Wojna domowa na Ukrainie 30.01.2022r.- 2413 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 679.

Coś mało w polskich, ale też i ukraińskich mediach, a niemalże marginalnie- poruszany był temat efektów ostatniego spotkania politycznych doradców przywódców państw kwartetu normandzkiego w Paryżu.

Co było tego przyczyną?

Jak wyjaśnił Dmitrij Kozak, polityczni doradcy przywódców Normandzkiej Czwórki podczas spotkania w Paryżu nie poczynili postępów w rozwiązaniu sytuacji w Donbasie. 

Kozak podkreślił, że wszystkie znaczące inicjatywy republik Donbasu są ignorowane. Jednocześnie, według niego, nie ma sensu naciskać na władze ukraińskie, które same muszą zrozumieć konieczność realizacji porozumień mińskich i zakończenia konfliktu we własnym kraju. Kolejne spotkanie doradców Normandzkiej Czwórki odbędzie się w Berlinie za niecałe dwa tygodnie.

Negocjacje w formacie normandzkim w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie, które odbyły się 26 stycznia w Paryżu, nie przyniosły rezultatu. 

„Nie ma się czym chwalić: bez względu na to, jak bardzo chcielibyśmy, abyśmy posunęli się do przodu, ale jak dotąd postęp jest praktycznie zerowy”– tak wyniki spotkania ocenił Dmitrij Kozak.

Zaznaczył, że Rosja jest często wzywana do wpływania na samozwańcze Doniecką i Ługańską Republikę Ludową w sprawie realizacji porozumień mińskich, ale nie wskazano, które punkty porozumień nie są prze nie realizowane.

„Donbas walczy o wypełnienie (umowy z Mińska- dopisek mój) ‚jak ryba na lodzie’ , jest wiele wszelkiego rodzaju znaczących inicjatyw, map drogowych, projektów ustaw, propozycji zawieszenia broni, propozycji wymiany, propozycji otwarcia punktów kontrolnych wjazdu-wyjazdu- wszystkie są ignorowane tylko dlatego, że pochodzą z Donbasu” – wyjaśnił Kozak.

Przedstawiciel prezydenta Rosji zaznaczył również, że wszelkie propozycje republik Donbasu dotyczące bezpieczeństwa, humanitarnych i politycznych kwestii są przez Kijów ustawicznie ignorowane.

„Przynajmniej tych pisemnych propozycji jest wiele, które Donbas przesłał do grupy kontaktowej, tak że powinna być na nie reakcja. Odpowiedź pozytywna lub negatywna. Niestety nie zgodziliśmy się również w tej kwestii. W tym celu poprosili również o dwutygodniową przerwę”– dodał Kozak.

Według Kozaka, pełny i kompleksowy reżim zawieszenia broni przyjęty dwa lata temu w lipcu pozostaje najskuteczniejszy.

„Chociaż działał przez dwa i pół miesiąca, nie było żadnych potyczek. Kiedy Ukraina go zignorowała, wszystko to się nasiliło”– wyjaśnił doradca polityczny przywódcy Rosji.

„Zgodziliśmy się, że niezależnie od rozbieżności w porozumieniach mińskich pomiędzy Ukrainą, przedstawicielami niektórych regionów obwodów donieckiego i ługańskiego, rozejm musi być bezwarunkowo przestrzegany, a porozumienie podpisane 22 lipca 2020 r. musi być realizowane zarówno literą i duchem”– powiedział Dmitrij Kozak.

Mówiąc o naciskach na Ukrainę, dyplomata podkreślił, że nie ma to sensu, poza tym jego zdaniem Berlin i Paryż nie mają w tym zakresie wpływu na Kijów. Kozak zauważył, że Ukraina powinna pojąć konieczność rozwiązania konfliktu wewnętrznego i zakończenia wojny.

Konieczne jest realizowanie porozumień mińskich– konsekwentnie, bez zbędnej retoryki, bez interpretacji, bez wyjątków, bez wybiórczej realizacji tych porozumień”– wyjaśnił Kozak.

Według niego, uczestnicy spotkania doradców przywódców krajów Normandzkiej Czwórki, zgodzili się spotkać w Berlinie za dwa tygodnie, zgadzając się na przeprowadzenie dodatkowych konsultacji krajowych w celu znalezienia rozwiązań wszystkich tych problemów, które nie zostały rozwiązane od 2014 roku, w szczególności dotyczące szczególnego statusu Donbasu zapisanego w ukraińskiej konstytucji.

„Mamy nadzieję, że rezultaty tego porozumienia zmaterializują się w konkretnych decyzjach za dwa tygodnie. Zbliżymy nasze stanowiska, aby wypracować wspólne stanowisko, z pewnymi zaleceniami w procesie negocjacyjnym w Mińsku, aby Ukraina, Donbas, OBWE miały konkretne zalecenia dotyczące rozwiązania konfliktu”– wyraził swoje przekonanie Kozak, podkreślając, że na spotkaniu w Paryżu, kwestia nowego szczytu przywódców Ukrainy, Francji, Niemiec i Rosji nie była omawiana ze względu na „nierozwiązywalne sprzeczności” w porozumieniach mińskich. Według niego prezydenci i szefowie rządów normandzkiej czwórki mogą spotkać się dopiero po realizacji postanowień szczytu, który miał miejsce w Paryżu w dniu 9 grudnia 2019 roku.

„Ten szczyt powinien się odbyć po uzgodnieniu wszystkich prawnych aspektów szczególnego statusu Donbasu na pokonfliktowej Ukrainie. To jest kluczowe zadanie”– wyjaśnił Kozak.

W ostatnią środę, 26 stycznia w Paryżu odbyło się spotkanie doradców politycznych przywódców państw Normandzkiej Czwórki, które trwało około ośmiu i pół godziny. Po jego wynikach Dmitry Kozak, Emmanuel Bonn (Francja), Jens Plötner (Niemcy) i Andrej Jermak (Ukraina) zgodzili się na nowe spotkanie za dwa tygodnie w Berlinie.

„Potwierdzamy, że porozumienia mińskie stanowią podstawę pracy formatu normandzkiego i mają na celu zmniejszenie istniejących różnic w przyszłości. Wspieramy bezwarunkowe przestrzeganie zawieszenia broni i pełne wdrożenie środków wzmacniających zawieszenie broni z 22 lipca 2020 r., niezależnie od sporów w innych kwestiach dotyczących realizacji porozumień mińskich. Omówiliśmy znaczenie zintensyfikowania prac TGK i jej grup roboczych w celu jak najszybszego postępu w realizacji porozumień mińskich”– poinformował Pałac Elizejski w oświadczeniu po spotkaniu.

*

 A na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, USZ rozmieściły pojazdy opancerzone w Popasnej i haubicę w pobliżu wsi Razdołowka.

„W rejonie odpowiedzialności 24 brygady w Popasnej zarejestrowano jeden bojowy wóz inżynieryjny BAT-2, a także jedną 122-mm samobieżną haubicę 2S1 ‚Gwozdzik’, znajdującą się za liniami odwrotu, ale poza granicami przydzielono magazyny broni na terenie obiektu w pobliżu wsi Razdołowka”– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Ministerstwo Obrony republiki przypomniało, że umieszczanie broni i sprzętu wojskowego przez kijowskie formacje zbrojne w osiedlach stanowi naruszenie trzeciego paragrafu Dodatkowych Środków mających na celu zapewnienia reżimu zawieszenia broni i kontroli jego przestrzegania.

Natomiast, zgodnie z ostatnim raportem SMM OBWE obserwatorzy Misji odnotowali naruszenie przez USZ punktu a) Dodatkowych Środków mających na celu wzmocnienie reżimu zawieszenia broni z 22.07. 20 r, w rejonie osady Łomakino gdzie zobaczyli bezzałogowy statek powietrzny nie należący do Misji, a który to poruszał się w kierunku na południe.

Ponadto UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE doświadczył zakłóceń sygnału GPS podczas lotu w obszarze Nowotrojckoje.

Obserwatorzy odnotowali również obecność sprzętu wojskowego USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania oraz w strefie bezpieczeństwa:

 • 1 samobieżna haubica (2S1 „Gwoździk”, 122 mm) na terenie obiektu w pobliżu osady Razdołowka,
 • 1 działko przeciwlotnicze (ZU-23, 23 mm) w pobliżu osady Czermalik.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby USZ 3 trzy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL 14 pocisków, a na skutek ostrzału snajperskiego został poważnie ranny w udo 57-letni cywil oraz w wyniku ostrzału z moździerza została uszkodzona podstacja elektryczna (dach i  przeszklenia podstacji trakcyjnej, transformator energetyczny nr. 1, izolatory linii energetycznej i wagon kolejowy).


 Pierwszy ostrzał ze strony USZ miał miejsce o godzinie 07:30, z kierunku Marinki w stronę Aleksandrowki- na południowo-zachodnich obrzeżach Doniecka, i przeprowadzono go przy użyciu moździerza kaliber 60 mm (9 min) i broni snajperskiej.

W wyniku tego ostrzału cywil zamieszkujący osadę Aleksandrówkę został ranny. 

„W wyniku złamania reżimu zawieszenia broni przez USZ mężczyzna urodzony w 1965 r. otrzymał ranę postrzałową w udo”– poinformowało przedstawicielstwo DRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKiK) reżimu zawieszenia broni.

Odnotowano, że ostrzał odbył się o godz. 07:30 z kierunku wsi Marinka- kontrolowanej przez wojska ukraińskie. Ofiara została przewieziona do Centralnego Szpitala Miejskiego nr. 14 w Doniecku. Stan rannego jest umiarkowany.


Do kolejnych dwóch ostrzałów doszło o godzinie: 09:53, z kierunku Taramczuka w stronę Jelenowki- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (3 granaty) oraz o godzinie 11:50, z kierunku Granitnoje w stronę Nowej Mariewki- także na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (2 miny).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 30 січня 2021 року.

Сала Україні!

Упродовж минулої доби, 29 січня, та станом на 7 годину ранку поточної доби з боку російсько-окупаційних військ порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.01.2022r.- 2413 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ławrow odpowiada na pytania amerykańskiego liberała, Michaela McFaula. Warto włączyć napisy/tłumaczenie:

  Ministerstwo Sprawiedliwości DRL zaprasza kandydatów na ukierunkowane szkolenia:

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie „kryzysu ukraińskiego”. Rzecznik Pentagonu John Kirby poinformował że Waszyngton jest gotów do porozumienia z Moskwą w części przedstawionych przez nią „gwarancji bezpieczeństwa” (m.in ograniczenia ćwiczeń wojskowych w Europie) ale nie zgadza się na poruszanie kwestii ewentualnego przystąpienia Ukrainy do NATO;
  https://thehill.com/policy/defense/591924-kirby-its-really-unclear-what-putins-thinking-amid-rising-russia-ukraine
  „The Washington Post” informuje z kolei, powołujac się na własne „źródła”, o tym że ukraiński wywiad po kryjomu wywiózł z Ukrainy do USA „tajną dokumentację i sprzet wywiadowczy”. Według „WP” zrobiono to w sekrecie gdyż „Panika publiczna może również prowadzić do niepokojów społecznych, obawiają się doradcy Zełenskiego i zdestabilizować jego administrację, prawdopodobnie torując drogę Moskwie do mianowania przywódców bardziej przychylnych Kremlowi” oraz że „zachodni urzędnicy byli zaniepokojeni publicznym sceptycyzmem Zełenskiego i jego zespołu”;
  https://strana.news/news/374136-ukrainskaja-razvedka-vyvozit-oborudovanie-i-dokumenty-iz-kieva-smi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem kolejny wysoki urzednik ukraiński zaprzecz jakoby na Ukrainie panowała panika z powodu możliwej „inwazji FR”. Tym razem jest to burmistrz Charkowa Igor Terechow który w udzielonym izraelskim mediom przez siebie wywiadzie zapewnił że w mieście nie ma żadnej paniki i jest przygotowane na przyjęcie turystów. Cytat „Nasz plan obrony terytorialnej został opracowany w 100 procentach. Teraz nie ma paniki, więc mieszkańcy Charkowa żyją, pracują, snują plany. Przedwczoraj wracałem samolotem z Kijowa i połowę pasażerów stanowili Izraelczycy, którzy przylecieli do Charkowa na imprezę. Wszystko jest tu spokojnie i bezpiecznie „Jesteśmy gotowi na przyjęcie gości. Nasza sytuacja jest absolutnie normalna” – powiedział Terechow”;
  https://kharkov.strana.news/374128-mer-kharkova-terekhov-rasskazal-chto-v-horode-vse-spokojno.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ciag dalszy sprawy ostrej wypowiedzi o Ukrainie Prezydenta Chorwacji. Cytat „Chorwacki prezydent Zoran Milanovic powiedział, że nie zamierza przepraszać za swoją opinię o Ukrainie jako najbardziej skorumpowanym kraju i słowa, że ​​dla Kijowa nie ma miejsca w NATO…W tym samym czasie Milanovic wysunął nowy zarzut wobec Ukrainy – prezydent Chorwacji powiedział, że Kijów nazywa bohaterami II wojny światowej ludźmi, którzy „masowo mordowali Polaków i Żydów”…„Tym ludziom wznosi się pomniki na zachodniej Ukrainie” – zaznaczył [Milanovic]”;
  https://strana.news/news/374144-zoran-milanovich-otkazalsja-izvinjatsja-pered-ukrainoj-za-svoi-slova.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. OT z Germanistanu (dawniej Niemcy) czyli (cytat) „Niemiecki Bundestag wezwał do rozwiązania konfliktu między Rosją a Ukrainą na drodze negocjacji dyplomatycznych, a nie dostaw broni…Powiedział o tym szef frakcji parlamentarnej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec Rolf Mützenich, informuje RND…„Musimy wytrwale próbować rozwiązać konflikt między Rosją a Ukrainą poprzez dyplomację” – powiedział”;
  https://strana.news/news/374160-konflikt-ukrainy-i-rf-nuzhno-reshit-putem-diplomatii-parlament-frh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT światowe, czyli o tym o czym wczoraj napisałem. Okazuje się ze również Korea Płn. posiada działająca „broń hipersoniczną”. Cytat „Korea Północna w niedzielę 30 stycznia wystrzeliła pocisk balistyczny średniego zasięgu , który przekroczył prędkość dźwięku 16 razy. O tym informuje agencja Yonhap , powołując się na źródła…Maksymalna prędkość wynosiła 16 prędkości Macha. Przypuszczalnie mówimy o pocisku Hwaseong-12, który władze KRLD testowały w 2017 roku”;
  https://korrespondent.net/world/4442246-zapuschennaia-kndr-raketa-prevysyla-skorost-zvuka-v-16-raz-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 7. OT z Kanady niegdyś „pachnącej żywicą”, a obecnie „walącej banderyzmem”, czyli wspierali ukraiński majdan aż się sami doczekali „antycovidowego majdanu” u siebie;
  https://colonelcassad.livejournal.com/7414624.html
  https://strana.news/news/374150-pochemu-v-kanade-vspykhnul-bunt-i-kak-eto-otrazitsja-na-ukraine-.html
  Podobno premier Kanady Trudeau „nawiał” ze stolicy, oficjalnie „ze względów bezpieczeństwa udając sie wraz z rodziną w tajne miejsce”;
  https://strana.news/news/374194-premer-kanady-trjudo-s-semej-iz-okhvachennoj-mitinhom-ottavy-pereekhali-v-sekretnoe-mesto.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem szefowa brytyjskiego MSZ Liz Truss określił jako „mało prawdopodobne” by Wlk. Brytania wysłała swoich żołnierzy na Ukrainę w przypadku inwazji FR. Cytat „Polityk stwierdziła, że uważa możliwą rosyjską inwazję na Ukrainę za bardzo prawdopodobną, ale wyjaśniła, że ​​nie ma scenariusza wysyłania brytyjskich żołnierzy na pomoc Ukraińcom…Wcześniej podobne oświadczenie wygłosił wicepremier Wielkiej Brytanii Dominic Raab”;
  https://strana.news/news/374184-velikobritanija-ne-sobiraetsja-otpravljat-svoikh-soldat-v-ukrainu.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. „Czeski film” 🙂 Cytat „Przypadkowo przez pomyłkę. W Czechach zniszczono dokument, który doprowadził do skandalu z Rosją…Czeska administracja prezydencka twierdzi, że przez przypadek zniszczyła tajny raport o wybuchach w Vrbeticy. Co ciekawe, sama głowa państwa Milos Zeman, powołując się na informacje przedstawione w tym dokumencie, zakładał wcześniej istnienie alternatywnych wersji tego, co się wydarzyło. Powiedział, że zaangażowanie Rosji w te wydarzenia nie zostało udowodnione. Moskwa wielokrotnie zaprzeczała udziałowi władz rosyjskich w wydarzeniach we Vrbeticy”;
  https://www.gazeta.ru/politics/2022/01/29/14476465.shtml

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Cytat „Rozbił się na Morzu Południowochińskim. Pojawiły się zdjęcia i filmy z katastrofy najnowszego myśliwca US Navy F-35…Pentagon potwierdził autentyczność zdjęć i filmów krążących w mediach i sieciach społecznościowych z najnowszym myśliwcem F-35, który w tym tygodniu rozbił się na Morzu Południowochińskim po nieudanej próbie lądowania na pokładzie lotniskowca”;
  https://strana.news/news/374215-foto-i-video-krushenija-novejsheho-istrebitelja-f-35-vms-ssha.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Nawet na Ukrainie mówią, że inwazji FR nie będzie

  Prezydent Rosji nie zamierza atakować Ukrainy na pełną skalę. Najbardziej pożądaną opcją dla niego byłoby, kiedy sam zostałby wezwany, by okupować nasz kraj – powiedział Radiu Swoboda Serhij Harmasz, przedstawiciel ukraińskiej delegacji w trójstronnej grupie kontaktowej do spraw uregulowania konfliktu w Donbasie. Przykładem – jak stwierdził – są zamieszki w Kazachstanie, gdzie zostały wysłane wojska Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, czyli głównie rosyjskie.
  https://tvn24.pl/swiat/konflikt-rosji-z-ukraina-kazachski-scenariusz-wladimira-putina-na-ukrainie-opinia-serhija-harmasza-5578700

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Ukraińskie ministerstwo obrony rozwiązało umowę dzierżawy 15 śmigłowców Mi-8MTW-1, które od 2003 roku wykorzystywała spółka Ukrainian Helicopters, świadcząca usługi transportowe m. in. misjom pokojowym i humanitarnym NATO. Maszyny te powinny powrócić do służby w ukraińskiej armii po wybuchu konfliktu w 2014 roku, ale spółka uznała wówczas, że wojna w Donbasie nie wypełnia znamion tzw. „siły wyższej”, którą w umowie zawarto jako okoliczność przerywającą okres dzierżawy.
  Koszt dzierżawy jednego śmigłowca wyceniono na 1000 euro/miesiąc. Jednocześnie spółka zawierała wielomilionowe kontrakty na obsługę misji ONZ w Afryce.
  https://defence24.pl/sily-zbrojne/ukraina-odzyska-15-mi-8-od-spolki-transportowej
  Komentarz: Ukrainie brakuje nowoczesnych (wyremontowanych) śmigłowców i samolotów. Braki z każdym kolejnym rokiem powiększają się. Maszyny wybudowane za czasów ZSRR mają już zbyt duże przebiegi i często nie da się ich bezpiecznie zmodernizować. Alternatywą dla zakupu drogich maszyn zachodnich partnerów mogłoby być nabycie za przystępną cenę śmigłowców made in ZSRR z krajów byłego bloku wschodniego.
  Oprócz tego MSW Ukrainy nabyło sporą partię używanych śmigłowców od Francji. Umowa była finansowana z kredytu jaki udzielił rząd w Paryżu. Jednak pojawiają się informacje, że dostarczone maszyny są zbyt drogie w eksploatacji i MSW Ukrainy nie stać na eksploatację maszyn.
  Ptaszki ćwierkają, że może dojść do swoistej wymiany między MON i MSW. W zamian za śmigłowce odzyskane od „Ukrainian Helicopters” MSW przekazałoby ukraińskiej armii francuskie Caracale

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Eurodeputowana (z niemieckich ‚Zielonych”) Viola von Cramon-Taubadel oskarżyła władze w Kijowie o „zażywanie narkotyków” w zwiazku z ostatnia wypowiedzią szefa proprezenckiej frakcji „Sługa Narodu” Dawida Arachamiji że UE oraz USA „rizsiewają panikę” w związku z ryzykiem inwazji FR na Ukrainę.
  Warto przy tym przypomnieć że jest to ta sama eurodeputowana która wygrażała ukraińskim sędziom którzy odważyli by sie skazać Poroszenke;
  https://strana.news/news/374225-deputat-evroparlamenta-otreahirovala-na-zajavlenie-arakhamii-o-panike-v-ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Ukraina rozpoczęła w kwietniu 2020 roku wielki program naprawy i renowacji mostów. Według danych, więcej niż połowa obiektów w kraju nie spełniała norm technicznych. Państwowa Agencja Dróg Samochodowych Ukrainy podsumowała właśnie dotychczasową realizację programu, który rozpisano na lata 2020-2025.
  Według danych podanych przez drogowców, w samym tylko 2020 roku wyremontowano 213 mostów i wiaduktów o znaczeniu państwowym. Prace były finansowane przede wszystkim z budżetu państwa, kredytów i wsparcia udzielonego przez międzynarodowe organizacje finansowe. Tempo prac nie spadło także w roku następnym. W 2021 roku udało się przebudować 338 obiektów. Plany zakładały 160.
  https://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/drogi/ukraina-ponad-pol-tysiaca-wyremontowanych-mostow-i-wiaduktow-w-dwa-lata–80105.html
  Komentarz: Więcej obiektów infrastruktury zostało odbudowanych/wyremontowanych, gdyż władze w Kijowie przeznaczyły znaczne środki z funduszu Covidowego na infrastrukturę drogową. Chociaż ceny remontów dróg/mostów za czasów Zełenskiego zwiększyły się dwukrotnie to nadal jest to otoczenie prezydenta nalega na zwiększanie finansowania infrastruktury drogowej. Powodów jest kilka, ale najważniejsze z nich to korupcja (można sporo ukraść podczas takich umów, dlatego koszty wzrosły dwukrotnie) i możliwość pokazania się wyborcom z dobrej strony (otwieranie wyremontowanych obiektów).
  Najgorsze w tym wszystkim jest to, że transport eksportowanych towarów zazwyczaj odbywa się koleją (zboża rudy metali, żeliwo i materiały stalowe), a reszta towarów nie może być przetransportowana w związku z limitami na tranzyt ciężarówek.
  To dlatego strona ukraińska gra tak twardo blokując transport kolejowy do Polski. Włodarze z Kijowa wiedzą, że pomimo tego, że wyremontowali trasy z południa na północ i z centrum na zachód i tak nie mogą eksportować towarów do UE.
  Trudno więc wyjaśnić wyborcom powód dlaczego wielomiliardowe inwestycje nie przyniosły pozytywnych rezultatów.

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Cotygodniowe podsumowanie od korespondenta wojskowego Mag o wydarzeniach w DRL i LPR
  22.01.2012 – 27.01.2022

  W tym tygodniu sytuacja na linii rozgraniczenia była napięta.
  Niestety doszło do ostrzału, w wyniku którego zginął żołnierz NM DPR, inny został ranny.
  W LPR zginął też żołnierz NM LPR, a inny został schwytany.
  W sobotę cywilny mieszkaniec Aleksandrówki został ranny przez snajpera Sił Zbrojnych Ukrainy.
  Ogólnie sytuacja w obu republikach jest napięta

  Prawie codziennie służby prasowe NM DRL i LPR wydają apel nadzwyczajny, na temat tego co dzieje sie na terenach kontrolowanych przez wojska Ukrainy, prawdopodobnie widzisz te fragmenty w federalnych kanałach telewizyjnych.
  Poniżej dokonałem wyboru tego, co przechwytuje nasza inteligencja.

  Zarejestrowaliśmy postępowanie ukraińskich formacji zbrojnych znajdujących się w strefie, tzw. „Operację Połączonych Sił”, środki i ruchy wojska, które świadczą o przygotowaniach do ofensywy:
  (…)

  Czytaj dalej:
  https://cont.ws/@voenkorr/2195122

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Tak Ukry sądza… Tych jełopów nic już nie rozumu nie nauczy.
  Sądzą, że czas na prowokacje a potem na ,,pokojowe pacyfikację”,,.
  bo Ruscy Amerykanów się przestraszyli i znad granicy wojsko wycofują.

  Przecież to jest stara jak świat ruska taktyka wciągania w kotły przeciwnika.

  Polubione przez 5 ludzi

 17. Dzień bez „zdrady” dniem straconym, czyli „Biden określił pierwszy warunek uznania rządu talibów w Afganistanie…Według Joe Bidena uwolnienie obywatela USA Marka Frerichsa, który został porwany w Afganistanie w 2020 roku, może znacząco wpłynąć na dialog w pozytywny sposób”;
  https://strana.news/news/374258-dzho-bajden-zajavil-o-pervom-uslovii-dlja-priznanija-lehitimnosti-talibov.html
  I tradycyjnie źródło, gdyby „Naczelnemu Klaunowi Ukrainy” zachciało się zablokować znowu portal „Strana”;
  https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2022/01/30/statement-from-president-biden-on-mark-frerichs/
  Ps. Jak widać BARDZO TANIO sie wycenia „jedyne supermocarstwa świata”…

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.