Wojna już nie domowa na Ukrainie 29.03.2022r.- 2471 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 40).


„Niemy krzyk”– dzień 676.

„Naród ukraiński powróci do pokojowego rozwoju po denazyfikacji i demilitaryzacji kraju”– oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa w oficjalnym komentarzu resortu.

Przyjęta na posiedzeniu UE decyzja Europy o „przywróceniu demokratycznej Ukrainy” i otwarciu specjalnego funduszu na ten cel została określona- przez rzeczniczkę rosyjskiego MSZ, jako spóźniona. Zacharowa przypomniała, że demokratyczny rozwój na Ukrainie został przerwany w 2014 roku, kiedy to w kraju, przy wsparciu Zachodu, doszło do nielegalnego zamachu stanu.

„Teraz przyszedł czas na zdecydowane działania na rzecz denazyfikacji i demilitaryzacji Ukrainy, podjęte przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej. Jesteśmy przekonani, że po ich wynikach naród ukraiński powróci na pokojową i dobrosąsiedzką ścieżkę rozwoju. Unia Europejska, podobnie jak jej zachodni współpracownicy, nie zdali sobie jeszcze sprawy, do jakich tragicznych konsekwencji prowadzi pompowanie pieniędzy i broni dla agresywnego neonazistowskiego reżimu w centrum Europy”– poinformowała Maria Zacharowa

Odnosząc się do wprowadzonych nowych sankcji, rzeczniczka rosyjskiego resortu dyplomacji, stwierdziła, że „przyjęcie nowych antyrosyjskich restrykcji jest korzystne wyłącznie dla Stanów Zjednoczonych”. Według niej Waszyngton zarabia na „odpływie kapitału z UE, zwiększając dostawy broni i skroplonego gazu ziemnego na rynki europejskie po fantastycznych cenach”.

„Brukselscy urzędnicy swoimi działaniami de facto podkopują gospodarkę krajów UE, od realiów, od których są odcięci. Skazują zwykłych Europejczyków na zburzenia społecznie zdezintegrowanego modelu gospodarczego, życie w warunkach wygórowanych cen energii elektrycznej i paliw, obniżki świadczeń socjalnych na rzecz budżetów wojskowych, galopującą inflację i masowe bezrobocie”– napisał rosyjski MSZ w ogłoszonym wczoraj oświadczeniu.

Oficjalny przedstawiciel rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa poinformowała, że ​​posiedzenie Rady Europejskiej potwierdziło, że Kijów znajduje się nadal pod całkowitą kontrolą Waszyngtonu. Według niej Ukraina „jest potrzebna wspólnocie Zachodniej tylko jako geopolityczny taran przeciwko Rosji”.

„W tym celu ukraińscy neonaziści otrzymują pieniądze, broń i amunicję, którymi nadal zabijają cywilów. Zapewnia się im solidarność i bezwarunkowe wsparcie. A miasta są zniszczone przez neonazistów, których mieszkańcy uciekają przed nimi kryjąc się w piwnicach, ogłaszane są (przez Zachód- dopisek mój) ‚bastionami wolności i wartości europejskich’”– ogłosiła Zacharowa w oświadczeniu opublikowanym na stronie MSZ.

*

„Operacja specjalna na Ukrainie stała się środkiem zapobiegawczym”– powiedział Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

„Stworzono poważne zagrożenie dla życia 4 milionów obywateli żyjących na terytoriach donieckich i ługańskich republik ludowych (… ) Trwająca specjalna operacja wojskowa była tylko odpowiedzią na zbrodnicze kroki Kijowa wobec tych republik, szybkim i zapobiegawczym środkiem”– powiedział Nikołaj Patruszew w czasie spotkania z dyrektorem generalnym Generalnej Dyrekcji Dokumentacji i Bezpieczeństwa Zewnętrznego Algierii Noureddinem Makri.

„Operacja specjalna Sił Zbrojnych Rosji przebiega zgodnie z planem, jest wyraźna instrukcja od prezydenta Rosji Władimira Putina, aby zapobiec ofiarom cywilnym”– stwierdziła przewodnicząca Rady Federacji Walentyna Matwijenko.

 „Operacja przebiega zgodnie z planem. Gdyby istniał cel okupacji Ukrainy, uwierz mi, wystarczyłoby kilka dni, aby to wszystko zrobić”– dodała Walentyna Matwijenko.

Przewodnicząca Rady Federacji podkreśliła, że ​​prezydent wyraźnie zalecił minimalizowanie ofiar cywilnych i zapobieganie im.

Rosyjskie wojsko zaatakowało duże składy amunicji Sił Zbrojnych Ukrainy, poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

„Precyzyjne morskie rakiety manewrujące Kalibr zniszczyły duże składy amunicji na terenach miejscowości Uszomyr i Wiesiełoka w obwodzie żytomierskim, z których zaopatrywano zgrupowanie wojsk ukraińskich na przedmieściach Kijowa”– powiedział oficjalny przedstawiciel rosyjskie Ministerstwo Obrony, generał dywizji Igor Konaszenkow.

„Kolumna wojsk ML DRL, zbliżając się wczoraj do wyzwolonego Mariupola, zestrzelił ukraiński helikopter, którym Kijów planował ewakuację lidera nacjonalistycznej organizacji Azow”– poinformował wiceszef Wydziału Milicji Ludowej Eduard Basurin.

„Dziś rano zbrodniczy reżim kijowski próbował ewakuować helikopterem swoje ‚marionetki medialne’ z terenu zakładu Azowstal, a mianowicie dowódcę 36 brygady Baraniuka i dowódcę Azowa Prokopenko, którym nie udało się porzucić personelu i uciec z Mariupola przed jego klęską”– powiedział Basurin, dodając, że „byli gotowi to zrobić dziś rano, ale systemy obrony przeciwlotniczej Donieckiej Republiki Ludowej zniszczyły helikopter ukraińskich nacjonalistów jeszcze przed zbliżeniem się do miasta Mariupol”.

Wiceszef DML DRL dodał, że od początku dnia armia DRL zlikwidowała 33 ukraińskich nacjonalistów, jeden bojowy wóz piechoty i dwie wojskowe ciężarówki. Jako trofea zdobyto dwa wrogie wozy bojowe piechoty oraz magazyn z bronią i amunicją.

„W rejonie Mariupola nad Morzem Azowskim został zestrzelony ukraiński śmigłowiec Mi-8, zmierzający do awaryjnej ewakuacji dowódców narodowych batalionów Azowa, którzy porzucili swoich podwładnych”– potwierdziło rosyjskie Ministerstwo Obrony.

https://news.pn/ru/public/260449

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%8E%D0%BA,_%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80_%D0%90%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87

Bojownicy ukraińskich batalionów narodowych „Azow” (zakazanego w Federacji Rosyjskiej) i „Prawego Sektora” (także zakazanego w Federacji Rosyjskiej) z całych sił próbują opuścić Mariupol. Aby zapobiec ich wymknięciu się, wszyscy uchodźcy w punktach kontrolnych są dokładnie sprawdzani przez żołnierzy sił zbrojnych DRL. W ten sposób m.in. udało się schwytać słynną sympatyczkę i wyznawczynię ukraińskiego nacjonalizmu – Julię Paewską (sygnał wywoławczy „Taira”).

Próbowała ona uciec z Mariupola udając opiekunkę dwójki małych dzieci innych ludzi z Zaporoża, po tym, jak  Azowcy zabili ich rodziców.

Женщина по прозвищу «Зверь»

Kobieta zwana „Bestią”.

https://vk.com/video-35660695_456312514

https://www.facebook.com/julia.paevska

W Mariupolu w podziemiach budynków znaleziono wczoraj ciała cywilów ze śladami tortur i wyciętymi nożem neonazistowskimi symbolami oraz swastyką. O tym fakcie poinformował szef Centrum Kontroli Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej generał pułkownik Michaił Mizincew.

„W piwnicach budynków w mieście Mariupol, wyzwolonych od nacjonalistów, znaleziono ciała cywilów ze śladami brutalnych tortur i z wyciętymi neonazistowskimi symbolami i swastyką”– powiedział Mizincew.

Może w torturach tych ludzi, uczestniczyła także kobieta zwana „Bestią”?


Kwatera Główna ML DRL poinformowała, że do dnia 28 marca 2022 r. na terytorium republiki grupa oddziałów DRL, przy wsparciu ogniowym Sił Zbrojnych RF, wyzwoliła i ustanowiła już pełną kontrolę nad 133 osadami.

Nadal toczą się ciężkie boje o Marinkę, Nowomichajłowkę i Nowobachmutowkę.

Według czeczeńskiego ministra polityki narodowej, stosunków zagranicznych, prasy i informacji Achmeda Dudajewa, Kadyrow przybył do Mariupola w celu „podniesienia morale bojowników”. Szef Czeczenii przywiózł też ze sobą dodatkowe wyposażenie techniczne.

Szef Czeczenii Ramzan Kadyrow powiedział, że oczyszczanie Mariupola z nacjonalistów trwa w najlepsze, w niektórych obszarach zostali już wyeliminowani.

Szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin i szef Czeczenii Ramzan Kadyrow omówili przebieg specjalnej operacji wyzwolenia miasta od wojsk ukraińskich w Mariupolu.

Jak stwierdził w Telegramie szef DRL, Puszilin wyraził wdzięczność Kadyrowowi za to, że bojownicy z Czeczenii wraz z wojskiem DRL „przepędzają nazistowskich zbrodniarzy z Donbasu”.

Ponadto omówili plany dalszej współpracy, także po zakończeniu działań wojennych.

W tym miejscu, chciałbym poinformować o postępach oczyszczania Mariupola z band nazistowskich oraz pododdziałów regularnych wojsk USZ.

Otóż, w dniu minionym ukraińskie formacje zbrojne broniące się w Mariupolu zostały rozbite na 5 części, które już nie mając ze sobą żadnego kontaktu i styczności operacyjnej, z tego trzy największe znajdują się:

 1. na terenie zakładu Azowstal, tam bronią się główne siły pułku MSWU „Azow”.
 2. w przemysłowej części dzielnicy Primorskoje, głównie na terenie portu- w zachodniej części miasta
 3. na terenie strefy przemysłowej dzielnicy Iliczewskiej,
 4. w centrum miasta, gdzie osłaniają się tarczami z celów cywilnych.
 5. w dzielnicy Ordżonikidze- we wschodniej części miasta, gdzie również osłonę stanowi ludność cywilna.

Dodam, że tych pięć odrębnych punktów oporu, można by było zlikwidować pod ciężkim ostrzałem, w ciągu dwóch najbliższych dni, gdyby nie osłona jaką sobie zapewnili ukraińscy bojcy w postaci ludności cywilnej i obiektów infrastruktury cywilnej (szpitale, szkoły, przedszkola itd.), która to powoduje, że oczyszczenie miasta z grup nacjonalistów, będzie procesem znacznie rozciągniętym w czasie.

Natomiast w ciągu ostatnich 24 godzin przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 31 przypadków ostrzału przez USZ terytorium republiki.

USZ prowadząc ostrzały terytorium DRL używały następującej broni:

Rejon Gorłówki: artyleria 122 mm – 43 pociski, moździerz 120 mm – 28 min, granatnik RPG-7 – 5 granatów i automatyczny granatnik AGS-17 – 29 granatów.

Rejon Doniecka: wieloprowadnicowe systemy rakietowe MLRS – 40 rakiet, artyleria 152 mm – 23 pociski, artyleria 122 mm – 80 pocisków, moździerze 120 mm – 47 min.

W ciągu ostatniego dnia zginęło 2 cywilów, 33 osoby zostały ranne o różnym stopniu ciężkości (28 z wcześniej wyzwolonych terenów), w tym 2 dzieci.

Uszkodzonych zostało 27 budynków mieszkalnych w Doniecku (obwody Kijowski i Piotrowski), Aleksandrówka, Zajcewo, Gorłówka, Staromichajłowka, Dokuczajsk, a także 11 obiektów infrastruktury cywilnej.

Ostrzał ze strony USZ prowadzono w kierunku następujących miejscowości:

Gołmowski, Zajcewo, Gorłówka (osada Mołoczny), Szirokaja Bałka, Jasinowata, Spartakus, Mineralnoje, Donieck (obwody Kujbyszewski, Kijowski i Piotrowski), Aleksandrówka, Staromichajłowka, Dokuczajewsk.

Łącznie w ciągu minionej doby w wyniku ukraińskiego ostrzału na terytorium DRL spadło 295 pocisków.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 28 марта 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na ich kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

YouTube– globalny cenzor w internecie, zablokowało strony DRL i ŁRL, w związku z tym zdecydowanej większości filmów dokumentujących sytuację w republikach się nie ukazuje. Chyba, że coś w między czasie się zmieni- w co szczerze wątpię.

https://www.youtube.com/shorts/ZGrRqD-hZ34

*

*

https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

https://www.youtube.com/watch?v=nAGsWRS7blo

https://www.youtube.com/watch?v=taRlUI8ZI48

https://www.youtube.com/watch?v=jHlzJwHoyLU

https://www.youtube.com/watch?v=qwzFJCFhWTA

https://www.youtube.com/watch?v=n4brmBx6N3M
https://www.youtube.com/watch?v=5MV2Y2yD03o

https://www.youtube.com/watch?v=n4i9uvEwlEk

https://www.youtube.com/watch?v=mpSyDs5REzo

https://www.youtube.com/watch?v=IoL_qPSxu-Q

https://www.youtube.com/watch?v=PurN1xlRl3o

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

186 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 29.03.2022r.- 2471 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 40).

 1. W temacie (kolejnej juz) rozmowy telefonicznej pomiędzy Macronem a Putinem. Cytat „„Kontynuowano wymianę poglądów na temat aktualnych aspektów rozwoju sytuacji wokół Ukrainy, w tym z uwzględnieniem regularnej rundy negocjacji, która zakończyła się dziś w Stambule. Prezydent Rosji szczegółowo poinformował o środkach podjętych przez rosyjskie wojsko w celu zapewnienia doraźnej pomocy humanitarnej i zapewnienia bezpiecznej ewakuacji ludności cywilnej, w tym z Mariupola” – poinformowała służba prasowa Kremla…Oznacza to, że nie będzie misji humanitarnej, o której mówił niedawno Macron…Według Kremla odpowiedź Putina brzmiała: „aby rozwiązać trudną sytuację humanitarną”, wojska ukraińskie muszą złożyć broń”;
  https://strana.today/news/383929-itohi-perehovorov-putina-i-makrona-29-marta-2022-hoda.html

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Nie ma z kim ani o czym negocjować…
  „Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym przekazie wideo we wtorek 29 marca skomentował wyniki negocjacji między delegacją ukraińską i rosyjską w Stambule.
  Podkreślił, że „nie może być kompromisów w sprawie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.
  Powiedział też, że nie można nawet podnosić kwestii zniesienia sankcji wobec Rosji, a wręcz przeciwnie, należy zintensyfikować restrykcje.”

  https://rusvesna.su/news/1648587112

  Polubione przez 7 ludzi

 3. „The Washington Post” demaskuje „taktykę” stosowaną przez siły ukraińskie czyli używanie ludnosci cywilnej jako „żywych tarcz”. Cytat ‚Coraz częściej Ukraińcy konfrontują się z niewygodną prawdą: zrozumiałym impulsem wojskowym do obrony przed rosyjskimi atakami może być umieszczenie cywilów na celowniku. Praktycznie każda dzielnica w większości miast została zmilitaryzowana, niektóre bardziej niż inne, co czyni je potencjalnymi celami dla sił rosyjskich próbujących zniszczyć ukraińskie siły obronne…„Bardzo niechętnie sugeruję, że Ukraina jest odpowiedzialna za ofiary cywilne, ponieważ Ukraina walczy w obronie swojego kraju przed agresorem” – powiedział William Schabas, profesor prawa międzynarodowego na Middlesex University w Londynie. „Ale w zakresie, w jakim Ukraina przenosi pole bitwy do dzielnic cywilnych, zwiększa to zagrożenie dla ludności cywilnej”…Jednak strategia Ukrainy polegająca na umieszczaniu ciężkiego sprzętu wojskowego i innych fortyfikacji w strefach cywilnych może osłabić zachodnie i ukraińskie wysiłki zmierzające do prawnego pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za ewentualne zbrodnie wojenne, stwierdzili obrońcy praw człowieka i eksperci międzynarodowego prawa humanitarnego. W zeszłym tygodniu administracja Bidena oficjalnie oświadczyła, że ​​Moskwa popełniła zbrodnie przeciwko ludzkości…„Jeżeli jest tam sprzęt wojskowy i [Rosjanie] mówią, że uderzamy w ten sprzęt wojskowy, to podważa to twierdzenie, że celowo atakują obiekty cywilne i cywilów” – powiedział Richard Weir, badacz ds. kryzysu i konfliktu Human Rights Watch”;
  >https://www.washingtonpost.com/world/2022/03/28/ukraine-kyiv-russia-civilians/

  Polubione przez 9 ludzi

 4. Pojawił się oficjalny komentarz pentagonu na temat informacji strony rosyjskiej o „obniżeniu aktywnosci bojowej w obwodach czernichowskim i kijowskim”. Cytat „Waszyngton nie ufa danym o spadku rosyjskiej aktywności wojskowej na kierunkach kijowskim i czernihowskim….Zostało to ogłoszone 29 marca podczas codziennego briefingu przez sekretarza prasowego Departamentu Obrony USA, Johna Kirby’ego…”Czy w ciągu ostatniego dnia były jakieś ruchy jednostek rosyjskich z Kijowa? Tak, myślimy, że tak. Liczba tych jednostek jest niewielka. Ale uważamy, że jest to przemieszczenie, a nie prawdziwy odwrót, i że wszyscy powinniśmy być gotowi i czekać na wielką ofensywę w innych częściach Ukrainy. To nie znaczy, że zagrożenie dla Kijowa minęło” – powiedział Kirby”;
  https://strana.today/news/383957-pentahon-ne-doverjaet-zajavleniju-o-snizhenii-aktivnosti-rossii-u-kieva-i-chernihova.html

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.