Wojna już nie domowa na Ukrainie 03.03.2022r.- 2445 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 14).


O tym polskojęzyczne media nie piszą, tak jak nie pisały przez osiem ostatnich lat.

„Niemy krzyk”– dzień 681.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba powiedział, że Kijów jest gotowy do negocjacji z Rosją, ale nie jest gotowy do spełnienia rosyjskiego „ultimatum”.

W poniedziałek odbyła się pierwsza tura negocjacji między Federacją Rosyjską a Ukrainą, a na środę zaplanowana została druga tura na granicy polsko-białoruskiej w Puszczy Białowieskiej w ośrodku rządowym, w którym onegdaj zawarto porozumienie o rozwiązaniu ZSRR i powstaniu niepodległych państw- w tym Ukrainy.

„Teraz jesteśmy gotowi do negocjacji i dyplomacji, ale nie jesteśmy gotowi przyjąć żadnych rosyjskich ultimatum (…) Nie wiadomo, kiedy odbędą się kolejne negocjacje”– powiedział Kuleba na briefingu dla mediów.

Rosja rozpoczęła operację wojskową na Ukrainie wczesnym rankiem w czwartek 24 lutego. Prezydent Władimir Putin nazwał ten cel „ochroną ludzi, którzy przez osiem lat byli obiektem zastraszania i ludobójstwa przez reżim kijowski”. W tym celu, jego zdaniem, planuje się przeprowadzenie „demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy”, aby postawić przed sądem wszystkich zbrodniarzy wojennych odpowiedzialnych za „krwawe zbrodnie na ludności cywilnej” w Donbasie.

Według Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej Siły Zbrojne uderzają tylko w infrastrukturę wojskową i oddziały ukraińskie, nic nie zagraża ludności cywilnej. Przy wsparciu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej ugrupowania DRL i ŁRL rozwijają ofensywę, biorąc w kocioł dotychczasowych zbrodniarzy- głownie rekrutujących się ze środowisk skrajnie nacjonalistycznych i jawnie nazistowskich. 

„Ale nie ma mowy o okupacji Ukrainy”– podkreślił prezydent Rosji. 

Aleksiej Arestowicz- były bloger, a obecnie doradca szefa gabinetu prezydenta Ukrainy, potwierdził kontynuację negocjacji z Rosją – podała telewizja Suspilne.

„Negocjacje odbędą się dziś wieczorem. To będzie druga tura. Myślę, że wszystko będzie tak samo. Nic się nie zmieni. Będziemy na swoich stanowiskach”– powiedział Arestowicz.

Skład delegacji uczestniczących w rozmowach pozostanją bez zmian.

Wcześniej rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow poinformował, że na miejsce negocjacji przybędą przedstawiciele Moskwy i będą czekać na delegację ukraińską.

Negocjacje między Rosją a Ukrainą odbędą się, ale strony nie uzgodniły jeszcze terminu, poinformowało RIA Nowosti źródło w rosyjskich kręgach dyplomatycznych.

„Negocjacje nie zostały odwołane, ale ich czas został przełożony. Mogą się odbyć wieczorem 2 marca lub później”– podało źródło.

W tym samym czasie białoruski politolog Jurij Woskresenski powiedział telewizji Zwiezda, że ​​druga runda rozmów między Rosją a Ukrainą nie odbędzie się 2 marca.

„Do wieczora nie odbędą się żadne negocjacje, ponieważ delegacja ukraińska po prostu nie ma czasu na przyjazd. Jeśli chodzi o przyszłość, zarówno strona białoruska jako organizator, jak i strona rosyjska są gotowe do jak najszybszego przybycia. Najważniejsze jest to, że (negocjacje- dopisek mój) mają miejsce”– powiedział białoruski politolog.

Poprzednie spotkanie odbyło się 28 lutego w obwodzie homelskim Białorusi. Trwało to prawie pięć godzin.
         
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w rozmowie z Al Jazeerą powiedział, że rosyjskie żądania w negocjacjach z Ukrainą nie mogą być interpretowane jako kapitulacja Kijowa.
Według niego strona rosyjska nie proponuje kapitulacji, ale porozumienie.

„Nie sądzę, że można to zakwalifikować w ten sposób. Nie chodzi tutaj o określenie, którego należy używać. Oferujemy umowę. Zapewni prawa wszystkim narodom mieszkającym na Ukrainie, w tym wszystkim mniejszościom narodowym bez wyjątku, ich równość”– powiedział, odpowiadając na pytanie korespondenta Al Jazeery.

Wcześniej korespondent RT Konstantin Prydybaiło poinformował, że  delegacja rosyjska wyjechała na miejsce spotkania na negocjacje ze stroną ukraińską.

Członek delegacji ukraińskiej, szef frakcji Sługa Narodu w Wierchownej Radzie Dawid Arachamia potwierdził, że jednak odbędzie się druga tura negocjacji rosyjsko-ukraińskich, ale nie w Puszczy Białowieskiej. Poinformował, że informacje o rozmowach w Puszczy Białowieskiej „nie odpowiadają rzeczywistości”.

„Negocjacje rzeczywiście będą miały miejsce, ale miejsce jest inne”– napisał Arachamia na swojej stronie na Facebooku.

Ukraiński parlamentarzysta powiedział też, że później poda szczegóły.

Wcześniej szef rosyjskiej delegacji w rozmowach z Ukrainą Władimir Miedinski powiedział , że wybór Puszczy Białowieskiej do drugiej rundy negocjacji był obustronny.

Miediński poinformował również , że delegacja ukraińska wyjechała z Kijowa na drugą rundę negocjacji ze stroną rosyjską i ma przybyć 3 marca rano.

*

Ministerstwo Obrony: 498 rosyjskich żołnierzy zginęło podczas operacji specjalnej, 1597 zostało rannych.

„Straty personelu wojskowego i nacjonalistów Ukrainy od początku operacji specjalnej wojsk rosyjskich wyniosły 2870 osób, natomiast Sił Zbrojnych FR – 498”– poinformował oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generał dywizji Igor Konaszenkow.

„Wśród nacjonalistów i żołnierzy organów ścigania Ukrainy straty wynoszą: ponad 2870 zabitych i około 3700 rannych. Tylko według potwierdzonych danych liczba schwytanych żołnierzy organów ścigania Ukrainy wynosi 572 osoby”- powiedział Konaszenkow dziennikarzom.

„Niestety są straty wśród naszych towarzyszy biorących udział w specjalnej operacji wojskowej. 498 rosyjskich żołnierzy zginęło na służbie. Wszelką możliwą pomoc udzielamy rodzinom ofiar. 1597 naszych towarzyszy zostało rannych”– dodał Konaszenkow.

Innego zdania jest prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który poinformował po wystąpieniu generała Igora Konaszenkowa, że jest już 9 tys. ofiar wśród rosyjskich żołnierzy prowadzących ofensywę na Ukrainie, chełpliwie też dodał, ten dzień „nie był dobry dla wroga”.

„Złamaliśmy jego plany, które były budowane całymi latami”– podkreślił znany ukraiński komik kabaretowy, obecnie p.o. prezydenta Ukrainy.

*

Oświadczenie w trybie awaryjnym oficjalnego przedstawiciela ML DRL:

„Według informacji operacyjnych otrzymanych w mieście Mariupol, na terenie zakładu Azow-Stal dowódca wydzielonego oddziału sił specjalnych ‚Azow’ w ilości 12 jednostek pancernych Gwardii Narodowej Ukrainy przygotowuje się do masowej prowokacji wraz ze śmiercią ludności cywilnej. W tym celu na teren zakładu Azow-Stal sprowadzana jest ludność cywilna, która została umieszczana w zaminowanych warsztatach i pomieszczeniach biurowych. Natomiast sprzęt wojskowy został rozmieszczony na dziedzińcu przedsiębiorstwa. W przypadku przełomu w obronie miasta Mariupol przez jednostki Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, nacjonaliści planują wysadzenie budynków zakładu, dodatkowo oskarżając stronę rosyjską o niszczenie ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej przez ogień artyleryjski.
W podziemiach i pomieszczeniach szkoły nr. 34 przy ul. Gastelo 17 przetrzymywanych jest przymusowo ponad 60 osób cywilnych, z czego ponad połowa to kobiety i dzieci. Wszyscy cywile, którzy próbowali opuścić miasto przez zapewnione korytarze humanitarne, są przymusowo dowożeni do szkoły. 
Według informacji nauczycieli Państwowego Azowskiego Uniwersytetu Technicznego, znajdującego się przy ulicy Uniwersyteckiej 7, bojownicy z formacji zbrojnej Azow zaczęli zaminowywać budynek, a także gromadzić tam sterowane urządzenia wybuchowe.”


Eduard Basurin poinformował też, że wojska ukraińskie blokują wyjście ludności z Mariupola korytarzami humanitarnymi.

„W tej chwili ci ukraińscy wojskowi, którzy są w mieście, blokują wyjście ludności cywilnej. Proponujemy wojsku złożenie broni i pozwolenie ludności na opuszczenie miasta, ale ci, którzy są teraz zabarykadowani w Mariupolu, starają się na wszelkie możliwe sposoby temu zapobiec”– cytuje go RIA Nowosti.

Wcześniej Basurin ogłosił też  blokadę miasta Mariupol.

W ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK  poinformowało o 13 faktach ostrzelania terytorium republiki przez USZ.

USZ prowadząc ostrzał terytorium DRL użyły następującej broni:

Rejon Gorłówki: moździerze 120 mm – 37 min i 82 mm – 5 min, granatniki automatyczne AGS-17 – 48 granatów, ciężkie karabiny maszynowe – 1 raz.

Rejon Doniecka: moździerze 120 mm – 14 min i 82 mm – 1 mina, transporter opancerzony / bojowy wóz piechoty – 8 strzałów, broń snajperska – 1 raz.

W ciągu ostatniego dnia rannych zostało 2 cywilów.

1 budynek został uszkodzony, a 2 obiekty infrastruktury cywilnej zostały poddane atakom ukierunkowanym przez USZ.

Uszkodzony został gazociąg wysokiego ciśnienia ø 426 w osadzie Gorłówka.


SZU ostrzelały miejscowości Zujewskaja, a tam spadło kilka pocisków na dach działu turbin Zujewskiej kotłowni miejskiej, powodując uszkodzenie pokrycia dachowego na powierzchni 5 mkw.

Ostrzał ze strony USZ prowadzono w kierunku osad: Gołmowskij, Gorłówka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni 6/7), Ozerjanowka, Pantelejmonowka, Wierchnetoreckoje, Aleksandrowka, Donieck (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja), Dokuczajewsk.

Na terytorium DRL w wyniku ukraińskiego ostrzału spadło 113 pocisków.

W dniu poprzednim zanotowano 41 ataków ze strony USZ. Jak widać ilość ostrzałów ze strony USZ gwałtownie spada, wraz ze zdobywaniem coraz większego terenu przez ML DRL.

Natomiast w ciągu minionej doby, kijowskie siły bezpieczeństwa w strefie odpowiedzialności ŁRL 4 razy przeprowadziły ostrzał republiki.

„Cztery ataki na cztery osiedla zostały odnotowane ze strony ukraińskich formacji zbrojnych”– poinformowało przedstawicielstwo ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK).

Milicja ludowa ŁRL wyzwoliła siedem kolejnych osiedli republiki spod okupacji formacji zbrojnych Kijowa.

„Oddziały Milicji Ludowej nadal wyzwalają osiedla z ukraińskich formacji zbrojnych, siedem kolejnych znalazło się pod całkowitą kontrolą ŁRL: Nowoajdar, Krasnoreczeńskaja, Epifanowka, Stiepnyj Jar, Gawriłowka, Starobielsk, Andrejewka”– poinformował oficjalny przedstawiciel resortu obrony ŁRL Iwan Filiponenko.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 0марта 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na ich kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i potędze ich kraju.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

YouTube– globalny cenzor w internecie, zablokowało strony DRL i ŁRL, w związku z tym zdecydowanej większości filmów dokumentujących sytuację w republikach się nie ukazuje. Chyba, że coś w między czasie się zmieni.

Ps. Jako że materiału filmowego jest bardzo dużo, wzt. podaję dziś w zdecydowanej większości tylko linki do filmów.

*

https://www.youtube.com/watch?v=qx-drbdZLmg

https://www.youtube.com/watch?v=VeSVKNvNO0w

https://www.youtube.com/watch?v=Me78FFUJF4A


https://www.youtube.com/watch?v=UE4pF1ZP5vM

https://www.youtube.com/watch?v=CvAG6CN42-4


https://www.youtube.com/watch?v=W7qFuv73xDc


*


https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

138 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 03.03.2022r.- 2445 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 14).

 1. Nowa inicjatywa pokojowa w sprawie zakończenia konfliktu ukraińsko-rosyjskiego tym razem ze strony…Arabii Saudyjskiej. Cytat „Arabia Saudyjska gotowa do mediacji między wszystkimi stronami związanymi z kryzysem na Ukrainie…Saudyjski nastepca tronu Mohammed Bin Salman powiedział prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi w rozmowie telefonicznej w czwartek, że królestwo jest gotowe do podjęcia wszelkich wysiłków w celu mediacji między Rosją, Ukrainą i wszystkimi stronami związanymi z trwającym kryzysem ukraińskim”;
  https://www.reuters.com/world/middle-east/saudi-arabia-ready-mediate-between-all-parties-related-ukraine-crisis-state-2022-03-03/
  Ps. Dlaczego wszyscy na całym świecie nagle stali sie „gołąbkami” które chcą zaprowadzić pokój na Ukrainie, a tylko w Warszawie słychać „pobrzękiwanie szabelek”?

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Kolejna „Haniebna zdrada”, czyli (cytat) „Departament Skarbu USA zrobił wyjątek dla Aliszera Usmanowa: nawet te spółki, w których jest właścicielem ponad 50%, nie będą objęte sankcjami. Ich konta są dostępne i transakcje są dozwolone”;
  https://t.me/boris_rozhin/27149
  Źródło;
  >https://home.treasury.gov/system/files/126/russia_gl15.pdf
  I dla wyjaśnienia o co chodzi;
  https://www.money.pl/gospodarka/rosyjski-oligarcha-stracil-jacht-za-600-mln-dol-kolejne-luksusowe-jednostki-blokowane-w-europejskich-portach-6743224844114496a.html
  Jak widać mediomatoły pospieszyły się z „obrabianiem” z majątku Usmanowa, kto wie czy nie przyjdzie im jeszcze tego szczucia odszczekiwać w przyszłości…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ad Novum
  Marekmarcellus vel Phil świstak robi u Bruska Wam reklamę.
  Miałem zamiar ułatwić mu zadanie i zapodać link na mój post na waszym blogu, ale nie wie czy można…
  wolę nie ryzykować, bo Pan Maniaprzepraszania za rozróby na blogu dał mi dziś ,,Chińskie ostrzeżenie”

  Polubione przez 4 ludzi

 4. W temacie tego co się działo w Enerhodarze w obwodzie zaporoskim, miejscowości gdzie znajduje sie najwieksza „atomówka” nie tylko na Ukrainie ale i w całej Europie. Ukraiński portal „Strana” potwierdził fakt przejecia kontroli nad elektrownią przez siły FR;
  https://strana.today/news/380106-zaporozhskaja-aes-stantsiju-zakhvatili-rossijane-.html
  Opisano także co wydarzyło się w nocy, gdy dokonano ostrzału budynków Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie wyjaśniajć kto dokonał tego ostrzału. Oczywiscie Zełenski od razu oskarżył o to strone rosyjską, ale nie trzeba chyba nikomu wyjasniac komu taka prowokacja „opłaciłaby się” najbardziej. W każdym badź razie miało dojść do pożaru w jednym z budynków administracyjnych który jednak ugaszono;
  https://strana.today/news/380096-chto-proizoshlo-nochju-na-zaporozhskoj-aes-i-byla-li-uhroza-vtoroho-chernobylja-rekonstruktsija.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. W temacie postępującego zidiocenia światowych mediomatołów, czyli amerykańskie „POLITICO” (bardzo blisko związane z Partia Demokratyczną) tworzy „logiczne uzasadnie” dlaczego WWP nie zaatakował Ukrainy za rządów Trump’a który jak wiadomo dla Demokratów jest nie tylko poplecznikiem Putina, ale niemalże jego agentem. Dlatego też cała ta narracja „padła na r…twarz” bo przecież WWP miałby komfortową sytuacje do ataku właśnie za rzadów Trump’a (oczywiscie według „logiki” amerykańskich Demokratów);
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/dlaczego-wladimir-putin-nie-zaczal-wojny-z-ukraina-za-rzadow-donalda-trumpa/5tk3sey,79cfc278

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.