Wojna już nie domowa na Ukrainie 30.04.2022r.- 2503 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 72).


„Niemy krzyk”– dzień 708.

„Władze Kijowa w rusofobicznej histerii dążą do zniszczenia przyjaźni między narodem rosyjskim i ukraińskim”– powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Według niej rusofobiczna histeria stała się znanym znakiem czasu. Władze Kijowa, dążąc do „zniszczenia przyjaźni między narodami rosyjskim i ukraińskim”, próbują pozbawić Ukraińców pamięci o Lwie Tołstoju, Fiodorze Dostojewskim, Aleksandrze Puszkinie, bohaterskich czynach dowódców i żołnierzy Armii Czerwonej.

Ze swej strony, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla stacji telewizyjnej Al Arabija zapowiedział, że „rosyjska wojskowa operacja specjalna na Ukrainie zostanie zakończona, gdy tylko zostaną osiągnięte wszystkie wyznaczone cele”.

„Zostanie ukończone, gdy tylko cele, które już wam opisałem, zostaną wdrożone i osiągnięte”– powiedział Ławrow.Szef rosyjskiej dyplomacji przypomniał, że głównym celem jest ochrona Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej, które od ośmiu lat są atakowane przez reżim kijowski.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow także wyraził przekonanie, że Rosjanie i Ukraińcy będą żyli w pokoju i dobrym sąsiedztwie.

Odpowiadając na pytanie w wywiadzie dla telewizji Al Arabija, podkreślił, że „nie ma najmniejszej wątpliwości, że oba narody będą żyły w pokoju i dobrosąsiedzkich stosunkach”.

Ławrow dodał, że „Rosja nie wierzy, że jest w stanie wojny z NATO, to zwiększyłoby ryzyko wojny nuklearnej„.

„Nie wierzymy, że jesteśmy w stanie wojny z NATO. Byłby to kolejny krok w kierunku zwiększenia ryzyka tego, o czym właśnie rozmawialiśmy (rozpoczęcie wojny nuklearnej- dopisek mój)”– powiedział w wywiadzie dla Al Arabija szef rosyjskiej dyplomacji.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja nie ma wątpliwości, że należy zbadać działalność amerykańskich laboratoriów biologicznych na Ukrainie.

„Mamy powody, by sądzić, że broń biologiczna i chemiczna to coś, na czym powinniśmy zdecydowanie częściej skupiać się podczas dialogu ze Stanami Zjednoczonymi”– podkreślił minister w rozmowie z kanałem telewizyjnym Al Arabija.

Siergiej Ławrow w wywiadzie skomentował oskarżenia wobec Federacji Rosyjskiej o naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych z powodu operacji na Ukrainie żartem o Rosjaninie w estońskim Zoo:

„Jest też żart o estońskim Zoo. Estońskie Zoo ma basen, w którym żyją krokodyle. Matka z małym dzieckiem obserwowała krokodyla. Obok niego stał facet i pił piwo. Nagle jakoś dziecko wpadło prosto do sadzawki do krokodyli. Facet wskoczył do basenu, uratował dziecko i oddał je matce. Podziękowała mu, mówiąc, że jest odważnym Estończykiem. Na co odpowiedział, że ‚niestety’ nie jest Estończykiem, tylko Rosjaninem. Następnego ranka w estońskich gazetach pojawiły się nagłówki: ‚Pijany Rosjanin pozbawił krokodyla obiadu'”.

Jednocześnie minister zastanawiał się, czy ci, którzy obwiniają Rosję, uważają, że Stany Zjednoczone słusznie udały się do Iraku, Syrii i zaczęły bombardować Libię.

„Kiedy USA mówią, że istnieje zagrożenie dziesięć tysięcy kilometrów od ich granic, niektórzy narzekali, niektórzy wyrazili zaniepokojenie. Ale nie było takiej histerii jak ta, którą widzimy dzisiaj”– dodał Ławrow.  

W czwartek szef sekcji prawnej stałej misji Rosji przy ONZ Siergiej Leonidczenko zapewnił, że denazyfikacja Ukrainy zostanie zakończona, a sprawcy tortur i zabójstw Ukraińców nielojalnych wobec kijowskiego reżimu zostaną ukarani. 

W środę prezydent Władimir Putin powiedział, że operacja specjalna  zapobiegła  realnemu niebezpieczeństwu nadciągającemu nad Rosją, wszystkie zadania wojskowej operacji specjalnej w Donbasie i na Ukrainie zostaną bezwarunkowo wykonane, aby zapewnić mieszkańcom Donieckiej i Ługańskiej republice ludowej, rosyjskiemu Krymowi i całej Rosji bezpieczeństwo, pokój i dobrobyt.

Przypomnijmy, 24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin  ogłosił, że postanowił przeprowadzić specjalną operację wojskową w celu ochrony ludzi przed zastraszaniem i ludobójstwem przez reżim kijowski, demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy, postawienia przed sądem tych, którzy popełnili liczne krwawe zbrodnie przeciwko cywilom, w tym obywatelom Rosji.

*

Poranna (29.04.22r. 10:00) odprawa przedstawiciela MO FR:

▪️ Siły Powietrzno-Kosmiczne zniszczyły budynki przedsiębiorstwa rakietowo-kosmicznego Artem w Kijowie, a w rejonie Nikołajewa zniszczono wyrzutnię z załogą bojową Toczki-U, z której wczoraj zaatakowano Chersoń.

▪️ Pociski morskie „Kaliber” zniszczyły 3 trakcyjne podstacje elektryczne w rejonach węzłów kolejowych Fastow, Krasnosiełka i Połonnoje.

▪️ 10 obiektów wojskowych Ukrainy zostało trafionych przez pociski wystrzeliwane z powietrza, w tym 9 obszarów koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego oraz skład amunicji w pobliżu Iljiczewki.

▪️ Rosyjskie lotnictwo uderzyło w nocy 112 obiektów wojskowych Ukrainy, oddziały rakietowe uderzyły w 13 obiektów wojskowych, 6 obszarów koncentracji siły roboczej i sprzętu, zniszczono 3 baterie artylerii i dywizję MLRS, zrealizowano 975 misji ogniowych.

▪️ Zlikwidowano ponad 280 nacjonalistów oraz 38 pojazdów opancerzonych i pojazdów zostało zniszczonych w wyniku strajków.

▪️ W rejonie Kamianki zestrzelono rakietę z ukraińskiej wyrzutni rakiet Smercz.

Wieczorna (29.04.22r. 19:00) odprawa MO FR, skrót najważniejszych informacji:

▪️ pociski precyzyjne trafiły w 38 obiektów wojskowych Ukrainy, w tym 11 obszarów koncentracji sił i sprzętu, skład paliw, stację radiolokacyjną w rejonie Pieczyngów,

▪️ lotnictwo uderzyło w 22 obiekty wojskowe Ukrainy, w tym cztery składy broni rakietowej i artyleryjskiej oraz paliwa w Siewierodoniecku, Czerwononnym i Biełogorze,

▪️ oddziały rakietowe uderzyły w instalację Buk-M1 oraz w śmigłowiec Mi-24 w rejonie Czugujewa,

▪️ artyleria uderzyła w 64 obszary koncentracji sił i sprzętu, ponad 200 nacjonalistów zostało zlikwidowanych.

Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony generał dywizji Igor Konaszenkow powiedział także, że rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła 6 ukraińskich dronów i 3 pociski Tochka-U w ciągu minionego dnia.

Zniszczenie ukraińskich dronów miało miejsce nad osadami: Zawody, Siemionówka, Rubiżne, Czerwony Oskol, Suchaja Kamienka i Lubimowka.

„Precyzyjne pociski wystrzeliwane z powietrza uderzyły w 38 ukraińskich obiektów wojskowych w ciągu dnia. Wśród nich jest 20 umocnień plutonów, 11 obszarów koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego, skład paliw w pobliżu wsi Wołnoje Pole, stacja radarowa w rejonie Pieczyngów”– powiedział Konaszenkow.

Siergiej Mironow, przewodniczący partii „Sprawiedliwa Rosja– Za Prawdę”, skomentował ostatnie wypowiedzi brytyjskich urzędników na temat specjalnej operacji wojskowej Federacji Rosyjskiej na Ukrainie.

„Ktoś powie Lisie, że jeden pocisk ‚Sarmat’ wystarczy, by zniszczyć wyspę Brytanię. Może po prostu nie wie. Moskwa już ostrzegała przed możliwymi atakami na ośrodki decyzyjne. I widzimy, że decyzje nie są podejmowane w Kijowie, gdzie siedzą tylko żałosne marionetki, ale decyzje są podejmowane w Londynie, Waszyngtonie i Bonn, gdzie są gotowi dostarczyć Banderze ciężką broń. Wydaje się, że jakoś nie zdają sobie sprawy, że w warunkach wojny z Federacją Rosyjską zostaną zaatakowani. Błyskawicznie i bez ostrzeżenia, tak jak powiedział prezydent. Myślałeś, że można nas zniszczyć nieswoimi rękoma i patrzeć z boku z bezpiecznej odległości? To nie zadziała, panowie, będziecie musieli zapłacić za wszystko w całości!”– podkreślił rosyjski parlamentarzysta.

W ciągu ostatniego tygodnia zginęło 23 żołnierzy Donieckiej Republiki Ludowej, ponad 100 zostało rannych, poinformowała Milicja Ludowa DRL.

„Z przykrością informujemy, w ciągu ostatniego tygodnia w walce o niepodległość 23 obrońców DRL zginęło na służbie wojskowej, a 119 zostało rannych. Składamy nasze szczere kondolencje rodzinom i przyjaciołom ofiar”– powiedział przedstawiciel Wydziału ML DRL Eduar Basurin.

Milicja ludowa Donieckiej Republiki Ludowej poinformowała także, że ​​w piątek siły DRL zlikwidowały 26 ukraińskich nacjonalistów.

„Od początku dnia dzisiejszego nasi żołnierze zniszczyli 26 ukraińskich nacjonalistów, * punktów ostrzału, 1 bojowy wóz piechoty i 1 transporter opancerzony. Zdobyto dwie 122-mm haubice D-30 i dwie ciężarówki”– poinformował WML DRL.

SMM OBWE zajmował się szpiegostwem pod nadzorem wyższego kierownictwa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na Ukrainie. 

Ogłoszono wczoraj w Komendzie Głównej Obrony Terytorialnej DRL.

Wcześniej, 15 kwietnia, pojawiły się informacje o zatrzymaniu kilku pracowników OBWE. Są podejrzani o szpiegostwo. Według śledztwa przekazali Ukrainie dane o rozmieszczeniu wojsk i lokalizacji instytucji państwowych DRL. Prokuratura Generalna DRL wszczęła sprawę karną. Wśród zatrzymanych był, według doniesień mediów, asystent ds. bezpieczeństwa Wadim Golda.

 „Ten obywatel, działając świadomie, na polecenie oficera bezpieczeństwa OBWE Amana Achmedzjanowa i wywiadu zagranicznego, zbierał i przekazywał informacje o lokalizacji personelu wojskowego ML i obiektów przemysłowych DRL, w tym państwowych i obronnych”– poinformowała Komenda Główna OT DRL.

Jak wcześniej wyjaśniono w służbie prasowej Prokuratury Generalnej DRL, że „obserwatorzy” rejestrowali na kamerze położenie oddziałów Milicji Ludowej DRL, a także lokalizację baz przemysłowych, organów i instytucji państwowych. Gromadzili i rejestrowali informacje, które otrzymywali w mediach elektronicznych, po czym przekazywali je przedstawicielom zagranicznych agencji wywiadowczych, w tym Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy i SBU.

Natomiast w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 24 fakty ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka przeciwnik użył: wieloprowadnicowe systemy rakietowe MLRS Grad, artylerii 122 mm i moździerzy 120 mm oraz granatników SPG-9.
Na odcinku Gorłowskim: moździerzy 120 mm i granatników SPG-9.

W sumie, w ciągu minionego dnia USZ wystrzeliły na terytorium DRL 238 pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazły się tereny 7 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice Piotrowska i Kirowska oraz osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja), Gorłówka (osiedla mieszkaniowe przy kopalń im. Gagarina i Izotowa), Żeleznaja Bałka, Szirokaja Bałka, Jasinovataya, Łozowoje i Dokuczajewsk.

Według oficjalnych danych przekazanych przez przedstawicielstwo DRL w WCKiK, na terytorium w granicach przed rozpoczęciem działań operacji specjalnej, w ciągu ostatniego dnia napłynęły informacje o śmierci 2 osób i rannych 6 cywilach, w tym dziecka, w Donieckiej dzielnicy Piotrowskiej.

Uszkodzonych zostało 16 budynków mieszkalnych w dzielnicy Kujbyszewskiej, Kirowskiej i Piotrowskiej w Doniecku, a także 7 obiektów infrastruktury cywilnej.

ŁRL: podsumowanie operacyjne na dzień 29-30 kwietnia.

Ukraińskie Siły Zbrojne ostrzelały terytorium w strefie odpowiedzialności ŁRL 3 razy w ciągu ostatniego dnia. 

„Ze strony formacji zbrojnych Ukrainy zanotowano trzy ataki na osady Pierwomajsk i Zołotoje-5 z użyciem dział artyleryjskich kalibru 152 mm i 122 mm, moździerzy kalibru 120 mm. W wyniku ostrzału trzy osoby zostały ranne”– poinformowało przedstawicielstwo ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni . 

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 29 квітня 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
*

*


https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

109 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 30.04.2022r.- 2503 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 72).

Możliwość komentowania jest wyłączona.