Wojna już nie domowa na Ukrainie 26.03.2022r.- 2468 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 37).


„Niemy krzyk”– dzień 674.

 Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w odpowiedzi na wiadomość wideo prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do premiera Viktora Orbana podkreślił, że jego kraj nie zamierza dostarczać broni Ukrainie, nie pozwoli na dostawy broni dla Ukraińskich Sił Zbrojnych za pośrednictwem swoich terytorium i nie odmówi zakupu rosyjskiego gazu.

Szijjarto dodał, że stanowisko Budapesztu w tej sprawie pozostanie bez zmian.

Warto zauważyć, że w swoim niedawnym wystąpieniu prezydent Ukrainy postanowił „wywrzeć nacisk na litość” i zaproponował premierowi Węgier udanie się na nabrzeże Dunaju i obejrzenie pomnika ofiar Holokaustu („Buty na nabrzeża Dunaju”, zainstalowanego w 2005 r.). Według Zełenskiego taka sama sytuacja ma miejsce dzisiaj w Mariupolu.

„Taka sama”– jak to właściwie jest?

Jak ujął to ukraiński przywódca, Węgry muszą przestać wątpić i przyłączyć się do antyrosyjskich sankcji, a także odmówić zakupu gazu z Federacji Rosyjskiej i zezwolenia na transport przez swoje terytorium broni dla Ukraińskich Sił Zbrojnych, tak jakby nie było innego kraju przez terytorium którego tej broni nie można by było przetransportować, np. Rumunii, Słowacji, czy też Polski.

Tak więc, wszystko byłoby w porządku- czyli koszernie, gdyby temat Holokaustu nie został poruszony przez przywódcę państwa, w którym kwitnie neonazizm. Ponadto masakry Żydów na brzegach Dunaju w latach 1944-początek 1945 r. dokonali członkowie węgierskiej nazistowskiej partii Strzałokrzyżowców, czyli o podobnych poglądach jakie głosiła- dzisiejsza ikona ukrainizmu- Stefan Bandera i ideolodzy ukraińskiego nazizmu..

Budapesztański pomnik „Buty na nabrzeżu Dunaju” poświęcony jest właśnie tym strasznym wydarzeniom i wydaje się, że Viktor Orbán nie jest zbyt zadowolony jeśli się wspominania zbrodnie dokonane przez jego rodaków.

Jednak gdy Zełenskiemu nie jest obce robienie ciągłe gaf, w jednym przypadku ma słuszną rację. Rzeczywiście obecnie w Mariupolu mają miejsce wydarzenia przypominające Holokaust, bo mieście- będąc zakładnikami nazistów z pułku MSWU „Azow” giną cywile. A nie giną oni z rąk żołnierzy armii rosyjskiej, jak stwierdził ukraiński przywódca, ale Korpus Narodowy „Azow” (przypomnę, że jest to organizacja terrorystyczna zakazana w Federacji Rosyjskiej), który rozpętał w mieście prawdziwy terror i katastrofę humanitarną.

Wracając do głównego tematu, warto zwrócić uwagę na dojrzałość i dalekowzroczność stanowiska szefa węgierskiego MSZ. Peter Szijjarto powiedział, że odrzucenie rosyjskich nośników energii jest niedopuszczalne, ponieważ spowoduje poważne problemy gospodarcze dla jego kraju. Nie bierze się również pod uwagę dostarczania broni przez terytorium Węgier, ponieważ Węgrzy muszą trzymać się z daleka od obecnego konfliktu, aby nie stać się jego uczestnikami.

Podobno Szijjarto, w przeciwieństwie do Zełenskiego, dobrze studiował historię i nie zapomniał, jak w styczniu 1943 r. 2 armia węgierska, która walczyła po stronie nazistowskich Niemiec, została pokonana pod Woroneżem. W wyniku czego z jej 250 tys. stanu osobowego zginęło około 150 tys. żołnierzy i oficerów.

Węgrzy to zapamiętali, a czy Polacy pamiętają wojnę niepodległościową o odzyskanie po I WŚ. terenów byłej Galicji Wschodniej oraz setki tysięcy polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa?

Węgrzy jak widać umieją wyciągać wnioski ze swej historii- bo jest to naród rozsądny i pragmatyczny, a czy

„Polak mądr po szkodzie” (?)
Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie,
Nową przypowieść Polak sobie kupi,
Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.
[1]

Jak wiemy, w odpowiedzi na sankcje nałożone przez Zachód wobec Rosji, europejscy partnerzy Gazpromu mają różne możliwości płacenia za rosyjski gaz w rublach, wyjaśnił czołowy ekspert Narodowego Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego, wykładowca Uniwersytetu Finansowego przy rządzie Federacji Rosyjskiej Stanisław Mitrakowicz.

Z propozycją przeniesienia płatności za dostawy Gazpromu na ruble rosyjskie wystąpił prezydent Rosji Władimir Putin. Przypomniał o zawodności dolara i euro, co przejawiało się w sytuacji z międzynarodowymi rezerwami, i polecił przerzucić należności kontrahentów z nieprzyjaznych krajów na rublowe płatności za gaz. Według Mitrakowicza Europejczycy mają wiele opcji dalszego działania, a cały problem Zachodu wynika ze specyficznej sytuacji, polegającej na tym, że za dolary i euro trzeba kupić inną walutę.

„Co to znaczy płacić w rublach? Konieczne jest przelanie pieniędzy za pośrednictwem SWIFT lub innych mechanizmów na moskiewską giełdę i sprzedanie tych dolarów lub euro tutaj, kupując ruble. Można też otworzyć konto w rosyjskim banku i bezpośrednio w nim wymieniać walutę na ruble. Można otworzyć filię w Rosji, która się tym zajmie- nawiasem mówiąc, minimalizuje to ryzyko zamrożenia płatności. Do tej pory nie doszło do zamrożenia płatności za ropę i gaz, ale nie można wykluczyć takiego ryzyka. A jeśli zapłacą w rublach, to ryzyko zostanie zredukowane do zera”– wyjaśnił Mitrakowicz.

Ekspert poruszył też kwestię poważnych sprzecznościach wewnętrznych w Europie w związku z nową sytuacją: według niego nawet wewnątrz poszczególnych krajów dochodzi do rozbieżności między grupami wpływów i branżami. Rosja domaga się jednak od UE szybkich decyzji i zamierza rozwiązać problem w ciągu tygodnia. W przypadku odrzucenia nowych warunków Europejczykom grozi zakończenie importu błękitnego paliwa.

„Albo odmawiają rosyjskiego gazu, to wszystkie słowa o odmowie odnoszą się do przyszłości. A decyzja musi zostać podjęta tu i teraz”- podkreślił Mitrakowicz na kanale News Front na Rutube.

Mitrakowicz uważa, że ​​nowy format interakcji handlowej między Gazpromem a europejskimi firmami nie został jeszcze określony. Koncern może zarówno oferować nowe kontrakty partnerom, jak i dostosowywać istniejące dodatkowymi umowami. Jednocześnie Europejczycy będą musieli uznać problem swego zapotrzebowania na rosyjski gaz, co jest całkowicie sprzeczne z retoryką całkowitego zerwania i izolacji. Ekspert zastanawia się również, jak ostro Moskwa zamierza działać i czy możliwe jest odcięcie dostaw gazu rurociągowego.

„Kupowanie rosyjskiego gazu za ruble zmusiłoby Niemcy do obejścia unijnych sankcji wobec rosyjskiego banku centralnego i byłoby sprzeczne z już podpisanymi kontraktami”– powiedział Klaus Ernst, przewodniczący komisji ds. klimatu i energii Bundestagu.

„Tak, może być, ale Niemcy musiałyby otrzymać ruble z rosyjskiego Banku Centralnego i tym samym ominąć własne sankcje. Obowiązek zapłaty w rublach byłby prawdopodobnie również naruszeniem umów na dostawy gazu”–  stwierdził Klaus Ernst.

Jak przytomnie zauważył niemiecki polityk, „zamrożenie rosyjskich aktywów za granicą można również uznać za naruszenie porozumień z Rosją”.

„Problem polega na tym, że debata na temat wstrzymania dostaw energii z Rosji znów się rozpala”– podsumował Ernst.

Wcześniej senator Aleksiej Puszkow powiedział, że Zachód będzie zmuszony kupować gaz ziemny w rublach, jeśli Rosja zajmie pryncypialne stanowisko w tej sprawie.

Mimo to, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​Unia Europejska nie pozwoli na płatności za rosyjski gaz w rublach, z naruszeniem antyrosyjskich restrykcji. No to jak ona sobie wyobraża rozliczanie dostaw za rosyjski gaz? A może w ogóle sobie tego nie może wyobrazić, bo przerasta to jej możliwości intelektualne?

Pewne jest w tym wszystkim tylko jedno, że Gazprom nie będzie zaopatrywał- państw stosujących się do unijnych sankcji, za darmo.

Chyba to nie ulega wątpliwościom?

[1]. http://staropolska.pl/renesans/jan_kochanowski/piesni/piesni_31.html,

*

Oświadczenie Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej w sprawie aktualnego przebiegu operacji specjalnej. 

– wojska rosyjskie posunęły się o 4 km, uwalniając Batmankę, Michajłówkę oraz Krasyj Partyzan, wieś Stawki i Troickoje,

– poprzedniej nocy pociski manewrujące Kalibr zniszczyły największą bazę paliwową Ukraińskich Sił Zbrojnych w Kalinowce pod Kijowem.

– śmigłowce Ka-52 zniszczyły w nocy 24 jednostki ukraińskiego sprzętu wojskowego, w tym 7 czołgów, 5 bojowych wozów piechoty i 3 transportery opancerzone, 

– wojsko i lotnictwo zaatakowało 51 punktów wojskowych Ukraińskich Sił Zbrojnych, w tym składy amunicji, dwa zestawy przeciwlotnicze Buk M-1 i jeden radar naprowadzania S-300.

– rosyjska obrona powietrzna zniszczyła 4 ukraińskie drony.

„Rosyjska armia uderzyła w 30 ukraińskich przedsiębiorstw obronnych, które naprawiały sprzęt wojskowy” – powiedział Siergiej Rudskoj, szef Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji.

„Aby zapobiec odbudowie uzbrojenia i sprzętu wojskowego Ukraińskich Sił Zbrojnych, które doznały uszkodzeń bojowych, Siły Zbrojne Rosji wyłączają przedsiębiorstwa naprawcze, arsenały, bazy magazynowe, składy logistyczne z bronią precyzyjną”– potwierdził Siergiej Rudskoj.

W wyniku rosyjskiej operacji specjalnej ukraińskie lotnictwo i system obrony powietrznej zostały prawie całkowicie zniszczone. 

Według Siergieja Rudskiego, demilitaryzacja Ukrainy odbywa się poprzez precyzyjne uderzenia w obiekty infrastruktury wojskowej, lokalizacje formacji i jednostek wojskowych, lotniska, stanowiska dowodzenia, arsenały i składy broni i sprzętu wojskowego, a także przez działania wojsk na pokonanie przeciwnych grup wroga.

Siergiej Rudskoj poinformował, że od początku wojskowej operacji specjalnej wojska ukraińskie straciły 14 tys. żołnierzy, a 16 tys. ukraińskich żołnierzy zostało rannych.


Wyniki pierwszego miesiąca operacji specjalnej przekazane przez rosyjskie Ministerstwo Obrony:

1. Ofensywa wojsk rosyjskich pokrzyżowała plany pełnoformatowej ofensywy Ukraińskich Sił Zbrojnych na DRL i ŁRL z użyciem artylerii, systemów rakietowych i lotnictwa.

2. 22 stycznia rosyjski wywiad przechwycił rozkaz generała Balana o konieczności zakończenia przygotowań do działań ofensywnych do 28 lutego, aby w marcu Ukraińskie Siły Zbrojne mogły przejść do ofensywy.

3. Operacja przebiega zgodnie z planem. Główne zadania pierwszego etapu operacji zostały już zrealizowane.

4. Głównym priorytetem pozostaje ochrona życia ludności cywilnej . Stąd taktyka precyzyjnych uderzeń w infrastrukturę wojskową i siły zbrojne wroga. 

5. Blokada dużych miast zapewnia zneutralizowanie sparaliżowanych wojsk Ukraińskich Sił Zbrojnych i nie pozwala dowództwu ukraińskiemu na przekazywanie posiłków do Donbasu. Główna operacja w tej chwili odbywa się w Donbasie.   W DRL i ŁRL wyzwolonych zostało już 276 osiedli.

6. W ciągu pierwszych dwóch dni operacji dominację powietrzną zdobyły rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne . Zorganizowany system obrony powietrznej, Ukraińskie Siły Powietrzne i Ukraińska Marynarka Wojenna faktycznie przestały istnieć.

7. Zniszczono do 70% wszystkich zasobów wojskowych Ukrainy w wyniku systematycznych ataków na magazyny. Zniszczono 30 kluczowych obiektów kompleksu wojskowo-przemysłowego Ukrainy. 68% przedsiębiorstw, w których naprawiano sprzęt wojskowy, zostało już zniszczonych. Jednocześnie od początku prowadzenia działań bojowych w ramach operacji specjalnej, armia ukraińska zniszczyła już 127 mostów.

8. Wszystkie zorganizowane rezerwy Ukraińskie Sił Zbrojnych zostały już uruchomione, nowych nie ma. Stąd stawka na mobilizację niewyszkolonego kontyngentu. Na Ukrainie, według danych Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, walczy 6595 zagranicznych najemników.

9. Straty ogólne Sił Zbrojnych Ukrainy za miesiąc operacji . Około 14 000 zabitych i około 16 000 rannych. Spośród 2416 gotowych do walki czołgów i opancerzonych wozów bojowych 24 lutego zostało zniszczonych w ciągu miesiąca 1587. Spośród 152 samolotów wojskowych zniszczono 112, ze 149 śmigłowców – 75, z 36 dronów Bayraktar TB2 35. Spośród 180 S-300 i Buk M1 – 148, na 300 radarów różnego przeznaczenia – 117.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony będzie szybko reagować na wszelkie próby zamknięcia ukraińskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich Sił Powietrznych. 

10. Według MON FR co najmniej 10 ukraińskich min morskich dryfuje obecnie w niekontrolowany sposób na Morzu Czarnym, stanowiąc zagrożenie dla żeglugi.

11. Oddziały Milicji Ludowej ŁRL wyzwoliły 93% terytorium republiki . Obecnie na obrzeżach Siewierodoniecka i Lisiczańska toczą się walki. Milicja Ludowa DRL przejęła kontrolę nad 54% terytorium . Trwa wyzwolenie miasta Mariupol.

12. Jednostki Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej wraz z Milicją Ludową DRL prowadzą ofensywę wyzwolenia miejscowości na zachód od Doniecka.

13. Niestety podczas specjalnej operacji wojskowej nasi towarzysze ponoszą straty. Do tej pory zginęło 1351 żołnierzy , 3825 zostało rannych .

14. Jest wiele próśb od Rosjan, którzy chcą wziąć udział w operacji na Ukrainie, ponad 23 tys. cudzoziemców z 37 krajów wyraziło gotowość do walki po stronie republik ludowych. Zaproponowaliśmy kierownictwo ŁRL i DRL przyjęcie tej pomocy, ale powiedzieli, że sami będą bronić swojej ziemi. Mają dość siły i zasobów.

15. Na początku specjalnej operacji wojskowej jednostkom milicji ludowej ŁRL i DRL przeciwstawiło się zgrupowanie liczące łącznie 59 tys. 300 osób , w tym najbardziej gotowe do walki formacje i jednostki wojskowe Ukraińskich Siły Zbrojne, Gwardia Narodowa i zbrojne formacje nacjonalistyczne. W efekcie struktury siłowe Ukrainy w strefie OPS straciły ok. 16 tys. osób , co stanowi 26% ogólnej siły ugrupowania na dzień 24 lutego. Spośród nich ponad 7 tysięcy to straty nieodwracalne.

16. Siły Zbrojne FR będą kontynuować operację specjalną na Ukrainie do czasu pełnego wypełnienia zadań postawionych przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

Natomiast, w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, od początku dnia wojska ukraińskie wystrzeliły ponad 200 pocisków i min na terytorium Donieckiej Republiki Ludowej, a także ostrzeliwały obszary dziewięciu miejscowości, poinformowała Milicja Ludowa DRL.

Jak poinformowano, w ciągu dnia żołnierze DRL zlikwidowali 43 ukraińskich nacjonalistów, dwa czołgi i jeden pojazd opancerzony, a także zdobyli jeden bojowy wóz piechoty i dwa transportery opancerzone.


Dowództwo Obrony Terytorialnej DRL: 25 marca 2022 r. na terenie Donieckiej Republiki Ludowej grupa oddziałów DRL przy wsparciu ogniowym Sił Zbrojnych FR wyzwoliła i ustanowiła pełną kontrolę nad 132 miejscowościami, w tym: 

Asłanowo, Chersoniec, Kellerowkę, Jałtę, Juriewkę, Azow, Mielekino, Biełosarajskuju Kosu, Buriakową Bałkę, Portowskie, Głubokoje, Ogorodnoje, Demianówkę, Urzuf, Kamyszewatoje, Starodubówka, Krasną Ukrainu, Zacharowkę, Babach-Taramu, Nowojanisoł, Lesnoje, Małowodnoje, Zaporożkoje, Bachczewik, , Drużnoje, Obilnoje, Pułkowoje, Kirowskoje, Priwolnoje, Wiesełoje (rejon Wołnowachy).

W miarę przesuwania się linii frontu na zachód i ponoszonych strat w ludziach i sprzęcie przez USZ, maleje też ilość ostrzałów celów cywilnych na terytorium republik donbaskich.

I tak, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 18 faktów strzelania przez USZ terytorium republiki.

USZ prowadząc ostrzały terytorium DRL używały następującej broni:

Rejon Gorłówki: wieloprowadnicowe systemy rakiet MLRS – 60 rakiet, artyleria 122 mm – 20 pocisków, moździerz 120 mm – 13 minut, granatniki p.panc RPG-7/SPG-9 – 7 granatów, broń strzelecka – 1 raz.

Rejon Doniecka: MLRS – 40 rakiet, artyleria 152 mm – 8 pocisków, artyleria 122 mm – 37 pocisków, moździerze 120 mm – 35 min.

W ciągu ostatniego dnia zginął 1 cywil , 54 cywile zostało rannych o różnym stopniu ciężkości (51 z wcześniej wyzwolonych terenów), w tym 4 dzieci.

W wyniku ukraińskich ostrzałów, uszkodzonych zostało 12 budynków mieszkalnych w Doniecku (obwody Piotrowski, Kujbyszewski i Kirowski), Aleksandrówka oraz Gorówka, a także 8 obiektów infrastruktury cywilnej .

Ostrzał ze strony USZ przeprowadzono w kierunku następujących miejscowości:

Gorlowka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni 6/7), Ozierjanówka, Michajłówka, Jasinowata, Staromichajłówka, Aleksandrówka, Donieck (rejon Pietrowski, rejon Kirowski, rejon Kujbyszewski, osidle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja), Jelenowka, Ługańskoje .

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 220 pocisków.

Poza tym, w ciągu minionej doby kijowskie siły zbrojne ostrzelały 2 razy terytorium w rejonie odpowiedzialności ŁRL.

„Ze strony ukraińskich formacji zbrojnych na dwóch osadach odnotowano dwa ostrzały”– poinformowało przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 26 марта 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na ich kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

YouTube– globalny cenzor w internecie, zablokowało strony DRL i ŁRL, w związku z tym zdecydowanej większości filmów dokumentujących sytuację w republikach się nie ukazuje. Chyba, że coś w między czasie się zmieni- w co szczerze wątpię.

*

*

https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLAhttps://www.youtube.com/watch?v=VYEZhDqbU4k

https://www.youtube.com/watch?v=wSSE7OnXgpU

https://www.youtube.com/watch?v=i-dblGJNV2g

https://www.youtube.com/watch?v=TuOvoApAARM

https://www.youtube.com/watch?v=kI3jA82GtnA

https://www.youtube.com/watch?v=DNAwTlJbvec

https://www.youtube.com/watch?v=kZBv3-SxwWw

https://www.youtube.com/watch?v=2IrRpmTMoKA

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.


187 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 26.03.2022r.- 2468 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 37).

  • Armia rosyjska zajęła stanowisko dowodzenia AFU w Mykołajiwce, w obwodzie kijowskim. Ponad 60 ukraińskich żołnierzy poddało się w tym rejonie. Poddający się żołnierze AFU, na czele z podpułkownikiem centrum łączności, zostali ewakuowani z rejonu walk. Większość jeńców stanowili wysocy rangą dowódcy. Potrzebującym udzielono pomocy medycznej, wszystkim więźniom zapewniono wyżywienie i możliwość umycia się. Ukraińscy żołnierze mówili o całkowitym braku żywności: „Trzeciego dnia zabrakło nam jedzenia.”

   Ukraińskie dowództwo nakazało im przetrwać jak najdłużej, ale „zapomniało” o dostawach żywności na prawie dwa tygodnie. ”

   https://rusvesna.su/news/1648292505

   Polubione przez 2 ludzi

 1. W temacie cenzury na Ukrainie. Biuro Prezydenta Ukrainy i Rada Najwyzsza Ukrainy zakazały publikacji jakichkolwiek informacji o skutkach rosyjskich ataków oraz o powiązanych w jakikolwiek sposób z ukraińskimi siłami zbrojnymi. Za złamanie zakazu grozi odpowiedzialnośc karna, czyli łącznie do 12 lat więzienia;
  https://strana.today/news/383469-v-vr-zapretili-razmeshchat-dannye-o-vsu-i-aviaudarakh-za-chto-mohut-nakazat.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem ukromedia poinformowały o tym ze Zełenski z „naszym” Dudą mieli omawiać sprawę dostawy na Ukrainę samolotów bojowych. Cytat „Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz kolejny poruszył kwestię dostaw samolotów w rozmowie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą…Prezydent Ukrainy wyraził rozczarowanie, że samoloty produkcji sowieckiej, którymi dysponują kraje Europy Wschodniej, nie zostały jeszcze przekazane naszemu państwu. Choć publicznie, zarówno te kraje, jak i Stany Zjednoczone zadeklarowały gotowość do takiej decyzji”;
  https://strana.today/news/383473-zelenskij-poprosil-u-dudy-boevye-samolety.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W Nikołajewce (przedmieście Kijowa) 61 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, w tym wyżsi oficerowie, dobrowolnie poddało się rosyjskiemu wojsku

  Było, ale Misiaczkom Antoniego z innego źródła powtarzam

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.