Wojna już nie domowa na Ukrainie 20.04.2022r.- 2493 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 62).


„Niemy krzyk”– dzień 698.

Ukraińskie wojsko w każdej chwili powinno być gotowe na demonstracyjną niespodziankę zbrojną inwazję na pogranicze Rosji. 

Taką absurdalną tezę ogłosił na antenie kijowskiego kanału internetowego „Politeka” były wiceszef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (od marca 2014 do czerwca 2015), generał dywizji Wiktor Jagun.

Jak wynika ze słów Jaguna, nie ma on na myśli ataków moździerzowych czy artyleryjskich, które w ostatnich tygodniach stały się już faktem. Nie chodzi mu też o najazdy wrogich grup dywersyjnych, które również już się wydarzyły. Nie, generał uważa za realne, uzasadnione i całkiem możliwe przebicie się przez granicę państwową FR wzdłuż obwodu biełgorodskiego, briańska, woroneskiego czy kurskiego przez poszczególne jednostki zmechanizowane i formacje Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ).

„Ogólnie rzecz biorąc, z geopolitycznego punktu widzenia, udałbym się na 10 kilometrów w głąb ich terytorium. Powiesiłbym kilka flag ukraińskich. Prowadziłbym informację polityczną w tych wsiach. Odwróciłbym się i wyszedłem. Bo trzeba ich jakoś nauczyć.

To znaczy, czy rozumiesz? Mówimy o niemal natychmiastowym, ale oszałamiającym przebiciu, na przykład, przez ukraiński czołg lub zmechanizowaną brygadę przez nasze granice. Najprawdopodobniej- zmiażdżenie po drodze gąsienicami jednego lub więcej rzadkich rosyjskich posterunków granicznych w tych miejscach. Mówimy o demonstracyjnym przełamaniu wszystkiego, być może na kilka godzin. Do tej pory w Moskwie nie opamiętali się. A potem, robiąc ‚w tył zwrot’, wracamy do domu na Ukrainę.

Czy taki scenariusz jest możliwy? Nie wykluczałbym tego. Ponieważ długość granicy państwowej, powiedzmy, wzdłuż obwodu samego obwodu Biełgorod wynosi około 540 kilometrów. W czasie pokoju prawie nie da się tego wszystkiego zawczasu objąć rosyjską artylerią, czołgami, polami minowymi i śmigłowcami bojowymi, żeby mysz się nie prześlizgnęła. Zwłaszcza, gdy wróg osobiście może wybrać moment i kierunek hipotetycznego uderzenia.

Inspirująca polityczna i psychologiczna celowość takiego nalotu czołgów dla Kijowa jest całkowicie zrozumiała. Jak: w tym przypadku działania wojenne rozgrywałyby się ‚na ziemi zaprzysiężonego wroga’! Ale w sensie czysto wojskowym?

Jestem przekonany, że tutaj podjęte przez wroga działania są jeszcze bardziej znaczące. Bo nawet zwykła groźba takich działań ze strony Wojsk Lądowych Ukraińskich Sił Zbrojnych zmusi ich na bezpośrednim tyłach straży granicznej na terenach sąsiednich regionów do wzmocnienia sił wojskowych do ochrony granicy państwowej. Odciąganie ich tym samym od udziału w nadchodzącej operacji ofensywnej na południowym wschodzie Ukrainy, o której mówią wszyscy w Rosji. A to oznacza nieuchronne osłabienie potencjału bojowego głównego ugrupowania.

Nie wątpię nawet, że Sztab Generalny Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej stale ma na uwadze możliwość nagłej, błyskawicznej inwazji wojsk ukraińskich. I podejmuje niezbędne kroki. Co dokładnie- słusznie nam nie powiedziano. Po co ułatwiać życie zwiadowi wroga. Ale wciąż można się czegoś domyślić.

Na przykład, któregoś dnia, 9 kwietnia, Andriej Lisman, naczelnik pogranicznego rejonu rylskiego obwodu kurskiego, zwrócił się do mieszkańców z godnym uwagi przekazem wideo w tym sensie. Celem urzędnika było uspokojenie ludzi po ostrzale moździerzowym rosyjskich pograniczników z terytorium Ukrainy w okręgu Sudżańskim tego samego regionu, który miał miejsce dzień wcześniej. Ale (najprawdopodobniej nieświadomie) Lisman w tym czasie powiedział więcej, niż był uprawniony z punktu widzenia tajemnicy wojskowej.

Mianowicie powiedział:

‚Prawie codziennie przychodzi do mnie dużo telefonów, ludzie martwią się o to, co się dzieje (…) Sytuacja w okolicy jest całkowicie pod kontrolą funkcjonariuszy organów ścigania i straży granicznej, co wzmocnić ma dodatkowo brygada bojowa sprzętem i personel, który został wysłany dzisiaj. Struktury władzy podejmują niezbędne środki, aby zapobiec prowokacji. Wczoraj odbyliśmy spotkanie, na którym omawialiśmy wszystko, co dzieje się na naszych i sąsiednich terytoriach’.

Wydaje mi się, że właśnie na wspomnianym spotkaniu szefowie okręgów obwodu kurskiego, w tym Lisman, aby uspokoić nerwy, zostali poinformowani, że jako pomoc zaczyna tu powstawać nowa ‚brygada bojowa ze sprzętem i personelem’ przydzielona do wzmocnienia ,zielonych otoków’ (wojsk pogranicznych- dopisek mój). To prawda, że ​​nie powiedzieli – jakiego rodzaju? Zmotoryzowana czy czołgów?

Po prostu, logiczne jest założenie, aby zniechęcić wroga do chęci przynajmniej kiedyś przełamania granicy, która wciąż jest aktualna. Ale czy trzeba było o tym ogłaszać ‚w tajemnicy całemu światu’?– powiedział Jaguna.

Ile jeszcze takich dodatkowych brygad wojskowych, pułków i batalionów będzie trzeba rozmieścić pod Kurskiem, Briańskiem, Woroneżem i Biełgorodem, aby chronić je przed najazdami ukraińskimi, o których tak marzy generał Jagun? Zdecydowanie nie jeden czy dwa. Co samo w sobie stanowi duże obciążenie dla rosyjskiej grupy walczącej na Ukrainie.

Ale to nie jedyna rzecz, jakiej można się spodziewać na tym kierunku. Wysoki poziom zagrożenia terrorystycznego pojawił się w graniczących z Ukrainą obwodach biełgorodzkim, briańskim i kurskim, w dwóch przygranicznych regionach obwodu woroneskiego oraz na północy Półwyspu Krymskiego. Ten sam reżim działa na terytorium kilku dystryktów Terytorium Krasnodarskiego.

W obwodach Biełgorod i Woroneż w punktach kontrolnych na granicy z Ukrainą zainstalowano 15 potężnych barier przeciwtaranowych, które mają zatrzymywać pojazdy kołowe. Mówi się, że każde takie urządzenie jest w stanie stawić opór samochodowi ważącemu do 20 ton z prędkością do 40 kilometrów na godzinę.

A gubernator obwodu biełgorodskiego Wiaczesław Gładkow ogłosił rekrutację mężczyzn do ochotniczych oddziałów ludowych w 47 przygranicznych wsiach. Cel: patrolowanie okolicy, sprawdzanie samochodów na parkingach i opuszczonych domach, a także identyfikacja podejrzanych osób. Płatność – 300 rubli za godzinę takiej pracy. Biorąc pod uwagę, że panowie codziennie wieczorem chodzą na dyżur po godzinie 18.00 i do rana, jak na lokalne standardy, można przyzwoicie zarobić. 30-35 tysięcy rubli.

Ale prawdopodobnie najdalej poszły władze przygranicznego miasta rosyjskich chemików Szebekino pod Biełgorodem. Tam, kilka kilometrów od granicy rosyjsko-ukraińskiej, nagle zaczęli kopać okopy. Ludzie oczywiście wzdrygali się: „Co, to zaczyna się od nas?”

Od razu stało się jasne, że jest to inicjatywa burmistrza miasta Władimira Żdanowa. Mieszkańcy natychmiast zaczęli się pytać: kto w takim razie zostanie zasadzony w tych okopach? Lokalna policja? Milicja, która prawdopodobnie, jeśli rozpocznie się inwazja, zostanie utworzona w Szebekino? A może to wojsko? Ale czy wojsko nie utworzyłoby linii obrony w taki sposób i tam, gdzie wydaje się to korzystne dla nich, fachowców, a nie dla burmistrza Żdanowa?

Kiedy w mieście zaczęły opadać emocje spowodowane faktem kopania okopów , Żdanow próbował w specjalnym wideo-komunikacie publicznie wytłumaczyć się zdziwionym mieszkańcom Szebekina: „Jako wojskowy (jest byłym absolwentem sierpuchowskiego oddziału Akademii Wojskowej Strategicznych Sił Rakietowych Piotra Wielkiego- dopisek mój) Zawsze gram bezpiecznie. A dzisiaj, zapewniam, nic nie zagraża bezpieczeństwu naszego terytorium, tak jak i dawniej.”

Nie zagraża? 

Ale wykopane okopy świadczą o czymś dokładnie przeciwnym. A także o tym, że z każdym dniem narasta niepokój zarówno władz, jak i mieszkańców pogranicza. Cóż, jeśli jest w pełni podzielana przez Moskwę. Przede wszystkim przez rosyjski Sztab Generalny. Aby w Kijowie inicjatorzy prawdopodobnej teoretycznie, błyskawicznej inwazji nawet o czymś takim nie marzyli. W przeciwnym razie będą kłopoty, o których chełpliwie ostrzegał emerytowany oficer SBU, generał Jagun.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D0%BA%D0%B8%D0%BD%D0%BE,

https://varvsn.mil.ru/,

https://eduscan.net/colleges/yzjs.

*

Poranna odprawa (19.04.22r.) przedstawiciela MO FR.

 • W nocy precyzyjne pociski rakietowe rosyjskich sił powietrznych zniszczyły 13 umocnień ukraińskich jednostek wojskowych, a także miejsca koncentracji sił i sprzętu wojskowego przeciwnika w rejonie Słowiańska, Barwinkowa i POPASNAJA.
 • Lotnictwo taktyczne i wojskowe Sił Powietrznych Rosji przeprowadziło uderzenia na 60 obiektów wojskowych na Ukrainie.
 • Zniszczono dwa magazyny głowic rakiet taktycznych Toczka-U w rejonie Czerwona Polana i Bałakleja.
 • Uderzono również w trzy stanowiska dowodzenia wojsk ukraińskich oraz 53 miejsca koncentracji sił i sprzętu wojskowego przeciwnika.
 • Siły rakietowe i artyleria uderzyły w 1 260 obiektów wojskowych:

25 stanowisk dowodzenia jednostek ukraińskich na terenie osiedli NIKOŁAJEW, KIROWSK,

Dwa magazyny broni rakietowej i artyleryjskiej w okręgach WOSKRZEŃSK i NIKOŁAJEW,

2 wyrzutnie przeciwlotniczych pocisków rakietowych Buk-M1 w dzielnicach HULAJPOLE i NIKOŁAJEWKA II, a także 1 214 miejsc koncentracji wojsk przeciwnika.

Rosyjskie siły obrony przeciwlotniczej zestrzeliły ukraiński myśliwiec MiG-29 w pobliżu miejscowości Maliniwka w obwodzie donieckim.

2 ukraińskie pociski taktyczne Toczka-U zostały przechwycone w pobliżu miejscowości Pietropiła i Małaja Kamyszewska.

W rejonach miejscowości Marinka, Kamenka, Siemenowka i Siniczino zniszczono 4 ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono w sumie 140 samolotów i 487 bezzałogowych statków powietrznych,

252 systemy rakietowe ziemia-powietrze, 2 353 czołgi i inne opancerzone wozy bojowe, 256 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 1 014 polowych zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 2 208 specjalnych pojazdów wojskowych

W Azowstal w Mariupolu toczą się intensywne walki.

Wczoraj, od godziny 14:00 czasu moskiewskiego rosyjskie siły zbrojne otworzyły korytarz humanitarny dla wycofania się ukraińskiego personelu wojskowego i bojowników formacji narodowych, którzy dobrowolnie złożyli broń z zakładu Azowstal, poinformowało Ministerstwo Obrony.

Rosyjskie wojsko rozmieściło także w bezpośrednim sąsiedztwie Azowstalu trzy konwoje humanitarne.

Za pośrednictwem wicepremier Ukrainy Iriny Wereszczuk rosyjskie siły zbrojne wezwały do poddania się bojowników pozostających w Azowstalu, powiedział generał pułkownik Michaił Mizincew, szef Narodowego Centrum Kontroli Obrony Federacji Rosyjskiej.

 • Oświadczenia Kijowa, że ​​w Azowstalu przebywa duża liczba cywilów, to „fasada informacyjna, wymyślona wyłącznie po to, by ratować nacjonalistów”, stwierdziła w apelu do władz Kijowa Międzyresortowa Centrala Koordynacyjna.
 • „Przymusowe przetrzymywanie ludności cywilnej jako ludzkiej tarczy zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego to terroryzm, a urzędnicy władz Kijowa i bezpośredni sprawcy tej nieludzkiej akcji w Azovstal to zbrodniarze wojenni i terroryści” – powiedział generał – pułkownik Michaił Mizincew.
 • Nikt nie skorzystał z nowego korytarza humanitarnego dla ludności cywilnej zorganizowanego w pobliżu zakładów Azowstal w Mariupolu. Poinformował zastępca szefa administracji Donieckiej Republiki Ludowej Aleksiej Nikonorow.

Wczoraj też w rejonie Marinki (pod Donieckiem) zlikwidowano dowódcę 2 batalionu zmechanizowanego 54 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych Siergieja Stetsa. . 

„Dzisiaj w wyniku precyzyjnych uderzeń dowódca batalionu major Stets Siergiej Olegovich został zniszczony”– zostało ogłoszone wczoraj przez WML DRL.

WML DRL dodał też, że żołnierze brygady ponoszą obecnie poważne straty, wielu się poddaje.

Przypomnijmy, że wcześniej informowano o zlikwidowaniu w Mariupolu dowódcy 36 brygady morskiej Władimira Baraniuka. Odnaleziono jego rzeczy osobiste i broń. Dzień później 1026 marines poddało się rosyjskiej koalicji.

Żołnierze DRL, przy wsparciu Sił Zbrojnych Rosji, w ciągu jednego dnia zlikwidowali 86 ukraińskich żołnierzy i 8 jednostek wrogiego sprzętu wojskowego. 

„W ciągu ostatniego dnia nasi żołnierze zlikwidowali 86 ukraińskich nacjonalistów, bojowe wozy piechoty, dwa transportery opancerzone, trzy stanowiska ogniowe 122-mm artyleryjskich haubic D-30 i pojazd towarowy”– poinformował wiceszef Wydziału Milicji Ludowej Eduard Basurin.

Dodał, że Milicja Ludowa zajęła jako zdobycz czołg, transporter opancerzony i dwie ciężarówki.

Armia ukraińska dopuściła się celowego i masowego mordowania ludności cywilnej na terenie Donbasu

„Dokładna liczba ofiar zbrodni wojennych na Ukrainie zostanie podana po zakończeniu działań poszukiwawczych. Ale już na tym etapie jasne jest, że mówimy o celowym masowym niszczeniu ludności cywilnej”– oświadczyła dziś Rzecznik Praw Obywatelskich Daria Morozowa.

„Podkreślam, że w tej chwili maksymalne wysiłki koncentrują się na zebraniu bazy dowodowej zbrodni wojennych USZ w Donbasie, w tym na terytoriach wyzwolonych”– dodała Morozowa.

Wczoraj Morozowa wraz z przedstawicielami Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych odwiedzili centralną część Mariupola. 

Rozmawiali tam z okolicznymi mieszkańcami i oceniali stopień zniszczenia infrastruktury cywilnej. 

„Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczyłem i usłyszałem. Budynki mieszkalne, kluczowe obiekty socjalne są niszczone nie tylko przez przypadkowy ostrzał. Ze względu na charakter zniszczeń oczywiste jest, że celem przedstawicieli USZ było zrównanie miasta z ziemią, zniszczenie zarówno budynków, jak i znajdujących się w nich ludności cywilnej”– oceniła Morozowa.

DRL znosi prawa własności osób prawnych i osób fizycznych, które zajmowały się sprzedażą gazu ziemnego na wyzwolonych ziemiach. 

Wynika z opublikowanej wczoraj uchwały Komitetu Obrony Państwa DRL.

„Przekształcenie obiektów jednolitego systemu zaopatrzenia w gaz DRL, a także innych ruchomości i nieruchomości, zapasów i innych aktywów osób prawnych i osób fizycznych w własność państwową DRL bez rekompensaty kosztów dla właścicieli takich obiektów”– mówi uchwała.

Zobowiązania wynikające z umów użytkowania i własności osób prawnych i osób fizycznych zarejestrowanych zgodnie z ustawodawstwem Ukrainy, prowadzących działalność związaną z produkcją, magazynowaniem, dostawą, sprzedażą, transportem i dystrybucją gazu ziemnego magistralami i gazociągami dystrybucyjnymi, produkcją i sprzedaż sprężonego gazu ziemnego, wykorzystywanego jako paliwo silnikowe, dostawy, sprzedaż, magazynowanie skroplonego gazu węglowodorowego typu propan-butan do samochodów-balonów gazowych i użytku domowego, również z produkcją, dostawą, transportem, sprzedażą energii cieplnej oraz świadczenie usług zaopatrzenia w ciepłą wodę.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 32 fakty ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka użył wróg: wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych MLRS „Grad”, artylerii 122 i 152 mm, moździerzy 120 mm.
Na odcinku Gorłowskim: artyleria 122 mm, moździerze 120 mm.

W wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 190 sztuk różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazły się tereny 6 miejscowości DRL:

stolica Donieck (dzielnice Kirowska, Piotrowska i Kujbyszewska), Jasinowata, Gorłówka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Izotowa oraz miejscowość Głubokaja), Ozerjanowka i Zaicewo oraz Panteleimonowka.

W ciągu ostatnich 24 godzin otrzymano informacje o 4 rannych cywilach.

Uszkodzonych zostało 5 domów w dzielnicach Kujbyszewskiej i Piotrowskiej w Doniecku, a także obiekty infrastruktury cywilnej.

ŁRL podsumowanie operacyjne na dzień od 19 do 20 kwietnia.

W ciągu ostatniego dnia wojska ukraińskie 8 razy otworzyły ogień do osiedli Ługańskiej Republiki Ludowej, wystrzeliwując ponad 100 pocisków. W rezultacie zginął cywil.

„Ze strony ukraińskich formacji zbrojnych na osadę zarejestrowano 8 ostrzałów. Ostrzelane zostały: Donieckij,  Pierwomaisk,  Kalinowo i  Kirowsk przy użyciu dział artyleryjskich 152 mm i 122 mm (57 pocisków) oraz wyrzutni rakietowych BM-21 Grad (60 pocisków). W wyniku ostrzału miejscowości Kalinowo została śmiertelnie ranna kobieta”– poinformowało na kanale Telegram przedstawicielstwo ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni (WCKiK).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 20 квітня 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

НА ДОНЕЦЬКОМУ ТА ЛУГАНСЬКОМУ НАПРЯМКАХ УКРАЇНСЬКІ ЗАХИСНИКИ ПРОДОВЖУЮТЬ БОРОНИТИ НАШУ ЗЕМЛЮ

Упродовж поточної доби військовослужбовці угруповання Об’єднаних сил успішно відбили 10 атак ворога. Завдяки умілим діям та майстерності наші воїни завдали втрат російським окупантам.

Зокрема українські захисники знищили 12 танків, одну артилерійську систему, 28 одиниць броньованої та 2 одиниці автомобільної техніки.

Підрозділи протиповітряної оборони в небі українського Донбасу збили один ворожий літак Су-34, один вертоліт Ка-52, чотири безпілотні літальні апарати та одну крилату ракету.

Українські військовослужбовці продовжують мужньо та героїчно стримувати навалу агресора!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*

https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLAhttps://www.youtube.com/watch?v=kds4YuLAOCM

https://www.youtube.com/watch?v=DKpd8HhECNk

https://www.youtube.com/watch?v=bBbBzek5gIc

https://www.youtube.com/watch?v=V26CzOlU3_M

https://www.youtube.com/watch?v=E72ImYF1Sy8

https://www.youtube.com/watch?v=bO7fXGZGbco

https://www.youtube.com/watch?v=BZ0veXEEyWQ

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

154 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 20.04.2022r.- 2493 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 62).

 1. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana” jak wyglada życie uchodźców z Ukrainy w bogatej Szwajcarii. Cytat „Jeśli nie ma gospodarza [który przyjał by Ukrainców], uchodźcy zwracają się do tymczasowej służby mieszkaniowej (Notwohnungen Sozialdienst) w gminie (Gemeinde)…Najpierw osiedlają ich w obozie [dla uchodźców], hostelu, a nawet schronie przeciwbombowym, które w okresie zimnej wojny pół wieku temu były masowo budowane na wypadek wojny nuklearnej. W kraju znajduje się około 300 tysięcy umocnionych bunkrów…”To prawda, że ​​w porównaniu do ukraińskich schronów przeciwbombowych to niebo i ziemia. W Szwajcarii bunkry wyglądają bardziej jak dobre hotele z piętrowymi łóżkami. Po pewnym czasie ludzie są osiedlani wśród [szwajcarskich] rodziny, w niektórych kantonach państwo częściowo rekompensuje właścicielom czynsz. Kraj jest już przepełniony i początkowo Ukraińcy byli zakwaterowani w czterogwiazdkowych hotelach z trzema posiłkami dziennie” – powiedziała Stranie Marina Szwajka, mieszkanka Kijowa, która od początku kwietnia mieszka z rodziną w Zurychu”;
  https://strana.today/news/386747-kak-ukrainskie-bezhentsy-ustraivajutsja-v-shvejtsarii-.html

  Polubione przez 6 ludzi

 2. OT sportowe. Cytat „Związek Zawodowych Tenisistów (ATP) skrytykował decyzję organizatorów Wimbledonu o usunięciu z turnieju sportowców z Rosji i Białorusi…Komunikat prasowy z oświadczeniem jest zamieszczony na stronie internetowej ATP…„Decyzja o zawieszeniu rosyjskich tenisistów grozi stworzeniem druzgocącego precedensu dla tenisa. Jest to dyskryminacja sportowców ze względu na narodowość, co jest sprzeczne z naszą umową z Wimbledonem” – czytamy w oświadczeniu”;
  https://strana.today/news/387322-assotsiatsija-tennisistov-raskritikovala-otstranenie-rossijan-i-belorusov-ot-uimbldona.html

  Polubione przez 6 ludzi

 3. „Wicefuhrerek” neonazistowskiego Pułku MSW Ukrainy ‚Azow” dogorywającego w ‚Azowstali” w Mariupolu Palamar wystosował nowy apel o „ratunek”. Cytat „Zastępca dowódcy „Azowa” Światosław Palamar ogłosił warunki wyjścia Sił Zbrojnych Ukrainy z terenu zakładu „Azowstal”…Wojsko nie zgadza się na poddanie. Ale są gotowi do ewakuacji do kraju trzeciego lub z jego pomocą, zachowując swoją osobistą broń strzelecką…Innym warunkiem jest to, że będą mogli zabrać ciała zmarłych…Według Palamara ukraińscy negocjatorzy Podolak i Arachamija zgadzają się na przyjazd do Mariupola, jeśli ich rosyjscy odpowiednicy Miediński i Słucki przybędą tam w celu rozwiązania kwestii wyjścia garnizonu i ludności cywilnej…Zastępca dowódcy pułku wyjaśnił też, dlaczego cywile w Azowstalu nie wychodzą, gdy Federacja Rosyjska otwiera dla nich „humanitarne” korytarze…Według niego ludzie boją się ostrzału, który nie ustaje w czasie deklarowanego reżimu milczenia”;
  https://t.me/stranaua/37683

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Schrony bombowe w Azovstal.
  Kłamstwa (fałszywe) – Prawda.
  Podziemne intrygujące fantazje.

  Fałszywki:
  .https://telegra.ph/file/4af339efcc2b8208d58cd.jpg
  Schrony bombowe w Azovstal to ogromna sieć tuneli i sześć podziemnych pięter, których nie przebije żadna bomba powietrzna.
  Pisze o tym British Daily Mail:
  .https://www.dailymail.co.uk/news/article-10723249/GUY-ADAMS-reveals-Ukrainians-holding-beneath-smoking-ruins-Mariupol.html

  Prawda:
  W rzeczywistości w lochach Azovstal nie ma nic niezwykłego.
  Według Timofeya Vi, który wcześniej od dawna zajmował się kopaniem, nie ma tam labiryntów ani wielopoziomowych podziemnych hal.
  .https://t.me/supertima/312

  Podziemne intrygujące fantazje

  Natknąłem się w niektórych zachodnich mediach na takie fantazje o budowie „podziemnej fortecy pod Azovstalem”. Trudno nie przejść obok, bo w młodości radziłem sobie osobiście i nie do końca legalnie ???? zobaczyć wiele ciekawych budowli podziemnych w Moskwie i okolicach. Dlatego w tym temacie jestem całkiem niezły w grzebaniu i jestem gotów załatwić to z wami. Udać się.

  1️⃣ .- Załoga Azovstal to około 10 000 ludzi, a nie 40 000. To tylko dwa duże lub kilka średnich schronów przeciwbombowych.

  2️⃣ .- Schrony pod warsztatami są bardzo rzadkim zjawiskiem, budowano je w ten sposób tylko w przypadku dotkliwego braku miejsca np. na ZIL w Moskwie. W zakładach schronowych zazwyczaj znajdują się one albo pod kompleksem administracyjno-opiekuńczym, albo na ogół wolnostojące.

  3️⃣ .- Niemal zawsze schron jest odizolowany od innych środków komunikacji, nie ma tajnych drzwi i przejść. Kryjówka może otworzyć się do piwnicy, jeśli znajduje się pod budynkiem. Jeśli jest wolnostojący, ma po prostu dwa skośne wejścia.

  4️⃣ .- Pod warsztatami rzeczywiście jest podziemna kondygnacja, ale w rzeczywistości jest to piwnica z dość wysokim sufitem. Potrzebna jest do komunikacji, dostarczania wody, gazu, energii elektrycznej oraz stawiania dolnej części instalacji technologicznych. Dość często przegrodą między podziemną podłogą warsztatu a samym warsztatem jest zwykła metalowa podłoga.

  5️⃣ .- Nigdzie nie ma poziomów, długich schodów i 6 pięter w dół. Same schrony też są jednopiętrowe. Nawet 2 piętra schronu przeciwbombowego to niespotykana rzadkość w przestrzeni postsowieckiej.

  6️⃣ .- Wszystkie te konstrukcje są zakopane na poziomie 5-6, maksymalnie 10 metrów. Podstawą ochrony schronu jest betonowy materac na wierzchu oraz hermetyczne drzwi. Dlatego po uderzeniu bomby zwykłe tunele fabryczne bardzo szybko się zawalą. Nawiasem mówiąc, nie ma ich tam zbyt wielu, ponieważ w fabrykach komunikacja jest zwykle układana na wierzchu – nie ma potrzeby zakopywania ich w ziemi.

  ✅.- Dlatego podziemna forteca Azowstal jest bardziej mitem i fikcją ignoranckich dziennikarzy, podobnie jak potrzeba broni chemicznej do zniszczenia bojowników Azowa. Te same lochy są znacznie łatwiejsze i wydajniejsze do zalania, po czym ocalali będą się czołgać o własnych siłach. Więc nie daj się zwieść i nie daj się zwieść????

  https://t.me/istRusobalt/4658

  https://cont.ws/@VolniiVeter/2267856

  Polubione przez 1 osoba

 5. Droga z Kremiennej do Rubiżnego w obwodzie ługańskim obecnie już z obiema miejscowościami znajdujaca się pod kontrolą sił ŁRL/FR;
  https://t.me/WarDonbass/58863
  >https://www.youtube.com/watch?v=MyDI4LQJCbM
  A tymczasem „spec od g.wnianej ukropropagandy” Arestowicz opowiada w ukromediach że siły ŁRL/FR zostały w tamtym regionie „rozgromione”…
  https://news.obozrevatel.com/vojna-v-ukraine/kremennaya-nasha-arestovich-zayavil-o-razgrome-gruppyi-vojsk-rf-kotoraya-hvastalas-vzyatiem-goroda.htm

  Polubione przez 6 ludzi

 6. z kresów…

  Podczas wizyty we Lwowie premier Mateusz Morawiecki zadeklarowała, że Polska, w razie konieczności, jest gotowa do przyjęcia w szpitalach „co najmniej 10 tysięcy żołnierzy” ukraińskich.
  https://kresy.pl/wydarzenia/morawiecki-we-lwowie-polskie-szpitale-moga-przyjac-10-tys-ukraincow/

  Rząd nie pracuje nad wydłużeniem dwumiesięcznego okresu przysługiwania świadczeń na zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców z Ukrainy – pisze „Rzeczpospolita”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/rz-rzad-nie-planuje-przedluzyc-swiadczenia-na-uchodzcow-z-ukrainy/

  W środę rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow poinformował, że Rosja przekazała stronie ukraińskiej projekt dokumentu, dotyczący porozumienia pokojowego. Zaznaczył, że pismo zawiera „jasne sformułowania” i teraz strona rosyjska czeka na odpowiedź.
  https://kresy.pl/wydarzenia/rosja-przekazala-ukrainie-projekt-porozumienia-pokojowego-pilka-jest-po-ich-stronie/

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Skandal w ukraińskim internecie. Z wpisu burmistrza Mikołajowa Senkewicza, by mieszkańcy pozostali w schronach i nie zbliżali się do okien w zwiazku z kolejna nocą ostrzałow, postanowił sobie zażartować rzecznik gubernator obwodu mikołajowskiego oficer ukraińskiej floty wojennej, który odpisał mu by „nie ingerował w dobór naturalny”. Po fali krytyki rzecznik usunał wpis i przeprosił za jego umieszczenie;
  https://strana.today/news/387345-ofitser-vms-pletenchuk-neudachno-poshutil-o-ljudjakh-kotorye-ne-prjachutsja-pri-vzryvakh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1546011
  Rosja odrzuciła proponowany przez ONZ „rozejm wielkanocny” na Ukrainie
  Przemawiając w Radzie Bezpieczeństwa organizacji międzynarodowej, Dmitrij Polański, zastępca przewodniczącego Federacji Rosyjskiej przy ONZ, jasno dał do zrozumienia, że ​​nie jest to w interesie rosyjskiej operacji specjalnej.
  „Nie będę ukrywał, że apele o rozejm i zawieszenie broni brzmią dziś bardzo fałszywie i nisko. Co faktycznie da kijowskim nacjonalistom i radykałom chwilowe wytchnienie i możliwość przegrupowania się” – powiedział Polyansky.
  Podkreślił, że cele i zadania denazyfikacji i demilitaryzacji Ukrainy, stawiane przed armią rosyjską przez kierownictwo kraju, zostaną doprowadzone do końca.
  video

  Polubione przez 7 ludzi

 9. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1545988
  Dwóch ukraińskich terrorystów podejrzanych o zabójstwo blogera Walerego Kuleszowa zatrzymali przedstawiciele Komitetu Ocalenia Obwodu Chersońskiego.
  „Terroryści wysłani przez SBU i GUR działają według ustalonego schematu. Wrednie pilnują ofiary rano w pobliżu domu i strzelają do mężczyzny w samochodzie. Nie jest tajemnicą, że hitlerowcy zawsze strzelali do ludzi w plecy w celu zastraszenia ludności” – powiedział Komitet.
  Nie można było zastraszyć ludności pokojowego Chersonia: podejrzani o morderstwo, według rozmówcy Ukraina.ru, już zeznają.
  foto

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.