Wojna domowa na Ukrainie 19.01.2022r.- 2402 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 668.

Niemcy i Ukraina chcą rozpocząć nową dyplomatyczną inicjatywę w konflikcie z Rosją dążąc do ożywienia tzw. formatu normandzkiego.

Problem ożywienia formatu normandzkiego omawiali szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock i ukraiński szef dyplomacji Dmytro Kuleba na spotkaniu w Kijowie.

„Dyplomacja jest jedynym realnym sposobem na rozładowanie obecnej, bardzo niebezpiecznej sytuacji”– oświadczyła po spotkaniu Annalena Baerbock.

Zaplanowała ona promować pomysł podjęcia nowych rozmów także podczas spotkania z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem we wtorek w Moskwie. Poinformowała, że uzgodniła ze swoim francuskim kolegą Jean-Yves Le Drianem, że zrobi wszystko, co możliwe, aby format normandzki wrócił na właściwe tory. Ponadto, wkrótce zamierza udać się wraz z Le Drianem na linię konfliktu we wschodniej Ukrainie. Kuleba zaproponował zorganizowanie w najbliższym czasie spotkania na szczeblu czterech ministrów spraw zagranicznych.

W 2015 roku, przy mediacji rządów w Berlinie, Paryżu i Moskwie Kijów i reprezentanci donieckich republik podpisali porozumienie mińskie, którego celem jest zaprowadzenie pokoju na wschodzie Ukrainy, gdzie armia ukraińska atakuje mieszkańców Donbasu w celu ich pacyfikacji dążeń separatystycznych. Według szacunków ONZ, od 2014 roku w walkach między obiema stronami w Donbasie zginęło jak do tej pory ponad 14 tys. osób.

Baerbock na spotkaniu w Kijowie określiła sytuację w rejonie konfliktu „bardziej niż przygnębiającą”– z czym w zupełności się zgadzam. Ale natychmiast dodała, że jest dla niej jasne, iż integralność terytorialna Ukrainy jest poza dyskusją. Niemcy „zrobią wszystko”, aby zagwarantować Ukrainie bezpieczeństwo, zaś gdyby Rosja zaatakowała Ukrainę, miałoby to „wysoką cenę (…) i podchodzimy do tego bardzo poważnie”– powiedziała Baerbock.

W kwestii dostaw broni przez Niemcy minister trzymała się dotychczasowej linii Berlina, mówiąc że „stanowisko niemieckiego rządu w kwestii dostaw broni jest dobrze znane i jest zakorzenione także w naszej historii”.

Jednak w RFN pojawiają się już inne głosy, np. szef monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfgang Ischinger zaapelował, by nie wykluczać z góry dostaw broni. Trzeba doprowadzić do sytuacji, w której cena dla Rosji w przypadku akcji militarnej byłaby tak wysoka, „aby się to jednak nie opłacało”– powiedział w programie „Bild Live”. Jego zdaniem, w obecnej sytuacji dobrze jest niczego nie wykluczać, „ani masowych sankcji gospodarczych, ani dostaw broni przez UE, w tym broni defensywnej”.

Poza tym, ekspert ds. polityki zagranicznej Norbert Röttgen z CDU ostrzegł przed zmniejszeniem „potencjału odstraszania” wobec Rosji.

„Zdecydowanie radzę wszystkim graczom politycznym, aby w tej krytycznej fazie nie odkładali na bok potencjału odstraszania Rosji”– powiedział w programie RTL/ntv.

W Kijowie, ukraiński minister spraw zagranicznych tak skomentował stanowisko Baerbock w sprawie broni: „Wiemy, gdzie możemy dostać jaką broń, i wiemy, jak jej użyć do obrony naszego terytorium”.

W związku z dużym cyberatakiem na ukraińskie strony rządowe w zeszłym tygodniu, Baerbock zaoferowała przysłania ekspertów z niemieckiego Federalnego Urzędu Bezpieczeństwa Informacji (BSI) w celu wsparcia i rozpoznania.

Dodam, że Moskwa odrzuciła oskarżenia o udział w ataku hakerskim.

W ostatnich tygodniach Rosja rozstawiła w pobliżu granicy z Ukrainą ok. 100 tys. żołnierzy w celu zabezpieczenia swoich interesów regionalnych- do czego ma suwerenne i niekwestionowane prawo. Jednak Zachód pod wpływem nacisków Stanów Zjednoczonych zaczął sugerować, że Rosja szykuje się inwazji na Ukrainie.

Moskwa odrzuca te obawy. Kreml zapewnia, że Rosji zależy na gwarancji bezpieczeństwa. Prezydent Władimir Putin domaga się od NATO m.in. zobowiązania, że Ukraina nie zostanie przyjęta do transatlantyckiego sojuszu wojskowego.

Sojusz ze swej strony kategorycznie odrzuca takie zobowiązanie i domaga się wycofania wojsk rosyjskich z obszaru przygranicznego. W ubiegłym tygodniu Ławrow wezwał NATO i USA do szybkiej i pisemnej odpowiedzi na rosyjskie żądania.

Do kwestii tej odniosła się także Annalena Baerbock w Kijowie:

„Żaden kraj nie ma prawa dyktować innemu krajowi, do jakich sojuszy może wejść. Ale gotowość do poważnego dialogu z Rosją istnieje”– zapewniła niemiecka minister.

Przed wyjazdem do Kijowa i Moskwy oświadczyła w Berlinie: „Jako nowy rząd federalny chcemy mieć dobre i stabilne stosunki z Rosją”.

Baerbock wybrała na datę swojej inauguracyjnej wizyty w Kijowie 30 rocznicę wznowienia stosunków dyplomatycznych między Niemcami a byłą Ukraińską Socjalistyczną Republiką Radziecką, jaką była wówczas Ukraina. O czym oczywiście niektórzy Ukraińcy nie chcą pamiętać. A taki wybór daty odwiedzin nie jest przypadkowy i bardzo symboliczny, przypominając Ukraińcom o ich niedalekiej przeszłości i ich miejsca w realiach współczesnej Europy.

Po spotkaniu w Kijowie, szefowa niemieckiej dyplomacji udała się do Moskwy, gdzie kolejny już raz powtórzyła swe wezwanie do wznowienia rozmów w formacie normandzkim.

Ponownie też zagroziła Rosji, że w wypadku eskalacji militarnej poniesie ona srogie konsekwencje „nawet jeśli będzie się to wiązało z wysoką ceną ekonomiczną”.


Nie ma „żadnej alternatywy” dla dialogu- stwierdziła Annalena Baerbock na wspólnej konferencji prasowej z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Sergiejem Ławrowem. Dodała, że kolejne spotkanie w sprawie konfliktu na Ukrainie powinno odbyć się w formacie normandzkim– czyli z udziałem Ukrainy i Rosji przy mediacji Niemiec i Francji. Jednocześnie ostrzegła Moskwę przed dalszą eskalacją militarną. Niemcy będą bronić europejskiego porządku pokoju i bezpieczeństwa, „nawet jeśli będzie się to wiązało z wysoką ceną ekonomiczną”.

W odpowiedzi na to Ławrow wyjaśnił niemieckiej minister, że Rosja nie jest stroną konfliktu w rozmowach o Ukrainie.

Ze swej strony Baerbock podkreśliła, że „ważne jest, aby ponownie wypełnić proces normandzki życiem”, dodając, że dobrze się stało, że wszyscy zgadzają się co do potrzeby realizacji planu pokojowego z Mińska.

Przypomnę, że uzgodniony w 2015 roku w stolicy Białorusi plan pokojowy ws. konfliktu na południowym-wschodzie Ukrainy z winy tego kraju nie jest obecnie realizowany.

W sprawie gwarancji bezpieczeństwa ze strony Zachodu, których domaga się Rosja, Baerbock odpowiedziała, że „jesteśmy gotowi do poważnego dialogu na temat wzajemnych porozumień i kroków, które przyniosą większe bezpieczeństwo wszystkim w Europie”.

„Rozmowy w ramach Rady NATO-Rosja i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w zeszłym tygodniu były pierwszym krokiem w tym kierunku”– dodała szefowa niemieckiej dyplomacji.

W kwestii spotkania w formacje normandzkim Ławrow jest jednak innego zdania, mówiąc, że „dla nas nie jest ważne to, kiedy się spotykamy, ale dlaczego się spotykamy”.

Po raz kolejny zarzucił Ukrainie, że nie wdrożyła decyzji z ostatniego spotkania w Paryżu pod koniec 2019 roku.

Natomiast w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa Ławrow dodał, że Rosja czeka teraz na pisemne propozycje Zachodu. Chodzi to o to, że Moskwa domaga się zaprzestania rozszerzania NATO na wschód i rezygnacji z przyjęcia Ukrainy i Gruzji do Sojuszu.

Na zakończenie spotkania szefowa niemieckiej dyplomacji zaznaczyła, że jest świadoma „głębokiego wymiaru historycznego stosunków między naszymi krajami”, co podkreśliła złożeniem wieńca przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Moskwie- za ofiary II wojny światowej.

„Historyczne głębokie powiązania, a także historyczny ból między naszymi dwoma krajami pozostanie zawsze mandatem dla dzisiejszej polityki i dla przyszłych pokoleń. A za pojednanie po okropnościach dyktatury nazistowskiej pozostajemy narodowi rosyjskiemu dozgonnie wdzięczni”– powiedziała Annalena Baerbock, co zabrzmiało z lekka fałszywą nutą wobec tego, że Niemcy nie chcą dostrzec bardzo wyrazistego problemu odradzającego się faszyzmu ukraińskiego w postaci jego odmiany- banderyzmu.

W sumie, stosunki między Moskwą a Berlinem znajdują się obecnie w punkcie krytycznym. Po zabójstwie na zlecenie Gruzina w berlińskim parku Tiergarten w sierpniu 2019 roku niemiecki sąd skazał niedawno domniemanego agenta rosyjskich służb specjalnych i oskarżył Moskwę o „terroryzm państwowy”.

W efekcie oba kraje wydaliły wzajemnie swoich dyplomatów. Niemcy obwiniają także Rosję o ataki hakerskie na Bundestag w 2015 roku oraz o atak na przeciwnika Kremla Aleksieja Nawalnego przy użyciu zakazanego konwencjami międzynarodowymi środka chemicznego Nowiczok.

Ze swej strony Moskwa ma pretensje do Berlina z powodu zakazu nadawania na terenie Niemiec telewizyjnego programu RT w języku niemieckim. A przecież, jakoby w RFN- tak jak i na całym Zachodzie- fundamentem demokracji jest wolność słowa. Tu okazuje się, że jednak jest inaczej.

Wyjazd do Moskwy szefowej niemieckiej dyplomacji wpisuje się w prowadzoną obecnie wobec Rosji zmasowaną ofensywę dyplomatyczną, gdzie do kolejnych rund spotkań szykują się następni wiodący politycy Zachodu.

*

A tym czasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, żołnierz Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) został ranny w eksplozji ładunku wybuchowego podczas wyposażania stanowisk w pobliżu wsi Nowoługańskoje.
„W trakcie prac inżynieryjnych nad wyposażeniem stanowiska do strzelania z AGS-17 w rejonie osady Nowoługańskoje, w wyniku eksplozji urządzenia wybuchowego, żołnierz 2 batalion 30 brygady, szeregowiec Krasin, otrzymał rany odłamkami w klatkę piersiową”– poinformował przedstawiciel służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL Aleksander Mazeikin.


Poza tym, USZ rozmieściły pojazdy opancerzone w pobliżu osiedla miejskiego Wrubówka.

„W strefie odpowiedzialności 24 brygady zauważono obecność opancerzonego wozu rozpoznawczego i patrolowego BRDM-2 w pobliżu wsi Wrubówka”–  poinformowała służba prasowa Departamentu Milicji Ludowej ŁRL.

Natomiast, na donieckim odcinku frontu według ostatniego raportu SMM OBWE formacje zbrojne Ukrainy nadal utrudniają bezpieczne loty bezzałogowych statków powietrznych Misji. 

Na przykład bezzałogowe statki powietrzne krótkiego zasięgu SMM OBWE były narażone na zakłócenia sygnału GPS podczas przelotu nad obszarami w pobliżu osiedli Nikołajewka, Wiesełoje, Aleksandro-Kalinowo, Kalinowo, Pionerskoje.

Misja OBWE nadal odnotowuje prowadzenie działań zbrojnych w rejonie wycofywania nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu wojskowego USZ w strefie bezpieczeństwa:

-1 transporter opancerzony (BTR-70) w pobliżu osady Nowobachmutówka.

Poza tym, w raporcie nr. 10/2022 z dnia 17 stycznia 2022 r. Misja OBWE opublikowała dane z monitoringu prowadzonego w celu wyjaśnienia kwestii oświadczenia głównego departamentu wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, które jest aktywnie rozgłaszane przez Ukrainę, np. za pośrednictwem mediów w Polsce:

„16 i 17 stycznia Misja podjęła działania następcze w związku z doniesieniami o możliwym wycieku amoniaku w zakładzie w Gorłówka (niekontrolowana przez rząd, 39 km na północny wschód od Doniecka). SMM zauważył, że sytuacja jest spokojna. Misja będzie nadal wyjaśniać informacje.”

DRL wyraziła wdzięczność Misji za niezwłoczne monitorowanie sytuacji i weryfikację informacji. Władze DRL wezwały stronę ukraińską do zaprzestania spekulacji na temat „chemii”, aby nie wprowadzać w błąd społeczności światowej i nie zastraszać miejscowej ludności.

Natomiast, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu prowadząc o godzinie 16:25, z kierunku osady Opytnoje w stronę miejscowości Spartakus- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (6 min).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 19 січня 2021 року.

Сала Україні!

Упродовж минулої доби, 18 січня, та станом на 7 годину ранку поточної доби з боку російсько-окупаційних військ порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.01.2022r.- 2402 dzień od nowego rozejmu.

 1. Jakie uzbrojenie Wlk. Brytania wysłała (sprzedała) Ukrainie/ Cytat „Nie udzielono szczegółowych informacji jakie to uzbrojenie, lecz informacja o zasięgu 600 metrów i zdolności do zwalczania czołgów wskazują na jednorazowe wyrzutnie pocisków kierowanych NLAW firmy Saab”;
  https://defence24.pl/technologie/przeciwpancerny-nlaw-co-wielka-brytania-dostarczyla-ukrainie-komentarz
  I potwierdzenie czyli filmik z rozładunku transportu na ukraińskim lotnisku;
  https://strana.today/news/372293-video-s-razhruzkoj-v-aeroportu-ukrainy-britanskikh-protivotankovykh-hranatomjotov.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Przytoczę tylko komentarz jednego z użytkowników forum defence24:

   Tani35
   18 styczeń (16:45)

   Ten granatnik nie jest szwedzki tylko brytyjsko szwedzki. Bo cała elektronika jest brytyjskiego Thalesa. To nie pomoc ale pozbycie sie problemu. Sprzedali sprzęt stokowy 12-13 letni przy 20 latach życia. Będą ukry mieli ruską ruletkę. Odpali? Nie odpali? Trafi czy nie? UK oszczędzi na utylizacji. Zresztą i Javeliny nie szaleją bo są stare też. To jest pomoc?

   Polubione przez 6 ludzi

 2. Zgodnie z zapowiedziami do Kijowa przybył sekretarz stanu USA Blinken…
  https://strana.today/news/372299-hossekretar-ssha-entoni-blinken-pribyl-v-ukrainu-foto.html
  …ale „zapachniało” znowu „zdradą” ponieważ z Kijowa ma lecieć do Genewy na spotkanie z…szefem MSZ FR Ławrowem;
  https://strana.today/news/372286-posle-vizita-v-kiev-hossekretar-ssha-blinken-vstretitsja-s-hlavoj-mid-rf-lavrovym-v-zheneve.html

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Znowu „ożywił sie” lider Turcji „sułtan” Erdogan który kolejny raz wystąpił z „inicjatywą pokojową” mającą na celu zakończenie „kryzysu ukraińskiego” czyli zaprosił na rozmowy pokojowe do Turcji liderów FR i Ukrainy. Cytat „Powiedział o tym oficjalny przedstawiciel Erdogana, Ibrahim Kalyn, donosi gazeta Sabah .
  „Turcja jest gotowa odegrać jakąkolwiek rolę w zmniejszeniu napięć między Federacją Rosyjską a Ukrainą. Prezydent Erdogan prowadzi rozmowy zarówno z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, jak i prezydentem Ukrainy Władimirem Zełenskim. W rzeczywistości zaprosił ich nawet do przyjazdu do Turcji, jeśli chcą spotkać i rozwiązać ich problemy i nieporozumienia”;
  https://strana.today/news/372300-erdohan-predlozhil-putinu-i-zelenskomu-provesti-perehovory-v-turtsii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „Zdrada” ze strony Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) która w opublikowanym przez siebie raporcie dotyczacym przymusowego lądowania w Mińsku samolotu linii „RyanAir” na pokładzie którego znajdował się ówczesny „redaktor” portalu ‚NEXTA” Roman Protasiewicz zdementowała informacje poddawane przez mediomatoły jakoby lądowanie w Mińsku wymusił MiG-29 należący do białoruskich sił zbrojnych. Według raportu ICAO białoruski MiG-29 który miał „wymusić” lądowanie samolotu z Protasiewiczem na pokładzie znajdował sie od niego w odległości…55 km. Nie ustalono także czy i jakie państwo miało stać za zawiadomieniem o podłożeniu ładunku wybuchowego na pokładzie samolotu w zwiazku z czym jego piloci SAMI podjęli decyzje o tym by wylądować awaryjnie w Mińsku;
  https://strana.today/news/372296-ikao-obnarodovala-otchet-po-intsidentu-s-samoletom-ryanair-v-kotorom-letel-protasevich.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Tymczasem w kijowskim sądzie odbyła się kolejna rozprawa w „sprawie Poroszenki”, który decyzją sądu bedzie mógł przebywać na wolności, zatrzymano mu tylko paszport. Pod siedzibą sądu doszło do starć POROCHOBOTÓW, wzmocnionych bandami „ukropatriotów” (m.in ultrabanderowca Korczyńskiego). W linku relacja „na żywo”;
  https://strana.today/news/372298-sud-po-poroshenko-19-janvarja-video-i-onlajn-transljatsija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT z UE. Lider Francji Emanuel Macron podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim poinformował że UE w nadchodzących tygodniach opublikuje odpowiedź na rosyjskie propozycje dotyczące „gwarancji bezpieczeństwa”. Cytat „Macron zaznaczył, że unijne propozycje dotyczące stabilności będą dyskutowane w NATO i dopiero wtedy staną się tematem przyszłych rozmów dyplomatycznych…„Musimy je wypracować wśród Europejczyków, podzielić się nimi z naszymi sojusznikami w NATO, a następnie zaproponować do negocjacji z Rosją”;
  https://strana.today/news/372365-evrosojuz-opublikuet-otvet-na-predlozhenija-rf-po-bezopasnosti-v-blizhajshie-nedeli.html
  „Haniebnej zdrady” z kolei dopuscił się wicepremier i minister gospodarki Słowacji Richard Sulík który w wywiadzie dla słowackich mediów powiedział ze FR powiedział, że Rosja nie zwróci Ukrainie „anektowanego Krymu” dlatego tez potrzebne jest „rozwijanie stosunków z FR’ w szczególności rozwiązanie sprawy antyrosyjskich sankcji które nie przynoszą ządnych efektów a za to szkodzą słowackim eksporterom;
  https://strana.today/news/372343-ministr-ekonomiki-slovakii-zajavil-chto-krym-ostanetsja-chastju-rossii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. OT z FR, czyli „Madame Pokłońska” znowu „strzeliła focha” 🙂 Cytat „Natalia Pokłońska odmówiła wyjazdu jako ambasador FR na Wyspy Zielonego Przylądka…Mianowana ambasadorem Rosji w Republice Zielonego Przylądka i obiecująca nauczenie miejscowej ludności gotowania barszczu ukraińskiego , była „prokuratorka” Krymu Natalia Pokłońska zrezygnowała z tej misji dyplomatycznej ze względu na sprawy osobiste. Rosyjskie MSZ potwierdziło już tę informację”;
  https://strana.today/news/372319-natalja-poklonskaja-otkazalas-ekhat-poslom-v-kabo-verde-po-lichnym-obstojatelstvam.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Kijowska prokuratura poinformował o zatrzymaniu dyrektora jednego z kijowskich centrów chorób dziecięcych i jego trzech współpracowników pod zarzutem fałszowania zaświadczeń o szczepieniach przeciw COVID-19. Jak sie okazało w proceder zamieszana był także była wiceszefowa ukraińskiego resortu polityki społecznej (za rządów Hrojsmana i Poroszenki) Ołeksandra Czurkina;
  https://korrespondent.net/ukraine/4438745-poddelka-COVID-dokumentov-eks-zamhlavy-mynsotspolytyky-obiavyly-podozrenye

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Przewodniczący proprezydenckiej frakcji „Sługa narodu” w Radzie Najwyższej Ukrainy Dawid Arachamija że podana wczoraj przez „The New York Times” informacja o „ewakuacji przedstawicielstw FR na Ukrainie” jest „fejkiem”. Nie wyjaśnił jednak kto moze stać za rozprzestrzenianiem takich „fejków” stwierdzajac tylko ze odbijają się one negatywnie na sytuacji ekonomicznej Ukrainy. Warto przy tym przypomnieć ze MSZ FR oskarżyło o „puszczenie” tego ‚fejka” SBU;
  https://strana.today/news/372328-david-arakhamija-prokommentiroval-fejkovye-novosti-zapadnykh-smi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. OT militarne

  Ukraińskie Ministerstwo Obrony wydało zalecenie dotyczące budowy nowego BWP dla UA. Nowy pojazd bojowy ma pływać i posiadać masę nie większą niż 18 ton. Jak oceniają eksperci takie parametry nie da się osiągnąć bez ryzyka dla operatorów.
  Przykładowo, polski „Borsuk” czyli następca BWP-1 też ma możliwość pływania jednak pomimo tego waży 25 ton. I za brak należytego opancerzenia jest krytykowany przez żołnierzy. Inne kraje w ogóle zrezygnowały z opcji „pływania” i skupiły się na pancerzu i bezpieczeństwie załogi – pojazdy z Niemiec ważą ponad 40 ton.
  Na razie jedynym ukraińskim projektem, który nie przekracza 18 ton wagi (warunek ukraińskiego MON) jest pojazd Kevlar-E. Taki dziwny tworek zbudowany na bazie MT-LB, mający osiągi gorsze niż przestarzałe już BWP-1 i 2.
  Nie wiem co kombinują urzędnicy z Ukrainy. Może nie mają środków i chcą przedłużyć dialog techniczny? Może właśnie wybrali ten „tworek” za zwycięzcę i liczą na sowite łapówki?
  https://uk.wikipedia.org/wiki/Кевлар-Е
  https://www.ukrmilitary.com/2022/01/nova-bmp-po-ukrainski.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/MT-LB

  Polubione przez 3 ludzi

 11. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1488460 Любовь это…
  https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1488584 суммы, которые USAID за 10 лет выделило на проекты в странах бывшего СССР
  https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1488617 Министр обороны Венесуэлы отреагировал на возможность размещения российских ракет
  https://pl.sputniknews.com/20220118/mur-na-skale-naszych-mozliwosci-17017802.html
  https://pl.sputniknews.com/20220118/janusz-lewandowski-niezawodny-promotor-pisizmu–17024691.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Władze w Kijowie wyjaśniają blokadę tranzytu kolejowego przez terytorium Ukrainy do Polski pracami remontowymi. Źródła, cytowane w środę przez portal Dzerkało Tyżnia, zaznaczają, że tory rzeczywiście wymagały remontu, ale nie dementują też opinii, że prace stały się pewnego rodzaju narzędziem nacisku na Warszawę.
  Ukraińscy urzędnicy, z którymi Dzerkało Tyżnia rozmawiało na zasadzie anonimowości, „nie dementując słów Polaków o tym, że prace remontowe stały się pewnym narzędziem nacisku na Warszawę, zaznaczają: prawdą też jest to, że tory wymagały remontu”.
  Jak pisze Krawczenko, Kijów chce przenieść kwestię zezwoleń przewozowych na poziom UE. Ukraina sformułowała wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie konsultacji na podstawie art. 136 układu stowarzyszeniowego. Według informacji portalu wniosek ma być przekazany Brukseli „w najbliższym czasie”.
  Autor zastanawia się, jak decyzja ukraińska o zwróceniu się do UE odbije się na stosunkach obu krajów. – Biorąc pod uwagę ryzyko rosyjskiego wtargnięcia i to, że Polska jest jednym z najbardziej konsekwentnych sojuszników Ukrainy, pogorszenie się ukraińsko-polskich stosunków może mieć bolesne skutki dla naszego kraju — podkreśla Krawczenko. Rozmówcy portalu oceniają jednak, że ani konsultacje, ani ewentualny arbitraż nie wpłyną na stosunki polityczne między państwami.
  https://businessinsider.com.pl/gospodarka/ukraina-tlumaczy-blokade-tranzytu-kolejowego-do-polski/xjphznp
  Komentarz: Urzędnicy z Kijowa są pewni swego, wprost szydzą z polskich urzędników. Zastanawiam się tylko co zrobi „warszawka” gdy hegemon zdejmie parasol ochronny nad Ukrainą (dojdzie do porozumienia USA-FR), czy nadal będziemy wspierać Ukrainę?

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Czego Ukraina chce od Rosji?

  Darmochy


  I było, jak w Niebie , tak miło…
  a piekłem się to wszystko skończyło.

  Gdy okazało się, że Ukraina nie zostanie wpuszczona na szyję UE, gdzie pokazałaby wszystkie swoje odziedziczone po ZSRR umiejętności, by żyć cudzym kosztem, musi teraz ponownie pomyśleć o życiu kosztem Rosji.
  Ale jak to zrobić, jeśli po Majdanie wszystkie relacje są zniszczone, a Ukraina w ostatnich latach pokazała swoją podłą istotę i wrogie aspiracje.

  Trzymają się teraz tego tranzytu gazu jak tonący źdźbła słomy?
  Jeśli przez wszystkie lata po Majdanie Ukraina otrzymywała pomoc i pożyczki z MFW oraz z krajów NATO, w tym różne tajne dostawy dolarów samolotami, to nie ma już własnych środków na budowę państwa odnoszącego sukcesy.
  Ukraina jako producent produktów high-tech nie jest w Europie potrzebna, a na produkcji surowców i produktów rolnych niewiele zarobisz.

  W każdym razie nie ma źródła dobrobytu dla Ukrainy, które zapewniałoby pensje i emerytury w Europie.
  I nawet nie jest to już przez nich oczekiwane. Można sobie wyobrazić ich różne pragnienia, gdy patrzą na wzrost rosyjskich rezerw złota i walut,
  Jak te 620 miliardów dolarów z tej rezerwy jest przez nich mentalnie dzielonych na dowolną liczbę niezależnych części bez śladu.
  Jak ich zawiść skręca , jak kombinują, jak by się tu dostać do tych miliardów?

  W ostatnich zabawnych próbach ze strony UE przedstawiania Rosji roszczeń do 320 miliardów za kontrankcje, oczywiście należy nadmienić, że żądają od nas wyrównania strat jakie ponieśli wpierając wskazaną tu niezależną Mriję.
  Może w innych warunkach, gdy Rosja była słaba, tak by się stało i zostalibyśmy okradzeni, jak to było w latach 90-tych.
  Ale… Rosja ma największy na świecie militarny potencjał nuklearny i najbardziej rozwinięty przemysł nuklearny. A jeśli rosyjski potencjał nuklearny jest w stanie kilkakrotnie zniszczyć cały świat, topoziomie, że prawdopodobieństwo złośliwych działań i wypadków są wykluczone.
  Innymi słowy, nie będzie już można nas bezkarnie okradać.
  Tak jak chce Zachód i ta niezależna Mirija

  *
  I daj nam chleba naszego powszedniego…
  I wróć gratisie!

  Gdzie się podziałaś nasza darmocho zwyczajna?

  ***.
  A miałem nawet Was zapytać,
  czy wieczorem w środę memami
  blog memami potrollić mogę… 😁

  Polubione przez 4 ludzi

 14. W temacie wizyty sekretarza stanu USA Blinkena w Kijowie. Cytat „Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że nie widzi sensu w rewizji porozumień mińskich…Według niego porozumienia mińskie są „teraz jedyną drogą”…Zapowiedział też, że wkrótce odbędą się „pewne spotkania” w formacie normandzkim”;
  https://strana.today/news/372413-blinken-ne-uvidel-smysla-v-peresmotre-minskikh-sohlashenij.html
  I nie zapomniał także przymusić władze w Kijowie do wypełnienia zobowiązań wobec „zachodnich partnerów”, a w szczególnosci Waszyngtonu, czyli mianowania szefa Specjalistycznej Antykorupcyjnej Prokuratury. Cytat „Sekretarz stanu USA Anthony Blinken zażądał od władz Ukrainy jak najszybszego zakończenia procesu wyboru szefa Specjalistycznej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP)…Blinken powiedział to podczas wywiadu dla Voice of America…„Spotkałem się dzisiaj z prezydentem Zełenskim, rozmawialiśmy o prawie wszystkich tych sprawach, w tym o reformach. A prezydent Zełenski wdraża te reformy, w tym reformę sądownictwa, ale są inne rzeczy, które muszą przejść, w szczególności powołanie szef SAP. Chcemy to wkrótce zobaczyć” – powiedział Blinken”;
  https://strana.today/news/372418-blinken-schitaet-chto-hlava-sap-dolzhen-byt-naznachen-v-blizhajshee-vremja.html
  A także całościowe podsumowanie wizyty Blinkena w Kijowie;
  https://strana.today/news/372384-entoni-blinken-v-ukraine-kak-proshel-vizit-hossekretarja-ssha-v-kiev-19-janvarja-2022.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Plus Blinken zabrał głos w temacie „wojny sądowej” jaka toczy przeciwko Poroszence Zełenski. Cytat „Sekretarz stanu USA Anthony Blinken wezwał Ukraińców do wspólnej pracy i przygotowania się na „ciężkie dni”, zanim ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenskij nagrał przekaz wideo, w którym wzywa ich , by nie wpadali w panikę…”Ukraina musi unikać wszelkich działań, które pomogą cynicznym wysiłkom Rosji. Nie pozwólcie, aby Moskwa was podzieliła. Oznacza to, że przywódcy wewnątrz i na zewnątrz rządu ukraińskiego muszą odłożyć na bok różnice na rzecz wspólnego interesu narodowego i współpracować, aby przygotować się na trudne dni” – powiedział sekretarz stanu”;
   https://strana.today/news/372446-blinken-prizval-ukraintsev-hotovitsja-k-tjazhelym-dnjam.html

   Polubione przez 3 ludzi

 15. W środę 19 stycznia Narodowy Bank Ukrainy ustalił oficjalny kurs wymiany hrywny do dolara na 28,41 UAH / USD . Według prognoz analityków dolar, euro (a nawet złotówka) będzie się umacniać wobec hrywny.
  Ciekawe czy niedługo nie pojawi się próba ataku spekulantów na walutę naszego sąsiada?
  https://www.unian.net/economics/finance/takimi-tempami-dollar-dostignet-novoy-otmetki-uzhe-v-blizhayshee-vremya-prognoz-novosti-ukraina-11676916.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. OT z Germanistanu (dawniej Niemcy), czyli czyżby miało wydarzyć się to o czym pisałem jakis czas temu to znaczy znalazł sie pretekst do pozbycia sie z rządu „sprytnej inaczej” szefowej MSZ Annaleny Baerbock? Cytat „Berlińska prokuratura prowadzi śledztwo przeciwko członkom federalnego komitetu wykonawczego partii Zielonych, w tym liderom partii: obecnej szefowej MSZ Annalenie Baerbock i wicekanclerzowi Robertowi Habeckowi. Śledztwo dotyczy nielegalnych wypłat ze specjalnego funduszu koronawirusowego, które członkowie federalnego komitetu wykonawczego przyznali sobie w 2020 r. — informuje tygodnik „Der Spiegel”;
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/niemcy-sledztwo-przeciwko-wicekanclerzowi-i-szefowej-msz-nielegalne-premie/te1j78n,79cfc278

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Znalazłem stronę ukraińską z żartami…
  Jeszcze nie jest tak z nimi całkiem źle,
  jeśli potrafią z samych siebie śmiać jeszcze.

  Co prawda nie są to żarty zabawne, wesołe
  ale raczej smętne, wywołujące smutek i zadumę;

  ***.

  Wczesna zima. Zełenski wydaje polecenie:
  – Zamknąć gazociąg, żeby podkopać rosyjską gospodarkę!

  W nocy wpada minister obrony:
  – Nasze oddziały graniczne zostały doszczętnie rozbite, duże miasta zbombardowane, wróg już jest pod Kijowem!

  – To Moskali odważyli się nas zaatakować!?…

  – Nie. To nie Moskali, to Niemcy!

  ********.

  – Dlaczego żołnierze Ukraińskiej Gwardii Narodowej wciąż ukrywają twarze?
  – Bo po służbie muszą jechać do Rosji do pracy.

  *********.

  „Nie pozwolimy by zima pojawiła się na Ukrainie, ale jeśli nadejdzie, to Rosjanie będą musieli za to odpowiedzieć”… Jennifer Psaki.

  **********.

  Hasło na Ukraińskim Majdanie: „Kto nie skacze, ten Moskal” wymyślili przebiegli ukraińscy erotomani, którzy chcieli patrzeć na trzęsące się cycki dziewczyn.

  *********

  Żyjemy w czasach, kiedy mieszkańcy Somalii i Afganistanu, dyskutując o wiadomościach ze świata, mówią:
  „Widzieliście, co się dzieje na Ukrainie?
  A to dzikusy!”

  *********.

  Dialog w Kijowie:

  – A to przeklęte Moskali. Przybyli i zabrali nam Krym.
  Nie mamy teraz gazu ani ciepłej wody.

  – Dokładnie tak. Krym został zdobyty,
  ale dlaczego z Kijowa zrezygnowali?

  ***********.

  Kołomojski grozi Rosji sądem w Hadze za utracone na Krymie pieniądze.
  Moskwa odpowiada, że ​​pieniądze zostały znalezione i czekają na właściciela w izolatce na Łubiance.

  *********.

  Khokhol ciągnie do domu zająca i mówi do żony:

  – Na, usmaż to dla mnie na smalcu.

  – Ale nie mamy tłuszczu …

  – Więc usmaż to na oleju.

  – Nie mamy oleju.

  – Więc usmaż to dla mnie tak po prostu!

  – Ach, nie mam nawet benzyny.

  Khokhol po cichu chwyta zająca i wyrzuca go przez okno.
  Zając podskakuje i krzyczy:

  – Niech żyje wolna Ukraina!!

  Ciąg dalszy nastąpi…🙄😁

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.