Wojna domowa na Ukrainie 11.02.2022r.- 2425 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 691.

Negocjacje doradców politycznych przywódców państw Czwórki Normandii w Berlinie zakończyły się bez znaczących rezultatów. 

O czym poinformował zastępca szefa Administracji Prezydenta Rosji Dmitrij Kozak.

„Niestety prawie dziewięć godzin negocjacji zakończyło się bez widocznych, namacalnych rezultatów wyrażonych w dokumentach. Próbowaliśmy uzgodnić końcowe oświadczenie naszych negocjacji, począwszy od poprzedniego spotkania w Paryżu 26 stycznia”– powiedział Kozak na konferencji prasowej po spotkaniu w Berlinie doradców przywódców krajów formatu normandzkiego.

Kozak dodał, że stronom na spotkaniu nie udało się przezwyciężyć żadnych różnic w wyrażanych przez nie stanowiskach.

Wcześniej ukraiński minister spraw zagranicznych Dmitrij Kuleba powiedział, że Kijów nie nawiąże bezpośredniego dialogu z nieuznawanymi republikami; DRL i ŁRL, podczas zaplanowanych na 10 lutego rozmów doradców przywódców krajów formatu normandzkiego.

Dlatego też Dmitrij Kozak stwierdził, że „Moskwa wyraziła nadzieję, że władze ukraińskie będą na tyle roztropne, by nie podejmować działań zbrojnych przeciwko własnym obywatelom w Donbasie”. 

Według niego władze ukraińskie stosują w odniesieniu do Donbasu retorykę militarystyczną i wojskową „z określeniem niektórych planów mitycznych ‚A’, ‚B’”– cokolwiek miałyby one oznaczać.

„Dlatego miejmy tylko nadzieję, że wystarczy rozwagi, aby nie wszczynać działań wojennych przeciwko naszym własnym obywatelom, którzy są dziś po drugiej stronie linii kontaktu”– powiedział Kozak w oświadczeniu dla TASS.

Wczoraj w Berlinie zakończono negocjacje na szczeblu doradców politycznych przywódców państw uczestniczących w formacie normandzkim, w których także brał udział szef urzędu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Było to drugie spotkanie od początku tego roku. Negocjacje między przedstawicielami Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji trwały ponad dziewięć godzin.

Podczas rozmów Andrij Jermak podkreślił, że „Ukraina konsekwentnie opowiada się za polityczno-dyplomatycznym rozwiązaniem konfliktu.

Dlatego strona ukraińska będzie nadal podejmować działania w celu zintensyfikowania prac wszystkich istniejących formatów negocjacyjnych w celu przyspieszenia procesu pokojowego.

Wszystkie strony potwierdziły gotowość do kontynuowania negocjacji w formacie normandzkim, a także zgodziły się z koniecznością odblokowania prac Trójstronnej Grupy Kontaktowej.

Dodam jeszcze, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał wczoraj telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Rozmówcy wymieniali aktualne informacje na temat działań dyplomatycznych podejmowanych przez Ukrainę i Sojusz w odpowiedzi na groźby ze strony Rosji.

Szef państwa podziękował za ugruntowane stanowisko państw członkowskich NATO w sprawie konieczności natychmiastowej deeskalacji sytuacji przez Federację Rosyjską.

Pochwalił ciągłe zaangażowanie Sojuszu w politykę „otwartych drzwi”, a także pryncypialne poparcie dla prawa wszystkich krajów do swobodnego wyboru sojuszy bezpieczeństwa i określania własnej polityki zagranicznej.

Ponadto Prezydent i Sekretarz Generalny omówili warunki udziału Ukrainy w madryckim szczycie NATO w czerwcu br. oraz jego oczekiwane rezultaty.

Także wczoraj, Zełenski przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Szef państwa ukraińskiego podziękował za konkretne wsparcie Polski we wzmacnianiu obronności i stabilności Ukrainy.

Wołodymyr Zełenskij zwrócił uwagę na ważną rolę polskiego przewodnictwa w OBWE dla zapewnienia pokojowego uregulowania Donbasu i bezpieczeństwa regionalnego w Europie.

Strony omówiły dalszą współpracę w ramach nowego formatu regionalnego Ukraina– Polska– Wielka Brytania.

Rozmówcy zwrócili także uwagę na sposoby realizacji głównych priorytetów polityki zagranicznej Ukrainy– kurs na wejście do Unii Europejskiej i NATO.

Duda zapewnił Zełenskiego, że Polska popiera bezwzględnie przystąpienie Ukrainy do UE i NATO. Wręcz zagwarantował mu to, jako największy gracz w obu tych organizacjach ze swoją niekwestionowaną pozycją lidera.

Ukrainę w dniu wczorajszym odwiedziła także premier Litwy- kolejnego najważniejszego członka sojuszu NATO i UE.

W ramach tej wizyty, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premier Litwy Ingridą Šimonytė.

Ukraiński prezydent poinformował premier Litwy o aktualnej sytuacji bezpieczeństwa wzdłuż granic i na- jakoby czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy. Mówił także o praktycznych krokach podjętych przez Ukrainę w celu zintensyfikowania procesu negocjacyjnego w formacie normandzkim i zapewnienia jego skuteczności.

„To bardzo ważne, że przybyliście dziś wesprzeć Ukrainę, w napiętej sytuacji na granicach naszego kraju, na granicach z Europą, na granicach z Rosją, na styku z czasowo okupowanymi terytoriami naszego państwa. Uważamy, że nasze stosunki z Republiką Litewską są wyjątkowe zarówno na poziomie prezydentów, premierów, państw, jak i narodów. Czujemy to nie tylko w okresie eskalacji, ale przez cały czas”– podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Prezydent przyjął z zadowoleniem zamiar Litwy nie tylko zachowania, ale i wzmocnienia swojej misji dyplomatycznej na Ukrainie.

Rozmówcy rozmawiali o realizacji strategicznego kursu naszego państwa w kierunku integracji europejskiej i euroatlantyckiej.

Wołodymyr Zełenski zwrócił także uwagę na nieustanne poparcie Litwy dla przyłączenia Ukrainy do Unii Europejskiej i wysoko ocenił praktyczne starania Wilna o uznanie jej europejskiej perspektywy.

Oczywiście, taj jak podczas rozmowy z Dudą, litewska premier zagwarantowała Zełenskiemu przystąpienie Ukrainy do obu tych organizacji.

*

A tym czasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, ukraińscy ochotnicy przekazali kompanii rozpoznawczej Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) urządzenia do cichego strzelania.

Ukraińscy ochotnicy przekazali kompanii rozpoznawczej jednej z brygad USZ, operującej na obszarze tzw. Operacji Połączonych Sił, urządzenia do cichego strzelania z broni strzeleckiej.

„Otrzymaliśmy informację o przekazaniu przez ukraińskich ochotników kompanii rozpoznawczej 30 brygady zmechanizowanej urządzeń do cichego ostrzału z broni strzeleckiej”– poinformował Anton Mikużis, oficer służby prasowej Milicji Ludowej ŁRL.

Wyjaśnił, że w związku z tym „żołnierze ukraińscy będą mogli prowadzić prowokacyjny ostrzał w wielu obszarach” na stanowiska Milicji Ludowej „w taki sposób, aby nie zostać odnotowanym przez obserwatorów SMM OBWE”.

Poza tym, USZ rozmieściły kolejne pojazdy opancerzone w pobliżu osiedla miejskiego Ługańskoje.

„W strefie odpowiedzialności 30 brygady odnotowano obecność jednego opancerzonego pojazdu rozpoznawczego i patrolowego BRDM-2 w części mieszkalnej osady Ługańskoje”– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Ponadto, według ostatniego raportu SMM OBWE, UAV krótkiego zasięgu należący do Misji OBWE został poddany zagłuszaniu sygnału GPS przez USZ podczas jego lotu nad obszarem wycofania sił i środków nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje.

Ponadto obserwatorzy odnotowali trzy nowe znaki ostrzegające o niebezpieczeństwie minowym wzdłuż drogi O0530 (2-4 km na południowy wschód od osady Krasnogorowka), co wskazuje na przeprowadzenie zaminowania przez USZ tego rejonu z naruszeniem paragrafu 6 Memorandum z 19.09. 2014 r. dotyczącego nielegalnego zaminowywania terenów, w tym te w pobliżu osad.

Dodatkowo, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 3 razy naruszały warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 38 granatów.

Ostrzały zostały przeprowadzone w następujących godzinach:


11:05, z kierunku północnych obrzeży Zajcewa w stronę obrzeży osady Gołmolwskoje- w rejonie Gorłówki, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (1 granat), automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (29 granatów) oraz broni maszynowej,

17:03 i 17:38, z kierunku Piasków w stronę Łozowego i wioski Wiesiełoje- na pólnocno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7 (2 użycia, 7 granatów) oraz broni maszynowej (1 ostrzał).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 11 лютого 2021 року.

Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті 22 липня 2020 року у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 10 лютого, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 8 порушень режиму припинення вогню.

Неподалік ПІСКІВ ворог тричі відкривав вогонь з гранатометів різних систем.

У напрямку ЗАЙЦЕВЕ російські найманці вели вогонь з автоматичних станкових гранатометів, ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

Неподалік ГРАНІТНОГО окупанти обстрілювали позиції українських захисників з великокаліберних кулеметів.

Поблизу населеного пункту ТАРАМЧУК російські найманці задіяли безпілотний літальний апарат, за допомогою якого здійснили скидання трьох пострілів ВОГ-17.

На околицях ПОПАСНОЇ противник здійснив обстріл з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У напрямку ВОДЯНОГО російські найманці вели вогонь зі стрілецької зброї.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок дій ворога немає.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Завдяки зусиллям наших воїнів рубежі українських підрозділів залишилися незмінними.

Станом на 7 годину ранку поточної доби з боку російсько-окупаційних військ порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

YouTube– globalny cenzor w internecie, zablokowało strony DRL i ŁRL, w związku z tym zdecydowanej większości filmów dokumentujących sytuację w republikach się nie ukazuje. Chyba, że coś w między czasie się zmieni.

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.02.2022r.- 2425 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dziś w południe Szef DRL odpowie na pytania mediów, konferencja prasowa zostanie pokazana na YouTube:
  https://novorosinform.org/glava-dnr-otvetit-na-voprosy-smi-press-konferenciyu-pokazhut-v-youtube-89521.html

  Oczywiście ukropy swoim zwyczajem próbują odwrócić uwagę od konferencji anonimowymi telefonami o podłożonych ładunkach w Doniecku:
  https://novorosinform.org/pered-nachalom-press-konferencii-postupilo-5-soobshenij-o-minirovanii–pushilin-89530.html

  Eduard Basurin, wiceszef Departamentu Milicji Ludowej DRL, powiedział, że wywiad posiada informacje o ukraińskich formacjach zbrojnych przygotowujących ofensywę w Donbasie. Odnotowało transfer z obwodu odeskiego i rozmieszczenie na lotnisku Kramatorsk dywizji rakiet przeciwlotniczych S-300 składającej się z 160 pocisków przeciwlotniczych
  https://novorosinform.org/ukraina-perebrosila-v-donbass-zenitno-raketnyj-divizion-s-300—basurin-89524.html

  Niektóre źródła podają, że atak na Donbas rozpocznie się 22 lutego, a od 18 lutego zostanie poprzedzony
  serią prowokacji informacyjnych, w tym publikacją fałszywych apeli obywateli Ł/DRL z prośbami o ochronę przed „prorosyjskimi terrorystami”.

  https://novorosinform.org/ataka-ukrainy-na-donbass-nachnetsya-v-noch-na-22-fevralya–insajder-89526.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef DRL Denis Pushilin, witając dziennikarzy krajowych i zagranicznych, podkreślił, że Republika jest zawsze gotowa do otwartego dialogu.
  „Szczególnie miło jest widzieć nowe twarze – przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Australii i wielu innych krajów. Cieszymy się, że możemy Państwu i Państwa słuchaczom opowiedzieć o życiu Donieckiej Republiki Ludowej.

  Ponieważ zgromadziło się tu wiele zagranicznych mediów, chciałbym bardziej szczegółowo omówić historię powstania Donieckiej Republiki Ludowej.

  https://rusvesna.su/news/1644577984

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć. ‚Potyczka” pomiędzy funkcjonariuszami SBU a „nielegalnymi „kopaczami bursztynu” w obwodzie rówieńskim, czyli na terytorium tzw. republik bursztynowych. Cytat „Pracownicy Służby podejrzewali ich o nielegalne wydobycie bursztynu i chcieli zweryfikować te informacje. Kopacze zaczęli stawiać opór funkcjonariuszom SBU, wszczęli walkę za pomocą noży, siekier i pił łańcuchowych, a funkcjonariusze SBU z kolei zaczęli strzelać z broni palnej” – czytamy w raporcie…W wyniku incydentu do szpitala trafiło pięciu cywilów z ranami postrzałowymi. Odnotowano, że czterech z nich zostało rannych w nogi, jedna z ofiar miała ranę w przedramieniu. Ich życie nie jest zagrożone”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4446525-na-rovenschyne-piat-kopatelei-yantaria-raneny-v-stychke-s-sotrudnykamy-sbu
  W obwodzie iwano-frankowski zatrzymano „gwardzistę” z ukraińskiej Gwardii Narodowej i jego wspólnika obywatela Białorusi którzy przygotowywali zabójstwo na zlecenie. ich ofiara miał sie stać miejscowy przedsiębiorca budowlany. Zatrzymanym grozi do 15 lat więzienia;
  https://strana.today/news/376222-na-prikarpate-natshvardeets-i-eho-soobshchnik-pojdut-pod-sud-za-podhotovku-zakaznoho-ubijstva.html
  W jednej z miejscwosci w wyniku eksplozji „niezidentyfikowanego ładunku wybuchowego” (obstawiam „w ciemno” ze to granat) w budynku mieszkalnym śmierc poniosły dwie osoby;
  https://strana.today/news/376193-pod-rovno-v-zhilom-dome-proizoshel-vzryv-est-pohibshie.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. I tradycyjny „njus” z Ukrainy (cytat) ‚W Kijowie niezidentyfikowane osoby okradły przedsiębiorstwo „Radar” przy ulicy Predsławińskiej, która jest częścią koncernu Ukroboronprom i specjalizuje się w produkcji nowoczesnego sprzętu radioelektronicznego i radarowego do samolotów i śmigłowców..Według źródeł „Strany” w MSW z terenu jednego z warsztatów skradziono trzy jednostki sterujące celownikami termowizyjnymi, które są instalowane na myśliwcach Su. Całkowite szkody spowodowane kradzieżą części szacuje się na ponad 13,5 mln hrywien”;
  https://strana.today/news/376208-v-kieve-s-oboronnoho-zavoda-vynesli-zapchasti-dlja-istrebitelej-na-13-5-millionov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Wspomnienie zbrodni wojennej popełnionej przez ukropów którzy ostrzelali z artylerii dworzec autobusowy „Centrum” i posterunek kontrolny Donieckiego Zakładu Metalurgicznego 11 lutego 2015 roku.
  W wyniku ataku terrorystycznego Sił Zbrojnych Ukrainy na mieszkańców Doniecka zginęło tego dnia 11 osób, kilkadziesiąt osób zostało rannych o różnym stopniu ciężkości.

  https://novorosinform.org/godovshina-obstrela-avtostancii-centr-v-donecke-89533.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Były prezes ukraińskiego państwowego koncernu „Naftohaz” Andrij Kobolew nieoczekiwanie ogłosił ze opuszcza Ukrainę i wyjeżdża do USA. Przeciwko Kobolewowi na Ukrainie obecnie toczy się postepowanie karne w zwiazku z narażeniem ukraińskiego budżetu na straty w wysokości 2,2 mld hrywien gdy był prezesem „Naftohazu”, ale on sam tłumaczy że jego nagły wyjazd nie ma z tym nic wspólnego. W USA mieszka także matka Kobolewa;
  https://strana.today/news/376296-andrej-kobolev-rasskazal-pochemu-uezzhaet-iz-ukrainy-v-ssha.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Kolejne posiedzenie sądu w Kijowie w sprawie „zdrady” Poroszenki, czyli oskarżenia go o „współpracę i finansowanie terrorystów” to znaczy kupowanie węgla od republik z Donbasu. Nieoczekiwanie Poroszenko zeznał przed sądem że w 2014 roku wywiózł z Krymu (zanim ten został „okupowany” przez FR) cztery miliardy hrywien (około 145 milionów dolarów) w gotówce i złocie, a takze że odbył wówczas rozmowę telefoniczną z WWP;
  https://ria.ru/20220211/poroshenko-1772308032.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ciąg dalszy „histerii inwazyjnej” USA, czyli (cytat) „Departament Stanu USA w czwartek wezwał Amerykanów na Ukrainie do natychmiastowego opuszczenia kraju przy pierwszej nadarzającej się okazji. Zostało to zgłoszone w biuletynie rozesłanym 10 lutego…Ostrzeżono także obywateli USA na Ukrainie, że rząd USA nie będzie mógł ewakuować rodaków w przypadku działań wojskowych Federacji Rosyjskiej na Ukrainie…Działania wojenne mogą wybuchnąć w dowolnym momencie i bez ostrzeżenia i poważnie wpłyną na zdolność ambasady USA do świadczenia usług konsularnych, w tym pomocy obywatelom USA podczas opuszczania Ukrainy”;
  https://korrespondent.net/world/4446249-hosdep-rekomendoval-hrazhdanam-ssha-pokynut-ukraynu

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Kolejne „njusy” z „juesej”, czyli według najnowszych rankingów prawie 2/3 Amerykanów (58%) negatywnie ocenia działalność Joe Biden’a na stanowisku Prezydenta USA;
  https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3401827-rejting-bajdena-vpav-na-tli-covid19-ta-inflacii.html
  A „sleepy Joe” nic sobie z tego nie robi i dalej plecie bez ładu i składu. Tym razem pomylił Afganistan z Ukrainą i Irakiem w wywiadzie dla NBC…
  https://strana.today/news/376205-bajden-v-intervju-telekanalu-nbc-pereputal-afhanistan-s-ukrainoj-i-irakom.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. OT z FR, czyli kolejna wizyty „na wysokim szczeblu” z Wlk. Brytanii w Moskwie. Tym razem pojawił się tam brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace który spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Sergiejem Szojgu. Cytat „Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace nazwał rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Szojgu konstruktywnymi, dotyczyły one również Ukrainy…”To była konstruktywna i szczera dyskusja. Byłem wdzięczny, że zgodził się na spotkanie ze mną i omówienie różnych spraw, w tym sytuacji na granicy ukraińskiej, a także projektu umowy z NATO ” – powiedział minister podczas konferencji prasowej. Według niego, w Moskwie omówił także znaczenie realizacji porozumień mińskich dla rozwiązania sytuacji na Ukrainie”;
  https://ria.ru/20220211/ukraina-1772352233.html
  A koleżanka Wallace’a, czyli szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss, która dała „czadu” w Moskwie opowiadajac bzdury, by później za nie przepraszać, skomentowała mozliwośc wprowadzenia kolejnych sankcji przeciwko FR. Według niej nastąpi to tylko w razie „wtargniecia” FR na Ukrainę (cytat) „I zrobimy to [nałożymy sankcje], tylko w przypadku inwazji na Ukrainę. Nie chcemy tego, nie chcemy nakładać sankcji, wolelibyśmy mieć dobre stosunki z Rosją. Nie mamy sporów z narodem rosyjskim ”- nakreśliła stanowisko rządu brytyjskiego”;
  https://www.rbc.ru/politics/10/02/2022/620542639a79470745d67f4a

  Polubione przez 5 ludzi

  • Ziemia pierwszej klasy.
   Ponad metr czarnoziemu.
   A oni z Polski, z Rosji i z Turcji żarcie importują !
   Boże! Patrzysz na to … i nie grzmisz !!!
   Chyba ich za grzechy przodków karzesz .

   Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.