Wojna domowa na Ukrainie 20.01.2022r.- 2403 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 669.

Koordynatorka OBWE była zszokowana ostrzałem szkoły w ŁRL przez ukraińskie formacje zbrojne.

Koordynatorka OBWE w podgrupie humanitarnej ds. Donbasu w rozmowach mińskich, Charlotte Relander odwiedziła podczas pobytu w Ługańskiej Republice Ludowej szkołę w kontrolowanej przez ŁRL w miejscowości Zołotoje-5, która jest regularnie ostrzeliwana przez Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ).

Dzień wcześniej w poniedziałek Relander przybyła do ŁRL, aby osobiście zapoznać się z problemami omawianymi w podgrupie humanitarnej ds. Donbasu.

„Jeśli chodzi o mój ostatni komentarz na temat szkoły. To, co zobaczyłem, jest zdecydowanie przerażające. Strasznie to widzieć. Nie wiedziałem, że to się dzieje. Jak to zobaczyłem, szkoła jest dość duża i jest tu wielu uczniów, i ich edukacja, szkoła Proces zależy od obecności tutaj szkoły. Oczywiście nie może być takiego celu ostrzału jak szkoła. Jest to obiekt infrastruktury cywilnej”– powiedziała dziennikarzom Charlotte Relander.

Z kolei przedstawicielka ŁRL w podgrupie humanitarnej grupy kontaktowej Olga Kobceva wyjaśniła przedstawicielom mediów, że ta placówka edukacyjna jest stale pod ostrzałem snajperów Ukraińskich Sił Zbrojnych.

„Oczywiście łatwiej jest mówić i rozumieć, o czym mówią przeciwnicy, gdy wszystko widziało się na własne oczy. Odwiedziliśmy szkołę w Zołotoje, która regularnie trafia pod ostrzał snajperów. Mamy nadzieję, że pani Relander zdecyduje się aby podnieść ten problem, zidentyfikować ten problem i wreszcie ostrzał tej szkoły ustanie”– powiedziała Kobcewa.  

„Rozwiązanie konfliktu w Donbasie zależy przede wszystkim od gotowości Ukrainy do negocjacji.”– oświadczyła przedstawicielka ŁRL na rozmowy w formacie mińskim, przewodnicząca grupy roboczej ds. wymiany jeńców wojennych LPR Olga Kobcewa podczas spotkania z koordynatorem z OBWE podgrupy roboczej ds. humanitarnych Kontaktu Grupa Charlotte Relander.

„Oczywiście, ale nie wszystko zależy od pani koordynator, głównym zadaniem jest negocjowanie między Ukrainą a nami. A po wizycie w republice koordynator już wizualnie posiada informacje i może podjąć taką czy inną inicjatywę”– powiedział Kobcewa.

„Moja wizyta była bardzo przydatna, przyjechałem tutaj przede wszystkim po to, aby spotkać ludzi i zobaczyć, co jest w naszym programie, w naszej dyskusji”– powiedziała Charlotte Relander. 

Koordynatorka dodała, że ​​podczas wizyty w ŁRL zwróciła także uwagę na prace prowadzone w republice przy poszukiwaniu zaginionych.

„To jest kwestia, którą mamy w protokole, w porządku obrad do dyskusji. I oczywiście chciałam zobaczyć to wszystko osobiście, a nie tylko mówić o tym podczas rozmów”– powiedziała Charlotte Relander.

Koordynatorce OBWE towarzyszyła

„Dzisiaj z panią Relander odwiedziliśmy laboratorium DNA, laboratorium cytologii i immunologii. Faktycznie pokazaliśmy koordynatorowi podgrupy humanitarnej naszą gotowość do pracy w sprawie osób zaginionych, to laboratorium i kroki w tym kierunku przy pomocy MKCK (Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża)”– powiedziała przedstawicielka ŁRL w podgrupie roboczej ds. humanitarnych Grupy Kontaktowej, przewodnicząca grupy roboczej ds. wymiany jeńców wojennych ŁRL Olga Kobcewa.

Charlotte Relander specjalnie udała się na terytorium ŁRL, aby zapoznać się z sytuacją humanitarną w republice. We wtorek 18 stycznia koordynatorka OBWE odwiedziła szkołę nr. 4 na linii frontu w miejscowości Zołotoje-5, regularnie ostrzeliwaną przez USZ.

Poza tą wizytą, pełnomocnik DRL na rozmowach w Mińsku Natalia Nikorowa zaprosiła do Doniecka minister spraw zagranicznych Niemiec Annalenę Burbock.

Jeśli dojdzie do skutku to zaproszenie, to szefowa niemieckiego MSZ zostanie na miejscu poinformowana o całej gamie problemów związanych z życiem w Donbasie.

W poniedziałek 17 stycznia Burbock po raz pierwszy odwiedziła Ukrainę. Opowiedziała tam o trudnej sytuacji humanitarnej w Donbasie i zapowiedziała wizytę na linii demarkacyjnej między stronami.

„Zapraszamy ją (Annalenę Burbock) do odwiedzenia republik, a nie tylko terytoriów kontrolowanych przez Ukrainę. Jesteśmy gotowi nakreślić cały szereg problemów spowodowanych niewypełnieniem przez Ukrainę zobowiązań wynikających z Pakietu Środków. Jako kraj gwarant porozumień mińskich minister spraw zagranicznych Niemiec powinna zwrócić większą uwagę na wagę przestrzegania zasady bezstronności w ocenie sytuacji w Donbasie i procesu negocjacyjnego”– powiedziała Nikonorowa.

https://lug-info.com/en/news/sharlotta-relander-zamenit-toni-frisha-na-postu-koordinatora-gumpodgruppy-ot-obse-dejnego-16245224924915-16245261017782,

https://lug-info.com/en/news/humanitarian-group-coordinator-for-osce-says-her-visit-to-lpr-useful.

*

A tym czasem, na froncie w Donbasie- na jegło ługańskim odcinku, kijowskie siły zbrojne umieściły wozy opancerzone i działo przeciwlotnicze na obrzeżach osiedla miejskiego Niżne w rejonie Popasniańskim.

„W strefie odpowiedzialności 57 brygady piechoty zmechanizowanej zauważono transporter opancerzony MT-LB (lekko opancerzony wielozadaniowy transporter-traktor) oraz działko przeciwlotnicze ZU-23-2 na obrzeżach osady Niżnieje”– poinformowała służba prasowa Departamentu Milicji Ludowej ŁRL.

Ministerstwo Obrony ŁRL przypomniało, że umieszczanie broni i sprzętu wojskowego przez kijowskie siły zbrojne w osiedlach stanowi naruszenie trzeciego paragrafu Dodatkowych Środków mających na celu zapewnienie reżimu zawieszenia broni i kontroli jego przestrzegania.


Poza tym, na tym samym odcinku forntu, USZ i zagraniczne media szykują fałszywki w strefie OPS, aby zdyskredytować ŁRL.

USZ wraz z dziennikarzami ukraińskimi i szwedzkimi przygotowują inscenizowane raporty dyskredytujące republikę na obszarze tzw. Operacji Połączonych Sił (OPS), o czym poinformował na briefingu dla mediów oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Iwan Filiponenko.

Zaznaczył, że ukraińskie dowództwo „nadal aktywnie ściąga kontrolowane media do strefy operacji, a także zagraniczne agencje informacyjne w celu przygotowania materiałów uzasadniających ich zbrodnie na ludności cywilnej Donbasu.  W strefie odpowiedzialności 30 brygady, w rejon osiedla Mironowskiego, przybyły grupy korespondenckie telewizji ICTV, ukraińskich kanałów telewizyjnych oraz dziennikarze ze Szwecji, w towarzystwie funkcjonariuszy 74 centrum IpSO (informacje i psychologiczne operacje specjalne)” – powiedział Filiponenko.

Oficjalny przedstawiciel ML ŁRL zaznaczył, że „głównym zadaniem propagandystów jest przygotowywanie i rozpowszechnianie fałszywych informacji, by oskarżyć kierownictwo republiki o łamanie porozumień mińskich”.
Natomiast na donieckim odcinku frontu, dowództwo USZ przygotowuje akty sabotażu na terenie DRL.

Poinformował wczoraj zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin, powołując się na dane wywiadu ML.

„Uzyskano wiarygodne dane o przygotowaniu przez dowództwo Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy w strefie OPS aktów dywersyjnych na terenie DRL w pobliżu linii kontaktu między stronami. Dowódca sił operacji specjalnych Ukraińskich Sił Zbrojnych, generał dywizji Galagan, wydał 8 pułkowi sił specjalnych instrukcje przygotowania i przeprowadzenia tych ataków terrorystycznych”– powiedział Basurin.

Dodał, że celem aktów dywersyjnych są ośrodki podtrzymywania życia w Doniecku, Gorłówce, Jasinowatej, Dokuczajewsku i innych miejscowościach znajdujących się w pobliżu linii kontaktu. Według Basurina za główne cele uznano podstacje transformatorowe, wodociągi i gazociągi oraz linie energetyczne. W przyszłości armia kijowska planuje przeprowadzić serię wybuchów na obiektach przemysłowych z niebezpieczną produkcją chemiczną.

W związku z tym w DRL wzmacnia się ochronę obiektów niebezpiecznych i ważnych społecznie.

DML DRL nakazał również mieszkańcom republiki zgłaszanie wszystkich podejrzanych osób i ich działań do służb ratunkowych, komend wojskowych lub lokalnych organów ścigania pod wskazanymi numerami telefonów.

Poza tym, według wczorajszego raportu SMM OBWE ukraińskie formacje zbrojne nadal umieszczają w strefie bezpieczeństwa ciężki sprzęt. Na przykład bezzałogowy pojazd latający krótkiego zasięgu (UAV)  SMM OBWE wykrył 1 opancerzony pojazd bojowy wewnątrz obiektu w pobliżu miejscowości  Pionierskoje.

Dodatkowo, w ciągu minionej doby o godzinie 15:55, USZ z kierunku miejscowości Szumy w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7- na obrzeżach Gorłówki, przeprowadziły ostrzał przy użyciu broni snajperskiej. Tym samym 1 raz naruszyły warunki rozejmu.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 20 січня 2021 року.

Сала Україні!

Упродовж минулої доби, 19 січня, та станом на 7 годину ранку поточної доби з боку російсько-окупаційних військ порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

57 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.01.2022r.- 2403 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Zdrada”, czyli „Światowe media komentują słowa Bidena o „mniejszym najeździe” Rosji na Ukrainę…Prezydent USA zasugerował jednak, że „mniejszy najazd” Moskwy na terytorium Kijowa wywoła mniej ostrą reakcję Waszyngtonu i jego sojuszników z NATO. Te słowa obiły się szerokim echem na całym świecie…CNN pisze, że słowa amerykańskiego prezydenta wywołały „niemal natychmiastowe oburzenie w Kijowie”. Duża część mediów krytykuje Bidena za niefortunne stwierdzenie”;
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/swiatowe-media-komentuja-slowa-bidena-o-rosyjskiej-inwazji-na-ukraine/v5s7k8e,79cfc278
  Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu „Strana” o ‚zdradzie” Biden’a, czyli (cytat) „Niewielkie wtargniecie”, Ukraina bez NATO i amerykańskich rakiet . Jak Biden na konferencji prasowej dokonał zdrady…Ciekawe, że Władimir Zełenski w przeddzień konferencji prasowej amerykańskiego przywódcy podał w wątpliwość temat „inwazji”. I całkiem jasno dał do zrozumienia, że ​​jest to gra informacyjna Waszyngtonu, która ma zmusić Ukrainę do przestrzegania porozumień mińskich”;
  https://strana.today/news/372477-bajden-ob-ukraine-i-rossii-press-konferentsija-2001.html
  „Associated Press” z kolei informuje ze US Army nie przyjdzie z pomocą Ukrainie w razie „inwazji FR”. Cytat „Prezydent Joe Biden nie planuje odpowiedzieć na dalszą rosyjską inwazję na Ukrainę wysłaniem oddziałów bojowych. Może jednak realizować szereg mniej dramatycznych, ale wciąż ryzykownych opcji militarnych, w tym wspieranie po inwazji ukraińskiego oporu”;
  https://apnews.com/article/joe-biden-russia-antony-blinken-europe-ukraine-fbb86e0f1d43ee4226f921960ecc8ea3

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Ciąg dalszy sprawy Ołeksij Arestowicza oficera rezerwy ukraińskich sił zbrojnych który po tym jak zrezygnował ze stanowiska „doradcy” szefa Biura Prezydenta Ukrainy oskarżajac Zełenskiego o „okłamanie wyborców” , nastepnie skrytykował władze za „słabośc w stosunku do Poroszenki”, którego nazwał „złem”. Po tej deklaracji okazało się ze Arestowicz znalazł się „czarnej liscie” skandalicznego portalu „Mirotworec” z zarzutami „udziału w aktach humanitarnej agresji na Ukrainę”, „świadomego udziału w działaniach podważających zdolności obronne Ukrainy poprzez demoralizację sił zbrojnych Ukrainy” oraz „dyskredytowania władz i administracji państwowej” 🙂
  https://strana.today/news/372523-aleksej-arestovich-pojavilsja-na-sajte-mirotvortsa.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Władze w Kijowie chawla się planami rozbudowy tzw. obrony terytorialnej na Ukrainie, do „150 batalionów”, ale okazuje się ze nie maja ich w co uzbroić. W ukromediach pojawiła sie bowiem informacja o tym że władze w Kijowie zezwoliły członkom tzw. obrony terytorialnej na używanie podczas „misji bojowych”…broni myśliwskiej;
  https://strana.today/news/372520-kabmin-razreshil-dobrovoltsam-teroborony-primenjat-okhotniche-oruzhie-dlja-boevykh-zadach.html

  Polubione przez 7 ludzi

  • Czyli jest tak jak pisałem wczoraj i przedwczoraj.
   Sytuacja jest nawet dużo gorsza niż opisują to media na Ukrainie. Brakuje broni nie tylko w jednostkach obrony terytorialnej, ale też w korpusie rezerwy.
   Tak dla laików. Jest ukraińska armia liczy około 205 tysięcy żołnierzy+ 45 tysięcy urzędników (w poprzednim roku podniesiono stan armii ale do służby chętnych brakuje). Ta formacja zbrojna jest pierwsza w kolejce w dostawach sprzętu, ponadto wiele pojazdów „wypożycza” gwardia narodowa (oficjalnie podległa MSW Ukrainy). Pomimo tego w pewnych jednostkach nie osiągnięto wymaganych limitów uzbrojenia przypadających na formację.
   Później w dostawach jest korpus rezerwy, w przypadku konfliktu rezerwiści otrzymujący powołanie powinni otrzymać ciężki sprzęt -dzięki temu Ukraina mogłaby uformować kilkanaście nowych brygad. Przykładowo, obecnie UA ma dwie brygady pancerne, ale w korpusie rezerwy „istnieje” jeszcze 4 brygady pancerne.
   Jest to oczywiście farsa, papier wszystko przyjmie, w rzeczywistości sprzętu jest wystarczająco tylko na uformowanie kilkunastu pododdziałów.
   A obrona terytorialna otrzymuje to co zbywa tym dwóm formacjom, czyli …właściwie nic.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. OT wegiersko-ukraińskie. szef MSZ Węgier Péter Szijjártó w wywiadzie dla rosyjskich mediów „przypomniał” władzom Ukrainy ze aby wstąpić do NATO musza „pracować nad poszanowaniem praw mniejszości narodowych”. Cytat „Szijjarto zwrócił uwagę, że Budapeszt nie jest usatysfakcjonowany sytuacją z prawami etnicznych Węgrów na Ukrainie. „Gwałcone jest ich prawo do nauki w języku ojczystym, do korzystania z niego w administracji, w kulturze i religii. Prawo, które zabrania sprawowania urzędów publicznych osobom posiadającym podwójne obywatelstwo, jest antydemokratyczne” – kontynuował. „Rozumiemy wyzwania Ukraina stojace przed jej walką o suwerenność i integralność terytorialną, ale nigdy nie przyjmiemy takiego podejścia do mniejszości narodowych”;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/13475163

  Polubione przez 6 ludzi

 5. We wczorajszym dniu deputowani Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej zwrócili się do Putina z prośbą o uznanie przez Rosję Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej za suwerenne państwa. Projekt odwołania został przekazany do rozpatrzenia Dumie Państwowej.
  https://novorosinform.org/v-gosdume-poprosili-putina-priznat-narodnye-respubliki-donbassa–87719.html

  Szef Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Giennadij Ziuganow zaznaczył, że uznanie przez Rosję suwerenności Donbasu zapewni stabilność w regionie.
  https://novorosinform.org/zyuganov-obyasnil-podachu-obrasheniya-putinu-o-priznanii-lnr-i-dnr–87782.html

  Przeciwnego zdania jest Władimir Żyrinowski który stwierdził, że uznanie republik Donbasu niczego nie zmieni, a jedynie skłoni Zachód do wprowadzenia nowych antyrosyjskich sankcji.
  https://novorosinform.org/zhirinovskij-prokommentiroval-ideyu-priznaniya-dnr-i-lnr–87791.html

  Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow uznał za przedwczesne powiedzenie czegoś o apelu deputowanych do Dumy Państwowej o uznanie niezależności LPR i DRL. Stanowisko prezydenta FR również nie jest oficjalnie podane w tej sprawie:
  https://novorosinform.org/est-procedura-a-tam-posmotrim-v-kremle-otreagirovali-na-iniciativu-priznaniya-ldnr-87780.html

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Rzeczniczka MSZ FR Maria Zacharowa oskarżyła NATO o koncentrację sił zbrojnych sojuszu przy granicach FR oraz Białorusi. Cytat ‚Polska, Litwa i Ukraina budują swoją militarną obecność wzdłuż granic Państwa Związkowego i zmuszają Rosję i Białoruś do adekwatnej reakcji na takie prowokacje.
  „Podzielamy zaniepokojenie naszych białoruskich kolegów, sojuszników o rozbudowę obecności wojskowej NATO wzdłuż zewnętrznych granic Białorusi” – zaznaczyła. „To jest przecież wspólna granica Państwa Związkowego i, nawiasem mówiąc, pod tym względem Rosja i Białoruś są zmuszone odpowiednio reagować, w tym poprzez wspólne patrole powietrzne, regularne wspólne szkolenia, ćwiczenia i tak dalej”;
  https://tass.ru/politika/13476813

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Ukraińska codzienność. W Kijowie policja zatrzymała ‚aktywistów” z „organizacji” której szefem jest jeden z zabójców ukraińskiego dziennikarza Ołesia Buzyny Andrij Medwedko (który jak gdyby nigdy nic przebywa wciąz na wolności). „Aktywisci” mieli, najprawdopodobniej na zlecenie, zaatakować jedną z budów w Kijowie niszcząc płot oraz podpalając pomieszczenia uzywane przez pracujacych na budowie;
  https://strana.today/news/372458-v-kieve-zaderzhali-chlenov-hruppirovki-medvedko-kotorye-podozhhli-vahonchik-na-strojke.html
  Jeden z ukraińskich działaczy ekologicznych w ramach obchodów święta Epifanii dokonał tradycyjnego „ochrzczenia się” w jednej z rzek Zakarpacia zapełnionej śmieciami, chcąc w ten sposób zwrócić uwagę na katastrofalny stan w jakim znajduje sie środowisko naturalne w tym regionie;
  https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3388079-na-zakarpatti-volonter-pirnuv-u-ricku-zi-smittevim-zatorom.html
  We Lwowie z gabinetu sędzi Apelacyjnego Sądu Gospodarczego skradziono 120 tysiecy dolarów. Na pytanie skąd taka samu znalazła się w posiadaniu sedzi, ta odpowiedział ze dostała je na przechowanie od znajomej która wyjechała za granice…
  https://korrespondent.net/city/lvov/4439059-ohrablenye-suda-vo-lvove-pokhyscheno-120-tysiach-dollarov-smy

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Kryzys energetyczny na świecie. W Mołdawii wprowadzono stan wyjątkowy w związku z wstrzymaniem dostaw gazu przez rosyjski „Gazprom”. Wstrzymanie dostaw nastąpiło po tym jak Mołdawia nie uregulowała nalezności za zakupiony w „Gazpromie” gaz, a termin spłaty upływa dzisiaj. W związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego mołdawska Komisja ds. Sytuacji Nadzwyczajnych będzie mogła wprowadzić racjonowanie zużycie gazu ziemnego i innych źródeł energii na terytorium państwa;
  https://korrespondent.net/world/4439116-moldova-vvodyt-chrezvychainoe-polozhenye-yz-za-prekraschenyia-postavok-haza

  Polubione przez 5 ludzi

 9. OT światowe. Rosja, Chiny i Iran poinformowały o przeprowadzeniu (trzecich już) wspólnych ćwiczeń wojskowych na Oceanie Indyjskim, mają one rozpocząć się już jutro;
  https://www.reuters.com/world/russia-china-iran-hold-joint-naval-drill-friday-isna-2022-01-20/
  Warto przy tym dodać że w Moskwie z wizytą pojawił sie nowy prezydent Iranu Ebrahim Ra’isi;
  https://colonelcassad.livejournal.com/7385334.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. OT z FR. W 2021 roku FR ustanowiła rekord w eksporcie towarów niesurowcowych i nieenergetycznych. Według danych przedstawionych przez szefową Rosyjskiego Centrum eksportu Wiktorię Nikiszine z okresu styczeń-listopad 2021 r., rosyjski eksport towarów niesurowcowych i nieenergetycznych wyniósł 170,5 mld dolarów, a według danych szacunkowych z całego roku mógł osiagnąć nawet ponad 191 mld dolarów stając się nowym historycznym wynikiem;
  https://ria.ru/20220120/eksport-1768668554.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • To nadal zdecydowanie mniej niż Niderlandów, bo o około 2,5 raza:

   Niderlandzki eksport wyniósł 496,0 mld EUR (+6,1% r/r), import 441,6 mld EUR (+8% r/r), a dodatnie dla Niderlandów saldo 54,4 mld EUR.

   No i nawet mniej niż Polski:

   O niewiele ponad jedną piątą do 207,4 mld euro wzrósł polski eksport w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. – poinformował w środę GUS.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 11. Kryzys energetyczny na Ukrainie. Ukraińska państwowa spółka „Naftohaz” zezwoliła by w należących do niej ukraińskich elektrociepłowniach (zarządzanych przez spółkę zależną ‚Naftohaz Ciepło”) spalano słomę i „specjalnie przetworzone odpady”. Oficjalnie nie ma to związku z tym ze brakuje innych surowców energetycznych (węgiel, gaz) a z „reorientacją firmy na odnawialne źródła energii”;
  https://strana.today/news/372549-ukrainskie-tets-perekhodjat-na-biosyre.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Dla zainteresowanych, artykuł o tym jak to na Ukrainie zbiegli przed „reżimem Łukaszenki” białoruscy informatycy…prześladują z powodów językowych „ukropatriotów” zmuszając ich do używania języka „państwa-agresora” czyli rosyjskiego. Cytat „Na Ukrainie dochodzi do kolejnego skandalu językowego spowodowanego funkcjonowaniem ustawy o ukrainizacji…Mieszkaniec Kijowa Bohdan Melnik oskarżył białoruską firmę informatyczną Andersen People o szykanowanie językowe. Opowiedział, jak odmówiono mu pracy na jednym z etapów rozmowy z rekruterami…Stało się to po słowach wnioskodawcy, że „w zespole rosyjskojęzycznym podstawowa będzie komunikacja w języku ukraińskim”. Po tym pracodawca przerwał dalszą komunikację”. „Ukropatriota – informatyk” któremu odmówiono pracy skarży się teraz na „dyskryminacje językową” w ukraińskich instytucjach rządowych (u tzw. rzecznika językowego);
  https://strana.today/news/372306-v-kieve-ajtishnik-obvinil-belorusskuju-it-kompaniju-v-diskriminatsii-ukrainojazychnykh-rabotnikov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Ciąg dalszy sprawy inicjatywy pokojowej Turcji w sprawie „kryzysu ukraińskiego”. Pojawiła się informacja, mająca pochodzić z MSZ Turcji, że ewentualne negocjacje pokojowe pomiędzy Ukrainą i FR mające odbyć się w Turcji mieli by także zostać zaproszeni przedstawiciele OBWE oraz republik z Donbasu;
  https://strana.today/news/372573-v-mid-turtsii-khotjat-provesti-vstrechu-ukrainy-i-rossii-v-stambule.html

  Polubione przez 5 ludzi

 14. „Prezydent wielkiego państwa”, czyli „naczelny Klaun Ukrainy” odpowiedział Biden’owi na słowa o „niewielkiej inwazji” na Ukrainę. Cytat „Chcemy przypomnieć wielkim państwom, że nie ma drobnych agresji i nie ma małych narodów. Tak jak nie ma nieznacznych ofiar i niewielkiego żalu z powodu utraty bliskich. Mówię to jako prezydent wielkiego państwa [Ukrainy]”;
  https://strana.today/news/372580-vladimir-zelenskij-vozmushchen-zajavleniem-dzho-bajdena-o-neznachitelnom-vtorzhenii-rf.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Biden, ten demental ,,wygadał się” , na jaką agresję Rosji na Ukrainę, USA byłoby skłonne zaakceptować i pro forma nałożyć na nią adekwatne czyli symboliczne ,,niewielkie sankcje”, by mieć w końcu spokój z tą Rosją i skupić się na Chinach.

   ,,Niewielka inwazja” to przesunięcie linii frontu tak, by miasta Donieck i Ługańsk znalazły się poza zasięgiem dalekosiężnej artylerii ukraińskiej.

   I jednocześnie zagroził Rosji , że jeśli przesunie front za daleko, dajmy na to pod sam Kijów, Charków i Dnipr, to USA uznają to za ,,dużą agresję” i nałożą ,,wielkie sankcję”.

   Myślę , że w USA zdają sobie sprawę, że na Ukrainie nacjonaliści nie pozwolą na ustępstwa wobec republik donbaskich, jakie wymusza na Ukrainie Protokół Mińsk II, więc zapewne będzie ,,mała prowokacja”, by wymusić na Rosji ,,małą interwencję pokojową” taką jak w Gruzji, czy w Kazachstanie.

   Przeciwko niej wyśle się na front ,,prawoseków”, ,,azowców” i innych nacjonałów do utylizacji.
   Jak się w walce skompromitują , to ich naczalstwo w Kijowie obarczy się winą za prowokację i się ich spacyfikuje.

   Pentagon wykorzystując dementalizm Bidena wypuszcza kontrolowane przecieki, by to nieoficjalne stanowisko USA wobec ,,ostatecznego rozwiązania kwestii Donbasu”, dotarło to do wiadomości zarówno nacjonalistów jak i do polityków ukraińskich.
   Zełenski tego nie może powiedzieć Ukraińcom, bo by go nacjonały powiesili na latarni.

   Nadmieniam, że interwencja rosyjskich wojsk rozjemczych – pokojowych zarówno w Gruzji, potem w Karabachu a teraz w Kazachstanie nie wywołała na Zachodzie żadnych większych sprzeciwów.

   No tak, była tylko jedna kąśliwa uwaga Blinkena, że ,,jak Rosjanie wejdą ci do domu, to ich potem trudno z niego wyprosić”.

   No to Panowie , coś mi się wydaje , że ten konflikt na Donbasie, coś się teraz ,,co nieco ” rozgrzeje.

   .

   Polubione przez 5 ludzi

   • Biden o hipotetycznym rosyjskim ataku na Ukrainę.

    „Jestem pewien, że zobaczysz, Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności, jeśli dokona inwazji, ale to zależy od tego, co zrobi.
    Jeśli to drobna inwazja, będziemy musieli pomyśleć o tym, co robić, a czego nie, i tak dalej.”

    .https://t.me/coolnews1/1051

    ******.

    Savannah Clark Guthrie*: Prezydent powiedział wczoraj między innymi, że uważa, że ​​Putin prawdopodobnie zaatakuje Ukrainę. Powiedział, że nie jest pewien, ale powiedział, że prawdopodobnie wejdzie. Czy oznacza to w istocie uznanie, że groźba surowych sankcji lub sankcji nałożonych przez administrację nie ma wpływu na Putina, że ​​faktycznie go nie powstrzymuje?
    Kamala Harris: Cóż, nie zamierzam psychoanalizować rosyjskiego prezydenta Putina, ale powiem ci to. Jest dla nas jasne, że decyzja prawdopodobnie leży w jego rękach.

    .https://t.me/coolnews1/1054

    * dziennikarz, prezenter telewizyjny i prawnik.

    Polubione przez 3 ludzi

 15. Ukrainę czekają ciężkie chwile.

  Członek rady Narodowego Banku Ukrainy przyznał, że nie udało się zrealizować założeń budżetu na rok 2021. PKB kraju zamiast planowanych 4.6% będzie wynosił 3.2%. Jak przyznał członek zarządu NBU przy tak lichych wynikach nie da się nawet odrobić strat z 2020 roku.
  Ponadto, NBU obniża prognozy wzrostu krajowego na lata 2022 i 2023. Podwyższa tez wskaźniki inflacji. https://www.unian.net/economics/finance/v-nacbanke-rasskazali-chto-proishodit-s-ukrainskoy-ekonomikoy-novosti-ukraina-11667736.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Tymczasem USA wprowadziło sankcje przeciwko (kolejnym) Ukraincom. „Pod ostrzał” popadli m.in deputowani Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji ‚Opozycyjna platforma” Ołeh Wołoszyn oraz Taras Kozak. Departament Skarbu USA który stoi za sankcjami oskarżył ich o „szkodliwą działalność na korzyść Rosji”;
  https://strana.today/news/372585-minfin-ssha-vvel-sanktsii-protiv-4-ukraintsev.html
  Sankcje te są faktycznymi represjami, co przyznali sami Amerykanie, za ich współuczestnictwo w „sprawie Derkacza”, czyli ukraińskiego polityka Andrija Derkacza który ujawnił kompromitujace materiały o działalności Biden’ów seniora i juniora na Ukrainie (m.in o „pracy” Hunter’a Biden’a w ukraińskiej spółce „BURISMA”) w trakcie ostatniej kampanii prezydenckiej w USA;
  https://strana.today/news/372592-za-chto-vvedeny-sanktsii-protiv-kozaka-voloshina-sivkovicha-i-olejnika.html
  Ugrupowanie „Opozycyjna platforma – Za życie” w wydanym w tej sprawie oficjalnym oświadczeniu nazwało sankcje przeciwko członkom swojej parlamentarnej frakcji „aktem międzynarodowego terroru”;
  https://strana.today/news/372606-v-opzzh-otreahirovali-na-vvedennye-ssha-sanktsii-protiv-voloshina-i-kozaka.html

  Polubione przez 4 ludzi

 17. OT informatyczne, czyli cóż za „niespodzianka” 🙂 „Forbes” poinformował ze amerykańskie „specsłuzby” wykorzystują komunikator „WhatsApp” by nielegalnie szpiegować użytkowników internetu, przy tym nie muszą nawet informować o takich działaniach właściciela komunikatora „Meta” (dawniej FB). Powołują się przy tym na „lukę prawną” w amerykańskiej ustawie…z 1986 roku;
  https://www.forbes.com/sites/thomasbrewster/2022/01/17/whatsapp-ordered-to-spy-on-chinese-phones-by-america-no-explanation-given/?sh=1ed6398f6f01

  Polubione przez 4 ludzi

 18. „Gościnne występy” Ukrainców w RP. 7 stycznia tego roku dwójka Ukrainców w stanie nietrzeźwym „przypadkowo” przekroczyła granice Ukrainy z RP w obwodzie lwowskim. Po tym jak zostali zauważenie przez polskich pograniczników, którzy ścigali trzech „nielegałów” z Turcji, zbiegli na terytorium Ukrainy gdzie z kolei zatrzymali ich ukraińscy pogranicznicy. Jak sie okazało jeden z Ukraińców to 20-letni kursant Akademii Wojskowej ze Lwowa, a drugi to 25-letni były ukraiński pogranicznik wydalony ze służby za pijaństwo. Obu sąd ukarał grzywną w wysokosci 8500 hrywien;
  https://zaxid.net/kursant_lvivskoyi_viyskovoyi_akademiyi_napivsya_na_rizdvo_i_vipadkovo_peretnuv_kordon_n1534211

  Polubione przez 3 ludzi

 19. W temacie gazowym. Cytat „Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał szefowi Gazpromu Aleksiejowi Millerowi tytuł Bohatera Pracy, odpowiedni dokument został opublikowany na oficjalnym internetowym portalu informacji prawnych.
  „Za specjalne usługi pracy dla państwa i narodu przyznaj tytuł Bohatera Pracy Federacji Rosyjskiej Aleksiejowi Borysowiczowi Millerowi, Prezesowi Zarządu, Wiceprezesowi Rady Dyrektorów publicznej spółki akcyjnej Gazprom” 🙂
  https://ria.ru/20220120/miller-1768791838.html

  Polubione przez 4 ludzi

 20. https://t.me/coolnews1/1041

  W Ameryce od 2026 roku samochody będą miały funkcję zdalnego wyłączania i sterowania. bez zgody kierowcy i/lub właściciela.

  Podpisany przez Bidena projekt ustawy o infrastrukturze da rządowi USA dostęp do tzw. killswitch „czarny przełącznik” związany z organami ścigania,
  Dokument wymaga zainstalowania „przycisku wyłączania” we wszystkich samochodach sprzedawanych w USA. Algorytm będzie musiał śledzić osiągi kierowcy i jego styl jazdy. Jeśli stwierdzi, że kierowca jakoś jeździ niewłaściwie, wyłączy silnik samochodu. Co więcej, zgodnie z planem, dzięki temu systemowi „upoważnione osoby trzecie” będą mogły w każdej chwili przejąć kontrolę nad maszyną.
  Nowy system będzie „biernie monitorować osiągi pojazdu, aby dokładnie określić, czy ten kierowca może być intruzem”.

  Komentarz:

  A te latadła – niewidymki F-35, co je nam Płaszczak kupił w Yuseej, to nie tylko mają killswitch- ,,czarny wyłącznik” , ale mają też ,,czerwony włącznik” czyli, aby silnik odpalić, to codziennie rano trzeba dzwonić do Yuseej, zdać im plan lotu i gdy uzyska się ich akceptację , to dostaje się kody startowe i dopiero wtedy można sobie silnik tego latadła odpalić.
  Chyba te latadła będą musiały stacjonować gdzieś nad Odrą – pod niemiecką granicą, jak najdalej od Kaliningradu, bo zanim dopełnią całą tą procedurę, to je ruskie rakiety w hangarach zniszczą.

  Polubione przez 5 ludzi

 21. PolitNavigator

  Rozpoczęła się „majdanizacja” Stanów Zjednoczonych
  – krwawe rozwiązanie jest bliskie

  Stany Zjednoczone są na skraju poważnego konfliktu wewnętrznego, który może doprowadzić do upadku kraju. Tak stwierdził w wywiadzie dla Business Insider profesor Uniwersytetu Yale Timothy Snyder, dobrze znany w środowisku naukowym.

  Zdaniem historyka, jeśli były szef Białego Domu Donald Trump wygra kolejne wybory prezydenckie, Ameryka może przestać istnieć w obecnym kształcie.

  Jako powody nadchodzącego kataklizmu Snyder przytoczył wysoki stopień polaryzacji w społeczeństwie, wiarę w alternatywne rzeczywistości i łatwość, z jaką aktywna część populacji ucieka się do przemocy,

  Historyk obawia się, że w przypadku jego technicznej porażki w wyścigu wyborczym może zostać wybrany kolejny prezydent USA. Przy pomocy „pewnych sztuczek” kandydat, który przegrywa głosy powszechne i Kolegium Elektorów, może zostać szefem Białego Domu.

  W tym scenariuszu jest całkiem możliwe, że w Stanach Zjednoczonych wybuchnie wojna domowa. Co więcej, historyk jest przekonany, że taki scenariusz może doprowadzić do upadku państwa amerykańskiego.

  A jeśli weźmie się pod uwagę miliony broni palnej w rękach wyborców i panujący zwyczaj rozwiązywania sporów politycznych w duchu Dzikiego Zachodu, to łatwo sobie wyobrazić, jak taka „kampania wyborcza” mogłaby się skończyć.

  „To konflikt, który może zakończyć się fundamentalną przebudową polityczną, gdy Stany Zjednoczone, jakie znamy, przestaną istnieć”.

  (…)

  Ale, jak widać, niezależnie od przynależności partyjnej właścicieli Białego Domu, amerykańskie elity wolą nie zawracać sobie głowy prognozami „proroczych kassanderów”, ale szukają rozwiązania w kreowaniu wizerunku zewnętrznego wroga – bądź to Rosja, Chiny, Iran czy Korea Północna.

  Należy również zauważyć, że w Stanach Zjednoczonych radykalnie zmieniły się metody walki politycznej. I jeśli nawet na początku „zerowej” kampanii wyborczej na obraz i podobieństwo z lat 2016 i 2020 stałyby się przedmiotem głośnych śledztw specjalnych komisji sejmowych w sprawie kłamstwa i zniesławienia, dziś „Majdanizacja” Stany Zjednoczone według ukraińskich wzorców w masowej świadomości są postrzegane jako niemal norma.

  W sensie politycznym „pan” i „pies” stają się do siebie coraz bardziej podobne.

  https://www.politnavigator.news/majjdanizaciya-ssha-startovala-krovavaya-razvyazka-blizko.html

  Polubione przez 5 ludzi

 22. Ad – Maniaprzepraszania

  😃 Przyznaj. 🤩 Krasawica 😍
  Widać od razu , że nasze polskie ma geny…

  Ależ ta Natalka musi być gorąca…

  Poklonskaya Natalia. 💖💫
  Ulubione zdjęcia.

  https://cont.ws/@konors/2186537

  *********.

  Super-mini i nieskończenie długie nogi: opublikowano pełną wersję sesji zdjęciowej „Hollywood” Poklonskiej
  Polityk udowodnił to w pierwszej kolejności – jest kobietą, która chce poczuć się jak gwiazda

  https://www.kp.ru/daily/27088.4/4160080/

  ********.

  Nieoczekiwany zwrot: dlaczego przyszłość Natalii Poklonskiej znów stoi pod znakiem zapytania
  *
  Co może być przyczyną kolejnych niespodziewanych zwrotów w karierze bohaterki rosyjskiej wiosny, ForPost zapytał politolog Pavel Salin. Jego zdaniem początkowo Poklonskaya była naprawdę nastawiona na karierę dyplomatyczną, podkreślała to w każdy możliwy sposób. Trudno powiedzieć, czy odmowa stanowiska ambasadora była karą – uważa politolog.

  „Nominacja Poklonskaya na Wyspach Zielonego Przylądka była dobrą opcją, ponieważ uznano ją za tak zwane „wygnanie” i możliwość pozbycia się niestabilnego mówcy w krajowej przestrzeni medialnej. A teraz pozostaje na osi ze wszystkimi zagrożeniami, które niosą za sobą dla władz” – podkreślił Paweł Salin, dodając, że pojawia się pytanie, dlaczego rząd potrzebuje tak niejednoznacznej osoby, której opinia często jest sprzeczna ze stanowiskiem władz.
  „W przypadku kary jest to tylko krok „A”, po którym następuje krok „B”, aby zneutralizować Poklonską jako potencjalnie niebezpieczny element – ​​uważa analityk.

  Rozmówczyni ForPost dodała, że ​​Poklonskaya raczej nie będzie mogła ubiegać się o stanowisko w organach ścigania. Dlatego dość problematyczne jest zrozumienie i przewidzenie, jaki los czeka teraz byłego prokuratora republiki.

  Jak donosił ForPost, politolog Stanislav Belkovsky wyraził wcześniej opinię, że Natalia Poklonskaya może zostać zwolniona ze stanowiska ambasadora Rosji w Republice Zielonego Przylądka za jej wypowiedzi przeciwko kodom QR.

  Czytaj:
  https://sevastopol.su/news/neozhidannyy-virazh-pochemu-budushchee-natali-poklonskoy-snova-pod-voprosom

  Polubione przez 2 ludzi

  • Zazwyczaj chciała dobrze, ale przeważnie różnie wychodziło. Natomiast uroda bez wątpienia nietuzinkowa, lecz moim skromnym zdaniem minister spraw zagranicznych DRL nie ustępuje jej ani na krok w tym względzie:

   Polubione przez 2 ludzi

  • To niech się przestanie w końcu „męczyć” w polityce (i politykę „męczyć” sobą), a zostanie „pełnoprawną celebrytką”. W rosyjskich mediach, podobnie jak na całym świecie, różnych programów dla celebrytów od licha i trochę…

   Polubione przez 3 ludzi

 23. Nie może skończyć całkiem z polityką ,
  bo Putin jej na to nie pozwala.

  To klacz narowista …
  nie nadaje się ani pod ,,siodło” ani pod zaprzęg …
  w stajni Putina pełni funkcje ,,paradną”
  .- wdzięczy się tańcząc jak modelka na wybiegu.

  Putin ma słabość do uroczych baletnic i primabalerin

  😉 Niejedna już mu na ,,rurze” tańczyła w tym klubie GoGo
  co ma go w swoim pałacu w Gelendżyku na Krymie. 😜

  Jak trzeba się było wycofać z niepopularnej ustawy emerytalnej, bo notowania mu pikowały w dół.
  To jak zwykle ,,Na kłopoty – Pokłońska” , jako jedna jedyna w Dumie wstała i powiedziała NIET
  i Putin wycofał ustawę z Dumy i skierował ją do społecznej Konsultacji.
  Teraz trzeba było wycofać się z ustawy o kodach QR, bo groziło to buntem ,,kazachskim”)* i znów Pokłońska najgłośniej ,,pyszczy”.

  Tak więc, jeszcze nie raz usłyszymy o Pokłońskiej…

  Rosjanie mają Natalkę Pokłońską
  a my mamy Pawłowicz Krysię …

  https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-8oX9-7wGS-7oia_krystyna-pawlowicz-jakiej-nie-znacie-
  https://www.se.pl/wiadomosci/galeria/krystyna-pawlowicz-jakiej-nie-znacie-mozna-sie-bylo-w-niej-zakochac/gg-UDv4-w394-zQvp/gp-Po47-Mxc2-p2Vv

  Szkoda , że nasz Kaszafi w Fionie gustuje…
  No cóż… Jakie kraje, takie obyczaję

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.