia. Napięcia rosną nawet w odniesieniu do bezpieczeństwa europejskiego. Rosja gromadzi wojska i broń wzdłuż granicy z Ukrainą… Kwestia bezpieczeństwa Europy i bezpieczeństwo Ukrainy, są wspólne , ponieważ Ukraina jest częścią Europy- To problem, który dotyczy przede wszystkim Ukraińców i Europejczyków”– powiedział Borrell podczas briefingu wyemitowanego przez kanał Dom TV w środę.

Według niego UE wyraża silne poparcie dla Ukrainy w kwestii rozwiązania sytuacji w Donbasie na drodze negocjacji. Borrell powiedział też, że UE uzgadnia swoje stanowiska z USA i NATO w sprawie rozwiązania konfliktu na Ukrainie.

„Jesteśmy tutaj przede wszystkim po to, aby podkreślić pełne poparcie UE dla integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy. Jesteśmy tutaj, aby wspólnie pracować nad deeskalacją sytuacji. Główną kwestią, która nas niepokoi, naszym głównym celem jest zmniejszenie napięcia, i poprzez negocjacje, które będą w najbliższej przyszłości, i poprzez stanowcze oświadczenia o naszym wsparciu dla Ukrainy, że idziemy z Ukrainą ramię w ramię”– oświadczył Borrell.

Ponadto Borrell powiedział, że UE nadal zapewnia Ukrainie wsparcie polityczne, finansowe i gospodarcze, w szczególności od 2014 r. przekazano ponad 17 mld euro.

Kijów i państwa zachodnie wyraziły ostatnio zaniepokojenie rzekomym nasileniem „agresywnych działań” Rosji w pobliżu granic Ukrainy. Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow odpowiedział na takie insynuacje, że Rosja przemieszcza wojska na swoim terytorium i według własnego uznania. Według niego to nikomu nie zagraża i nie powinno nikogo martwić.

W odniesieniu do zaplanowanych już spotkań amerykańsko-rosyjskich, w tym na najwyższym szczeblu, „Unia Europejska powinna uczestniczyć w negocjacjach między Federacją Rosyjską a Stanami Zjednoczonymi, ponieważ w ich agendzie znajdują się kwestie europejskie oraz temat Ukrainy”– powiedział Wysoki Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell podczas wizyty w rejonie miejscowości Stanica Ługańska w pobliżu linii rozgraniczenia z ŁRL w Donbasie.

„Jeśli Rosja chce się komunikować, to oczywiście konieczne jest zorganizowanie dialogu… Jeśli są kwestie związane z bezpieczeństwem w Europie, to Europejczycy powinni być częścią tych negocjacji. Program, który zaproponowała Rosja, zawiera kwestie które dotyczą bezpieczeństwa w Europie, i w tym bezpieczeństwa wobec Ukrainy. Dlatego nie można powiedzieć, że jesteśmy niezadowoleni z tych dwustronnych negocjacji. Jednak nie sądzę, żeby było to dobrym pomysłem, gdyby Rosja zaproponowała pominięcia takiej rozmowy- porzucić tę rozmowę, odrzucić ją. Jednak my, Europejczycy, jeśli sprawa dotyczy Europy, powinniśmy być częścią tych negocjacji”– powiedział Borrell podczas briefingu na temat wyników swojej podróży do Donbasu.

Dodał, że nie jest to jednodniowe pytanie bo proces potrwa „tygodnie i miesiące”.
Na tle napięć wokół Ukrainy Rosja i Stany Zjednoczone planują na 10 stycznia spotkanie w formie strategicznego dialogu na szczeblu przedstawicieli MSZ. Posiedzenie Rady NATO-Rosja zaplanowano na 12 stycznia, a spotkanie wielostronne w siedzibie OBWE ma się odbyć dzień później .

Jak widać, gdy już Stany Zjednoczone straciły cierpliwość wobec Ukrainy za jej destrukcyjną postawę, i postanowiły wobec tego porozumieć się ponad jej głową bezpośrednio z FR, to do głosu zaczęły dochodzić czynniki europejskie. Oczywiście zmotywowane przez agresywną aktywność dyplomatyczną Kijowa. Jednocześnie postawa liderów Europy Zachodniej- a przede wszystkim Niemiec, jest obłudna, bo z jednej strony chcą mieć wpływ na to co się dzieje w sprawach Ukrainy, a z drugiej strony jawnie odmawia się jej pomocy wojskowej. Oczywiście uzasadniając to tym, żeby nie drażnić Rosji. I słuszna jest to postawa. Ale jednocześnie, ze strony partnerów zachodnich Kijowa, nie widać żadnych reakcji na to wszystko co on sam wyczynia. A więc przyjmowanie ustaw narodowościowych niezgodnych z prawodawstwem międzynarodowym, jawne odnoszenie się do spuścizny nazizmu oraz demonstracyjnemu odchodzeniu od porozumień mińskich, których gwarantami są Niemcy i Francja- a więc dwaj najważniejsi gracze w UE. Oczywiście o ciągłym łamaniu ich postanowień w kwestii demilitaryzacji linii rozgraniczenia i powstrzymywania się od ostrzału i prowokacji zbrojnych- już nie wspomnę.

Bo czyż kiedyś, Kijów dostał jakąś reprymendę ze strony swoich zachodnich protektorów, za tego typu działania?

Dopiero demonstracyjne dyslokacje stosunkowo niewielkich sił zbrojnych FR, przeprowadzone na terytorium Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą, zmusiły stronę ukraińską w ostatnim czasie do powstrzymywania się od agresywnych działań zbrojnych wobec części zbuntowanego Donbasu.

W ten sposób Ukraina znalazła się pomiędzy młotem a kowadłem, a jak wiadomo jest to bardzo nieprzyjemne miejsce, i to nie tylko dzięki manewrom Zachodu wobec niej, ale przede wszystkim jako wynik prowadzonej przez siebie niesuwerennej polityki zagranicznej.

Ukraina stała się pionkiem w rozgrywkach pomiędzy UE, a Stanami Zjednoczonymi, i pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją.

Czym to grozi?

Przypomnijmy sobie historię I RP tuż przed jej rozbiorami.

*

Tym czasem na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, według wczorajszego raportu SMM OBWE, USZ nadal zakłócają loty UAV Misji. 

W ten sposób bezzałogowe statki powietrzne krótkiego zasięgu Misji OBWE były trzykrotnie zakłócane sygnałem GPS podczas lotów nad obszarami miejscowości Leninskoje (ukraiński Piwdennoje) i w pobliżu osady Priszczewik.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 06 січня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті в рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 5 січня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 4 порушення режиму припинення вогню.

В напрямку АВДІЇВКИ ворог відкрив вогонь з протитанкового ракетного комплексу.

Поблизу ШУМІВ противник обстрілював позиції українських військ з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї.

У бік КАТЕРИНІВКИ окупанти вели вогонь з протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Неподалік МАЙОРСЬКА російські найманці здійснили обстріли зі станкових протитанкових гранатометів, підствольних гранатометів та стрілецької зброї.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок дій ворога немає.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Завдяки зусиллям наших воїнів рубежі українських підрозділів залишилися незмінними.

Станом на 7 годину ранку, 6 січня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

61 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 06.01.2022r.- 2389 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Kazachstanu. Siły wierne rządowi opanowały centrum Ałmaty;
  https://strana.today/news/370407-v-kazakhstane-idet-antiterroristicheskaja-operatsija-.html
  https://pbs.twimg.com/media/FIZQtYFXIAIAjX2?format=jpg&
  Oficjalnie rozpoczeła się operacja „sił pokojowych” Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w Kazachstanie, cytat „Według oficjalnych danych łącznie siły pokojowe OUBZ wynosic mają około 3600 osób. Kontyngenty te mają uczestniczyć w operacjach pokojowych OUBZ. W celu rekrutacji sił pokojowych państwa członkowskie organizacji, zgodnie ze swoim krajowym ustawodawstwem, przydzielają kontyngenty pokojowe na stałe”;
  http://interfax.az/view/854634
  Plus relacja „live” o sytuacji w Kazachstanie;
  https://strana.today/news/370234-kazakhstan-novosti-o-protestakh-v-alma-ate-i-nur-sultane-onlajn.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Kolejna „haniebna zdrada”, czyli amerykańskie ‚POLITICO” (zbliżone do Demokratów) informuje że wbrew swoim wcześniejszym zapowiedziom Demokraci w Senacie USA nie poprą inicjatywy senatora Republikanów Ted’a Cruz’a o wprowadzeniu kolejnych sankcji wobec „NS2”. Według „POLITICO” chcą w ten sposób poprzeć polityke rozmów z Moskwą którą prowadzi administracja Biden’a;
  https://www.politico.com/news/2022/01/05/nord-stream-pipeline-russia-biden-526579

  Polubione przez 5 ludzi

 3. A na Ukrainie, na ulicach miast pojawiły sie ogłoszenia o sprzedaży tzw. włodkowego tysiączka czyli tysiaca hrywien (w „bonie”) które ma otrzymać od władz każdy w pełni zaszczepiony przeciwko koronawirusowi Ukrainiec. Obecnie stawka wynosi 1 : 5 czyli można za „bon” otrzymać 200 hrywien w gotówce;
  https://strana.today/news/370436-na-ulitsakh-pojavilis-objavlenija-o-pokupke-vovinoj-tysjachi-za-nalichnye.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. „Pan Hetman” Poroszenko, przebywajacy obecnie w naszym nieszczęsnym kraju, poinformował tymczasem kiedy zamierza wrócić na Ukraine, gdzie moze zostać postawiony przed sądem za ‚zdradę państwową”. Cytat „Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił, że planuje powrót na Ukrainę 17 stycznia. Według niego zamierza spotkać się z Prokuratorem Generalnym i stanąć przed sądem…Według Poroszenki powróci „nie po to, by bronić się przed Zełenskim, ale by chronić Ukrainę przed niekompetentnym przywództwem i agresją zewnętrzną, przed próbami zielonych kleptokratów budowy autorytarnego reżimu i stłumienia opozycji, jak to miało miejsce na Białorusi, w Rosji i Kazachstanie”;
  https://strana.today/news/370424-petr-poroshenko-zajavil-chto-sobiraetsja-vernutsja-v-ukrainu-.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. W zwiazku z tym co się dzieje w Kazachstanie głos zabrał Saakaszwili (przebywajacy obecnie w zakładzie karnym w Gruzji) który napisał na FB o tym jak to gdy jeszcze w zeszłym roku przebywał w Kijowie „odwiedzili go kazachscy opozycjoniści”. Cytat „W zeszłym roku odwiedziła mnie w Kijowie grupa kazachskich opozycjonistów i po rozmowie z nimi byłem przekonany, że społeczeństwo Kazachstanu jest gotowe na wielkie zmiany, których jesteśmy teraz świadkami” – napisał [Saakaszwili]”;
  https://strana.today/news/370446-saakashvili-zajavil-chto-lichno-znakom-s-kazakhskimi-oppozitsionerami-.html
  Ps. Czyli zgadza się to z wcześniejszymi informacjami o tym ze przynajmniej od lata zeszłego roku „kombinowano” w sprawie obalenia obecnych władz Kazachstanu, a „ośrodkiem” tych „kombinacji” mógł być Kijów…

  Polubione przez 6 ludzi

 6. I kolejna „zdrada”, czyli strona ukraińska przyznała oficjalnie ze w związku z krytyczna sytuacją z zapasami węgla w elektrociepłowni w Szczastie która dostarcza prąd i ogrzewanie miejscowościom obwodu ługańskiego zaczął kupować węgiel z FR. Dodatkowo elektrociepłownia dostarcza także prąd potrzebny do obsługi kanału wodnego dostarczającego wode zarówno dla terytorium kontrolowanego przez Kijów jak i ŁRL;
  https://ru.interfax.com.ua/news/economic/790118.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. „Haniebna zdrada: z amerykańsko-niemieckiego ‚ONET”, czyli „Bilans rewolucji w Kazachstanie, poza zabitymi i rannymi, to na razie zwycięstwo Rosji, która na wniosek prezydenta Kazachstanu skierowała swoje tzw. siły pokojowe (formalnie siły Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, czyli zdominowanego przez Moskwę paktu militarnego) do Kazachstanu. Skutecznie dotąd lawirujący pomiędzy Rosją, Chinami i Zachodem Kazachstan na naszych oczach wpada w rosyjską strefę wpływów”;
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/witold-jurasz-szybka-kleska-polskich-romantykow-w-kazachstanie-komentarz/2jrk8nn,79cfc278

  Polubione przez 7 ludzi

 8. I kolejna „zdrada” czyli w Moskwie trwa zapowiedziane wczesniej spotkanie doradców liderów tzw. Normandzkiej Czwórki, ale tak jak zapowiadano bez udziału doradcy „Czwartego” to znaczy szefa Biura Prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka;
  https://strana.today/news/370459-v-moskve-nachalas-vstrecha-sovetnikov-prezidentov-rf-frantsii-i-hermanii.html
  https://strana.today/news/370467-uchastniki-vstrechi-sovetnikov-hlav-normandskoj-chetverki-katajutsja-na-russkoj-trojke-video.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ciekawy artykuł z defence24 o ukraińskich czołgach.
  Z ważniejszych informacji:
  Na dzień dzisiejszy Ukraina dysponuje około 1900 czołgów. Z tego jednak „tylko” 1000 jest używanych. Reszta (głównie najstarsze konstrukcje) jest składowana i ma być użyta tylko na wypadek pełnoskalowej wojny z FR. Tylko około 300 czołgów używanych przez armię zostało jako tako zmodernizowanych. Brakuje nowoczesnej amunicji do dział, a jakakolwiek wymiana parku maszynowego jest niemożliwa z uwagi na olbrzymie koszty.
  https://defence24.pl/polityka-obronna/modernizacja-w-cieniu-wojny-wojska-pancerne-ukrainy-raport
  Komentarz: Nawet Polska posiada silniejszą pięść pancerną, w przypadku starcia z rosyjskimi batalionami pancernymi nie wróżę ukraińskim pancerniakom dużych szans na sukces.

  Polubione przez 5 ludzi

  • Zełenski niszczy konkurencję, na początek w odstawkę poszli politycy „prorosyjskich” partii, później Razumkow (za silna pozycja w „Sługach Narodu”), a teraz Poroszenko. Ciekawe kto będzie następny? Możliwe, że kolejną ofiarą padnie „piękna Julia”, ostatnio zbyt często mówi o niegospodarności rządzącej kliki.
   I tak na zakończenie, pamiętasz jak Janukowycza oskarżano o próbę niszczenia oponentów politycznych? 🙂

   Polubione przez 4 ludzi

 10. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana” o związkach lidera kazachskiej opozycji, który ma stać za obecnymi wydarzeniami w Kazachstanie, Muchtara Abliazowa z Ukrainą. W artykule zauważono m.in że obezna „pomajdanowa” Ukraina stała sie „rozsadnikiem” dla tzw. kolorowych rewolucji na terytorium państw wchodzacych w skład byłego ZSRR (FR, Gruzji, Białorusi, a teraz Kazachstanu).
  Co ciekaw sam Abliazow jednocześnie znajduje się na ukraińskiej liście osób poszukiwanych oskarżony o sprzeniewierzenie miliardów dolarów…
  https://strana.today/news/370427-mukhtar-abljazov-i-ukraina-kak-oni-svjazany.html
  Ps. Roman Dmowski o kwestii ukraińskiej
  „Nie ma siły ludzkiej, zdolnej przeszkodzić temu, ażeby oderwana od Rosji i przekształcona na niezawisłe państwo Ukraina stała się zbiegowiskiem aferzystów całego świata, którym dziś bardzo ciasno jest we własnych krajach, kapitalistów i poszukiwaczy kapitału, organizatorów przemysłu, techników i kupców, spekulantów i intrygantów, rzezimieszków i organizatorów wszelkiego gatunku prostytucji”

  Polubione przez 5 ludzi

  • Plus kolejna zdrada

   Ptaszki ćwierkają, że za pomoc Rosji w pozbyciu się „Majdaniarzy”, władze Kazachstanu dołączą do nieformalnego embarga energetycznego dla Ukrainy (nie będzie węgla kazachskiego dla ukraińskich elektrociepłowni).

   Polubione przez 4 ludzi

 11. Głos w sprawie tego co dzieje się w Kazachstanie zabrał „sułtan” Erdogan który zalecił władzom tego państwa podjęcie wszelkich działań w celu zapewnienia porządku w kraju. Erdogan miał to powiedzieć w rozmowie telefonicznej jaka przeprowadził z prezydentem Kirgistanu Sadyrem Dżaparowem, a której tematem była własnie sytuacja z sąsiadującym z Kirgistanem Kazachstanem;
  https://strana.today/news/370510-erdohan-rekomendoval-vlastjam-kazakhstana-prinjat-vse-mery-dlja-obespechenija-porjadka-v-strane.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Pułkownik Cassad
  Dzisiaj 20:15

  Kazachstan. 06.01.2022. Wieczór

  Krótko o aktualnych wydarzeniach w Kazachstanie.
  1. Według MSW główne budynki administracyjne w centrum Ałma-Aty zostały opanowane podczas walk z pogromami. Niemniej jednak jest za wcześnie, aby mówić o całkowitej kontroli nad miastem, nawet po obiedzie zorganizowano zbrojny opór, co nie dziwi, zważywszy, że po klęsce i grabieży.

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Jak kazachska „majdaniara” sama na sobie odczuła skutki „majdanu” 🙂 Cytat „W mieście Ałmaty szabrownicy splądrowali sklep jubilerski słynnej kazachskiej blogerki Gulnaz Machmetowej…Opowiedziała, jak pomagała protestującym w dostarczeniu wody, jedzenia, transportu i lekarstw, za co otrzymała taką „wdzięczność”;
  https://strana.news/news/370557-v-almaty-razhrabili-juvelirnyj-mahazin-izvestnoj-blohershi-makhmetovoj.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Pojawiły sie informacje ile ma liczyć kontyngent sił pokojowych Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w Kazachstanie. Cytat „Do Kazachstanu przybyły już pierwsze rosyjskie oddziały z kontyngentu sił pokojowych, do których dołączyły oddziały białoruskie. Armenia i Tadżykistan poinformowały również o alokacji swoich sił…Rosja – w ramach sił OUBZ wysyłane są jednostki 45. oddzielnej brygady sił specjalnych Sił Powietrznych…Białoruś wysłała kompanię pokojową ze 103 Brygady Powietrznodesantowej Sił Operacji Specjalnych…Tadżykistan wysłał około 200 żołnierzy…Armenia wysłała około 70 żołnierzy…Parlament Kirgistanu nie mógł podjąć decyzji o wysłaniu kontyngentu – dziś nie było kworum, posiedzenie zostało przełożone na jutro…Łacznie siły pokojowe OUBZ w Kazachstanie liczą około 2,5 tys. osób, w razie potrzeby mogą być wzmocnione”;
  https://strana.news/news/370548-skolko-vojsk-odkb-i-kak-dolho-budut-v-kazakhstane-pervye-podrobnosti-missii-mirotvortsev.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Kolejna „zdrada”, rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział ze Departament Stanu jest przeciwny nowym sankcjom jakie przeciwko „Nord Stream 2” chciałby wprowadzić Senat USA z inicjatywy republikańskiego senatora Ted’a Cruz’a. Stwierdził przy tym ze takie sankcje wywołały by rozdźwięki pomiedzy USA a ich „europejskimi sojusznikami” (czyli Niemcami);
  https://ria.ru/20220106/sanktsii-1766804030.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. „Gościnne występy” Ukroinców w RP. Cytat „PIJANA KOBIETA LEŻAŁA NA ULICY, A NA NIEJ KILKUMIESIĘCZNE, PŁACZĄCE DZIECKO…Rodzice będący obywatelami Ukrainy rozpytani na okoliczność spożywania alkoholu oświadczyli, że wszyscy razem pili alkohol podczas świątecznego spotkania towarzyskiego, zorganizowanego w wynajmowanym przez nich mieszkaniu. Zarzekali się, że wpili pół litra wódki w pięć osób. Po czym ciotka ich pięciomiesięcznego synka zapragnęła wyjść z nim na krótki spacer, a kiedy nie wracała przez jakiś czas matka malucha, postanowiła do niej zadzwonić, ale bezskuteczne”;
  http://mokotow.policja.waw.pl/r2/aktualnosci/108108,Pijana-kobieta-lezala-na-ulicy-a-na-niej-kilkumiesieczne-placzace-dziecko.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.