Wojna już nie domowa na Ukrainie 12.05.2022r.- 2515 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 84).


„Niemy krzyk”– dzień 720.

Dostawy broni z Niemiec na Ukrainę- analiza.

Na Ukrainę trafia już niemiecka broń lekka. Jednak pod naciskiem Kijowa i Waszyngtonu ma zostać wysłana broń ciężka, czołgi i sprzęt artyleryjski. Mimo to, junta kijowska domaga się jeszcze większej ilości broni dostarczanej z Niemiec. Ciągle im mało.

Rząd niemiecki przez długi czas odżegnywał się od dostarczenia Ukrainie czołgów i broni artyleryjskiej. Zgodził się dopiero pod koniec kwietnia br. pod naciskiem USA, pozostałych sojuszników, jak i samej Ukrainy.

Jednakże społeczeństwo niemieckie jest podzielone w tej kwestii.

Według ostatniego sondażu ARD-Deutschlandtrend z 28 kwietnia 45% respondentów opowiedziało się za dostawą ciężkiej broni, ale również 45% było przeciw. Jeszcze na początku kwietnia zwolennicy dostaw stanowili 55% pytanych. A więc obecnie w wśród niemieckiego społeczeństwa nastąpiła równowaga opinii na temat dostarczania broni na Ukrainę, Z tym, że tendencja- w miarę gdy będzie dawały się odczuć skutki kryzysu energetycznego, i wywołanego nim wzrostem cen oraz ogólną stagnacją gospodarczą- a co za tym idzie spadkiem dochodów i bezrobociem, szala poparcia dla Ukrainy i dostaw broni, będzie przechylać się w stronę sprzeciwu.

Pomijając tą kwestię należy skoncentrować się na tym co jest aktualne na tą chwilę.

A więc, w dolewaniu oliwy do ognia toczących się walk na Ukrainie, mają pomóc następujące rodzaje niemieckiej broni:

Gepard [1].

Jest to samobieżne działo przeciwlotnicze. Posiada podwójne działka o kalibrze 35 mm. Stosuje się go przeciwko samolotom i śmigłowcom na wysokościach do 3500 m, ale także przeciwko lekko opancerzonym celom naziemnym, takim jak bojowe wozy piechoty i transportery opancerzone. Gepard może być używany zarówno jako broń defensywna, jak i ofensywna. Nie miałby jednak szans przeciwko czołgom ze względu na stosunkowo niewielki kaliber dział. Zasięg operacyjny Geparda to około 550 kilometrów na drodze asfaltowej. Może pokonywać przeszkody wodne bez specjalnego wyposażenia dodatkowego.

Z punktu widzenia użycia w Ukrainie ważne jest, że uzbrojenie zostało opracowane między innymi przeciwko opancerzonym śmigłowcom bojowym, takim jak rosyjskie helikoptery bojowe Mi-24.

Gepard wszedł do służby w 1976 roku i przez długi czas stanowił podstawę obrony powietrznej Bundeswehry. Podobną rolę pełnił w armii holenderskiej i belgijskiej. Jednak w tych krajach Gepard został wycofany już 20 lat temu, w Niemczech ostatni model w 2012 r., czyli jak widać jest to broń przestarzała zalegająca obecnie w magazynach.

Obecnie mocarstwowa Rumunia jest jedynym krajem NATO, który nadal używa Geparda. Dlatego przed dostarczeniem tych samobieżnych dział przeciwlotniczych trzeba najpierw przywrócić im sprawność bojową. Innym problemem może być fakt, że skomplikowana elektronika, radar i systemy kierowania ogniem stawiają załodze wysokie wymagania, a szkolenie załogi trwa co najmniej pół roku.

Po długich wahaniach strony niemieckiej, Ukrainie obiecano najpierw Gepardów, ale nadal nie znaleziono do nich amunicji.

Haubicoarmata PzH 2000 [2].

Jest to opancerzone, samobieżne działo artyleryjskie o kalibrze 155 mm. Zapas amunicji wynosi 60 pocisków, zaś szybkostrzelność to trzy pociski na 10 sekund. PzH 2000 potrafi niszczyć cele na dystansie od 30 do 56 km, w zależności od stosowanej amunicji. Firmy Krauss-Maffei Wegmann i Rheinmetall pierwsze haubicoarmaty tego typu dostarczyły Bundeswehrze w 1998 r. i nadal produkują ten model w bardziej zaawansowanej formie.

Aby móc prowadzić ogień, haubicoarmata PzH 2000 musi zatrzymać się. Dlatego w bezpośrednim pojedynku jest wyraźnie gorsza od czołgów. Jednak natychmiast po wystrzeleniu musi zmienić stanowisko ogniowe, aby w ten sposób uniknąć kontrataku.

Haubicoarmata osiąga prędkość do 60 km/h, ma zasięg około 420 km po drodze asfaltowej i może pokonywać wody o głębokości do 1,5 metra.

Zadaniem PzH 2000 jest podążanie za formacjami zmotoryzowanymi i zapewnienie im wsparcia ogniowego.

Haubicoarmaty odniosły sukces w misjach w Afganistanie w 2006 i 2007 r. w połączeniu ze wsparciem lotniczym. Cele mogły być atakowane z odległości ponad 40 kilometrów. Bundeswehra ma na wyposażeniu około 100 haubic, z czego około 40 jest jeszcze sprawnych. Rząd niemiecki chce dostarczyć na Ukrainę t takich haubicoarmat, ale najpierw trzeba im przywrócić sprawność bojową, co ma trwać 2-3 miesiące.

Marder [3].

Bojowe wozy piechoty Marder transportują oddziały piechoty do walki, zapewniają im wsparcie ogniowe oraz umożliwiają prowadzenie ostrzału z wewnątrz. Jest to zatem wyjątkowo wszechstronny system uzbrojenia. W Marderze mieści się do sześciu do siedmiu strzelców. Posiada działko o kalibrze 20 mm i może być opcjonalnie doposażony w kierowane pociski rakietowe typu Milan, przeznaczone do zwalczania zarówno celów naziemnych, jak i powietrznych.

Jest wyposażony w system wentylacji chroniący przed bronią masowego rażenia i może pokonywać przeszkody wodne o głębokości do dwóch metrów.

Marder, wprowadzony został do służby w 1971 r., jest jeszcze starszy od Geparda i w Niemczech jest stopniowo zastępowany przez następcę, Pumę. Pomimo to Marder jest nadal używany w Bundeswehrze i wielu innych armiach, a swoją przydatność udowodnił w Kosowie i Afganistanie. Było to możliwe dzięki ciągłemu udoskonalaniu wozu.

Leopard 2 [4].

Czołg Leopard 2 jest produkowany seryjnie od 1978 r. i od tego czasu był wielokrotnie modernizowany. Jest tak dobry, że Bundeswehra nie planuje jego wymiany do 2030 r.. Ze względu na ogromny sukces eksportowy firmy Krauss-Maffei Wegmann, producenta czołgu, istnieje wiele różnych wersji, z których każda została dostosowana do specyfikacji dostarczonej przez jego nabywców. Istnieją również licencjonowane wersje zagraniczne. Jego poprzednik, model Leopard 1, również był bardzo często sprzedawany i nadal służy w wielu armiach na całym świecie.

Czołg ten służy do obrony przed formacjami czołgów przeciwnika. Leopard 2 jest wyposażony w armatę o kalibrze 120 mm, za pomocą której można atakować cele stacjonarne, jak i ruchome. Nawet podczas jazdy po nierównym terenie działo pozostaje skierowane na cel.

Dzięki dodatkowemu wyposażeniu Leopard 2 może pokonywać wody o głębokości do czterech metrów. Czołg zapewnia ochronę przed bronią masowego rażenia przez 48 godzin.

Dzięki mocy 1500 koni mechanicznych i prędkości ponad 60 km na godzinę ten czołg zalicza się do wagi ciężkiej. Jednak jego waga przekraczająca 60 ton zawsze stanowi problem dla przekraczania mostów. Szczególnie mostów na nowym teatrze działań, czyli na Ukrainie. Leopard 2 sprawdził się w operacjach w Afganistanie, przede wszystkim ze względu na wysoką ochronę przed atakami. Politycznie drażliwym przypadkiem użycia niemieckiego czołgu było wykorzystanie Leopardów przez Turcję w północnej Syrii przeciwko kurdyjskiej milicji YPG w 2018 r.

Co prawda, rząd niemiecki nie obiecał jeszcze Ukrainie ani bojowych wozów piechoty Marder, ani też ciężkich czołgów Leopard 2. jednakże ukraiński ambasador w Berlinie Andriej Melnik, dość bezceremonialnie domaga się „szybkiego dostarczenia 88 czołgów Leopard, 100 wozów Marder, samobieżnych haubicoarmat i wiele więcej”.

Stinger [5].

Stinger to odpalany z ramienia, naprowadzany na podczerwień pocisk kierowany ziemia-powietrze, produkowany przez firmę Raytheon w USA od 1980 r., ale od dawna także w Europie, w tym również w Niemczech. Po namierzeniu celu- samolotu myśliwskiego lub śmigłowca- i odpaleniu przez strzelca, pocisk automatycznie namierza cel na odległość około 4000 m. Głowica bojowa eksploduje z niewielkim opóźnieniem po uderzeniu, zwykle w zbiornik paliwa, co zwiększa efekt.

Stingery okazały się niezwykle skuteczną i łatwą w użyciu bronią. Zwłaszcza podczas sowieckiej okupacji Afganistanu afgańscy bojownicy wyposażeni przez USA zestrzelili wiele sowieckich samolotów i śmigłowców.

Oprócz USA, Holandii i Łotwy, Niemcy już od początku wojny dostarczyły Ukrainie 500 zestawów rakietowych Stinger z zapasów Bundeswehry.

Do końca kwietnia Niemcy wysłali na Ukrainę także 100 karabinów maszynowych, 100 tys. granatów ręcznych, 2000 min, około 5300 ładunków wybuchowych oraz ponad 16 milionów sztuk amunicji różnego kalibru, od karabinów szturmowych po ciężkie karabiny maszynowe.

Rząd niemiecki już od dłuższego czasu nie ujawnia, jakiego rodzaju broń lekką dostarcza Ukrainie.

[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Gepard_(dzia%C5%82o_przeciwlotnicze),

[2]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Panzerhaubitze_2000,

[3]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Marder_1,

[4]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Leopard_2,

[5]. https://pl.wikipedia.org/wiki/FIM-92_Stinger.

*

Poranna (11.05.22r. 10:00)  odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

▪️Operacyjne lotnictwo taktyczne i wojskowe uderzyło w nocy 93 obiekty, w tym dwa stanowiska dowodzenia, 69 rejonów koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego oraz trzy składy amunicji Ukraińskich Sił Zbrojnych.

▪️Oddziały rakietowe i artyleryjskie uderzyły w 407 rejonów koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego, zniszczyły 13 stanowisk dowodzenia, 4 stanowiska systemu obrony przeciwlotniczej Osa-AKM oraz 14 składów amunicji. W wyniku ostrzałów zginęło ponad 280 nacjonalistów, unieszkodliwiono 59 jednostek sprzętu wojskowego.

▪️Systemy obrony przeciwlotniczej zniszczyły w nocy dziewięć ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych, w tym cztery w pobliżu wsi Bałakłeja w obwodzie charkowskim, trzy w pobliżu Rubiżnego (ŁRL), jeden w pobliżu Wyspy Węży i jeden Bayraktar-TB2 w pobliżu wsi Archangielskoje w obwodzie mikołajowskim.

„Wojska ukraińskie utworzyły ufortyfikowany obszar w aglomeracji kramatorsko-słowiańska. Podobnie jak wcześniej w Mariupolu, tutaj znajduje się ciężka broń i sprzęt, w domach znajdują się punkty strzeleckie, 90 tysięcy cywilów jest zablokowanych jako żywe tarcze”– powiedział generał pułkownik Michaił Mizincew, szef Centrum Kontroli Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej.

„W aglomeracji kramatorsko-słowiańskiej, podobnie jak wcześniej w Mariupolu, jednostki Ukraińskich Sił Zbrojnych wyposażyły ​​jeden obszar umocniony o łącznej powierzchni ponad 170 km kwadratowych i stworzył niezbędne zapasy broni, amunicji, paliwa i smarów, żywności i leków. Na gęsto zaludnionych terenach bojownicy rozmieszczali ciężką broń i sprzęt, wyposażali w domy stanowiska strzeleckie, a okoliczni mieszkańcy byli przetrzymywani w piwnicach pod pretekstem rzekomego zapewnienia im bezpieczeństwa, a na ścianach budynków umieszczano napisy: „Uwaga! Dzieci!”, „Dzieci tu są! Nie strzelaj!”– powiedział generał.

Poza tym, „Rosja przekazała Ukrainie około 19 tys. ton pomocy humanitarnej”– powiedział generał pułkownik Michaił Mizincew.

„Począwszy od 2 marca 2022 r. Federacja Rosyjska dostarczyła już na Ukrainę 18 866,1 ton niezbędnych artykułów, żywności, leków i środków medycznych oraz przeprowadziła 992 akcje humanitarne”– poinformował Mizincew.

Wyjaśnił, że w obwodzie charkowskim miały miejsce dwie akcje jednego dnia, 76 ton pomocy humanitarnej zostało przekazanych ludności cywilnej.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej postawił zarzuty czterem żołnierzom Ukraińskich Sił Zbrojnych oskarżonym o złe traktowanie ludności cywilnej oraz stosowanie niedozwolonych środków i metod prowadzenia wojny, jak donosi kanał agencji Telegram.

„Pracownicy wojskowych organów śledczych Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej postawili zarzuty personelowi wojskowemu jednostki wojskowej A-2802: szefowi artylerii ppłk Romanowi Szostakowi, dowódcy baterii artylerii samobieżnej, st. porucznikowi Denisowi Nazarow, dowódcy drugiego batalionu artylerii samobieżnej podpułkownikowi Aleksanderowi Płotnikow i dowódcy baterii artylerii samobieżnej starszy porucznikowi Siergiejowi Palijczukowi”– głosi komunikat.

Żołnierze są oskarżani o popełnienie przestępstwa zgodnie z częścią 1 art. 356 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej; „złe traktowanie ludności cywilnej, stosowanie niedozwolonych środków i metod prowadzenia wojny”.

Pododdziały drugiego korpusu ML ŁRL i żołnierze z jednostki specjalnej „Achmat”, rozwijającej ofensywę, przejęły kontrolę nad osadami Jużnyj i Wojewodowce. 

Poinformował o tym szef Czeczenii Ramzan Kadyrow, powołując się na raport swojego asystenta w bloku władzy Apty Alaudinowa, odpowiedzialnego za kierunek Ługańska.
Wczoraj rano oddziały 2 Korpusu ML ŁRL i żołnierzy czeczeńskiego oddziału specjalnego „Achmat” zablokowały resztki Ukraińskich Sił Zbrojnych broniących Rubiżnoje na terenie zakładów” Zarja” na obrzeżach miasta, a także dotarły do ​​wsi Wojowodówka .

Jak doniósł Kadyrowowi Alautdinow, „w ciągu dnia bojownicy pułku ‚Achmat’ i republikanie z 2 korpusu ML ŁRL przedarli się przez obronę wroga i przejęli kontrolę nad osadami Jużnyj i Wojowodówka, jednocześnie oczyszczając terytorium zakładu Zarja, aby nie pozostawić niedokończonego wroga na tyłach nacierających wojsk. W chwili obecnej pod całkowitą kontrolą sił sojuszniczych znajdują się także osady Fakel, Raduga-2, Zarja, Zarja-1, Miczurinec i Elektromontażnik.”

„W trakcie zmasowanej operacji ofensywnych o godzinie 4 rano wzdłuż całej linii frontu żołnierze jednostki Achmat wraz z drugim korpusem milicji ludowej LPR przedarli się przez obronę i przejęli kontrolę nad osiedla Jużnyj i Wojwodowka, po drodze zdobyto fabrykę prochu Zarja”– poinformował asystent szefa Czeczenii w bloku władzy Apta Alaudinow.

Osada Wojowodówka to w rzeczywistości obrzeża Siewierodoniecka- jednego z miast pozostających pod kontrolą Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy na terenie ŁRL, które wraz z Lisiczańskiem zamieniono w potężny obszar ufortyfikowany. Obecnie armia rosyjska próbuje okrążyć tę aglomerację, Ukraińskie Siły Zbrojne starają się temu zapobiec, ale po przebiciu się wojsk rosyjskich w rejonie Biełogorowki staje się to coraz trudniejsze.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 38 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: systemy rakietowe MLRS „Huragan” i „Grad” oraz artylerii 122 mm.
Na odcinku Gorłówki:   MLRS „Grad”, artyleria 152 mm i 122 mm, moździerze 120 mm oraz granatniki SPG-9 i AGS-17, a także broń strzelecka.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 364 jednostek różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazły się obszary 13 miejscowości republiki: 

jej stolica Donieck (dzielnice Piotrowska i Kirowa), Gorłówka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina), Gołmowski, Głubokaja Bałka, Żeleznaja Bałka, Michajłowka, Pantelejmonowka, Jasinowata, Kasztanowoje Makiejewka (osada . Ziemianki i rejon Czerwonogwardyjski), Górniak, Staromichajłowka oraz Aleksandrowka.

Według oficjalnych danych przedstawicielstwa DRL w WCKiK, na terytorium w granicach republiki przed rozpoczęciem operacji specjalnej, w ciągu ostatniego dnia otrzymano informację o 1 jednego cywila: mężczyzn urodzonych w 1947 roku.
14
cywilów zostało rannych, m.in. dziecko urodzone w 2012 roku w dzielnicy Kirowa, Kujbyszewskiej i Kjowskiej w Doniecku oraz w Aleksandróce, Kasztanowoje i Gorłówce.

Uszkodzonych zostało 20 budynków mieszkalnych w dzielnicy Kirowa i Kujbyszewskiej w Doniecku oraz w Aleksandrówce, Gorłówce i Makiejwce, a także 4 obiekty infrastruktury cywilnej .

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 12 mая 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*


https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.


132 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 12.05.2022r.- 2515 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 84).

 1. W temacie dzisiejszego „wstępniaka”. Cytat „Niemcy opóźniają transfer broni na Ukrainę. Mowa przede wszystkim o niemieckich samobieżnych działach przeciwlotniczych Gepard…Pod koniec kwietnia niemieckie Ministerstwo Obrony ogłosiło plany przekazania Ukrainie 50 samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard produkcji Krauss-Maffei Wegmann (KMW)…Welt pisze, że rząd niemiecki nie poinformował Kijowa, że ​​chodziło o to, by rząd ukraiński zamówił Geparda w KMW. Welt informuje o tym, powołując się na źródło w ukraińskich kręgach rządowych. Kierownictwo Ukrainy kierowało się tym, że otrzyma sprzęt [bezposrednio] od rządu niemieckiego…Berlin twierdzi, że od samego początku mówiono, że Kijów musi zamówić sprzet u producenta, a niemiecki rząd tylko zezwala firmie na takie dostawy…Na dzień dzisiejszy, według Welt, niemieckie Ministerstwo Obrony „nie wie, kiedy zapowiedziane Gepardy trafią na Ukrainę” 🙂
  https://strana.today/news/390553-hermanija-zaderzhivaet-peredachu-ukraine-obeshchannoho-vooruzhenija.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Odnośnie „wielkiej [niemiłej] niespodzianki” dla FR jaką zapowiadał jeden z doradców Biura prezydenta Ukrainy Andrusewicz, a która okazało się…ostrzelanie miejscowości letniskowej leżącej w rejonie przygranicznym obwodu biełgorodzkiego. Ostatecznie w wyniku ostrzału śmierc poniósł jeden letnik, a 6 innych zostało rannych;
  https://t.me/boris_rozhin/48221
  Strona rosyjska poinformowała o ostrzale (odwetowym) rejonów Charkowa oraz Czuhujiwa w obwodzie charkowskim;
  https://t.me/boris_rozhin/48228
  Ps. Wyjaśnienie dla półgłowka Krzysztofa M. i jemu „pokrewnych”, czyli LETNIK to nie to samo co LOTNIK;
  https://sjp.pwn.pl/slowniki/letnik.html

  Polubione przez 8 ludzi

 3. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1559335
  Aleksander Chodakowski:
  „Rozpoczynając pracę w tym sektorze, napotkaliśmy nietypowe zachowanie przeciwnika: zwykle dając nam obszary do walki, tutaj próbował kontratakować. Tydzień temu odepchnęliśmy jego próbę we wczesnych godzinach porannych i zdaliśmy sobie sprawę, że na placu jest dla niego coś ważnego, a gdy znaleźliśmy tunel z dostępem do rzeki, gdzie była woda i droga ucieczki, odpowiedź stała się oczywista .
  Wczoraj, podczas natarcia grup szturmowych, nieprzyjaciel próbował nawet nas ominąć, chowając się za płotem, ale „powietrze” wszystko widziało, a wróg trafił na granaty: jeden leżał, reszta została wciągnięta do miejsca skąd wyszli.”

  Polubione przez 7 ludzi

 4. Strona ukraińska informuje o rosyjskim nalocie na Nowogród Siewierski w obwodzie czernichowskim. Według gubernatora obwodu zniszczono „obiekty infrastruktury krytycznej” oraz są „zabici i ranni”;
  https://strana.today/news/390568-vojska-rf-nanesli-aviaudary-po-novhorod-severskomu-chernihovskoj-oblasti-est-pohibshie-i-ranenye-foto.html
  https://t.me/boris_rozhin/48230
  Strona rosyjska informuje że był to odwet za atak na miejscoowść letniskową w obwodzie biełgorodzkim oraz że zniszczono obiekty wykorzystywane przez tzw. obronę terytorialna;
  https://t.me/boris_rozhin/48247

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Informacja dla „leniwców”. Cytat „Rosja przesuwa siły w kierunku Słowiańska i naciera na Siewierodonieck – poranne podsumowanie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy…Rankiem w czwartek 12 maja Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nowy raport z frontu. Podobno wróg wprowadził nową batalionową grupę taktyczną na kierunku słowiańskim w celu zaatakowania Barwenkowa i samego Słowiańska. Przeniesiono tam również około 300 jednostek sprzętu wojskowego…Według Sił Zbrojnych Ukrainy, na kierunku limanskim, wróg przekroczył rzekę Doniec w celu wprowadzenia głównych sił i dalszej ofensywy. Na kierunku siewierskim nieprzyjaciel zbliża się do Zelenaja Dolina i Nowosełowka…Sztab Generalny donosi też, że wróg zbliża się do Siewierodoniecka od strony Kudriaszowki i „odnosi częściowy sukces”…W kierunku Bachmuta nieprzyjaciel prowadzi działania szturmowe w kierunku Pierwomajsku i Kamyszewachi…W pobliżu Awdijewki wróg prowadzi operacje szturmowe w kierunku Nowobachmutowka i Nowokalinowo. Na kierunku kurachowskim wróg posuwa się w kierunku Stepnoje – Nowomichajłowka, Sławnoje – Nowomichajłowka i Aleksandrowka – Marinka”;
  https://strana.today/news/390569-rf-peremeshchaet-sily-na-slavjanskoe-napravlenie-i-nastupaet-na-severodonetsk-utrennjaja-svodka-henshtaba-vsu.html

  Polubione przez 8 ludzi

 6. Strona ukraińska poinformowała o rosyjskim ataku rakietowym na miejscowosć Karliwka w obwodzie połtawskim (ważny węzeł kolejowy kilkukrotnie juz atakowany). Według burmistrza pobliskiego Krzemieńczuka zniszczony miał zostać ‚ważny obiekt infrastruktury”;
  https://strana.today/news/390583-chto-razbombili-v-karlovke-11-maja.html
  Siły rosyjskie miały także ostrzelać z wyrzutni rakietowych dwie miejscowosci w obwodzie dniepropietrowskim, leżące przy granicy z obwodem chersońskim, w wyniku czego zginac miała jedna osoba i zniszczony miał zostać „obiekt infrastruktury energetycznej”;
  https://strana.today/news/390572-obstrel-dnepropetrovskoj-oblasti-12-maja-postradala-zelenodolskaja-hromada.html

  Polubione przez 6 ludzi

 7. W temacie ‚Azowstali”. „Dowódca” (samozwańczy zresztą) niedobitków ukraińskiej piechoty morskiej prosi o moc w ewakuacji…Ilona Muska. Cytat „„Mówią, że przybyłeś z innej planety, aby uczyć ludzi wiary w niemożliwe. Nasze planety są obok siebie, ponieważ mieszkam tam, gdzie przetrwanie jest prawie niemożliwe. Pomóż nam wydostać się z Azovstalu do kraju pośredniczącego. Jeśli nie ty, to kto? Daj wskazówkę” – napisał”…
  https://strana.today/news/390567-komandir-morpekhov-iz-mariupolja-poprosil-ilona-maska-pomoch-vyvesti-bojtsov-s-azovstali-v-stranu-posrednika.html
  Tzw. doradca „burmistrza” Mariupola, który to „burmistrz” jak wiadomo dawno już zwiał z miasta, alarmuje że siły DRL/FR nie szturmują „Azowstali”, a tylko blokują wyjścia ze znajdujacych sie pod kombinatem tuneli;
  https://strana.today/news/390584-rossijskie-okkupanty-pytajutsja-blokirovat-vykhody-iz-podzemnykh-tonnelej-azovstali.html

  Polubione przez 6 ludzi

 8. Ciąg dalszy awantury pomiędzy ‚obrońcami Azowstali” i ich zwolennikami, a kijowska „wierchuszką”. ‚Spec od g.wnianej propagandy’ doradca szefa Biura prezydenta Ukrainy Arestowicz skarży się że bliscy i krewni „obrońców Azowstali” chca go ‚załatwić” 🙂 Cytat „Moja żona i ja osobiście drugi dzień otrzymywaliśmy groźby od ludzi, którzy przedstawiają się jako żony i krewni bojowników Azowa. Mówią, że grozi nam egzekucja, zabiją mnie, moją żonę i moje dzieci. oskarżyć nas o porzucenie Azowa – powiedział…”Chcę przypomnieć, że straż graniczna, KORD [policyjny „specnaz”], 36. Brygada Morska i obrona terytorialna Mariupola tez są w Azowstali. I z jakiegoś powodu ich krewni nic nie piszą” – dodał Arestowicz…Powiedział, że nie ma pytań do „zrozpaczonych” krewnych bojowników, którzy go wzywają…„Mam pytania do tych, którzy radzą im to robić. Zastanówcie się, do czego to doprowadzi” – powiedział Arestowicz…Oskarżenia pod adresem Biura Prezydenta, że ​​nie stara sie o uratowanie bojowników z Azowstali, nazwał „brudną grą polityczną”;
  https://strana.today/news/390556-arestovichu-uhrozhajut-rodnye-azovtsev-vojujushchikh-na-azovstali.html

  Polubione przez 6 ludzi

 9. W temacie dozbrajania Ukrainy. „The Wall Street Journal” sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace powiedział że Wlk. Brytania wyszykuje i skupuje na całym świecie stary sprzet radziecki by nastepnie przekazać go Ukrainie. Dodał tez ze dużo takiego sprzetu znajduje się w Afganistanie, ale (jak na razie) nikt nie odważył sie na zrobienie tam „zakupów”;
  https://strana.today/news/390554-britanija-skupaet-sovetskuju-voennuju-tekhniku-dlja-peredachi-ukraine.html

  Polubione przez 6 ludzi

 10. Dla zainteresowanych, artykuł z „The Washington Post” w temacie przekazywania danych wywiadowczych przez Waszyngton stronie ukraińskiej, ujawnienie tego faktu wywołało „nerwowość” części administracji Biden’a. Artykuł „tłumaczy (czy raczej stara sie wytłumaczyć) że strona amerykańska tak naprawdę tylko „sączy” te informacje, obawiając się by strona ukraińska zbytnio nie „narozrabiała” a tym samym nie sprowokowała Kremla do bardziej zdecydowanych działań, na przykład do uderzenia odwetowego wobec samych „kuratorów” Kijowa, czyli USA;
  >https://www.washingtonpost.com/national-security/2022/05/11/ukraine-us-intelligence-sharing-war/

  Polubione przez 6 ludzi

 11. Ukraina codzienność. W nocy w centrum Kijowa wybuchł pożar na terenie nie działającego juz od 10 lat kina. Jak informuja ukromedia nie odnotowano by do Kijowa „zawitał” w nocy jakis „rosyjski gość” (czytać rakieta) wiec pożar nie jest związany z „działaniami wojennymi”. Zauważono jednak że w sprawie terenu na którym znajduja się budynki już od prawie 10 lat trwają „przepychanki” w sprawie jego „prywatyzacji” i sprzedaży;
  https://strana.today/news/390559-foto-i-video-pozhara-kinoteatra-tampere-okolo-parka-otradnyj-v-kieve.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Jeżeli jest tak dobrze (jak wypisuje tutaj półgłowek Krzysztof M.) to dlaczego jest tak źle 🙂 Cytat „Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że obecnie władze nie mogą zagwarantować bezpieczeństwa ludziom w żadnej miejscowości na Ukrainie. W tym w Kijowie…Powiedział to w wywiadzie dla CNN, odpowiadając na pytanie. czy mieszkańcy Kijowa, którzy opuścili miasto, mogą wrócić do domu…„Niestety nie możemy dziś zagwarantować bezpieczeństwa żadnemu mieszkańcowi. Każdy zakątek Ukrainy, każde miasto i wieś są zagrożone, dopóki Rosja będzie prowadziła barbarzyńską wojnę z naszym krajem” – powiedział burmistrz Kijowa”;
  https://strana.today/news/390588-klichko-zajavil-chto-v-ukraine-nihde-sejchas-nebezopasno.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Można lubić, albo nie lubić redaktora Michalkiewicza, ale ma on kilka ciekawych (jak sam nazywa) „teorii spiskowych”. Jedna z nich jest „haratanie się na przedpolach” przez mocarstwa i według niego właśnie „wojna na Ukrainie” jest jednym z takich „haratań się na przedpolach”.

   Polubione przez 4 ludzi

 13. https://t.me/boris_rozhin/48257
  Miedwiediew powiedział, że podejmowane przez NATO próby „wojowania przez pełnomocnika” na Ukrainie zwiększają prawdopodobieństwo bezpośredniej wojny między Rosją a NATO, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wojny nuklearnej.
  Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie niejednokrotnie pisał, że bez jakiejś przeróbki kryzysu karaibskiego, jeśli chodzi o realne zagrożenie wojną nuklearną, nic się nie da. Dopiero w pobliżu tego regionu rozpoczną się realne próby negocjacji i opracowania nowych reguł gry, które zastąpią te, które już przestały obowiązywać. Teraz, jak widzimy, takie pragnienie w zasadzie nie jest dostrzegane.

  Polubione przez 5 ludzi

 14. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1559411
  Drugi maruder, który szydził z ciał naszych żołnierzy 26 lutego 2022 r. w rejonie Chersonia: https://vk.com/video-121811658_456260164
  Pierwszy maruder wybuchnął płaczem i natychmiast przeprosił, a to drugi, który przeprosił później: https://vk.com/video-121811658_456260025
  Ukrocywile wyśmiewali i plądrowali ciała rosyjskich żołnierzy: https://vk.com/video-121811658_456260024
  video

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Strona ukraińska dementuje informacje które miały się według niej pojawić w rosyjskich mediach jakoby na Ukrainę miał zostać wysłany „polsko-litewski kontyngent pokojowy”. Cytat ‚Jak poinformowano, rosyjskie media rozesłały pismo, które rzekomo pochodziło z Sił Zbrojnych Ukrainy, skierowane do szefa Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. List informuje o wysłaniu na terytorium Ukrainy wspólnego polsko-litewskiego kontyngentu sił pokojowych…„Oświadczamy, że takie pismo nie wpłynęło do administracji Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. Ponadto, według informacji przekazanych przez Siły Zbrojne Ukrainy, takie pismo [ w ogóle] nie powstało i nie zostało wysłane do straży granicznej, ” poinformowała Państwowa Służba Graniczna [Ukrainy]”;
  https://strana.today/news/390536–novost-ob-otpravke-polskikh-i-litovskikh-mirotvortsev-v-ukrainu-fejk.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Włosko-niemiecka awantura w sprawie płacenia rublami za gaz z FR. Cytat „Według włoskiego premiera Mario Draghiego największy importer rosyjskiego gazu w Niemczech zapłacił już za rosyjski gaz w rublach. „W rzeczywistości dowody, które widzieliśmy dziś rano (pokazują), że największy importer gazu w Niemczech zapłacił już w rublach” – powiedział na konferencji prasowej w środę, 11 maja…Jednocześnie, według Bloomberga, przedstawiciel niemieckiej firmy Uniper SE – największego nabywcy rosyjskiego gazu w Niemczech – powiedział, że firma nie dokonywała żadnych płatności w ramach nowego schematu, ponieważ termin płatności upływa dopiero pod koniec maja. Wcześniej w środę Uniper wydał zapewnienie, że spółka będzie w stanie utrzymać dostawy gazu bez naruszania sankcji. Jednocześnie jej przedstawiciel odmówił komentarza, czy Uniper otworzył konto rublowe w Gazprombanku”;
  https://www.dw.com/ru/premer-italii-zayavil-chto-germaniya-zaplatila-rf-za-gaz-v-rublyah/a-61766009

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Ukraińskie dowództwo w zwiazku z „kontrofensywą” w obwodzie charkowskim ogłosiło że strona rosyjska nie jest już w stanie prowadzić ostrzałów terytorium samego miasta i obwodu charkowskiego, a tymczasem. Cytat „Pocisk wroga przerwał gazociąg pod Charkowem, 17,5 tys. gospodarstw domowych zostało bez gazu”…
  https://strana.today/news/390606-v-kharkovskoj-rajone-iz-za-obstrela-povrezhden-hazoprovod-.html
  …plus z wyrzutni rakietowych ostrzelano leżące na północo-wschodnich przedmieściach Charkowa miejscowości Dergacze oraz Mała Daniłowka;
  https://strana.today/news/390596-pod-kharkovom-vrah-obstreljal-iz-rszo-dva-naselennykh-punkta-est-pohibshie-i-ranenye.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Ciekawe jak wyglądałaby praktyka władzy, gdyby jego środowisko zostało dopuszczone do władzy?

   Byli już różni, którzy głosili jedynie słuszne idee i poglądy, a zawsze wychodzi jak wychodzi……..

   Tu nie jest inaczej!!!!!!!

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.