Wojna już nie domowa na Ukrainie 17.04.2022r.- 2490 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 59).


„Niemy krzyk”– dzień 695.

Cały obszar miejski Mariupola jest całkowicie oczyszczony z bojowników nazistowskiej formacji „Azow”, zagranicznych najemników i wojsk ukraińskich.

Poinformował o tym na wieczornej odprawie 16 kwietnia oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generał dywizji Igor Konaszenkow.

Według niego resztki ukraińskiej grupy są obecnie całkowicie zablokowane na terenie zakładu metalurgicznego Azowstal. Ich jedyną szansą na uratowanie życia jest dobrowolne złożenie broni i poddanie się.

„Przypomnę, że w momencie jego okrążenia 11 marca w Mariupolu znajdowały się: 36 samodzielna brygada piechoty morskiej, 109 brygada obrony terytorialnej, 503 amodzielny batalion piechoty morskiej, kompania 53 samodzielnej brygady zmechanizowanej, jednostki 17 brygady przeciwpancernej, formacje nazistowskie Azow, Aidar, Prawy Sektor, jednostki policji i państwowej służby granicznej, a także zagraniczni najemnicy”– relacjonował generał Igor Konaszenkow.

Łączna liczebność tej grupy wynosiła więc około 8 tys. 100 osób. Podczas wyzwolenia Mariupola poddało się już 1464 ukraińskich żołnierzy. Liczba poddających się wzrasta z dnia na dzień. W tym ci, którzy uciekli z terytorium Azowstalu.

„Według ich zeznań łączna liczba ukraińskich żołnierzy, nazistów i zagranicznych najemników, którzy schronili się na Azowstalu, nie przekracza 2,5 tys. osób. Tak więc 16 kwietnia tylko w Mariupolu straty grupy ukraińskiej wyniosły ponad 4000 osób. Dlatego ostatnie wypowiedzi Zełenskiego do zachodnich mediów, że bezpowrotne straty ukraińskiego wojska podczas operacji to podobno 2,5-3 tys., są jego kolejnym wierutnymnym kłamstwem”– powiedział Konaszenkow.

Podkreślił, że Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej ma wiarygodne dane o rzeczywistych stratach armii ukraińskiej, Gwardii Narodowej i przybyłych obcych najemników, o których Zełenski boi się powiedzieć narodowi Ukrainy. Dziś nieodwracalne straty strony ukraińskiej w sile żywej wynoszą 23 367 osób.

Dlatego też dowództwo rosyjskie zaproponowało bojownikom nacjonalistycznego pułku „Azow”, personelowi wojskowemu Sił Zbrojnych Ukrainy i najemnikom, zablokowanym na terytorium Azowstalu, złożenie broni i poddanie się. Oferta będzie ważna od 06:00 do 13:00 w niedzielę 17 kwietnia 2022 r.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony po raz kolejny zaproponowało wydanie resztek radykałów i ukraińskich marines znajdujących się na terenie Azowstalu w Mariupolu. Propozycja została złożona wczoraj w nocy i była wielokrotnie powtarzana w nocy, transmitowana w strefie przemysłowej. Ponadto od godziny 05:30 w dniu dzisiejszym po obu stronach ogłasza się ciszę, aby zapewnić kapitulację. Wszystkim, którzy się poddają, gwarantuje się zachowanie życia.
„Rosyjskie Siły Zbrojne oferują bojownikom nacjonalistycznych batalionów i zagranicznym najemnikom od 06:00 czasu moskiewskiego 17 kwietnia 2022 r., aby powstrzymali wszelkie działania wojenne i złożyli broń. Każdy, kto złoży broń, ma gwarancję, że uratuje swoje życie”- oświadczył przedstawiciel rosyjskiego MO.

Jak wyjaśniono, „reżim ciszy” powinien działać od momentu podniesienia flag przez obie strony: rosyjska armia wznosi czerwone flagi, białe bojownicy na całym obwodzie strefy przemysłowej.

Według podsłuchów radiowych zablokowani nacjonaliści są w beznadziejnej sytuacji, praktycznie zabrakło im wody i żywności, a także amunicji. Jednocześnie w Kijowie gwałtownie wzrasta intensywność komunikacji radiowej między bojownikami a ich kierownictwem. Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin dokonano 367 podsłuchów radiowych, radykałowie natarczywie domagają się od Kijowa zgody na poddanie się, ale otrzymują kategoryczną odmowę. Zełenski nie chce, aby wyznaczeni przez niego i pośmiertnie bohaterowie poddali się i zniszczyli legendę „niezrównanej odwagi” obrońców Mariupola. W Kijowie grożą wszystkim, którzy poddali się, egzekucjami na warunkach „wojny”.

Oferta kapitulacji będzie ważna do 13:00 w niedzielę, w przypadku odmowy złożenia broni wszyscy pozostali na terenie Azowstalu zostaną wyeliminowani.

*Poranna  odprawa (16.04.22r. 10:30) Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:   

– rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej 15 km na południe od Izyum zestrzeliły w powietrzu ukraiński samolot Su-25,

– wojska rakietowe i artyleria Federacji Rosyjskiej uderzyły w 811 obiektów Sił Zbrojnych Ukrainy, 

– Rosja zaatakowała fabrykę broni pancernej w Kijowie za pomocą precyzyjnej broni powietrznej, 

– lotnictwo operacyjno-taktyczne w nocy zniszczyło 67 obszarów koncentracji personelu i sprzętu wojskowego Ukrainy, 

– rosyjskie Siły Zbrojne zniszczyły 16 wrogich celów rakietami o wysokiej precyzji, w tym koncentracje sprzętu, magazyny i bazy przechowywania broni, 

– od początku operacji specjalnej Siły Zbrojne FR zniszczyły 133 samoloty i 2246 jednostek pojazdów opancerzonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

W DRL ujawniono informacje o podziemnym mieście utrudniającym atak na fabrykę Azowstal.
Doradca szefa rządu Donieckiej Republiki Ludowej Jan Gagin powiedział, że pod fabryką Azowstal w Mariupolu znajduje się podziemne miasto, które utrudnia szturm na przedsięwzięcie.

Podkreślił, że Azowstal to ogromny budynek, duży sowiecki zakład, którego powierzchnię można porównać z miastem Mariupol, z własną komunikacją, a także własnymi drogami i lochami.

„Sam obiekt został zbudowany w czasach sowieckich, biorąc pod uwagę możliwości, w tym bombardowania i blokady, a nawet niektóre konstrukcje są przeznaczone do uderzenia nuklearnego”– powiedział przedstawiciel DRL.

Według niego szturm na fabrykę jest poważnie „utrudniony przez obecność podziemnej komunikacji, która łączy ją z innymi podobnymi obiektami w Mariupolu”– pod miastem jest praktycznie inne miasto.

Gagin zwrócił też uwagę, że w obronie Azowstalu biorą udział tysiące ludzi, którzy dysponują pełnym arsenałem broni, ogromną ilością amunicji oraz flotą pojazdów opancerzonych.

„Dlatego operacja na pierwszy rzut oka przebiega dość wolno, ale z drugiej strony musimy zrozumieć, że nie możemy ryzykować siły roboczej, ludzi. Dlatego na terenie samego przedsiębiorstwa nieustannie toczą się pojedynki artyleryjskie”– podsumował Jan Gagin.

Jak donosi The Insider, FSB aresztowała pułkownika DRL Eduarda Basurina za ujawnienie danych o ataku chemicznym, twierdzi w Telegramie Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy (GZWU).

Wcześniej Basurin ogłosił , że Rosja zamierza zaatakować fabrykę Azowstal w Mariupolu „oddziałami chemicznymi”. Funkcjonariusze FSB rozmawiali z Basurinem, po czym wywieźli go w nieznanym kierunku, donosi GZWU.

11 kwietnia Pułk Azow poinformował, że Rosja jakoby użyła broni chemicznej przeciwko wojsku w Mariupolu.

https://theins.ru/news/250364

Ukraińskie formacje zbrojne przygotowują się do ponownego ataku rakietowego na skupisko uchodźców na dworcu kolejowym za późniejszą winę Federacji Rosyjskiej. 

„Według otrzymanych informacji operacyjnych reżim kijowski szykuje kolejną krwawą prowokację, podobną do tej, jaka miała miejsce w mieście Kramatorsk, pod zarzutem personelu wojskowego Federacji Rosyjskiej o masowe niszczenie ludności cywilnej. W tym celu w niedalekiej przyszłości batalion 19 samodzielnej brygady rakietowej Ukraińskich Sił Zbrojnych uderzy rakietą Toczka-U na zgromadzonych uchodźców na dworcu kolejowym w miejscowości Łozowaja (miasto w woj. na południe od obwodu charkowskiego- dopisek mój)”– powiedział przedstawiciel zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

„W miejscach prowokacji na Ukrainie, które są następnie wykorzystywane w antyrosyjskich kampaniach informacyjnych, brytyjscy dziennikarze są zawsze pierwsi”– powiedział szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin we wczorajszym wywiadzie dla India Today.

Jako przykład podał prowokację informacyjną z ciosem w szpital położniczy w Mariupolu.

„Słyszeliście też o mieście Bucza i niedawnych prowokacjach stamtąd. Pierwsze media, które pojawiają się w tych miejscach prowokacji, to Brytyjczycy”– powiedział Puszilin.

Według niego brytyjska prasa była również w Kramatorsku, gdy pocisk Tochka-U uderzył w miasto.

Wcześniej Komitet Śledczy Rosji wszczął sprawę karną po masowej śmierci ludności cywilnej w wyniku ataku rakietowego na Kramatorsk.

Według najnowszych doniesień w ostrzale zginęło co najmniej 30 cywilów, w tym dzieci. Co najmniej 100 osób zostało rannych.

Przedstawicielstwo Donieckiej Republiki Ludowej przy Połączonym Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKiK) reżimu zawieszenia broni poinformowało, że żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzelali 42 razy dziennie terytorium DRL, raniąc 11 cywilów.

„W ciągu ostatniego dnia biuro przedstawicielskie zgłosiło 42 fakty strzelania przez USZ” – czytamy  w wiadomości Telegrama.

Ponadto w ciągu ostatniego dnia otrzymano informacje o 11 rannych cywilach, w tym 2 dzieci.

Odnotowano, że „36 budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych w okręgach Kirowskim i Piotrowskim w Doniecku, Makiejewce, Ługańskim, Jasinowatej, Gorłówce (wieś Panteleimonowka), a także w dwóch obiektach infrastruktury cywilnej”.

Wcześniej przedstawicielstwo DRL w WCKiK poinformowało, że 26 cywilów zostało rannych w wyniku ostrzału ze strony USZ wyzwolonych terytoriów republiki.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 17 квітня 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na ich kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

„НА ДОНЕЦЬКОМУ ТА ЛУГАНСЬКОМУ НАПРЯМКАХ УКРАЇНСЬКІ ЗАХИСНИКИ ПРОДОВЖУЮТЬ БОРОНИТИ НАШУ ЗЕМЛЮ

Завдяки умілим діям та майстерності військовослужбовців угрупованням Об’єднаних сил протягом поточної доби було успішно відбито 10 атак ворога. Наші воїни завдали втрат російським окупантам.

Зокрема, українські захисники знищили 15 танків, 3 артилерійські системи, 24 одиниці броньованої та 10 одиниць автомобільної техніки противника.

Підрозділи протиповітряної оборони в небі українського Донбасу збили 4 безпілотні літальні апарати типу «Орлан-10» та 2 крилаті ракети.

Українські військовослужбовці продовжують мужньо та героїчно стримувати навалу агресора!”

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

YouTube– globalny cenzor w internecie, zablokowało strony DRL i ŁRL, w związku z tym zdecydowanej większości filmów dokumentujących sytuację w republikach się nie ukazuje. Chyba, że coś w między czasie się zmieni- w co szczerze wątpię.


*

*

https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Życzę Państwu pokoju w sercach i pokoju na świecie.

Niech Wielkanocny czas odrodzi wszystko, co w nas dobre, a głęboko zakopie to co złe. 
Przegoni troski i smutki.

Obudzi nadzieję na lepszą przyszłość.

159 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 17.04.2022r.- 2490 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 59).

 1. https://t.me/wargonzo/6627
  ⚡️PILNE⚡️Rezerwiści schwytali 25 marines⚡️
  Według źródeł @wargonzo, grupa 25 ukraińskich marines poddała się we wsi Volodarskoe, która znajduje się w pobliżu Mariupola.
  Ci marines z 36. Brygady Sił Zbrojnych Ukrainy zdołali wydostać się z miasta. Poruszali się po ciemku, a w dzień czekali w pustych domach. Ale we wsi Volodarsky zostali zauważeni przez rezerwistów pułku komendanta DRL i otoczeni.
  Rezerwiści, stanowiąc przytłaczającą mniejszość, blokowali ukraińską armię i czekali na posiłki z grupy mobilnej.
  Pomimo swojej przewagi liczebnej, ukraińscy marines zdali sobie sprawę, że nikt nie będzie z nimi żartował, i wybrał jedyną słuszną decyzję – poddanie się.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.