Wojna już nie domowa na Ukrainie 25.04.2022r.- 2498 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 67).


„Niemy krzyk”– dzień 703.

Teraz zachodnie media, przede wszystkim Brytyjczycy, pod każdym względem opisują „fantastyczny” schemat podziemnej części zakładu Azowstal w Mariupolu, który stał się obecnie sławny na całym świecie, przejęty kiedyś przez ukraińskiego oligarchę (magnata) Rinata Achmetowa.

Według brytyjskiej gazety „Daily Mail” pod stalowym gigantem Mariupola, noszącego w czasach ZSRR imię Sergo Ordzhonikidze, znajduje się ogromny kompleks podziemi z niekończącymi się labiryntami schodzącymi głęboko pod ziemię. 

Jak pisze Lauren Lewis dla „Daily Mail”, „ukraińscy bojownicy stoczą piekielną ostatnią walkę w tunelach pod opuszczoną stalinowską stalownią w Mariupolu, gdy wojska rosyjskie zbliżają się do oblężonego miasta portowego”. To prawda, ale ​​nie jest do końca jasne, co ta autorka tekstu miała na myśli przez epitety „Stalingrad” i „opuszczony”. Nie ma się jednak czym dziwić: dla angielskiej prasy brukowej kłamstwa stają się normą.   

Wtóruje jej inny dziennikarz Daily Mail – Guy Adams , który donosi, że: „zajmując rozległą sieć bunkrów z czasów zimnej wojny, połączonych kilometrami słabo oświetlonych chodników, resztki 36 Ukraińskiej Brygady Morskiej przygotowują się do desperackiego ostatniego ataku. Bladzi, nieogoleni, wyczerpani po siedmiu tygodniach nieustannej walki, znajdują się w niebezpiecznej sytuacji: nieuzbrojone, w przewadze liczebnej i całkowicie otoczone”.  

Aby było to bardziej przekonujące, brytyjskie gazety podały trójwymiarowy schemat ogromnego lochu i wyjaśniły przeznaczenie tej konstrukcji, zbudowanej rzekomo w okresie zimnej wojny przez władze sowieckie, aby chronić około 40 000 pracowników fabryk w przypadku nuklearnego atak.

Zwrócono uwagę też na to, że dla „Azowa” i resztek 36 brygady piechoty morskiej USZ to miejsce jest całkowicie bezpieczne w przypadku jakiegokolwiek bombardowania. Oczywiste jest też, że od razu znaleźli się „analitycy” z ich prognozami dotyczącymi losu obrońców ukraińskiej niepodległości. A więc niejaki Alexander Grinberg , analityk z Instytutu Strategii i Bezpieczeństwa w Jerozolimie, jest całkiem poważnie przekonany, że „obrońcy podziemi będą mieli absolutną przewagę taktyczną”

Według niego: „być może jedynym niezawodnym sposobem oczyszczenia tego miejsca byłoby użycie broni chemicznej lub chloru gazowego, ale byłoby to dość trudne do wprowadzenia do systemu i oczywiście groziłoby eskalacją szerszego konfliktu”.

A według innego „szanowanego eksperta” Michaela Clarka , profesora studiów obronnych w King’s College London, „w Azowstalu, ogromne rozmiary systemu tuneli potencjalnie pozwalają ukraińskim żołnierzom na przeprowadzanie ataków partyzanckich poza Mariupolem”

„Eksperci” opowiadają o tym z taką pewnością siebie, jakby osobiście zwiedzali wcześniej Azowstal– a szczególnie jego podziemia, i zobaczyli wszystko na własne oczy. Ci „Grinbergowie”, „Clarkowie” i inni „eksperci” od wszystkiego, przynajmniej zainteresowaliby się miejscem, w którym znajduje się Mariupol. Gdyby potraktowali analizę sytuacji profesjonalnie, to na przykład dowiedzieliby się, że zakład przerobu stali, który onegdaj nosił imię Sergo Ordzhonikidze zbudowano niemal na samym wybrzeżu Morza Azowskiego, gdzie przeważą gleba mieszana w postaci mułu (luźna drobnoklastyczna skała osadowa) i piasku.  

Jeśli zajrzy się do podręcznika budowy podziemnych konstrukcji ochronnych „Czasu ostatecznej zagłady”, wyraźnie stwierdza się tam, że nie można ich budować w pobliżu zbiorników wodnych, w naszym przypadku w pobliżu Morza Azowskiego. Wszystko jest niezwykle proste: detonacja broni jądrowej (i niejądrowej) generuje potężny impuls, który prawdopodobnie zniszczy wodoodporność i spowoduje zalanie podziemnego obiektu zatapiając wszystko co się w nim znajduje- włącznie z siłą żywą, dla ochrony której taki system podziemnych budowli ma służyć .

Krótko mówiąc, w Mariupolu, nie da się zbudować rozbudowanej sieci sześciopiętrowych schronów bombowych „Czasów ostatecznej zagłady”, które wytrzymają wybuch nuklearny. Tym bardziej, że \ kiedy zbudowano zakład im. Sergo Ordzhonikidze, nie było jeszcze bomb atomowych.

Oczywiście pod warsztatami Azowstal znajdują się specjalne i duże pomieszczenia piwniczne przeznaczone do komunikacji technologicznej i specjalnego sprzętu. Są też galerie z rurami i szybami wentylacyjnymi z czerpniami powietrza na powierzchni. Jednocześnie zgodnie z dokumentacją projektową maksymalna głębokość nie przekracza 10 metrów, a stropy między kondygnacjami podziemnymi nie pełnią specjalnych funkcji ochronnych.

Sergiej Wołyń , major 36 Brygady USZ, powiedział Daily Mail, że jego żołnierzy czekają „ostatnie dni, jeśli nie godziny”, po tym, jak Zełenski zabronił im kapitulacji z powodu utraty wizerunku. Wciąż jednak apeluje do zwierzchnika sił zbrojnych, aby wydał polecenia przełamania blokady wokół Mariupola. Ogłosił to w publicznym komunikacie do Sztabu Generalnego USZ, stwierdzając w nim, że wystarczy „wysokiej jakości uzbrojone zgrupowanie sił, które jednym szarpnięciem, ostrym i głębokim ciosem”, wykorzystujące przewagę w artylerii i lotnictwie przebije się do Azowstalu.  

Wydaje się, że Wołyń w ogóle nie panuje nad sytuacją z powodu niekończących się „przełomów” na froncie Arestowicza . Dlatego też stwierdził, że jeśli Zełenski tego nie zrobi, to niech „światowi przywódcy i osobistości religijne wraz z dyplomatami” szybko zorganizują korytarz ewakuacyjny.   

Coś w jego słowach nie słychać na temat sześciopiętrowego schronu bombowego „Czasu ostatecznej zagłady”, o którym pisze brytyjska prasa, z wyjątkiem rozpaczliwych próśb o ratunek. Z kolei Zełenski w kolejnym przemówieniu „wyraził wdzięczność bojownikom ukraińskim i wszystkim bohaterskim miastom Donbasu, Mariupolu, a także miastom obwodu charkowskiego, które wytrwały”.

Jak piszą w ukraińskich nacjonalistycznych sieciach społecznościowych, ta „wdzięczność” nie wygląda na szczerą i przepełnioną troską o los „bojowników ukraińskich”

Teraz „Ce” i spółka ściemniają, że nie miał innego wyjścia. Etatowi propagandziści mediów kijowskiego reżimu już przygotowują patriotów do fizycznej „bohaterskiej” likwidacji Azowa. Na przykład „Mariupol jest symbolem oporu wobec armii rosyjskiej, jak lotnisko w Doniecku!”. Dziś wiemy jak zakończył się bój o donieckie lotnisko.

 Wtajemniczeni zbliżeni do sztabu Zełenskiego gryzmolą na wszystkich portalach społecznościowych na szerokim froncie wszystkim zagubionym patriotom, że lepiej poświęcić kilka tysięcy żołnierzy w podziemiach pod Azowstalem, niż budzić wątpliwości w Ukraińskich Siłach Zbrojnych przed decydującą bitwą na froncie wschodni,.

Szczególnie ciekawe jest to, że otwarte przez stronę rosyjską codzienne korytarze humanitarne są przedstawiane przez grupę „Ce” jako własne „zwycięstwa”. Tak jak Kreml się boi i reaguje na krzyki Bankowej 11 w Kijowie (adres pobytu w bunkrze przez grupę „Ce”). 

Jak głoszą jednogłośnie nazistowskie tuby propagandowe w Telegramie, „ultimatum Zełenskiego (wycofanie się z procesu negocjacji w przypadku bombardowań Azowstalu- dopisek mój) zadziałało, a rosyjskie siły kosmiczne nie rozpoczęły bombardowania. Kijów jest przekonany, że Moskwa przystąpi do upokarzających negocjacji i zgodzi się na propozycję wymiany Medwedczuka na dowództwo Azowa”

Ciekawe, co? 

https://www.dailymail.co.uk/news/article-10738453/Putin-orders-men-NOT-storm-Mariupol-steelworks-declares-city-liberated.html,

https://www.unian.net/war/mariupol-komandir-36-y-brigady-morskoy-pehoty-prizval-spasti-sily-vsu-v-mariupole-novosti-vtorzheniya-rossii-na-ukrainu-11793690.html,

https://vk.com/serjvlk.

*

Jako, że wczoraj jeszcze trwały święta w Donbasie, dziś relacja z frontu mocno okrojona.

W walkach z ukraińskim okupantem wciągu minionego dnia zginął 1 żołnierz DRL.

„Z przykrością informujemy, że w ciągu ostatniego dnia w walce o niepodległość jeden obrońca Donieckiej Republiki Ludowej zginął na linii służby wojskowej, a 14 zostało rannych”– poinformował wiceszef Wydziału Milicji Ludowej Eduard Basurin.

Basurin złożył kondolencje rodzinie i przyjaciołom zmarłego.

Giną też żołnierze ukraińskich formacji zbrojnych.

„Od początku dnia dzisiejszego nasi żołnierze zlikwidowali 26 ukraińskich nacjonalistów, jedno stanowisko strzeleckie z haubicą 122 mm D-30 i dwa wozy bojowe piechoty”- powiedział Basurin

Ponadto zdobyto jeden transporter opancerzony, jedno działo przeciwlotnicze ZU-23-2 i jedną ciężarówkę.

ŁRL: podsumowanie operacyjne na dzień od 23 do 24 kwietnia.

Kijowskie siły zbrojne w ciągu ostatniego 2 razy ostrzeliwały teren w rejonie podległym ŁRL. 

„Ze strony ukraińskich formacji zbrojnych odnotowano dwa ataki na osady Pierwomajsk i Zołotoje-5 z użyciem dział artyleryjskich kalibru 122 mm (10 pocisków) i moździerzy kalibru 120 mm (4 miny)”– poinformowało przedstawicielstwo ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKiK) reżimu zawieszenia broni.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 25 квітня 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

НА ДОНЕЦЬКОМУ ТА ЛУГАНСЬКОМУ НАПРЯМКАХ УКРАЇНСЬКІ ЗАХИСНИКИ ПРОДОВЖУЮТЬ БОРОНИТИ НАШУ ЗЕМЛЮ

Упродовж поточної доби, 24 квітня, військовослужбовці угруповання Об’єднаних сил успішно відбили 7 атак ворога. Завдяки умілим діям та майстерності наші воїни завдали втрат російським окупантам.

Зокрема українські захисники знищили 13 танків, 3 артилерійські системи, 17 одиниць броньованої техніки, 4 бойові броньовані машини, 18 одиниць автомобільної техніки та 4 паливозаправники противника.

Підрозділи протиповітряної оборони в небі українського Донбасу збили 3 безпілотні літальні апарати типу «Орлан-10».

Загалом за тиждень, що минає, військовослужбовці угруповання Об’єднаних сил відбили 63 ворожих атаки. Знищили один зенітний ракетний комплекс окупантів, 55 танків, 20 артилерійських систем, 114 одиниць броньованої техніки, 6 бойових броньованих машин, 2 одиниці спеціальної інженерної, 62 одиниці автомобільної техніки та 5 паливозаправників російської армії. Підрозділами ППО збито 5 літаків, один гелікоптер, 28 безпілотних літальних апаратів та 3 крилаті ракети ворога.

Українські військовослужбовці продовжують мужньо та героїчно стримувати навалу агресора!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*


https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

127 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 25.04.2022r.- 2498 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 67).

 1. Brytyjski resort obrony oficjalnie zdementował tymczasem „njusy” o tym jakoby strona brytyjska miał przekazać Ukrainie brytyjskie samobieżne armatohaubice kalibru 155 mm AS-90. Potwierdzono jedynie chęć przekazania stronie ukraińskiej recznych wyrzutni pplot „Starstreak” oraz „niewielkiej ilosci” pojazdów opancerzonych „Stormer”;
  https://strana.today/news/387984-v-minoborony-britanii-oproverhli-postavku-v-ukrainu-samokhodnykh-haubits.html

  Polubione przez 6 ludzi

  • Premier @MorawieckiM w #GośćWydarzeń: Tak, Polska przekazała czołgi na Ukrainę, ale ze względów bezpieczeństwa naszych ukraińskich przyjaciół nie będziemy mówić o ich liczbie.

   Komentarz: Co za błazenada, żeby podpić sobie słupki poparcia Morawiecki otwarcie podaje, że Polska wysłała broń ciężką na Ukrainę. Przecież to dawanie pretekstu Rosji do działań przeciwko Polsce.

   Polubione przez 7 ludzi

    • Bo też i w większości jest to złom. Wysłano w głównej mierze część ciężkiego sprzętu z magazynów wojskowych: głównie trzymane w rezerwie przestarzałe i niezmodernizowane pojazdy. BWP-1 T-72 czy BM-21 Grad bez modernizacji to już sprzęt przestarzały. Rosjanie udowodnili, że te konstrukcje są jeszcze cos warte na polu walki, ale… po gruntownej modernizacji, a ten sprzęt dostarczany przez władze w „Warszawie” co najwyżej został wyremontowany i pomalowany.

     Polubione przez 4 ludzi

 2. Jako ze „dzień bez zdrady dniem straconym”, „Reuters” informuje że rosyjski rubel umocnił się w stosunku do euro osiagając dwuletnie maksimum, czyli 77 rubli za euro. Według analityków ma mieć na to wpływ to ze do końca tygodnia firmy działajace na terytorium FR maja uiścić należności podatkowe oraz to ze oczekiwana jest pozytywna decyzja rosyjskiego banku centralnego w sprawie stóp procentowych;
  https://www.reuters.com/business/russian-rouble-firms-past-74-vs-dollar-stocks-slip-near-2-month-low-2022-04-25/

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski przyznał w wywiadzie dla ukromediów ze kampania zasiewów na Ukrainie idzie z poważnymi trudnościami, którymi maja być zaminowanie pól i leżące na nich niewypały oraz niewybuchy, a także drogie paliwo. Przyznał także że na Ukrainie wystepują poważne problemy z logistyką, spowodowane w szczególnosci niedoborem oleju napędowego. Cytat „Nie ma cudownych recept, aby to ułatwić. Ceny rosną bliżej wschodu Ukrainy, a bliżej zachodu są niższe. Ale w zasadzie nie mogą być niskie, bo logistyka jest bardzo droga. Dlatego też krajowe ceny oleju napędowego na Ukrainie sa znacznie wyższe niż w innych krajach. Staram się go sprowadzać, ale kanały się zawęziły, popyt przewyższa podaż – to logiczne konsekwencje standardowych praw rynkowych – wyjaśnia [minister rolnictwa]”;
  https://strana.today/news/388003-kak-prokhodit-v-ukraine-posevnaja-solskij.html

  Polubione przez 6 ludzi

 4. W temacie dzisiejszej „euforycznej” informacji z ukromediów jakoby w obwodzie charkowskim siły ukraińskie „zestrzeliły rosyjski Su-34”. Pojawił się filmik pokazujacy moment upadku samolotu na którym nie widać by samolot palił się lub choćby dymił jak przy faktycznym trafieniu, co wskazuje że w samolocie mogło dojśc do awarii. Piloci zdążyli sie katapultować i zostali ewakuowani przez siły FR;
  https://t.me/grey_zone/13822

  Polubione przez 5 ludzi

 5. W temacie „Ukraina dziura bez dna”. Cytat „Ukraina prosi USA o 2 miliardy dolarów miesięcznie na nadzwyczajną pomoc gospodarczą…Sekretarz skarbu Janet L. Yellen mówi, że administracja pracuje nad zwróceniem się do Kongresu o większe fundusze…Pojawiając się w Waszyngtonie na spotkania z wyższymi urzędnikami USA, ukraiński minister finansów Serhji Marczenko powiedział, że kraj stara się o co najmniej 5 miliardów dolarów miesięcznie pomocy międzynarodowej – z czego około 2 miliardy pochodzą ze Stanów Zjednoczonych – na pokrycie pilnych potrzeb w kwietniu, maju i czerwcu. Poza tymi miliardami pomocy oczekuje się w przyszłości dodatkowego długoterminowego wniosku, aby pomóc Ukrainie odzyskać siły po znacznie większych zniszczeniach wojennych”;
  >https://www.washingtonpost.com/us-policy/2022/04/25/ukraine-finance-minister-aid/

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Strona ukraińska informuje o kolejnych ostrzałach Mikołajowa i okolic w tym Oczakowa gdzie znajduje sie baza morska ukraińskiej floty wojennej (czy raczej to co z niej pozostało). Według strony ukraińskiej miano użyć pocisków z wyrzutni BM-30 Smiercz (czyli ostrzału dokonały siły FR z lądu) oraz pocisków przeciwokretowych Ch-35 Uran (czyli ostrzału dokonała rosyjska Flota czarnomorska);
  https://strana.today/news/388016-ukrainskie-voennye-soobshchili-ob-obstrele-nikolaeva-i-ochakova-armiej-rossii.html
  https://strana.today/news/388015-mer-nikolaeva-rasskazal-o-posledstvijakh-raketnoho-udara-po-horodu.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.