Wojna już nie domowa na Ukrainie 31.03.2022r.- 2473 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 42).


„Niemy krzyk”– dzień 678.

„Próby izolowania Rosji już teraz przeradzają się w kryzys gospodarczy o historycznych rozmiarach”– przestrzegł stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia.

„Dzisiaj usłyszeliśmy i usłyszymy kolejną tezę o nieuchronnie nadchodzącym kryzysie żywnościowym na świecie. Według delegacji zachodnich jest to spowodowane wyłącznie działaniami Rosji na Ukrainie. Stawiając pytanie w ten sposób, nasi zachodni koledzy są nieszczerzy. Przecież prawdziwymi przyczynami poważnych turbulencji zagrażających światowemu rynkowi żywności nie są bynajmniej działania Rosji, ale nieokiełznana histeria sankcji, którą Zachód rozpętał przeciwko Rosji, nie myśląc o ludności państw tzw. globalnego Południa, czyli o własnych obywatelach. Próby ekonomicznego, finansowego i logistycznego odizolowania Rosji od ugruntowanych długoterminowych kanałów współpracy już teraz przeradzają się w kryzys gospodarczy o historycznych rozmiarach”– powiedział przedstawiciel Rosji przy ONZ.

Niebenzia zwrócił też uwagę na to, że tylko odrzucenie jednostronnych sankcji pomogłoby zmniejszyć napięcia.

„Nawet dla niedoświadczonego obserwatora jest jasne, że tylko odrzucenie nielegalnych jednostronnych środków restrykcyjnych może złagodzić napięcia w transporcie, logistyce, powiązania finansowe, zapewnić nieprzerwane dostawy i ustabilizować międzynarodowe rynki rolno-spożywcze. W końcu zapasy żywności produkowanej w Rosji nie zmniejszyły się. To właśnie państwa zachodnie mogą zapobiec głodowi i niedoborom żywności, bez względu na to, jak dziś mówią nam coś przeciwnego, próbując zrzucić winę na Rosję”– stwierdził Nebenzia.

Według niego kraje zachodnie w „nieokiełznanej histerii sankcji” nie myślały o nikim, w tym o własnych obywatelach. To jest prawdziwy powód, dla którego światowy rynek żywności jest zagrożony poważnymi turbulencjami, wyjaśnił rosyjski dyplomata.
Mówiąc o kryzysie żywnościowym zagrażającym światu, Nebenzia zauważył, że ​​przyczyną tego mogą być także sankcje nałożone na Rosję.

Według niego próba ekonomicznego, finansowego i logistycznego odizolowania Rosji od ustalonych długofalowych kanałów współpracy już teraz przeradzają się w kryzys gospodarczy o niewyobrażalnych rozmiarach.

Stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy ONZ Wasilij Nebenzia zapewnił także, że nie będzie zagrożenia dla tych ukraińskich wojskowych, którzy postanowią złożyć broń.

„Strona rosyjska ściśle przestrzega swoich międzynarodowych zobowiązań i nic nie zagraża Ukraińcom, którzy złożyli broń”– ogłosił Nebenzia na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconemu tematowi sytuacji humanitarnej na Ukrainie.

Natomiast Anatolij Antonow, ambasador Rosji w Waszyngtonie ogłosił, że „amerykańskie oświadczenia, że ​​Rosja jest odpowiedzialna za kryzys żywnościowy na Ukrainie i na świecie, są częścią wojny informacyjnej”.

„Deklarujemy odpowiedzialnie: insynuacje, że nasze siły zbrojne zniszczyły infrastrukturę cywilną, zniszczyły statki z żywnością przeznaczoną na eksport do innych krajów, nie odpowiadają rzeczywistości”– powiedział Antonow.

Podkreślił, że wypowiedź podsekretarz stanu USA Wendy Sherman o odpowiedzialności władz rosyjskich za kryzys żywnościowy na Ukrainie i na świecie jest uważana za część wojny informacyjnej przeciwko Rosji. 

„Sankcje spowodują nowe problemy humanitarne na świecie”– powiedział Dai Bing, zastępca ambasadora Chin przy ONZ.

Zdaniem chińskiego dyplomaty „eskalacja sankcji poważnie negatywnie wpłynęła na rynki finansowe, handel i żywność”.

„Kraje rozwijające się stanowią większość świata. Nie są stronami tego konfliktu, nie powinni być wciągani w konfrontację, nie powinni ponosić konsekwencji geopolitycznych starć między głównymi mocarstwami”– oświadczył Dai Bing.

„Surowe sankcje nałożone na Rosję przez Zachód są niedopuszczalne”– powiedział chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi podczas rozmów z Wysokim Przedstawicielem UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josepem Borrellem.

„Najsurowsze sankcje mogą zaszkodzić obu stronom i jeszcze bardziej skomplikować sytuację, zwiększyć sprzeczności”– wyjaśnił szef chińskiej dyplomacji.

Według niego sankcje UE są również szkodliwe dla innych krajów, które nie są stronami konfliktu: „Nie możemy kierować się metodami, które dzielą świat”.

Dodał on, że „stosunki między Moskwą a Pekinem wytrzymały nowe próby, które pojawiły się w toku zmiany sytuacji na świecie”– według niego stosunki rosyjsko-chińskie utrzymały właściwy kierunek.

Ze swej strony szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zapewnił, że „Rosja i Chiny będą dążyć do wielobiegunowego, sprawiedliwego porządku światowego”.

Co oznacza zakończenie dominacji Stanów Zjednoczonych w globalnej polityce.

*

Wczorajsza odprawa Ministerstwa Obrony Rosji:

– precyzyjne pociski wystrzeliwane z powietrza zniszczyły duże składy paliwa w obwodach starokonstantinowskim i chmielnickim, z których dostarczano paliwo do pojazdów opancerzonych wojsk ukraińskich w Donbasie,

Iskandery zniszczyły dwa duże składy broni rakietowej i artyleryjskiej w Kamience w obwodzie donieckim,

– pod Tumienem w obwodzie rówieńskim w pobliżu granicy ukraińsko-białoruskiej podczas bitwy powietrznej został zestrzelony Su-24 Ukraińskich Sił Powietrznych,

– rosyjska obrona przeciwlotnicza w ciągu dnia zniszczyła 10 ukraińskich dronów w rejonie Izium, Nowej Kachowki, Doniecka, Nikołajewa, Berdiańska, Gorłówki, Ługańska i Rubiżnoje,

– w sumie od początku operacji zniszczono 124 ukraińskie samoloty i 77 śmigłowców, 214 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 321 dronów, 1752 czołgi i inne bojowe wozy opancerzone, 184 wyrzutnie rakiet, 734 działa.

Rosyjskie Siły Zbrojne kontynuują niszczenie magazynów z amunicją oraz paliwem i smarami, przerywając tym samym dostawy jednostek Ukraińskich Sił Zbrojnych prowadzących działania bojowe przeciwko armii rosyjskiej. Według raportu, w ciągu ostatniego dnia Siły Zbrojne Rosji przeprowadziły serię ataków na infrastrukturę wojskową Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy, potwierdzając tym samym, że celem rosyjskich sił zbrojnych będzie wyzwolenie terytoriów republik.

Uderzono w duże składy paliw i smarów w Starokostantynowie i Chmielnickim, skąd zaopatrywana była grupa USZ okopana w Donbasie. Cios zadały precyzyjne pociski wystrzeliwane z powietrza, magazyny zostały zniszczone. W tym samym czasie w Kamience w obwodzie donieckim zaatakowano dwa składy broni rakietowej i artyleryjskiej. Magazyny zostały zniszczone przez pociski kompleksu operacyjno-taktycznego Iskander.

 Obrona powietrzna uziemniła dziesięć ukraińskich dronów różnych typów. Warto zauważyć, że w ostatnich dniach z raportów zniknęły dane o zestrzelonych bezzałogowcach Bayraktar TB2. Wcześniej Ministerstwo Obrony poinformowało, że zniszczyło prawie wszystkie dostarczone przez Turcję drony. Chociaż możliwe, że Kijów ratuje część bezzałogowych aparatów latających „na czarną godzinę”.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe zaatakowało 64 obiekty wojskowe Sił Zbrojnych Ukrainy. Zniszczone: cztery stanowiska dowodzenia, w tym dowództwo ukraińskiego SOP w obwodzie Bereznigowatoje obwodu Mikołajowskiego, jedno S-300 w rejonie miasta Malin w obwodzie Żytomierzskim oraz dwa Buk-M1 w rejonie Ugledar i Sławiańsk oraz trzy systemy rakiet wieloprowadnicowych MLRS.

Ponadto, na donieckim odcinku frontu żołnierze koalicji rosyjskiej zlikwidowali w ciągu jednego dnia w bitwie 48 członków ukraińskiego personelu wojskowego i kilkanaście stanowisk strzeleckich.

„W ciągu ostatniego dnia nasi żołnierze zniszczyli 48 ukraińskich nacjonalistów, 11 stanowisk ogniowych, w tym dwa tymczasowe stanowiska ogniowe 122-mm 2S1 Gwoździk, jeden czołg i jeden pojazd opancerzony”– poinformował wczoraj zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej w DRL Eduard Basurin.

W tym samym czasie nieprzyjacielowi przejęto jedno działo samobieżne, samochód pancerny i bojowy wóz piechoty. Poza tym, 16 żołnierzy 25 brygady powietrznodesantowej i 54 brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych zdecydowało się przejść na stronę DRL.


W Doniecku w wyniku odwetowego ostrzału ze strony USZ zawalił się dach budynku mieszkalnego, są zabici i ranni. Zostało to zgłoszone w kwaterze głównej obrony terytorialnej DRL.

„W wyniku zawalenia się dachu zginęły dwie osoby”– poinformowała Doniecka Agencja Informacyjna (zdjęcie przewodnie zniszczonego przez atak rakietowy budynku wielorodzinnego w Doniecku).

Jednocześnie RIA Nowosti , powołując się na Milicję Ludową DRL, poinformowała, że ​​w wyniku ostrzału budynku mieszkalnego w Doniecku jedna osoba zginęła, a siedem zostało rannych. Zniszczeniu uległy w sumie trzy kondygnacje budynku.

Szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin powiedział, że operacja ofensywna w Donbasie nasila się w różnych kierunkach.
Według niego są ku temu powody.

„Zdajemy sobie sprawę, że im dłużej wyzwolimy nasze terytorium, te osiedla, które są teraz pod kontrolą Ukrainy, tym więcej będzie ofiar i zniszczeń”– powiedział w Kanale 1.

Dodał, że sytuacja w Mariupolu jest nadal trudna.Denis Puszilin powiedział, że około 55-60% terytorium republiki zostało już wyzwolonych.

Dodał, że operacja wyzwolenia DRL przyspiesza, ale nie można jeszcze mówić o terminie jej zakończenia.

A na donieckim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ  43 razy ostrzelały terytorium DRL.

USZ prowadząc ostrzały terytorium DRL użyły następujących rodzajów broni:

Rejon Gorłówki: artyleria 122 mm – 58 pocisków, moździerz 120 mm – 3 miny, granatnik RPG-7 – 1 granati AGS-17 – 20 granatów, broń strzelecka – 1 raz.

Rejon Doniecka: wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe MLRS (122 mm i 220 mm) – 107 rakiet, artyleria 152 mm – 11 pocisków i kaliber 122 mm – 112 pocisków, moździerz 120 mm – 19 min.

W ciągu ostatniego dnia zginęły 2 osoby. Zostało też rannych 32 cywilów (21 z wcześniej wyzwolonych terenów), w tym 2 dzieci. Trwa ustalanie danych kolejnych 14 ofiar.

Uszkodzonych zostało 47 budynków mieszkalnych w Doniecku (obwody Piotrowski i Kijowski), Aleksandrówka, Gorłówka i  Makiejewka, a także 14 obiektów infrastruktury cywilnej. 

Ostrzał ze strony USZ prowadzono w kierunku następujących miejscowości:

Dolomitnoje, Gorłówka (osiedla mieszkaniowe przy kopalniach 6/7 i im. Gagarina oraz im. Lenina), Michajłowka, Pantelejmonowka, Jasinowata, Makiejewka (rejon Czerwonogwardyjski), Donieck (Kirowski i Rejony Piotrowski, osiedle przy kopalni Trudowskaja), Łozowoje, Staromichajłowka, Aleksandrówka oraz Jelenowka.

Łącznie w wyniku wczorajszych ostrzałów ze strony USZ na terytorium DRL spadło 331 pocisków.

Kijowskie siły zbrojne 2 razy ostrzelały w ciągu minionej doby terytorium w rejonie odpowiedzialności ŁRL.

„Ze strony ukraińskich formacji zbrojnych zanotowano dwa ostrzały”– poinformowało przedstawicielstwo ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK).

W wyniku użycia przez USZ rakiet kompleksu taktycznego Toczka-U zginął obrońca republiki.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 30 марта 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na ich kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

YouTube– globalny cenzor w internecie, zablokowało strony DRL i ŁRL, w związku z tym zdecydowanej większości filmów dokumentujących sytuację w republikach się nie ukazuje. Chyba, że coś w między czasie się zmieni- w co szczerze wątpię.


*

*

https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

https://www.youtube.com/watch?v=M3pMy36ff-c

https://www.youtube.com/watch?v=TNMaeGJCeAo

https://www.youtube.com/watch?v=QG7HEIWxKew©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

214 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 31.03.2022r.- 2473 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 42).

 1. ciekawostka urzędniczo-ukraińsko-kibicowska:
  „Barwy Górnika Zabrze miały przeszkadzać ukraińskim uchodźcom
  Służby miejskie Rybnika i Czerwionki-Leszczyny prowadzą akcję zamalowywania znajdujących się w przestrzeni publicznej graffiti Górnika Zabrze.”

  Polubione przez 8 ludzi

 2. Strona ukraińska informuje o kolejnym ataku rakietowym w wyniku którego zniszczone miał zostać ogromne magazyny produktów żywnosciowych pod Kijowem. Cytat „Przypomnijmy, że 29 marca wojska rosyjskie dokonały nalotu na magazyny żywności w obwodzie browarskim w obwodzie kijowskim, w wyniku czego doszło do pożaru. W magazynach przechowywano żywność, chemię gospodarczą i inne towary. W rezultacie wybuchł pożar o powierzchni 20 000 metrów kwadratowych”. Ciekawe na ile to faktycznie skutek ‚ataku rakietowego”, a na ile na przykład próba „przykrycia” faktów zwykłej grabiezy czy tez malwersacji…
  https://strana.today/news/384245-kiev-pojavilis-foto-razrushennykh-prodovolstvennykh-skladov.html

  Polubione przez 8 ludzi

 3. Doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Arestowycz znowu „z dobrym słowem” dla Ukrainców, czyli próbuje ich uspokoić w zwiazku z krążącymi „njusami” jakoby od 4:00 do 4:30 nad ranem (czasu lokalnego) miało dojsć do „masowych ataków rakietowych na terytorium całej Ukrainy”. Cytat „Masowa panika, że ​​dziś wieczorem Rosja przyniesie masowy strajk od 4 do 4.30 na całej Ukrainie. Nawet jeśli uderzą, uderzą w kompleks wojskowo-przemysłowy i infrastrukturę. Ale uderzają każdej nocy i z każdym tygodniem intensywność tych uderzeń wzrasta, więc nie rozumiem, jaki jest powód paniki” – powiedział Arestowycz”;
  https://strana.today/news/384258–arestovich-obrazno-uspokoil-ukraintsev-kotorye-bojatsja-obstrela-sehodnja-nochju.html

  Polubione przez 8 ludzi

 4. Koniec zgrupowania „Grupy Armii Donbas” na terytorium obwodu ługańskiego, skupionego teraz w Sewierodoniecku i Lisaczyńsku, coraz bliżej? „Gubernator obwodu ługańskiego z nadania Kijowa” Serhij Haidai wezwał (cytat) „wezwał wszystkich do ewakuacji z obwodu ługańskiego” i ogłosił że na tym kierunku szykuje się „wielka ofensywa sił rosyjskich” by „dotrzeć do granic geograficznych [obwodu ługańskiego i donieckiego] i zameldować, że „wszystkie zadania zostały wykonane”;
  https://strana.today/news/384275-luhanskij-hubernator-hajdaj-prizval-vsekh-evakuirovatsja.html

  Polubione przez 8 ludzi

 5. Amerykański generał szef sztabu sił lądowych USA James McConville oficjalnie zaprzeczył informacjom o tym jakoby na terenie naszego nieszczęsnego kraju amerykańscy wojskowi prowadzili szkolenia „ukrowojaków” m.in w obsłudze uzbrojenia jakie USA dostarcza na Ukrainę;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/14242373
  https://www.humanmag.pl/zolnierze-amerykanscy-nie-szkola-ukraincow-w-polsce-mowi-szef-armii/

  Polubione przez 8 ludzi

 6. Krótko o Ukrainie. 31.03.2022

  1. Mariupol.
  Walki uliczne. Pierścień nadal się kurczy, ale zadanie całkowitego zablokowania Azovstalu nie zostało jeszcze rozwiązane. Nieprzyjaciel posiada również fragment Lewo-Berżnego, zachodnią nadmorską część miasta, port i fabrykę Iljicza. W ciągu ostatnich 2 dni ranni zostali ewakuowani z portu. Z 6 Mi-8 i 1 Mi-24 zestrzelono 3 Mi-8. Reszta pojazdów była w stanie dostarczyć pewną ilość ładunku do Mariupola i zabrać do 30 rannych.
  Resztki sił wroga w Mariupolu histerycznie domagają się odblokowania, twierdząc, że bez niej klęska w Mariupolu będzie największym wstydem Ukrainy.

  Czytaj dalej:
  https://colonelcassad.livejournal.com/7531043.html

  Polubione przez 8 ludzi

 7. Jako że „dzień bez zdrady dniem straconym”, czyli (cytat) „Członkowie Kongresu Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) nie podnieśli kwestii zawieszenia członkostwa lub wykluczenia z organizacji Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej…Ponadto od dziś rosyjski stał się jednym z oficjalnych języków w FIFA. Wcześniej w dokumentacji organizacji używano czterech języków (angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i francuskiego). Przed kongresem w Doha zaproponowano dodanie języka arabskiego, portugalskiego i rosyjskiego…187 przedstawicieli głosowało „za”, a 4 przedstawicieli głosowało „przeciw”;
  https://strana.today/sport/football/384294-fifa-ne-iskljuchiila-rossijskij-futbolnyj-sojuz-iz-orhanizatsii.html

  Polubione przez 7 ludzi

 8. A „Sleepy Joe” Biden znowu swoje, czyli (cytat) „Prezydent USA Joe Biden powiązał wzrost cen benzyny w USA z inwazją prezydenta Rosji Władimira Putina na Ukrainę…Dodał, że ceny w USA „rosną z powodu działań Putina”;
  https://strana.today/news/384291-bajden-obvinil-putina-vtorhshehosja-v-ukrainu-v-roste-tsen-na-benzin.html
  Ps. Nawet porównywanie tego ….(niech każdy sobie tu wpisze co mu pasuje) do Breżniewa jest obraźliwe dla tego ostatniego…

  Polubione przez 7 ludzi

 9. Dziś na Ukrainę trafi więcej śmiercionośnej pomocy – zapowiedział minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace. Jak przekazał polityk, nowa dostawa będzie zawierała artylerię o większym zasięgu. W sieci pojawiają się informacje o armatohaubicach AS-90. Wcześniej państwa europejskie, a także Stany Zjednoczone deklarowały wysyłanie Ukraińcom jedynie broni defensywnej.
  https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-zwrot-w-sprawie-ukrainy-wielka-brytania-wysle-smiercionosna-,nId,5930125#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Siły Zbrojne Ukrainy odzyskały pełną kontrolę nad 11 miejscowościami w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. „Dzięki wojskom 60 Oddzielnej Brygady Piechoty miejscowi ludzie mogą od dziś otrzymać pomoc humanitarną” – czytamy w komunikacie ukraińskiego Zgrupowania Wojsk Południe.
  https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-ukraincy-odbili-11-miejscowosci-w-obwodzie-chersonskim-zdoby,nId,5931596#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Ponoć zdobyto broń: czołgi t-64, bwp-2 i bmd-2-tyle tylko że takim sprzętem posługują się głównie separatyści, a nie oddziały FR (sprzęt zdobyty na Ukraińskiej Armii).

  Polubione przez 2 ludzi

  • Patrząc na niezliczoną ilość fejków gloryfikujących niezliczone zwycięstwa „niezwyciężonej armii ukraińskiej” to czy jest sens przytaczać COKOLWIEK z „polskich” mediów ? Już lata temu od Majdanu, PAP otrzymywał instrukcje „z góry” z których korzystały wszelkie główne media i KROPKA W KROPKĘ często podwali ten sam „news” w niezmienionej formie.
   Dlatego uważam, że nawet nie ma po co zaglądać na łajnety i im podobne, bo prędzej w lotto zgarniesz kumulację niż tam prawdę.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Z drugiej strony, dzisiejszy atak na składy paliwa w Biełgorodzie na pewno powinien dać do myślenia sztabowcom SZ FR. Podobno dwa ukraińskie śmigłowce (tak informuje Rozin) wleciały sobie jakby nigdy nic i ostrzelały skład. Niestety, ale te natowskie AWAKSy po coś latają a ukraińcy dostają całkiem niezłe wsparcie wywiadowcze.

    Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.