Wojna już nie domowa na Ukrainie 02.05.2022r.- 2505 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 74).


„Niemy krzyk”– dzień 710.

Oficjalny przedstawiciel rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zwróciła wczoraj uwagę na sytuację wokół Azowstalu

Stwierdziła, że po dwóch tygodniach stało się jasne, że nacjonaliści przetrzymują ludność cywilną w strefie przemysłowej.

Zacharowa przypomniał, że rosyjskie Ministerstwo Obrony od dwóch tygodni nieustannie ogłaszało korytarze humanitarne, gwarantujące życie i pomoc tym, którzy wyjechali.

„Zaangażowała się ONZ, zaangażował się Czerwony Krzyż. Teraz dla całego świata jest oczywiste, że to zbrojne ukraińskie formacje narodowe nie wypuściły tam ludzi. Zachód i Kijów nie mogą uciec”– napisała Zacharowa na kanale Telegram.

https://t.me/MariaVladimirovnaZakharova

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow udzielił wywiadu włoskiej telewizji Mediaset, w którym przypomniał, że kilka miesięcy temu kraje zachodnie uznały jeszcze ukraiński pułk Azow za strukturę neonazistowską.

„Jeśli chodzi o Azow, publikowane są obecnie materiały, które potwierdzają, że Amerykanie, a zwłaszcza Kanadyjczycy, odegrali wiodącą rolę w szkoleniu skrajnie radykalnych, otwarcie neonazistowskich jednostek na Ukrainie. Przez te wszystkie lata celem było dołączenie neonazistów do regularnych Ukraińskich Sił Zbrojnych. Tak więc w każdym oddziale (batalionie, pułku) wiodącą rolę odgrywali ludzie z Azowa. Czytam takie materiały w prasie zachodniej”– powiedział minister spraw zagranicznych FR.

„Fakt, że Azow jest jawnie neonazistowskim stowarzyszeniem, został uznany na Zachodzie bez wahania aż do sytuacji na początku 2022 roku, kiedy zaczęli, jak na zawołanie, zmieniać swoje stanowisko. Niedawno Japonia nawet przeprosiła Azow za umieszczenie go na liście organizacji terrorystycznych kilka lat temu z powodu jego neonazistowskich tendencji”– powiedział Ławrow.

Szef rosyjskiego MSZ wyraził również opinię, że sytuację wokół Mariupola hutniczego „Azowstal” tłumaczy się tym, kto dokładnie znajduje się na terenie zakładu oprócz ukraińskiego personelu wojskowego i jednostek nacjonalistycznych.

„Sytuacja z konfrontacją w fabryce Azowstal w Mariupolu i uparte, wręcz histeryczne pragnienie W.A. Zełenskiego, jego ekipy i jego zachodnich patronów, aby doprowadzić do wycofania wszystkich tych ludzi i wysłania ich na terytorium Ukrainy, tłumaczy się tym, że jest tam wiele postaci, które potwierdzą obecność zarówno najemników, jak i aktywnych oficerów Zachodnie armie po stronie ukraińskich radykałów”– powiedział Ławrow.

Wczoraj z terenu zakładów Azowstalu w Mariupolu uratowano 80 cywilów, których przetrzymywali ukraińscy nacjonaliści. Jak poinformował Ministerstwo Obrony, uwolnienie nastąpiło z inicjatywy prezydenta Rosji Władimira Putina. Wojsko Federacji Rosyjskiej i DRL otworzyło korytarz humanitarny i zapewniło wdrożenie reżimu zawieszenia broni. Wszyscy uwolnieni cywile zostali ewakuowani do DRL, zapewniono im zakwaterowanie, wyżywienie i pomoc medyczną.

*

Poranny (01.05.22r. 10:00) raport przedstawicielstwa MO FR.

W ciągu dnia rosyjskie oddziały artyleryjskie i rakietowe uderzyły w ponad 700 obszarów koncentracji siły roboczej i sprzętu wojsk ukraińskich, a wiele obiektów wojskowych zostało zniszczonych. 

„W ciągu dnia siły rakietowe i artyleria uderzyły w 786 rejonów koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego Ukraińskich Sił Zbrojnych, 24 stanowiska dowodzenia i trzy składy broni rakietowej i artyleryjskiej oraz amunicji w rejonie Gruszewacza. Zlikwidowano do 200 osób personelu wojskowego, baterię wielu systemów rakiet startowych i do 20 jednostek sprzętu wojskowego”– powiedział na odprawie generał dywizji Igor Konaszenkow, rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

Poza tym, jak poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony; „rosyjskie lotnictwo zniszczyło dwa ukraińskie kompleksy S-300 w rejonie Artomowska i Zaporoża”.

Uderzyło także w dwa magazyny amunicji i paliwa na terenach osad Priwolnoje i Szewczenko w obwodzie zaporoskim.

Pociski Oniks w pobliżu Odessy na lotnisku wojskowym zniszczyły hangar z bronią i amunicją otrzymaną ze Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich, poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

„Wysoce precyzyjne rakiety Oniks w pobliżu Odessy na lotnisku wojskowym zniszczyły hangar z bronią i amunicją otrzymaną ze Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich, a także zniszczyły pas startowy”– poinformował przedstawiciel MO podczas wczorajszej odprawa.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało także, że w wyniku ustanowienia reżimu milczenia i otwarcia korytarza humanitarnego dwie grupy ludności cywilnej 30 kwietnia opuściły budynki mieszkalne przylegające do terenu hut Azowstal.

„Po południu wyszło 25 mieszkańców. Wraz z nadejściem ciemnej pory dnia, korzystając z trybu ciszy, odeszła druga grupa 21 osób, które zabrano do wioski Bezimennoje”– poinformował departament obrony FR.

Odnotowano, że wszyscy cywile otrzymali zakwaterowanie, wyżywienie i niezbędną pomoc medyczną.

Następnie Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało po południu, że 30 kwietnia dwie grupy ludności cywilnej, w sumie 46 osób, opuściły budynki mieszkalne położone w pobliżu Azowstalu. Pierwsza grupa wyszła w ciągu dnia, druga- po zmroku.

Wszystkim cywilom zapewniono zakwaterowanie, wyżywienie i niezbędną pomoc medyczną.

Gwardia Narodowa poinformowała, że ​​w ciągu tygodnia w południowych regionach Ukrainy zatrzymano 94 osoby w związku z ich zaangażowaniem w działalność SBU, Ukraińskich Sił Zbrojnych i organizacji nacjonalistycznych.

Ponadto Gwardia Narodowa odkryła 12 skrytek z bronią i amunicją. Skonfiskowano cztery jednostki sprzętu wojskowego i specjalnego, 236 sztuk broni palnej, 13 granatników, 92 granaty ręczne, 57 pocisków i min, ponad 200 tys. amunicji, a także trzy improwizowane urządzenia wybuchowe i ponad 10 kg materiałów wybuchowych.

Wczoraj wieczorem rosyjskie Ministerstwo Obrony zapowiedziało ewakuację 80 cywilów z zakładu Azowstal w Mariupolu, przetrzymywanych tam przez ukraińskich nacjonalistów.

„Dzięki inicjatywie prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z terenu zakładu Azowstal w Mariupolu uratowano 80 cywilów, w tym kobiety i dzieci, przetrzymywanych przez ukraińskich nacjonalistów”– poinformowało ministerstwo.

Wśród tych, którzy opuścili fabrykę są kobiety i dzieci. Osoby chcące wyjechać na tereny kontrolowane przez Kijów zostały przekazane przedstawicielom ONZ i MKCK.

Ewakuowani z Azowstalu cywile Mariupola powiedzieli, że nacjonaliści nie pozwolili im odejść w bezpieczne miejsce.

„Próbowaliśmy wyjechać dwa lub trzy razy, nawet autobusami, wciąż nie było ciężkich ataków, ale oni nas wrócili i nie przepuścili”– powiedział więziony przez Azow mieszkaniec miasta.

Milicja Ludowa DRL donosi, że od początku wczorajszego dnia republiki wojskowe zabiły 21 ukraińskich nacjonalistów.

Wraz z tym zniszczono 2 wrogie wozy bojowe piechoty, zdobyto też 1 czołg i 1 transporter opancerzony.

W ciągu dnia w walce z nacjonalistami zginęło także 4 żołnierzy DRL, kolejnych 12 zostało rannych.

Poza tym, ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK poinformowało o 19 faktach ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: wieloprowadnicowe systemy rakietowe MLRS „Grad”, artylerii 122 mm i moździerzy 120 mm.
Na odcinku Gorłowskim: artylerii 122 mm, moździerzy 120 mm oraz granatników przeciwpancernych RPG-7/SPG-9 i granatników automatycznych AGS-17, a także działka przeciwlotniczego.

W wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 168 pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazły się tereny 7 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice Piotrowski, Kirowska i Kujbyszewska), Gorłówka (osiedla mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina i im. Kalinina, Głubokaja Bałka, osada Komarowa), Troickoje, Ozerjanowka, Jelenowka, Jasinowata i Jenakiewo.

Według oficjalnych danych przedstawicielstwa DRL w WCKiK , na terytorium w granicach przed rozpoczęciem operacji specjalnej, w ciągu ostatniego dnia otrzymano informację o zabiciu 3 cywilów, z których 2 zmarło od poważnych obrażeń odniesionych 28 kwietnia 2022 r. tj. 5-letnia dziewczynka urodzona w 2017 roku oraz 74-letnia kobieta urodzona w 1948 roku.
2 cywilów zostało rannych: w dzielnicy Kiorwskiej w Doniecku i w Gorłówce.

Uszkodzonych zostało 79 domów w dzielnicy Kirowskiej w Doniecku, Jelenowce, Jasinowatej, Gorłówkce (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina i im. Kalinina w dzielnicy Kalinińskiej), Jenakiewo, a także 11 obiektów infrastruktury cywilnej .

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 02 mая 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*


https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

151 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 02.05.2022r.- 2505 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 74).

 1. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1554023
  Nagranie z nalotu Su-24M na zakamuflowane ufortyfikowane pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy. Załoga zbombardowała długoterminowe struktury ufortyfikowanego obszaru z bardzo małej wysokości. Do niszczenia ufortyfikowanych obiektów wykorzystywano bomby odłamkowo-wybuchowe, co pozwalało na osiągnięcie największej skuteczności.
  Po trafieniu w cel załoga wykonała manewr przeciwrakietowy z odpaleniem pułapek cieplnych.
  video

  Polubione przez 4 ludzi

 2. https://t.me/boris_rozhin/46575
  „Ostatnie wypowiedzi gangu Zełenskiego o wojnie do końca, który po prostu transmituje amerykańskie narracje, doskonale pokazują, że negocjacje z Ukrainą mają wartość gdzieś w okolicach zera. Dla tych, którzy nie zrozumieli tego po Mińsku-2, wszystko zostało wyraźnie pokazane na przykładzie Homela i Stambułu.
  Jak już wielokrotnie mówiono – Ukraina jest narzędziem w rękach Stanów Zjednoczonych, z którego zamierzają skorzystać. Narzędzie nie ma podmiotowości i woli, by mogło decydować o własnym przeznaczeniu.”
  Сolonelcassad

  Polubione przez 3 ludzi

  • Część osób wierzyła, że kraję europejskie posiadają jednaj choćby częściową autonomię od amerykańskiej euroatlantydy w kwestii polityki zagranicznej. Niestety jej naciski okazały się silniejsze, od interesów.

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.