Wojna już nie domowa na Ukrainie 12.05.2022r.- 2515 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 84).


„Niemy krzyk”– dzień 720.

Dostawy broni z Niemiec na Ukrainę- analiza.

Na Ukrainę trafia już niemiecka broń lekka. Jednak pod naciskiem Kijowa i Waszyngtonu ma zostać wysłana broń ciężka, czołgi i sprzęt artyleryjski. Mimo to, junta kijowska domaga się jeszcze większej ilości broni dostarczanej z Niemiec. Ciągle im mało.

Rząd niemiecki przez długi czas odżegnywał się od dostarczenia Ukrainie czołgów i broni artyleryjskiej. Zgodził się dopiero pod koniec kwietnia br. pod naciskiem USA, pozostałych sojuszników, jak i samej Ukrainy.

Jednakże społeczeństwo niemieckie jest podzielone w tej kwestii.

Według ostatniego sondażu ARD-Deutschlandtrend z 28 kwietnia 45% respondentów opowiedziało się za dostawą ciężkiej broni, ale również 45% było przeciw. Jeszcze na początku kwietnia zwolennicy dostaw stanowili 55% pytanych. A więc obecnie w wśród niemieckiego społeczeństwa nastąpiła równowaga opinii na temat dostarczania broni na Ukrainę, Z tym, że tendencja- w miarę gdy będzie dawały się odczuć skutki kryzysu energetycznego, i wywołanego nim wzrostem cen oraz ogólną stagnacją gospodarczą- a co za tym idzie spadkiem dochodów i bezrobociem, szala poparcia dla Ukrainy i dostaw broni, będzie przechylać się w stronę sprzeciwu.

Pomijając tą kwestię należy skoncentrować się na tym co jest aktualne na tą chwilę.

A więc, w dolewaniu oliwy do ognia toczących się walk na Ukrainie, mają pomóc następujące rodzaje niemieckiej broni:

Gepard [1].

Jest to samobieżne działo przeciwlotnicze. Posiada podwójne działka o kalibrze 35 mm. Stosuje się go przeciwko samolotom i śmigłowcom na wysokościach do 3500 m, ale także przeciwko lekko opancerzonym celom naziemnym, takim jak bojowe wozy piechoty i transportery opancerzone. Gepard może być używany zarówno jako broń defensywna, jak i ofensywna. Nie miałby jednak szans przeciwko czołgom ze względu na stosunkowo niewielki kaliber dział. Zasięg operacyjny Geparda to około 550 kilometrów na drodze asfaltowej. Może pokonywać przeszkody wodne bez specjalnego wyposażenia dodatkowego.

Z punktu widzenia użycia w Ukrainie ważne jest, że uzbrojenie zostało opracowane między innymi przeciwko opancerzonym śmigłowcom bojowym, takim jak rosyjskie helikoptery bojowe Mi-24.

Gepard wszedł do służby w 1976 roku i przez długi czas stanowił podstawę obrony powietrznej Bundeswehry. Podobną rolę pełnił w armii holenderskiej i belgijskiej. Jednak w tych krajach Gepard został wycofany już 20 lat temu, w Niemczech ostatni model w 2012 r., czyli jak widać jest to broń przestarzała zalegająca obecnie w magazynach.

Obecnie mocarstwowa Rumunia jest jedynym krajem NATO, który nadal używa Geparda. Dlatego przed dostarczeniem tych samobieżnych dział przeciwlotniczych trzeba najpierw przywrócić im sprawność bojową. Innym problemem może być fakt, że skomplikowana elektronika, radar i systemy kierowania ogniem stawiają załodze wysokie wymagania, a szkolenie załogi trwa co najmniej pół roku.

Po długich wahaniach strony niemieckiej, Ukrainie obiecano najpierw Gepardów, ale nadal nie znaleziono do nich amunicji.

Haubicoarmata PzH 2000 [2].

Jest to opancerzone, samobieżne działo artyleryjskie o kalibrze 155 mm. Zapas amunicji wynosi 60 pocisków, zaś szybkostrzelność to trzy pociski na 10 sekund. PzH 2000 potrafi niszczyć cele na dystansie od 30 do 56 km, w zależności od stosowanej amunicji. Firmy Krauss-Maffei Wegmann i Rheinmetall pierwsze haubicoarmaty tego typu dostarczyły Bundeswehrze w 1998 r. i nadal produkują ten model w bardziej zaawansowanej formie.

Aby móc prowadzić ogień, haubicoarmata PzH 2000 musi zatrzymać się. Dlatego w bezpośrednim pojedynku jest wyraźnie gorsza od czołgów. Jednak natychmiast po wystrzeleniu musi zmienić stanowisko ogniowe, aby w ten sposób uniknąć kontrataku.

Haubicoarmata osiąga prędkość do 60 km/h, ma zasięg około 420 km po drodze asfaltowej i może pokonywać wody o głębokości do 1,5 metra.

Zadaniem PzH 2000 jest podążanie za formacjami zmotoryzowanymi i zapewnienie im wsparcia ogniowego.

Haubicoarmaty odniosły sukces w misjach w Afganistanie w 2006 i 2007 r. w połączeniu ze wsparciem lotniczym. Cele mogły być atakowane z odległości ponad 40 kilometrów. Bundeswehra ma na wyposażeniu około 100 haubic, z czego około 40 jest jeszcze sprawnych. Rząd niemiecki chce dostarczyć na Ukrainę t takich haubicoarmat, ale najpierw trzeba im przywrócić sprawność bojową, co ma trwać 2-3 miesiące.

Marder [3].

Bojowe wozy piechoty Marder transportują oddziały piechoty do walki, zapewniają im wsparcie ogniowe oraz umożliwiają prowadzenie ostrzału z wewnątrz. Jest to zatem wyjątkowo wszechstronny system uzbrojenia. W Marderze mieści się do sześciu do siedmiu strzelców. Posiada działko o kalibrze 20 mm i może być opcjonalnie doposażony w kierowane pociski rakietowe typu Milan, przeznaczone do zwalczania zarówno celów naziemnych, jak i powietrznych.

Jest wyposażony w system wentylacji chroniący przed bronią masowego rażenia i może pokonywać przeszkody wodne o głębokości do dwóch metrów.

Marder, wprowadzony został do służby w 1971 r., jest jeszcze starszy od Geparda i w Niemczech jest stopniowo zastępowany przez następcę, Pumę. Pomimo to Marder jest nadal używany w Bundeswehrze i wielu innych armiach, a swoją przydatność udowodnił w Kosowie i Afganistanie. Było to możliwe dzięki ciągłemu udoskonalaniu wozu.

Leopard 2 [4].

Czołg Leopard 2 jest produkowany seryjnie od 1978 r. i od tego czasu był wielokrotnie modernizowany. Jest tak dobry, że Bundeswehra nie planuje jego wymiany do 2030 r.. Ze względu na ogromny sukces eksportowy firmy Krauss-Maffei Wegmann, producenta czołgu, istnieje wiele różnych wersji, z których każda została dostosowana do specyfikacji dostarczonej przez jego nabywców. Istnieją również licencjonowane wersje zagraniczne. Jego poprzednik, model Leopard 1, również był bardzo często sprzedawany i nadal służy w wielu armiach na całym świecie.

Czołg ten służy do obrony przed formacjami czołgów przeciwnika. Leopard 2 jest wyposażony w armatę o kalibrze 120 mm, za pomocą której można atakować cele stacjonarne, jak i ruchome. Nawet podczas jazdy po nierównym terenie działo pozostaje skierowane na cel.

Dzięki dodatkowemu wyposażeniu Leopard 2 może pokonywać wody o głębokości do czterech metrów. Czołg zapewnia ochronę przed bronią masowego rażenia przez 48 godzin.

Dzięki mocy 1500 koni mechanicznych i prędkości ponad 60 km na godzinę ten czołg zalicza się do wagi ciężkiej. Jednak jego waga przekraczająca 60 ton zawsze stanowi problem dla przekraczania mostów. Szczególnie mostów na nowym teatrze działań, czyli na Ukrainie. Leopard 2 sprawdził się w operacjach w Afganistanie, przede wszystkim ze względu na wysoką ochronę przed atakami. Politycznie drażliwym przypadkiem użycia niemieckiego czołgu było wykorzystanie Leopardów przez Turcję w północnej Syrii przeciwko kurdyjskiej milicji YPG w 2018 r.

Co prawda, rząd niemiecki nie obiecał jeszcze Ukrainie ani bojowych wozów piechoty Marder, ani też ciężkich czołgów Leopard 2. jednakże ukraiński ambasador w Berlinie Andriej Melnik, dość bezceremonialnie domaga się „szybkiego dostarczenia 88 czołgów Leopard, 100 wozów Marder, samobieżnych haubicoarmat i wiele więcej”.

Stinger [5].

Stinger to odpalany z ramienia, naprowadzany na podczerwień pocisk kierowany ziemia-powietrze, produkowany przez firmę Raytheon w USA od 1980 r., ale od dawna także w Europie, w tym również w Niemczech. Po namierzeniu celu- samolotu myśliwskiego lub śmigłowca- i odpaleniu przez strzelca, pocisk automatycznie namierza cel na odległość około 4000 m. Głowica bojowa eksploduje z niewielkim opóźnieniem po uderzeniu, zwykle w zbiornik paliwa, co zwiększa efekt.

Stingery okazały się niezwykle skuteczną i łatwą w użyciu bronią. Zwłaszcza podczas sowieckiej okupacji Afganistanu afgańscy bojownicy wyposażeni przez USA zestrzelili wiele sowieckich samolotów i śmigłowców.

Oprócz USA, Holandii i Łotwy, Niemcy już od początku wojny dostarczyły Ukrainie 500 zestawów rakietowych Stinger z zapasów Bundeswehry.

Do końca kwietnia Niemcy wysłali na Ukrainę także 100 karabinów maszynowych, 100 tys. granatów ręcznych, 2000 min, około 5300 ładunków wybuchowych oraz ponad 16 milionów sztuk amunicji różnego kalibru, od karabinów szturmowych po ciężkie karabiny maszynowe.

Rząd niemiecki już od dłuższego czasu nie ujawnia, jakiego rodzaju broń lekką dostarcza Ukrainie.

[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Gepard_(dzia%C5%82o_przeciwlotnicze),

[2]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Panzerhaubitze_2000,

[3]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Marder_1,

[4]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Leopard_2,

[5]. https://pl.wikipedia.org/wiki/FIM-92_Stinger.

*

Poranna (11.05.22r. 10:00)  odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

▪️Operacyjne lotnictwo taktyczne i wojskowe uderzyło w nocy 93 obiekty, w tym dwa stanowiska dowodzenia, 69 rejonów koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego oraz trzy składy amunicji Ukraińskich Sił Zbrojnych.

▪️Oddziały rakietowe i artyleryjskie uderzyły w 407 rejonów koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego, zniszczyły 13 stanowisk dowodzenia, 4 stanowiska systemu obrony przeciwlotniczej Osa-AKM oraz 14 składów amunicji. W wyniku ostrzałów zginęło ponad 280 nacjonalistów, unieszkodliwiono 59 jednostek sprzętu wojskowego.

▪️Systemy obrony przeciwlotniczej zniszczyły w nocy dziewięć ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych, w tym cztery w pobliżu wsi Bałakłeja w obwodzie charkowskim, trzy w pobliżu Rubiżnego (ŁRL), jeden w pobliżu Wyspy Węży i jeden Bayraktar-TB2 w pobliżu wsi Archangielskoje w obwodzie mikołajowskim.

„Wojska ukraińskie utworzyły ufortyfikowany obszar w aglomeracji kramatorsko-słowiańska. Podobnie jak wcześniej w Mariupolu, tutaj znajduje się ciężka broń i sprzęt, w domach znajdują się punkty strzeleckie, 90 tysięcy cywilów jest zablokowanych jako żywe tarcze”– powiedział generał pułkownik Michaił Mizincew, szef Centrum Kontroli Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej.

„W aglomeracji kramatorsko-słowiańskiej, podobnie jak wcześniej w Mariupolu, jednostki Ukraińskich Sił Zbrojnych wyposażyły ​​jeden obszar umocniony o łącznej powierzchni ponad 170 km kwadratowych i stworzył niezbędne zapasy broni, amunicji, paliwa i smarów, żywności i leków. Na gęsto zaludnionych terenach bojownicy rozmieszczali ciężką broń i sprzęt, wyposażali w domy stanowiska strzeleckie, a okoliczni mieszkańcy byli przetrzymywani w piwnicach pod pretekstem rzekomego zapewnienia im bezpieczeństwa, a na ścianach budynków umieszczano napisy: „Uwaga! Dzieci!”, „Dzieci tu są! Nie strzelaj!”– powiedział generał.

Poza tym, „Rosja przekazała Ukrainie około 19 tys. ton pomocy humanitarnej”– powiedział generał pułkownik Michaił Mizincew.

„Począwszy od 2 marca 2022 r. Federacja Rosyjska dostarczyła już na Ukrainę 18 866,1 ton niezbędnych artykułów, żywności, leków i środków medycznych oraz przeprowadziła 992 akcje humanitarne”– poinformował Mizincew.

Wyjaśnił, że w obwodzie charkowskim miały miejsce dwie akcje jednego dnia, 76 ton pomocy humanitarnej zostało przekazanych ludności cywilnej.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej postawił zarzuty czterem żołnierzom Ukraińskich Sił Zbrojnych oskarżonym o złe traktowanie ludności cywilnej oraz stosowanie niedozwolonych środków i metod prowadzenia wojny, jak donosi kanał agencji Telegram.

„Pracownicy wojskowych organów śledczych Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej postawili zarzuty personelowi wojskowemu jednostki wojskowej A-2802: szefowi artylerii ppłk Romanowi Szostakowi, dowódcy baterii artylerii samobieżnej, st. porucznikowi Denisowi Nazarow, dowódcy drugiego batalionu artylerii samobieżnej podpułkownikowi Aleksanderowi Płotnikow i dowódcy baterii artylerii samobieżnej starszy porucznikowi Siergiejowi Palijczukowi”– głosi komunikat.

Żołnierze są oskarżani o popełnienie przestępstwa zgodnie z częścią 1 art. 356 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej; „złe traktowanie ludności cywilnej, stosowanie niedozwolonych środków i metod prowadzenia wojny”.

Pododdziały drugiego korpusu ML ŁRL i żołnierze z jednostki specjalnej „Achmat”, rozwijającej ofensywę, przejęły kontrolę nad osadami Jużnyj i Wojewodowce. 

Poinformował o tym szef Czeczenii Ramzan Kadyrow, powołując się na raport swojego asystenta w bloku władzy Apty Alaudinowa, odpowiedzialnego za kierunek Ługańska.
Wczoraj rano oddziały 2 Korpusu ML ŁRL i żołnierzy czeczeńskiego oddziału specjalnego „Achmat” zablokowały resztki Ukraińskich Sił Zbrojnych broniących Rubiżnoje na terenie zakładów” Zarja” na obrzeżach miasta, a także dotarły do ​​wsi Wojowodówka .

Jak doniósł Kadyrowowi Alautdinow, „w ciągu dnia bojownicy pułku ‚Achmat’ i republikanie z 2 korpusu ML ŁRL przedarli się przez obronę wroga i przejęli kontrolę nad osadami Jużnyj i Wojowodówka, jednocześnie oczyszczając terytorium zakładu Zarja, aby nie pozostawić niedokończonego wroga na tyłach nacierających wojsk. W chwili obecnej pod całkowitą kontrolą sił sojuszniczych znajdują się także osady Fakel, Raduga-2, Zarja, Zarja-1, Miczurinec i Elektromontażnik.”

„W trakcie zmasowanej operacji ofensywnych o godzinie 4 rano wzdłuż całej linii frontu żołnierze jednostki Achmat wraz z drugim korpusem milicji ludowej LPR przedarli się przez obronę i przejęli kontrolę nad osiedla Jużnyj i Wojwodowka, po drodze zdobyto fabrykę prochu Zarja”– poinformował asystent szefa Czeczenii w bloku władzy Apta Alaudinow.

Osada Wojowodówka to w rzeczywistości obrzeża Siewierodoniecka- jednego z miast pozostających pod kontrolą Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy na terenie ŁRL, które wraz z Lisiczańskiem zamieniono w potężny obszar ufortyfikowany. Obecnie armia rosyjska próbuje okrążyć tę aglomerację, Ukraińskie Siły Zbrojne starają się temu zapobiec, ale po przebiciu się wojsk rosyjskich w rejonie Biełogorowki staje się to coraz trudniejsze.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 38 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: systemy rakietowe MLRS „Huragan” i „Grad” oraz artylerii 122 mm.
Na odcinku Gorłówki:   MLRS „Grad”, artyleria 152 mm i 122 mm, moździerze 120 mm oraz granatniki SPG-9 i AGS-17, a także broń strzelecka.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 364 jednostek różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazły się obszary 13 miejscowości republiki: 

jej stolica Donieck (dzielnice Piotrowska i Kirowa), Gorłówka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina), Gołmowski, Głubokaja Bałka, Żeleznaja Bałka, Michajłowka, Pantelejmonowka, Jasinowata, Kasztanowoje Makiejewka (osada . Ziemianki i rejon Czerwonogwardyjski), Górniak, Staromichajłowka oraz Aleksandrowka.

Według oficjalnych danych przedstawicielstwa DRL w WCKiK, na terytorium w granicach republiki przed rozpoczęciem operacji specjalnej, w ciągu ostatniego dnia otrzymano informację o 1 jednego cywila: mężczyzn urodzonych w 1947 roku.
14
cywilów zostało rannych, m.in. dziecko urodzone w 2012 roku w dzielnicy Kirowa, Kujbyszewskiej i Kjowskiej w Doniecku oraz w Aleksandróce, Kasztanowoje i Gorłówce.

Uszkodzonych zostało 20 budynków mieszkalnych w dzielnicy Kirowa i Kujbyszewskiej w Doniecku oraz w Aleksandrówce, Gorłówce i Makiejwce, a także 4 obiekty infrastruktury cywilnej .

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 12 mая 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*


https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.


132 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 12.05.2022r.- 2515 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 84).

 1. https://t.me/vysokygovorit/7878
  Dziś na terenie N. p. Lozowaja (obwód Izyum), rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła kolejny samolot Ukraińskich Sił Powietrznych. Tym razem MiG-29 został zniszczony. Co się stało z załogą litaka, nie wiadomo. Zasadniczo załogi ukraińskich samolotów giną w wyniku trafienia.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. https://t.me/Doninside/12438
  Zastępca przedstawiciela Rosji przy ONZ Polyansky powiedział:
  „Bez demilitaryzacji i denazyfikacji nie można osiągnąć pokoju na Ukrainie”
  Dodał również:
  „Zmieniło się stanowisko Rosji w sprawie chęci Kijowa wstąpienia do UE, teraz jest podobne do stanowiska w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO”

  Polubione przez 7 ludzi

 3. UE chce „pomóc” w „upłynnieniu” ukraińskiego zboża, która utkneło na granicy Ukrainy z UE z powodu procedur biurokratycznych. Cytat „Unia Europejska proponuje uproszczony plan eksportu ukraińskich produktów…Informuje o tym CNN…Plan ma na celu zintegrowanie infrastruktury Ukrainy i UE w celu eksportu 20 mln ton ukraińskiego zboża za granicę w ciągu najbliższych trzech miesięcy, powiedziała w komunikacie komisarz UE ds. transportu Adina Valean…Komisja stwierdziła, że ​​„tysiące” ciężarówek i furgonetek utknęło po ukraińskiej stronie granic UE, a średni czas oczekiwania na przejazd wynosi 16 dni, a na niektórych odcinkach wzrasta do 30 dni…Zachęca się również władze krajowe do stosowania „maksymalnej elastyczności” w „przyspieszeniu procedur na przejściach granicznych” oraz do pracy nad zapewnieniem dodatkowej pojemności tymczasowego składowania ukraińskiego eksportu”;
  https://strana.today/news/390691-v-evrosojuze-predlozhili-uproshchennyj-plan-dlja-eksporta-ukrainskoj-produktsii.html

  Polubione przez 7 ludzi

 4. OT światowe, czyli Waszyngton i Londyn (niemal równocześnie) składaja deklaracje że nie chcą się bezpośrednio angażować w konflikt na Ukrainie. Cytat „Oświadczenie takie zostało złożone w czwartek podczas przesłuchania w Komisji Spraw Zagranicznych Senatu Kongresu USA, wicesekretarz stanu ds. europejskich i euroazjatyckich Karen Donfried…„Dajemy jasno Rosji do zrozumienia, że ​​nie jest to konflikt między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Nie zamierzamy bezpośrednio angażować się w tę wojnę” – powiedziała przedstawicielka polityki zagranicznej USA, komentując sytuację na Ukrainie…Jednocześnie Donfried zauważyła, że Waszyngton sygnalizuje Moskwie, że nie ma intencji, które stanowią egzystencjalne zagrożenie dla Rosji…„Prezydent Biden jasno powiedział, że nie wysyłamy amerykańskich żołnierzy, aby wzięli udział w tej wojnie. Myślę więc, że wyjaśniliśmy to jasno. Naszym celem tutaj jest zakończenie wojny, a nie jej rozszerzanie” – powiedziała urzedniczka…Niemal równocześnie z tym brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace powiedział, że kraj nie angażuje się i nie będzie bezpośrednio angażował się w konflikt z Rosją…„Nasze stanowisko było absolutnie jasne. Nie weszliśmy i nie wejdziemy w bezpośredni konflikt ani z armią rosyjską, ani z państwem rosyjskim. Mówiłem o tym wyraźnie na początku tego konfliktu, czy ludziom się to podoba, czy nie, ale Ukraina jest nie jest członkiem NATO i nie wyślemy tam naszych żołnierzy – powiedział”;
  https://strana.today/news/390687-ssha-i-velikobritanija-ne-namereny-vvjazyvatsja-v-vojnu-v-ukraine.html
  Ps. Czyli jak mawia red. Michalkiewicz w dalszym ciągu „haratają sie na przedpolach”…

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Tymczasem ukraińskie dowództwo ‚Południe” przedstawiło „rosyjskie plany” wobec południowo-wschodniej Ukrainy. Cytat „Rosyjskie wojska w obwodach mikołajewskim i chersońskim nadal prowadzą działania wojenne na okupowanej linii i przygotowują się do zajęcia [całego] kontrolowanego przez siebie obwodu chersońskiego…Ponadto, na kierunku mikołajowskim, trwa seryjne ostrzeliwanie przez wyrzutnie rakietowe zarówno pozycji ukraińskich, jak i strefy przemysłowej Mikołajowa. Wróg nadal niszczy infrastrukturę i wywiera presję psychologiczną na ludność cywilną…Dowództwo dodało, że zgrupowanie floty wojennej wroga na Morzu Czarnym nie uległo zmianie, zagrożenia pozostają”;
  https://strana.today/news/390699-armija-rossii-hotovitsja-k-zakhvatu-vsej-khersonskoj-oblasti-i-bet-po-nikolaevu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Podczas konferencji prasowej w Kijowie lider tzw. Medżlisu Krymsko-tatarskiego Mustafa Dżemilew przedstawił propozycje w sprawie ewakuacji „Azowstali” jaka miał przedstawić Erdogan Putinowi. Cytat „Tydzień temu, 4 maja, do Kijowa przyleciał doradca Erdogana, jego rzecznik, Ibrahim Kalin. I mówił o tym, co robią, aby odblokować Azowstal. Erdogan dwukrotnie rozmawiał z Putinem. Ponadto sam Ibrahim Kalin rozmawiał z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu…Kalin powiedział mu: „W porcie w Stambule mamy statek o pojemności dwóch tysięcy osób. W każdej chwili, kiedy się ze sobą zgodzimy, przypłynie do portu Berdiańsk, na tym statku będą autobusy, które przewiozą ich (ukraińskich wojskowych) z Mariupola do Berdiańska, bo port Mariupol jest zaminowany, pojadą do Berdiańska w towarzystwie tureckich obserwatorów, a my, strona turecka, zobowiązujemy się, że do końca wojny będą gośćmi Republiki Turcji, czyli do końca wojny nie będą walczyć” – powiedział Dżemilew…Według niego, w odpowiedzi na słowa Kalina, Szojgu powiedział, że Rosja „zgodziła się na uwolnienie ludności cywilnej, a wojsko musi się poddać, ma zagwarantowane normalne traktowanie i niech Zełenski wyda rozkaz poddania się”. Ale jak podsumował na końcu Dżemilew propozycje i starania strony tureckiej nie dały żądnych rezultatów;
  https://strana.today/news/390705-turtsija-predlahala-evakuirovat-k-sebe-oboronjajushchikhsja-v-mariupole.html

  Polubione przez 7 ludzi

 7. Jako ze ‚dzień bez zdrady dniem straconym” (cytat) „Dochody Rosji z ropy wzrosły o 50% w tym roku pomimo sankcji…Dochody Rosji z ropy naftowej wzrosły w tym roku o 50%, mimo że ograniczenia handlowe po inwazji na Ukrainę skłoniły wiele rafinerii do unikania dostaw, podała Międzynarodowa Agencja Energetyczna…Moskwa zarabiała około 20 miliardów dolarów każdego miesiąca w 2022 roku na łącznej sprzedaży ropy i produktów w wysokości około 8 milionów baryłek dziennie, podała paryska IEA w swoim miesięcznym raporcie rynkowym…Dostawy z Rosji nadal płyną, nawet gdy Unia Europejska zbliża się do zakazu importu, a międzynarodowe koncerny naftowe, takie jak Shell Plc i TotalEnergies SE , zobowiązują się do zaprzestania zakupów. Azja pozostaje gorliwym klientem, a Chiny i Indie odbierają ładunki, które nie są już pożądane w Europie”;
  >https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-05-12/russia-oil-revenue-up-50-this-year-despite-boycott-iea-says

  Polubione przez 6 ludzi

  • O co w tym chodzi to niepojete … transporty kolejowe z ciezka bronia nie sa atakowane, uszkodzenie podstacji elektrycznych niewiele nie pomoglo – pociagi z dostawami na front jada jeden za drugim.
   Sporo Rosjan zginie aby to zutylizowac bezposrednio na froncie. W/g Onufrienki te wszystkie transporty mozna blyskawicznie rozwalic w drodze samolotami nawet nie niszczac mostow ale nie bylo ani jednego takiego przypadku, facet twierdzi ze to polityczna decyzja Kremla.

   Polubione przez 3 ludzi

 8. OT z naszego nieszczesnego kraju, czyli nasza „wspaniała’ policja nie moze znaleźć sprawców brutalnej bójki w Warszawie zakończonej zadźganiem Polaka który stanął w obronie napastowanych na ulicy kobiet przez grupe „obcokrajowców”…
  https://www.rmf24.pl/regiony/warszawa/news-policja-szuka-tego-mezczyzny-chodzi-o-zabojstwo-przy-ul-nowy,nId,6020170#crp_state=1
  …a tymczasem ukraińscy internauci publikuja nagrania z zajścia…
  https://t.me/opersvodki/4611

  Polubione przez 7 ludzi

 9. Huragany w Kijowie i okolicach, a także w obwodach czernichowskim i żytomierskim, przerażenie ludzie myśleli ze to ostrzały rakietowe…
  https://strana.today/news/390718-v-kieve-i-v-sosednikh-oblastjakh-proneslas-burja-video.html
  Wskutek huraganów, dziesiątki tysiecy mieszkańców Kijowa i jego przedmieśc nie ma prądu;
  https://strana.today/news/390721-v-kieve-bez-sveta-ostalis-sto-tysjach-zhitelej-v-trekh-rajonakh-khha.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukraińscy naukowcy przestrzegają przed pogłebieniem się kryzysu demograficznego na Ukrainie. Według dyrektor Instytutu Demografii i Badań Społecznych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy bedzie to skutkiem tego ze ukraińscy uchodźcy, głownie kobiety z dziećmi, nie będą chcieli wracać z powrotem na Ukrainę, a co wiecej będa do siebie „ściągać” bliskich z Ukrainy;
  https://strana.today/news/390715-ukraine-hrozit-demohraficheskij-krizis-posle-vyezda-zarubezh-zhenshchin-i-detej.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem pojawiła się informacja o tym ze senator USA Rand Paul (Republikanin) ‚zablokował” uchwalenie nowej pomocy finansowej w wysokości 40 mld dolarów. Senator z Kentucky przedstawił bowiem poprawkę dzięki której miałby zostać powołany „specjalny organ federalny” który nadzorowałby jak wydatkowane jest owe 40 mld dolarów. Cytat „Jeśli Senat przyjmie poprawkę Paula lub wprowadzi jakiekolwiek inne zmiany, ustawa powróci do Izby Reprezentantów do ponownego głosowania, zanim Biden będzie mógł ją podpisać, dalsze opóźnienie pomocy, o czym ostrzega Biały Dom, nie może dłużej czekać”;
  https://www.politico.com/news/2022/05/12/senate-vote-40b-ukraine-aid-package-00031992

  Polubione przez 5 ludzi

  • Sadze, ze po przeprowadzeniu szeregu czynnosci prokuratura umorzy sledztwo z powodu niemoznosci znalezienia sprawcy.
   Cala nadzieja w tym, ze ukrop spierdoli do samostijnej gdzie go zaraz wysla na front a tam sprawiedliwosc wymierza mu Rosjanie.

   Polubione przez 3 ludzi

 12. Podawali to juz ukropy ale wiadomo jak z nimi jest. Tymczasem jednak niestety ale wyglada to na prawde – a sa to smutne wiesci – kolo Bielogorowki Rosja stracila minimum calkowicie jedna BGT a moze nawet i dwie. Kilkadziesiat sztuk techniki i kilkuset ludzi … to jak to sie stalo to po prostu katastrofa – technika szla jedna za druga prosto pod wstrzelany ukropski ogien artyleryjski – wyglada to jak sabotaz bo tak glupiego dowodcy to na pewno sie nie znajdzie.
  PS>
  Bloger zwraca uwage na katastrofalny brak UAV, termowizji a nawet amunicji a co najgorsze to sa to dokladnie takie same bledy popelniane jak na poczatku operacji. Jak zauwaza nastepowanie ciagle na te same grabie powoduje tylko wiecej guzow. Najgorsze ze dowodztwo ciagle klepie ze wszystko idzie zgodnie z planem.
  .https://zen.yandex.ru/video/watch/627e0594de39192f98edfb7c?t=23

  Polubione przez 1 osoba

  • Mania już podawał kilka linków o walkach w tym rejonie. Ze zdjęć jakie przedstawiono (kilka sztuk ciężkiego sprzętu tuż przy przeprawie i to bez widocznych ciał i nagrania ze zniszczenia jednego składu amunicji ) nie wnioskowałbym, że straty strony rosyjskiej są tak poważne.
   Brak większej liczby materiałów ze strony ukraińskiej sugeruje wręcz coś przeciwnego.

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.