Wojna domowa na Ukrainie 14.01.2022r.- 2397 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 663.

Państwowe Biuro Śledcze (PBS) stwierdziło, że wobec byłego prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko powinny zostać zastosowane „najsurowsze środki przymusu” w dniu jego przybycia na Ukrainę (17 stycznia).

Takie słowa zamieszczno w oficjalnym oświadczeniu PBS.

„Według doniesień medialnych, piąty prezydent Ukrainy planuje powrót na Ukrainę 17 stycznia 2022 r. W związku z tym organy postępowania przygotowawczego oczekują przeprowadzenia w dniu jego powrotu wszystkich niezbędnych czynności proceduralnych, w tym wyboru środka przymusu. Uchylanie się przez piątego prezydenta Ukrainy od wypełniania przez podejrzanego obowiązków procesowych i od stawienia się w sądzie można uznać za jedno z zagrożeń, które daje sędziemu śledczemu podstawę do podjęcia decyzji o zastosowaniu najsurowszego środka zapobiegawczego”– napisano na oficjalnej stronie internetowej PBS.

20 grudnia PBS i SBU ogłosiły, że Petro Poroszenko jest podejrzany o zdradę stanu w związku z dostawami węgla do ukraińskich elektrociepłowni z samozwańczej DRL i ŁRL (szef rady politycznej Platformy Opozycyjna za Życie, Wiktor Miedwiedczuk, jest również zamieszana w tę samą sprawę).

„On, działając za uprzednią zgodą grupy osób, w tym spośród przedstawicieli najwyższego kierownictwa Federacji Rosyjskiej, przyczynił się do działalności organizacji terrorystycznych ŁRL i DRL. Według śledztwa, oskarżeni swoimi działaniami uzależnili sektor energetyczny Ukrainy od Federacji Rosyjskiej i organizacji terrorystycznych”– poinformowało PBS. 

Motywem byłego prezydenta do zawarcia porozumienia z Rosją jesienią 2014 roku miało być zapobieganie spadkowi jego ratingu poparcia wśród społeczeństwa ukraińskiego.

 Wcześniej, 17 grudnia, PBS próbowało przekazać byłemu prezydentowi wezwanie na przesłuchanie 23 grudnia w Państwowym Biurze Śledczym. Poroszenko jednak nie przyjął wezwania, szybko wsiadł do samochodu i używając wulgarnego języka kazał kierowcy jak najszybciej odjechać. Kilka godzin później b. prezydent został zauważony w Boryspolu przy odprawie na lot do Turcji. Europejska Solidarność ogłosiła, że wyjazd Poroszenki jest „wcześniej zaplanowaną podróżą dyplomatyczną do Turcji i Polski”, chociaż kijowscy dziennikarze dowiedzieli się, że bilet został kupiony nie z wyprzedzeniem, ale tuż przed wyjazdem.

24 grudnia Peczerski Sąd Rejonowy zgodził się na zatrzymanie Poroszenki w celu przymusowego postawienia go przed sądem przy zastosowaniu środka zapobiegawczego postaci aresztu za kaucją w wysokości miliarda hrywien.

Mimo to 6 stycznia 2022 r. Poroszenko zapewnił, że wróci na Ukrainę w poniedziałek 17 stycznia. Tego samego dnia Sąd Peczerski w Kijowie aresztował w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń cały majątek piątego prezydenta.

Wczoraj zastępca przewodniczącego Wierchownej Rady, deputowany Aleksiej Gonczarenko napisał w swoim kanale Telegram, że „przybycie Poroszenki obudzi ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego”.

Gonczarenko oskarżył Zełenskiego o niezaangażowanie się w ostatnim czasie w życie polityczne kraju. Wobec czego przybycie Poroszenki obudzi go, będzie „wstrząsem dla leniwego aktora”

„Gdy tylko Poroszenko wróci, Zełenski w końcu się obudzi. To nie tylko powrót, to specjalna operacja ‚Obudź prezydenta’. Już czas, kraj wyszedł z okresu świątecznego i tylko jedna osoba się wahała, cóż, tutaj trochę mu pomożemy”– napisał Gonczarenko.

Wcześniej okazało się, że piąty prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nie będzie ukrywał się przed funkcjonariuszami organów ścigania z powodu podejrzenia o zdradę stanu i wróci do ojczyzny w poniedziałek 17 stycznia. Współpracownicy polityka oskarżyli kierownictwo kraju o nielegalną inwigilację przeciwnika politycznego. Wskazywali, że Poroszenko jest teraz w  Brukseli, gdzie odbywa ważne  spotkania NATO  w związku z koncentracją wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą i „rosyjską inwazją na Kazachstan”.

https://dbr.gov.ua/news/pyatij-prezident-ukraini-uhilivsya-vid-yavki-do-sudu

*

A na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, USZ uniemożliwiły pracę dronów OBWE w pobliżu miejscowości Zołotoje.

„W rejonie osiedla Zołotoje mobilna grupa 20 batalionu EW, korzystając ze stacji ‚Bukowel-AD’, stłumiła sygnały kanałów kontrolnych bezzałogowych statków powietrznych misji OBWE, aby uniemożliwić obserwatorom zarejestrowanie obecności wojskowego sprzętu Ukraińskich Sił Zbrojnychstacjonujących w okolicy”– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.


Na tym samym odcinku frontu, USZ rozmieściły działo przeciwlotnicze w pobliżuczęści mieszkalnej miejscowości Popasna.

„W strefie odpowiedzialności 24 brygady odnotowano obecność jednego działa przeciwlotniczego ZU-23-2 w pobliżu dzielnicy mieszkalnej osady Popasnaja”– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL. 

Natomiast na donieckim odcinku frontu, według ostatniego raportu SMM OBWE, USZ kontynuują ostrzał sprzętu technicznego Misji OBWE. Tak więc, będąc około 3 km na południowy zachód od miejscowości Czermalik i operujący wcześniej zgłoszonym bezzałogowym statkiem powietrznym krótkiego zasięgu, patrol SMM OBWE usłyszał trzy serie broni strzeleckiej wystrzeliwane około 4,3 km na wschód. Według oceny ogień był skierowany w stronę UAV Misji OBWE.

Ponadto, obserwatorzy Misji OBWE odnotowali obecność sprzętu wojskowego USZ z naruszeniem linii wycofania poza wyznaczonymi obszarami składowania, w tym w obszarze mieszkalnym:

-1 system rakiet wielokrotnego startu (BM-21, „Grad”, 122 mm) w strefie mieszkalnej w pobliżu osady Mangusz i w pobliżu tej osady 10 samobieżnych haubic (2S3 „Akacja”, 152 mm),
-1 zestaw rakiet przeciwlotniczych (9K33 „Osa”) na terenie obiektu w pobliżu osiedla mieszkaniowego  osada Andrejewka,
-1 zestaw rakiet przeciwlotniczych (S-300) w pobliżu miejscowości Wołodarskoje (ukraiński Nikolskoje).

W odniesieniu do wczorajszej sytuacji na donieckim odcinku frontu, tym razem było spokojnie, ale nadal USZ są aktywne na ługańskim odcinku frontu.

Tam USZ w ciągu minionej doby 3 razy naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzelano tereny wsi Żiełobok i Krasnj Jar, przy użyciu 120-mm moździerzy, uzbrojenia bojowego wozu piechoty BMP-2, automatycznych granatników sztalugowych AGS-17 i broni strzeleckiej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 14 січня 2021 року.

Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті 22 липня 2020 року у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 13 січня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 2 порушення режиму припинення вогню із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Поблизу ПРИЧЕПИЛІВКИ російські найманці відкривали вогонь з мінометів калібру 82 мм.

Неподалік СТАНИЦІ ЛУГАНСЬКОЇ противник здійснив обстріл з мінометів калібру 120 мм.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок дій ворога немає.

Завдяки зусиллям наших воїнів рубежі українських підрозділів залишилися незмінними.

Станом на 7 годину ранку, 14 січня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.01.2022r.- 2397 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na Ukrainie wielki „atak hakerski” na strony rządowe, zablokowane zostały m.in oficjalne strony ukraińskich ministerstw. Ofiarami ataku stały sie także strony najwyższych organów sądowniczych na Ukrainie (Sądu Najwyższego i Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego);
  https://strana.news/news/371620-khakery-atakovali-vaks-i-druhie-sajty-sudebnoho-vedomstva-ukrainy-.html
  https://strana.news/news/371588-khakerskaja-ataka-v-ukraine-chto-izvestno-.html
  Według Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy jest to najpotężniejszy taki atak w przeciagu ostatnich czterech lat;
  https://strana.news/news/371643-hosspetssvjaz-otsenila-silu-kiberatak-na-pravitelstvennye-sajty-ukrainy-.html
  Z kolei MSZ Ukrainy stwierdziło że „za atakiem może stać Rosja”. Jak stwierdził rzecznik ukraińskiego MSZ „Za wcześnie na wyciąganie wniosków, ale w przeszłości rosyjskie cyberataki na Ukrainę mają długą historię”;
  https://strana.news/news/371644-za-khakerskoj-atakoj-na-pravitelstvennye-sajty-mozhet-stojat-rossija-mid-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Witryna ambasady USA nie działa,

   https://t.co/I0iO9BTRqj

   Najprawdopodobniej nie tylko strony rządowe trafiły na Ukrainę.
   Był to prawdopodobnie szerszy atak na rządową infrastrukturę serwerową, z pewnością wymierzony w poufne (wojskowe) dane w tym procesie.

   MSZ Ukrainy mówi : „Za wcześnie na wyciąganie wniosków. Oceniamy szkody spowodowane atakiem”.

   WIADOMOŚCI W KIJOWIE: Kilka ukraińskich rządowych witryn nie działa z powodu poważnego cyberataku.
   Poniżej znajduje się
   @MFA_Ukraina
   strona internetowa teraz.
   W części czytamy: „Ukraińcy!… Wszystkie informacje o was stały się publiczne, bójcie się i oczekujcie gorszego”.

   Witryny MOD i ministerstwa edukacji również nie działają.

   .https://pbs.twimg.com/media/FJCk7erXIAAylVH?format=jpg&name=small

   Komentarz:

   Zachód grozi Rosji odwetem wojny gospodarczej i cebernetycznej w postaci ,,porażających sankcj” i odłączenie od SFIFTu a także ,,paraliżującego cyber ataku” na wrażliwą infrastrukturę państwa w razie gdyby osłaniała i wspierała Donbas, gdy go Ukraińcy będą ,,pacyfikować na wzór chorwacki”.

   Sankcje te miałyby być nałożone na Rosję nawet wtedy, gdy będzie biernie potrzeć na pogromy i rzezie swych obywateli na Donbasie na wzór rzezi Polaków na Wołyniu, dostanie te sankcje za to, że nie chce się przyłączyć do pogromu swych obywateli na Donbasie.

   Dostać miała te ,,porażające sankcje” ekonomiczne i ,,paraliżujące cyberataki” na swą strukturę wojskową za sam fakt, że separatyści donbascy bronią się przed banderowskimi rezunami z UPAiny..

   Widocznie teraz ,,ruskie hakery” na przykładzie Ukrainy dają lekcje Zachodowi, że oni też mają możliwości akcji odwetowych a ich infrastruktura jest bardziej wrażliwsza, od tej ruskiej prymitywniejszej i bardziej autarkicznej.

   Polubione przez 6 ludzi

  • 💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥

   Borrell: Pomożemy Ukrainie w stawieniu czoła atakowi cybernetycznemu

   „Zmobilizujemy wszystkie nasze zasoby, by pomóc Ukrainie w stawieniu czoła temu atakowi cybernetycznemu. Niestety wiedzieliśmy, że może do tego dojść” – powiedział Borrell dziennikarzom w mieście Brest we Francji, gdzie w piątek odbywa się spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów UE.
   „Trudno powiedzieć (kto za tym stoi). Nie mogę nikogo obwiniać, bo nie mam dowodu, ale możemy sobie wyobrazić” – dodał.

   Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przekazała, że na głównej stronie zaatakowanych serwisów pojawiały się komunikaty „o prowokacyjnym charakterze”. „Przy tym zawartość stron nie została zmieniona, a według naszych informacji nie doszło do wycieku danych osobowych” – dodano.

   Po wejściu na stronę MSZ pojawiał się komunikat w trzech wersjach językowych: po ukraińsku, rosyjsku i po polsku – informuje Interfax-Ukraina.

   https://forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/8333089,borrell-pomozemy-ukrainie-w-stawieniu-czola-atakowi-cybernetycznemu.html

   Polubione przez 5 ludzi

 2. firma Matic miała odkupić system od izraelskiej firmy za 25 mln zł, a następnie odsprzedać go CBA za 33,4 mln zł. W ten sposób firma zarobiła na pośredniczeniu w zakupie ponad 8 mln zł.”

  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/afera-z-systemem-pegasus-nik-ujawnil-faktury-za-zakup-srodkow-techniki-specjalnej/yl4g7wl,79cfc278

  Tak rządzą bolszewicy.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 5 ludzi

 3. To „Za Wołyń„:

  Niech potomkowie ludobójców nie wyobrażają sobie, że ta zbrodnia zostanie zamieciona pod dywan,

  NIGDY!!!!!!!

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Amerykański „Bloomberg” informuje o „rozdźwiękach” pomiędzy USA a „europejskimi partnerami” w sprawie ewentualnych sankcji na FR gdyby dokonała „inwazji na Ukrainę”. podobno administracja Biden’a jest coraz bardziej „zniecierpliwiona” tym że „europejscy partnerzy” wciąż nie ustalili na czym owe sankcje mają polegać. Cytat ‚Naciskanie przez USA na sankcje podkreśla rosnące poczucie zniecierpliwienia administracji Bidena wobec stanowiska Europy. Po pierwsze, amerykańscy urzędnicy są niezadowoleni, że państwa europejskie nie uzgodniły dokładnych sankcji, jakie nałożyłyby, gdyby Rosja zaatakowała Ukrainę. Po drugie, USA obawiają się, że europejscy przywódcy nie są przygotowani do zareagowania, jeśli Putin podejmie działania, które nie są wystarczające do całkowitej inwazji, takie jak cyberataki lub nasilone kampanie dezinformacyjne”;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-01-13/u-s-pushes-europe-to-sort-sanctions-plan-with-wary-eye-on-putin

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT z FR, czyli „operacja pokojowa OUBZ” w Kazachstanie była „pokazem” siły i sprawności tej organizacji (i w szczególności stojącej za nią FR). Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow nie wykluczył, że siły OUBZ po zakończeniu operacji pokojowej w Kazachstanie zostaną użyte także w innych krajach w zwiazku „z eskalacją sytuacji w Azji Centralnej po ucieczce USA z Afganistanu”;
  https://strana.news/news/371617-lavrov-ne-iskljuchil-ispolzovanie-vojsk-odkb-v-druhikh-stranakh-posle-operatsii-v-kazakhstane.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Plus cytat „We Wschodnim Okręgu Wojskowym rozpoczęło się nadzwyczajne sprawdzenie gotowości bojowej w ramach przygotowań do ćwiczeń dowodzenia strategicznego i sztabowego Wostok-2022…Jak wyjaśnił resort [Ministerstwo Obrony FR], „szczególna uwaga zostanie zwrócona na ocenę zdolności infrastruktury transportowej państwa do terminowego transportu wojsk”. „Prowadzone działania pozwolą ocenić gotowość wojsk Wschodniego Okręgu Wojskowego do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem po przegrupowaniu na duże odległości przez terytorium Federacji Rosyjskiej” – podsumował resort”;
   https://tass.ru/armiya-i-opk/13425575

   Polubione przez 4 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, artykuł o „klęsce” programu zdrowego odżywiania dla dzieci uczących sie w ukraińskich szkołach jaki forsowała obecna „fyrst lejdi” Ukrainy Ołena Zełeńska. Cytat „Głodne dzieci. Dlaczego szkoły i przedszkola nie chcą jeść według nowego menu od Ołeny Zelenskiej…Ukraińskie szkoły i przedszkola przeszły na nowe menu od 1 stycznia 2022 roku . Teraz zamiast zwykłych kiełbasek i makaronów dzieciom powinno się przygotowywać potrawy o nazwach nie do wymówienia (jak zupa avgolemono), wątpliwej kombinacji produktów (jak barszcz z powidłami), a także prawie bez soli i cukru…Ale już pierwsze dni reformy żywieniowej dla dzieci pokazały, że ma ona wiele niedociągnięć. Kucharze nie mają sprzętu do gotowania według menu Kłopotenki, jedzenie jest mdłe i nieapetyczne. A co najważniejsze – wiele dzieci po prostu nie je wszystkich tych nowomodnych potraw…Rodzice widząc, że ich dzieci wracają głodne, masowo narzekają na menu od Kłopotenko i Zełenskiej, przeklinają kierownictwo placówek oświatowych i kucharzy. I bombardują szefa kuchni gniewnymi komentarzami w sieciach społecznościowych”;
  https://strana.best/articles/analysis/371612-deti-ostajutsja-holodnymi-v-shkolakh-i-sadikakh-ne-edjat-novoe-menju-ot-klopotenko-i-zelenskoj.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Permoha” czy też „zrada”? Cytat „Ukraina produkuje trumny Patriota dla Rosjan…Luksusowa trumna posiada wizerunek herbu Rosji. Dolna wysokość może być regulowana automatycznie. Cena trumny to ponad 130 tysięcy hrywien…Dziennikarze kanału telewizyjnego 2+2 dowiedzieli się, że trumny dla zmarłych rosyjskich patriotów wykonuje firma z Czerkas”…
  https://korrespondent.net/world/4437240-ukrayna-proyzvodyt-dlia-rossyian-hroby-patryot-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Nowa broń Ukrainy.

  Biuro Konstrukcyjne Piwdiennie (ukr. КБ Південне) zaprezentowało projekt bezzałogowca uderzeniowego w układzie kaczka, uzbrojonego w amunicję precyzyjną. Oba systemy opracowywane są obecnie przez kijowskie przedsiębiorstwo, posiadające duże doświadczenie w zakresie uzbrojenia rakietowego i systemów kosmicznych.
  https://defence24.pl/technologie/ukraina-nowy-dron-uderzeniowy-z-amunicja-precyzyjna-wideo
  Komentarz: Projekt prezentuje się całkiem dobrze, problem leży w finansowaniu i wykonaniu. Firma nie ma środków na masową produkcję bez wsparcia sponsorów. Z drugiej strony na całej Ukrainie brakuje specjalistów w produkcji dronów.

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Znany „podżegacz wojenny” francuski „filozof” Bernard-Henri Levy (kanalia ze stajni” Sorosa) znowu w akcji, czyli „Bernard-Henri Levy napisał w „Le Point” artykuł, że Putin zamierza „zająć” Europę. Ujawnił przebiegły plan rosyjskiego prezydenta: najpierw zajęcie Krymu, potem aneksja Ukrainy, potem inwazja na Bałkany, neutralizacja państw bałtyckich, wreszcie zajęcie Polski i Europy Zachodniej. Filozof nie wyjaśnił, skąd zdobył tak szczegółowe informacje o planach Putina”;
  https://inosmi.ru/politic/20220113/251293827.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Jest sukces

  13 stycznia 2022 r. o 17:25 czasu kijowskiego amerykańska firma SpaceX wystrzeliła w kosmos ukraińskiego satelitę Sicz-2-30.
  Satelita zostaje wyniesiony na orbitę przez rakietę Falcon 9 w ramach misji Transporter-3. Sich-2-30 waży 180 kg i kosztuje prawie 100 000 000 USD, start kosztował prawie 2 000 000 USD, a żywotność wynosi co najmniej 5 lat.
  https://gagadget.com/pl/100891-ukraina-wrocila-w-kosmos-spacex-wystrzelil-satelite-sich-2-30/

  Polubione przez 5 ludzi

  • Ciekawy artykuł w temacie, z którego mozna się m.in dowiedzieć że ukraiński satelita ma działać w ramach programu badań meteorologicznych zapoczątkowanego jeszcze w czasach ZSRR. Cytat „Historycznie nowoczesny ukraiński program satelitarny jest kontynuacją sowieckiego programu „Ocean”, który zakładał wystrzelenie serii satelitów meteorologicznych do, jak sama nazwa wskazuje, badania światowych oceanów w celu stworzenia systemu na terminowe prognozy klimatyczne”. I jeszcze o samym ukraińskim satelicie (cytat) „„Sicz-2-30” pierwotnie miał nosić nazwę „Sicz-2-1”, co oznacza, że ​​jest to pierwsza modyfikacja tego samego nieudanego „Sicz-2”, który tajemniczo zamilkł w 2012 roku. Liczba „30” została dodana na cześć 30. rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości…Dokładniej, Sicz-2-30 to modyfikacja ziemskiego satelity teledetekcyjnego EgyptSat-1 zmontowanego na podstawie Sicz-2 na zlecenie Egiptu. Ten EgyptSat-1 został zmodyfikowany, ulepszony, importując zastępując między innymi te węzły, które Rosja opracowała dla poprzednich satelitów tego modelu…Tak więc w rzeczywistości mówimy o tym samym satelicie co 11 lat temu, choć w jakiś sposób zmodyfikowanym”;
   https://strana.news/articles/analysis/371621-chto-znachit-dlja-ukrainy-zapusk-sputnika-sich-2-.html

   Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem pięciu byłych urzędników amerykańskiego wywiadu ujawniło ze USA szkoli funkcjonariuszy ukraińskich sił specjalnych i paramilitarnych. Szkolenia mają się odbywać od 2015 roku w „tajnym obiekcie na południu USA”. Za szkolenie ma odpowiadać CIA (cóż za „niespodzianka” 🙂 ) a mają one przygotowywać Ukrainców do działa bojowych w razie „rosyjskiej inwazji”, szczególnie na terytorium wschodniej Ukrainy;
  https://news.yahoo.com/cia-trained-ukrainian-paramilitaries-may-take-central-role-if-russia-invades-185258008.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. OT światowe, czyli Finlandia w NATO? Cytat „Finlandia w NATO – Petersburg w kleszczach”;
  https://dorzeczy.pl/opinie/249649/finlandia-w-nato-zychowicz-finlandia-w-nato-petersburg-w-kleszczach.html
  No nie za bardzo cytat „Finlandia nie ma obecnie planów przystąpienia do NATO, powiedział w piątek jej minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto, w obliczu wzmożonych napięć w zakresie bezpieczeństwa między gigantycznym sąsiadem Finlandii, Rosją a Ukrainą. Polityka bezpieczeństwa Finlandii pozostaje niezmieniona” – powiedział Haavisto dziennikarzom podczas telekonferencji po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej we Francji”;
  https://www.devdiscourse.com/article/law-order/1883487-finland-has-no-plans-to-join-nato–foreign-minister

  Polubione przez 4 ludzi

 13. „Ukroklasyka” czyli „peremoha” przeradza się w „zdradę”. I tak „peremoha” to znaczy Zełenski zaproponował Bidenowi zorganizowanie rozmów trójstronnych z udziałem rosyjskiego przywódcy Władimira Putina…
  https://strana.best/news/371675-zelenskij-predlozhil-bajdenu-provesti-trekhstoronnie-perehovory-s-putinym.html
  …i „zrada” ponieważ w Białym Domu nic o tej inicjatywie nie wiedzą…
  https://strana.best/news/371713-v-belom-dome-ne-mohut-chto-libo-rasskazat-o-vozmozhnosti-provedenija-trekhstoronneho-sammita.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Kolejna „zdrada”, czyli Pentagon nie potwierdził „odkryć” swoich ‚wasali z Kijowa” jakoby za dzisiejszymi ataki hakerskimi stała FR. Cytat „Pentagon nie może jeszcze powiedzieć z całą pewnością, kto stoi za cyberatakiem na ukraińskie strony rządowe. Poinformował o tym w piątek na briefingu rzecznik Departamentu Obrony USA John Kirby…Kirby odmówił również odpowiedzi na pytanie, czy ten cyberatak można przypisać rzekomym rosyjskim prowokacjom przygotowywanym w celu usprawiedliwienia inwazji na Ukrainę. „Jest za wcześnie, aby powiedzieć, czy tak jest” – powiedział”;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/13434645

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Ilu jest amerykańskich „instruktorów wojskowych” obecnie na Ukrainie? Podczas konferencji prasowej rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział „”Jest tam mniej niż 200 wojskowych z Gwardii Narodowej Florydy, w ramach rotacyjnej misji porad i pomocy. Robimy to od kilku lat. Pozostają na Ukrainie i wykonują swoje zadania”;
  https://strana.best/news/371723-skolko-instruktorov-iz-ssha-rabotajut-v-ukrainskoj-armii-pentahon.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Ważne- załamał się kurs ukraińskich obligacji państwowych.

  Kryzys energetyczny, korupcja, podnoszenie stóp procentowych przez banki krajów rozwiniętych, oraz ryzyko wojny z FR sprawiło, że ukraińskie obligacje tracą na wartości. Aby pozyskać nowych kredytodawców oprocentowanie pożyczek rośnie w zastraszającym tempie.
  Według agencji Bloomberg dla wszystkich pożyczek oprocentowanie w skali roku wynosi już ponad 10%(!).
  https://uazmi.com/news/post/LtDBijjnGHE3lrFfukWqE
  https://uazmi.com/news/post/gTLHyTDJtZ4cBDnlAbvI7G
  Komentarz: Zaraz ktoś zapewne poda, że to wszystko wina Putina, jednak obecny kryzys może tez być wynikiem działań spekulantów z Europy i USA.
  Sytuacja wydaje się powoli wymykać spod kontroli bankowi centralnemu i władzom w Kijowie. Podwyższenie oprocentowania nawet o jeden-dwa procent oznacza gwałtowny wzrost kosztów obsługi długu zewnętrznego.
  Ponadto większość „nierezydentów” wycofało się w ostatnich miesiącach z inwestowania w ukraińskie papiery dłużne. Głównym nabywcą były banki… z Ukrainy i Narodowy Bank Ukrainy (!). Gdy nastąpił kryzys spowodowany epidemią Covid-19 władze w Kijowie postanowiły wzorem wielu krajów (min Polski) „ukryć” dług publiczny. W efekcie brak spłaty zadłużenia uderzy głownie w ukraińskie banki i NBU, a nie w zagranicznych inwestorów.
  Skomplikowana jest sytuacja z MFW, według sporej liczby komentatorów MFW zabezpieczył swoje wkłady i ma możliwość odzyskania większości pożyczonych środków BEZ zgody władz w Kijowie.

  Jednocześnie widać dość szybki spadek wartości hrywny, na zamknięcie giełdy hrywna osłabła do poziomu 1$=28 hrywien.

  Polubione przez 3 ludzi

 17. 💥💥💥

  Stanislav Pritchin, starszy pracownik naukowy Rosyjskiej Akademii Nauk IMEMO:
  Przemiana władzy w Kazachstanie …

  ***.
  [ Analiza sytuacji jest obszerna więc przytoczę niektóre
  wybrane tylko fragmenty ]

  Niepokoje w Kazachstanie w ostatnich dniach zwróciły szczególną uwagę i obnażyły ​​silne podteksty w gospodarce i polityce tego kraju. Nasz specjalny korespondent Wiaczesław Terechow rozmawiał o sytuacji ze Stanisławem Pritchinem, starszym pracownikiem naukowym w Centrum Studiów Poradzieckich Instytutu Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych (IMEMO), Rosyjskiej Akademii Nauk, który dokładnie badał polityczną, społeczną i realiów gospodarczych od wielu lat.

  💥 Stabilność była oczywista, nierówność dochodów jest realna

  Pytanie : Kazachstan do niedawna wydawał się silny gospodarczo i politycznie, a sytuacja wewnętrzna w kraju wydawała się stabilna. Jednak ostatnie wydarzenia pokazały, że prawdopodobnie tak nie jest?

  Odpowiedź: Jeśli mówimy o stabilności w Kazachstanie, odpowiedź na to pytanie nie może być tak jednoznaczna. Pod względem gospodarczym Kazachstan wygląda na lidera w regionie według bardzo wielu wskaźników. (…)
  Ma bardzo dobre wskaźniki , jeśli spojrzysz na to wszystko z punktu widzenia makrostatystyki,

  Z drugiej strony istnieje cały szereg problemów i nierównowagi. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na znaczną lukę w podziale dochodów między regionami i różnymi warstwami społecznymi.
  Na przykład, dlaczego sytuacja w [stolicy regionu Mangystau] Aktau i innych sąsiednich dzielnicach jest niestabilna? To nie pierwszy raz, kiedy odbywają się tam protesty.

  💥 Migranci z prowincji podstawą protestów społecznych w Ałmaty

  Q.: To nie pierwszy raz, kiedy takie wydarzenia mają miejsce w Ałmaty.
  Jaki jest teraz powód? Także zmiany w kierownictwie?

  A.: Należy zauważyć, że istnieje rozdźwięk między tym, jak władze centralne i lokalne rozumieją sytuację w kraju. Demografia, szczególnie w regionach południowych, jest bardzo niepokojąca. Wskutek wyżu demograficznego na rynek pracy wchodzi ogromna liczba młodych ludzi, którzy po prostu nie mogą znaleźć pracy. Z reguły dotyczy to obszarów wiejskich, co w związku z tym odzwierciedla problemy z zapewnieniem wszystkim wysokiej jakości edukacji. Jeśli ludzie próbują się gdzieś przenieść, to oczywiście najpierw przeprowadzają się do Ałmaty. To tutaj w ciągu ostatnich pięciu lat zaszły bardzo poważne zmiany demograficzne. Ogromna liczba ludzi z biednych [wiejskich wsi] zaczęła przenosić się do Ałmaty.
  To poważnie pogorszyło sytuację w sferze społecznej, w tym wskaźniki przestępczości.

  (…)

  Q.: A więc widzimy spór, a może nawet walkę elit, ale to nie jest tak namacalne?

  A.: Nie powiedziałbym, że nie jest namacalne. Oskarżenie szefa NKB o zdradę stanu wskazuje na bardzo poważny rozłam w elicie. W pewnym stopniu może to być wyrównanie rachunków, a jednocześnie bardzo poważny sygnał dla elit, że ten, kto nie ustawi się w nowej rzeczywistości, może narazić się na poważne ryzyko.

  Czytaj całośc:
  https://interfax.com/newsroom/exclusive-interviews/73534/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.