Wojna już nie domowa na Ukrainie 04.05.2022r.- 2507 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 76).


„Niemy krzyk”– dzień 712.

 „Wcześniej dokonano nieautoryzowanej próby wycofania się z Azowstalu. A jeśli kanadyjski generał naprawdę był w zakładzie, mógł odejść dopiero w tym momencie”– powiedział gazecie Wzgliad Aleksander Chodakowski, dowódca batalionu Wostok

Przypomnę, że we wczorajszej relacji z operacji specjalnej wojsk rosyjskich na Ukrainie, napisałem o aresztowaniu kanadyjskiego generała Trevora Kadiera w Mariupolu podczas próby ucieczki z Azowstalu.

„Ostatnio miała miejsce tylko jedna nieautoryzowana próba opuszczenia grupy 25 osób. Gdyby próbowali wycofać generała w ramach uzgodnionej ewakuacji, zostałby wysłany do filtrowania. A wtedy jego tożsamość zostałaby szybko ustalona. Nie mogli zrobić takiego kroku”– powiedział Aleksander Chodakowski, szef batalionu Wostok ML DRL.

Rozmówca zauważył również, że ewakuacja jest już w pełni zakończona. 

„Nie możemy powiedzieć, czy zostali tam cywile. Ale dano wystarczająco dużo czasu, aby każdy, kto mógł, opuścić terytorium Azowstalu. Nie ponosimy więc już odpowiedzialności za dalszy rozwój sytuacji”– podkreślił Chodakowski.

„We wtorek ponownie wznowiliśmy przebieg działań wojennych. Jednak w związku z trzydniowym rozejmem wróg miał czas na odpoczynek i regenerację sił, więc mamy już pierwsze straty po naszej stronie. Ale nadal jesteśmy zdeterminowani, aby ich ciągle mielić”– powiedział szef batalionu Wostok ML DRL.

„W ciągu tych trzech dni obserwowaliśmy i rejestrowaliśmy ciągłe ruchy wroga. Wlekli rannych w małych ośmioosobowych grupach. Oczywiście gdzieś mają wyposażony punkt opieki medycznej”– sprecyzował Chodakowski.

Rozmówca zauważył, że główna trudność polega na specyfice miejsca działań wojennych. 

„Jeśli do tej pory sprzątaliśmy strefę przemysłową, teraz czeka nas ‚podziemne miasto’. Większość terytorium przebijają podziemne systemy chłodzenia- kanały poboru wody z Morza Azowskiego do chłodzenia wielkich pieców o średnicy do dwóch metrów. Wróg może ich użyć jako środka komunikacji lub schronienia. Także do kanalizacji”– wyjaśnił Chodakowski.

„Innym problemem jest to, że znajdujące się tam budynki są bardzo odporne, w tym na ataki naszego lotnictwa. Jak pokazuje praktyka, nawet bomby odłamkowo-burzące nie powodują poważnych uszkodzeń komunikacji znajdującej się poniżej poziomu gruntu. Teraz musimy opracować nową strategię. I myślę, że za kilka dni dostosujemy się do tego”– podsumował Chodakowski.

W przeddzień media i blogerzy  donosili, że podczas próby ucieczki z terytorium Azowstalu w Mariupolu aresztowano kanadyjskiego generała Trevora Kadiera. Według doniesień generał kierował biolaboratorium nr. 1, w którym 18 osób pracowało ze śmiertelnymi wirusami. Kadia został przewieziony do Moskwy, gdzie stanie przed sądem,  donosi kanał 360 .

Wcześniej informowano, że w Azowstalu wśród grupy najemników znajduje się „generał”, który ma bezpośredni kontakt z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

 Przypomnijmy, że 101 osób, w tym kobiety i dzieci, zostało ewakuowanych z terenu zakładu Azowstal w Mariupolu, wywieziono je do wsi Bezimennoje w Donieckiej Republice Ludowej .

Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony 30 kwietnia 46 osób opuściło teren Azowstalu i okolicznych domów, a 1 maja z terenu zakładu uratowano kolejnych 80 cywilów. Należy zauważyć, że ci, którzy wyszli 30 kwietnia dobrowolnie zdecydowali się pozostać w DRL.

Gazeta Wzgliad poinformowała, że ​​oprócz nacjonalistów w zakładzie Azowstalu w Mariupolu mogą znajdować się wysocy rangą przedstawiciele dowództwa państw NATO.

Przypomnijmy, że prezydent Rosji Władimir Putin nakazał nie szturmować tej ostatniej twierdzy ukraińskich nacjonalistów w Mariupolu, ale polecił zablokować ją tak, aby „mucha nie latała”.

*Poranna (03.05.22r.- 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

▪️Rakiety Onyx o wysokiej precyzji w rejonie Odessy uderzyły w centrum logistyczne na lotnisku wojskowym, przez które dostarczano broń zagraniczną. Zniszczone hangary z „Bayraktarem TB2” oraz bronią rakietową i amunicją otrzymaną ze Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich.

▪️Precyzyjne pociski wystrzeliwane z powietrza uderzyły w sześć ukraińskich obiektów wojskowych. Wśród nich: chronione stanowisko dowodzenia, skład amunicji, a także cztery obszary koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego.


▪️Uderzono w 69 umocnień, obszarów koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego Ukraińskich Sił Zbrojnych.

▪ Trafiono 54 stanowiska artyleryjskie Ukrainy, 38rejonów umocnień oraz 195 obszarów koncentracji siły roboczej. Zniszczono do 230 nacjonalistów.

▪️Ukraińska Toczka-U została zestrzelona w powietrzu w pobliżu Dymitrówki, a dwie rakiety systemu Smercz zostały zestrzelone w rejonie Izjum.

Najważniejsze informacje z wieczornej (03.05.22r.- 18:00) odprawy Ministerstwa Obrony Rosji:

▪️Rakiety precyzyjne Rosyjskich Sił Powietrznych i Kosmicznych w ciągu dnia zniszczyły trzy ukraińskie radary do oświetlania i naprowadzania systemu obrony przeciwlotniczej S-300, taktycznego systemu rakietowego Toczka-U, systemu obrony przeciwlotniczej OSA-AKM i trzech instalacji MLRS BM-21 Grad na terenach osiedli Nikołajewka, Wołczejarowka i Lisiczańsk.

▪️Na terenie osiedli Krasny Liman, Kramatorsk i Kamiszewacha zniszczono cztery radary do wykrywania celów powietrznych, sześć składów amunicji oraz broni rakietowej i artyleryjskiej, a także radar przeciwbateryjny produkcji amerykańskiej. 

▪️Lotnictwo Rosyjskich Sił Powietrznych i Kosmicznych uderzyło w 39 obiektów wojskowych na Ukrainie. Wśród nich: dwa stanowiska dowodzenia i 36 obszarów koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego Ukraińskich Sił Zbrojnych.

▪️Oddziały artyleryjskie trafiły na 11 stanowisk dowodzenia, 54 stanowiska ogniowe ukraińskich jednostek artylerii, dwa składy paliw i smarów, a także 342 punkty umocnień, obszary koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego Ukraińskich Sił Zbrojnych. Zlikwidowano do 190 nacjonalistów i 31 jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego Ukraińskich Sił Zbrojnych.


Funkcjonariusze rosyjskich organów ścigania poinformowali o odkryciu we wsi Zelenowka w obwodzie chersońskim sali tortur zaaranżowanej przez ukraińskich nacjonalistów lub wojsko.

Również w tej sali tortur znaleziono zaminowane ciało torturowanego żołnierza rosyjskich sił zbrojnych.

„Zaminowane ciało, przypuszczalnie rosyjskiego żołnierza, znaleziono w piwnicy przydrożnej kawiarni Stary Dąb przy autostradzie M-14 w Zelenowce. Na zwłokach znaleziono szczątki munduru wojskowego Sił Zbrojnych Rosji. Ciało mężczyzny bez nóg, ze śladami tortur i rozciętą krtanią”– poinformował funkcjonariusz rosyjskich organów ścigania.

Wyjaśnił, że w sali tortur znaleziono również porozrzucane strzykawki, prawdopodobnie zawierające narkotyki, oraz dużą ilość plastikowych zamknięć transportowych dla amerykańskich systemów przeciwpancernych Javelin.

Obecnie w Rosji przebywa ponad 2000 ukraińskich jeńców wojennych, którzy dobrowolnie złożyli broń. 

Poinformował o tym w rozmowie z RT szef Komitetu Śledczego Rosji Aleksandr Bastrykin.

Według szefa departamentu, wśród jeńców wojennych jest pięciu dowódców brygad Ukraińskich Sił Zbrojnych, którzy uczestniczyli w pacyfikacji ludności Donbasu.

„Śledczy z nimi pracują, dowiadują się wielu szczegółów o okolicznościach zbrodni ukraińskiego reżimu. Świadectwa te dotyczą m.in. pracy z zagranicznymi instruktorami, a także udziału obywateli innych krajów jako najemników”– powiedział Bastrykin.

Na podstawie otrzymanych danych Komitet Śledczy wszczął sprawy karne przeciwko 75 najemnikom, którzy biorą udział w działaniach wojennych po stronie Ukrainy.

Według śledczych pochodzili z Wielkiej Brytanii, USA, Norwegii, Kanady, Gruzji, Polski a także i z innych krajów.

„Na przykład obywatel Gruzji Mamułaszwili utworzył na terytorium Ukrainy zbrojną formację ‚Gruziński Legion Narodowy’, wystąpił jako jej przywódca i zaangażował w swoje działania jako najemników co najmniej 24 obywateli Gruzji. Niektórzy z nich również poddali się i byli przesłuchiwani przez śledczych”– powiedział szef Komitetu Śledczego.

Żołnierze DRL, przy wsparciu ogniowym sił zbrojnych Rosji, zlikwidowali podczas wyzwalania republik 54 ukraińskich okupantów. 

Takie dane za ostatnie 24 godziny podał dziś zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

„W ciągu ostatnich 24 godzin nasi żołnierze zlikwidowali 54 ukraińskich nacjonalistów, dwie wyrzutnie rakiet 122 mm BM-21 Grad, dwa bojowe wozy piechoty i jeden transporter opancerzony”– powiedział Basurin.

Dodał, że wojskowe trofea republikanów zostały uzupełnione zdobytym na wrogu transporterem opancerzonym i dwiema ciężarówkami.

Poza tym, „ukraińscy nacjonaliści torturowali i rozstrzelali sześciu cywilów na terenie dawnej fabryki materiałów ogniotrwałych w miejscowości Czasow Jarze, na północ od Gorłówki. Teraz miasto jest okupowane przez Kijów, ale miejscowi mieszkańcy już zgłaszają zbrodnie bojowników”– poinformował wczoraj Eduard Basurin, zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL.

„Według informacji otrzymanych od mieszkańców miasta Czasow Jara, dowiedzieliśmy się o torturach i egzekucji przez ukraińskich nacjonalistów na terenie byłej fabryki materiałów ogniotrwałych sześciu cywilów zatrzymanych przez bojowników”– powiedział Basurin.

Wezwał naocznych świadków spośród oczekujących na uwolnienie mieszkańców miejscowości republiki, aby potajemnie utrwalili fakty zbrodni ukraińskich bojowników. Odpowiednie zdjęcia i filmy można anonimowo wysłać do bota telegramu zwrotnego NM @nmdnr_bot. Materiały te posłużą jako baza dowodowa do ukarania bojowników Kijowa.

Ukraińskie formacje zbrojne nadal wszędzie osłaniają się ludnością cywilną jako „ludzką tarczą”, uniemożliwiając ewakuację osób, które faktycznie stały się zakładnikami okupantów. Podczas wycofywania się ukraińskie formacje zbrojne często ostrzeliwują obszary mieszkalne opuszczonych osad.

W ciągu ostatniego dnia saperzy Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych DRL zbadali ponad pięć hektarów terytorium wyzwolonych ziem, znajdując tam 625 obiektów wybuchowych. 

Informuje o tym codzienny raport z działalności Międzyresortowego Dowództwa Operacyjnego, opublikowany dziś przez służbę prasową wydziału ratownictwa.

W ciągu dnia w Mariupolu rozdano mieszkańcom ponad 10 tys. żywności, apteczki dziecięce i higieniczne, dostarczono 62 tony wody pitnej i 2 tony chleba.

Ministerstwo Węgla i Energii DRL w Mariupolu, Wołnowacha, Wołodarskim i Manguszu organizowało sprzedaż paliwa na stacjach benzynowych. Gaz płynny został dostarczony do wsi Starczenkowo- 24 butle, do Sartany- 40. Prace remontowe i dostawy gazu dla abonentów w Wołnowacha trwają zgodnie z wnioskiem. W Talakowce prowadzone są prace naprawcze i remontowe w sieci gazowej. 

Sprzedaż żywności organizowana jest w 32 osiedlach. W pięciu osadach Ministerstwo Przemysłu i Handlu DRL zorganizowało handel objazdowy.

Utworzono międzyresortowy sztab operacyjny w celu koordynowania priorytetowych środków podtrzymywania życia na wyzwolonych obszarach. Nadzór nad nią sprawuje Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych republiki, a na czele centrali stoi naczelnik wydziału Aleksiej Kostrubitski.

*** Więcej informacji w
kanale Telegram  DAN .

Szef Czeczeńskiej Republiki poinformował, że bojownicy jednostki specjalnej Achmat wraz z 2 korpusem ML ŁRL przeprowadzili dzień wcześniej zakrojoną na szeroką skalę ofensywę w rejonie Siewierodoniecka. Według Ramzana Kadyrowa informację tę przekazał asystent szefa Czeczeńskiej Republiki Apta Alaudinow, odpowiedzialny za wyzwolenie terytorium Ługańskiej Republiki Ludowej z rąk siepaczy kijowskiego reżimu.

Raport mówi, że ofensywa została przeprowadzona na terenie osady Wojewodowka, która znajduje się między Rubiżnym a Siewierodonieckiem.

Podobno nieprzyjaciel został wycofany ze swoich pozycji, ponosząc straty w ilości ponad stu osób. Również jednostki reżimu kijowskiego straciły siedem sztuk sprzętu wojskowego, w tym MLRS.

Według Ramzana Kadyrowa zabrano dużą liczbę zdobytej  broni .

Jednocześnie dodaje się, że jednostki ukraińskie, które zaczęły wycofywać się ze swoich pozycji, były atakowane przez artylerię innych jednostek Ukraińskich Sił Zbrojnych. Najwyraźniej myśleli, że ruch był realizowany przez oddziały ŁRL.

Kadyrow ocenił, że: „dzięki takim działaniom wróg zapewnił nieocenioną pomoc wojskom rosyjskim”.

Na terenie aglomeracji Lisiczańsko-Siewierodonieck prowadzone są działania bojowe. Na tych terytoriach skoncentrowanych jest kilka tysięcy uzbrojonych żołnierzy reżimu kijowskiego.

Bojownicy nacjonalistycznego batalionu Azow i ukraińskich sił zbrojnych wykorzystali reżim milczenia w Azowstalu do zajmowania stanowisk ogniowych , powiedział rzecznik  rosyjskiego Ministerstwa Obrony  Wadim Astafiew. O czym informuje RIA Novosti

W związku z tym armia rosyjska i armia Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) zaczęły niszczyć stanowiska strzeleckie.

„Zawieszenie broni ogłoszono w momencie, gdy konieczna była ewakuacja ludności cywilnej z terytorium Azowstalu. Bojówkarze z Azowa i żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy, które znajdują się na terenie zakładu skorzystali z tego reżimu”– wyjaśnił Astafiew.

Według przedstawiciela departamentu wojsko Ukrainy wyszło z piwnic i zajęło pozycje strzeleckie. Do zniszczenia stanowisk strzeleckich strona rosyjska i DRL wykorzystywały lotnictwo i artylerię.

Poza tym, za okres ostatniej doby przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 22 fakty ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka przeciwnik użył: wieloprowadnicowe systemy rakietowe MLRS Grad, artylerię 122 mm i moździerze 122 mm oraz przeciwpancerne granatniki SPG-9/RPG-7.
Na odcinku Gorłowskim: artylerii 122 mm, moździerzy 120 mm oraz automatycznych granatników AGS-17, a także broni strzeleckiej.

W sumie, w ciągu ukraińskich ostrzałów w ciągu minionej doby na terytorium DRL spadło 131 pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazły się tereny 9 miejscowości DRL:

jej stolica Donieck (dzielnice Piotrowska, Kujbyszewska i Kirowska), Gorłówka (osiedla mieszkalne przy kopalniach Komsomolec i 6\7), Jasinowata, Łozowoje, Jasnoje, Aleksandrówka, Ługańskoje, Jelenowka oraz Dokuczajewsk.

Według oficjalnych danych przedstawicielstwa DRL przy WCKiK, na terytorium republiki w granicach sprzed rozpoczęcia operacji specjalnej, w ciągu ostatniego dnia otrzymano informację o zranieniu 1 cywila w dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku.

Uszkodzonych zostało 10 budynków mieszkalnych w dzielnicach;  Kirowskiej, Piotrowskiej i Kujbyszewskiej w Doniecku oraz w Aleksandrowce, Jasnoje i Jelenowce, a także obiekty infrastruktury cywilnej .

ŁRL: podsumowanie operacyjne na dzień od 3 do 4 maja

Kijowskie siły bezpieczeństwa 7 razy w ciągu minionej doby ostrzelały terytorium w strefie odpowiedzialności ŁRL. 

„Ze strony ukraińskich formacji zbrojnych odnotowano siedem ataków na osady Pierwomajsk, Zołotoje-5 z użyciem wyrzutni rakietowych Grad (20 pocisków), dział artyleryjskich kalibru 152 mm i 122 mm (24 pociski), moździerzy kaliber 120 mm (16 granatów). W wyniku ostrzału rannych zostało dwóch cywilów, uszkodzeniu uległy także budynki mieszkalne oraz przedszkole, gimnazjum i budynki administracyjne”– poinformowało przedstawicielstwo ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni  (WCKiK).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 04 mая 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

https://www.youtube.com/shorts/h9UmJ7_mrYw

https://www.youtube.com/shorts/1tiYNgso1Fs

*


https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

119 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 04.05.2022r.- 2507 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 76).

 1. Ukrainę czeka klęska militarna i podział kraju – amerykański ekspert.

  Rosyjska operacja specjalna nieuchronnie doprowadzi do militarnej klęski reżimu kijowskiego i późniejszego podziału terytorium Ukrainy.

  Taką prognozę przedstawił znany amerykański ekspert wojskowy, były doradca sekretarza obrony USA, emerytowany pułkownik Douglas McGregor.
  Podzielił się swoją opinią w wywiadzie dla jednej z najpopularniejszych gazet w Hiszpanii, El Mundo.

  Stwierdził, że rosyjska armia poradziła sobie z niewielkimi siłami, co było zaskoczeniem dla Zachodu, po przeprowadzeniu ofensywy na szerokim odcinku frontu.

  „Siły rosyjskie zrobiły coś, czego my na Zachodzie się nie spodziewaliśmy.
  Atakowali wzdłuż długiego frontu, od 800 do 1280 km, używając batalionowych grup taktycznych liczących około 700 osób każda.
  Formacjom tym poinstruowano, aby uniknąć ubocznych szkód i strat wśród ludności cywilnej podczas identyfikacji, izolacji i niszczenia ukraińskich sił lądowych przez artylerię związaną z dronami rozpoznawczymi – cytuje eksperta PolitNavigator.

  Zaznaczył również, że cały ten proces był wspierany atakami rakietowymi rosyjskich sił powietrznych, lądowych i morskich, które zniszczyły ukraińskie dowództwo i kontrolę.

  „Takie podejście spowolniło tempo operacji, ale nie pozwoliło Ukraińcom na kontrofensywę.
  Jednocześnie siły ukraińskie zostały zmuszone do przemieszczenia się na tereny zaludnione lub wycofania się do fortyfikacji zbudowanych na południowym wschodzie Donbasu.
  Tak więc początkowy etap konfliktu zapewnił Moskwie stałą inicjatywę i skazał Kijów na nieuniknioną porażkę” – powiedział McGregor.

  Według jego prognoz w wyniku drugiego etapu operacji specjalnej ukraińskie wojska w Donbasie zostaną wykończone, a wszystkie siły operacyjne pozostające w dyspozycji Ukrainy zostaną zniszczone. Pod kontrolą Rosji, według McGregora, przejdzie cały lewy brzeg Ukrainy, a także Odessę.

  „Biorąc pod uwagę determinację Waszyngtonu, by przedłużyć konflikt na szkodę Rosji, pierwotne cele ukraińskiej neutralności, autonomii lub niepodległości DRL i ŁRL oraz uznanie Krymu za część Rosji są zastępowane nowymi celami. Prawdopodobnie wśród nich jest trwały podział Ukrainy wzdłuż linii Dniepru, w którym Odessa i wybrzeże Morza Czarnego wpadną w ręce Rosjan. Nie jest jasne, czy Moskwa utrzyma wschodnie wybrzeże Dniepru w rejonie Kijowa, ale terytorium na północ, wschód i południe od Charkowa zostanie oddzielone od Ukrainy, jaką znamy dzisiaj ”- podsumował amerykański doradca.

  Jak informował dziennik EAD, wcześniej deputowany Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Ołeksij Czepa przewidział powstanie Małej Rusi z kilku regionów Ukrainy.

  https://cont.ws/@friskoper/2278329

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Hełm Tora po bliskim spotkaniu z fragmentem rakiety Grad
  https://pbs.twimg.com/media/FR6WcGEagAIGUF2?format=jpg&name=large

  *.

  Czy nowoczesny hełm uratuje żołnierza przed trafieniem kulą?

  Kaski w naszych czasach wykonane są z nowoczesnych materiałów ceramicznych i syntetycznych. Takie hełmy potrafią nie tylko sprowokować rykoszet, ale mają też całkiem spore szanse na „zatopienie” kuli w materiale.
  Nowoczesne „syntetyki” znacznie lepiej radzą sobie z pochłanianiem energii kinetycznej niż konwencjonalne metale.
  Na pewno nie będzie przyjemnych wrażeń z takiego uderzenia w głowę. Co więcej, najprawdopodobniej żołnierz nadal będzie musiał być hospitalizowany z ciężkim urazem szyi, głowy lub wstrząsu mózgu. Ale najważniejsze jest to, że dana osoba pozostanie przy życiu i będzie można ją ponownie do zdrowia przywrócić.
  .
  https://cont.ws/@Hook/2278184

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Koinós Hermēs!
  Gdy w staroż. Grecji ktoś znalazł na ulicy woreczek z pieniędzmi, świadek tego zdarzenia wołał: koinós Hermēs! ‚udział Hermesa!’ i spodziewał się otrzymania połowy sumy; rzecz znalezioną nazywano hérmaion

  *****.
  🇷🇺🇺🇦
  Ponad 600 rakiet MLRS zostało znalezionych przez żołnierzy #Rosgvardia w lesie w regionie #Charków.

  .https://twitter.com/Cyberspec1/status/1521790730598973440

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukromedia alarmują że w zwiazku ze wzmożonym ruchem zniszczeniu ulega „strategiczna” trasa Odessa – Reni w obwodzie odeskim. Alarm wszczął jeden z samorządowców z miejscowości Tatarbunary w obwodzie odeskim, według którego „trasa jest rozjeżdżana przez ciężarówki”. Miejscowe władze tłumaczą że ma to związek z zablokowaniem ukraińskich portów, co spowodowało maksymalne obciążenie ukraińskich dróg lądowych;
  https://od.vgorode.ua/news/transport_y_ynfrastruktura/a1205258-trassa-odessa-reni-perehruzhena-furami-iz-za-vojny-ej-hrozit-razrushenie

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem amerykański FED podniósł dzisiaj stopy procentowe i to aż o pół punktu procentowego. Cytat „Amerykańska Rezerwa Federalna dokonała dziś największej podwyżki stóp procentowych od 2000 r. Ogłosiła równocześnie, że w przyszłym miesiącu zacznie zmniejszać swój ogromny bilans, wdrażając najbardziej agresywne od dziesięcioleci zaostrzenie polityki pieniężnej w celu zwalczania gwałtownie rosnącej inflacji”;
  https://www.rp.pl/banki/art36232671-fed-podnosi-stopy-procentowe-w-usa-najmocniej-od-ponad-20-lat

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Jak podaje Ukraińska gazeta o nazwie gazeta.pl, do Azovstalu wkroczyły wojska DNR.
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28410037,mariupol-rosjanie-wkroczyli-do-azowstalu-ukrainscy-obroncy.html
  Potwierdza to również :
  https://espreso.tv/shturm-azovstali-rosiyski-viyska-prorvalisya-na-teritoriyu-zavodu-arakhamiya
  Jest również informacja o utracie łączności Kijowa z terrorystami z azovstali!

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Żydobanderowiec z Izraela niejaki Askold Smochorzewski, który najprawdobniej znajduje się obecnie na terytorium ‚Azowstali”. Cytat „Izraelski najemnik w szeregach ukraińskich nacjonalistów…Dzisiejsze oświadczenie Marii Zacharowej o izraelskich najemnikach walczących ramię w ramię z ukraińskimi radykałami w Azowstali nie jest bez znaczenia. Nawet według najbardziej ostrożnych szacunków w różnych jednostkach Sił Zbrojnych Ukrainy na Ukrainie znajduje się obecnie kilkudziesięciu najemników z obywatelstwem izraelskim…Jeden z zwerbowanych Izraelczyków z „spisu Kima” [przypadkowo ujawnionego przez gubernatora obwodu mikołajowskiego spisu zagranicznych „ochotników] o nazwisku Askold Smochorzewski jest obecnie w jednostce „Swoboda” .
  ▪️Smogorzhevsky urodził się w Czerniowcach, po repatriacji mieszkał w Aszdodzie, służył w IDF.
  ▪️Pracował dla airsoftowej firmy Guns and Cookies oraz dla agencji nieruchomości ERRA Investments.
  ▪️27-letni airsoftowiec wrócił na Ukrainę 2 marca, w jednostce Svoboda otrzymał znak wywoławczy Burger. Aktywnie pozuje z flagami „Prawego Sektora” i nazywa walkę „wymarzonym zajęciem”.
  ❗️”Svoboda” udaje oddział 112. Brygady Obrony Terytorialnej.
  W rzeczywistości jest to zwykły batalion nacjonalistyczny stworzony przez ukraińskiego nacjonalistę Petra Kuzika . Powszechnie znany jest on jako członek prawicowej antysemickiej partii „Swoboda” (sojusznicy polityczni „Prawego Sektora”) i były członek batalionu nacjonalistycznego „Sicz Karpacka”;
  https://t.me/rybar/32190

  Polubione przez 3 ludzi

 8. @Evakbartlett
  Tak traktują cywilów.
  Cytuj tweeta
  @Dancohen3000
  .https://twitter.com/i/status/1520417506690805760
  AP towarzyszy bandytom z SBU Zełenskiego, gdy porywają Ukraińców, którzy wypowiadają się przeciwko reżimowi.
  Jest to oczywisty artykuł propagandowy, mający na celu normalizację miażdżącego sprzeciwu.
  Wyobraź sobie, jak zachowują się, gdy kamery nie są włączone.
  .https://youtube.com/watch?v=OR_E8dvyaOI

  Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s