Wojna już nie domowa na Ukrainie 24.02.2022r.- 2438 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 7).


„Niemy krzyk”– dzień 674.

Prezydent Rosji Władimir Putin w przemówieniu do Rosjan poinformował, że zdecydował się na specjalną operację wojskową w Donbasie.

„Okoliczności wymagają od nas podjęcia zdecydowanych i natychmiastowych działań. Ludowe republiki Donbasu zwróciły się do Rosji z prośbą o pomoc. W związku z tym, zgodnie z art. 51, częścią 7 Karty Narodów Zjednoczonych, za sankcjami Rady Federacji oraz na podstawie traktatów o przyjaźni i wzajemnej pomocy z DRL i ŁRL ratyfikowanych przez Zgromadzenie Federalne, postanowiłem przeprowadzić specjalną operację wojskową”– powiedział Putin w telewizyjnym wystąpieniu do Rosjan.

Rosyjski prezydent zaznaczył, że w planach Rosji nie ma okupacji Ukrainy, ale Moskwa będzie dążyć do jej demilitaryzacji.

„Jej celem (rosyjskiej operacji specjalnej- dopisek mój) jest ochrona osób, które od ośmiu lat są ofiarami nadużyć, ludobójstwa przez reżim kijowski, i w tym celu będziemy dążyć do demilitaryzacji i denazifikacji Ukrainy, a także postawienia przed sądem tych, którzy popełnili liczne krwawe zbrodnie przeciwko ludności cywilnej, w tym obywatelom Federacji Rosyjskiej”– powiedział Putin.

Według prezydenta Rosji konflikty zbrojne z siłami nacjonalistycznymi na Ukrainie są nieuniknione.

„To tylko kwestia czasu. Przygotowują się, czekają na dogodną godzinę. Teraz twierdzą również, że posiadają broń jądrową. Nie pozwolimy im tego zrobić”– przestrzegł Putin.

Prezydent Władimir Putin podkreślił, że Rosja będzie przede wszystkim dążyć do demilitaryzacji Ukrainy.

Dodał on, że czołowe kraje NATO wspierają neonazistów na Ukrainie, którzy nigdy nie wybaczą mieszkańcom Krymu i Sewastopola wolnego wyboru zjednoczenia z Rosją.

„Czołowe państwa NATO, aby osiągnąć własny cel, we wszystkim wspierają skrajnych nacjonalistów i neonazistów na Ukrainie, którzy z kolei nigdy nie wybaczą mieszkańcom Krymu i Sewastopola wolnego wyboru zjednoczenia z Rosją. Oni oczywiście wejdą na Krym, a także do Donbasu, własną metodą, aby zabijać, jako kara z rąk band ukraińskich nacjonalistów- wspólników Hitlera podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, zabijać bezbronnych ludzi”– powiedział Putin.

Prezydent Rosji Władimir Putin zwrócił się także do obywateli Ukrainy, wyjaśniając, że Krym dokonał wyboru, działania Rosji są samoobroną przed stwarzanymi zagrożeniami, wezwał do współpracy w celu jak najszybszego odwrócenia tej tragicznej strony i wspólnego posuwania się naprzód.

„Apeluję także do obywateli Ukrainy. W 2014 roku Rosja była zobowiązana do ochrony mieszkańców Krymu i Sewastopola przed tymi, których sam nazywasz „nazistami”. Krymowie, mieszkańcy Sewastopola dokonali wyboru – być ze swoją historyczną ojczyzną, z Rosją. I wsparliśmy. Powtarzam, po prostu nie mogliśmy zrobić inaczej. Dzisiejsze wydarzenia nie są związane z chęcią naruszenia interesów Ukrainy i narodu ukraińskiego. Wiążą się one z ochroną samej Rosji przed tymi, którzy wzięli Ukrainę jako zakładników i próbują ją wykorzystać przeciwko naszemu krajowi i jego mieszkańcom. Powtarzam, nasze działania są samoobroną przed grożącymi nam zagrożeniami i przed jeszcze większą katastrofą niż to, co dzieje się dzisiaj”– powiedział Putin.

Wezwał do interakcji w celu zbudowania niezależnych relacji.

„Bez względu na to, jak to jest trudne, proszę o zrozumienie tego i wzywam do interakcji. Aby jak najszybciej odwrócić tę tragiczną stronę i ruszyć do przodu. Nikomu nie powinno się pozwalać ingerować w nasze sprawy, w nasze relacje. I zbudujemy je sami. Aby stworzyć niezbędne warunki do przezwyciężenia wszystkich problemów. I mimo istnienia granic państwowych wzmocniłoby to nas od wewnątrz jako całość. wierzę w to”– powiedział prezydent Federacji Rosyjskiej.

„Kijów nie słyszał wezwania do zaprzestania prowokacji przeciwko DRL i ŁRL”– powiedział na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ Wasilij Niebenzia, stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy organizacji.

„Z żalem mogę tylko stwierdzić, że nasze sygnały kierowane do Kijowa o konieczności zaprzestania prowokacji przeciwko DRL i ŁRL nie zostały usłyszane. Wydaje się, że nasi ukraińscy koledzy, którzy w ostatnim czasie byli aktywnie uzbrojeni i podżegani przez szereg państw, nie stracili złudzenia, że ​​z błogosławieństwem zachodnich kuratorów uda im się militarnie rozwiązać problem Donbasu.”– powiedział Niebenzia.

Rosja nie ma prawa dopuścić do dalszych cierpień mieszkańców Donbasu, powiedział na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ Wasilij Niebenzia.

„Jednak kolejne potwierdzenie nieprzygotowania Ukrainy do bezpośredniego dialogu z DRL i ŁRL, do działań o przyznanie Donbasowi specjalnego statusu przewidzianego w porozumieniach mińskich i przy wsparciu tego stanowiska przez zachodnich mecenasów, ostatecznie przekonało nas, że po prostu mamy odmawiamy prawa do dalszego cierpienia mieszkańców Donbasu”– powiedział Niebenzia.

„Ponieważ, jak powiedziałem, ukraińskie prowokacje przeciwko Donbasowi nie tylko nie ustały, ale wręcz nasiliły się, kierownictwo ŁRL i DRL zwróciło się do nas z prośbą o wsparcie militarne zgodnie z dwustronnymi umowami o współpracy, zawartymi jednocześnie z ich uznaniem. To logiczny krok, będący konsekwencją działań ukraińskiego reżimu”– wyjaśnił Niebiezia.

W związku z obecną sytuacją, przestrzeń powietrzna Rosji w pobliżu granic Ukrainy jest zamknięta dla samolotów cywilnych ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa związane z użyciem sprzętu wojskowego, wynika ogłoszonego zawiadomienia władz lotniczych Federacji Rosyjskiej:

„W związku z dużym zagrożeniem bezpieczeństwa lotów cywilnych statków powietrznych w związku z użyciem uzbrojenia i sprzętu wojskowego na obszarze ograniczonym współrzędnymi (…) dalej wzdłuż zachodniej granicy Ukraina (…) dalej wzdłuż zachodniej granicy Republiki Białoruś”-napisano w zawiadomieniu.

„Infrastruktura wojskowa baz lotniczych Ukraińskich Sił Zbrojnych została wyłączona z eksploatacji”– poinformował rosyjski resort obrony FR.

Należy zauważyć, że wojskowe służby graniczne Ukrainy „nie stawiają żadnego oporu wobec jednostek rosyjskich”.

Także, „środki obrony przeciwlotniczej Ukraińskich Sił Zbrojnych zostają zneutralizowane”– dodał rosyjski MON w swoim komunikacie.

„Rosyjskie Siły Zbrojne nie przeprowadzają żadnych ataków rakietowych, powietrznych ani artyleryjskich na ukraińskie miasta”– poinformowało RIA Novosti Ministerstwo Obrony FR.

„Broń o wysokiej precyzji unieruchamia infrastrukturę wojskową, obiekty obrony przeciwlotniczej, lotniska wojskowe, lotnictwo Sił Zbrojnych”– wyjaśnił resort obrony.

„Nic nie zagraża ludności cywilnej”– zapewniło Ministerstwo Obrony.

Milicja Ludowa ŁRL rozpoczęła operację wyzwolenia terytoriów okupowanych przez Ukrainę

„24 lutego Milicja Ludowa ŁRL rozpoczęła przygotowania artyleryjskie i operację wyzwolenia czasowo okupowanych terytoriów ŁRL.”– oświadczył oficjalny przedstawiciel departamentu obrony ŁRL Iwan Filiponenko.

„Oddziały ŁRL przejęły kontrolę nad miejscowością Stanica Ługańska i miastem Szczastie”– poinformował Witalij Kisielew, doradca szefa MSW ŁRL.

„Szczastie i Stanica Ługańska- pod kontrolą ŁRL”— napisał w kanale Telegram.

Wcześniej, około godziny 07:00, zgłosił ofensywę na tym kierunku.

Służba prasowa Milicji Ludowej ŁRLpoinformowała o zniszczeniu dwóch bezzałogowych statków powietrznych Ukraińskich Sił Zbrojnych Bajraktar w rejonie Szczastii.

„Zestrzelił dwa Bajraktar TB2 pod miejscowością Szczastia”– podano w oświadczeniu ML ŁRL.

Zestrzelono dwa Su-24 armii ukraińskiej,

Dwa Su-24 Ukraińskich Sił Zbrojnych zostały zestrzelone w pobliżu wsi Smiełoje i Stiepowoje.

Na otwarciu rosyjska giełda papierów wartościowych (RTS) ponad 35% w dół, to już znaczy załamanie rynku:

https://stooq.pl/q/?s=^rts

Polskiemu rynkowi akcji też się dostało rykoszetem, i jak na razie indeks WIG-20 ponad 8% w dół, i ciągle spada.

Nie wiem, co teraz robią palanty z POPiS-u, ale według mnie, notowania powinny być wstrzymane co najmniej na tydzień.

*

Wojska ukraińskie rozmieściły systemy rakietowe Grad na linii styku w pobliżu wsi Olchowe w obwodzie staniczno-ługańskim.

„Według naszego rozpoznania, 22 lutego trzy jednostki BM-21 Grad MLRS z 26 brygady artylerii zostały przesunięte w rejon wsi Olchowoje”- poinformował oficjalny przedstawiciel resortu obrony republiki Iwan Filiponenko.

Przedstawiciel resortu obrony ŁRL podkreślił, że w związku z tym Milicja Ludowa ŁRL spodziewa się „uderzenia wroga z użyciem artylerii rakietowej na osiedla republiki”.

„Ponadto w rejonie osady Nowozwanowka odkryto pozycje ostrzału baterii moździerzy 82 mm moździerzy z 24 brygady. Nowe pozycje ostrzału czterech 122-mm haubic D-30 z 30 brygady zostały zarejestrowane w osadzie Troickoje”– dodał Filiponenko.

Natomaist, według wczorajszego raportu SMM OBWE, po południu 20 lutego bezzałogowy statek powietrzny dalekiego zasięgu Misji OBWE zauważył 2 osoby na dawnym stanowisku USZ w obszarze wycofywania się z rejonu Piertowskoje, około 100 m na północ od południowego krańca obszaru i około 1,5 km na wschód od jego południowo-zachodniej części.

19 lutego na polu ok. 2,5 km na południowy zachód od osady Staromichajłowka mini UAV SMM OBWE odnotował 4 nowe kratery po eksplozjach. SMM OBWE ocenił, że kratery zostały spowodowane przez granaty przeciwpancerne o napędzie rakietowym, których płetwy ogonowe
były widoczne w niektórych kraterach.

20 lutego na południowo-zachodnich obrzeżach osady Metalist (Trawniewe, Ukraina) UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE wykrył w sumie 28 wcześniej zainstalowanych min przeciwpancernych ułożonych w dwóch rzędach wzdłuż lokalnej drogi prowadzącej na południe w kierunku  Gołmowskiego. SMM OBWE ocenił, że miny te należą do USZ.

Misja ponownie zaobserwowała zagłuszanie przez USZ sygnału bezzałogowych statków powietrznych dalekiego zasięgu SMM OBWE podczas ich lotów w rejonie Sartany i Chersonesa.

Ponadto Misja nadal rejestruje aktywność zbrojną w odległości 5 km strefa rozgraniczenia nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje.

SMM OBWE nadal też rejestruje obecność sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofania i w strefie bezpieczeństwa:

-7 czołgów (typ T-64) w pobliżu osady Wozdwiżenka,
-2 opancerzone wozy bojowe w pobliżu osady Majorsk,
-1 bojowy wóz piechoty (BMP-1) w pobliżu osady Nowotrojckoje.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo Donieckiej Republiki Ludowej w WCKiK zgłosiło 45 naruszeń warunków zawieszenia broni przez USZ.

Wobec terytorium DRL, z naruszeniem porozumień mińskich, a także porozumień o zawieszeniu broni, użyto następującej broni:

Rejon Gorłówki: moździerze 120 mm – 5 razy (56 min) i 82 mm – 5 razy (56 min) oraz granatniki RPG-7 – 2 razy (6 granatów) i AGS-17 – 1 raz (17 granatów), a także broń maszynową- 2 razy.

Rejon Doniecka: moździerze 120 mm – 10 razy (103 miny) i 82 mm – 3 razy (27 min)oraz granatnik  RPG- 7- 1 raz (15 granatów).

Rejon Mariupola: artyleria 152 mm – 2 razy (12 pocisków) i artyleria 122 mm – 2 razy (28 pocisków) oraz moździerze kaliber 120 mm – 12 razy (116 min), a także granatniki RPG-7 – 3 razy (16 granatów).

Wczoraj też grupa obserwacyjna przedstawicielstwa DRL w WCKiK i ekipa remontowa energetyków znalazła się pod ostrzałem moździerzowym ze strony zbrodniczych USZ podczas prac remontowo-restauracyjnych na podstacji 35 kV Czekist w Staromichajłówce, do prowadzenia których strona ukraińska w WCKiK przedstawiły pisemne gwarancje bezpieczeństwa.

Ostrzał ze strony USZ prowadzono w kierunku następujących miejscowości:

Dolomitnoje, Zaicewo, Gorłówka (osiedla mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarin i kopalni 6/7), Szirokaja Bałka, Michaiłówka, Pantelejmonowka, Jakowlewka , Spartakus, Wiesełoje, Donieck (Centrum Volvo, kopalnia Oktiabrskaja, osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja), Staromichajłowka, Ługańskoje, Signalnoje, Jasnoje, Dokuczajewsk, Styła, Pietrowskoje, Nowaja Marjewka, Nowa Łaspa, Nikołajewka, Grigorowka, Nabiereżnoje, Szewczenko, Telmańska, Zaiczenko.

Łącznie w wyniku wczorajszych ostrzałów ze strony USZ na terytorium DRL spadły 452 pociski.

Siły DRL i ŁRL rozpoczęły wspólną operację z Siłami Zbrojnymi Federacji Rosyjskiej w celu wyzwolenia całego terytorium Donbasu- poinformował dziś rano zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

„Na tle agresji strony ukraińskiej szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin zwrócił się o pomoc do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Obecnie na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego została uruchomiona specjalna operacja wojskowa wspólnie z Siłami Zbrojnymi FR”- powiedział Basurin.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 24 лютого 2021 року.

Сала Україні!

Strona pusta!– dowództwo ukraińskie OPS opuściło w popłochu strefę OPS, i relacji „нет” .

A ja ze swej strony zamieszczę te materiały filmowe:

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

YouTube– globalny cenzor w internecie, zablokowało strony DRL i ŁRL, w związku z tym zdecydowanej większości filmów dokumentujących sytuację w republikach się nie ukazuje. Chyba, że coś w między czasie się zmieni.


*


*


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

190 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 24.02.2022r.- 2438 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 7).

 1. Tymczasem Zełenski chyba „zmiekł” ponieważ (cytat) „Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który wcześniej informował, że grupy dywersyjne już wkroczyły do ​​Kijowa , powiedział, że nie boi się rozmawiać z Rosją o neutralnym statusie, a także powiedział, że państwa członkowskie NATO unikają dawania Ukrainie jakichkolwiek gwarancji”;
  https://strana.today/news/378828-zelenskij-zajavil-chto-ne-boitsja-hovorit-s-rossiej-o-nejtralnom-statuse-ukrainy.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Informacja z rosyjskich mediów (cytat) „Macron powiedział, że Zełenski poprosił go o przekazanie propozycji negocjacji Putinowi…Prezydent Francji zaznaczył, że celem rozmowy z prezydentem Rosji była prośba „o jak najszybsze zaprzestanie działań wojennych…„Przeprowadziłem szybką, bezpośrednią, szczerą rozmowę z prezydentem Putinem na prośbę prezydenta Zełenskiego, przede wszystkim by poprosić go o jak najszybsze zaprzestanie działań wojennych, a zwłaszcza by zaprosić go do rozmowy, by poprosić go o rozmowę z prezydentem Zełenskim , który złożył tę prośbę, ponieważ nie mógł się z nim skontaktować” – powiedział Macron na konferencji prasowej w Brukseli w piątek po nadzwyczajnym szczycie UE w sprawie Ukrainy”;
   https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/13852031
   Ps. Ciekawe czy za taką „zdradę” ktos z „ukropatriotów” nie będzie się chciał Ze pozbyć?

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Odnośnie sytuacji w Sumach, gubernator obwodu sumskiego Żywickij poinformował zę „rosyjska technika wojskowa z Sum ruszyła na Kijów”, czyli miasto jest pod kontrolą sił FR, Konotop jest okrązony przez siły FR, s diły ukraińskie bronią się w Ochtyrce. Podobno siły FR stworzyły także sieć tzw. blokpostów na trasie Sumy – Kijów;
  https://t.me/boris_rozhin/22314
  Tu mapka poglądowa jak obecnie ma wyglądać sytuacja w obwodzie sumskim;
  https://t.me/boris_rozhin/22313

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W temacie sankcji przeciwko FR (cytat) „Bloomberg: Mitsubishi poinformowało, że sytuacja na Ukrainie nie ma wpływu na Sachalin-2….Sytuacja w tym kraju nie ma wpływu na projekt, powiedziano agencji w firmie…Sachalin-2 jest pierwszą w Rosji instalacją skroplonego gazu ziemnego (LNG). Został uruchomiony w 2009 roku, a rok później osiągnął pełną moc – 9,6 mln ton LNG rocznie. W przyszłości, dzięki optymalizacji pracy, firmie udało się jeszcze bardziej zwiększyć produkcję, co pozwoliło wyprodukować 11,6 mln ton LNG w 2020 roku. Operatorem projektu jest Sakhalin Energy, w której Gazprom posiada 50% plus jedna akcja, Shell – 27,5% minus jedna akcja, Mitsui & Co. Ltd – 12,5%, Mitsubishi Corporation – 10%”;
  https://tass.ru/ekonomika/13852411

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W Kijowie na jeden z domów przy ulicy Sadowej spadły szczatki samolotu. Nie ma na razie informacji o ewentualnych ofiarach oraz czyj był samolot;
  https://strana.today/news/378837-v-kieve-na-dom-upali-oblomki-samoleta-nachalsja-pozhar-foto.html
  Plus wbrew ciągłym zapewnieniom strony ukraińskiej o „zwycięstwie” trwają wciaz walki w Hostomelu;
  https://strana.today/news/378838-v-pjatnitsu-v-hostomele-prodolzhajutsja-boi-v-horode-problemy-so-svzju.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.