Wojna już nie domowa na Ukrainie 22.04.2022r.- 2495 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 64).


„Niemy krzyk”– dzień 700.

Jak wiadomo, z każdym dniem rośnie liczba schwytanych żołnierzy ukraińskich i przedstawicieli batalionów nacjonalistycznych. 

Sprawdzanie dokumentów u wziętych do niewoli pokazuje charakterystyczny trend. 

Jeśli żołnierze z Ukraińskich Sił Zbrojnych są reprezentantami całej Ukrainy to bojówkarze nacjobanderowscy z batalionów narodowych i formacji ochotniczych stanowią około 70-80% zachodnich obwodów kraju, a więc pochodzą z Tarnopola, Lwowa, Wołynia, Iwano-Frankowska, Kowla, Łucka itd. Te obszary, na których w latach 40 i 50 rozkwitł bandernazizm i gdzie następnie odrodzenie pronazistowskiej ideologii banderowskiej rozpoczęło się po upadku Związku Radzieckiego.

Te środowiska z Ukrainy Zachodniej wydelegowały do ​​władzy tych, dla których bohaterami kraju nie byli żołnierze Armii Czerwonej, którzy wyzwolili Europę od nazizmu, ale ci, którzy byli nazistowskimi poplecznikami, a jednocześnie deklarowali się jako „bojownicy o wolność i niepodległość Ukrainy”. Pytanie jest, tylko od czego oni chcieli tą swoją Ukrainę uwolnić i od czego się wyzwolić?

Liderów tego typu formacji pronazistowskich, jak dobrze wiadomo z historii, rekrutowała najpierw niemiecka Abwehra, a następnie (po zakończeniu wojny)- ci, którzy przeżyli w kryjówkach i na fałszywych dokumentach zostali przejęci przez brytyjskie i amerykańskie służby specjalne. To oni, ci niestrudzeni „bojownicy o niepodległość”– cięli i torturowali własnych współobywateli, palili całe wsie, zabijali kobiety ich dzieci i starców. Niszczyli wszelkie ślady polskości.

Podczas gdy lewobrzeżna Ukraina budowała przemysł, stamtąd pochodziło zboże, węgiel i metale, zasilające ukraińską gospodarkę (nawiasem mówiąc, jedną z najpotężniejszych wśród wszystkich republik sowieckich), zachodnia Ukraina nadal pielęgnowała ideę własnej wyjątkowości ukraińskiej. W rzeczywistości jest to idea wyższości nad pozostałą częścią narodu ukraińskiego. Na tej podstawie można przyjąć, że zachodnia i wschodnia część Ukrainy są w rzeczywistości całkowicie różne, nawet mentalnie, nie mówiąc już o polityce i gospodarce. Wspólna jest tylko bieda i brak kultury.

Po wybuchu wojny domowej w 2014 roku przedstawiciele mentalności zachodnioukraińskiej (na przykład Irina Farion) stwierdzili, że nie ma potrzeby współczuć mieszkańcom Donbasu, bo „nie ma tam ludzi”. Ciągłe wypowiedzi o „kolaborantach”, „colorados”, „waciakach”, „ługandonach” po raz kolejny świadczyły, że podział mentalny nie tylko nie został przełamany, ale się jeszcze bardziej pogłębił. Ukraina Zachodnia nie uważa się za część jednej całości, nie widzi siebie razem z ukraińskim Wschodem- jako partnerem, tylko co najwyżej- terytorium całkowicie sterroryzowanym i podporządkowanym, który ma służyć „prawdziwym” Ukraińcom z zachodniej Ukrainy.

Dla dowódców narodowych batalionów i terytorialsów, pochodzących z zachodniej Ukrainy, nie obchodzi los nie tylko mieszkańców Charkowa, Zaporoża, Połtawy, Donbasu, nie dbają nawet o własnych podwładnych, jeśli pochodzą z Lewego Brzegu. Liczni więźniowie ukraińscy– ci, którzy pochodzą ze wschodnich regionów Ukrainy– zeznają, że ich zachodni dowódcy wrzucali ich jak „mięso armatnie” na linię frontu, niespecjalnie obawiając się, że wpadną do kotła – w tym w samym Mariupolu. Najważniejsze dla takich ludzi jest ukrywanie się za ludnością cywilną, wyrządzanie jak największej szkody własnym rodakom, aby bardziej zadowolić Zachód. Typowa taktyka Bandery.

I co jest charakterystyczne– podczas gdy Wschód Ukrainy ponosi największe straty podczas rosyjskiej operacji specjalnej, to co robi Zachód? Próbuje się przyczaić. Nie podjął nawet elementarnej próby pomocy żołnierzom Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy- jedyne co mają do zaproponowania, to wyjdźcie sami, ale nie pójdziemy do was z żadną pomocą. 

Już samo to mówi wiele: w rzeczywistości nie uważają ich za ludzi, a tym bardziej za swoich. I oczywiście ten pogląd jest podtrzymywany przez popierający banderowską Ukrainę- Zachód. Zresztą z tego samego powodu, jak wcześniej hitleryzm w Niemczech. Wtedy wystarczyła tylko zapowiedź „lebansraumu” [1] na Wschodzie i zwierzęcy antysłowianizm.

[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Lebensraum.

*


Na spotkaniu Władimira Putina z ministrem obrony Siergiejem Szojgu główne wypowiedzi to:

▪️Mariupol zostaje opanowany. Na terenie Azowstalu nadal znajdują się żołnierze.

▪️Huta Azowstal z ukraińskimi bojówkarzami i zagranicznymi najemnikami została „skutecznie zablokowana”

▪️Ponad 2 tys. bojówkarzy jest obecnie zablokowanych w mariupolskim Azowstalu.

▪️W czasie rozpoczęcia okrążenia Mariupola liczebność zgrupowania USZ i zagranicznych najemników wynosiła około 8100 osób.

▪️Ponad 142 tys. cywilów zostało ewakuowanych z Mariupola.

▪️Putin nazwał atak na strefę przemysłową Azowstal w Mariupolu jako niecelowy i nakazał go odwołać. Prezydent tłumaczył to względami ochrony życia rosyjskich żołnierzy.

▪️Jednocześnie Putin wezwał do zablokowania strefy przemysłowej Azowstalu „aby mucha nie latała”.

▪️Putin zaproponował uwiecznienie pamięci o tych, którzy wykazali się bohaterstwem i poświęcili swoje życie w Donbasie.

Poranna (21.04.22r. 10:30) odprawa MO FR na temat operacji specjalnej.

◾️ Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej i ŁRL przejęły pełną kontrolę nad miastem Kremiennaja, które zostało zamienione w obszar ufortyfikowany przez ukraińskich nacjonalistów. To strategicznie ważny punkt na linii frontu w Donbasie.

◾️ W Kremiennej w wyniku szybkich i skoordynowanych działań oddziałów szturmowych uniknięto poważnego zniszczenia infrastruktury miejskiej i budynków mieszkalnych.

◾️ Lotnictwo Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych w nocy uderzyło w 20 obszarów koncentracji USZ- ich siły żywej i ukraińskiego sprzętu wojskowego, wojsk rakietowych i artylerii- 1001 obiektów wojskowych jednocześnie.

◾️ Rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła 13 ukraińskich dronów, a także jeden pocisk Toczka-U– takie pociski niejednokrotnie powodowały masowe ofiary wśród ludności cywilnej.

 ◾️ Od początku operacji zniszczono 99% czołgów i innych pojazdów opancerzonych Ukrainy (2410 z 2416 pojazdów, które znajdowały się na wyposażeniu wojsk ukraińskich 24 lutego), 92% samolotów wojskowych (140 z 152), 71% floty śmigłowców (106 z 149), 48% instalacji MLRS (262 z 535) i tak dalej. Nie uwzględnia to jednak wyposażenia, które prawdopodobnie wojska ukraińskie otrzymały po 24 lutego.

Wieczorna (21.04.22r. 18:30) odprawa Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej na temat Ukrainy, główne punkty:

▪️ W ciągu dnia precyzyjne pociski wystrzeliwane z powietrza trafiły w 14 celów wojsk ukraińskich.

▪️ Pokonano siłę roboczą i sprzęt wojsk ukraińskich w obwodach czerkaskim i aleksandryckim, zlikwidowano do 120 nacjonalistów.

▪️ Lotnictwo uderzyło w 64 obiekty wojskowe Ukrainy, w tym 17 obszarów koncentracji siły roboczej i ukraińskiego sprzętu wojskowego.

▪️W rejonie Popasnej trafiono m.in. stanowisko dowodzenia armii ukraińskiej, 2 składy amunicji, 2 tereny ufortyfikowane przez nacjonalistów.

▪️Pociski rakietowe i artyleria uderzyły w 450 wrogich celów, m.in. 14 punktów kontrolnych, 429 umocnień, miejsca gromadzenia siły roboczej.

▪️ Od początku operacji zniszczeniu uległo 140 ukraińskich samolotów, 106 śmigłowców, 512 bezzałogowych statków powietrznych, 254 systemy obrony przeciwlotniczej, 2422 czołgi i inne wozy bojowe, 266 instalacji MLRS.

Międzyresortowa Kwatera Koordynacyjna (MKK)Federacji Rosyjskiej ds. Reagowania Humanitarnego poinformowała, że ​​nadal odnotowuje liczne fakty o nieludzkim traktowaniu przez władze Kijowa ludności cywilnej.

„W Zaporożu funkcjonariusze SBU rekrutują uzbrojone gangi, aby zastraszyć okolicznych mieszkańców, którzy ich zdaniem nie są wystarczająco ‚patriotyczni’. W tym celu bojownicy swobodnie poruszają się po mieście, także w czasie godziny policyjnej, a także mają zapewnioną ‚całkowitą swobodę działania’ w stosunku do ludności. Zdając sobie sprawę z bezkarności, bojownicy wykazują szczególne okrucieństwo i cynizm wobec wszystkich kategorii mieszkańców miasta, w tym osób starszych, kobiet i dzieci”– podało MKK.

Ministerstwo Obrony dodało, że rumuński oddział Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża wstrzymuje wszelkie dostawy pomocy humanitarnej do Odessy z powodu masowych kradzieży żywności i leków dostarczanych przez urzędników administracji wojskowej miasta i regionu.

Dowództwo koordynacyjne poinformowało również o prowokacji przygotowanej w miejscowości Woskresenskoje w obwodzie mikołajowskim, mającej na celu zdyskredytowanie rosyjskich sił zbrojnych.

„Na polecenie dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy specjaliści od operacji informacyjnych i psychologicznych przeprowadzili inscenizowane filmowanie ‚aktów grabieży’ rzekomo popełnianych przez rosyjskich żołnierzy na ludności cywilnej: bojownikach 191 batalionu 123 brygady obrony terytorialnej, Ubrani w rosyjskie mundury, demonstracyjnie rabowali prywatne domy i kręcili zdjęcia i wideo swoich okrucieństw telefonami komórkowymi, poinformowało Ministerstwo Obrony. Z góry ostrzegamy tak zwany cywilizowany Zachód, że kolejna fałszywa przez władze Kijowa ‚o rosyjskich okrucieństwach’ ma być w najbliższej przyszłości rozpowszechniana za pośrednictwem ‚obiektywnych’ i ‚niezależnych’ zachodnich mediów przy pełnej aprobacie państwa kuratorzy z siedzibą w Kijowie.”- oświadczyło MKK.

Wojska ŁRL dotarły do ​​swoich granic, które zostały ustalone jeszcze w 2014 roku. 

Teraz prawie całe terytorium republiki zostało wyzwolone z sił zbrojnych Ukrainy, poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych LPR. Dzień wcześniej szef MSW ŁRL spotkał się na granicy republiki i obwodu charkowskiego z szefem administracji wyzwolonego regionu. Szef MSW Igor Kornet wyjechał z Ługańska, Witalij Ganczew, szef administracji terytoriów wyzwolonych obwodu charkowskiego, wyjechał z obwodu charkowskiego. Na skrzyżowaniu obwodów Kupiańskiego i Światowskiego uścisnęli sobie ręce i zgodzili się na dalszą współpracę. W wyniku udanych działań MSW ŁRL, w ramach operacji specjalnej, połączono dwie komórki MSW ŁRL działające na kierunkach charkowskim i ługańskim. Od wczoraj droga z Kupjańska do Ługańska jest bezpieczna i otwarta dla ruchu pojazdów cywilnych.

Szczątki ponad 20 cywilów zabitych przez ukraińskich bojowników zostały odnalezione w Mariupolu podczas oględzin terenu szpitala nr. 4. 

„W środę 20 kwietnia eksperci ponownie pracowali na terenie szpitala miejskiego nr 4, gdzie nadal rejestrowali i dokumentowali fakt masowej śmierci ludności cywilnej. W sumie na obszarze 8 metrów wzdłuż budynku placówki medycznej znaleziono 26 zabitych cywilów, którzy padli ofiarą masowego ostrzału przez nacjonalistyczny batalion Azow”– poinformowało przedstawicielstwo DRL w WCKiK.

Przedstawicielstwo DRL w WCKiK dodało, że nieprzyjaciel otworzył ogień snajperski ze strefy przemysłowej huty Azowstal do wspólnej grupy ekspertów WCKiK i śledczych Komitetu Śledczego FR, a także obecnych przedstawicieli rosyjskich mediów. W efekcie uczestnicy kontroli zostali zmuszeni do przerwania pracy i ewakuacji w bezpieczne miejsce.

W Mariupolu ukraiński snajper zranił emeryta, gdy wyszedł po wodę z piwnicy, gdzie siedział po ostrzelaniu jego mieszkania. 

Po południu, przed godziną policyjną, szedł do źródła z pustymi pojemnikami an wodę, gdy z terenów kontrolowanych przez siły ukraińskie postrzelono z broni snajperskiej starszego mężczyznę. Wojsko rosyjskie znalazło go i udzieliło pierwszej pomocy. Obecnie życiu emeryta nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 21 przypadków ostrzału terytorium republiki przez USZ.

W rejonie Doniecka wróg użył: wieloprowadnicowe systemy rakietowe MLRS „Grad” i artyleria 152 mm oraz 122 mm.
Na odcinku Gorłowskim: artyleria 152 mm i 122 mm, moździerze 120 mm i 82 mm, granatnik oraz broń strzelecka.

W wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 146 pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazły się tereny 8 miejscowości DRL:

stolica Donieck (rejon Piotrowski), Gorłówka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni imienia Gagarina), Gołmowski, Żeleznaja Bałka, Jasinowata, Mineralnoje, Aleksandrówka oraz Jelenowka.

Według oficjalnych danych przedstawicielstwa DRL w WCKiK, na terytorium w granicach przed rozpoczęciem działań operacji specjalnej, w ciągu ostatnich 24 godzin otrzymano informacje o 4 rannych cywilach.

Uszkodzonych zostało 17 domów w rejonie Piotrowskim w Doniecku, Jelenowce oraz Gorłówce (centrum miasta), a także 4 obiekty infrastruktury cywilnej.

ŁRL. podsumowanie operacyjne na dzień od 21 do 22 kwietnia.

Ukraińskie siły zbrojne w ciągu ostatniego dnia 2 razy ostrzeliwały teren w strefie odpowiedzialności ŁRL. 

„Od strony ukraińskich formacji zbrojnych w osadach Donieckij i Frunze odnotowano dwa ostrzały z użyciem dział artyleryjskich kalibru 152 mm (8 pocisków) i wieloprowadnicowych systemów rakietowych BM-21 Grad (10 pocisków). W wyniku ostrzału ucierpiał mieszkaniec Frunze , uszkodzeniu uległy budynki mieszkalne”– poinformowało o tym przedstawicielstwo republiki we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji reżimu zawieszenia broni.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 22 квітня 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

НА ДОНЕЦЬКОМУ ТА ЛУГАНСЬКОМУ НАПРЯМКАХ УКРАЇНСЬКІ ЗАХИСНИКИ ПРОДОВЖУЮТЬ БОРОНИТИ НАШУ ЗЕМЛЮ.

Упродовж поточної доби, 21 квітня, військовослужбовці угруповання Об’єднаних сил успішно відбили 10 атак ворога. Завдяки умілим діям та майстерності наші воїни завдали втрат російським окупантам.

Зокрема українські захисники знищили 6 танків, 4 артилерійські системи, 8 одиниць броньованої, 15 одиниць автомобільної техніки.

Підрозділи протиповітряної оборони в небі українського Донбасу збили 2 літаки (Су-34 та Су-25) і 8 безпілотних літальних апаратів типу «Орлан-10».

Українські військовослужбовці продовжують мужньо та героїчно стримувати навалу агресора!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*

https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

168 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 22.04.2022r.- 2495 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 64).

  • Ciekawe ile zapasów żywności mają ukrowojacy. Jak przeglądałem kilka nagra to wielu z nich było mocno wychudzonych. Jeśli w budynkach Azowstali nie ma jakichś ukrytych spichrzów to wystarczy tydzień-dwa, a sami bojownicy Azowa się poddadzą, zmoże ich głód.

   Polubione przez 3 ludzi

 1. Onufrienko wieczorny .https://www.youtube.com/watch?v=1XrJUWN8wn8
  Rozwazania dlaczego Rosja nie rozwala zachodnich dostaw broni i paliwa poprzez niszczenie dostaw kolejowych, mostow kolejowych itp itd. Generalnie dla Onufrienki i dla mnie tez jest to niepojete i bedzie kosztowac zapewne wiele zyc rosyjskich zolnierzy. Doslownie sa to pojedyncze ataki i to na wschodzie.
  Jako przyklad podaje, ze z Moldawi co kazde pol godziny odchodzi sklad z paliwem w ilosci 4000 ton. Nikt zadnego nie atakuje a paliwo idzie od razu na front a nie do baz paliwowych, podobnie jest z ciezka technika od razu rozladowywana i na front. Nie ma zadnych miejsc jej koncentracji. Kolejny przyklad to przejmowanie duzych ilosci RBG, PPK czy manpadow przez wojska republik co oznacza, ze te dostawy nie sa praktycznie niszczone i docieraja na front.
  Dzis ogladalem rezimowa TV apropos problemow z kontrolerami lotow i co sie okazalo, przedstawiciel pracodawcy powiedzial, ze jak tak dalej pojdzie to beda zagrozone loty z dostawami bezposrednio na ukropie. BEZPOSREDNIO na ukropie. To nie wiem kto komu tam zamknal niebo ?

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tak kompletnym przypadkiem-sprawdzałem jeszcze niedawno kilka forum na których umieszczano zdjęcia zniszczonego sprzętu rosyjskiego/ukraińskiego. I nagle… strat rosyjskich nie ma.
  https://www.oryxspioenkop.com/2022/02/attack-on-europe-documenting-equipment.html
  Proszę zwrócić uwagę najnowsze doniesienia mówią o utracie sprzętu przez FR 17.04.2022, mija 5 dni i żadnych wzmianek o przejętych transporterach/czołgach rosyjskich?
  Wygląda, na to, że wojska FR zmusiły Ukrainę do walki na swoich warunkach. Obecnie w dawnej strefie ATO FR ma zgromadzone znaczny potencjał artyleryjski/lotniczy i „magluje” sprowadzone w tym obszarze oddziały Ukrainy.
  Na początek sprawdzane są punkty oporu za pomocą dronów (później nalot lub nawała ogniowa), potem zwiad-jeśli opór przeciwnika jest znaczny- kolejna nawała ogniowa/nalot. Przeciwnik nie odpuszcza? To nic takiego-zamiast frontowego ataku, manewr oskrzydlający (oczywiście poprzedzony nawałą artyleryjska/nalotem).
  To co obecnie widzimy to wojna na wyczerpanie, a taki typ walki jak pokazuje historia (kampania Napoleona, wojna z ojczyźniana) zawsze pasował Rosji.

  Polubione przez 4 ludzi

  • To by się zgadzało. Nowy dowódca wprowadził nowa taktykę i straty rosyjskie są minimalne. Nie wiem kto w pierwszej fazie operacji prowadził wojska rosyjskie, ale wygląda na to, ze Rosjanie byli za bardzo optymistyczni jeśli chodzi o ukrow i nie wliczyli w kalkulacje ze wyszkolone przez Zachód bataliony nazistowskie będą aż tak fanatyczne, a na dodatek będą trzymały w ryzach normalne oddziały ukraińskie. Najprawdopodobniej po zakończeniu interwencji lub drugiej fazy zaczną odchodzić ze swych stanowisk np dowódcy wywiadu wojskowego czy prowadzący wojsko rosyjskie w pierwszej fazie interwencji zbrojnej. Ale mogę się mylić.

   Polubione przez 8 ludzi

 3. Eh Kochanowski miał jednak rację…

  Rząd nie doszacował kosztów utrzymania uchodźców z Ukrainy w Polsce — pisze wtorkowa „Rzeczpospolita”. Z obliczeń dziennika wynika, że oficjalnie wydatki za pierwszy miesiąc to setki milionów złotych, a potrzeba minimum miliarda miesięcznie. Wcześniejsze wyliczenia polskich władz stały się już nieaktualne
  https://www.money.pl/gospodarka/pomoc-dla-uchodzcow-z-ukrainy-bedzie-kosztowala-duzo-wiecej-niz-wyliczyl-rzad-6754907671444000a.html
  Komentarz: To nawet nie chodzi o to, że Polska nie powinna pomagać uchodźcom z Ukrainy, ale pamiętam jeszcze buńczuczne zapowiedzi władzy, że Polska nie musi się prosić o pieniądze z UE na pomoc uchodźcom.
  Minął niecały MIESIĄC i kuźwa mamy jako kraj poważny problem i dopiero teraz nasze kochane władzunie zaczynają „coś” robić w tym temacie.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.