Wojna domowa na Ukrainie 26.01.2022r.- 2409 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 675.

Władze Kijowa są zmuszone odeprzeć rzekomą rosyjską agresję, powiedział wczoraj, 25 stycznia, na żywo na kanale РБК TV szef DRL Denis Puszilin.

„ Kijów jest w dość trudnej sytuacji. Oni sami uczestniczyli w podsycaniu histerii, która trwa w zachodnich mediach. Ale Kijów stanął w obliczu szeregu problemów ekonomicznych planu inwestycyjnego i oczywiście paniki wśród ludności. A teraz zmuszeni są się wyprzeć tego i powiedzieć, że wygląda na to, że wywiad obecnie donosi, że Rosja nie zaatakuje. Ale samochód już jedzie. W ciągu ostatnich kilku dni widzieliśmy swego rodzaju ewakuację departamentów dyplomatycznych wielu krajów: dołączyły Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Japonia– powiedział Denis Puszilin, dodając, że analogiczną reakcję obserwuje się wśród społeczeństwa ukraińskiego, przerażonego możliwością wybuchu wojny.

Szef państwa stwierdził również, że oprócz histerii w mediach jest też stan faktyczny.  

„Konkretna sytuacja, która sugeruje, że formacje zbrojne Ukrainy zwiększają się jako ilościowy udział personelu na linii kontaktu, formują się pewne grupy uderzeniowe pod względem formacji czołgów– teraz to obserwujemy”– powiedział szef dodano DRL.  

Denis Puszilin podkreślił, że Doniecka Republika Ludowa dokłada wszelkich starań, aby jednostki ML działały w sposób skoordynowany, w tym celu opracowywane są wspólne działania, w tym służby ratunkowe, przez odpowiednie ministerstwa i odpowiednie departamenty, które będą zaangażowane w sytuacji ofensywnych działań ze strony Ukrainy.

A jaki stosunek ma Kijów do wdrażania porozumień mińskich dowodzi wczorajsze (25 stycznia) spotkanie grupy roboczej ds. bezpieczeństwa, na którym to po raz kolejny „delegacja ukraińska próbowała przekształcić spotkanie w polityczny talk-show z oskarżycielskimi hasłami”– podsumował przebieg negocjacji rzecznik DRL Aleksiej Nikonorow.

Ponad trzy godziny spotkania grupy spędziliśmy słuchając politycznych spekulacji przedstawicieli oficjalnego Kijowa.

Wielokrotne próby koordynatora zachęcania uczestników do dyskusji nad roboczym projektem uzupełnienia dotychczasowej wersji środków znalazły poparcie jedynie ze strony republik. W efekcie na opracowanie dokumentu pozostała niecała godzina, co nie pozwoliło na postęp w jego akceptacji.

Generalnie członkowie grupy (ze strony republik- dopisek mój) podczas całego spotkania zaobserwowali wyraźną niekonsekwencję ukraińskich negocjatorów w swoich tezach i stanowiskach, co skutkowało wrażeniem, że nie otrzymali jeszcze jasnej metodologii negocjacji w nowym roku”- powiedział przedstawiciel DRL o przebiegu spotkania.

*

A tym czasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, ukraińskie formacje zbrojne zainstalowały fałszywe znaki zagrożenia minowego przy wjeździe do miejscowości Zołotoje-4, aby przeszkodzić w pracy obserwatorów OBWE .

„Aby zapobiec wtargnięciu patroli OBWE SMM do osady Zołotoje-4, żołnierze z 24 samodzielnej brygady zmechanizowanej zainstalowali znaki ostrzegawcze o niebezpieczeństwie minowym po południowej stronie drogi prowadzącej do osady”– poinformowała służba prasowa Departamentu Milicji Ludowej ŁRL.

Poza tym, kraińskie dowództwo starannie ukrywa fakty ściągania sił i środków w strefę tzw. Operacji Połączonych Sił.

„Koncentracja sił i aktywów strony ukraińskiej w strefie tzw. operacji połączonych sił w Donbasie jest starannie ukrywana”
– poinformował szef Departamentu Milicji Ludowej ŁRL Jan Leszczenko.

Ponadto, 150 brytyjskich żołnierzy sił specjalnych przybyło do Kramatorska.

Donoszą o tym źródła projektu @wargonzo, które znajduje się na terytorium DRL, czasowo okupowanym przez reżim kijowski.
Brytyjscy specjaliści przybyli na lotnisko wojskowe w Kramatorsku około tygodnia temu, lokalni mieszkańcy często widują ich w mieście, Brytyjczycy nie ukrywają przynależności wojskowej.
Źródła szacują ich liczbę na około 150 żołnierzy. Wraz z nimi do strefy OPS trafiły także brytyjskie systemy przeciwpancerne. Podobno siły specjalne z deszczowo-mglistego Albionu będą obsługiwać systemy rakiet przeciwpancernych NLAW, zajmować się ich ochroną bojową i wykorzystaniem bojowym.

Natomiast, na donieckim odcinku frontu według ostatniego raportu SMM OBWE formacje zbrojne Ukrainy nadal utrudniają wykonywanie bezpiecznych lotów bezzałogowych statków powietrznych (UAV) Misji. Na przykład bezzałogowe statki powietrzne SMM OBWE dalekiego, średniego i krótkiego zasięgu podlegały zakłóceniom sygnału GPS podczas przelatywania nad obszarami w pobliżu osiedli Nowoandrejewka, Woschod, Gnutowo, Bogdanowka, Świetlodarsk, Priwolje, Talakowka, Pawlopol, Rajskoje, Starowarwarowka.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu wojskowego USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym na obszarach mieszkalnych:

-1 transporter opancerzony (BTR-3) w dzielnicy mieszkalnej we wsi Sopino,
-1 kompleks walki elektronicznej („Bukowel AD”) w pobliżu wsi  Lebiedińskoje.

Poza tym, w ciągu minionej doby, USZ na donieckim odcinku frontu 8 razy naruszały warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadły 43 pociski.

Ostrzały prowadzone były w następujących godzinach:


11:20, z kierunku Piasków w stronę osiedla Gorniak w Doniecku, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (3 granaty) oraz automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (6 granatów),

11:25 12:42, z kierunku Piszczewika w stronę Oktiabra- na południowym odcinku frontu, przy użyciu cięzkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (3 granaty),

12:10, z kierunku Awdiejewki w stronę Spartakusa- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu granatników SPG-9 (3 granaty) i RPG-7 (3 granaty),

13:20, z kierunku Marinki w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (6 granatów),

14:10, z kierunku Starognatowki w stronę Biełaja Kmienka- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (1 granat) i automatycznego granatnika AGS-17 (5 granatów),

15:38 , z kierunku Szirokina w stronę Dzierżyńskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (3 granaty),

15:56, z kierunku Wierchnietoreckoje w stronę Wasilewki- na północ od Doniecka, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (3 granaty) oraz ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (3 granaty).

Wczorajsze ostrzały terytorium DRL miały przede wszystkim na celu sprowokowanie ognia zwrotnego ze strony ML DRL, i tym samym rozpoznanie jej stanowisk bojowych. Są to typowe działania wyprzedające właściwą operację wojskową na dużą skalę.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 26 січня 2021 року.

Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті 22 липня 2020 року у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 25 січня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 5 порушень режиму припинення вогню.

У бік АВДІЇВКИ збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь з автоматичних та станкових протитанкових гранатометів.

Неподалік МАР’ЇНКИ ворог обстрілював позиції українських захисників з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

Поблизу ШИРОКИНОГО противник здійснив обстріли з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

На околиці населеного пункту ПИЩЕВИК російські найманці задіяли безпілотний літальний апарат, за допомогою якого здійснили скидання пострілів ВОГ-17.

Внаслідок дій ворога двоє військовослужбовців Об’єднаних сил дістали поранення. Воїни перебувають в лікувальних закладах. Стан здоров’я одного військовослужбовця задовільний, другого – середньої важкості.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Завдяки зусиллям наших воїнів рубежі українських підрозділів залишилися незмінними.

Станом на 7 годину ранку поточної доби порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

63 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.01.2022r.- 2409 dzień od nowego rozejmu.

  1. Dla zainteresowanych, artykuł jakie w Paryżu przeprowadzili doradcy liderów tzw. Normandzkiej czwórki w tym szef Biura Prezydenta Ukrainy Jermak i wiceszef administracji Prezydenta FR Kozak. Cytat „Zełenski dostał dwa tygodnie. Jak przebiegły rozmowy o Donbasie w Paryżu i czego się spodziewać, jeśli się nie powiodą”…Dmitrij Kozak szczegółowo opowiedział o przyczynie tej przerwy podczas swojego briefingu. Stwierdził, że Ukraina poprosiła o dwutygodniową przerwę w celu omówienia kwestii zainicjowanych przez Rosję bezpośrednich negocjacji między Kijowem a „DRL/ŁRL”…Kolejną kwestią, która zostanie rozwiązana podczas tej przerwy, jest odpowiedź Kijowa na propozycje „DRL/ŁRL”, które w różnym czasie były składane Trójstronnej Grupie Kontaktowej, ale Ukraina na nie nie odpowiedziała…Właśnie w momencie, gdy Jermak i Kozak negocjowali w Paryżu, pojawiły się oświadczenia z Rosji, które można śmiało nazwać „planem B” – na wypadek gdyby sytuacja z Mińskiem-2 nadal była w impasie…„Jedna Rosja” oficjalnie zwróciła się do Putina z prośbą o rozpoczęcie dostaw wojskowych do „DRL/ŁRL”;
    https://strana.news/news/373558-vstrecha-ermaka-i-kozaka-v-parizhe-26-janvarja-itohi.html

    Polubione przez 3 ludzi

  2. OT z FR. W rosyjskich mediach pojawiła się informacja ze przyczyną zeszłorocznej eksplozji w autobusie w rosyjskim Woroneżu nie był „wybuch butli z gazem” jak wcześniej podejrzewano, a…”ukraińska dywersja”. Cytat „Znane są nowe szczegóły śledztwa w sprawie wybuchu autobusu pasażerskiego w Woroneżu. Według naszego źródła, podejrzani o dokonanie przestępstwa zostali zidentyfikowani…Jak wyjaśnił poinformowany rozmówca, wersje wybuchu butli z gazem w kabinie i wojny między konkurencyjnymi przewoźnikami nie są już brane pod uwagę. Z naszych informacji wynika, że ​​zdarzenie to nic innego jak sabotaż dokonany przez imigrantów z Ukrainy. Wybuch najprawdopodobniej miał na celu destabilizację sytuacji w regionie…Według źródła wszyscy podejrzani zostali zidentyfikowani: przybyli do Rosji i opuścili kraj na zagranicznych paszportach”;
    https://www.mk.ru/incident/2022/01/26/istochnik-prichinoy-vzryva-avtobusa-v-voronezhe-byla-ukrainskaya-diversiya.html

    Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.