Wojna domowa na Ukrainie 17.01.2022r.- 2400 dzień od nowego rozejmu.


Фото: ИТАР-ТАСС

„Niemy krzyk”– dzień 667.

„Administracja amerykańska przygotowała 18 różnych scenariuszy na wypadek inwazji Rosji na Ukrainę”– poinformowała zastępca sekretarza Departamentu Stanu Victoria Nuland. 

Dzień wcześniej rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki oskarżyła Moskwę o przygotowywanie aktów sabotażu we wschodniej Ukrainie „pod fałszywą flagą”. Ponadto Biały Dom zapowiedział fabrykowanie w przestrzeni medialnej „prowokacji” przeciwko Ukrainie. 

Po tych zapowiedziach amerykańskich urzędników, ambasada Rosji w Waszyngtonie zwróciła uwagę na trwającą presję informacyjną i ostrzegła zachodnich kolegów przed takimi awanturami. Eksperci przypominają, że to Stany Zjednoczone nadmuchują masową kampanię medialną na temat możliwej wojny. Według analityków Ukrainie w tej geopolitycznej grze przypisuje się rolę karty przetargowej, za pomocą której Stany Zjednoczone utrzymują napięcie wzdłuż rosyjskich granic.  

„Biały Dom przygotował 18 różnych scenariuszy radzenia sobie z rzekomą rosyjską inwazją na Ukrainę”– powiedziała podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland w wywiadzie dla Financial Times. Nie ujawniła czytelnikom, tej szacownej gazety ekonomicznej, jednak żadnych szczegółów.

„Nie zamierzam wstępnie mówić o 18 różnych scenariuszach… Powiem tylko, że nasi sojusznicy i ja jesteśmy gotowi szybko zadać ostry ból, jeśli Rosja zrobi jakikolwiek krok”– wyjaśniła amerykańska dyplomatka.

Na tym tle ambasada rosyjska w Waszyngtonie zdementowała oświadczenia przedstawicieli Białego Domu i Pentagonu o rzekomo zbliżającej się „inwazji” na Ukrainę. Misja dyplomatyczna zauważyła, że ​​strona amerykańska już szczegółowo opisuje scenariusze różnych prowokacji, ustalane są daty rozpoczęcia „operacji”, ale wszystko to odbywa się bez przedstawienia jakichkolwiek sensownych dowodów.

„Takie postawienie pytania potwierdza trwającą presję informacyjną na nasz kraj. Co więcej, powtarza się ten sam scenariusz: wrzuca się ‚sensację’, która następnie, wielokrotnie powtarzana przez prasę, zamienia się w główny news. Ze swojej strony chcielibyśmy ostrzec naszych kolegów przed takimi przygodami. Rosja jest przeciwna wojnie. Jesteśmy za dyplomatycznym rozwiązaniem wszystkich problemów międzynarodowych”– podkreśliła rosyjska misja dyplomatyczna w Waszyngtonie.

Jak już wspominałem wyżej, wcześniej rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała podczas briefingu, że rosyjskie władze „przygotowują się do inwazji na Ukrainę” na wypadek, gdyby Moskwa nie osiągnęła swoich celów poprzez dyplomację.

„W ramach swoich planów Rosja prowadzi prace przygotowawcze, aby móc sfabrykować pretekst do inwazji… W tym poprzez operacje sabotażowe i informacyjne: Ukraina zostanie oskarżona o przygotowanie nieuchronnego ataku na siły rosyjskie we wschodniej części kraju. Rosyjskie wojsko planuje rozpocząć tę działalność na kilka tygodni przed inwazją wojskową, która może rozpocząć się od połowy stycznia do połowy lutego”– poinformowała Psaki.

Według niej tak samo stało się to w przededniu wydarzeń 2014 roku. Rzeczniczka Białego Domu powiedziała, że ​​Rosja rzekomo już przeszkoliła grupę agentów do przeprowadzenia „operacji fałszywej flagi” we wschodniej Ukrainie.

„Osoby te są szkolone w walce miejskiej, a także w używaniu materiałów wybuchowych do sabotażu przeciwko rosyjskim siłom marionetkowym”– wyjaśniła Jen Psaki.

Waszyngton obwinia Moskwę nawet o pojawienie się artykułów i publikacji na portalach społecznościowych na temat konfliktu ukraińskiego.

Pewnie m.in. chodzi o mój blog? ( 🙂 )

„Informacje, które posiadamy sugerują również, że rosyjscy aktorzy wpływu już zaczynają fabrykować prowokacje dotyczące Ukrainy w państwowych mediach i sieciach społecznościowych, aby uzasadnić rosyjską interwencję i siać podział na Ukrainie (…) Na przykład rosyjscy urzędnicy i aktorzy koncentrują się na pogarszaniu się sytuacji ludzkiej sytuacji praw na Ukrainie i wzmożonej bojowości ukraińskich przywódców”– dodała Psaki.

Wśród „prowokacji” strona amerykańska sugeruje różne „historie medialne”, w których oskarża się Zachód o rosnące napięcia, odnotowuje się problemy humanitarne na Ukrainie oraz „propaguje się rosyjski patriotyzm” w celu pozyskania poparcia ludności Federacja Rosyjska w sprawie operacji wojskowych. A to, w pojęciu amerykańskich macherów od globalizacji, jest samym złem.

„W grudniu ilość treści rosyjskojęzycznych w sieciach społecznościowych poświęconych tym trzem tematom wzrosła do średnio prawie 3500 postów dziennie, czyli o 200% więcej niż w listopadzie”– wyliczyła przedstawicielka Białego Domu.

Rzecznik Pentagonu John Kirby wysunął podobne oskarżenia. Na briefingu 14 stycznia powiedział, że Stany Zjednoczone „posiadają informacje wskazujące, że Rosja już aktywnie pracuje nad stworzeniem pretekstu do potencjalnej inwazji na Ukrainę”.

„Rosyjscy agenci zajęli już pozycje na Ukrainie, aby przeprowadzić tak zwaną operację fałszywej flagi, która powinna wyglądać jak atak na rosyjskojęzyczne osoby na Ukrainie, co ponownie będzie pretekstem do inwazji”– poinformował Kirby.

Wcześniej podobne oskarżenia pod adresem Moskwy opublikowała CNN, powołując się na źródło w administracji Białego Domu. W materiale stwierdzono, że Rosja rzekomo przygotowuje prowokację w Donbasie, aby „stworzyć pretekst do inwazji na wschodnią Ukrainę”.

W przypadku tego prowokacyjnego materiału nastąpiła także bardzo szybka reakcja Moskwy. Jak zwrócił uwagę sekretarz prasowy rosyjskiego prezydenta, Dmitrij Pieskow, wypowiedzi zawarte w materiale amerykańskiej agencji informacyjnej CNN były bezpodstawne i nie zostały w żaden sposób potwierdzone.

Chodzi o to, że antyrosyjska kampania prowadzona przez Biały Dom nie ma żadnych realnych podstaw. A reszta jest tylko haniebną grą propagandową.

Prowadząc jakąkolwiek kampanię propagandową, Amerykanie często działają w dość prymitywny sposób. Po prostu przypisują Rosji własne przygotowania wojskowe, próbując zmusić ją do usprawiedliwienia się. Ale to nie ma sensu. Jeśli Stany Zjednoczone chcą zakończyć swoją kampanię informacyjną jakąś prowokacją w regionie, to jest mało prawdopodobne, by Federacja Rosyjska pozostawiła to bez odpowiedzi.

Amerykańska narracja propagandowa wobec Rosji tworzone celowo, aby w pewnym momencie uprawomocnić działania Zachodu. A kiedy już wszystko zostanie zrobione, mogą nawet przyznać, że się „mylili”, jak to miało miejsce np. w przypadku amerykańskiej inwazji na Irak. Dlatego też wszystkie te pomówienia to tylko pretekst i podstawa do zwiększenia presji na Rosję, w tym dalszego rozszerzania sankcji.

Dodam, że gdyby Moskwa rzeczywiście miała plany przeprowadzenia operacji wojskowej przeciwko Ukrainie, zostałyby one już dawno zrealizowane- jeszcze w pierwszej fazie konfliktu w Donbasie. Jednak zamiast tego Rosja ciągle powtarza o znaczeniu pokojowego rozwiązania w Donbasie, ale Kijów uparcie to ignoruje.

Nie dość tego, Ukraina w ostatnich latach- od czasu ostatniego okresu rządów prezydenta Poroszenki, aż po dziś dzień, sabotuje realizację porozumień mińskich i proces pokojowej reintegracji republik Donbasu.

Od czasu do czasu Kijów dopuszcza nawet rozwiązanie tej kwestii w scenariuszu militarnym, przy użyciu miażdżącej siły ognia i stali. Na przykład w styczniu 2020 r. zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, w okresie gdy to stanowisko piastował Sergiej Krzywonos (nazwisko dość popularne na wschodniej Zamojszczyźnie), ogłoszono, że Ukraińskie Siły Zbrojne powinny być gotowe do „siłowego wyzwolenia terytoriów Donbasu” w przypadku gdy podjęta zostanie odpowiednia decyzja polityczna. „Prawdopodobieństwo tego zależy od poparcia zagranicznych partnerów Ukrainy”– dodał następnie przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Mimo tego, to tylko Rosja jest oskarżana przez zachodnich patronów Ukrainy oraz media o agresywne plany wobec Ukrainy. Na przykład jeszcze 17 grudnia minionego roku na posiedzeniu Rady Stosunków Międzynarodowych doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Stanów Zjednoczonych oświadczył, że Federacja Rosyjska rzekomo „nie podjęła jeszcze decyzji” w sprawie „ inwazji” na Ukrainę. Jednak według niego analiza przeprowadzona przez amerykański wywiad wskazuje, że władze rosyjskie rzekomo „poważnie rozważają taki krok i zajmują się jego planowaniem operacyjnym”.

Wcześniej Joe Biden poinformował, że w przypadku „inwazji” Rosji na Ukrainę Stany Zjednoczone wyślą swoje wojska do krajów sąsiednich– członków Sojuszu NATO.

Europa włączyła się także w oskarżycielską kampanię przeciwko Moskwie. Tak więc na początku grudnia Olaf Scholz, który w tym czasie miał jeszcze status kandydata na stanowisko kanclerza Niemiec,  posunął się do tego, że wyraził zaniepokojenie Berlina sytuacją na granicy rosyjsko-ukraińskiej, a także zauważył, że sytuacja taka „byłoby nie do zaakceptowania, gdyby istniało zagrożenie dla Ukrainy”.

W Kijowie jednak inaczej oceniają to, co się dzieje. Na przykład na początku listopada 2021 r. ukraińskie Ministerstwo Obrony zdementowało informacje, które pojawiły się w zachodnich mediach o rozbudowie rosyjskiej grupy wojskowej przy granicy z Ukrainą po zakończeniu ćwiczeń „Zapad-2021”.

„Według Głównego Zarządu Wywiadu MON Ukrainy na dzień 1 listopada 2021 r. nie odnotowano dodatkowych transferów rosyjskich jednostek, uzbrojenia i sprzętu wojskowego na granicę państwową z Ukrainą”– poinformowała służba prasowa resortu obrony.

Ukraiński wywiad nie posiadał żadnych danych o nagromadzeniu wojsk rosyjskich w pobliżu granicy i w oparciu o to gabinet prezydenta Ukrainy, potwierdził tą informację 7 listopada w osobie rzecznika prasowego Wołodymyra Zełenskiego, Siergieja Nikiforowa.

„Pozostaje pytanie, dlaczego amerykańskie media rozpowszechniają takie informacje, podając są one prawdziwe. Ale kancelaria prezydenta nie ma w tej chwili żadnych potwierdzających informacji”– powiedział Nikoforow na antenie kanału telewizyjnego Dom TV.

Jednak sam Zełenski wkrótce ogłosił, że na granicy z Ukrainą znajduje się prawie 100 tysięcy żołnierzy rosyjskich. Co prawda polityk nie odniósł się do danych ukraińskiego wywiadu, ale do informacji zachodnich partnerów.

I ponownie 30 grudnia sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Aleksiej Daniłow podzielił się przeciwstawnymi danymi. Powiedział, że Kijów nie widzi zagrożenia dla otwartej agresji ze strony Rosji, a także dużej koncentracji wojska w pobliżu swoich granic.

Taka sprzeczna retoryka płynąca ze szczytów władzy z Kijowa dowodzi całkowitego uzależnienia się ukraińskiego kierownictwa od sił zewnętrznych.

Każde stwierdzenie, które nie pasuje do danego kursu, można w takiej sytuacji skorygować. Kijów jest po prostu zmuszony podążać tą trajektorią. W tej sytuacji ważne jest to, czy ktokolwiek na Ukrainie rozumie niebezpieczeństwo prowadzonej obecnie takiej gry?

Dowództwo armii i politycy mają jednak pełną świadomość, że to strona ukraińska poniesie główne straty w przypadku rozpoczęcia przez siebie rzeczywistej eskalacji militarnej w regionie.

Władze Ukrainy nie poruszają się w próżni. Wszyscy doskonale widzą prawdziwe procesy polityczne. Tyle, że Rosja, podobnie jak Chiny, jest dziś jednym z głównych przeciwników Zachodu na drodze do utrzymania pozycji hegemonii światowej. Dlatego z Moskwą toczy się gra bez reguł: Zachód stara się wykorzystać w tym zakresie wszystkie najbrudniejsze metody.

Jednocześnie Ukraina może stać się kartą przetargową w tej grze w przypadku niekorzystnego rozwoju wydarzeń.

W tym miejscu przypomnę, że w grudniu zeszłego roku szef rosyjskiego MON Siergiej Szojgu ostrzegł Zachód, że „amerykańskie prywatne firmy przygotowują w Donbasie prowokacje przy użyciu środków chemicznych. Stwierdzono obecność ponad 120 pracowników amerykańskich prywatnych formacji zbrojnych w miejscowościach Awdiejewka i Przyazowskie w obwodzie donieckim na Ukrainie, którzy wyposażyli ​​stanowiska strzeleckie w budynkach mieszkalnych i obiektach o znaczeniu publicznym.”

Kampania informacyjna prowadzona przez Waszyngton jest potrzebna, aby uzasadnić jakieś zdecydowane działania ze strony Ukrainy. Oczywiste jest, że będzie to dla niej kolosalny błąd. Jeśli w Donbasie zacznie się eskalacja, ucierpi ludność cywilna, Federacja Rosyjska nie będzie mogła stać z boku. To prawda, że ​​wojna na pełną skalę między Rosją a Ukrainą jest dla Stanów Zjednoczonych nieopłacalna. Waszyngton wykorzystuje Ukrainę jako stałe siedlisko napięć wzdłuż granicy z Rosją. Z kolei kijowscy politycy trzymają się tylko kurczowo swej władzy i profitów z jej sprawowania. Dlatego prawdopodobna jest raczej eskalacja ograniczona do jednego punktu (bądź może nawet kilku) frontu, i wprowadzenie pod ich pretekstem nowych sankcji wobec Rosji. Tak jak do tego doszło po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu cywilnego, celowo skierowanego nad rejon toczących się wówczas gwałtownych walk w pobliżu miejscowości Torez. O co oczywiście natychmiast oskarżono Rosję i separatystów. Proces w tej sprawie nadal trwa, choć minęło od tej tragedii prawie osiem lat, i nie skazano jeszcze żadnego z domniemanych sprawców. Mimo tego, że amerykańska administracja niemal natychmiast winę przypisała Rosji.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lotu_Malaysia_Airlines_17

*

A na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, strona ukraińska kontynuuje koncentrację sprzętu wojskowego wzdłuż linii kontaktu. 


„Z naruszeniem trzeciego akapitu Dodatkowych Środków personel wojskowy 36. Korpusu Piechoty Morskiej rozmieścił działo przeciwlotnicze ZU-23 na terenie prywatnego gospodarstwa domowego we wsi Pawłopol”– poinformował wczoraj, 16 stycznia, podczas briefingu Oleg Nikitin, oficjalny przedstawiciel Departamentu ML DRL.

Na tym samym odcinku frontu, według ostatniego raportu SMM OBWE formacje zbrojne Ukrainy nadal utrudniają bezpieczne loty bezzałogowych statków powietrznych Misji. Tak więc podczas lotu nad okolicą miejscowości  Kalinowo Mini-UAV SMM OBWE został poddany zakłóceniom sygnału GPS.

SMM OBWE po raz kolejny deklaruje utrudnianie pracy obserwatorów ze strony ukraińskiej.

Tym samym, aby uniemożliwić obserwatorom Misji rozpoznanie rozmieszczenia zabronionej broni na stanowiskach 25 i 95 brygady, do elektronicznego zagłuszania kanałów kontrolnych i nawigacyjnych podczas lotów UAV SMM OBWE w rejony miejscowości Kalinowo i Wierchnietoreckoje USZ korzystały ze stacji EW ‚Bukowel-AD’ z mobilnej grupy 502 oddzielnego batalionu EW.


Wszystkie fakty potwierdza Raport SMM OBWE nr. 9 z dnia 15 stycznia 2022 r.


Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu o godzinie 16:15, UZS z kierunku miejscowości Gnutowo przeprowadziły ostrzał w kierunku wsi Wiedeńskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (3 granaty). Tym samym minionej doby na donieckim odcinku frontu USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadły dwa granaty przeciwpancerne.

Podobna sytuacja była minionej doby na ługańskim odcinku frontu, gdzie USZ także 1 raz naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzelany został teren wsi Mołodieżnoje przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 i ciężkiego karabinu maszynowego.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 17 січня 2021 року.

Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті 22 липня 2020 року у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 16 січня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню.

У бік КАТЕРИНІВКИ збройні формування Російської федерації відкривали вогонь з автоматичних і станкових протитанкових гранатометів, а також стрілецької зброї.

Внаслідок дій ворога один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав поранення. Воїн перебуває в лікувальному закладі. Стан його здоров’я – задовільний.

Завдяки зусиллям наших воїнів рубежі українських підрозділів залишилися незмінними.

Станом на 7 годину ранку, 17 січня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.01.2022r.- 2400 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem w naszym nieszczęsnym kraju, cytat „Ukrainiec w Polsce powiesił się na znaku drogowym”;
  >https://www.instagram.com/p/CY0pz4lpIsI/
  Cytat „Według wstępnych danych Ukrainiec pracował w fabryce samochodów Volkswagena. Przyczyną samobójstwa mogą być problemy finansowe i nieporozumienia z żoną”;
  https://strana.today/news/371961-v-polshe-ukrainets-povesilsja-na-dorozhnom-ukazatele-prjamo-posredi-ozhivlennoj-trassy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Szefowa MSZ Germanistanu (dawniej Niemcy) Annalena Baerbock rozpoczęła „tournee dyplomatyczne” na Wschodzie. Najpierw ma pojawić się w Kijowie, a następnie ma polecieć do Moskwy gdzie jak stwierdziła m.in Baerbock chce rozmawiać z „rosyjskim kolegą o takich ważnych kwestiach w stosunkach dwustronnych jak nauka, kultura, handel, odnawialne źródła energii oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym”;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/13443461

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, artykuł z amerykańskiego ‚The Week” podsumowujący klęskę amerykańskiej ekspansji światowej po zakończeniu ‚Zimnej wojny” i wywoływanie w wyniku jej „małych wojen które nie zostały do tej pory zakończone”. Autor nazywa taką politykę „blefowaniem” któremu „tamę” postawił Putin w związku z sytuacją wokół Ukrainy;
  https://theweek.com/feature/opinion/1008963/putin-calls-americas-bluff-on-ukraine

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codzienność. W nocy 17 stycznia na podwórzu jednego z domów w Krychowcach na przedmieściach Iwano-Frankowska doszło do eksplozji w wyniku której ranny został 20-letni meżczyzna. Jak się okazało próbował on podłożyć ładunek wybuchowy w zaparkowanym na podwórzu BMW jednak zrobił to tak nieumiejętnie ze ładunek eksplodował w wyniku czego stracił rękę;
  https://galka.if.ua/vnochi-u-kryhivczyah-pidirvaly-bmw-cholovik-iz-vybuhivkoyu-zalyshyvsya-bez-ruky-video/
  Nocna wizyty w siedzibie rady miejskiej w Czerniowcach…
  https://bukinfo.com.ua/kryminal/z-yavylosya-video-yak-u-chernivcyah-huligan-vybyvav-dveri-miskoji-rady
  Plus przed jedną ze stacji metra w centrum Kijowa przechodnie znaleźli zakrwawione zwłoki mężczyzny;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4437893-vozle-metro-v-kyeve-nashly-okrovavlennyi-trup

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Dlaczego kazachscy „siłowicy” zawiedli?

  Bardzo dobra analiza sytuacji w przeddzień wybuchu kazachskiego ,,majdana”.
  Pokazuje jak Amerykanie i Brytyjczycy ,,wsiąkli” w Kazachstan Nazarbajewa.

  Wybrany fragment z artykułu:

  Od 2003 roku rozpoczął się nowy etap współpracy wojskowej między obydwoma krajami – podpisano pierwszy pięcioletni plan współpracy wojskowej (2003-2007), w ramach którego Stany Zjednoczone zaczęły udzielać Kazachstanowi wojskowej pomocy technicznej i szkolić kazachskich specjalistów jego uczelnie wojskowe. Od tego czasu przyjęto już cztery takie plany (na lata 2008-2012, 2013-2017 i 2018-2022).

  Od 2008 roku na bazie wojskowego instytutu wojsk lądowych Republiki Kazachstanu działa ośrodek szkoleniowy NATO „KAZCENT”. Jest to jedyne certyfikowane centrum szkoleniowe NATO w Azji Centralnej.

  ,, W 2017 roku Kazachstan i Stany Zjednoczone podpisały kolejny pięcioletni plan współpracy wojskowej na lata 2018-2022. Dokument został podpisany w Waszyngtonie podczas dwustronnych konsultacji obronnych między Kazachstanem a Stanami Zjednoczonymi.

  Dlatego też nie powinno dziwić zdezorientowanie szefa Departamentu Stanu, który zażądał od Kazachstanu wyjaśnienia apelu o pomoc do OUBZ i nie jest ono tak nieuzasadnione.”
  (…)

  Przez całe 30 lat „wektorowego bogactwa” Kazachstan stopniowo przekształcił się w poligon, na którym Pentagon i jego sojusznicy z NATO ćwiczą metody prowadzenia działań bojowych zbliżone do rzeczywistych, w warunkach zbliżonych do klimatu i geograficznego – Rosji i Chin.

  „ Trenuj razem, aby walczyć razem” – tak brzmiało motto ćwiczeń Steppe Eagle 2018 w Centrum Szkolenia Armii USA w Karolinie Południowej (USA) trzy lata temu.

  Jeśli Rosja jest oficjalnym przeciwnikiem wojskowym USA, jak to hasło może być zgodne z art. 1 CST podpisanego przez Kazachstan?
  (…)

  Czytaj dalej:
  https://cont.ws/@Prikhojanka/2178545

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT białorusko-ukraińskie, czyli lider Białorusi Łukaszenka kolejny raz oskarżył strone ukraińską o skoncentrowanie sił wojskowych na granicy Ukrainy z Białorusia. Według Łukaszenki ma to byc robione pod pozorem „ochrony granicy przed migrantami” choć na Ukrainę, chociaż żaden z migrantów by na Ukrainę nie chciał trafić ponieważ uciekają z niej nawet Ukraincy. Podobna koncentracja sił wojskowych ma także trwać na na granicach Białorusi z RP oraz państwami bałtyckimi;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4437905-lukashenko-zaiavyl-o-stiahyvanyy-voisk-ukrayny-k-hranytse

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W temacie wstępniaka

  Ukraińskie siły rządowe przed weekendem przeprowadziły ćwiczenia wojskowe we wschodniej części kraju. To wszystko w obliczu rosnącego napięcia na granicy z Rosją. Na udostępnionym agencji Associated Press nagraniu widać czołgi i pojazdy opancerzone. Dzień później ukraiński wywiad wojskowy podał, że separatyści rozpoczęli własne ćwiczenia, w których uczestniczyli rosyjscy oficerowie.
  https://wideo.wp.pl/konflikt-rosja-ukraina-kijow-przeprowadzil-przy-wschodniej-granicy-cwiczenia-wojskowe-6727310393947777v

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W temacie ataku hakerów na rządowe witryny na Ukrainie. Strona ukraińska podaje, że atak był dużo bardziej dotkliwy w skutkach niż pierwotnie zakładano.

  Zeszłotygodniowy cyberatak na Ukrainę może okazać się dużo gorszy w skutkach, niż początkowo myślano-stwierdzi Microsoft.
  Amerykańska korporacja na razie nie wyśledziła sprawców ataku, ale ostrzega, że jego łupem mogło paść dużo więcej systemów informatycznych, niż zakładano. Im dłużej pracownicy Microsoftu przyglądają się sprawie, tym więcej ofiar ataku udaje się wykryć
  https://www.telepolis.pl/tech/wydarzenia/ukraina-cyberatak-skutki-microsoft-malware

  Atak na ukraińskie rządowe zasoby internetowe obejmował nie tylko modyfikację stron startowych, lecz był bardziej złożony – poinformowała dzisiaj ukraińska cyberpolicja. Jak dodano, hakerzy zniszczyli „szereg zewnętrznych zasobów informacyjnych”.
  https://naszdziennik.pl/swiat/249268,ukraina-zniszczono-czesc-zasobow-informacyjnych.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ciekawostka gospodarcza.

  Gaz-System oraz Net4Gas uruchomiły konsultacje propozycji projektu zdolności przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Czech, podał Gaz-System. Jednocześnie spółka oraz Gas Transmission System Operator of Ukraine uruchomiły konsultacje propozycji projektu zdolności przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Ukrainy. Konsultacje potrwają do 17 marca br.
  https://inwestycje.pl/biznes/gaz-system-konsultacje-zdolnosci-przyrostowej-polaczen-z-czecham
  Komentarz: Zarówno rząd w Kijowie jak i w Warszawie stara się stworzyć dodatkowe linie gazociągów. Dla Polski jest to sposób na zakup rosyjskiego gazu od sąsiadów: Czech, Słowacji i Niemiec. Jako, że te kraje „nie podpadły” Kremlowi mają wynegocjowane ceny za niebieskie paliwo na dużo niższym poziomie niż Polska.
  Dla Ukrainy utworzenie nowych połączeń z Polską to jedno z zabezpieczeń w razie odcięcia gazu ze strony Rosji (co może się zdarzyć już pod koniec 2024).

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Hej Ławrow!!!

  W przeddzień Nowego Roku powiedziałeś, że stosunki między Rosją a UE przypominają Kamasutrę, a teraz mówisz, że UE jest impotentna….

  Co się stało w ciągu dwóch tygodni???

  Polubione przez 4 ludzi

 11. A USA zamierzają walczyć z Rosją do ostatniego Ukraińca i Polaka

  Stany Zjednoczone chcą, aby Ukraina była dla Rosji drugim Afganistanem
  Administracja Joe Bidena szykuje program masowego wsparcia dla ukraińskiej wojny partyzanckiej na wypadek rosyjskiej inwazji. Polsce przypadnie w niej rola zaplecza dla ruchu oporu.
  Zdaniem „New York Timesa” chodziłoby o stworzenie dziesiątek tysięcy dwu–trzyosobowych grup bojowych, których likwidacja przez Rosjan byłaby niezwykle trudna. Dzięki temu Moskwa nie miałaby praktycznie możliwości utworzenia skutecznej administracji na zajętych terytoriach. Polska, ale też Słowacja i Rumunia miałyby w takim scenariuszy odgrywać rolę zaplecza, gdzie ukraińskie oddziały byłyby szkolone i mogły z powrotem być przemycane w rejon walk.
  https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art19292671-stany-zjednoczone-chca-aby-ukraina-byla-dla-rosji-drugim-afganistanem

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Newsy z Juseej

  Waszyngton.
  Półki sklepowe są wszędzie puste. Ich ukończenie może zająć tygodnie. Szczególnie brakuje wołowiny, wieprzowiny, jajek, a nawet syropu klonowego. Jedną z przyczyn jest kryzys logistyczny, który trwa od zeszłego lata, covid, zamykanie rzeźni.
  .https://t.me/coolnews1/1015

  ***********.

  Los Angeles, Kalifornia.
  W Los Angeles trwają włamania do pociągów. Tu Lincoln Heights. Jak okiem sięgnąć, są tam splądrowane paczki. Torby Amazon, pudełka UPS, nieużywane testy Covida, przynęty wędkarskie, długopisy epi. Kontenery cargo są otwierane w ruchu.

  * jeden z najstarszych w Los Angeles. Jest to gęsto zaludniony obszar z dużym odsetkiem Latynosów, Azjatów i wyspiarzy Pacyfiku.
  https://t.me/coolnews1/1021

  ************.

  Los Angeles, Kalifornia. W Los Angeles trwają włamania do pociągów.
  Tam. Załadowane pociągi często stoją przed rozładunkiem, który jest używany przez bandytów do otwierania kontenerów i łupienia.
  https://t.me/coolnews1/1023
  .

  Polubione przez 4 ludzi

 13. „UKROCYRKU” z „Panem Hetman” Poroszenka w roli głownej ciąg dalszy. Jeszcze w Warszawie przed wylotem do Kijowa jeden z działaczy ugrupowania Poroszenki „Europejska Solidarnosć”…podłożył nogę dziennikarzowi zadającemu „niewygodne” pytania”. Jak sie okazało „dowcipniś” to Mychajło Zabrodskij do niedawna głównodowodzacy ukraińskich sił powietrzno-desantowych…
  https://strana.today/news/372039-v-aeroportu-varshavy-postavili-podnozhku-zhurnalistu-zadavshemu-vopros-poroshenko.html
  Z kolei pod sądem gdzie odbywa sie rozprawa „Pana Hetmana” jego POROCHOBOTY napadły na dziennikarza kanału ukroTV „Nasz” (którego właściciel powiązany jest z Achmetowem);
  https://strana.today/news/372060-v-kieve-pod-pecherskim-sudom-napali-na-zhurnalista-telekanala-nash.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Notowania Giełdy gazowej w Kijowie.
  Oraz radość Ukraińców.

  ONENOTE:///C:\USERS\KOZAC\ONEDRIVE\DOKUMENTY\NOTESY%20PROGRAMU%20ONENOTE\MÓJ%20NOTES\NOWA%20SEKCJA%201.ONE#GIEŁDA%20GAZOWA%20W%20KIJOWIE&SECTION-ID={7484D60A-7915-4699-907F-8C6715D63B29}&PAGE-ID={223F5DB0-C392-4CCF-ABA5-23BC9015FC59}&OBJECT-ID={807D955B-86A3-4E40-9977-6551158E83E0}&16

  Polubienie

 15. W temacie gazowym. Przebywajaca z wizyta w Kijowie niemieckiego MSZ Annalena Baerbock ogłosiła, że ​​Berlin planuje w najbliższym czasie otworzyć na Ukrainie…”biuro wodorowej dyplomacji”. Co ciekawe podobne oświadczenie wygłosił jeszcze w zeszłym roku Ambasador RFN w moskwie;
  https://strana.today/news/372028-berbok-zajavila-chto-berlin-skoro-otkroet-v-kieve-bjuro-po-vodorodnoj-diplomatii.html
  „Financial Times” spekuluje ze już wkrótce może dojść do rozpadu koalicji rządzącej w Berlinie. Powodem mają być „rozdźwięki w sprawie NS2” pomiędzy SPD a „Zielonymi” (czyli to o czym było od dawna wiadome);
  https://strana.today/news/372022-koalitsii-hermanii-mohut-razrushitsja-iz-za-raznohlasij-po-povodu-severnoho-potoka-2.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Tymczasem Londyn poinformował o wysłaniu uzbrojenie Ukrainie, jednocześnie brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace zarzeka się że są to tylko „lekkie przeciwpancerne systemy broni defensywnej” oraz ze „Nie jest to broń strategiczna i nie stanowi zagrożenia dla Rosji. Ma służyć do samoobrony”;
  https://www.reuters.com/world/uk/uk-says-supplying-ukraine-with-weapons-system-defend-against-russia-2022-01-17/

  Polubione przez 3 ludzi

 17. I powrót na Ukrainę, czyli UKRAIŃSTWO w pełnej krasie. ‚Etatowy konfabulant” czyli oficer rezerwy ukraińskich sił zbrojnych Ołeksij Arestowicz, który najpierw „nienawidził Poorszenkę” i dlatego zatrudnił się jako „doradca” szefa Biura Zełenskiego (oraz przedstawiciel Ukrainy na rozmowach w Mińsku) po powrocie Poroszenki na Ukraine ogłosił ze rezygnuje że stanowiska „doradcy” Biura Prezydenta Ukrainy i oskarżył Zełenskiego o „oszukanie swoich wyborców”;
  https://strana.today/news/372057-aleksej-arestovich-napisal-zajavlenie-i-ushjol-s-posta-sovetnika-andreja-ermaka.html

  Polubione przez 3 ludzi

 18. OT w sprawie kolejnych „sankcji przeciwko FR” w szczególności „odłączenie FR od systemu SWIFT” którymi „rajcują się” od lat mediomatoły.pl. Cytat „Według niemieckiej gazety Handelsblatt , powołującej się na źródła rządowe, Stany Zjednoczone i Unia Europejska wykluczyły odłączenie rosyjskich banków od systemu SWIFT jako opcję ewentualnych sankcji…Według niej, zamiast tego przygotowywane są ukierunkowane środki ekonomiczne skierowane przeciwko największym instytucjom kredytowym. Niemcy obstają przy wyjątkach, ponieważ w przeciwnym razie mogą pojawić się przeszkody w płaceniu za gaz i ropę z Rosji, pisze gazeta”;
  https://ria.ru/20220117/swift-1768266391.html
  Plus cytat „Wartość rubla gwałtownie wzrosła po wiadomości o niechęci Zachodu do odłączenia Rosji od SWIFT”;
  https://quote.rbc.ru/news/article/61c430eb9a79475075c8fa61

  Polubione przez 4 ludzi

 19. Największy samolot świata An-225 Mriya utknął w Polsce
  10 stycznia 2022,

  Firma Antonov wysłała specjalistów do sąsiedniego kraju.
  Największy samolot świata uszkodził podwozie przed startem z polskiego miasta Rzeszowa.
  Informuje o tym ukraińska agencja UNIAN.
  Nie ogłoszono harmonogramu rozwiązywania problemów.

  https://ren.tv/news/v-mire/925631-samyi-bolshoi-samolet-v-mire-zastrial-v-polshe-iz-za-polomki-shassi?utm_source=smi2

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.