Wojna domowa na Ukrainie 16.01.2022r.- 2399 dzień od nowego rozejmu.


Пенсионеров "ДНР" поразил "указ" по "паспортам": ситуация в Донецке и Луганске в хронике онлайн

„Niemy krzyk”– dzień 665.

Oficjalne oświadczenie przedstawicielstwa DRL w WCKiK dotyczące rażących nieprawidłowości oceny sytuacji przez Misję OBWE w Donbasie.

Wkład Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE w rozwiązanie trwającego od ponad 7 lat konfliktu zbrojnego w Donbasie jest absolutnie oczywisty. Oczywiście doceniamy wszelkie starania, jakie Misja podejmuje każdego dnia, ale nie możemy ignorować niektórych, naszym zdaniem, negatywnych tendencji w jej pracy.

W związku z tym, zgodnie z naszymi obserwacjami analitycznymi, zauważamy znaczną różnicę w poziomie jakości, skuteczności obserwatorów Misji i odzwierciedleniu informacji w raportach o wydarzeniach na kontrolowanej (przez USZ- dopisek mój) Ukrainie i na naszych terytoriach. Nie wiadomo na pewno, czy wynika to ze znacznej różnicy w poziomie wyszkolenia zawodowego przedstawicieli Misji, czy z innych powodów.

Już wcześniej informowaliśmy konkretny przykład porównawczy działania obserwatorów Misji na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę i na trenie naszym. Według raportu obserwatorzy Misji potwierdzili fakt zniszczenia 8 września budynku mieszkalnego przy ulicy  Stratonawtów nr. 62 w wyniku ostrzału przez USZ. Jednak obserwatorzy, znajdując się bezpośrednio na miejscu skutków wybuchu miny 120 mm w kraterze, nie byli w stanie na podstawie jej charakterystyki określić kierunku ostrzału.

Natomiast, będąc na terytorium kontrolowanym przez USZ, w miejscowości Nowosiełowka Wtoraja , tylko na podstawie zdjęć UAV obserwatorzy byli w stanie stwierdzić, że pewne ślady na ziemi (ale nie leje!) powstały w wyniku eksplozji w powietrzu (!) pocisku artyleryjskiego (122 mm) wystrzelonego z kierunek południowo-wschodniego.

Oznacza to, że na naszym terytorium brakowało danych bezpośrednich, aby określić kierunek ostrzału, natomiast na ukraińskim– dane pośrednie okazały się wystarczające nie tylko do określenia kierunku ostrzału, ale także do określenia tego, że pocisk wybuchł w powietrzu.

Niestety ten przykład nie jest wyjątkiem. W niedawnym raporcie SMM OBWE z dnia 12 stycznia 2022 r. obserwatorzy Misji na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę ponownie jednoznacznie określają charakterystykę kraterów, kaliber używanej amunicji, a nawet kierunek ostrzału, opierając się wyłącznie na obrazach UAV:

’10 stycznia na polu około 3 km na wschód od miejscowości Talakowka (kontrolowany przez władze, 90 km na południe od Doniecka) Mini-UAV SMM zarejestrował 17 kraterów. SMM ocenił, że 10 z nich było spowodowanych prawdopodobnie pociskami moździerzowymi kal. 120 mm, a kolejne 7 pociskami artyleryjskimi 122 mm wystrzelonymi z kierunku wschód-południowy-wschód. Te zagłębienia nie były wcześniej zgłaszane w raportach i nie są uchwycone na zdjęciach z 7 grudnia 2021 r.

Mimo naszych próśb, niestety, ani metodologia wyznaczania takich parametrów za pomocą UAV, ani przyczyny braku zastosowania podobnej metodologii na naszym terenie nie zostały przez Misję wyjaśnione.

Należy jednak zaznaczyć, że w powyższym przypadku analiza warunków pogodowych za 32 dni, według ukraińskich prognoz meteorologicznych, wskazuje, że w tym okresie odnotowano 5 przypadków opadów śniegu i 6 przypadków opadów w postaci deszczu. Ponadto zanotowano 4 przypadki wzrostu temperatury powyżej zera po osiągnięciu wartości ujemnych, co z pewnością doprowadziło do deformacji początkowej charakterystyki krateru, co z kolei z trudem pozwala na określenie kalibru i kierunku ostrzału nawet będąc bezpośrednio w pobliżu kraterów.

Pragniemy również zauważyć, że w powyższym okresie strona ukraińska w WCKiK w obecnym składzie przekazała za pośrednictwem zespołu SMM OBWE do interakcji tylko jedną skargę dotyczącą naruszeń warunków zawieszenia broni, w tym rejonie w dniu 12 grudnia z użyciem RPG-7.
Analiza wyżej opisanych czynników poddaje zatem w wątpliwość obiektywność danych przedstawionych w raporcie (SMM OBWE- dopisek mój). 
Uważamy za konieczne otrzymanie wyjaśnień od Misji, w związku z tym wysłaliśmy odpowiedni oficjalny wniosek do SMM OBWE.”

*

A tym czasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, ukraińskie dowództwo OPS wysłało snajperów do obwodu swietłodarskiego, by dokonywali prowokacji przeciwko Milicji Ludowej ŁRL.

„Według naszego rozpoznania, w rejon odpowiedzialności 30 brygady (samodzielnej brygady zmechanizowanej) w rejon osady Swietłodarsk przybyły trzy grupy snajperskie wyszkolone przez litewskich instruktorów”– poinformował Aleksander Mazeikin, oficer służby prasowej departamentu obrony ŁRL.

Wyjaśnił, że zadaniem snajperów jest ostrzeliwanie pozycji Milicji Ludowej „w celu wywołania ostrzału powrotnego, co nagrają przedstawiciele ukraińskich mediów Dom i ICTV”.

„Chciałbym zwrócić waszą uwagę na to, że oddziały Milicji Ludowej ŁRL stale monitorują wroga, a wszelkie agresywne działania bojowników ukraińskich będą natychmiast powstrzymywane”– zapewnił przedstawiciel resortu obrony ŁRL.


Poza tym, Milicja Ludowa ŁRL odnotowała obecność Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie wycofania w pobliżu miejscowości Zołotoje.

„Na dawnych pozycjach Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie wycofywania się w pobliżu osady Zołotoje odnotowano obecność jednego żołnierza z 24 brygady”– poinformowała służba prasowa resortu obrony ŁRL.

!!!!Fakty te potwierdza raport Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE z 14 stycznia 2022 r.

Dodatkowo, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły system rakiet przeciwlotniczych (SAM) i działo przeciwlotnicze w pobliżu wsi Roty.

„W strefie odpowiedzialności 30 brygady (samodzielna brygada zmechanizowana) zarejestrowano obecność przeciwlotniczego zestawu rakietowego 9K33 ‚Osa’ i działa przeciwlotniczego ZU-23-2 w pobliżu osady Roty”– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Ministerstwo Obrony ŁRL przypomniało, że umieszczanie broni i sprzętu wojskowego przez kijowskie siły zbrojne w osiedlach stanowi naruszenie trzeciego paragrafu Dodatkowych Środków mających na celu zapewnienia reżimu zawieszenia broni i kontroli jego przestrzegania.

Natomiast, na donieckim odcinku frontu, według ostatniego raportu SMM OBWE, Misja nadal odnotowuje aktywność militarną w pobliżu rejonu wycofywania nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje, gdzie 12 stycznia bezzałogowy statek powietrzny dalekiego zasięgu SMM OBWE zarejestrował mężczyznę na dawnym stanowisku USZ.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu wojskowego USZ z naruszeniem linii wycofania, a także w strefie bezpieczeństwa:

-1 zestaw rakiet przeciwlotniczych (9K33 ‚Osa’), 1 działko przeciwlotnicze (ZU-23, 23 mm) w pobliżu osady Rota,
-1 samobieżna haubica (2S1 ‚Gwoździk’, 122 mm) w pobliżu osady Wiesiełoje- koło Doniecka.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 16 січня 2021 року.

Сала Україні!

Упродовж минулої доби, 15 січня, та станом на 7 годину ранку поточної доби з боку російсько-окупаційних військ порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.01.2022r.- 2399 dzień od nowego rozejmu.

 1. Jak się ma nie czyste sumienie, to sra się w gacie ze strachu. Jak to niezwyciężona, najlepsza z najlepszych armia kowbojów ma stracha? Ach zapomniałem, znalazłem w internecie:
  Radio Erewań: Czy NATO jest niezwyciężone? Odpowiedź: W zasadzie tak, ale nie wtedy, gdy wróg ma motory i kałasznikowy.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Trochę polityki

  Brytyjski minister obrony Ben Wallace wyraził obawę, że ambicje prezydenta Rosji Władimira Putina nie skończą się na Ukrainie. Zdaniem Wallace’a – Putin ma carskie ambicje. Natomiast szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss stwierdziła, że Rosja nie zmierza do deeskalacji konfliktu z Ukrainą, ale szuka pretekstu d o inwazji na ten kraj.
  https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-brytyjskie-ministerstwo-obrony-ambicje-putina-nie-koncza-sie,nId,5771498#crp_state=1

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Nawet Ukraińcy piszą prawdę, a nasze mediamatoły ciągle powtarzają slogany z Warszawy.

  Dziś nie ma ryzyka pełnowymiarowego wtargnięcia Rosji na Ukrainę; skala zgromadzonych przez Moskwę zasobów wojskowych przy ukraińskich granicach nie jest do tego wystarczająca – ocenia Fesenko, szef Centrum Badań Politycznych „Penta”. Jak dodaje, 100 tysięcy żołnierzy to za mało dla pełnowymiarowej interwencji, a według ukraińskich i zagranicznych ekspertów ds. wojskowości liczba ta sięgać by musiała co najmniej 300 tys., a nawet 500 tys. wojskowych.
  Według niego koncentracja rosyjskich wojsk na granicy ma dwie przyczyny. Po pierwsze – siły zgromadzono tam „na wszelki wypadek”. „W Moskwie oczekuje się, że Ukraina +za chwilę wybuchnie+, że zacznie się tu lada moment duży polityczny i energetyczny kryzys. A wtedy Rosja może wprowadzić swoje wojska na Ukrainę dla +obrony+ rosyjskojęzycznej ludności” – kontynuuje rozmówca PAP.

  Drugi cel zgromadzenia wojsk związany jest z taktyką prowadzenia negocjacji. „To psychologiczny i wojskowo-polityczny nacisk na proces negocjacyjny.
  https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/8334149,ukrainski-politolog-w-moskwie-oczekuje-sie-ze-ukraina-za-chwile-wybuchnie.html

  Polubione przez 6 ludzi

  • Ale do obrony ludności wolnych republik przed zakusami ludobójczymi potomków zabójców Polaków, to ta ilość jest w zupełności wystarczająca……oczywiście granice republik zostały by przesunięte do właściwych granic regionu.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 6 ludzi

   • Ale najpierw RBNiO i ukraiński Stab Genetalny muszą zachorować na analogiczny hurra-optymizm jak gruziński w 2008 roku. I konflikt będzie mógł skończyć się rozwiazaniem południowo-osetyńskim rozwiazaniem.

    Polubione przez 3 ludzi

 4. W temacie ostatniego „ataku hakerskiego” którego „ofiarami” stały sie m.in ukraińskie strony rządowe. Jak poinformował ‚Microsoft” atak nastąpił za pośrednictwem systemów…ukraińskich firm. Jedna z nich miałą być zaangażowana we wspieranie stron internetowych agencji rządowych, które ucierpiały w wyniku „ataku hakerskiego”;
  https://www.reuters.com/world/europe/microsoft-says-it-observed-destructive-malware-systems-belonging-several-ukraine-2022-01-16/

  Polubione przez 5 ludzi

 5. 😲 Wow, kurwa…
  Miłośnik psów przypadkowo zawędrował do miejsca, w którym kotka chowała swe kocięta…
  Dostało się im obu… 😁
  Ta kotka upokorzyła również mężczyznę … 😂🤣

  Polubione przez 3 ludzi

  • Banderowskie flagi na wozach pancernych i czołgach są dowodem, o czym już kilka dni temu wspominałem, że na linię frontu w Donbasie przybyli bojówkarze „Prawego Sektora”- w rejon Awdejewki.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 6 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, ciekawe podsumowanie „niedomajdanu” w Kazachstanie. cytat „Kryzys w Kazachstanie się skończył, Rosja wygrała…Istnieje wiele wersji, ale wydaje mi się, że jest tylko jedna prawdziwa i wyjaśniająca wszystkie niespójności. Po 28 grudnia, po spotkaniu z Putinem, Nazarbajew wrócił do Astany. Prawdopodobnie zostanie ponownie zmieniona nazwa. Zmarł lub zachorował na ciężką chorobę (aż do plotek, że Putin osobiście go otruł) lub został umieszczony w areszcie domowym. To był wyzwalacz tego, co się stało…W 2019 roku w castingu na stanowisko prezydenta Kazachstanu Nazarbajew wybrał Tokajewa. Były dwukrotny premier Kazachstanu (2007-2012, 2014-2016) Masurow został uznany za zbyt ambitnego i zbyt dobrze skomunikowanego. Potrzebna była bardziej nieokreślona szara osobowość, która utrzymałaby miejsce Nazarbajewa jako ojca Narodu i jego krewnych aż do śmierci. Masurow, jako przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Republiki Kazachstanu, opiekował się Tokajewem. Ale w przypadku śmierci Nazarbajewa, Tokajew zostałby uwolniony od wpływów krewnych Nazarbajewa i mógłby mianować swoich ludzi na wszystkich kluczowych stanowiskach. Wielu mówi się o wojnie klanów, ale nie było wojny klanów, Tokajew to także przedstawiciel klanu Nazarbajewa z Ałma-Aty”;
  https://genby.livejournal.com/970415.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraińska codzienność. Pod Dnieprem zdesperowani mieszkańcy jednego z osiedli zablokowali przejazd kolejowy domagając się przywrócenia dostaw prądu i ogrzewania do mieszkań i domów. Według ludzi prąd jest wyłączany na 12 i wiecej godzin, a temperatura w niedogrzanych pomieszczeniach spadła do 5 stopni Celsjusza. W takiej sytuacji ma znajdować sie około 700 domostw;
  https://dp.informator.ua/2022/01/15/v-dnepre-zhiteli-poselka-shevchenko-perekryli-zheleznodorozhnyj-pereezd-pochemu/

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.