Wojna domowa na Ukrainie 11.01.2022r.- 2394 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 660.

Rosyjsko-amerykańskie konsultacje w sprawie gwarancji bezpieczeństwa, które toczyły się wczoraj przez wiele godzin w Genewie, wzbudziły duże zainteresowanie światowych mediów.

W poniedziałek w Stałej Misji Federacji Rosyjskiej przy Biurze ONZ, ponad 50 dziennikarzy zostało akredytowanych na konferencję prasową wiceministra spraw zagranicznych Siergieja Riabkowa, którą zaplanowano po spotkaniu. Wśród nich są przedstawiciele nie tylko rosyjskich, ale i zagranicznych mediów, w tym amerykańskich. Szef rosyjskiej delegacji rozmawiał z dziennikarzami po godzinie 19:00 czasu moskiewskiego.

Negocjacje między przedstawicielami Federacji Rosyjskiej i Stanów Zjednoczonych w sprawie gwarancji bezpieczeństwa rozpoczęły się około godziny 11:00 czasu moskiewskiego. Odbyły się na terenie stałej misji USA. 

Przypomnę, że w dniu 17 grudnia 2021 r. rosyjskie MSZ opublikowało projekty umów ze Stanami Zjednoczonymi o gwarancjach bezpieczeństwa, a także umów o środkach bezpieczeństwa dla Federacji Rosyjskiej i państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Po spotkaniu w Genewie wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Riabkow powiedział, że nie uważa sytuacji w negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie bezpieczeństwa za beznadziejną.

„Nie uważam, że sytuacja jest beznadziejna. Myślę, że przydatność rozmów prowadzonych w Genewie jest taka, że ​​po raz pierwszy mogliśmy rozmawiać o sprawach, które wcześniej istniały w sposób niewidoczny. Wszyscy to rozumieli, ale udawali, że lepiej nie nazywać ich po imieniu”– powiedział dziennikarzom Riabkow, dodając, że „teraz rzeczy zostały nazwane po imieniu, a to ma pozytywny wpływ na nasze stosunki z Zachodem”.

„W Rosji i Stanach Zjednoczonych istnieją zasadnicze różnice w podejściu do kwestii bezpieczeństwa, ale nie przeszkadza to w osiągnięciu porozumienia i poszukiwania akceptowalnego rozwiązania w innych kwestiach”– powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow.

„Niestety mamy duże różnice w podejściu fundamentalnym (do gwarancji bezpieczeństwa- dopisek mój), Rosja i Stany Zjednoczone w niektórych aspektach mają przeciwstawne poglądy na to, co należy zrobić. Nie oznacza to jednak, że w niektórych kwestiach nie ma jednoznacznych podstaw dla przyszłości. wymiany (poglądów- dopisek mój) i, być może, postępu. Ale z naszego punktu widzenia byłoby to możliwe tylko wtedy, gdyby znaleziono rozwiązanie dotyczące prawnych gwarancji bezpieczeństwa dla dalszego nieproliferacji NATO i innych kwestii”– powiedział Riabkow podczas konferencja prasowa po wczorajszych negocjacjach w Genewie.

„Władze Stanów Zjednoczonych nie zgadzają się z propozycjami ograniczenia przyjmowania nowych państw do NATO”– powiedziała wicesekretarz stanu USA Wendy Sherman po zakończonych w Genewie rosyjsko-amerykańskich konsultacjach w sprawie gwarancji bezpieczeństwa.

„Byliśmy stanowczy w sprzeciwianiu się (rosyjskim- dopisek mój) propozycjom (gwarancji- dopisek mój) bezpieczeństwa, które są po prostu nie do przyjęcia dla Stanów Zjednoczonych. Nie pozwolimy nikomu zakończyć polityki otwartych drzwi NATO, która zawsze była centralnym punktem sojuszu. Nie zrezygnujemy ze współpracy dwustronnej z suwerennymi krajami, które chcą współpracować ze Stanami Zjednoczonymi”– stwierdziła amerykańska dyplomatka.

Wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow, po konsultacjach ze Stanami Zjednoczonymi, które odbyły się w Genewie, powiedział, że Rosja potrzebuje mocnych podstaw, prawnie istotnych gwarancji, że Ukraina i Gruzja nigdy nie staną się członkami NATO. Ukraina zadeklarowała niedopuszczalność warunków ze strony Rosji o członkostwie kraju w NATO.

W zeszły piątek sekretarz stanu USA Anthony Blinken przekonywał, że Zachód nie gwarantuje Moskwie, że NATO nie rozszerzy się na wschód. Tego samego dnia sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Sojusz  nie będzie szedł na kompromis z Rosją w kluczowych kwestiach bezpieczeństwa, w tym w prawie do przystąpienia nowych państw do NATO.

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku prezydent Władimir Putin powiedział, że Sojusz Północnoatlantycki „oszukał” Rosję, kiedy obiecał nie dopuścić do żadnego postępu na Wschód w latach 90 minionego wieku. 

„Ani cal na wschód, powiedziano nam w latach 90. Więc co? Oszukano! Po prostu oszukiwali bezczelnie. Pięć fal rozszerzenia NATO. A teraz jesteś mile widziany- teraz w Rumunii, w Polsce są odpowiednie systemy”– powiedział Putin.

Przypomniał, że Sojusz Północnoatlantycki zbliżył się do granic Rosji, a teraz mówi się o tym, że do NATO dołączy także Ukraina. „Musisz dać nam gwarancje. Ty. I natychmiast, teraz. I nie rozmawiać o tym przez dziesięciolecia, a pod tak miękką rozmową o potrzebie zapewnienia wszystkim bezpieczeństwa, będą nadal robili to, co planują”– powiedział rosyjski prezydent. Wyjaśnił, że działania Rosji będą zależeć „nie od przebiegu negocjacji, ale od bezwarunkowego zapewnienia Rosji bezpieczeństwa dziś i w perspektywie historycznej”.

*

A tym czasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, ukraińskie dowództwo wysłało snajperów na teren wsi Katerinówka w obwodzie popasniańskim i dostarczyło amunicję w zdemilitaryzowany rejon miejscowości Zołotoje-4.

„Dla zapewnienia odpowiedniego napięcia na linii kontaktowej w rejonie osady Katerinówka, skierowano snajperów z plutonu snajperskiego i dostarczono amunicję w rejon osady Zołotoje-4”– poinformował na odprawie dla mediów Aleksander Mazeikin, oficer służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

W związku z tym Milicja Ludowa spodziewa się „dalszego zaostrzenia sytuacji w rejonie Pierwomajska, sprowokowanego przez stronę ukraińską”.


Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły pojazdy opancerzone w strefie mieszkalnej miejscowości Trechizbenka.

„W obszarze odpowiedzialności 57 brygady ujawniono rozmieszczenie dwóch opancerzonych wozów rozpoznawczych i patrolowych BRDM-2 w strefie mieszkalnej osady Trechizbenka”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Ponadto, Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych polecił dowódcy OPS zwiększenie liczby ostrzałów w Donbasie.

O czym poinformował wczoraj Departamencie Milicji Ludowej DRL, komentując rosnące w ciągu minionej doby napięcie na linii kontaktowej.

„Wzrost liczby ostrzałów wiążemy ze spadkiem uwagi społeczności światowej na temat Ukrainy na tle zbliżającego się spotkania Rosja-NATO. Kijów musi pilnie przypomnieć zachodniej publiczności o swoim istnieniu i o tym, że jest głównym powodem zwołania spotkania na tak wysokim szczeblu. Polecenie zwiększenia ostrzału zostało odebrane od Sztabu Generalnego Ukraińskich Sił Zbrojnych do dowódcy Operacji Połączonych Sił w dniu 8 stycznia”– wyjaśnił przedstawiciel DML DRL, podkreślając, że ostrzał prowadzą przedstawiciele ukraińskich formacji nacjonalistycznych, których jednostki są rozmieszczone na linii styku od połowy zeszłego miesiąca. 

Sytuacja w strefie konfliktu gwałtownie się pogorszyła 9 stycznia. Wojska ukraińskie wznowiły ostrzał wzdłuż całej linii frontu. Do DRL i ŁRL wystrzelono już dziesiątki amunicji, w tym miny moździerzowe.

W ciągu minionej doby, na Donieckim odcinku frontu, sytuacja trochę się uspokoiła, bo USZ tylko 2 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 5 pocisków.

Ostrzały zostały przeprowadzone o godzinie 07:35, z kierunku pozycji bojowych formacji zbrojnej Prawego Sektora w Piaskach w stronę wsi Wiesełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (4 granaty) i ciężkiej broni maszynowej, oraz o godzinie 11:10, z kierunku Nowogorodskoje w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (1 mina).

Natomiast, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, USZ 1 raz naruszył warunki rozejmu, ostrzeliwując wieś Mołodieżnoje przy użyciu granatnika przeciwpancernego SPG-9, automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 i broni strzeleckiej. 

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 11 січня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті в рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 10 січня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 2 порушення режиму припинення вогню.

У бік ПІСКІВ противник двічі відкривав вогонь зі станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Під час виконання бойового завдання на замінованій ділянці місцевості, внаслідок підриву, двоє військовослужбовців Об’єднаних сил дістали поранення, несумісні з життям.

Командування та особовий склад Об’єднаних сил висловлюють щирі співчуття рідним і близьким героїв, які загинули за Україну.

Завдяки зусиллям наших воїнів рубежі українських підрозділів залишилися незмінними.

Станом на 7 годину ранку, 11 січня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.01.2022r.- 2394 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie zatrzymania w lutym 2021 roku na granicy Ukrainy z Polską busa który próbował nielegalnie wywieźć z Ukrainy znaczną ilość złota i „twardej waluty”. Jak się okazało samochód należał do Ambasady Ukrainy w RP, a cały jego ładunek zadeklarowano jako „pocztę dyplomatyczną”. W samochodzie oprócz kierowcy miał znajdować sie także attaché konsularny Ambasady Ukrainy w RP. Co więcej ukraińskie PBŚ już od lata 2020 roku miało prowadzić śledztwo w sprawie możliwej dziłalanosci przestępczej, polegajacej na przemycie, a zorganizowanej m.in przez obecnych i byłych pracowników Ambasady Ukrainy w RP;
  https://sudreporter.org/kontrabandyst-yakogo-oshtrafuvaly-na-27-miljoniv-iz-konfiskacziyeyu-14-kilogramiv-yuvelirky-i-valyuty-perevozyv-dyplomatychnu-poshtu/

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Kolejne OT z Kazachstanu, czyli wbrew temu co (jak zwykle zresztą) bredziły mediomatoły wszelakie, prezydenta Kazachstanu Tokajew poinformował że „Główna misja sił pokojowych OUBZ zakończyła się sukcesem, za dwa dni rozpocznie się stopniowe wycofywanie zjednoczonego kontyngentu pokojowego OUBZ. Proces..potrwa nie dłużej niż dziesięć dni”. Ciekawe jak to teraz skomentują?
  https://ria.ru/20220111/kazakhstan-1767268844.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Dla zainteresowanych, artykuł o obecnej sytuacji w Kazachstanie. Cytat „Dziś władze Kazachstanu poinformowały o zakończeniu misji OUBZ i podały termin wycofania sił pokojowych z kraju…Oznacza to, że zamieszki i starcia zbrojne nie stanowią już zagrożenia dla władz Kazachstanu. I ogólnie kraj wraca do spokojnego życia…Ale Kazachstan raczej nie pozostanie taki sam…Sądząc po wypowiedziach prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa, zbliża się zmiana kursu gospodarczego, która był przyczyną tych protestów. Drugim ważnym wnioskiem jest to, że wydarzenia w Kazachstanie oznaczają koniec ery pierwszego prezydenta Nursultana Nazarbajewa (nosi tytuł Jełbasy) i jego modelu rządzenia krajem…Trzecim efektem jest wzmocnienie „rosyjskiego wektora” w polityce Kazachstanu. I w ogóle wzmocnienie pozycji Moskwy jako kraju – gwaranta bezpieczeństwa”;
   https://strana.today/news/370991-protesty-v-kazakhstane-okoncheny-chto-dalshe.html

   Polubione przez 5 ludzi

 3. Według przysłowia:
  Złodziej zawsze na przedzie , pierwszy, najgłośniej krzyczy:
  ,,Łapać złodzieja”

  Skomentuję Psaki Ławrowem
  .
  https://pbs.twimg.com/media/FIwPRtJXwAEqSxZ?format=jpg&name=medium
  .

  Przypomnę czytelnikom bloga jego znaczenie

  „Debile, k…a”. Siergiej Ławrow obraził… no właśnie, kogo?
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,18541386,debile-k-a-siergiej-lawrow-obrazil-no-wlasnie-kogo.html

  Najlepsze komentarze pod artykułem:
  .
  Znany byl dowcip o marszalku, ktory wychodzac od Stalina warknal „wasaty debil!”.
  Ochrona go capnela i postawila przed obliczem Stalina.
  – Kogo ty nazywasz „wasatym debilem” – slodziutko zapytal Stalin.
  – Hitlera – trzasnal obcasami marszalek.
  Stalin przeciagle spojrzal na oficera ochrony.
  – A TY o kim pomyslales, gdy on to powiedzial, co?

  **.

  tym „oficerem ochrony” był Beria, wierny sługus i kat wielu ludzi…
  Stalin kazał Berii wezwać Żukowa ( którego to nienawidził ) …
  przywołał i podsłuchuje pod drzwiami:
  Żukow: tow. Stalinie, hitlerowcy nacierają na całym froncie, nie mamy rezerw, itd…
  Stalin: atakujcie tow. Żukow!
  Ż: nie mamy czym
  S: atakujcie Żukow! odmaszerować!

  Beria słyszy jak Ż. wychodząć warknął… „usaty h…” ,
  wbiega czym prędzej donieść co Żukow powiedział… ,
  znów biegnie, prowadzi Ż. , wyraźnie zadowolona kanalia Beria…
  Po czym Stalin pyta przy obu…
  Kogo nazwaliście… usatym ujem tow. Ż. ?

  Żukow: … tego uja Hitlera tow. S.!
  Stalin: … a Wy tow. Beria, kogo mieliście na myśli?

  *****************************************.

  Druga część mema , ta z ”kulturalną” wersją tego powiedzenia,
  odnosząca się do ,,dziennikarzy” – prestytutek,
  to cytat z konferencji Putina.

  ”… ci dziennikarze, którzy zajmują się tego rodzaju fabrykacjami, sami są gorsi od prostytutek.”

  Władimir Putin apelował do prasy o rozsądną logikę, podkreślając, że Trump od kilku lat organizuje konkursy piękności i komunikuje się z najpiękniejszymi kobietami świata. I nagle, po przybyciu do Moskwy, biegnie do hotelu do „dziewcząt o ograniczonej odpowiedzialności społecznej”. „Ale oczywiście mamy je też jako jedne z najlepszych na świecie” – dodał Putin.
  .
  https://www.fontanka.ru/2017/01/17/129/

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Ukraińska codziennosć. Cytat „W obwodzie chmielnickim weteran ATO i jego pies zginęli zasypani obornikiem…Niedaleko miasta Kamieniec Podolski w obwodzie chmielnickim w wyniku wypadku przewróciła się ciężarówka przewożąca obornik. Nawóz przysypał mężczyznę i psa, którzy tego nie przezyli”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4435702-na-khmelnytchyne-veterana-ato-y-eho-sobaku-nasmert-zasypalo-navozom

  Polubione przez 5 ludzi

 5. The New York Times (USA):
  Rosja i Stany Zjednoczone są w impasie w kwestii rozszerzenia NATO
  Rozmowy w Genewie – zwycięstwo Rosji.
  *
  GENEWA – Rosja i Stany Zjednoczone przeprowadziły w poniedziałek siedmiogodzinne rozmowy, ale zajęły pozornie nie do pogodzenia stanowiska w sprawie przyszłości NATO oraz rozmieszczenia oddziałów i sprzętu wojskowego w Europie Wschodniej.

  Po spotkaniu wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, który stoi na czele rosyjskiej delegacji, powiedział:
  „Bezwzględnie konieczne jest dla nas zapewnienie, że Ukraina nigdy nie zostanie członkiem NATO”.

  Jego amerykański odpowiednik, zastępca sekretarza stanu Wendy Sherman, powtórzyła, że ​​Stany Zjednoczone nie mogą złożyć takiej obietnicy, ponieważ „nie pozwolimy nikomu anulować polityki otwartych drzwi NATO”.

  Z powodu tego impasu los niezaproszonej do rozmów Ukrainy pozostawał w stanie niepewności. Rosja nie porzuciła swoich planów wojskowych po pospiesznie zorganizowanych spotkaniach Riabkowa z Shermanem w niedzielne wieczory i poniedziałek.

  „Putin stara się być elastyczny, pozwalając mu podejmować różne decyzje” – powiedział Kadri Liik, rosyjski ekspert ds. Ryabkowej, który pracuje w Berlinie przy Europejskiej Radzie Stosunków Zagranicznych. „To Putin zdecyduje, czy kontynuować negocjacje na warunkach określonych przez Stany Zjednoczone”.

  Ale nawet bez amerykańskich ustępstw poniedziałkowe rozmowy są wygraną Kremla, ponieważ na pierwszy plan wyszło rozszerzenie NATO, które od dawna irytuje Putina.

  Teraz będzie to jeden z głównych problemów, z jakimi będą musieli się zmierzyć przywódcy Waszyngtonu

  (…)

  Źródło:

  bez logowania
  https://inosmi.ru/politic/20220111/251270538.htmlźródło

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu „Strana” o tym co dzieje sie w neonazistowskim środowisku na Ukrainie skupionym wokół „fuhrera” Biłeckiego i jego ugrupowania „Korpus Narodowy” (oraz Pułku MSW Ukrainy „Azow” na który w dalszym ciągu ma wpływ) po tym jak zdymisjonowano jego głównego „opiekuna”, czyli szefa MSW Awakowa;
  https://strana.today/articles/analysis/371012-kak-biletskij-ostalsja-s-avakovym-i-sblizilsja-s-poroshenko.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Mimo gróźb Rosji wobec Ukrainy, niemieccy socjaldemokraci nadal popierają Nord Stream 2. Potwierdził to w poniedziałek sekretarz generalny SPD Kevin Kühnert. – Musimy zostawić za sobą fundamentalny konflikt polityczny – powiedział. Odpowiedziała mu niemiecka aktywistka klimatyczna Luisa Neubauer.

  Według Kühnerta, ponadto nie należy mówić o potencjalnych konfliktach międzynarodowych, czyli o możliwym ataku Rosji na Ukrainę. Stanowisko to może świadczyć o pewnym podziale w ramach koalicji świateł drogowych, ponieważ Zieloni sprzeciwiają się Nord Stream 2 między innymi z powodu gróźb Rosji wobec Ukrainy. – Nie należy mieszać debat o Nord Stream 2 z rosyjską polityką wobec Ukrainy – powiedział Kühnert.
  https://biznesalert.pl/niemieccy-socjaldemokraci-nadal-popieraja-nord-stream-2-pomimo-grozb-rosji-wobec-ukrainy/

  Polubione przez 4 ludzi

  • A skąd to zdziwienie w mediomatołach.pl? Przecież od zawsze było wiadomo że za „NS2” sa CDU/CSU, SPD, AfD, FDP i Die Linke byli „niezdecydowani”, a jedynie „Zieloni” byli od zawsze na „nie”. Wystarczyło żeby weszli na ten blog i sobie poczytali…

   Polubione przez 4 ludzi

  • W dzisiejszej mojej relacji- w jej części filmowej jest zamieszczony film dokumentujący ten fenomen na skalę światową……chociaż kto wie, może i nas też to czeka?
   Przecież za kaczystów jest dynamiczna ukrainizacja Polski.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

 8. Minister Energii Ukrainy stwierdził, że kraj posiada wystarczające rezerwy mocy aby przetrwać sezon grzewczy. Ponadto zaznaczył, ze 6% wzrost konsumpcji energii elektrycznej spowoduje zmniejszenie zapotrzebowania kraju na gaz
  https://uazmi.com/news/post/eH8wcZytakXryAvoU4lYY
  Komentarz: Minister nie mówi tego, że moce produkcyjne może jeszcze są, ale system przesyłowy jest tak stary, ze co rusz całe miejscowości są odcinane od dostaw. Ponadto przez gardło ministra nie przeszła informacja, że obecny wzrost produkcji energii elektrycznej wynika z zimniejszej aury niz sezon temu i nawet wzmożona produkcja E/e nie uchroni kraj przed deficytem gazu.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. „Wszyscy na front”. Szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak w wywiadzie dla brytyjskich mediów ogłosił że w razie „rosyjskiej inwazji” do „walki z agresorem” stanie 90% Ukrainców. Warto przy tym przypomnieć że sondaże niedawno przeprowadzone wśród Ukrainców wykazały że „walke z agresorem” deklaruje 33% z nich i to tylko w przypadku gdy zostaną „bezpośrednio zaatakowani”;
  https://strana.today/news/371157-ermak-otpravit-90-ukraintsev-na-vojnu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. W temacie kryzysu energetycznego na Ukrainie. Dyrektor generalny ukraińskiego Zjednoczenia przedsiębiorstw przemysłu piekarniczego „Ukrchlebprom” Ołeksandr Wasilczenko oświadczył że zapowiedziane przez władze „memorandum” na ceny gazu dla ukraińskich przedsiębiorstw (uchwalone 31 grudnia 2021 roku) nie działa, dlatego też ceny chleba na Ukrainie mogą wzrosnąć;
  https://ukranews.com/news/826269-memorandum-po-stabilizatsii-tsen-na-gaz-ne-rabotaet-vozmozhen-rost-tsen-na-hleb-ukrhlebprom

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.