Wojna domowa na Ukrainie 10.01.2022r.- 2393 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 659.

„UE uważa za konieczny dialog z Rosją w kwestiach bezpieczeństwa w koordynacji z transatlantyckimi i innymi partnerami Unii”– napisał na swoim blogu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell o zbliżających się rozmowach z Rosją na temat architektury bezpieczeństwa europejskiego.

„Dialog (z Rosją- dopisek mój) jest konieczny, ale potrzebne jest także silne wsparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy (…) Ściśle koordynujemy nasze podejście z partnerami transatlantyckimi i innymi”– napisał Borrell.
Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell uważa, że ​​w ramach dialogu Rosja-NATO o bezpieczeństwie „mogą być przydatne” nowe propozycje stworzenia mechanizmów zarządzania kryzysami.

Rosja i Stany Zjednoczone odbędą dwustronne konsultacje w Genewie w dniach 9-10 stycznia w sprawie propozycji Moskwy dotyczących nowych gwarancji bezpieczeństwa, po których nastąpi spotkanie Rady Rosja-NATO w Brukseli oraz konsultacje w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Wiedniu.

Przypomnę, że pod koniec 2021 r. Rosja opublikowała projekty umów ze Stanami Zjednoczonymi oraz umów z NATO o gwarancjach bezpieczeństwa. W szczególności Moskwa domaga się od swoich zachodnich partnerów prawnych gwarancji odmowy dalszej ekspansji paktu NATO na Wschód, nie przyjmowaniu do tego Sojuszu zbrojnego Ukrainy i tworzenia baz wojskowych w krajach postsowieckich.

„Dialog z Rosją na posiedzeniu Rady NATO-Rosja nie oznacza akceptacji rosyjskich propozycji, ale zapewni platformę do rozmów dyplomatycznych uwzględniających nasze interesy bezpieczeństwa i potwierdzających fundamentalne zasady bezpieczeństwa i stabilności w Europie. , przydatne mogą być propozycje stworzenia mechanizmu zarządzania kryzysowego”– napisał na swoim blogu Borrell.

 Jednocześnie bardzo mocno podkreślił on, że „bezpieczeństwo europejskie jest ściśle powiązane z bezpieczeństwem Ukrainy, a każda dyskusja na temat Ukrainy w ramach dialogu z Rosją wymaga obecności strony ukraińskiej przy stole negocjacyjnym. Nie może być bezpieczeństwa w Europie bez bezpieczeństwa na Ukrainie (…) I oczywiście każda dyskusja o Ukrainie (z Federacją Rosyjską w ramach dyskusji o bezpieczeństwie- dopisek mój) wymaga obecności Ukrainy przy stole negocjacyjnym.”

Ja ze swej strony dodam, że takie postawienie sprawy praktycznie wyklucza możliwość porozumienia się z Rosją, bo czyż kiedykolwiek Ukraina zgodzi się na definitywne pozbawienie jej aspiracji NATO-wskich?

Przecież Kijów nawet, taką deklarację o przyłączeniu się do Sojuszu NATO, wpisał do swojej konstytucji.

*

A tym czasem na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, Milicja Ludowa ŁRL poinformowała, że ​​ukraińskie formacje zbrojne rozmieściły pojazdy opancerzone w kontrolowanym przez Kijów mieście Szczastje, w pobliżu linii kontaktowej w Donbasie.

Służba prasowa DML ŁRL wyjaśniła, że wywiad zarejestrował obecność pojazdów opancerzonych USZ na dziedzińcu budynku mieszkalnego w mieście Szczastje w obwodzie ługańskim.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, Milicja Ludowa Donieckiej Republiki Ludowej zarejestrowała działanie stacji walki elektronicznej (EW) USZ na terenie kontrolowanej przez kijowskie formacje zbrojne wsi Katerinówka w pobliżu linii kontaktowej w Donbasie.

Jak poinformowała służba prasowa Departamentu Obrony DRL, „ŁRL i DRL wielokrotnie informowały, że ukraińskie formacje zbrojne korzystając z metod walki elektronicznej utrudniają pracę monitorujących linię frontu UAV SMM OBWE w pobliżu linii kontaktowej w celu wykrycia rozmieszczenia broni zakazanej przez umowy zawarte w Mińsku.”


„Podczas lotów UAV SMM OBWE w rejonie wsi Katerinówka nieprzyjaciel wykorzystał stację walki elektronicznej ‚Bukowel-AD’ z grupy mobilnej 502 samodzielnego batalionu walki elektronicznej”– poinformował przedstawiciel Milicji Ludowej DRL.Ponadto, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 4 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 34 pociski.

Ostrzały przeprowadzono w następujących godzinach:

11:55, z kierunku Wodianoje w stronę Nowej Tawrii- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (3 granaty) oraz automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (15 granatów),

15:40, z kierunku Talakowki w stronę Komiternowa- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (3 granaty),

Następne dwa ostrzały miały miejsce w rejonie Gorłówki: pierwszy o godzinie 18:20, z kierunku Majorska w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im, Izotowa- na obrzeżach Gorłowki, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (10 granatów) oraz ciężkiej broni maszynowej, drugi ostrzał przeprowadzono o godzinie 18:50, z kierunku osady Czigirii w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- także na obrzeżach Gorłowki, przy użyciu granatnika podlufowego GP-25 (3 granaty).

 Natomiast na ługańskim odcinku frontu, Ukraińskie Siły Zbrojne po trzech tygodniach milczenia czterokrotnie strzelały na terytorium ŁRL. 

Jak wyjaśniło przedstawicielstwo ŁRL przy WCKiK, pierwszy ostrzał zarejestrowano o 09:30, kiedy to pod ostrzałem znalazła się osada Łozowoje. Ostrzał został przeprowadzony z kierunku Światłodarska, kontrolowanego przez Ukraińskie Siły Zbrojne. W wyniku tego na teren Łozowoje spadło 12 granatów wystrzelonych przy użyciu automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17. Ponadto użyto broni strzeleckiej.

Później, bo o godzinie 10:37 i 11:15 USZ ostrzelały wieś Zołotoje-5. Ogień prowadzono z broni strzeleckiej i ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (3 granaty) z kierunku kontrolowanej przez Kijów osady Zołotoje-4.

Następnie o godzinie 11:40 USZ przeprowadziły ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm (3 miny) wieś Krasny Jar. Ostrzał prowadzono od strony kontrolowanej przez ukraińskie formacje zbrojne osady Kondraszewskaja Nowa. 

Ostrzał skierowany był także w stronę osad: Żełobok, Sokolniki i wsi Mołodieżnoje. Łącznie USZ w dniu wczorajszym na ługańskim odcinku frontu 7 razy naruszyły warunki rozejmu.

Obecnie zbierane są informacje o ofiarach i zniszczeniach.

Przypomnę, że do dnia wczorajszego nie odnotowano ostrzału przez USZ od 18 grudnia, czyli w ciągu kolejnych 23 dni.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 10 січня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті в рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 9 січня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 2 порушення режиму припинення вогню із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.У

бік ПОПАСНОЇ збройні формування Російської федерації відкривали вогонь з мінометів калібру 120 мм, станкових протитанкових гранатометів, протитанкових ракетних комплексів та великокаліберних кулеметів.

Поблизу КАТЕРИНІВКИ окупанти обстрілювати позиції українських захисників з мінометів калібру 120 мм, автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї.

Внаслідок дій ворога один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав бойове травмування. Воїн перебуває в лікувальному закладі. Стан його здоров’я – задовільний.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Завдяки зусиллям наших воїнів рубежі українських підрозділів залишилися незмінними.

Станом на 7 годину ранку, 10 січня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

28 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.01.2022r.- 2393 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych artykuł o rosyjskim programie budowlanym mającym rozwiązać problem z woda pitną dla Krymu. Cytat „Doński potok. Jaka woda została znaleziona na dnie Morza Azowskiego i czy rozwiąże problemy Krymu?…Dziś rano, 10 stycznia, rosyjski wicepremier Marat Chusnullin opublikował prezentację na temat budownictwa w Rosji w 2022 roku…Dokument zawiera między innymi klauzulę o zaopatrzeniu Krymu w wodę. Gdzie po raz pierwszy podano oficjalną ocenę wody znalezionej na dnie Morza Azowskiego…Dokument Chusnullina został oparty na badaniu cieczy znalezionej w Morzu Azowskim w lipcu 2021 roku…Naukowcy, którzy przeanalizowali próbki, stwierdzili, że woda jest lekko zmineralizowana. Oznacza to, że nie jest tak słona jak woda morska i warunkowo nadaje się do picia i może być wykorzystywana do celów technicznych: nawadniania, ogrzewania i chłodzenia…Wskazuje się, że przy niezbędnym przygotowaniu – najwyraźniej mówimy o odsalaniu – ta woda może być używana jako woda pitna. Mówi również, że trwają poszukiwania świeżej wody”;
  https://strana.today/news/370902-voda-v-krymu-kak-ee-planirujut-opresnjat.html

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Tymczasem amerykański Bloomberg” informuje o ‚strachu” jaki krąży na Europa a który wynika z obaw by w razie wprowadzenia kolejnych sankcji przeciwko FR nie wstrzymała ona całkowicie dostaw gazu. Cytat „Według źródeł agencji sojuszników Stanów Zjednoczonych w Europie łączy chęć zapobieżenia ewentualnemu konfliktowi zbrojnemu między Ukrainą a Federacją Rosyjską i ostrzeżenie jej przed zbliżającymi się zakrojonymi na szeroką skalę sankcjami. Jednak niektórzy z nich „wyrazili zaniepokojenie Stanom Zjednoczonym” co do prawdopodobnych konsekwencji tych środków dla ich własnych gospodarek…Europejczycy, zdaniem agencji, obawiają się m.in. możliwości przerwania przez Rosję – w ramach odwetu – dostaw gazu ziemnego do przeżywającej już kryzys energetyczny Europy”;
  https://strana.today/news/370926-evropa-opasaetsja-ekonomicheskikh-posledstvij-zhestkikh-sanktsij-protiv-rf.html

  Polubione przez 6 ludzi

 3. „Klasyczna UKROSZAJBA”. Sąd w obwodzie sumskim skazał byłego ukraińskiego wojskowego za…postawienie „lajka” w sieci społecznościowej „Odnoklassniki”. Wojskowy w 2020 roku miał postawić „lajka” pod wizerunkiem herbu ZSRR, z napisem „Jeden naród” i ze współczesnymi flagami Rosji, Ukrainy i Białorusi. Sąd ukarał go za to grzywną w wysokości 4250 hrywien…
  https://strana.today/news/370948-v-sumskoj-oblasti-muzhchina-lajkal-posty-s-tematikoj-sssr-v-internete-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Dla zainteresowanych artykuł amerykańskiego politologa Teda Carpentera z „The National Interest” o tym ze Ukraina nie jest żadnym „kluczowym sojusznikiem USA”, a raczej „kulą u nogi”. Cytat „Wielu z tak zwanych sojuszników Ameryki to główne zobowiązania, a nie aktywa w polityce zagranicznej USA. W rzeczywistości są potencjalnymi pułapkami, które mogą wciągnąć Amerykę w niepotrzebne militarne konfrontacje…Niestety działania kolejnych zespołów ds. polityki zagranicznej wobec Gruzji, a tym bardziej wobec Ukrainy, wskazują, że amerykańscy przywódcy niczego się nie nauczyli z błędów w 2008 roku. Urzędnicy zarówno w administracji Trumpa, jak i Bidena de facto potraktowali Kijów jak członka NATO i kluczowego sojusznika wojskowego USA”;
  https://nationalinterest.org/feature/nato-security-dependents-are-not-useful-allies-198953

  Polubione przez 5 ludzi

  • Plus artykuł z „NYT” czyli „Obawy Putina nie mogą zostać odstawione na bok…Jednak, jak zauważa gazeta, obawy prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące potencjalnego członkostwa Ukrainy w NATO są uzasadnione…„Obawy pana Putina nie mogą być całkowicie ignorowane. Gdyby Ukraina przystąpiła do NATO, sojusz miałby wówczas 1200-milową granicę lądową z Rosją, a takiej sytuacji nie tolerowałoby żadne większe mocarstwo, niezależnie od tego, jak głośno Sojusz Atlantycki deklaruje swoją wyłącznie defensywną orientację”;
   https://ukraina.ru/news/20220110/1033039306.html

   Polubione przez 5 ludzi

 5. Zakończyły się rozmowy na szczycie USA-Rosja. Głównym tematem była Ukraina
  Amerykański Departament Stanu poinformował, że zakończyły się rozmowy delegacji USA i Rosji w Genewie. Spotkanie odbyło się w ramach dialogu o stabilności strategicznej, natomiast tłem rozmów była koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą.
  Po zakończeniu poniedziałkowego spotkania w Genewie Wendy Sherman oświadczyła, że USA przedstawiły Rosji propozycje dotyczące rozmieszczenia pocisków rakietowych i ograniczenia ćwiczeń wojskowych, ale odrzuciły postulaty Rosji dotyczące zakończenia polityki otwartych drzwi NATO.
  https://wiadomosci.wp.pl/zakonczyly-sie-rozmowy-bidena-z-putinem-na-temat-ukrainy-6724954158631904a

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Po zakończeniu amerykańsko-rosyjskich rozmów w Genewie wiceszef MSZ FR Sergiej Riabkow ogłosił „postepy” w negocjacjach stwierdzając jednak przy tym że gdyby zakończyły sie one niepowodzeniem to mogłoby pojawić się zagrożenie bezpieczeństwa dla całego kontynentu europejskiego, w tym dla państw członkowskich NATO;
  https://strana.today/news/371001-serhej-rjabkov-dopustil-uhrozu-bezopasnosti-dlja-evropy-esli-perehovory-provaljat.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.