Wojna już nie domowa na Ukrainie 07.03.2022r.- 2449 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 18).


„Niemy krzyk”– dzień 685.

Szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin na kanale YouTube Sołowiow Live powiedział, że ukraiński reżim jest w stanie agonii i dożywa ostatnich dni.

„Reżim ukraiński w obecnym stanie przeżywa swoje ostatnie dni. To jest agonia, z próbą spowodowania jak największych szkód i pozostawienia ich za sobą”– cytuje Puszilina  RIA Novosti.

Wcześniej Puszilin mówił, że wojska republiki wojskowe podczas operacji specjalnej w Donbasie „wygryzają się w każdy metr ziemi .

Natomiast wczoraj- rankiem 6 marca Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej zablokowały lotnisko Ukraińskich Sił Powietrznych w Starokonstantinowie. Jak stwierdzono w Ministerstwie Obrony, rosyjskie wojsko nadal uderza w infrastrukturę wojskową Ukrainy. Wieczorem 5 marca w wyniku zmasowanego ataku trafiono 61 obiektów wojskowych na terenie Ukrainy. W ciągu ostatniego dnia bombowiec i samolot szturmowy uderzył w trzy stacje radarowe Sił Zbrojnych Ukrainy, zaś siły rakietowe zniszczyły system obrony powietrznej S-300.

Łącznie do dnia wczorajszego w wyniku rosyjskiej operacji specjalnej zniszczono 2203 obiekty infrastruktury wojskowej Ukrainy.

Liczba ta obejmowała w szczególności 76 centrów dowodzenia i kontroli oraz centrów łączności, 111 systemów rakiet przeciwlotniczych S-300, Buk M-1 i Osa oraz 71 stacji radarowych.

Wczoraj też, Władimir Putin rozmawiał z prezydentem Turcji Erdoganem. Rosyjski przywódca zapewnił Erdogana, że Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej robią wszystko, aby chronić życie i bezpieczeństwo mieszkańców Ukrainy, a ostrzały przeprowadzane są tylko wobec obiektów wojskowych.

Potwierdził też gotowość Rosji do dialogu z władzami ukraińskimi i partnerami zagranicznymi w celu rozwiązania konfliktu.

Jednocześnie Putin zwrócił uwagę na daremność jakichkolwiek prób przeciągania przez Kijów procesu negocjacyjnego.

W rozmowie z Erdoganem Putin wskazał na działania ukraińskich formacji nacjonalistycznych.

„Działania nacjonalistycznych, neonazistowskich formacji, które kontynuują intensywny ostrzał Donbasu i wykorzystują ludność cywilną w ukraińskich miastach i miasteczkach jako ludzką tarczę, w tym cudzoziemców, którzy są faktycznie zakładnikami, wyróżniają się szczególnym okrucieństwem i cynizmem”– poinformowała służba prasowa Kremla.

Putin podkreślił też, że zawieszenie operacji specjalnej „możliwe jest tylko wtedy, gdy Kijów zaprzestanie działań wojennych i spełni znane wymagania Rosji”. Erdogan w rozmowie z Putinem krytycznie ocenił „szaloną kampanię przeciwko rosyjskiej kulturze i jej postaciom”, która rozprzestrzenia się na Zachodzie.

 W rozmowie telefonicznej prezydent Rosji zaznaczył, że Moskwa jest gotowa do dialogu z Kijowem i partnerami zagranicznymi w celu rozwiązania konfliktu. Jednocześnie rosyjski przywódca podkreślał daremność prób przeciągania negocjacji, które ukraińskie siły bezpieczeństwa wykorzystują do przegrupowania sił.

Władimir Putin odbył także rozmowę telefoniczną z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rosyjski przywódca powiedział, że rosyjskie siły zbrojne i ukraińska jednostka bezpieczeństwa wraz z personelem nadal zapewniają funkcjonowanie elektrowni atomowej w Zaporożu.

„Próby przeniesienia odpowiedzialności za ten incydent na rosyjskie wojsko są częścią cynicznej kampanii propagandowej. Wojska rosyjskie, we współpracy z ukraińską jednostką bezpieczeństwa i personelem, nadal zapewniają działanie elektrowni jądrowej w normalnym trybie, tło promieniotwórcze pozostaje normalne- wszystkie te fakty zostały oficjalnie potwierdzone przez MAEA”– poinformowała służba prasowa Kremla.

Putin i Macron dyskutowali także o problemach ewakuacji ludności cywilnej z obszarów starć. Prezydent Rosji zwrócił uwagę na to, że Kijów nie wypełnia porozumień w tej sprawie.

„W szczególności, pomimo ogłoszonego 5 marca przez stronę rosyjską reżimu ciszy w celu umożliwienia wyjazdu ludności cywilnej i cudzoziemców z Mariupola i Wołnowachy, ukraińscy nacjonaliści nie zezwolili na ewakuację z tych miast. A przerwa w działaniach wojennych została ponownie wykorzystana tylko do odbudowania sił i środków na swoich pozycjach”– poinformowała służba prasowa Kremla w oświadczeniu dla mediów.

W rozmowie z Macronem Putin ponownie wyraził gotowość do kontynuowania dialogu przy bezwarunkowym spełnieniu rosyjskich żądań.

„Najważniejsze, że strona ukraińska powinna poważnie podejść do osiągnięcia porozumień, których realizacja jest ważna dla zaprzestania działań wojennych”– donosi służba prasowa Kremla.

Natomiast, szef Departamentu Stanu Anthony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone negocjują z partnerami w Europie możliwość zakazu dostaw ropy z Rosji. 

*


Prawie całe gotowe do walki lotnictwo reżimu kijowskiego zostało zniszczone, poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Jak powiedział podczas briefingu Igor Konaszenkow, oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony, 6 marca ukraińskie lotnisko Sił Powietrznych w Winnicy zostało wyłączone z użycia broni precyzyjnej dalekiego zasięgu.

„Samoloty myśliwskie i obrona powietrzna Rosyjskich Sił Powietrznych i Kosmicznych zestrzeliły w powietrzu trzy kolejne ukraińskie myśliwce Su-27 i trzy bezzałogowe statki powietrzne. W sumie wczoraj i dodatkowo dziś Siły Powietrzne Ukrainy straciły 11 samolotów bojowych i dwa śmigłowce” oraz trzy drony bojowe- poinformował Koszenkow.

Jak podkreślono w Ministerstwie Obrony, rosyjskie środki dalekiego zasięgu o wysokiej precyzji wyłączają uzbrojenie i sprzęt wojskowy Ukrainy z czynnej walki.

„Kijowski reżim nacjonalistów zmusza pracowników przedsiębiorstw kompleksu wojskowo-przemysłowego Ukrainy do przywracania uszkodzonego sprzętu wojskowego w celu późniejszego rozmieszczenia na obszarach działań wojennych. W ramach zadania demilitaryzacji Ukrainy rosyjskie siły zbrojne zadają klęskę ukraińskim przedsiębiorstwom kompleksu wojskowo-przemysłowego za pomocą precyzyjnej broni”– powiedział Konaszenkow.

W związku z tym, wezwał pracowników i kadrę ukraińskich zakładów przemysłu obronnego, aby nie podążał za przykładem nacjonalistycznego reżimu kijowskiego i opuścili tereny swoich przedsiębiorstw.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało także, że rosyjskie wojsko ma dokumenty operacyjne z bazy 4 brygady Gwardii Narodowej Ukrainy, która znajduje się w miejscowości Gostomel w obwodzie kijowskim.

Wśród tych materiałów znalazły się mapy, plany użycia bojowego, rozkazy i dyrektywy, które wskazują na bliskie współdziałanie ukraińskiego wojska ze strukturami NATO.

W odniesieniu zaś do sytuacji w Donbasie, to „zgrupowania oddziałów DRL i ŁPR kontynuują ofensywę, wspiera je ogień Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, w mieście Mariupol posuwają się jednostki DRL”– poinformował generał dywizji Igor Konaszenkow.

„Zgrupowania wojsk Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej, przy wsparciu ogniowym Sił Zbrojnych Rosji, kontynuują działania ofensywne. Jednostki Milicji Ludowej Republiki Donieckiej z powodzeniem rozwijają ofensywę w mieście Mariupol z kierunku północno-zachodniego i wschodniego”– powiedział Koszenkow.

„Laptop z licencjonowanym numerem rejestru NATO i danymi wywiadowczymi został znaleziony w jednej z kwater ukraińskich wojskowych”– poinformował Denis Puszilin, szef DRL. Według niego świadczy to o tym, że sojusz pomagał świadomie nacjonalistom na Ukrainie.

„Bojownicy batalionów narodowych mają specjalny poziom poświadczenia bezpieczeństwa od Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ten laptop zawiera szczegółową mapę obszaru z lokalizacją naszych jednostek”– powiedział szef Republiki Donieckiej na konferencji prasowej.

Ponadto zauważył, że Ukraińskie Siły Zbrojne planowały atak na Krym i Donbas wiosną 2022 roku.

„Według naszego wywiadu i zeznań więźniów akcja ofensywna miała się rozpocząć 8 marca br. Fakty wskazują, że inwazja była planowana jednocześnie zarówno na terytorium republik Donbasu, jak i na terytorium Federacji Rosyjskiej– na Krymie”– powiedział Puszilin.

3 marca sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że ​​Waszyngton przesyła do Kijowa informacje wywiadowcze w czasie rzeczywistym o tym, co dzieje się na Ukrainie.

Ofensywna operacja sił DRL na Mariupol trwa”- poinformował o tym wczoraj 6 marca Denis Puszilin.

„Operacja ofensywna trwa. A to jest teraz gwarancja, że ​​uda się uratować jak najwięcej cywilów”– Puszilin powiedział na antenie kanału telewizyjnego Russia 1.

Według niego, w tej chwili pierścień wokół Mariupola nadal się zwęża. Jednocześnie, jak wyjaśnił Puszilin, interakcja władz z mieszkańcami Mariupola jest niezwykle trudna, miasto jest praktycznie na skraju katastrofy humanitarnej.

W związku z ciężką sytuacją bytową ludności republik objętych działaniami wojennymi, Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych dostarczyło mieszkańcom Donbasu około 300 ton pomocy humanitarnej.

„Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji dostarczyło mieszkańcom Donbasu około 300 ton pomocy humanitarnej. Ładunek zawiera żywność i podstawowe artykuły pierwszej potrzeby”– poinformowała agencja TASS.


Bojownicy Azowa ostrzelali cywilów próbujących wydostać się z Mariupola.

Bojownicy oddziału „Azow” ostrzelali kolumnę cywilów, którzy próbowali opuścić Mariupol korytarzem humanitarnym na autostradzie M23 w kierunku Nowoazowska. Poinformowała o tym Milicja Ludowa DRL w swoim kanale Telegram.

„Według wstępnych informacji, dwóch cywilów zginęło, a czterech zostało rannych”– napisano w oświadczeniu.

Jednocześnie, jak zaznaczono, żołnierze Donieckiej Republiki Ludowej i Sił Zbrojnych Rosji zapewnili bezpieczne wyjście z miasta około 150 osobom.

Poniżej mapy korytarzy humanitarnych zorganizowanych przez stronę rosyjską na opanowanych przez SZ FR terenach:

W ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKIK zgłosiło 30 ostrzałów ze strony USZ.

W celu ostrzału terytorium DRL użyto następującej broni:

Rejon Gorłówki: moździerze 120 mm – 3 min i 82 mm – 14 min, RPG-7 / SPG-9 – 8 granatów, AGS-17 – 54 granaty.

Rejon Doniecka: MLRS – 25 rakiet, artyleria 152 mm – 9 pocisków i 122 mm – 19 pocisków, moździerze 120 mm – 111 min i 82 mm – 35 min,

W ciągu ostatniego dnia rannych zostało 9 cywilów.

Uszkodzonych zostało 37 budynków mieszkalnych i 17 obiektów infrastruktury cywilnej, w tym przedszkole, szkoła, szpitale, budynki administracyjne okręgu kijowskiego Doniecka i Gorłówki, budynek GPSO nr. 44 Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych DRL, oraz Zakład Metalurgiczny Jenakiewicza.

Ostrzał ze strony USZ prowadzono w kierunku następujących miejscowości:

Gorłówka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni imienia Gagarina), Wierchnetoreckoje (północ), Szirokaja Bałka, Spartakus, Donieck (rejon kijowski, osiedla mieszkaniowe przy kopalniach Trudowskaja i Abakumowa), Wiesełoje , Staromichajłowka, Aleksandrowka, Dokuczajewsk, Jelenowka, Ługańskoje i Signalnoje.

W wyniku ostrzałów prowadzonych przez USZ na terytorium kontrolowane przez ML DRL spadło 270 pocisków.

Na froncie ługańskim, w ciągu minionej doby USZ 12 razy ostrzelały miejscowości w strefie odpowiedzialności ŁRL.

Ze strony ukraińskich formacji zbrojnych zarejestrowano 12 ataków na 9 miejscowości republiki”– poinformowało przedstawicielstwo ŁRL w WCKIK w komunikacie na Telegramie.

Nie było doniesień o ofiarach lub zgonach.

W Ługańsku zagrzmiała eksplozja, wojska kijowskie przypuściły atak rakietowy na skład ropy.

Ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły atak rakietowy na skład ropy naftowej we wsi Telmana, która jest częścią Ługańska, poinformował Rodion Mirosznik, przedstawiciel ŁRL w podgrupie politycznej na Donbasie. Do incydentu doszło o godzinie 06:55 czasu lokalnego (tj, czasu moskiewskiego). Wybuch był wyraźnie słyszalny w centrum miasta. Według naocznych świadków zaraz po tym na terenie składu ropy wybuchł pożar.

„Ogień jest widoczny z dużej odległości. Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych próbuje ugasić płomienie” – poinformował Mirosznik.

Milicja Ludowa ŁRL odnotowała, że ​​nacjonaliści uderzyli z systemu rakiet taktycznych Toczka-U.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 0марта 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na ich kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i potędze ich kraju.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

YouTube– globalny cenzor w internecie, zablokowało strony DRL i ŁRL, w związku z tym zdecydowanej większości filmów dokumentujących sytuację w republikach się nie ukazuje. Chyba, że coś w między czasie się zmieni.

Ps. Jako że materiału filmowego jest bardzo dużo, wzt. podaję dziś w zdecydowanej większości tylko linki do filmów.

**


https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

116 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 07.03.2022r.- 2449 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 18).

 1. Kolejna „zdrada” od „bezcennego” Izraela. Cytat „Minister spraw wewnętrznych Ajjelet Szaked sygnalizuje, że Izrael może podjąć kroki w celu ograniczenia liczby ukraińskich uchodźców wpuszczanych do kraju…Przemawiając na spotkaniu w sprawie przygotowań do przyjęcia obywateli izraelskich i uchodźców uciekających przed rosyjską inwazją, Szaked mówi o 2034 Ukraińcach, którzy przybyli od początku wojny, około 10 procent kwalifikuje się do izraelskiego obywatelstwa zgodnie z prawem powrotu…Przewiduje, że jeśli obecne tempo się utrzyma, w ciągu miesiąca będzie 15 tys. uchodźców.
  „Nie da się kontynuować z takim tempem przyjmowania [Ukrainców]. Musimy nakreślić politykę. W stosunku do swojego rozmiaru Izrael sprowadził więcej [Ukraińców] niż jakiekolwiek państwo w Europie poza tymi graniczącymi z Ukrainą” – cytuje ją portal informacyjny”;
  https://www.timesofisrael.com/liveblog_entry/shaked-impossible-for-israel-to-keep-absorbing-ukrainian-refugees-at-current-rate/
  Ps. Szkoda ze tylko „rząd warszawski” taki naiwny i łatwowierny…

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Nieźle ich wali w dekiel:

  W ciągu niecałych 11 dni Siły Zbrojne Ukrainy unieszkodliwiły ok. 46 tys. rosyjskich wojskowych. Obejmuje to zabitych, rannych i wziętych do niewoli – podał w niedzielę portal NV.ua. Medium powołało się na byłego ministra obrony Ukrainy Andrija Zahorodniuka. Podkreślono, że unieszkodliwiono jedną trzecią zgromadzonego wojska.

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Kolejny „zdrajca”, „agent Kremla” i „dywersant” zatrzymany na Ukrainie, tym razem jest to były deputowany Rady Najwyższej Ukrainy z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” Jewhen Szewczenko który zasłynął onegdaj z tego ze spotkał się z Łukaszenką juz po tym jak ogłoszono ze „sfałszował” wybory prezydenckie. Za taką „zdradę” usunięto go z frakcji „Sługa Narodu”. Szewczenke miało zatrzymać SBU przy próbie przekroczenia granicy Ukrainy z RP;
  https://strana.news/news/380677-evhenij-shevchenko-arestovan-sbu-pri-peresechenii-hranitsy-s-polshej.html
  https://t.me/boris_rozhin/29251

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Nowa ukraińska codzienność. Ukromedia informują o zatrzymaniu dwóch konduktorów ukraińskich kolei którzy mieli wymuszać od próbujących dostać do „pociagu ewakuacyjnego” po 1500 hrywien od osoby;
  https://strana.news/news/380655-provodnikov-ukrzaliznitsi-ravnistova-i-pishchanskoho-slovili-na-poluchenii-vzjatki-.html
  Premier Ukrainy Szmyhal ogłosił że administracja i struktury siłowe zaczną kontrolować ceny na podstawowe produkty żywnościowe, lekarstwa oraz paliwo „w celu ustabilizowania cen podstawowych towarów”. Wychodzi wiec na to ze wbrew „hurra-optymistycznym” zapowiedziom ukraińska gospodarka nie przestawiła się na warunki wojenne…
  https://strana.news/news/380670-voennye-administratsii-v-ukraine-budut-kontrolirovat-tseny-vo-vremja-vojny-.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Tu chodzi o problemy z dostawami, gospodarka padła, zaczyna wszystkiego brakować właściwie wszystkiego. I nie wiadomo ile będzie warta hrywna. Jak już pisałem wcześniej, gospodarka Ukrainy jest zdruzgotana, konieczna jest natychmiastowa pomoc, aby powstrzymać upadek hrywny. A kupcy podnoszą ceny, bo wiedzą, że wartość hrywny spadła. Oficjalny kurs nadal pozostaje na poziomie sprzed wojny, ale kantory w Polsce kupują hrywnę po…1 grosz.

   Polubione przez 4 ludzi

 5. Międzynarodowa Federacja Kotów zakazała kotom rosyjskim udziału w wystawach zagranicznych. Rosjanie komentują: Wygląda na to, że przygotowywane są również sankcje przeciwko rosyjskim myszom.

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Kolejne ‚zdrady”, czyli zastepca sekretarza stanu USA Wendy Sherman podczas wizyty w Hiszpanii miała poinformować że w najbliższych dniach mogą wyniknąć trudnosci z zapowiadanymi dostawi broni na Ukrainę. Nie ujawniła jednak na czym te trudności maja polegać;
  https://strana.news/news/380685-s-postavkami-oruzhija-v-ukrainu-mohut-vozniknut-slozhnosti-v-blizhajshie-dni.html
  A kanclerz Niemiec Olaf Scholz miał powiedzieć, że jego kraj dostarczył Ukrainie wyłącznie broń defensywną, a takze nie skomentował czy dojdzie do kolejnych dostaw;
  https://strana.news/news/380691-olaf-sholts-zajavil-chto-hermanija-postavila-ukraine-tolko-letalnoe-oruzhie.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Negocjacje między Rosją a Ukrainą zakończyły się „małym postępem” w sprawie korytarzy humanitarnych.

  „Zakończyła się trzecia runda rozmów rosyjsko-ukraińskich na Białorusi” – podała rosyjska misja dyplomatyczna w oświadczeniu opublikowanym na swoim kanale Telegram.

  Spotkanie dało pewien pozytywny postęp w kwestii zapewnienia korytarzy humanitarnych – powiedział doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

  „Istnieją pewne pozytywne postępy w poprawie logistyki korytarzy humanitarnych” – napisał w poniedziałek Podolak.

  Miediński powiedział, że delegacja rosyjska nie była zadowolona z wyników trzeciej rundy negocjacji ze stroną ukraińską.

  „Szczerze mówiąc, nasze oczekiwania z negocjacji się nie spełniły, mamy nadzieję, że następnym razem uda nam się zrobić ważniejszy krok naprzód, negocjacje będą kontynuowane” – powiedział.

  Czytaj całość
  https://www.interfax.ru/world/826848

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W temacie sankcji przeciwko FR. Cytat „Bułgaria popiera sankcje nałożone na Rosję jako środek powstrzymania inwazji na Ukrainę, ale prawdopodobnie będzie szukała wyjątku od zakazu importu rosyjskiego gazu ziemnego i ropy, jeśli taka propozycja zostanie przedstawiona, powiedział premier Kirił Petkow w poniedziałek”…
  https://www.reuters.com/world/europe/bulgaria-may-seek-exception-any-eu-sanctions-russian-gas-oil-2022-03-07/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. No to, jak to jest- jest słaba, czy też silna?

  Jest rozbita, czy też konsekwentnie realizuje cele operacji specjalnej?

  Tak to jest, jak dowódców wojskowych wykorzystuje się do celów propagandowych- pozostają bez cienia dawnego autorytetu. I to za marne grosze.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 3 ludzi

 10. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1510370
  Депутат Верховной Рады Гончаренко призвал перекрыть транзит газа в Европу через Украину, пока нам не дадут самолёты или не закроют небо над Украиной.
  Европа в рот тебе даст, а мы добавим.
  Deputowany do Rady Najwyższej Gonczarenko wezwał do zablokowania tranzytu gazu do Europy przez Ukrainę do czasu wydania nam samolotów lub zamknięcia nieba nad Ukrainą.
  Europa da ci w mordę, a my dodamy.

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.