Wojna domowa na Ukrainie 29.01.2022r.- 2412 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 678.

Bawaria od dawna zabiega o poprawne relacje z Moskwą.

Premier landu i szef CSU Markus Söder zapewnił, że Rosja nie jest wrogiem EuropyNie dość tego, zakwestionował on sens sankcji i jest zdania, że przyjęcie Ukrainy w szeregi krajów NATO musi być przesunięte daleko w czasie.

„To poważna sytuacja, gdy na granicach Europy zaostrzają się konflikty. Najważniejsze jest to, aby odrzucić agresję i uniknąć eskalacji. Nikt nie chce wojny w Europie. Terytorialna integralność Ukrainy i jej prawno-międzynarodowa niezależność muszą być przestrzegane. Jednak coraz to nowe groźby i coraz twardsze sankcje przeciwko Rosji też nie są rozwiązaniem”– powiedział Markus Söder w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS). 

Ponadto, jest o zdania, że od dłuższego czasu sankcje nie przynoszą rezultatów i szkodzą interesom Niemiec, gdyż wykluczenie Rosji z systemu finansowego SWIFT i zamknięcie Nord Stream 2 czy wręcz całkowite zawieszenie dostaw gazu z Rosji uderzyłoby bezpośrednio w Niemcy. Zaznaczył, że nawet w „najgorszych czasach zimnej wojny” współpraca energetyczna między Niemcami a ZSRR była niekwestionowana. 

 Jak stwierdził Söder, Zachód będzie musiał odpowiedzieć na zasadnicze pytanie, czy rozszerzenie NATO o Ukrainę jest właściwym posunięciem, czy też nie.

„Z pewnością nie można pozwolić na to, żeby Rosja tutaj cokolwiek nam dyktowała. Ale pomimo tego, trzeba udzielić odpowiedzi. Z mojego punktu widzenia jest oczywiste, że rozszerzenie NATO na wschód o Ukrainę przez długi czas nie wejdzie na agendę”– powiedział premier Bawarii. 

„Ochrona naszych sojuszników, Polski i krajów bałtyckich jest sojuszniczym zobowiązaniem wojskowym. To nie dotyczy Ukrainy. To nie jest sprawa NATO”– wyjaśnił Söder, podkreślając, że  „Rosja jest trudnym partnerem, ale nie jest wrogiem Europy”.

Większość Niemców pragnie jego zdaniem „stabilnych i przyjaznych” relacji z Rosją. 

Jak podkreślił Rosja nie jest tylko siłą regionalną, lecz jest i pozostanie mocarstwem. „Jesteśmy mocno zakotwiczeni na Zachodzie, musimy jednak pozostać w dialogu z Moskwą, nawet jeśli jest to wyzwaniem”– dodał polityk bawarskiej CSU.

Söder skrytykował niemieckich „Zielonych” za wypowiedzi dopuszczające dostawy broni dla Ukrainy. Pokreślił, że nie może sobie wyobrazić niemieckich dostaw broni na Ukrainę. Natomiast „wspólny europejski wkład” we wsparcie Ukrainy w celu złagodzenia konfliktu „miałby sens”.

Söder opowiedział się także za „dwutorową strategią” w relacjach z Rosją, składającą się z „dialogu i jasnej linii”.

„Rosja musi wiedzieć, że w Europie istnieją granice, których nie wolno przekraczać. Słuszne jest uświadomienie (Rosji) konsekwencji (jej działań), ale trzeba wiedzieć, do czego to może na koniec prowadzić. Celem nie może być wysłanie niemieckich żołnierzy na Ukrainę”– powiedział premier Bawarii dodając, że niemiecka polityka zagraniczna musi być wypadkową „wartości i interesów”.

Söder zasugerował także, że sprzeciw innych krajów przeciwko uruchomieniu Nord Stream 2 może mieć też inne przyczyny niż tylko zagrożenie bezpieczeństwa Ukrainy. „Faktem jest, że nikt inny nie korzysta tak bardzo na dostawach gazu z Rosji, jak Niemcy. To jest głównym powodem sceptycznego podejścia innych krajów do tych dostaw”– powiedział premier Bawarii.

„Zagrożenie bezpieczeństwa (Ukrainy) istnieje. Istnieją jednak też inne powody sceptycyzmu wobec Nord Stream 2. Dotyczy to zarówno USA, jak i naszych partnerów w Europie”– stwierdził Söder. Jednocześnie wyjaśnił, że jeśli niemiecki rząd zamknie gazociąg, to będzie musiał wskazać alternatywne źródła gazu.

W przeciwnym razie w Niemczech może być „bardzo zimno i bardzo drogo”– ostrzegł.  


https://pl.wikipedia.org/wiki/Markus_S%C3%B6der

*

 Na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, dowódca  batalionu Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) nie pozwolił zachodnim woluntariuszom na rozminowanie pod osadą Kamysznoje.

Dowódca batalionu USZ nie zezwolił przedstawicielom brytyjsko-amerykańskiej organizacji HALO Trust na oczyszczanie min w pobliżu wsi Kamysznoje w celu ukrycia operacji zaminowywania terenu w strefie Operacji Połączonych Sił (OPS) .

Dmitrij Krasilnikow, dowódca ugrupowania operacyjno-taktycznego Północ, polecił dowódcom formacji pod pozorem rozminowywania sprawdzić integralność pól minowych i zainstalować dodatkowe bariery przeciwwybuchowe w strefie OPS. Jednocześnie zabronił wpuszczania do tych miejsc przedstawicieli międzynarodowych organizacji monitorujących i humanitarnych.

„Dowódca 2 batalionu 79 brygady nie przepuścił przedstawicieli brytyjsko-amerykańskiej organizacji humanitarnej HALO Trust do prowadzenia prac rozminowywania na terenie osady Kamysznoje, mimo mandatu udzielonego im przez ukraiński rząd za swobodny ruch w strefie OPS”– poinformował na briefingu dla mediów oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL, Iwan Filiponenko.


Milicja Ludowa ŁRL zaprzeczyła też oskarżeniom ze strony Kijowa o usiłowanie przeprowadzenia wypadu grupy dywersyjno-rozpoznawczej (GD-R) na terytorium znajdujące się pod kontrolą USZ .

Dowództwo tzw. Operacji Połączonych Sił mija się z prawdą, zarzucając obrońcom ŁRL próbę włamania się na terytorium kontrolowane przez USZ grupy dywersyjno-rozpoznawczej ML ŁRL. 

Poinformował Iwan Filiponenko i przypomniał, że dzień wcześniej w wyniku ostrzału wsi Wiesiełogorówki przez kijowskie formacje zbrojne zginął obrońca ŁRL, a „usprawiedliwiając się, dowództwo OPS pospiesznie oskarżyło Milicję Ludową ŁRL o nieudanej próbie grupy dywersyjno-rozpoznawczej”.

„Oficjalnie oświadczamy, że jest to kłamstwo absolutne, mające na celu stworzenie przyczyn eskalacji konfliktu. Rzeczywista sytuacja jest następująca: wróg dokonał prowokacyjnego ostrzału naszych pozycji, otrzymał proporcjonalną reakcję, poniósł straty i teraz wymyśla historie o mitycznych grupach GD-R”– powiedział Filiponenko.

 USZ pod pozorem rozminowywania zainstaluje dodatkowe miny w strefie OPS.

Dowódca grupy operacyjno-taktycznej ( GO-T ) „Północ”, generał Dmitrij Krasilnikow, polecił podległym mu jednostkom działającym w strefie OPS zainstalowanie dodatkowych przeszkód przeciwminowych pod pozorem rozminowywania. Poinformował o tym na briefingu oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej LPR

Poinformował Iwan Filiponenko, podkreślając, że „pomimo zagrożenia życia cywilów i ich personelu wojskowego, dowództwo operacji pacyfikacyjnej, posługując się różnymi sztuczkami, nadal układa pola minowe w pobliżu osiedli i dróg publicznych”.

„W ten sposób dowódca GO-T ‚Północ’ Krasilnikow wydał dowódcom formacji, pod pozorem rozminowania, polecenie sprawdzenia integralności pól minowych i zainstalowania dodatkowych zapór przeciwminowych”– powiedział przedstawiciel resortu obrony ŁRL.   

Ukraińscy żołnierze użyli także elektronicznego sprzętu bojowego, aby zakłócić pracę UAV SMM OBWE w pobliżu wsi Bołotienny.

„W rejonie osiedla Bołotienny mobilna grupa 20 batalionu EW, korzystając ze stacji ‚Bukowel-AD’, tłumiła sygnały z kanałów kontrolnych bezzałogowych statków powietrznych Misji OBWE, aby uniemożliwić obserwatorom zarejestrowanie sprzętu wojskowego USZ stacjonujących w tym rejonie”– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Ponad to USZ rozmieściły pojazdy opancerzone w pobliżu osad w strefie OPS.

„W rejonie odpowiedzialności 57 brygady zarejestrowano wóz inżynieryjny BAT-2 w pobliżu (wsi) Oriechowo-Donieckoje, bojowy wóz piechoty BMP-1 i bojowy wóz opancerzony w pobliżu (wsi) Krymskoje”– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Dodatkowo, w strefie mieszkalnej wsi Malina USZ rozmieściły opancerzony wóz rozpoznawczy i patrolowy BRDM-2, a w pobliżu Popasnej- opancerzony wóz ewakuacyjny.

Ministerstwo Obrony ŁRL przypomniało, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez kijowskie formacje zbrojne w osiedlach stanowi naruszenie trzeciego paragrafu Dodatkowych Środków zapewniających reżim zawieszenia broni i kontroli jego przestrzegania.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, zgodnie z ostatnim raportem SMM OBWE, obecność sprzętu USZ została odnotowana w strefie bezpieczeństwa, w tym w obszarach mieszkalnych:

-1 opancerzony wóz bojowy (typ nieznany) w strefie mieszkalnej osady Czernienko,
-1 BTR-70 w pobliżu  osady Nowobachmutówka,
-1 transporter opancerzony (MT-LB-M) z działkiem przeciwlotniczym (ZU-23, 23 mm) w dzielnicy mieszkalnej Nowosiełowka 2.

Na tym samym odcinku frontu, w ciągu minionej doby USZ 4 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 11 pocisków, uszkadzając 2 mieszkalnia w miejscowości Jasnoje.

Ostrzały zostały przeprowadzone w następujących godzinach:

 14:23, z kierunku Marinki w stronę Aleksandrowki- w rejonie Doniecka, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (3 granaty),

15:00, z kierunku Talakowki w stronę Komiternowa- an południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatniak przeciwpancernego (3 granaty),

15:30, z kierunku Bieriezowoje w stronę Jasnoje- na południe od Doniecka, przy użyciu ciężkiego karabinu maszynowego.

W wyniku ostrzału uszkodzenia odnotowano pod następującymi adresami:

 • ul. Szczorsa nr. 33 m. 6 – uszkodzone szyby,
 • ul. Szczorsa nr. 33 m. 17 – uszkodzone szyby i gazomierz,

16:45, z kierunku Pawłopola w stronę Sosnowskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (5 granatów) oraz broni maszynowej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 29 січня 2021 року.

Сала Україні!

Упродовж минулої доби, 28 січня, та станом на 7 годину ранку поточної доби з боку російсько-окупаційних військ порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.01.2022r.- 2412 dzień od nowego rozejmu.

 1. Obywatele Federacji Rosyjskiej mieszkający w DRL i ŁRL mogą służyć w armii rosyjskiej oświadczył pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji Dumy Państwowej ds. WNP, Integracji Eurazjatyckiej i Stosunków z Rodakami Wiktor Wodołacki.

  „Jeżeli obywatele Federacji Rosyjskiej mieszkający na terytorium DRL i ŁRL zechcą służyć w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, wówczas Rostowski Obwodowy Komisariat Wojskowy przyjmie ich, zarejestruje i powoła do wojska” powiedział w rozmowie z TASS parlamentarzysta .

  https://rusvesna.su/news/1643438889

  Skoro mogą głosować to i mogą służyć w rosyjskiej armii..

  Polubione przez 6 ludzi

 2. W Chorwacji trwa konflikt polityczny, który rozpoczął się po obietnicy prezydenta republiki Zorana Milanovicia wycofania chorwackiego personelu wojskowego z sił NATO w przypadku eskalacji konfliktu na Ukrainie.
  Szef państwa podkreślił, że Chorwacja „nie będzie miała nic wspólnego” ze wzmocnieniem obecności NATO w Europie Wschodniej. Stwierdził też, że Ukraina „nie ma miejsca w NATO” .

  Nazwał również premiera swojego kraju „ukraińskim agentem” i przypomniał o neonazistach w Kijowie

  https://rusvesna.su/news/1643435290

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Łukaszenko: Koronawirus stał się zjawiskiem kontrolowanym, a szczepienia to wielki biznes

  Prezydent Białorusi powiedział, że Zachód rozpoczął jawną wojnę szczepionkową.
  Koronawirus stał się zjawiskiem, które można kontrolować, ale Zachód rozpoczął istne wojny szczepionkowe, których celem jest redystrybucja rynku. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział o tym w piątek w przemówieniu do narodu i parlamentu białoruskiego.

  „Dziś koronawirus stał się zjawiskiem, które można kontrolować ma swoich beneficjentów, miliarderzy na całym świecie – to już fakt – znacznie zwiększyli swój majątek, przepaść między bardzo bogatymi a resztą społeczeństwa zauważalnie się powiększyła. Bogaci stali się jeszcze bogatsi, a biedni jeszcze biedniejsi. Według Forum w Davos największe zyski odnieśli właściciele branży IT oraz przemysłu farmaceutycznego. To są teraz połączone ze sobą przedsiębiorstwa” – powiedział prezydent…

  https://www.anti-spiegel.ru/2022/lukaschenko-corona-ist-ein-kontrollierbares-phaenomen-geworden-und-die-impfungen-sind-big-business/

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Kolejna zdrada?
  Portal businessinsider opublikował artykuł o klęsce gospodarczej Ukrainy. W dodatku redaktorzy ośmielili się stwierdzić, że to nie rosyjska inwazja była głównym powodem upadku Ukrainy.

  Ukraina po 1991 r. nie odniosła sukcesu gospodarczego nawet zbliżonego do innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Teraz jest o blisko jedną piątą biedniejsza niż 30 lat temu. Przyczyn tej porażki było wiele.
  https://businessinsider.com.pl/gospodarka/przyczyny-ukrainskiej-porazki-gospodarczej/jm8q122

  Polubione przez 6 ludzi

 5. W związku z napiętą sytuacją wokół Ukrainy, Brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa wzywa firmy do sprawdzenia swoich zabezpieczeń komputerowych. Również czeski Krajowy Urząd ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Informatycznego (NUKIB) ostrzega, że Republika Czeska jest zagrożona cyberatakami.
  https://tvn24.pl/swiat/konflikt-rosja-ukraina-brytyjskie-i-czeskie-sluzby-ostrzegaja-przed-cyberatakami-5577724

  Polubione przez 5 ludzi

 6. O co grają urzędnicy z Kijowa

  Zełenski podkreślił, że największym zagrożeniem dla Ukrainy jest próba zdestabilizowania tego kraju od wewnątrz, w tym poprzez kryzys gospodarczy. – Ukraina stabilizuje kurs hrywny rezerwami walutowymi, ale potrzebuje od Zachodu wsparcia wojskowego, politycznego i ekonomicznego; na samo ustabilizowanie ukraińskiej gospodarki potrzeba 4-5 mld dolarów – wyjaśnił.
  https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8344695,wolodymyr-zelenski-kryzys-rosja-ukraina-usa-joe-biden-gospodarka.html
  Komentarz: Jak zawsze wszystkiemu winny Putin, a ty Panie daj 4-5 mld $, bo nam się należy.

  Polubione przez 6 ludzi

 7. Wciąż nie ma jednomyślności w Unii Europejskiej w sprawie powołania i kształtu unijnej misji wojskowej na Ukrainie – ustaliła dziennikarka RMF FM. Chodzi o pomysł Polski, krajów bałtyckich, Rumunii i Słowacji, by w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji stworzyć misję szkoleniową dla ukraińskich wojskowych.
  https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wojna-z-rosja/news-co-z-unijna-misja-wojskowa-na-ukrainie-wciaz-nie-ma-jednomys,nId,5798728#crp_state=1

  Polubione przez 6 ludzi

  • W Chorwacji „wojna na górze” pomiedzy prezydentem a premierem państwa. Cytat „Prezydent Chorwacji Zoran Milanovic powiedział, że premier Andrej Plenkovic pracuje dla Ukrainy…„Plenkovic działa jako ukraiński agent, a ja jestem prezydentem Chorwacji. To ogromna różnica. I nie przyjaźnię się z Rosjanami. Nigdy nie byłem tam oficjalnie. Nigdy nie piłem kawy z ambasadorem Rosji” powiedział…Polityk zaznaczył jednocześnie, że ludzie na Ukrainie podziwiają ludzi, którzy w czasie wojny mordowali Żydów i Polaków…Prezydent Chorwacji wezwał także władze ukraińskie do negocjacji z przedstawicielami terytoriów niekontrolowanych [tzn. republik z Donbasu]…„Trzeba z nimi porozmawiać, a nie wchodzić w konfrontację z potęgą jądrową. Kto ich zachęca [Ukrainców do wojny], jest szarlatanem, a w Unii Europejskiej jest ich wielu” – dodał Milanovic”;
   https://strana.news/news/374052-premer-khorvatii-javljaetsja-ukrainskim-ahentom-zoran-milanovich.html

   Polubione przez 6 ludzi

 8. Warszawa wspiera Ukrainę politycznie i wojskowo a tymczasem Kijów…

  Minęły dwa miesiące, odkąd Ukraina zablokowała tranzyt kolejowy do Polski z kilkunastu państw. Ministerstwo Infrastruktury zabiega o odwołanie decyzji strony ukraińskiej dotyczącej bezterminowego ograniczenia tranzytu kolejowego przez Ukrainę oraz zakazu użytkowania wagonów własności kolei ukraińskich na terytorium Polski – zaznaczył w rozmowie z portalem tvp.info Szymon Huptyś. Przedstawiciel resortu zaznaczył, że podejmowane są zabiegi dyplomatyczne i rozmowy na szczeblu ministrów infrastruktury oraz między partnerami biznesowymi. – W sprawę aktywnie zaangażowane jest także ministerstwo spraw zagranicznych oraz ambasada RP na Ukrainie – stwierdził.
  Ukraina twierdziła, że powodem blokowania dostaw do Polski były przestarzała infrastruktura i remonty. Tłumaczenie to szybko zostało obalone przez ekspertów. Wskazywali, że rzeczywistym powodem może być kwestionowanie przez Kijów porozumień ws. przewozów drogowych.
  https://www.tvp.info/58197841/ukraina-blokuje-tranzyt-dopolski-kolej-stoi-ministerstwo-infrastruktury-komentuje

  Polubione przez 6 ludzi

 9. W temacie masakry w jednostce ukraińskiej Gwardii Narodowej w Dnieprze. Ukraiński portal „Strana” przeprowadził wywiad z ojcem jednego z „gwardzistów” z tej jednostki który miał w styczniu 2018 roku popełnić „samobójstwo” zaledwie dwa miesiące po powołaniu do służby. Informację o tych „samobójstwach” ujawnił głównodowodzący ukraińskiej GN Bałan po tym jak podał sie do dymisji. Cytat „Jedną z ofiar samobójstwa był 19-letni Mansur Wierżakowski. Jak się okazało, jego śmierć nastąpiła dosłownie dwa miesiące po wstąpieniu do służby…Według śledztwa Mansur popełnił samobójstwo strzałem w głowę…Jednak krewni zmarłego gwardzisty nie wierzą w wersję śledztwa. Są pewni, że to morderstwo…Publikujemy szczegółową historię ojca, którego syn, jego zdaniem, zginął w tej samej jednostce wojskowej, w której Riabczuk niedawno zorganizował egzekucję swoich kolegów…Mój syn został zabity dla pieniędzy. Sytuacja wyglądała następująco: w jednostce wojskowej przekazywali telefony, rozdawano je tylko w weekendy. Zwykle rzadko mogliśmy normalnie rozmawiać, a syn przekonał mnie, że wszystko jest w porządku. Jeśli trzeba było pilnie zadzwonić, żołnierze podchodzili do starszego i pytali o to…Wkrótce zaczęła się najciekawsza część. Syn został oficjalnie zatrudniony – był operatorem placówek leczniczych w szpitalu. Zgodnie z prawem, jeśli pracuje, musi otrzymywać pensję podczas służby wojskowej. Wynagrodzenie przyszło mu na kartę PrivatBanku, którą zostawił w domu. Za te fundusze marzył o zakupie samochodu…Ale faktem jest, że na jego telefon pojawiły się powiadomienia o wynagrodzeniu. Oczywiście dopiero później zdaliśmy sobie sprawę, że ci zdegenerowani starsi przeczytali jego orędzia. Wtedy miał na karcie około 10-12 tysięcy hrywien”;
  https://strana.news/articles/istorii/374027-otets-pohibsheho-4-hoda-nazad-soldata-v-voinskoj-chasti-pri-juzhmashe-rasskazal-ot-trahedii-.html

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Gerhard Schroeder, były kanclerz Niemiec, broni stanowiska Berlina, który odmawia dostaw broni na Ukrainę. Schroeder w ostrych słowach odrzucił także krytykę ze strony Ukrainy. „Mam wielką nadzieję, że w końcu naprawdę skończy się to wywijanie szablą na Ukrainie” – powiedział w wywiadzie, który ukazał się w podkaście „Die Agenda”. „Bo to, co do mnie dochodzi, w tym oskarżenia pod adresem Niemiec z powodu rozsądnej odmowy dostaw broni, to jest szczyt wszystkiego” – stwierdził.
  https://www.dw.com/pl/były-kanclerz-gerhard-schroeder-wywijanie-szablą-na-ukrainie/a-60594341

  Polubione przez 6 ludzi

 11. Kryzys energetyczny w Europie. Cytat „Poziom zapasów gazu w podziemnych magazynach gazu [PMG] w Europie spadł poniżej granicy 40 proc. Zużycie gazu z magazynów w styczniu tego roku jest o jedną trzecią wyższe niż średnia z ostatnich pięciu lat…Według danych Gas Infrastructure Europe, po wynikach doby gazowej 27 stycznia, zapasy w PMG w Europie spadły do ​​39,65%. To o 15,6 punktu procentowego poniżej średniej z ostatnich pięciu lat…Pomimo tego, że w PMG w Europie jest jeszcze około 43 miliardów metrów sześciennych gazu, w miarę opróżniania zbiorników zmniejsza się maksymalna dobowa pojemność magazynowa i nie będzie możliwe szybkie pobranie maksymalnej ilości gazu do systemu”;
  https://ru.interfax.com.ua/news/economic/794866.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Tymczasem „bratnia” Ukraina znowu okazała „przyjazny gest” polskim przyjaciołom. Cytat „Prezydent W. Zełeński znów zorganizował konferencję prasową dla zagranicznych dziennikarzy.
  Znów nie dopuszczono nikogo z Polski, choć jeszcze tydzień temu na spotkaniu z A. Dudą zapewniał, że Polska to strategiczny partner”…
  https://www.stefczyk.info/2022/01/29/konferencja-prezydenta-ukrainy-dla-zagranicznych-dziennikarzy-nie-wpuszczono-na-nia-polskich-mediow/

  Polubione przez 5 ludzi

  • Widocznie też znają przysłowie;

   „Wróg mojego wroga jest moim ,,przyjacielem.“
   — Robert Ludlum ”Protokół Sigmy”

   i nie dali się nabrać na tą sejmową ,,deklaracje poparcia”

   bo ona uchwalana była tylko po to by zaszkodzić Ruskim

   Polubione przez 5 ludzi

  • Ukraina – Polska: rozwód i nazwisko panieńskie

   ***.

   Polski tygodnik Do Rzeczy informuje, że w piątek 28 stycznia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zorganizował konferencję prasową dla zagranicznych dziennikarzy.

   Nie wpuszczono przedstawicieli polskich mediów.

   .https://twitter.com/tdjedruchow/status/1487100051184828417

   Pisał o tym na swoim Twitterze Tomasz Jendruchow, korespondent TVP TVP :

   „Prezydent Zełenski ponownie zorganizował konferencję prasową dla zagranicznych dziennikarzy. I znowu nikt z Polski nie został wpuszczony. Australia okazała się ważniejsza strategicznie”.
   Link do Twittera

   Tydzień temu odbyły się dwudniowe konsultacje między Dudą a Zełenskim.
   Na nich polski prezydent zapewnił władze Ukrainy, że Kijów „może liczyć na wsparcie naszego kraju”, że „Polska odrzuca koncepcję stref wpływów i opowiada się za pełną euroatlantycką integracją Ukrainy”.

   A teraz takie kolejne bolesne stuknięcie Kijowa w nos Warszawy. Czemu? Oczywistym jest, że Polska ze swoimi agresywnymi antyrosyjskimi fobiami doświadczanymi przez rządzącą partię Prawo i Solidarność (PiS) na czele z Jarosławem Kaczyńskim stała się „toksycznym aktywem” dla Ukrainy .

   Zełenski prowadzi teraz politykę manewrowania między Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską i Rosją, próbując dostać się między strumyczki.

   I w tym PiS, ze swoim słoniowatym wdziękiem i całkowitym niezrozumieniem zachodzących procesów geopolitycznych, tylko negatywnie ingeruję w jej aktualną politykę zagraniczną.

   (…)

   Nic dziwnego, że nawet Ukraina przestaje brać taką Polskę pod uwagę.

   Czytaj :
   https://cont.ws/@slavikapple/2194268
   .

   Polubione przez 3 ludzi

 13. W końcu pojawiają się głosy rozsądku

  Ukraińskie siły zbrojne są w lepszej kondycji niż w 2014 r., ale wciąż mają poważne braki, twierdzą analitycy. Ta lepsza kondycja wynika z ciężko zdobytego doświadczenia bojowego, zagranicznej broni i reform wojskowych, które jednak w znacznej części są niekompletne, jak na przykład przejście z postsowieckiego scentralizowanego dowództwa na bardziej elastyczne, pisze w Igor Kossow z POLITICO.
  Kraj nie jest przygotowany na atak rakietowy, dysponuje niewielkimi siłami powietrznymi, a marynarka wojenna nie podniosła się jeszcze po stratach wynikłych z utraty Krymu
  Pod koniec zeszłego roku utworzono oddziały obrony terytorialnej, ale daleko im jeszcze do osiągnięcia gotowości bojowej
  https://wiadomosci.onet.pl/politico/nie-ma-pewnosci-czy-ukrainskie-wojsko-gotowe-jest-do-skutecznej-obrony/r91tgpy

  Polubione przez 5 ludzi

  • A co z dyscypliną, morale, warunkami materialnymi, niedostatkami nowoczesnego uzbrojenia, braku odpowiedniej kadry dowódczej najwyższego szczebla, zapasami materiałów i sprzętu itd, itd.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

  • *

   ,,Kraj nie jest przygotowany na atak rakietowy, dysponuje niewielkimi siłami powietrznymi, ”

   i dodam: prawie pozbawiony nowoczesnej obrony przeciwlotniczej.

   Rosjanie nie będą wchodzić na terytorium Ukrainy właściwej, a po co mają to robić.
   te 100 tys. wojska jest zabezpieczeniem granicy Rosji z Donbasem, przed atakiem Ukraińców

   Gdy Ukraińcom strzeli do łba zaatakować Donbas, to Rosjanie rozpoczną swoją operację ,,Allied Force”
   Tak jak to czynią w Syrii atakiem rakietowym Kalibrów i Krasnopoli (amunicją kierowaną z dalekosiężnej artylerii) oraz z dronów kamikadze zrównają z ziemią wszystkie te ukraińskie ugrupowania rozmieszczone w osiedlach mieszkaniowych pod osłoną ludności cywilnej na Donbasie.

   Rosjanie mają w tym wprawę ,bo doświadczenie w takiej wojnie domowej zdobyli już w Syrii, ale o tym w naszych mediach cisza.
   O Afganistanie i o tej pierwszej wojnie czeczeńskiej tylko słychać, o drugiej znamienna cisza.

   Turcy się już o tym przekonali, że na nic się im nie zdały te ich drony Anki i Bayraktary , którymi w Idlibie Nusrę – syryjską alkajdę przed atakiem Brygady Tygrysa wspieranej przez rosyjskich doradców.
   Na nic się Nusrakom nie przydały te amerykańskie TOWy, na nic się ataki samobójców w szachidmobilach nie zdały, czołgów Tygrysa nie powstrzymały.
   Wojnę w Idlibie Turcy przegrali.
   Dostali od Rosji małą tylko enklawę, by ci muzułmańscy fanatycy z całego świata po całej Turcji się nie rozlali.

   Ten sam scenariusz rozgrywał się będzie na Donbasie, jeśli Ukraińcy zdecydują się zaatakować Donbas.
   O to jak będzie przebiegał jestem spokojny.
   Po miesiącu , jak nie wcześniej Macron z Szulcem udadzą się do Moskwy żebrać o rozejm, tak jak to było przed Mińskiem2.

   Mam nadzięję tylko, że Putin z mądrzał, przestanie w końcu ,,partniorzyć” i nie popełni znowu jakiegoś nowego MIńska 3

   ********.

   PS. – operacja „Allied Force”

   ,,Wydaje się, że prawdziwego powodu operacji „Allied Force” można doszukiwać się w rywalizacji między siłami USA i Rosji. Przyczyny ataku na Jugosławię można więc tłumaczyć jako akt uzmysłowienia Rosji jej słabości, zarówno pod względem militarnym, gospodarczym jak i politycznym. Zwłaszcza, że Rosja miała odmienną wizję rozwiązania konfliktu w byłej Jugosławii i Kosowie. W tym przypadku Serbowie stali się kozłami ofiarnymi polityki militarnej wielkich mocarstw.

   Dnia 19 maja 2000 roku strategia wprowadzona w Kosowie została umieszczona w NATO-wskim dokumencie NC-400/2, w myśl którego rozszerzono politykę o prawo do zadania pierwszego uderzenia.

   💥 – Od tej pory kraje członkowskie Paktu mogły obierać za cel państwa, które uznają za niewygodne.

   ⭐ Nowa doktryna pozwala NATO na interwencje zbrojne w sprawy dowolnie wybranego kraju, który w mniemaniu organizacji stanowi niebezpieczeństwo.”

   Czytaj więcej: https://histmag.org/Nielegalne-ale-moralne-Operacja-Allied-Force-przyczyny-i-konsekwencje-18428

   Polubione przez 5 ludzi

   • I tego nie ma na filmiku ale widać już że wraz z Chińczykami ( a prawdopodobnie także i z Koreańczykami z Północy) wyprzedzili Amerykanów w „broni hipersonicznej” oraz w „gwiezdnych wojnach”, chodzi o tajemnicze „satelity-holowniki” które wykonują „dziwne manipulacje” wokół innych satelitów…

    Polubione przez 5 ludzi

 14. Nie uogólniał bym tak stanowczo.

  A skąd ten otumaniony naród miał wiedzieć, że to są z polszczone nazwiska a za ,,mężem stanu” stoi jego żona ,,Esterka” niejaka Agata Kornhauser- Duda córka Juliana Kornhausera polonofoba, poety, pisarza, krytyka literackiego i autora książek dla polskich dzieci.

  Po drugie jest w wyborach tak zwana lista partyjna, z której wchodzą do sejmu niezależnie od liczby zdobytych głosów partyjni notable, by zachować ,,zdolność do rządzenia,, i tak się składa, że zawsze są to tak zwane ,,spolszczone nazwiska”.

  https://jacekmiedlar.pl/2018/06/29/poznajcie-poezje-juliana-kornhausera-bic-zydow-krzyczeli-dzielni-chlopcy-dobijaja-dziewczynki-zydowskie/

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.