Wojna już nie domowa na Ukrainie 12.03.2022r.- 2454 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 23).


„Niemy krzyk”– dzień 690.

Ambasada Rosji w Waszyngtonie zażądała od władz USA zaprzestania ekstremistycznych działań amerykańskiej firmy Meta, która zezwoliła użytkownikom nawoływać do przemocy wobec rosyjskiego wojska.

„Żądamy, aby władze USA zaprzestały ekstremistycznych działań Meta i podjęły kroki w celu postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości”– poinformowała ambasada w komunikacie w Telegramie

W oświadczeniu rosyjska ambasada stwierdziła, że Meta prowadzi agresywną i kryminalną politykę prowadzącą do podżegania do nienawiści i wrogości wobec Rosjan. 

„Działania firmy są kolejnym dowodem wojny informacyjnej wypowiedzianej naszemu krajowi bez zasad. Korporacje medialne stały się żołnierzami machiny propagandowej zachodnich kręgów rządzących”– podsumowała ambasada.

W związku z decyzjami podjętymi przez Meta, Rosja wszczęła postępowanie przeciwko amerykańskiej firmie, do której należy Facebook, Instagram i WhatsApp. 

Rosyjscy prokuratorzy zwrócili się do sądu o uznanie amerykańskiego giganta technologicznego za „organizację ekstremistyczną”.

Przypomnę, że Meta tymczasowo zmieniła politykę dotyczącą mowy nienawiści na Facebooku i Instagramie

Firma postanowiła zezwalać użytkownikom z niektórych krajów na umieszczanie na FacebookuInstagramie wpisów zawierających życzenia śmierci kierowane pod adresem Władimira Putina czy Aleksandra Łukaszenki. Dozwolone ma być również nawoływanie do przemocy wobec rosyjskich żołnierzy, ale tylko wówczas, gdy post wyraźnie dotyczy inwazji Rosji na Ukrainę.

Nawoływanie do przemocy wobec rosyjskich żołnierzy nie mogą dotyczyć jeńców wojennych. Zmiana polityki Facebooka w zakresie mowy nienawiści ma obowiązywać tymczasowo i dotyczyć tylko Armenii, Azerbejdżanu, Estonii, Gruzji, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, Rosji Słowacji i Ukrainy.

W zeszłym tygodniu Rosja ogłosiła, że na terytorium kraju zakazuje działalności Facebooka w odpowiedzi na to, co uznała za ograniczenia w dostępie do rosyjskich mediów na platformie należącej do Mety.

Rosyjski urząd regulacji komunikacji poinformował, że obecnie ogranicza również dostęp do Instagrama.

„Prokuratura Generalna i Roskomnadzor powinny sprawdzić doniesienia o decyzji Meta o nieusuwaniu rusofobicznych publikacji”– powiedział przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin. Według niego Duma Państwowa przygotuje już stosowne odwołanie.

W związku z czym, Roskomnadzor wysłał firmie Meta oficjalne pismo z żądaniem potwierdzenia lub odrzucenia danych dotyczących rozwiązania wezwania do użycia przemocy wobec rosyjskiego wojska, powiedział Aleksander Czinsztejn, szef Komisji ds. Polityki Informacyjnej Dumy Państwowej.

„Roskomnadzor już w nocy wysłał do Meta prośbę o potwierdzenie lub odrzucenie tej informacji”– poinformował  Aleksander Czinsztejn.

„Moskwa czeka na oficjalną odpowiedź Meta w sprawie wezwania do przemocy wobec obywateli Rosji”– oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

https://t.me/MariaVladimirovnaZakharova/2129

Siergiej Bojarski, pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji Dumy Państwowej ds. Polityki Informacyjnej, Technologii Informacyjnych i Komunikacji, skomentował w wywiadzie dla RT wniosek Prokuratury Generalnej o uznanie Meta za organizację ekstremistyczną.

Według zastępcy, decyzja firmy o opublikowaniu w sieciach społecznościowych wzywa do przemocy wobec rosyjskiego wojska „jest rażącym naruszeniem wszelkich możliwych do wyobrażenia i niekwestionowanych norm i zasad”.

„To jest prawdziwy ekstremizm, ekstremizm rasowy, wezwanie do represji wobec osób określonej narodowości, wychodzące z ust ogromnej korporacji. Oczywiście nie możemy tego pozostawić bez odpowiedzi”– podkreślił pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji Dumy Państwowej.

Wyraził on przekonanie, że w niedalekiej przyszłości wszelkie procedury i narzędzia zostaną użyte do zablokowania wszelkich usług amerykańskiej korporacji Meta w Rosji.

Roskomnadzor poinformował o ograniczeniu dostępu do Instagrama na podstawie wymagań Prokuratury Generalnej FR.

https://t.me/rkn_tg/213

Roskomnadzor ogłosił nałożenie ograniczenia dostępu do Instagrama. Departament poinformował, że procedura zostanie zakończona do północy 14 marca.

„Ponieważ aktywni użytkownicy Instagrama potrzebują czasu, aby przenieść swoje materiały fotograficzne i wideo do innych sieci społecznościowych, powiadomić swoje kontakty i subskrybentów, Roskomnadzor postanowił zakończyć procedurę wprowadzania ograniczeń w dostępie do Instagrama o godzinie 00:00 14 marca, zapewniając użytkowników z dodatkowym 48-godzinnym okresem przejściowym”– powiedział minister.

Politolog Jurij Swietow skomentował decyzję Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej o złożeniu do sądu wniosku o uznanie Meta Platforms Inc. (właściciel Facebooka i Instagrama) za organizację ekstremistyczną. Posunięcie to jest następstwem decyzji giganta technologicznego o tymczasowym zniesieniu zakazów publikowania treści w mediach społecznościowych, które podżegają do przemocy wobec obywateli Rosji.

„Jeśli chodzi o życie ludzi, życie obywateli naszego kraju– i nie tylko naszego kraju, ale wszystkich rosyjskojęzycznych mieszkańców wszystkich krajów świata– musimy działać szybko i stanowczo”– powiedział Swietow.

Jednocześnie stwierdził, że decyzja będzie realizowana tylko na terytorium Rosji. 

„Przynajmniej musimy to powstrzymać w swoim domu”– podkreślił ekspert.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Meta_Platforms.

*

Poranna odprawa Ministerstwa Obrony Rosji na temat sytuacji na froncie 11 marca.

— Rankiem 11 marca bardzo precyzyjna broń dalekiego zasięgu zaatakowała infrastrukturę wojskową Ukrainy. Uciszone lotniska wojskowe w Łucku i Iwano-Frankowsku,

– W ciągu dnia samoloty myśliwskie i wojskowa obrona powietrzna zestrzeliły trzy ukraińskie śmigłowce Mi-24, osiem bezzałogowych statków powietrznych, w tym pięć Bayraktar TB-2,

– Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe uderzyło w 107 obiektów ukraińskich sił zbrojnych. W tym: 6 centrów dowodzenia i kontroli oraz centrów łączności, 14 składów amunicji oraz paliw i smarów, 11 miejsc gromadzenia sprzętu wojskowego,

– Łącznie podczas operacji unieruchomiono 3213 obiektów infrastruktury wojskowej Ukrainy.

 Zniszczono: 

98 samolotów,

118 bezzałogowych statków powietrznych,

1041 czołgów i innych opancerzonych pojazdów bojowych,

113 wieloprowadnicowych systemów rakietowych,

389 sztuk artylerii polowej i moździerzy,

843 jednostki specjalnych pojazdów wojskowych.

– Miasto Wołnowacha zostało wyzwolone przez grupę oddziałów DRL. Pod kontrolą przejęto także osady Olginka, Wielika-Anadol i Zielenj Gai. Zdobyto do 6 kilometrów terenu.

– Oddziały Milicji Ludowej DRL kontynuowały zacieśnianie okrążenia w Mariupolu. Całkowity postęp z kierunków wschodniego, północnego i zachodniego dochodził do 800 metrów.

– Jednostki Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, kontynuując działania ofensywne, dotarły do ​​linii Pietrowskoje-Jewgenowka-Oktiabrskaja. Postęp frontu wyniósł 17 kilometrów.

Szoigu poprosił Putina do przekazania przechwyconych MANPAD, ppk, czołgów i broni strzeleckiej dla DRL i ŁRL.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zasugerował, aby prezydent Rosji Władimir Putin przekazał Siłom Zbrojnym DRL i ŁRL przechwycone przenośne systemy rakiet przeciwlotniczych, przeciwpancerne pociski kierowane, a także czołgi i broń strzelecką przechwycone przez ukraińskie wojsko. 

Prezydent zgodził się z pomysłem.

„Zgromadziliśmy dużą ilość broni, broni ukraińskiej: są to czołgi, pojazdy opancerzone i wszelkiego rodzaju broń strzelecka, całkiem sporo, artyleria. Ponadto istnieje wiele kompleksów Javelina i Stingera. Proponuje się przekazanie tego do republiki Ługańska i Doniecka (…) aby mogły skutecznie prowadzić obronę”– powiedział Szojgu na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

„Jeśli chodzi o dostawy broni, zwłaszcza zachodniej, która trafiła w ręce armii rosyjskiej, oczywiście popieram możliwość przekazania jej jednostkom wojskowym Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej. Proszę o to. Jeśli potrzebujesz decyzji na moim poziomie, proszę, jestem gotowy”– odpowiedział Putin.

W Mariupolu w ciągu jednego dnia zginęło do 30 nacjonalistów, powiedział Basurin.

Żołnierze ML DRL podczas walk ulicznych w Mariupolu zlikwidowali do 30 bojowników ukraińskich grup nacjonalistycznych i zdobyli kilka sztuk zdobytego sprzętu. 

„Podczas walk ulicznych w mieście Mariupol nasi obrońcy zniszczyli do trzydziestu ukraińskich nacjonalistów”– poinformował zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej Republiki Eduard Basurin, dodając, że zdobyto również dwa czołgi i jeden bojowy wóz piechoty pozostawione przez nacjonalistów.

Podkreślił, że podczas starć ponad pięćdziesięciu bojowników ukraińskich wycofało się na teren szpitala miejskiego nr. 9 przy ul. Gagarina 114/116, gdzie znajduje się oddział położniczy.

„Nie chcąc oddać życia za nacjonalistyczny reżim, dwunastu żołnierzy 53 i 36 brygad Ukraińskich Sił Zbrojnych dobrowolnie złożyło broń. Nic nie zagraża ich życiu”– dodał Basurin.

Według niego od początku specjalnej operacji wojskowej na stronę DRL dobrowolnie przeszło 152 żołnierzy ukraińskich.

Natomiast w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 33 fakty ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

USZ ostrzeliwując wczoraj terytorium DRL używały następującej broni:

Rejon Gorłówki: MLRS – 150 rakiet, artyleria 122 mm – 50 pocisków, moździerze 120 mm – 36 min i 82 mm – 22 min, działo przeciwlotnicze – 67 strzałów, ciężkie karabiny maszynowe – 1 raz, broń strzelecka – 1 raz.

Rejon Doniecka: MLRS – 40 rakiet, artyleria 122 mm – 34 pociski, moździerz 120 mm – 47 min, moździerz 82 mm – 21 min, AGS – 29 granatów.

W ciągu ostatniego dnia rannych zostało 4 cywilów, m.in. 2 z terytoriów wcześniej wyzwolonych przez Siły Zbrojne DRL.

W obwodach Pietrowskim i Kujbyszewskim w Doniecku i Gorłowce uszkodzeniu uległo 38 budynków mieszkalnych , a także 9 obiektów infrastruktury cywilnej, w tym 3 placówki medyczne i 1 placówka edukacyjna , gazociągi i podstacja transformatorowa .

Ponadto, prawie 1700 abonentów na terytorium DRL pozostaje bez zasilania w energię elektryczną.

„Prawie 1700 abonentów pozostaje bez zasilania w Donieckiej Republice Ludowej. Według Ministerstwa Węgla i Energii DRL, 26 podstacji transformatorowych i 1685 abonentów gospodarstw domowych jest pozbawionych energii w Donieckiej Republice Ludowej, głównie w Staromichajłowce, Jasinowackim obwodzie i dzielnicy Pietrowskiej w Doniecku”– poinformowała centrala obrony terytorialnej republiki.

Ostrzał ze strony USZ prowadzono w kierunku następujących miejscowości:

Dolomitnoje, Komsomolec, Gołmowski, Gorłówka (osiedla mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarin i kopalni nr. 5), Ozierjanowka, Szirokaja Bałka, Wasiljewka, Wiesiełoje, Donieck (rejon kijowski i dzielnica Kuibyszewska, dzielnica Pietrowska oraz osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja), Staromichajłówka, Aleksandrówka, Jelenowka.

Łącznie w wyniku ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 496 pocisków.

Ponadto, kijowskie siły zbrojne ostrzelały 5 razy w ciągu minionej doby terytorium w rejonie podległym ŁRL.

„Ze strony ukraińskich formacji zbrojnych odnotowano pięć ataków na cztery miejscowości republiki”– poinformowało przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK.

W wyniku ostrzału w Stachanowie uszkodzeniu uległo pięć budynków mieszkalnych, dwa budynki gospodarcze oraz gazociąg średniego ciśnienia. W Irmino został uszkodzony budynek mieszkalny.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 12 марта 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na ich kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i potędze ich kraju.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

YouTube– globalny cenzor w internecie, zablokowało strony DRL i ŁRL, w związku z tym zdecydowanej większości filmów dokumentujących sytuację w republikach się nie ukazuje. Chyba, że coś w między czasie się zmieni- w co szczerze wątpię.

*

*

https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

117 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 12.03.2022r.- 2454 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 23).

 1. „Oczyszczanie” pomostu ladowego pomiędzy Krymem a DRL/ŁRL trwa. W Melitopolu (obwód zaporoski) pod kontrola FR już „ukonstytuowały się” nowe władze;
  https://t.me/boris_rozhin/31549
  Strona ukraińska alarmuje ze w Cheroniu i terytorium obwodu chersońskiego pod kontrolą sił FR ma zostać powołana „Chersońska Republika Ludowa” 🙂
  https://strana.today/news/381423-referendum-za-khersonskuju-narodnuju-respubliku-v-khersone-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W temacie „śmierci” Jewhena Deideja byłego ukraińskiego parlamentarzysty i „dowódcy” jednego z tzw. baonów ochotniczych który miał „zginać” (jak informowała jego żona) a jak sie okazało zbiegł do Rumunii ze „znaczną suma pieniedzy” Jak informuje ukraiński portal „Strana” w „ewakuacji” Deidejowi miał pomóc kolega policjant z Kijowa;
  https://strana.today/news/381421-vtorzhenie-rf-v-ukrainu-evheniju-dejdeju-mohli-pomoch-peresech-hranitsu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Odnośnie sytuacji w Mariupolu, Zełenski pierdoli (przepraszam za język) o tylko „1300 ukrowojakach” którzy zginęli do tej pory, ale to chyba jeden z jego kolejnych żartów patrząc na to jak wyglądają walki w Mariupolu…
  https://t.me/boris_rozhin/3157
  Ps. Tam chyba wszystkie „aryjczyki” z „Azowa’ idą wprost do swojej „Walhalii” bo nie słyszałem o jakichś jeńcach stamtad od strony rosyjskiej…

  Polubione przez 4 ludzi

 4. No i musi być znowu jakaś „zdrada”, czyli (cytat) „Tiry cały czas wożą towar z Polski do Rosji. Co na to rząd?…Nie ma zgody na poziomie UE na ograniczenie transportu do Rosji z użyciem ciężarówek, ale szukamy innych rozwiązań i furtek prawnych, aby ograniczyć taką działalność – powiedział w sobotę na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller”;
  https://businessinsider.com.pl/gospodarka/tiry-caly-czas-woza-towar-z-polski-do-rosji-co-na-to-rzad/x8bcn8h

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Kolejny „sukces’ tzw. obrony terytorialnej Kijowa, czyli po „heroicznych” bojach ze sprzedawcami bimbru na kijowskich targowiskach, teraz „zdobyli” dom należący do ukraińskiego parlamentarzysty Wiktora Miedwiedczuka jednego z liderów „prorosyjskiego” ugrupowania „Opozycyjna platforma”;
  https://t.me/boris_rozhin/31606
  Ps. Tak jak napisałem już wcześniej, czyli jedne „hiroje” z „koktajlami Mołotowa” idą na „ruskie tanki” po to by inne „hiroje” miały czas na ograbienie tego co ograbienia na Ukrainie jeszcze pozostało…

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Witam wszystkich komentatorów,śledzę stronę od 2014 roku.Obecnie nasze media dostały białej gorączki.Tego już nie da się słuchać,czytać ani oglądać.Robicie Panowie i Panie dobrą robotę.Tak trzymać.Pozdrawiam Szefa i resztę ekipy.:)

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.