Wojna już nie domowa na Ukrainie 15.04.2022r.- 2488 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 57).


„Niemy krzyk”– dzień 693.

Kijów oczekuje, że Indie staną się w przyszłości jednym z gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy. 

Takie ambitne plany wyraził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z indyjskimi dziennikarzami. 

Obecnie Kijów usiłuje przekonać stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i szereg innych państw do poręczenia za bezpieczeństwo Ukrainy. Republika Federalna Niemiec, Francja, Włochy i Polska wyraziły już na to wstępną zgodę, ale żadne z nich nie podjęło konkretnych kroków w celu potwierdzenia takich zobowiązań. Stany Zjednoczone, które zdaniem Kijowa powinny odgrywać główną rolę w hipotetycznym systemie bezpieczeństwa, jak dotąd wstrzymywały się z zajęciem swego stanowiska.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że chciałby widzieć Indie w klubie państw- gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy. Ukraiński przywódca stwierdził to w wywiadzie dla indyjskiego kanału telewizyjnego.

„Potrzebujemy gwarancji bezpieczeństwa od krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chin, Turcji, Niemiec i Polski, które mogą być gwarantami bezpieczeństwa. Zapraszam również Indie, aby stały się gwarantem bezpieczeństwa, jeśli mają takie pragnienie”– powiedział Zełenski.

Ukraiński przywódca powiedział też, że ma nadzieję na osiągnięcie jasnych uzgodnień w sprawie tych gwarancji przed ewentualnym spotkaniem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

„Aby nie było spotkań dla samych spotkań, ale żeby były pewne konkrety. Jesteśmy gotowi, aby proces przebiegał równolegle, abyśmy nie musieli czekać na spotkanie za rok lub dwa. Nie chcemy, aby wojna trwała tak długo”– powiedział Zełenski.

To samo mówił wcześniej wobec Donbasu, a jak było każdy nie ogłupiony antyrosyjską propagandą, bardzo dobrze wie.

Kijów wyraził swoją ideę systemu bezpieczeństwa w pełnej formie podczas rozmów z Moskwą, które odbyły się 29 marca w Stambule. Do krajów gwarantów Ukraina zalicza stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, a więc USA, Rosję, Chiny, Wielką Brytanię i Francję. Kijów chciałby także zobaczyć w tym klubie Turcję, Niemcy, Kanadę, Włochy, Polskę i Izrael. Warto zauważyć, że przed rozpoczęciem operacji specjalnej Sił Zbrojnych FR Kijów domagał się gwarancji bezpieczeństwa tylko od sygnatariuszy memorandum budapeszteńskiego z 1994 r., którymi są Rosja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Teraz krąg gwarantów ma znacznie się poszerzyć. Tylko po co?

„Nalegamy, aby był to traktat międzynarodowy, który zostanie podpisany przez wszystkie kraje – gwarantów bezpieczeństwa, który zostanie ratyfikowany, aby nie powtórzyć błędu, który został kiedyś popełniony w memorandum budapeszteńskim. Chcemy, aby był to działający międzynarodowy mechanizm konkretnych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy”– wyjaśnił Dawid Arachamia, szef ukraińskiej delegacji podczas rozmów z Rosją.

Następnie szef oficjalnej delegacji negocjatorów z Federacją Rosyjską Aleksander Czały powiedział, że w zamian za gwarancje bezpieczeństwa Ukraina jest gotowa do ustalenia statusu państwa neutralnego i nieatomowego. Kijów był też gotowy do przestrzegania neutralności i zapobiegania rozmieszczaniu obcych baz wojskowych na swoim terytorium.

Później, na początku kwietnia, w wywiadzie dla ukraińskich mediów Zełenski powiedział, że w nowej architekturze bezpieczeństwa Kijów powinien mieć armię „zdolną do obrony państwa”. Tym samym ukraiński przywódca odrzucił żądanie Moskwy o „demilitaryzację” Ukrainy, a mówiąc o potencjalnych krajach-gwarantach powiedział, że Kijów „potrzebuje poważnych graczy gotowych na wszystko”.

„Potrzebujemy kręgu państw, które są gotowe dostarczyć dowolną broń w ciągu 24 godzin. Potrzebujemy poszczególnych krajów, od których tak naprawdę zależy polityka sankcji i aby sankcje te były z góry dogłębnie opracowane. Aby w pierwszej sekundzie, kiedy poczuliśmy zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej, te państwa zjednoczyły się i w ciągu trzech dni wprowadziły wszystko na raz, wszystko zablokowały”– powiedział Zełenski. 

Zdaniem prezydenta Ukrainy, do tej pory Kijów nie otrzymał „konkretnej listy tych gwarancji i listy tych krajów, które są gotowe w 100% do nas dołączyć”, ale i tak szereg państw wyraziło zgodę, w tym bezwarunkowo kraje tzw. „flanki wschodniej” NATO.

„Powiedzieli, że są gotowi spotkać się z nami i porozmawiać o tym. Ale chciałbym jeszcze raz podkreślić, że to spotkanie na Ukrainie jeszcze się nie odbyło. Czekamy na to (…) Jak na razie wszyscy ci poręczyciele pozytywnie oceniają Ukrainę. Ale to nie wystarczy. Mieliśmy już takie umowy i ‚dokumenty’ ”– stwierdził Zełenski.

Przypomnijmy, że władze Niemiec, Francji, Włoch i Polski zadeklarowały wstępną zgodę na zostanie gwarantem bezpieczeństwa Ukrainy. Jednocześnie, jak wyjaśnił 7 kwietnia w rozmowie z czytelnikami gazety Le Parisien prezydent Francji Emmanuel Macron, Paryż przejmie tę funkcję dopiero po zakończeniu działań wojennych na terytorium Ukrainy. Z kolei Berlin, Rzym i Warszawa nie określiły jeszcze warunków udziału w zapewnieniu bezpieczeństwa Ukrainy.

Kraje, które Kijów chciałby widzieć w klubie poręczycieli, przyjęły teraz postawę wyczekiwania. Państwa te nie będą się jeszcze spieszyć z podjęciem ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Tak więc, do tej pory Kijów niczego nie osiągnął. Wszyscy czekają na zakończenie rosyjskiej operacji specjalnej. Jeśli Rosja ostatecznie odniesie wielkie zwycięstwo nad Ukraińskimi Siłami Zbrojnymi i osiągnie zakładane cele denazyfikacji i demilitaryzacji, to kwestia gwarancji w obecnej formie stanie się nieistotna.

Z punktu widzenia Kijowa głównym gwarantem bezpieczeństwa powinny być Stany Zjednoczone. O tym w szczególności pod koniec marca w wywiadzie dla niemieckiej gazety Frankfurter Allgemeine Zeitung stwierdził doradca szefa urzędu prezydenta Ukrainy Michaił Podolak. Według niego, bez udziału Waszyngtonu nie da się stworzyć systemu gwarancji. Czyli, że w tej koncepcji Ukraina ma rację bytu tylko wtedy gdy dwa supermocarstwa mają siebie na muszce broni jądrowej.

Jednak Stany Zjednoczone, ze zrozumiałych względów- bo kto przytomny na umyśle poświęci świat, w imię ukraińskich aspiracji kraju banderowskiego- nie spieszą się z odpowiedzią na apele Kijowa. Po rozmowach w Stambule dyrektorka ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield powiedziała dziennikarzom, że nie może wyrazić stanowiska Waszyngtonu w sprawie ukraińskich propozycji.

„Ciągle rozmawiamy z Ukrainą o sposobach udzielenia pomocy z naszej strony w zapewnieniu jej suwerenności i bezpieczeństwa. Ale w tej chwili nie mogę powiedzieć nic konkretnego na temat gwarancji bezpieczeństwa”– wyjaśniła Bedingfield.

Inny stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, Wielka Brytania, faktycznie odrzuciła możliwość udzielenia gwarancji Ukrainie. 30 marca w rozmowie z dziennikarzami BBC Radio 4 wicepremier Wielkiej Brytanii Dominic Raab podkreślił, że Ukraina nie jest członkiem NATO, a Londyn nie zamierza „wchodzić w bezpośrednią konfrontację militarną z Rosją”.

Wszyscy bardzo dobrze rozumieją, że Kijów faktycznie stara się zaangażować jak najwięcej państw w konflikt z Rosją, czyniąc ich zakładnikami obecnej sytuacji.

Zełenski jest zainteresowany jak najszerszym udziałem państw w systemie bezpieczeństwa, o którym mówi, i jest gotów złożyć ofertę niemal każdemu państwu. Ale za granicą, w tym na Zachodzie, rozumieją, że przynajmniej na razie jest to ryzyko konfrontacji militarnej z Moskwą. Jeśli ktoś naprawdę weźmie dziś na siebie takie obowiązki, to będzie wplątany w przygodę wojenną z bardzo poważnymi konsekwencjami.

Tak więc, w obecnym dążeniu do stworzenia nowego systemu gwarancji bezpieczeństwa kijowska dyplomacja stara się uwzględnić nieudane doświadczenia Memorandum Budapesztańskiego, które przecież nigdy nie zostało ratyfikowane przez żadnego z sygnatariuszy, w tym przez samą Ukrainę.

Przypomnijmy, że przed operacją specjalną Zełenski zamierzał wskrzesić ten dokument, usiłując uzyskać poparcie większości społeczeństwa ukraińskiego. Jednak ta próba spełzła na niczym. Następnie, przemawiając na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, ukraiński przywódca faktycznie zagfroził uczestnikom tego spotkania wycofaniem się z Memorandum Budapesztańskiego, które przyjęło status kraju nieatomowego.

W Moskwie oświadczenie Zełenskiego zostało odebrane jako bezpośrednie zagrożenie militarne i odpowiedziano, że Rosja nigdy nie pozwoli Kijowowi zdobyć broń atomową.

Zełenski stawia na otrzymanie mocnych gwarancji na udzielanie Ukrainie bezpośredniej pomocy wojskowej. Mówimy o utworzeniu swego rodzaju bloku wojskowego, dlatego analogia z artykułem V karty NATO wcale nie jest przypadkowa. Taki scenariusz wydaje się jednak mało prawdopodobny. Żądania i oczekiwania Zełenskiego wydają się nadmiernie wysokie. Według prognoz ekspertów, nawet kraje zachodnie raczej nie osiągną konsensusu w kwestii udzielania Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa.  

Zełenski demonstruje ambicje, ale praktycznie nic ich nie wspiera. Tak, kilka krajów wstępnie się zgodziło, ale jest to bardziej hołd dla obecnej sytuacji rusofobicznej, a w przypadku Francji wyraźnie odegrał czynnik w wyborach prezydenckich.

Tylko tyle Zełenski i jego zespół osiągnie, że swoim uporem albo sprowokuje negatywną reakcję krajów zachodnich, albo w efekcie otrzymają analogię do memorandum budapeszteńskiego, które nie zostało ratyfikowane. Jednocześnie pokazuje to, jak słaby jest to twór państwowy, jeśli potrzebuje szerokich gwarancji bezpieczeństwa, dla zapewnienia swego bytu politycznego. Wewnętrznym spoiwem jest już ideologia banderyzmu i gloryfikacja zbrodniarzy oraz rusofobia, co spaja tylko nieliczną- ale za to bardzo radykalną część społeczeństwa. Jednocześnie bardzo silnie dzieląc społeczeństwa zamieszkujące Ukrainę na dwa skrajnie przeciwstawne sobie obozy.

Dlatego też, klub krajów gwarantów (tak jak państwo oparte na ideach neonazizmu) istnieje na razie tylko w wyobraźni kijowskich polityków. Ponadto niezwykle naiwne jest sądzić, że nawet po uzyskaniu zgody zachodnich przywódców i sporządzeniu jakiegokolwiek dokumentu, gwarancje te natychmiast nabiorą realnej mocy. Wymaga to jeszcze przeprowadzenia żmudnego procesu ratyfikacji, czyli zatwierdzenia przez parlamenty krajów sygnatariuszy, a to bardzo długi proces. Wątpliwe jest, czy w tych próbach Ukraina otrzyma od Zachodu znaczące gwarancje bezpieczeństwa. Tym bardziej, że tak naprawdę Ukraina jest tylko problemem, zaburzającym pokojowy ład światowy. I to nie z winy Rosji, tylko roli jakie na siebie wzięły elity polityczne tego kraju po dokonanym zamachu stanu w lutym 2014 roku.

*

 Poranna odprawa (14,04.22r.) Ministerstwa Obrony Rosji:

▪️ 12 wrogich celów zostało zniszczonych w nocy za pomocą broni o wysokiej precyzji, w tym dwa składy artylerii w Wielkiej Michajłowce i Bogatyrze oraz ukraiński myśliwiec MiG-29, śmigłowiec Mi-8 i bezpilotowy aparat latający Bayraktar TB-2 na lotnisku w Dnieprze,

▪️ rosyjskie lotnictwo w ciągu dnia uderzyło 48 obiektów wojskowych Ukrainy, w tym 2 stanowiska dowodzenia, stację radiolokacyjną, 2 stanowiska MLRS, baterię artylerii, 6 magazynów broni rakietowej i artyleryjskiej oraz 48 obszarów koncentracji sprzętu wojskowego,

▪️ rosyjskie siły rakietowe i artyleria uderzyły w 770 obiektów, w tym 9 stanowisk dowodzenia, 101 twierdz, 548 obszarów akumulacji siły roboczej i ognia, 110 stanowisk ogniowych artylerii, system rakiet przeciwlotniczych S-300 oraz skład amunicji,

▪️ podczas operacji wyzwolenia Mariupola w nocy złożyło broń kolejnych 134 ukraińskich żołnierzy, w tym 14 oficerów, a w ciągu zaledwie jednego dnia poddało się 1160 ukraińskich żołnierzy 36 Brygady Morskiej, w tym 176 oficerów.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że krążownik „Moskwa” zachowuje pływalność pomimo uszkodzeń.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony o pożarze krążownika „Moskwa”:

▪️ Źródło ognia na krążowniku „Moskwa” jest zlokalizowane. Nie ma otwartego ognia. Wybuchy amunicji zostały powstrzymane.

▪️ Krążownik „Moskwa” utrzymuje pływalność. Główne uzbrojenie rakietowe nie zostało uszkodzone.

▪️ Załoga została ewakuowana na znajdujące się w okolicy inne statki Floty Czarnomorskiej.

▪️ Podejmowane są działania w celu holowania krążownika do portu.

▪️ Przyczyna pożaru jest badana.

Później przedstawiciel MO Rosji poinformował, że:

„Kiedy krążownik ‚Moskwa’ był holowany do portu przeznaczenia z powodu uszkodzenia kadłuba otrzymanego podczas pożaru w wyniku detonacji amunicji, statek stracił stabilność. W warunkach wzburzonego morza statek zatonął”– powiedział przedstawiciel Ministerstwa Obrony.

Wieczorna odprawa MO:

 Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej nadal prowadzą specjalną operację wojskową na Ukrainie.W ciągu dnia samoloty operacyjno-taktyczne uderzyły w 7 obiektów wojskowych Ukrainy. Pomiędzy nimi:
– w rejonie Privolye magazyn broni rakietowej i artyleryjskiej,
– na obszarach Wielika Nowosiełka, Teminowka, Iwanovka, Kramatorsk i Bogorodnicznoje znajduje się 6 obszarów akumulacji siły roboczej i pojazdów opancerzonych ukraińskich 54 samodzielnej brygady zmechanizowanej i 128 górskiej brygady szturmowej,
Oddziały rakietowe i artyleria uderzyły w 132 obiekty, w tym: 8 stanowisk dowodzenia, 110 rejonów umocnień i akumulacji siły roboczej, 4 baterie artylerii, skład amunicji.
Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 131 samolotów, 104 śmigłowce, 245 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 448 bezzałogowych statków powietrznych, 2188 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 248 wyrzutni rakietowych, 957 artylerii polowej i moździerzy, a także 2088 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

Międzyresortowa Kwatera Koordynacyjna Federacji Rosyjskiej ds. Reagowania Humanitarnego nadal odnotowuje liczne rażące fakty o nieludzkim traktowaniu ludności cywilnej przez władze Kijowa. 

W szczególności, według agencji, w Świetłodarsku na terenie DRL bojownicy ukraińskich formacji zbrojnych zaminowali tamę zbiornika elektrowni cieplnej Uglegorsk.

„W przypadku wybuchu miasto Świetłodarsk, wsie Mironowski, Ługańskoje i wiele innych o łącznej populacji ponad 15 tysięcy osób znajdą się w strefie możliwej powodzi. Ponadto, po spłynięciu wody na całym zalanym obszarze, system podtrzymywania życia ludności zostanie uszkodzony, co doprowadzi do gwałtownego pogorszenia sytuacji sanitarno-epidemiologicznej i rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych w dystrykcie Bachmut”-poinformowało MO.

Ponadto, Kijów nie otworzył ani jednego korytarza humanitarnego w kierunku Rosji, poinformowało Ministerstwo Obrony.

„Strona ukraińska ogłosiła na ten dzień dziewięć korytarzy na kierunkach do Zaporoża i Doniecka, z których nadal nie ma ani jednego w kierunku Rosji”– napisano w oświadczeniu ministerstwa.

Poza tym, Ministerstwo Obrony poinformowało, że 14 kwietnia trwa dystrybucja niezbędnych przedmiotów w ramach akcji humanitarnych.

„14 kwietnia 2022 r. odbywa się 14 akcji humanitarnych w Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej, w obwodzie charkowskim i chersońskim, podczas których ludności przekazuje się 502,1 tony niezbędnych produktów i żywności”– powiedział generał pułkownik Michaił, szef Narodowe Centrum Kontroli Obrony Rosji Mizincew.
Ponad 300 ukraińskich marines poddało się w Mariupolu, wynika z oświadczenia Dowództwa Obrony Terytorialnej DRL.

„Nasi żołnierze nadal biorą do niewoli żołnierzy z 36 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych w Mariupolu. Wieczorem 13 kwietnia poddało się 1350 ukraińskich piechoty morskiej”– poinformowano w komunikacie.

Jak podało dzień wcześniej rosyjskie Ministerstwo Obrony, od środy rano broń złożyło 1026 żołnierzy 36. Brygady Morskiej Sił Zbrojnych Ukrainy, w tym 162 oficerów i 47 kobiet.


Ukraińscy żołnierze, którzy dobrowolnie złożyli broń, poinformowali o rozkazie „Prawego Sektora” (organizacji ekstremistycznej zakazanej w Rosji) strzelania do cywilów w Rubiżnem:

„Byłem świadkiem, jak Prawy Sektor sprowadził do Rubiżnego 20 cywilów, mieli na rękach białe bandaże… i było rozkaz ich rozstrzelania. Na nasze pytanie, po co to robić, starszy odpowiedział, że byłaby to zemsta za Bucza, zabitych cywilów, jak się wydaje, jak w Buczy. Odmówiliśmy tego, za co zostaliśmy rozbrojeni i zrzuceni do dołu”– powiedział jeden z ukraińskich żołnierzy.

Żołnierze Milicji Ludowej DRL w ciągu ostatniego dnia zlikwidowali 68 żołnierzy ukraińskich.

„W ciągu ostatniego dnia nasi żołnierze zlikwidowali 68 ukraińskich nacjonalistów, zniszczyli dwa bojowe wozy piechoty, jeden czołg i trzy ciężarówki. Zdobyto dwa samobieżne działą artyleryjskie 2S1 Gwoździk 122 mm i jeden bojowy wóz piechoty”  poinformował zastępca szefa Departamentu ML DRL Eduard Basurin.

Dzień wcześniej poinformowano, że wojska rosyjskie zniszczyły kwaterę główną 128 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych, która była zaangażowana w ostrzał ludności cywilnej w DRL, w pobliżu Hulajpola.

Ratownicy Federacji Rosyjskiej dostarczyli wczoraj DRL pomoc humanitarną. 

„Dzisiaj kolejny konwój humanitarny z rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych przybył do Donieckiej Republiki Ludowej”– poinformowała służba prasowa Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych DRL.

Wyjaśniono, że ładunek humanitarny obejmował wodę butelkowaną i żywność. Całkowita waga ładunku to ponad 85 ton.

W przeddzień Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej dostarczyło Republice ponad 65 ton wody pitnej i artykułów pierwszej potrzeby.

W ciągu ostatnich 24 godzin przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 31 przypadków ostrzału przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył wieloprowadnicowych systemów rakietowych MLRS „Grad”, artylerię 152 mm i 122 mm.
Na odcinku Gorłowskim – artyleria 122 mm oraz granatników SPG-9/RPG-7, AGS-17 i broni strzeleckiej.

W wyniku wczorajszych ostrzałów ze strony USZ na terytorium DRL spadło 186 pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazły się tereny 8 miejscowości:

stolica Donieck (obwody Kijowski, Piotrowski i Kujbyszewski oraz osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja), Gorłówka (kopalnia 6/7), Żeleznaja Bałka, Jasinowata, Makiejewka (rejon Czerwonogwardyjski) i Krzemieniec.

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informacje o jednym zabitym i trzech rannych cywilach.

Ze względu na niemożność szybkiego ustalenia wszystkich faktów dotyczących ofiar cywilnych na wcześniej wyzwolonym terytorium republiki, przedstawicielstwo DRL WCKiK przechodzi na cotygodniowe dostarczanie zbiorczych statystyk.

Uszkodzone zostały 33 domy w donieckiej dzielnicy Piotrowskiej oraz w miejscowości Jasinowata , a także 6 obiektów infrastruktury cywilnej.

ŁRL podsumowanie operacyjne na dzień od 14 do 15 kwietnia.

Wojska ukraińskie 1 raz w ciągu minionej doby ostrzelały teren na terenie znajdującym się pod kontrolą ŁRL. 

„Od strony ukraińskich formacji zbrojnych w osadzie Pierwomajsk odnotowano ostrzał z dział artyleryjskich kalibru 122 mm (5 pocisków). W wyniku ostrzału uszkodzone zostały 2 budynki mieszkalne”– poinformowało przedstawicielstwo ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKiK) reżimu zawieszenia broni.  

Ukraińscy żołnierze ostrzelali kolumnę uchodźców z terenu ŁRL, dwie osoby zginęły, trzy zostały ranne.

„13 kwietnia 2022 r. bojownicy ukraińscy w obwodzie charkowskim zestrzelili konwój samochodów przewożących ludność cywilną z terytorium ŁRL na terytorium Ukrainy. W wyniku ostrzału z moździerzy i karabinów maszynowych zginęły dwie osoby, trzy kolejne zostały ranne o różnym stopniu ciężkości”– poinformowała Prokuratura Generalna ŁRL.

Śledczy Prokuratury Generalnej ŁRL obecnie „analizują skutki ostrzału i śmierci cywilów”.

„Zgodnie z zarządzeniem Prokuratora Generalnego LPR wszczęto sprawę karną w sprawie zabójstwa dwóch lub więcej osób, popełnionego w ogólnie niebezpieczny sposób, przez grupę osób za uprzednim porozumieniem (par. a, f. g, ust. 2 art. 113 kk LPR)”– dodała Prokuratura Generalna ŁRL.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 15 квітня 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na ich kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

…”Українські воїни завжди готові до бою!

Руслан із позивним «Малиш» прибув на Луганщину не сам, а з потужною групою підтримки. Розповідає, що зібрались компанією із чотирьох односельчан і тепер воюють разом в одному підрозділі.

– 25 лютого ми виїхали з Київщини, а вже наступного дня були тут, на позиціях, – ділиться Руслан. – Колектив сформувався крутий, усі – з бойовим досвідом, зібрались заради однієї мети – очистити українські села та міста від окупантів і тепер упевнено до неї йдемо.

До цього він протягом трьох років служив у Десні; викладав курс тактичної, вогневої, медичної підготовки, пройшов сертифікацію за стандартами НАТО. Зізнається, усі навики в умовах інтенсивних бойових дій знадобились.

– Зараз бачу, які корективи можна було б внести в навчальну програму, – каже «Малиш». – Бо як не крути, в теорії все трохи не так, як в реальному бою. Та з такими хлопцями, як у нас, нічого не страшно! Кожен готовий будь-якої миті прийти на допомогу!

Руслан говорить, що їхня позиція – важлива та зручна для ведення бойових дій. Тож у ворожих ДРГ чи бронегруп, що регулярно намагаються просунутись сюди, шансів немає – українські воїни завжди готові до бою: «Ми готові не лише до захисту позиції, а й до наступальних дій. Ми звільнимо всі українські міста і села та витіснимо русню геть за їхній „парєбрік”!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

YouTube– globalny cenzor w internecie, zablokowało strony DRL i ŁRL, w związku z tym zdecydowanej większości filmów dokumentujących sytuację w republikach się nie ukazuje. Chyba, że coś w między czasie się zmieni- w co szczerze wątpię.

**

https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

194 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 15.04.2022r.- 2488 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 57).

 1. Koledzy mam pytanie, co się stało z raportem zajmowania terytoriów Ukrainy prezentowanym na wideo na YT? Tak pięknie codziennie widać było postęp a teraz nic. Gdzie to się podziało?

  Polubienie

  • Tu jeden podobny „pacjent”, ale z USA niejaki „Spaghettikozak”, sie wyżala na twitterze co to za „syf” na Ukrainie…
   >https://twitter.com/SpaghettiKozak/status/1514979226549690372
   Cytat „Kolejny infantylny Amerykanin przybył, aby walczyć o Ukrainę, ale stawił czoła rzeczywistości i opuścił swoją jednostkę w ciągu trzech dni, jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań wojennych…Osoba, która jest byłym dziennikarzem, znana jako SpaghettiKozak na Twitterze i YouTube, opublikowała 12 kwietnia post, że jest teraz oficjalnie w ukraińskich siłach zbrojnych , a następnie chwaliła się , że otrzymała broń – AK-74 w ”…Jednak już po trzech dniach nasz „Kozak spaghetti” publikuje całą serię postów, w których nazywa swoją jednostkę „porażką” i stwierdza, że ​​opuścił ją wraz z wieloma innymi ludźmi z powodu słabego uzbrojenia i braku przeszkolenia. Nie miał nawet minimalnego poziomu zaufania do swojej jednostki i jej dowódców, a gdyby ruszyli do bitwy, mieliby kłopoty…Co ciekawe, naiwniak donosi, że w jego oddziale byli obecni bojownicy wielu narodowości, w tym Polacy, Brytyjczycy, Niemcy, Brazylijczycy, Japończycy, Tajwańczycy, Ujgurowie, Murzyni, a nawet Tadżykowie”;
   https://t.me/milinfolive/81256

   Polubione przez 4 ludzi

 2. „Spec od g.wnianej propagandy” (jak go nazywa burmistrz Dniepru Fiłatow) czyli doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Arestowicz zabrała się za wyliczanie jakie jest prawdopodobieństwo…śmierci Ukrainców w wyniku trafienia rosyjska rakietą. Cytat „Ołeksij Arestowicz, doradca szefa Biura Prezydenta, ocenił prawdopodobieństwo śmierci na Ukrainie po trafieniu pociskiem manewrującym. Jego zdaniem szansa na zabicie przez pocisk manewrujący jest mniej więcej taka sama, jak w przypadku uderzenia przez samochód”…
  https://strana.today/news/386587-arestovich-otsenil-shansy-ukraintsev-byt-ubitymi-krylatoj-raketoj-rossii.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Amerykańskie „POLITICO” (zbliżone do obecnej administracji) informuje że wicekanclerz Niemiec Robert Habeck (Zieloni) nieoczekiwanie „zmienił front” i opowiedział się przeciwko wysłaniu przez Niemcy na Ukrainę ciężkiego uzbrojenia. Cytat „Publikacja pisze, że zmienił zdanie w obliczu nieporozumień wewnątrz partii rządzących w Berlinie o to, jak aktywnie warto interweniować w wojnie ukraińsko-rosyjskiej…Wcześniej Habeck powiedział, że pomoc dla armii ukraińskiej powinna być udzielona szybko w odpowiedzi na prośbę Kijowa o czołgi i artylerię. Po zmianie retoryki zaledwie wczoraj, Habeck poparł linię kanclerza Niemiec Olafa Scholza, twierdzi Politico…Habeck wspomniał także o obawach sojuszników z NATO, że dostawy nowoczesnych czołgów od zachodnich producentów mogą uczynić z Zachodu „cel” dla Rosji…Olaf Scholz wahał się przed wysłaniem ciężkiej broni na Ukrainę. Jego stanowiska nie podziela minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Berbock. Przewodnicząca komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann powiedziała, że ​​brakuje koordynacji między ministerstwami, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji. I oskarżyła Scholza o brak odpowiedniego poziomu przywództwa”;
  https://strana.today/news/386585-vitse-kantsler-frh-otkazalsja-ot-trebovanij-postavki-tankov-ukraine.html
  Źródło;
  >https://www.politico.eu/article/berlin-bickers-over-tanks-for-ukraine-amid-warnings-that-west-could-become-target/

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, artykuł z „Reuters” o kolejnym „rykoszecie” będącym skutkiem antyrosyjskich sankcji tym razem uderzajacym w japońskie rybołówstwo. Cytat „Wraz z rozpadem stosunków rosyjsko-japońskich w związku z kryzysem na Ukrainie, żadna społeczność japońska nie odczuła jego skutków tak, jak odległa [miejscowość] Nemuro…Tym razem niepokój budzi los corocznych rozmów między dwoma rządami w celu ustalenia kwot połowowych dla Japonii na łososie i pstrągi urodzone w rzece Amur…Tak zwane negocjacje łososiowo-pstrągowe sięgają 1957 roku i zwykle kończą się do marca, pozostawiając sporo czasu do tradycyjnego rozpoczęcia sezonu połowowego przy użyciu pławnic 10 kwietnia. Rozmowy od dawna są reklamowane jako jedyny kanał dyplomatyczny, który pozostawał między dwoma narodami nawet w drażliwej erze zimnej wojny…W tym roku nie zostały jeszcze zakończone. Eksperci z japońskiego rządu i przemysłu twierdzą, że opóźnienie jest demonstracją gniewu Moskwy z powodu sankcji gospodarczych, z którymi Tokio dołączyło do swoich sojuszników w nakładaniu po inwazji Rosji na Ukrainę…Japoński przemysł rybny potrzebuje także Moskwy przy stole podczas trzech innych corocznych negocjacji dotyczących produktów takich jak wodorosty morskie i saury pacyficznej na jednych z najbogatszych łowisk na świecie”;
  https://www.reuters.com/world/japanese-fishing-town-nemuro-moscow-holds-key-survival-2022-04-15/
  Ps. I zostanie tylko „miska ryżu i po krzyżu”…

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Wieczorny raport MON o sytuacji w strefie operacji specjalnych
  🔺Rankiem 15 kwietnia rosyjskie siły zbrojne zapobiegły próbie pokonania przez nacjonalistyczny reżim kijowski PS Neporozhny Kakhovka HPP atakiem rakietowym.
  🔺Ten krytyczny obiekt zapewnia regulację przepływu rzeki Dniepr, zaopatrzenie w energię elektryczną obwodu chersońskiego, a także zaopatrzenie w wodę rolniczych regionów południowej Ukrainy i północnych regionów Krymu.
  🔺Około godziny 7 rano czasu moskiewskiego dywizja ukraińskiej 19. oddzielnej brygady rakietowej zaatakowała elektrownię wodną Kachowskaja dwoma pociskami taktycznymi Toczka-U.
  🔺Zniszczenie tamy elektrowni wodnej Kachowskaja przez uderzenie miało doprowadzić do niekontrolowanego zrzutu wód Dniepru i spowodować zalanie wielu osad w obwodzie chersońskim wraz z ludźmi w celu powstrzymania działań Siły Zbrojne Rosji.
  🔺Oba pociski zostały zestrzelone w powietrzu przez rosyjskie systemy obrony powietrznej. Fragmenty jednego z nich spadły na wieś Nowaja Kachowka w obwodzie chersońskim. Uszkodzone zostały budynki i domy przedszkolne. Ranna została kobieta i dziecko, którym na miejscu udzielili pierwszej pomocy rosyjscy żołnierze. Zostały teraz przewiezione do szpitala.
  🔺Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuują specjalną operację wojskową na Ukrainie.
  🔺W ciągu dnia precyzyjne pociski wystrzeliwane z powietrza trafiły w 10 nieprzyjacielskich celów.
  Wśród nich zniszczone:
  ▪️w miejscowościach Barwenkowo, Kramatorsk i Lisiczańsk znajdują się trzy rejony koncentracji jednostek 81 i 93 oddzielnych brygad zmechanizowanych wojsk ukraińskich;
  ▪️w osadach Powstanskoje w obwodzie odeskim i Nowoelizawietowka znajdują się dwa miejsca koncentracji ukraińskiego sprzętu wojskowego i broni;
  ▪️na terenach osad Parutino i Nikołajew magazyny broni rakietowej i artyleryjskiej;
  ▪️w Yasenovoye i Sribnoye punkty rozmieszczenia formacji nacjonalistycznych.
  🔺Wojska rakietowe i artyleria pokonały 217 obiektów wojskowych Ukrainy, w tym:
  ▪️15 stanowisk dowodzenia wojsk ukraińskich,
  ▪️201. twierdza oraz obszar koncentracji siły roboczej wroga.
  🔺Lotnictwo operacyjno-taktyczne zniszczyło w ciągu dnia 6 ukraińskich obiektów wojskowych. Wśród nich: bateria artyleryjska, dwie instalacje wieloprowadnicowych systemów rakietowych, dwa składy broni rakietowej i artyleryjskiej oraz trzy obszary koncentracji personelu i ukraińskiego sprzętu wojskowego.
  🔺Rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły ukraiński bezzałogowy statek powietrzny Tu-143 „Reis” w pobliżu osady Oktiabrsky.
  🔺W sumie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczeniu uległy:
  ▪️132 samoloty i 105 śmigłowców,
  ▪️245 zestawów rakiet przeciwlotniczych,
  ▪️457 bezzałogowych statków powietrznych,
  ▪️2224 czołgi i inne opancerzone wozy bojowe,
  ▪️251 instalacji rakiet wielokrotnych. systemów,
  ▪️971 dział artyleryjskich i moździerzy polowych,
  ▪️2123 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

  Polubione przez 4 ludzi

 6. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1543203
  Gazeta The Times donosi, że brytyjskie siły specjalne wróciły na Ukrainę po raz pierwszy od lutego i wznowiły szkolenie wojsk ukraińskich w Kijowie i okolicach.
  Publikacja, powołując się na jednego z ukraińskich oficerów, pisze, że brytyjscy instruktorzy mają uczyć posługiwania się pociskami przeciwpancernymi NLAW. Brytyjskie Ministerstwo Obrony odmówiło potwierdzenia tej informacji w publikacji.
  Wiadomości RIA

  Polubione przez 1 osoba

 7. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1543189
  Podłość OBWE.
  Podłość w filozoficznym rozumieniu jest zdradliwym naruszeniem bezwarunkowego zaufania. Oto ci ludzie z Zachodu, którym ufano jako przedstawicieli cywilizowanego społeczeństwa, jako autorytatywnej neutralnej organizacji – zrobili to w pełni.
  Chcieli wszystko obserwować w Donbasie, wszystko wiedzieć i mieć świadomość. Po co? W końcu nikt nie znał wyników ich pracy, ich wpływ na łagodzenie był zerowy. Cóż… Wygląda na to, że im wierzą na całym świecie, i my wierzymy. Okazuje się, że według pojawiających się informacji te „OBWEszniki” mogą okazać się tylko bezczelnymi szpiegami.
  Ich 200-krotne kamery były ustawione wzdłuż całej linii frontu, księżyc można było obserwować. Nie udało się ich usunąć, rozpoczęła się operacja specjalna. A ukraińscy wojskowi byli zbyt leniwi, by pomóc OBWE, strzelali do kamer z karabinów maszynowych i uciekali. Są też dyski flash, filmy na dyskach flash i filmy z osobliwymi funkcjami.
  video

  Polubione przez 1 osoba

 8. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1543138
  Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej zapobiegły próbie przeprowadzenia przez Siły Zbrojne Ukrainy ataku rakietowego na elektrownie wodną Kakhovskaya.
  Oba pociski Toczka-U zostały zestrzelone przez rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej, fragmenty jednego z nich spadły we wsi Nowaja Kachowka. Na filmie widać konsekwencje: zniszczeniu uległy budynki mieszkalne i przedszkole.
  „Nie jestem wojskowym – jestem cywilem, pracuję jako kierowca ciężarówki zbożowej. Otrzymałem „cześć” od naszych chwalebnych Sił Zbrojnych Ukrainy. Kocham swój kraj, byłem nawet patriotą. Potem wielkie „cześć” osobiście panu Zełenskiemu”, powiedział mieszkaniec jednego z dotkniętych domów.
  Według MON ranna została kobieta i dziecko.
  video

  Polubione przez 2 ludzi

 9. https://vk.com/antimaydan?z=video-78469226_456250340%2F86c1c1b3a493bec837%2Fpl_post_-78469226_1543165
  KRZYK DUSZY: MIESZKANIEC DŁUGO CIERPIĄCEJ BUCZY ODWOŁAŁ SIĘ DO ARMII ROSYJSKIEJ https://www.youtube.com/watch?v=Hg6b_Wc8X1U
  Dzień dobry. Jestem obywatelem Ukrainy, obecnie mieszkam w Kijowie. Ewakuowaliśmy się z Buczy 12 marca. Nasz dom (250 mieszkań) jest całkowicie splądrowany. Prasa ukraińska oskarżyła „rosyjskich orków” o plądrowanie Buczy, a ludzie w to uwierzyli… Ale minął tydzień, a ci sąsiedzi, którzy jeszcze w tym domu mieszkają, mówią prawdę szeptem… Rosjanie wyjechali z Buczy 30 marca . A 31-go wieczorem rozpoczęło się plądrowanie. Pracowała ponad 10 osobowa brygada w cywilnych ubraniach, ale przez całą dobę byli pilnowani i dowodzeni przez wojsko Sił Zbrojnych Ukrainy. W nocy przy reflektorach. Wieczorem przywieźli 2-gą zmianę. Okradali nasz dom w trzy dni (31 kwietnia, 1 i 2 kwietnia). Wszystkie mieszkania zostały włamane i splądrowane, z wyjątkiem tych czterech, w których byli ludzie. Wszyscy o tym wiedzą. Ale milczą. Każdy jest pogrążony w zwierzęcym strachu! … Wczoraj w Buczy zidentyfikowano cztery z sześciu zwłok znalezionych w piwnicy sąsiedniego domu… dwóch z nich okazało się montażystami drzwi, a dwóch ślusarzami!.. To eliminacja świadków, którzy pracowali dla dowódców Sił Zbrojnych Ukrainy przez trzy dni. Grabienie własnego!!!

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.