Wojna domowa na Ukrainie 10.02.2022r.- 2424 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 690.

 Jest prosty sposób radzenia sobie z rozmieszczaniem broni: nie używać jej. Nie ma ku temu powodu. Stany Zjednoczone mogą twierdzić, że znajdują się w defensywie, ale Rosja z pewnością nie i nie bez powodu.

Kwestia dalszej ekspansji jest bardziej złożona. Ten problem sięga ponad 30 lat wstecz, kiedy rozpadał się Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Toczyły się szeroko zakrojone negocjacje między Rosją, USA i Niemcami, gdzie głównym problemem było zjednoczenie Niemiec. Przedstawiono wtedy dwie wizje. Radziecki przywódca Michaił Gorbaczow zaproponował euroazjatycki system bezpieczeństwa od Lizbony do Władywostoku bez bloków wojskowych. USA to odrzuciły: NATO pozostaje, rosyjski Układ Warszawski znika.

Z oczywistych względów zjednoczenie Niemiec w ramach wrogiego sojuszu wojskowego jest ważne dla Rosji. Mimo to Gorbaczow zgodził się na to, zastrzegając quid pro quo: zakaz ekspansji na Wschód.

Prezydent George W. Bush i sekretarz stanu James Baker zgodzili się na taką propozycję ze strony ZSRR.

Potwierdzono to w słowach skierowanych do Gorbaczowa:

„Nie tylko dla Związku Radzieckiego, ale także dla innych krajów europejskich, ważne jest, aby mieć gwarancje, że jeśli Stany Zjednoczone utrzymają swoją obecność w Niemczech w ramach NATO, ani cal obecnej jurysdykcji wojskowej NATO nie rozprzestrzeni się w kierunku wschodnim”.

„Wostok” oznaczało Niemcy Wschodnie. Nikt nie myślał o niczym innym, przynajmniej publicznie. Jest to uzgodnione ze wszystkimi stronami. Przywódcy niemieccy wypowiadali się jeszcze bardziej otwarcie. Byli zachwyceni, że Rosja zgodziła się na zjednoczenie, a ostatnią rzeczą, jakiej pragnęli, były nowe problemy.

Prezydent Bush senior w dużej mierze dotrzymał tych zobowiązań. Tak samo początkowo robił prezydent Bill Clinton, aż do 1999 r., kiedy to obchodzono 50 rocznicę NATO.

Wtedy to, prezydent George W. Bush, sympatyczny, głupkowaty dziadek, gdy w prasie obchodzono 20 rocznicę inwazji na Afganistan, zniósł wszystkie bariery.

Wprowadził do NATO kraje bałtyckie i inne kraje. W 2008 roku zaprosił Ukrainę do NATO, szturchając niedźwiedzia w oko. Ukraina jest geostrategicznym centrum Rosji, poza ścisłymi relacjami historycznymi i liczną ludnością zorientowaną na Rosję. Niemcy i Francja zawetowały lekkomyślne zaproszenie Busha, ale nadal obowiązuje. Żaden rosyjski przywódca się na to nie zgodził, a już na pewno nie Gorbaczow, jak wyjaśnił.

Podobnie jak w przypadku rozmieszczenia broni ofensywnej w pobliżu granic Rosji, odpowiedź jest jednoznaczna. Ukraina może mieć taki sam status jak Austria i dwa kraje skandynawskie przez całą zimną wojnę: neutralna, ale blisko związana z Zachodem i całkowicie bezpieczna część Unii Europejskiej, tak dalece, jak tego chcą.

Stany Zjednoczone kategorycznie odrzucają tą koncepcję, arogancko głosząc swoje żarliwe zaangażowanie w „suwerenność narodów”, której nie można naruszyć: prawo Ukrainy do przystąpienia do NATO musi być szanowane.

To pryncypialne stanowisko może zostać zaaprobowane w USA, ale z pewnością wywołuje głośny śmiech w wielu krajach świata, w tym na Kremlu. Świat prawie nie zdaje sobie sprawy z naszego inspirującego zaangażowania w suwerenność, szczególnie w trzech przypadkach, które szczególnie rozzłościły Rosję: Irak, Libia i Kosowo-Serbia…

Noam Chomsky, USA,  Truthout.org 

Na marginesie dodam, że ta amerykańska teoria „suwerenności narodów”, nie jest niczym innym niż poszerzaniem strefy wpływów Stanów Zjednoczonych po przez tworzenie państw marionetkowych, zarządzanych z Waszyngtonu jak kiedyś w czasach imperium brytyjskiego- jego kraje zamorskie.

*

Strona ukraińska nakręciła fałszywe filmy, aby oskarżyć siły ML DRL o ostrzał.

Żołnierze 72 Centrum Informacji i Operacji Psychologicznych rozpowszechniali wyreżyserowane filmy wideo z rzekomym ostrzałem z DRL. 

„Na tle przygotowań wroga do aktywnych działań wojennych nasiliły się działania ukraińskich sił informacyjnych i operacji psychologicznych. Tym samym w ramach kampanii informacyjnej Miażdżący miecz ukraińscy propagandyści 74 Centrum IPSO Ukraińskich Sił Zbrojnych przygotowali i rozpowszechnili w Internecie materiały wideo mające na celu zdyskredytowanie obrońców Donbasu”– poinformował wczoraj zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

W szczególności w ręce sił DRL dostały się materiały źródłowe reklam, które nie zostały poddane edycji. Wideo przedstawia pozycje ukraińskiego wojska pod Awdijewką. Tam, rzekomo stojący w okopie, funkcjonariusz ochrony został „zabity” przez republikańskiego snajpera.

Ukraińskie czołgi zbliżały się do linii frontu obrony DRL.

Poza tym, został odnotowany ruch czołgów Ukraińskich Sił Zbrojnych w bezpośrednim sąsiedztwie pozycji obronnych DRL na kierunkach Donieck i Gorłówka.

„Wróg nadal prowadzi działania, które oceniamy jako przygotowanie do działań ofensywnych. W kierunku Doniecka, niecałe 15 km od naszych pozycji, zwiad Milicji Ludowej rejestruje ruch ukraińskich czołgów”– powiedział Basurin.

Dodał, że kompania czołgów 53 brygady zmechanizowanej USZ została przeniesiona na teren kontrolowanej przez Kijów wsi Nowotroickoje (ok. 7 km na południowy zachód od Dokuczajewska), na północno-zachodnich obrzeżach Awdiejeiwki- kilka kilometrów na zachód od Jasinowatej), dwa pluton czołgów, kompania czołgów 95 brygady powietrzno-szturmowej przybyły na zachodnie obrzeża wsi Nowgorodskoje (15 km na zachód od Gorłówki), w której w zeszłym tygodniu odbywały się szkolenia ofensywne.

Ponadto, zgodnie z ostatnim raportem SMM OBWE, USZ nadal blokują loty UAV Misji:

-Mini-UAV SMM OBWE doświadczyły zakłóceń GPS podczas lotu w pobliżu kontrolowanych przez rząd z Kijowa  Wodianoje, Piszczewik i Pantelejmonowka (5,8 km na południowy zachód od Nowgorodska).

Ponadto, z naruszeniem decyzji ramowej o wycofaniu sił i środków z dnia 21.09.2016 r., bezzałogowy statek powietrzny misji krótkiego zasięgu zarejestrował 1 osobę na dawnym stanowisku Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie wycofania nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje.

Obserwatorzy Misji odnotowali również obecność sprzętu wojskowego i uzbrojenia znajdującego się za linią wycofania, ale poza wyznaczonymi miejscami składowania broni, a także w strefie bezpieczeństwa:

-12 samobieżnych haubic (2S3 „Akacja”, 152 mm; 5 podejrzanych) na terenie obiektu w pobliżu osady Chlebodarowka,
-1 transporter opancerzony (prawdopodobnie MT-LB) w pobliżu osady Szirokino,
-5 bojowych wozów opancerzonych (typu BMP), 1 transporter opancerzony (MT-LB) i 1 bojowy wóz opancerzony (typu niezidentyfikowanego) w pobliżu osady Bogdanówka.

Dodatkowo w dniu wczorajszym USZ na donieckim odcinku frontu 2 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadły 2 granaty przeciwpancerne.

Ostrzały zostały przeprowadzone o godzinie 14:25, z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa- w rejonie Gorłówki, przy użyciu broni maszynowej oraz o godzinie 21:37, z kierunku Wodianoje w stronę Dzierżyńskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (1 granat) i ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (1 granat).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 10 лютого 2021 року.

Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті 22 липня 2020 року у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 9 лютого, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню.

Неподалік ВОДЯНОГО окупанти обстрілювали позиції українських захисників з ручних та станкових протитанкових гранатометів.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок дій ворога немає.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріл.

Завдяки зусиллям наших воїнів рубежі українських підрозділів залишилися незмінними.

Станом на 7 годину ранку поточної доби з боку російсько-окупаційних військ порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

YouTube– globalny cenzor w internecie, zablokowało strony DRL i ŁRL, w związku z tym zdecydowanej większości filmów dokumentujących sytuację w republikach się nie ukazuje. Chyba, że coś w między czasie się zmieni.

**

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.02.2022r.- 2424 dzień od nowego rozejmu.

 1. Pierwszy raz (przynajmniej ja sobie tego nie przypominam) w sprawie konfliktu na Ukrainie oficjalny głos zabrała Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), która niedawno przeprowadziła skuteczna operację wojskowa w Kazachstanie wysyłając tam kontyngent sił pokojowych OUBZ. Cytat „Istnieje groźba stałej eskalacji konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy w wyniku dostaw uzbrojenia dla Kijowa od partnerów zachodnich. Poinformował o tym w czwartek na briefingu szef Połączonego Sztabu Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), generał pułkownik Anatolij Sidorow…Sidorow zwrócił uwagę, że na Ukrainie rozmieszczany jest zagraniczny personel wojskowy, przedstawiciele amerykańskich i europejskich prywatnych firm wojskowych, obiekty infrastrukturalne są aktywnie wykorzystywane, „systematycznie realizowane są loty bojowe i specjalne, w tym lotnictwa strategicznego, bombowego oraz rozpoznawczego”;
  https://tass.ru/politika/13666021

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie nowej „histerii” w zachodnich mediamatołach, czyli wpłynięcia rosyjskich desantowców na Morze Czarne. Według oficjalnego komunikatu Południowego Okregu Wojskowego FR „Zgodnie z planem szkolenia Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na rok 2022, w okresie styczeń-luty odbywa się seria ćwiczeń morskich we wszystkich obszarach odpowiedzialności flot pod generalnym nadzorem głównodowodzacego floty wojennej, admirała Nikołaja Jewmenowa…Głównym celem ćwiczeń jest wypracowanie działań Floty Wojennej i Sił Powietrznych oraz Kosmicznych w celu ochrony rosyjskich interesów narodowych na Oceanie Światowym, a także przeciwdziałania militarnym zagrożeniom Federacji Rosyjskiej z kierunków morskich i oceanicznych”;
  https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12408093@egNews
  Mapka obszaru ćwiczeń na Morzach Czarnym oraz Azowskim;
  https://pbs.twimg.com/media/FLKyPLaXsAwFT65?format=jpg&

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli ‚sprytna inaczej” rzeczniczka Jen Psaki komentujac żartobliwe stwierdzenie WWP na temat Ukrainy i tego czy jej się to podoba czy nie i tak musi wypełnić podpisane przez siebie porozumienia mińskie ( „нравится, не нравится – терпи, моя красавица”) stwierdziła że administracja Biden’a potępia to oświadczenie ponieważ jest to…”żartowanie z gwałtu”…
  https://strana.today/news/376001-v-ssha-otreahirovali-na-slova-putina-o-krasavitse-adresovannye-zelenskomu.html
  I tradycyjny juz komentarz…

  Polubione przez 5 ludzi

 4. A tymczasem na Ukrainie. Przypomniał o sobie były szef ukraińskiego resortu infrastruktury Wołodomyr Omeljan który zasłynał z tego ze zamiast zajmować się swoim resortem zajmowął się „podbijaniem rosyjskiego Kubania” (oczywiscie tylko w internecie). Tym razem Omeljan ogłosił w ukromediach że (cytat) „Główne biura OBWE i ONZ ds. praw człowieka powinny przenieść się z Wiednia i Genewy na Ukrainę, ponieważ Kijów jest teraz nowym centrum kontynentu”…
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1491677310872952832
  Ps. I znowu słowa ministra Ławrowa się cisną na usta…

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Coś nowego, czyli SBU pochwaliła się zatrzymaniem „białoruskiego agenta” który ‚szykował zamach terrorystyczny w Kijowie”. Cytat „Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zapobieżeniu zamachowi terrorystycznemu w Kijowie i zatrzymaniu „agenta wroga”, który „wykonywał zadania zagranicznych służb specjalnych” i został zwerbowany przez przedstawicieli białoruskich struktur państwowych…”Napastnik próbował podpalić samochód w pobliżu budynku jednej z organizacji publicznych. W tym celu zakupił pojazd, łatwopalne materiały i środki pirotechniczne” – czytamy w oświadczeniu”;
  https://strana.today/news/376009-sbu-soobshchila-o-zaderzhanii-v-kieve-vrazheskoho-ahenta-kotoryj-rabotal-na-belarus.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej poinformowała o zatrzymaniu w regionach Rosji 14 osób zaangażowanych w wysyłanie wiadomości o podłożonych ładunkach wybuchowych w instytucjach edukacyjnych w Rosji, krajach WNP i republikach Donbasu.
  https://novorosinform.org/fsb-zaderzhala-ukraincev-podozrevaemyh-v-minirovanii-zdanij-v-rossii-sng-i-ldnr-89439.html

  „Nasza” ulubienica Natalia Pokłońska zaprasza mieszkańców republik Donbasu na spotkanie online 17 lutego.
  https://novorosinform.org/poklonskaya-priglasila-zhitelej-ldnr-na-onlajn-vstrechu-17-fevralya-89438.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Kolejna debilka z UK na wysokim stanowisku z teką ministra spraw zagranicznych Liz Truss, która odpowiadając na pytanie Siergieja Ławrowa:
  „Uznajesz suwerenność Rosji nad obwodami rostowskim i woroneskim?”

  Truss zawahała się i wypaliła, że:
  „Wielka Brytania nigdy nie uzna rosyjskiej suwerenności nad tymi regionami”. xd xd xd

  Następnie w sytuację interweniowała ambasador Wielkiej Brytanii w Federacji Rosyjskiej Deborah Bonnert, która wyjaśniła szefowi brytyjskiego MSZ, że tak naprawdę mówimy o rosyjskich regionach.

  Polubione przez 6 ludzi

 8. Ukraińska codzienność. Pod Charkowem konwój samochodów którym jechał ukraiński oligarcha Ołeksandr Jarosławski śmiertelnie potrącił pieszego, a następnie jak gdyby nic pojechał sobie dalej…
  https://strana.today/news/376077-pojavilos-video-s-mesta-hde-kortezh-jaroslavskoho-sbil-cheloveka.html
  …policja obwodu charkowskiego chciała wezwać Jarosławskiego na przesłuchanie z związku ze śmiertelnym wypadkiem w którym (co najmniej) uczestniczył…
  https://strana.today/news/376073-jaroslavskoho-vyzovut-na-dopros-v-politsiju-po-delu-o-smertelnom-dtp.html
  …ale okazało sie że Jarosławski już dzisiaj poleciał do Londynu…
  https://strana.today/news/376070-biznesmen-aleksandr-jaroslavskij-uletel-iz-kharkova.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Jak było do przewidzenia MSZ Ukrainy protestuje z powodu ‚zablokowania” wód Mórz Czarnego i Azowskiego w zwiazku z ćwiczeniami rosyjskiej floty wojennej;
  https://strana.today/news/376036-v-mid-ukrainy-prokommentirovali-reshenija-rf-blokirovat-akvatorii-chernoho-i-azovskoho-morej.html
  Okazuje się jednak że w związku z cwiczeniami, jak stwierdził rzecznik Kremla Pieskow” prowadzonymi zgodnie z miedzynarodowym prawem nie zablokowano żadnych szlaków handlowych znajdujacych sie na tych akwenach;
  https://tass.ru/politika/13668245

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Jest kolejny „sukces” Ukrainy, czyli ceny podstawowych produktów żywnościowych w Kijowie są nawet dwukrotnie wyższe niż w Moskwie. I wytłumaczenie dlatego tak się dzieje (cytat) „Główne przyczyny to wzrost cen energii i paliw na Ukrainie (które stają się droższe niż w Rosji). Ponadto w niektórych przypadkach ważną rolę odgrywa polityka publiczna. Na przykład ograniczenia w eksporcie niektórych towarów, które hamują wzrost cen na rynku krajowym…Również w Rosji jest znacznie większe wsparcie państwa dla producentów rolnictwa i żywności…Typowym przykładem są gospodarstwa szklarniowe, które w Federacji Rosyjskiej otrzymują od rządu duże preferencje. Na Ukrainie byli bliscy zamknięcia z powodu rosnących cen gazu”;
  https://strana.today/news/375889-ashan-sravnenie-tsen-na-produkty-v-kieve-i-moskve.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Dla zainteresowanych, artykuł z amerykańskiego portalu „Military Watch Magazine” o tym jak rosyjski Su-30 stał się najlepiej sprzedajacym się myśliwcem czwartej generacji wyprzedzając pod tym względem swój amerykański odpowiednik, czyli myśliwiec F-15;
  https://militarywatchmagazine.com/article/outselling-america-s-f-15-eagle-how-russia-s-su-30-emerged-as-the-world-s-most-popular-heavy-fighter-for-export

  Polubione przez 4 ludzi

 12. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1492337 На Украину поставили ЗАПРЕЩЕННОЕ вооружение
  https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1492361 Мюнхенской речи Путина – 15 лет
  https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1492440 капитан первого ранга ВМС США в отставке „пообщался” с Еленой Бондаренко

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Na terenie całej Ukrainy rozpoczęły się w czwartek ćwiczenia wojskowe „Zamieć 2022” mające przygotować ukraińską armię do działań obronnych w obliczu prowadzonych równolegle na Białorusi manewrów wojsk rosyjskich i białoruskich.
  Ćwiczenia połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy zostały zapowiedziane przez ministra obrony tego kraju Ołeksija Reznikowa w poniedziałek. Zaznaczył on wówczas, że podczas manewrów przeprowadzone zostaną ćwiczenia z bronią dostarczoną Ukrainie przez zachodnich sojuszników – tureckimi dronami Bayraktar, amerykańskimi pociskami Javelin oraz dostarczonymi przez W. Brytanię wyrzutniami kierowanych pocisków przeciwpancernych NLAW.

  „Ćwiczenia odbędą się między innymi na poligonach Równe, Kowel, Owrucz (graniczące z Białorusią północne obszary Ukrainy – PAP), na Piaskach Aleszkowskich i w pobliżu Odessy” – powiedział w poniedziałek Reznikow.
  https://deon.pl/swiat/ukraina-w-calym-kraju-rozpoczely-sie-manewry-wojskowe-,1858472
  Komentarz: Ciekawe czy ćwiczenia się udadzą, z informacji medialnych wynikało, że ukraińska armia ma bardzo niskie rezerwy paliwa. Pod koniec 2021 roku MON Ukrainy musiał „wygospodarować” dodatkowe miliardy na zaspokojenie żądań płacowych żołnierzy-emerytów (przegrał rozprawy sądowe).
  Z budżetu państwa nie otrzymano wystarczającego wsparcia więc dowodzący UA stwierdzili, że odłożą część zaplanowanych wydatków na przyszły rok(paliwa/smary etc). Na początku 2022 ceny materiałów pędnych gwałtownie wzrosły więc… znów przełożono zakup niezbędnych materiałów 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 14. W temacie kolejnej „histerii” jaka wywołały nowe wspólne manewry białorusko-rosyjskie na terytorium Białorusi, podczas których, jak alarmują mediomatoły.pl, „ćwiczy sie walkę z NATO”. Owszem „ćwiczy się walkę”, ale z atakiem NATO, w tym także z terytorium Ukrainy, na terytorium państwa związkowego Białorusi oraz Rosji;
  https://strana.today/news/375999-sojuznaja-reshimost-2022-kak-prokhodjat-rossijskie-uchenija-v-belarusi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss skomentowała głupoty które wygadywała podczas swojego spotkania z szefem MSZ FR Ławrowem o tym ze Wielka Brytania nie uznaje suwerenności FR nad obwodami rostowskim i woroneskim. Według Truss po prostu się pomyliła ponieważ wydawało jej się, że minister Ławrow mówi o części Ukrainy 🙂 Potwierdziła także że uznaje oba wymienione obwody za cześć FR;
  https://www.rbc.ru/politics/10/02/2022/62052d339a79478479892528

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział w parlamencie, że w ciągu trzech lat liczebność ukraińskiej armii zwiększy się o 100 tys. żołnierzy. Deklaracja padła stosunkowo niedawno, jednak ma już bardzo duże następstwa dla gospodarki Ukrainy.
  https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art35579071-ukraina-zwiekszy-liczebnosc-armii-o-100-tys-zolnierzy
  Tonem komentarza. Gdyby traktować słowa Prezydenta z cała powagą to koszty utrzymania UA poszybowałyby w górę. Zrekrutowanie dodatkowych 100 tysięcy żołnierzy w ciągu 3 lat i podwyższenie wynagrodzenia żołnierzy do poziomu przynajmniej 3 minimalnych pensji to wydatek rzędu kilkudziesięciu miliardów hrywien. Na stronie głównej ukraińskiego MON można pobrać tzw „biała księgę” -zbiór odtajnionych informacji zamieszczanych przez wojsko. Min informacje o wydatkach na szkolenia, nowy sprzęt czy też wyposażenie żołnierzy
  https://www.mil.gov.ua/en/
  Obecnie siły UA liczą około 250 tysięcy żołnierzy, przy czym dane różnią się. Oficjalnie powinny przekraczać 260 tysięcy, ale wiele (nie wiadomo dokładnie ile) wakatów nie jest obstawionych.
  Wiadomo jednak, ze blisko 80% całego budżetu ukraińskiego MON jest wykorzystywanych TYLKO na utrzymanie armii- żołd, wyżywienie, zapewnienie środków czystości, ubrań, paliwa i szkolenia. I nagle w ciągu 3 lat siły zbrojne miałyby wzrosnąć o 40%? To prawie niewykonalne.
  Na samo zwiększenie liczby żołnierzy potrzeba by było dodatkowo około 2 mld $ A do tego dochodzą kolejne koszty-UA musiałaby zwiększyć liczbę miejsc kwaterunkowych- wybudować lub wynająć nowe miejsca noclegowe, ewentualnie zakupić masę namiotów wojskowych.
  Dochodzi też kwestia miliardów hrywien na podwyżki dla żołnierzy. Obecna płaca minimalna na Ukrainie ma wynosić 6500 hrywien/miesiąc (żołd szeregowca wynosi 14000 hrywien) Zełenski mówił o przynajmniej 3x wyższym niż minimalna krajowa żołdzie dla żołnierzy. Czyli wynagrodzenia żołnierzy musiałyby wzrosnąć skokowo. To dodatkowe koszty+ to MON opłaca emerytury żołnierzy-wyższa pensja-wyższe składki emerytalne.
  I na koniec-skąd zebrać 100 tysięcy osób w kraju z którego za pracą wyjechały miliony? To przecież olbrzymie obciążenie dla gospodarki, te 100 tysięcy osób mogłoby pracować w innych sektorach i wpłacać do budżetu państwa podatki. Jako część wojska, będą z tego budżetu pobierać środki.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Jak widać, możemy uznać, że mieści się ta narracja w kanonie propagandy sukcesu……którego tak naprawdę w realu niema, a Ukraina coraz bardziej pogrąża się w odmętach kryzysu.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

  • Bo to będą „jednostki” tylko na papierze, oficjalnie beda istnieć, ale tak naprawdę będzie w nich tylko obsadzona tylko część etatów. Niedawno, kolejny już raz zresztą, ten ukraiński generał Krywonos otwarcie przyznał ze w ukraińskiej armii jednostki, w tym te „liniowe”, obsadzone sa w 50-60%…

   Polubione przez 3 ludzi

 17. OT białorusko – ukraińskie, czyli SBU łapie w Kijowie „białoruskiego agenta” (patrz jeden z wpisów powyżej), a prokuratura w Mińsku wszczeła postępowanie karne przeciwko burmistrzowi Dniepra za to że zamienił państwowa flagę Białorusi znajdujaca się przed jego siedzibą na flagę biało-czerwono-białą używaną przez białoruską opozycję. Ambasada Białorusi na Ukrainie wystosowała takze w tej sprawie oficjalny protest argumentując w nim że „flaga” ta była używana przez białoruskich kolaborantów III Rzeszy w czasie IIWŚ (co jest prawdą);
  https://strana.today/news/376116-v-dnepre-zamenili-hosudarstvennyj-flah-belarusi-na-belo-krasno-belyj.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.