Wojna już nie domowa na Ukrainie 20.03.2022r.- 2462 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 31).


„Niemy krzyk”– dzień 698.

 Komentując rosyjską operację specjalną na Ukrainie, Ławrow zauważył, że wydarzenia te były kulminacją kursu, jaki Zachód przyjął wobec Rosji od początku lat 90-tych XX wieku.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wyraził też nadzieję, że operacja specjalna na Ukrainie zakończy się podpisaniem kompleksowych dokumentów.

Powiedział to podczas rozmowy z uczestnikami finału międzynarodowego konkursu „Leaders of Russia”.

„Jeśli chodzi o dialog wewnątrzukraiński, to chyba nadal jest to sprawa Ukraińców. Po zakończeniu naszej operacji, która zakończy się, mam nadzieję, podpisaniem kompleksowych dokumentów w kwestiach, o których wspomniałem- kwestii bezpieczeństwa, neutralności Ukrainy z gwarancjami jej bezpieczeństwa”– cytuje Ławrowa TASS.

Przypomniał też o potrzebie „doprowadzenia do cywilizowanej normy” ukraińskiego ustawodawstwa dotyczącego języka rosyjskiego, rosyjskiej edukacji i rosyjskich mediów.

Wcześniej szef rosyjskiej delegacji w rozmowach z Kijowem, doradca prezydencki Władimir Miediński, powiedział, że stanowisko w sprawie Donbasu jest jasno sformułowane i Rosja się z niego nie wycofa. 

Według Miedyńskiego Moskwa i Kijów są na obecnym etapie rozmów „w połowie drogi”  w negocjacjach o demilitaryzacji Ukrainy.

Jeśli chodzi o  Ławrowa, to zauważył on też, że wypowiedzi ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że nie popiera neonazistów, kłócą się z jego rzeczywistymi działaniami.

„Ku mojemu wielkiemu żalowi i wstydzie prezydent Zełenski oświadcza, że ​​jak może być nazistą, skoro jest pochodzenia żydowskiego, i mówi to dokładnie w dniach, kiedy Ukraina wyzywająco wycofuje się z porozumienia o ochronie pomników bohaterów Wielka Wojna Ojczyźniana- taka umowa w ramach WNP dotychczas istniała”– powiedział Ławrow.

Szef rosyjskiej dyplomacji dodał, że kiedy Zełenski patronuje takim trendom, „trudno jest poważnie traktować politykę ukraińskiego kierownictwa”.

Brutalnie szczera ocena stanu umysłowego elit rządzących Ukrainą, przedstawiciele których co innego mówią, a co innego robią. Stając się w ten sposób bardzo mało poważnymi i niewiarygodnymi partnerami wszelkich porozumień.

Dlatego też, jeśli oni są niepoważni, to ktoś musi za nich wykonać tą trudną robotę, do której oni nie są mentalnie zdolni. Bo to ich po prostu przerasta.

*

W sobotę 19 marca oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony generał dywizji Igor Konaszenkow podczas briefingu poinformował, że rosyjskie siły zbrojne użyły pocisków hipersonicznych Kindżał podczas operacji specjalnej na Ukrainie. 

Wczoraj miało miejsce pierwsze bojowe użycie przez rosyjskie wojsko systemu lotniczego Kindżał, który za pomocą pocisków hipersonicznych posłużył do zniszczenia składu amunicji w obwodzie iwano-frankowskim pomagając w ten sposób uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej

Przy czym, należy zwrócić uwagę na skuteczność nowej unikalnej rosyjskiej broni.

Niezaprzeczalnie użycie Kindżału było w tym konkretnym przypadku jak najbardziej uzasadnione, ponieważ uderzenie przeprowadzono na podziemnym składzie amunicji. Aby go zniszczyć, w przeciwnym razie konieczne byłoby użycie bomby dużego kalibru o wadze ponad 500 kg. Jednak od jego uderzenia nastąpiłby ogromny rozrzut fragmentów i powstałby duży lej, w wyniku którego ucierpiałyby budynki mieszkalne i ludność cywilna.

Zastosowanie pocisku naddźwiękowego pomogło przebić się przez wymaganą grubość ziemi lub betonu z siłą uderzenia kinetycznego. Został przebity z dużą prędkością, a eksplozja nastąpiła dokładnie wewnątrz magazynu. Oczywiście grunt się podniósł, ale rozrzut odłamków nie był tak duży, jak w przypadku uderzenia i eksplozji bomby lotniczej.

Obecnie w żadnym z krajów członkowskich NATO nie ma środków na jego przechwycenie. W tym USA. Dlatego w tej chwili jest absolutnie skuteczną bronią. Znaczenie i wyjątkowość jego pierwszego zastosowania polegało na zniszczeniu głęboko ukrytych podziemnych magazynów. Ta misja bojowa została pomyślnie zakończona. Kindżał w pierwszym swoim użyciu bojowym wykazał wysoką skuteczność.

Miesiąc wcześniej, 19 lutego, rosyjskie Ministerstwo Obrony pokazało nagranie z wystrzelenia hipersonicznego pocisku aerobalistycznego Kindżał. Wystrzelenie przeprowadzono z myśliwca przechwytującego MiG-31K w ramach planowanych ćwiczeń strategicznych.

W grudniu 2021 roku, prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział kontynuację prac nad zakrojoną na szeroką skalę modernizacją armii i marynarki wojennej. Podkreślił, że niektóre z najnowszych rodzajów broni, w tym kompleksy Awangard i Kindżał zostały już wprowadzone do służby bojowej na stan SZ FR.

Pociski powietrzne Kindżał to najnowszy rodzaj broni strategicznej. Mogą manewrować po trajektorii podczas wykonywania misji, dlatego ich przechwycenie jest niezwykle trudne. Według ekspertów przechwycenie celu lecącego z prędkością 10 Macha i manewrowanie na trajektorii jest zadaniem prawie niewykonalnym dla dzisiejszych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

„Pracownik głównego wydziału SBU w obwodach donieckim i ługańskim dobrowolnie poddał się rosyjskiemu wojsku”– poinformował dziennikarzy wczoraj oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generał dywizji Igor Konaszenkow.

„W trakcie specjalnej operacji wojskowej pracownik głównego wydziału SBU w obwodzie donieckim i ługańskim dobrowolnie poddał się rosyjskim żołnierzom”– powiedział Konaszenkow.

Według oficjalnego przedstawiciela rosyjskiego MON oficer brał udział w organizacji szkolenia grup dywersyjnych i terrorystycznych do pracy na terenach wyzwolonych od nacjonalistów. 

„Funkcjonariusz SBU przekazał szczegółowe informacje dotyczące wszystkich osób zaangażowanych w działania dywersyjne na terenie Donbasu”– dodał Konaszenkow.

Konaszenkow poinformował, że wzięty do niewoli oficer SBU zgłosił ataki terrorystyczne planowane przez bojowników Azowa we Lwowie na pracowników i obiekty amerykańskich misji dyplomatycznych i innych krajów zachodnich, których celem jest wywarcie presji na państwa NATO, aby wprowadziły strefę zakazu lotów nad Ukrainą oraz zapewnić im dodatkową broń. 

„Chcę podkreślić, że kierownictwo kijowskiego reżimu jest świadome plany nacjonalistów, ale nie podejmuje żadnych działań, aby uniemożliwić ich realizację”– wyjaśnił Konaszenkow.

„Nacjonalistyczny reżim kijowski planuje przedstawić ataki na placówki dyplomatyczne Stanów Zjednoczonych i krajów zachodnich jako rzekomo ukierunkowany atak rosyjskich sił zbrojnych. Głównym celem prowokacji jest zwiększenie presji na państwa NATO w celu wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą i zapewnić dodatkową broń”– podkreślił przedstawiciel rosyjskiego MON.

„Grupa sił zbrojnych DRL zniszczyła kompanię 53 samodzielnej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych i przejęła kontrolę nad wsią Taramczuk”– poinformował przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony . Ponad to, „pododdziały rosyjskich sił zbrojnych, po przekroczeniu rzeki Kaszlagach, przedarły się przez obronę batalionu Aidar i przeszły 5 km do przodu”– dodał przedstaiwiciel departamentu obrony.

„W ciągu ostatniego dnia operacyjno-taktyczne lotnictwo wojskowe uderzyło w 59 obiektów wojskowych Ukrainy”– poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

„Nacjonaliści wydobywali magazyny amoniaku i chloru w Sumach w celu zatrucia mieszkańców regionu przy wjeździe do miasta jednostek armii rosyjskiej, ta sama prowokacja szykuje się we wsi Kotlarowo w obwodzie mikołajowskim, gdzie pojemniki z toksycznymi substancjami chemikalia zostały już dostarczone do szkoły”– poinformował szef Centrum Kontroli Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej Michaił Mizincew.

„19 marca Rosja otworzyła 10 korytarzy humanitarnych na kierunkach Kijów, Mariupol, Czernihów, Sumy i Charków, strona ukraińska potwierdziła trzy i zaproponowała 11 dodatkowych tras”– powiedział Michaił Mizincew. Według niego, prawie 16,4 tys. osób zostało ewakuowanych bez udziału władz Kijowa z niebezpiecznych regionów Ukrainy, Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej do Federacji Rosyjskiej w ciągu jednego dnia. 

„Ukraińscy nacjonaliści przetrzymują w miastach prawie 7000 obcokrajowców z 19 krajów”– dodał Mizincew.

Generał pułkownik Michaił Mizincew, poinformował również, że tylko w ciągu ostatniego dnia ludności cywilnej wyzwolonych regionów ŁRL, DRL oraz Zaporoża i obwodów kijowskiego, charkowskiego, chersońskiego i czernihowskiego w ramach dostaw pomocy humanitarnej, żywności i leków, przekazano 267 ton artykułów nadzwyczajnych .

W sumie od początku operacji specjalnej zrealizowano już 464 akcje humanitarne, podczas których dostarczono 3619 ton ładunku.

„Federalne władze wykonawcze wraz z podmiotami rosyjskimi, różnymi organizacjami publicznymi i ruchami patriotycznymi nadal gromadzą pomoc humanitarną. W punktach zbiórki przygotowano już ponad 20 tysięcy ton żywności, leków i niezbędnych artykułów”– dodał Mizincew.

Czterech żołnierzy DRL zginęło, kolejnych 21 zostało rannych w bitwach w ciągu ostatniego dnia.

„Niestety, w ciągu ostatniego dnia w walce o niepodległość, czterech obrońców Donieckiej Republiki Ludowej zginęło podczas służby wojskowej, a 21 zostało rannych”– poinformował wczoraj zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

Obecnie w DRL toczą się walki o Mariupol, Marinkę i Awdiejewkę oraz wsie pod Gorłówką. 

Basurin opowiedział także o tym, jak to czołgi sił zbrojnych DRL bez amunicji uderzyły w załogi ppk i stanowiska strzeleckie karabinów maszynowych USZ.

„Podczas wyzwolenia miasta Mariupol 14 marca 2022 r. z rąk ukraińskich nacjonalistów grupa szturmowa kompanii rozpoznawczej została poddana masowemu ostrzałowi. Szeregowiec gwardii Artem Deszczuk odkrył miejsce ostrzału wroga i pomimo odniesionych obrażeń zniszczył dwóch znajdujących się na nim nacjonalistów, co pozwoliło grupie kontynuować misję bojową i zapobiec stratom wśród personelu”– powiedział Basurin.

Według niego dowódca czołgu, starszy sierżant Anton Biełousow, strzelec-telegrafista Iwan Borzjak, kierowca-mechanik, kapral Walery Romanenko, tego samego dnia, realizując działania grupy sił specjalnych, uderzył w trzy załogi ppk, dwa stanowiska strzeleckie i zniszczyły dwa wrogie transportery opancerzone. W trakcie bitwy załodze zabrakło amunicji, ale załoga zdecydowała się kontynuować walkę przy użyciu pokładowej broni strzeleckiej, dzięki czemu grupa sił specjalnych mogła ukończyć misję bojową bez ponoszenia strat.

Do 19 marca wojska DRL wyzwoliły już 98 osad na terenie republiki.

„Na dzień 19 marca 2022 r. grupa wojsk DRL wyzwoliła 98 osiedli na terenie Donieckiej Republiki Ludowej, w tym Wugledar”– poinformował sztab obrony terytorialnej DRL.

Wugledar to miasto w zachodniej części obwodu donieckiego, położone 57 kilometrów od Doniecka. Milicja Ludowa DRL rozpoczęła operację wyzwolenia miasta Marinka na zachód od Doniecka, skąd armia ukraińska prowadziła ostrzał stolicy republiki.

„Nasze oddziały posuwają się naprzód, wkroczyły na przedmieścia Marinki. Teraz po cichu oczyszczają ulice z tych wszystkich bandytów, nazistów”– służba prasowa departamentu Milicji Ludowej w kanale Telegram.

Wyzwolenie Marinki sprawi, że Aleksandrowka, obwód Pietrowski Doniecka i doniecki mikrodystrykt Tekstilszczik znajdą się poza zasięgiem ostrzału ze strony ukraińskiej.

Siły bezpieczeństwa opublikowały również mapę osiągnięć wojsk DRL na terenie operacji wojskowej.


17 marca, ML DRL poinformowała, że podczas wyzwolenia miasta Marinka jej wojska zabiły prawdopodobnie trzech instruktorów ze Stanów Zjednoczonych . Również podczas likwidacji twierdzy pierwszego batalionu zmechanizowanego 54 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy znaleziono obcą broń.

Jednakże Gwardia Narodowa amerykańskiego stanu Tennessee poinformowała, że ​​amerykańscy instruktorzy uznani za zabitych podczas wyzwolenia Marinki opuścili Ukrainę jeszcze  w 2019 roku. Dodano, że „wszyscy trzej żyją i mają się dobrze”.

Czyli, że na froncie pozostała tylko po nich flaga, odzież i broń.

Natomiast w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 28 faktów ostrzelania terytorium republiki przez USZ.

USZ prowadząc ostrzał terytorium DRL użyły następującej broni:

Rejon Gorłówki: artyleria 122 mm – 23 pociski, moździerz 120 mm – 25 min,

Rejon Doniecka: wieloprowadnicowe systemy rakietowe MLRS – 50 rakiet, artyleria 152 mm – 15 pocisków, czołg – 10 pocisków, artyleria 122 mm – 69 pocisków, moździerz 120 mm – 30 min.

Ostrzał ze strony USZ prowadzono w kierunku następujących miejscowości:

Zajcewo (południowe obrzeża), Gorłówka (kopalnie 6/7 i im. Gagarina), Michajłowka, Pantelejmonowka, Jasinowataja, Wasilijewka, Donieck (rejon Kirowski, rejon Pietrowski, osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja) ), Aleksandrówka, Signalnoje , Krzemieniec, Jelenowka i Ługańskoje.

W wyniku wczorajszych ostrzałów prowadzonych przez USZ na terytorium DRL spały 222 pociski.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 20 марта 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na ich kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

YouTube– globalny cenzor w internecie, zablokowało strony DRL i ŁRL, w związku z tym zdecydowanej większości filmów dokumentujących sytuację w republikach się nie ukazuje. Chyba, że coś w między czasie się zmieni- w co szczerze wątpię.

*


https://www.youtube.com/watch?v=nsZnQz7s3w4

https://www.youtube.com/watch?v=bt4EaY–f_o

https://www.youtube.com/watch?v=BLFH40DgTvY

https://www.youtube.com/watch?v=nouZoVXe6Vs

https://www.youtube.com/watch?v=JkgwNbWH24w

*

https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

155 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 20.03.2022r.- 2462 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 31).

 1. Kolejny „kwiatuszek” z ukroTV czyli na kanale ‚Ukraina24″ (własność Achmetowa) niejaki „doktor” Druzenko, „majdaniarz” i „weteran ATO”publicznie wezwał do…kastrowania rosyjskich żołnierzy którzy dostaną się do ukraińskiej niewoli…
  https://t.me/mig41/15175
  …jemu oczywiscie, siedzącemu sobie w Kijowie nic nie grozi za takie „pomysły”, ale ciekawe co o tym myślą jeńcy ukraińscy których coraz wiecej trafia do niewoli sił FR/DRL/ŁRL…

  Polubione przez 6 ludzi

  • Czyżbyś już zapomniał , ze Ukry są potomkami Sumerów z twierdzy Ur.

   Zresztą, nie tylko Sumerowie kastrowali swych jeńców,
   Zapewne o tym też wiesz, że to Ukrowie zbudowali faraonom piramidy.
   A kastrowanie jeńców w Starożytnym Egipcie było zwyczajem powszechnym.
   I nie ma się czemu dziwić, no jak tu iść na wojnę, gdy w domu żona, dwie nałożnice i pięciu niewykastrowanych niewolników,
   Wracasz z wojny po kilku latach a w domu czereda bachorów lata.
   Starożytni Egipcjanie kastrowali nawet trupy pokonanych wrogów
   a zdobyte trofea w czerwonych kanopach ofiarowywali bogini Izydzie, jako wota dziękczynne za to , że udało im się żywym do domu wrócić.

   Polubione przez 6 ludzi

   • No tak , to by się zgadzało… U’krów’ina
    Sumerowie bowiem udomowili krowy

    Rosjanie maja zamiar utworzyć tam skansen.
    Kraj rolniczy, pasterski. Na stepach pasły się teraz będą krowy.

    Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.