Wojna domowa na Ukrainie 25.01.2022r.- 2408 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 674.

Zachodni podżegacze wojenni szykują nową jatkę.

W nieuznawanej Donieckiej Republice Ludowej mają pewność, że Kijów szykuje ofensywę na Donbas. O czym poinformował szef DRL Denis Puszilin, który podkreślił, że Ukraińskie Siły Zbrojne ściągają na linię kontaktu artylerię i czołgi.

 „Z natury działań prowadzonych przez Ukrainę: to przygotowanie do ofensywy. Mówię o tym, że sprzęt jest uruchamiany, przygotowywane są załogi czołgów, a w tych miejscach rozmieszczenia, do których zostały przydzielone, skoncentrowane są tam jednostki artylerii i czołgów”– powiedział Puszilin na antenie telewizji Rossija 1.

Dodał, że systemy Smercz i Huragan budzą poważne obawy.

„Istotny jest też przekaz medialny, który towarzyszy wszystkim tym wydarzeniom– mam na myśli wciąganie na linię kontaktu dziennikarzy zagranicznych z Ukrainy. Oczywiście są to instruktorzy ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, którzy są niemal otwarcie fotografowani w pobliżu stanowisk i umieszczani w Internecie”– cytuje Puszilina RIA Nowosti .

Obecnie DRL „jest w stanie wysokiej gotowości”– podkreślił.

24 stycznia DRL ogłosiło, że  rejestruje przygotowania  ukraińskiego wojska do aktywnych działań wojennych w Donbasie. Zauważyli również, że ukraińskie wojsko rozmieściło  na Donbasie osiem systemów rakietowych  Smercz i Huragan z amunicją kasetową.

W związku z przygotowywaniem USZ do pełnej ofensywy zbrojnej na republiki w Donbasie, przedstawiciel Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin wezwał ukraińskich żołnierzy i oficerów do odmowy udziału w działaniach wojennychw Donbasie w celu „ratowania swego życia”.

Dowództwo Milicji Ludowej DRL nadal otrzymuje wiarygodne informacje o przygotowaniu USZ do aktywnych działań wojennych w Donbasie. Poinformował o tym 24 stycznia pułkownik Eduard Basurin, oficjalny przedstawiciel Departamentu ML DRL.

„Zanotowaliśmy, że USZ, znajdujące się w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił, podjęła działania mające na celu przygotowanie do ofensywy.

Kierowcy i strzelcy są wypisywani ze szpitali przed terminem z zaleceniami kontynuowania leczenia w oddziałach. Do batalionów czołgów przybyły komisje z kwatery głównej brygady, aby kontrolować przygotowanie broni i sprzętu wojskowego, sprawdzać instalację elementów ochrony dynamicznej na czołgach oraz uzupełniać amunicję i paliwo”– poinformował pułkownik Basurin.

Zaznaczył również, że w określonych porozumieniami mińskimi w miejscach wycofania ciężkiego sprzętu i uzbrojenia armii ukraińskiej, zlokalizowanych w rejonach Wołnowacha, Andrejewka i Dobropole, zarejestrowano obecność załóg czołgów i załóg artylerii przygotowujących broń i sprzęt wojskowy do użycia bojowego.

„Mamy niepodważalne fakty na temat dowództwa OPS ściągającego samobieżne jednostki rozminowania rakietowego UR-77 na linię styku, a także o wzmacnianiu wrogich jednostek wysuniętych i grup szturmowych przenośnymi jednostkami rozminowywania UR-83P. Te narzędzia inżynieryjne są przeznaczone do szybkiego wykonywania przejść o szerokości od 6 do 14 metrów na polach minowych podczas operacji ofensywnych.

Fakty pokazują, że strona ukraińska nie tylko kontynuuje próby destabilizacji sytuacji w Donbasie poprzez ostrzał osad, ale przygotowuje się pełną parą do militarnego rozwiązania konfliktu.

Dowództwo Milicji Ludowej DRL zdecydowanie zaleca, aby wróg porzucił zbrodnicze zamiary”– powiedział Eduard Basurin.

Podkreślił, że akty ukraińskiej agresji na Doniecką i Ługańską Republikę Ludową nie pozostaną bez odpowiedniej reakcji. Armia ukraińska poniesie nieodwracalne szkody, po których nie będzie już w stanie się odbudować.

 „Aby ratować ich życie, proponujemy ukraińskim oficerom i żołnierzom odmowę udziału w działaniach wojennych i wykonania zbrodniczych rozkazów ich dowództwa”– oświadczył Basurin.

Także sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow poinformował o wysokim poziomie zagrożenia prowokacjami ze strony Ukrainy w Donbasie.

Zaznaczył, że w tym przypadku Kreml nie będzie podobny do swoich ukraińskich odpowiedników i nie będzie podejmował histerycznych działań.

„Tak, jest zagrożenie, a teraz jest bardzo wysokie. Jest wyższe niż wcześniej”– powiedział Pieskow, dodając, że ukraińskie władze koncentrują ogromną ilość sił i środków na granicy z republikami w Donbasie.

Wcześniej szef samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin poinformował, że na terytorium Donbasu pojawiły się amerykańskie pociski przeciwpancerne Javelin.

*

 A na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, kolejny ukraiński żołnierz wszedł w minę.

Żołnierz jednej z brygad Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) operujących na obszarze tzw. Operacji Połączonych Sił został wysadzony w powietrze przez ukraińską minę. 

Poinformował o tym na odprawie oficer służby prasowej Departamentu Milicji Ludowej ŁRL Aleksander Mazeikin.

Zaznaczył, że „ukraińscy żołnierze nie wyznaczają terenów zaminowanych znakami zagrożenia minowego i nie sporządzają szczegółowych map pól minowych”, co prowadzi do tragicznych konsekwencji.

„Wczoraj ( 23 stycznia ) wieczorem w pobliżu wsi Nowotoszkowskoje żołnierz z 57 samodzielnej brygady piechoty zmotoryzowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych wysadził minę podczas przemieszczania się między pozycjami. W wyniku wybuchu starszy żołnierz Czaiczenko otrzymał wiele ran odłamków”– powiedział Mazeykin.

Poza tym, USZ umieściły pojazdy opancerzone na terenie obiektu mieszkalnego w miejscowości Popasna.

„W obszarze odpowiedzialności 24. brygady na terenie obiektu mieszkalnego we wsi Popasnaja zarejestrowano dwa opancerzone wozy bojowe oraz opancerzony wóz rozpoznawczy i patrolowy BRDM-2”– poinformował Aleksander Mazeikin. 

Ukraińskie wojska rozmieściły także Huragan MLRS w rejonie wsi Krasnopolje i Adamówka na północny zachód od Słowiańska.

„Dowództwo OPS pod pozorem prowadzenia szkolenia kierowania ogniem przeniosło 3 dywizję artylerii rakietowej z 27 brygady artylerii na tereny osiedli Krasnopolje i Adamówka, która jest uzbrojona w systemy rakiet wielokrotnych 220 mm Huragan”– poinformował wczoraj w Departamencie Milicji Ludowej DRL

Jak też stwierdził podczas wczorajszej odprawy przedstawiciel Dowództwa Milicji Ludowej DRL: „wojska ukraińskie zintensyfikowały przygotowania do ofensywy w Donbasie.”

Dowództwo Milicji Ludowej DRL zdecydowanie zaleca, aby ukraińskie wojsko zaprzestało ofensywy. O tym poinformował dziś zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej Republiki Eduard Basurin.

„Zarejestrowaliśmy przetrzymywanie w ukraińskich formacjach zbrojnych znajdujących się w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił środków przygotowujących do ofensywy”– powiedział Basurin.

Tak więc, według niego, w jednostkach 1 samodzielnej brygady czołgów, w batalionach czołgów 53 i 54 brygady zmechanizowanej, 58 samodzielnej brygady piechoty zmotoryzowanej wroga, zawieszono urlopy dla całego personelu, dowódcom wszystkich stopni nakazano przebywać w tymczasowych punktach rozmieszczenia. Ponadto kierowcy i strzelcy są wypisywani ze szpitali przed terminem. Na terenach osiedli Wołnowacha, Andrejewka i Dobropole odnotowano również przerzut załóg czołgów i załóg artylerii przygotowujących broń i sprzęt wojskowy do użytku bojowego.

Przybycie 40-osobowego personelu wojskowego z 3 Pułku Sił Specjalnych USZ, wcześniej szkolonego pod kierunkiem instruktorów z Wielkiej Brytanii w 142 ośrodku szkoleniowym Sił Operacji Specjalnych USZ, odnotowano w rejonie Awdijewki.

„Dowództwo Milicji Ludowej DRL zdecydowanie zaleca, aby wróg porzucił zbrodnicze zamiary. Akty ukraińskiej agresji na Doniecką i Ługańską Republikę Ludową nie pozostaną bez odpowiedzi. Armia ukraińska poniesie nieodwracalne szkody, po których nie będzie już w stanie się odbudować”– podkreślił Basurin.  

Poza tym, w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu prowadząc o godzinie 19:55 ostrzał, z kierunku Nowomichajłowki w stronę Aleksandrowki- na południowo-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty) oraz broni maszynowej.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu nadal utrzymuje się absolutny spokój, i USZ nie dopuszczają się tam żadnych prowokacji zbrojnych wobec ŁRL.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 25 січня 2021 року.

Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті 22 липня 2020 року у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 24 січня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню.

У бік ПРИЧЕПИЛІВКИ збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів, а також стрілецької зброї.

Завдяки зусиллям наших воїнів рубежі українських підрозділів залишилися незмінними.

Станом на 7 годину ранку, 25 січня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

51 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.01.2022r.- 2408 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem US Navy „szaleje” na Morzu Południowochińskim. Cytat „Siedmiu żołnierzy zostało rannych podczas nieudanego lądowania samolotu F-35 na pokładzie amerykańskiego lotniskowca USS Carl Vinson na Morzu Południowochińskim. Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych przekazała w poniedziałek, że pilot bezpiecznie katapultował się z maszyny”;
  https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-wypadek-mysliwca-f-35-na-amerykanskim-lotniskowcu-ranni-zoln,nId,5791008
  https://www.navy.mil/Press-Office/Press-Releases/display-pressreleases/Article/2909515/f-35c-lightning-ii-has-landing-mishap-on-uss-carl-vinson/
  Ps. Dobrze ze nie zatopił lotniskowca bo jeszcze by USAmany uznały to za pretekst wo wojny z Chinami…

  Polubione przez 6 ludzi

 2. W temacie „kryzysu ukraińskiego”, nieoczekiwanie rzecznik Pentagonu John Kirby ogłosił ze „Armia USA uważnie monitoruje sytuację w pobliżu granic Ukrainy, szukając oznak zbliżającej się „inwazji rosyjskiej”. Jednak nie zostały one dotąd zaobserwowane”;
  https://strana.news/news/373226-v-pentahone-ne-vidjat-priznakov-blizkoho-vtorzhenija-rossii-v-ukrainu.html
  Z kolei rzeczniczka Białego Domu „sprytna inaczej” Jen Psaki stwierdziła ze USA nie zamierzaja ogłaszać ewakuacji swoich obywateli z Ukrainy, a wyjazd amerykańskich dyplomatów następuje tylko na ich własną prosbę;
  https://strana.news/news/373234-ssha-ne-planirujut-evakuatsiju-svoikh-hrazhdan-iz-ukrainy-belyj-dom.html
  Plus Psaki powiedziała także, odpowiadając na pytanie o mozliwość wprowadzenia kolejnych sankcji przeciwko FR, że samo grożenie ich wprowadzeniem jest „bardziej efektywne” niż same takie sankcje…
  https://strana.news/news/373205-v-vashinhtone-schitajut-uhrozu-sanktsij-protiv-rossii-effektivnee-ikh-vvedenija.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Deputowany z proprezydenckiej frakcji parlamentarnej „Sługa Narodu” Bohdan Jaremenko uchodzący za „rusofoba” i „przeciwnika porozumień mińskich” nieoczekiwanie ogłosił ze za ‚eskalacje sytuacji wokół Ukrainy” odpowiadają nie Rosjanie, a…”zachodni partnerzy” którzy grają z Ukrainą w „psychologiczne gry z eskalacją”;
  https://strana.news/news/373252-jaremenko-iz-sluhi-naroda-obvinil-partnerov-ukrainy-v-psikholohicheskikh-ihrakh-s-eskalatsiej.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. I w temacie straszenia Ukrainy przez jej „zachodnich partnerów”, czyli „Forbes” opublikował artykuł o tym jak to lotnictwo wojskowe FR będzie sobie mogło bezkarnie bombardować terytorium Ukrainy w razie „inwazji”, gdyz Kijów faktycznie nie jest w stanie sie temu przeciwstawić. Cytat ‚Rosyjskie siły powietrzne posiadają trzecią co do wielkości flotę bombowców na świecie po lotnictwie chińskim i amerykańskim…Nie oczekuj, że ukraińska armia coś z tym zrobi. Po latach rozwoju rosyjskie bombowce wreszcie mogą robić to, co od dawna potrafiły amerykańskie bombowce — precyzyjnie uderzać w cele na lądzie z odległości setek lub tysięcy mil. Daleko poza zasięgiem obrony powietrznej wroga”;
  >https://www.forbes.com/sites/davidaxe/2022/01/21/russian-bombers-could-pummel-ukraine-without-going-anywhere-near-ukraine/?sh=4eee41a8740d

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Na blogu Wierni Polsce – Wierni Ojczyźnie
  Jest dziś wpis w temacie Ukrainy:
  Polacy! Ani kropli polskiej krwi za żydo-banderowską Ukrainę!

  https://wiernipolsce.wordpress.com/2022/01/25/polacy-ani-kropli-polskiej-krwi-za-zydo-banderowska-ukraine/?unapproved=202633&moderation-hash=ebcd2dd91a57a486a016c72d696d9416#comment-202633

  Pozwoliłem sobie zapodać w nim komentarze Maniprzepraszania
  z linkiem na blog AdNovum

  Jeśli nie macie nic przeciwko, to zapodam w nim kilka Waszych wpisów jeszcze…

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT z FR, czyli oficjalne uznanie republik z Donbasu „na czasie”. Cytat „Szef krymskiego parlamentu Władimir Konstantinow nazwał „bardzo na czasie” inicjatywę uznania niepodległości republik Donbasu w obliczu nacisków na Ukrainę do eskalacji konfliktu na wschodzie kraju”. Prawdopodobnie więc, tak jak napisałem jakis czas temu, jeżeli „zachodni partnerzy” sie „nie opamiętają” to już w lutym tego roku może sie rozpocząć proces oficjalnego uznania DRL/ŁRL przez FR…
  https://ria.ru/20220125/priznanie-1769427253.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Tymczasem prowadzący amerykańskiego programu rozrywkowego „The Daily Show” który pokazywany jest na „CTV Comedy Channel” Trevor Noah zrobił sobie żarty z „kryzysu ukraińskiego” przypominając Ukraincom o tym jak USA uciekało z Afganistanu. Cytat „Gdybym był Ukraińcem, upewniłbym się. Patrząc na to, jak było w Afganistanie, kupiłbym bilet na lot ewakuacyjny” – żartował gospodarz Trevor Noah”
  https://strana.news/news/373325-trevor-noa-poshutil-ob-ukraine-provodja-paralleli-s-behstvom-ssha-iz-afhanistana.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Kolejny polityk z kijowskiej „wierchuszki” zakwestionował możliwośc rozpoczęcia „inwazji FR na Ukrainę”. Tym razem jest to szef proprezydenckiej frakcji parlamentarnej „Sługa Narodu” Dawid Arachamija który stwierdził m.in że namioty w rosyjskich obozach wojskowych przy granicy z Ukrainą są w rzeczywistości „w połowie puste”, a także że „Nasz [to znaczy ukraiński] wywiad twierdzi, że obecnie nie ma aktywnych przygotowań do ataku”;
  https://strana.news/news/373312-arakhamija-hovorit-chto-aktivnoj-podhotovki-k-napadeniju-net.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „… namioty w rosyjskich obozach wojskowych przy granicy z Ukrainą są w rzeczywistości „w połowie puste”,,- tako rzecze optymista.
   Natomiast ja jako niepoprawny pesymista powiem, że są w połowie pełne.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, artykuł o tworzeniu na Ukrainie „wojsk obrony terytorialnej”, czyli okazuje się że jest to „recydywa” z 2014 roku to znaczy „wojska” owe faktycznie są „siłą zbrojną” podporządkowana lokalnym elitom polityczno-gospodarczym. I tak na przykład w Dnieprze za formowanie „batalionu obrony terytorialnej” zabrał sie miejscowy „szemrany biznesmen” Ołeksandr Perowski ps. Narik, który wcześniej powiązany był z Poroszenką (miał zapłacić Patriarsze Konstantynopola za przyznanie Ukrainie tzw. tomosu) a który obecnie „zbliżył się” do Kołomojskiego. Dodatkowo „dowódcą” owej „jednostki” ma zostać z kolei niejaki Ołeh Liadenko „weteran ATO” z kryminalną przeszłościa, miał należeć bowiem do zorganizowanej grupy przestępczej w Krzywym Rogu;
  https://strana.news/news/373258-batalony-teroborony-v-kieve-kto-ikh-sozdaet-v-kieve-dnepre-i-odesse.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. I nowa ‚zdrada”, czyli (cytat) ‚Prezydent Chorwacji powiedział, że wycofa żołnierzy z NATO, jeśli zacznie się eskalacja na Ukrainie”. Chorwacki lider Zoran Milanović powiedział to w wywiadzie udzielonym chorwackim mediom zastrzegajac sie że nie dopuści do tego by choć jeden chorwacki żołnierz znalazł się w strefie mozliwego konfliktu na Ukrainie;
  https://strana.news/news/373338-prezident-khorvatii-zajavil-chto-ukraine-ne-mesto-v-nato.html

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Manipulują danymi, aby zbudować odpowiednią narracjęw bardzo ograniczonym

  Dwie trzecie ankietowanych uważa, że Polska powinna wesprzeć Ukrainę w przypadku ataku Rosji – wynika z sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM. Przeciwnego zdania jest co czwarty respondent.
  https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8341193,atak-rosji-na-ukraine-reakcja-polski-sondaz.html
  Komentarz: Tytuł przytoczonego artykułu powinien brzmieć: Polacy godzą się na pomoc Ukrainie w bardzo ograniczonym zakresie. Tylko co czwarty ankietowany godzi się na przyjęcie uchodźców a co szósty uważa, że Warszawa powinna wspomóc Ukrainę militarnie (angażowanie się w konflikt).
  Większość głosujących uważa, ze Polska nie powinna wspierać Ukrainy lub ograniczyć się do pomocy dyplomatycznej lub materialnych.

  Ciekawi mnie jak te 15% co optuje za pomocą wojskową uważa, że nasza interwencja powinna wyglądać? Mogłoby się okazać, że cześć z nich gotowa byłaby wysłać polskich żołnierzy tylko wtedy, gdyby interweniowały inne kraje NATO, albo TYLKO jako siły pokojowe, których zadaniem byłoby zabezpieczenie części Ukrainy.

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Na ponad 90% nie będzie wojny. Zakładam jednak, że nikt tej wojny nie chce. Prezydent Putin chce zebrać owoce wojny bez wojny, z kolei Joe Biden i Boris Johnson mają potężne problemy w domu, więc dolewają oliwy do ognia, żeby później przypisać sobie zasługi załagodzenia sytuacji – powiedział w programie „Money.
  https://www.money.pl/gospodarka/konflikt-na-ukrainie-na-90-proc-tej-wojny-nie-bedzie-6730139438307457v.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Ukraińska codziennośc. Strzelanina pod siedzibą…SBU w Kijowie;

  https://strana.news/news/373366-v-samom-tsentre-kieva-ohrabili-punkt-obmena-valjut-video.html
  Ukraiński portal ‚Strana” informuje że do strzelaniny doszło pod kantorem walut znajdującym w pobliżu siedziby SBU, który to kantor „odwiedził” jeden z „ukropatriotów” specjalizujący sie w „nagabywaniu” kijowskich przedsiębiorców. Jak sie tłumaczył chciał tylko „oblepić kantor naklejkami” na co „ostro” zareagował pracownik ochrony ;
  https://strana.news/news/373372-v-konflikte-so-strelboj-vozle-ofisa-sbu-uchastvoval-pravoradikal-kristian-udarov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. OT w sprawie Kazachstanu, czyli rosyjscy pranksterzy „Wowan” i „Leksus” zaatakowali „lidera” kazachskiej opozycji Muchtara Abliazowa który ogłosił sie „przywódca” niedawnego „niedomajdanu” w Kazachstanie. Cytat „Pranksterzy Wowan i Leksus rozmawiali ze zbiegłym kazachskim bankierem opozycjonistą Muchtarem Abliazowem w imieniu współpracownika Nawalnego Leonida Wołkowa…Biznesmen Abliazow jest uważany za jednego z organizatorów protestów w Kazachstanie…„Dużo codziennej pracy, tworzenie komórek działaczy obywatelskich… by działać jednocześnie w wielu regionach…” – mówi Abliazow, tłumacząc, że przez kilka lat tworzył struktury organizacyjne dla powstania…Opowiedział o swoich zwiazkach z Nawalnym i przyznał się do porozumień z byłym prezydentem Kirgistanu Ałmazbekiem Atambajewem, zatrzymanym pod zarzutem zorganizowania zamieszek w Biszkeku. Był gotów pomóc przetransportować go [tzn. Ablizowa] helikopterem z Kirgistanu do Ałmaty”;
  https://strana.news/news/373363-abljazov-priznalsja-vovanu-i-leksusu-chto-neskolko-let-hotovil-vosstanie-v-kazakhstane.html

  Polubione przez 5 ludzi

 15. Ukraina przestawia system energetyczny na węgiel i Białoruś:
  Zatrzymano dwie elektrownie jądrowe.

  Na Ukrainie zatrzymano dwa bloki elektrowni atomowych. Kraj natychmiast zwrócił się do Białorusi o pomoc doraźną i zwiększył produkcję energii elektrycznej z węgla. Wszystko to było oczekiwane, mówią eksperci. Ich zdaniem kraj będzie musiał wykorzystać wszystkie dostępne zdolności.

  Dziś, 25 stycznia, wczesnym rankiem wyłączono pierwszy blok elektrowni Chmielnicki. Według Energoatomu zabezpieczenie różnicowe transformatora blokowego współpracowało z dalszą pracą zabezpieczenia od wyłączenia reaktora. Następnie zatrzymano czwarty blok energetyczny EJ Zaporizhzhya w celu wyeliminowania wycieku gazu w układzie chłodzenia turbogeneratora.

  Czytai dalej :
  https://eadaily.com/ru/news/2022/01/25/ukraina-perevodit-energosistemu-na-ugol-i-belorussiyu-vstali-dva-bloka-aes

  A co się stalo na Ukrainie z Westinghouse?!!!!

  A taki ładny był Amerykański

  Nie śmiej się dziadku, z czyjegoś wypadku…

  https://energetyka24.com/atom/wywiady/az-16-reaktorow-westinghouse-dla-europy-polskie-spolki-moga-przy-tym-pracowac-wywiad
  .
  https://businessinsider.com.pl/biznes/amerykanski-westinghouse-pierwsze-prace-przy-polskim-atomie-powinny-ruszyc-juz-w-2024/lyrp712

  https://www.wnp.pl/energetyka/westinghouse-szacuje-polski-wklad-do-bloku-z-reaktorem-ap1000-na-ponad-50-proc,531022.html

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.