Wojna już nie domowa na Ukrainie 12.05.2022r.- 2515 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 84).


„Niemy krzyk”– dzień 720.

Dostawy broni z Niemiec na Ukrainę- analiza.

Na Ukrainę trafia już niemiecka broń lekka. Jednak pod naciskiem Kijowa i Waszyngtonu ma zostać wysłana broń ciężka, czołgi i sprzęt artyleryjski. Mimo to, junta kijowska domaga się jeszcze większej ilości broni dostarczanej z Niemiec. Ciągle im mało.

Rząd niemiecki przez długi czas odżegnywał się od dostarczenia Ukrainie czołgów i broni artyleryjskiej. Zgodził się dopiero pod koniec kwietnia br. pod naciskiem USA, pozostałych sojuszników, jak i samej Ukrainy.

Jednakże społeczeństwo niemieckie jest podzielone w tej kwestii.

Według ostatniego sondażu ARD-Deutschlandtrend z 28 kwietnia 45% respondentów opowiedziało się za dostawą ciężkiej broni, ale również 45% było przeciw. Jeszcze na początku kwietnia zwolennicy dostaw stanowili 55% pytanych. A więc obecnie w wśród niemieckiego społeczeństwa nastąpiła równowaga opinii na temat dostarczania broni na Ukrainę, Z tym, że tendencja- w miarę gdy będzie dawały się odczuć skutki kryzysu energetycznego, i wywołanego nim wzrostem cen oraz ogólną stagnacją gospodarczą- a co za tym idzie spadkiem dochodów i bezrobociem, szala poparcia dla Ukrainy i dostaw broni, będzie przechylać się w stronę sprzeciwu.

Pomijając tą kwestię należy skoncentrować się na tym co jest aktualne na tą chwilę.

A więc, w dolewaniu oliwy do ognia toczących się walk na Ukrainie, mają pomóc następujące rodzaje niemieckiej broni:

Gepard [1].

Jest to samobieżne działo przeciwlotnicze. Posiada podwójne działka o kalibrze 35 mm. Stosuje się go przeciwko samolotom i śmigłowcom na wysokościach do 3500 m, ale także przeciwko lekko opancerzonym celom naziemnym, takim jak bojowe wozy piechoty i transportery opancerzone. Gepard może być używany zarówno jako broń defensywna, jak i ofensywna. Nie miałby jednak szans przeciwko czołgom ze względu na stosunkowo niewielki kaliber dział. Zasięg operacyjny Geparda to około 550 kilometrów na drodze asfaltowej. Może pokonywać przeszkody wodne bez specjalnego wyposażenia dodatkowego.

Z punktu widzenia użycia w Ukrainie ważne jest, że uzbrojenie zostało opracowane między innymi przeciwko opancerzonym śmigłowcom bojowym, takim jak rosyjskie helikoptery bojowe Mi-24.

Gepard wszedł do służby w 1976 roku i przez długi czas stanowił podstawę obrony powietrznej Bundeswehry. Podobną rolę pełnił w armii holenderskiej i belgijskiej. Jednak w tych krajach Gepard został wycofany już 20 lat temu, w Niemczech ostatni model w 2012 r., czyli jak widać jest to broń przestarzała zalegająca obecnie w magazynach.

Obecnie mocarstwowa Rumunia jest jedynym krajem NATO, który nadal używa Geparda. Dlatego przed dostarczeniem tych samobieżnych dział przeciwlotniczych trzeba najpierw przywrócić im sprawność bojową. Innym problemem może być fakt, że skomplikowana elektronika, radar i systemy kierowania ogniem stawiają załodze wysokie wymagania, a szkolenie załogi trwa co najmniej pół roku.

Po długich wahaniach strony niemieckiej, Ukrainie obiecano najpierw Gepardów, ale nadal nie znaleziono do nich amunicji.

Haubicoarmata PzH 2000 [2].

Jest to opancerzone, samobieżne działo artyleryjskie o kalibrze 155 mm. Zapas amunicji wynosi 60 pocisków, zaś szybkostrzelność to trzy pociski na 10 sekund. PzH 2000 potrafi niszczyć cele na dystansie od 30 do 56 km, w zależności od stosowanej amunicji. Firmy Krauss-Maffei Wegmann i Rheinmetall pierwsze haubicoarmaty tego typu dostarczyły Bundeswehrze w 1998 r. i nadal produkują ten model w bardziej zaawansowanej formie.

Aby móc prowadzić ogień, haubicoarmata PzH 2000 musi zatrzymać się. Dlatego w bezpośrednim pojedynku jest wyraźnie gorsza od czołgów. Jednak natychmiast po wystrzeleniu musi zmienić stanowisko ogniowe, aby w ten sposób uniknąć kontrataku.

Haubicoarmata osiąga prędkość do 60 km/h, ma zasięg około 420 km po drodze asfaltowej i może pokonywać wody o głębokości do 1,5 metra.

Zadaniem PzH 2000 jest podążanie za formacjami zmotoryzowanymi i zapewnienie im wsparcia ogniowego.

Haubicoarmaty odniosły sukces w misjach w Afganistanie w 2006 i 2007 r. w połączeniu ze wsparciem lotniczym. Cele mogły być atakowane z odległości ponad 40 kilometrów. Bundeswehra ma na wyposażeniu około 100 haubic, z czego około 40 jest jeszcze sprawnych. Rząd niemiecki chce dostarczyć na Ukrainę t takich haubicoarmat, ale najpierw trzeba im przywrócić sprawność bojową, co ma trwać 2-3 miesiące.

Marder [3].

Bojowe wozy piechoty Marder transportują oddziały piechoty do walki, zapewniają im wsparcie ogniowe oraz umożliwiają prowadzenie ostrzału z wewnątrz. Jest to zatem wyjątkowo wszechstronny system uzbrojenia. W Marderze mieści się do sześciu do siedmiu strzelców. Posiada działko o kalibrze 20 mm i może być opcjonalnie doposażony w kierowane pociski rakietowe typu Milan, przeznaczone do zwalczania zarówno celów naziemnych, jak i powietrznych.

Jest wyposażony w system wentylacji chroniący przed bronią masowego rażenia i może pokonywać przeszkody wodne o głębokości do dwóch metrów.

Marder, wprowadzony został do służby w 1971 r., jest jeszcze starszy od Geparda i w Niemczech jest stopniowo zastępowany przez następcę, Pumę. Pomimo to Marder jest nadal używany w Bundeswehrze i wielu innych armiach, a swoją przydatność udowodnił w Kosowie i Afganistanie. Było to możliwe dzięki ciągłemu udoskonalaniu wozu.

Leopard 2 [4].

Czołg Leopard 2 jest produkowany seryjnie od 1978 r. i od tego czasu był wielokrotnie modernizowany. Jest tak dobry, że Bundeswehra nie planuje jego wymiany do 2030 r.. Ze względu na ogromny sukces eksportowy firmy Krauss-Maffei Wegmann, producenta czołgu, istnieje wiele różnych wersji, z których każda została dostosowana do specyfikacji dostarczonej przez jego nabywców. Istnieją również licencjonowane wersje zagraniczne. Jego poprzednik, model Leopard 1, również był bardzo często sprzedawany i nadal służy w wielu armiach na całym świecie.

Czołg ten służy do obrony przed formacjami czołgów przeciwnika. Leopard 2 jest wyposażony w armatę o kalibrze 120 mm, za pomocą której można atakować cele stacjonarne, jak i ruchome. Nawet podczas jazdy po nierównym terenie działo pozostaje skierowane na cel.

Dzięki dodatkowemu wyposażeniu Leopard 2 może pokonywać wody o głębokości do czterech metrów. Czołg zapewnia ochronę przed bronią masowego rażenia przez 48 godzin.

Dzięki mocy 1500 koni mechanicznych i prędkości ponad 60 km na godzinę ten czołg zalicza się do wagi ciężkiej. Jednak jego waga przekraczająca 60 ton zawsze stanowi problem dla przekraczania mostów. Szczególnie mostów na nowym teatrze działań, czyli na Ukrainie. Leopard 2 sprawdził się w operacjach w Afganistanie, przede wszystkim ze względu na wysoką ochronę przed atakami. Politycznie drażliwym przypadkiem użycia niemieckiego czołgu było wykorzystanie Leopardów przez Turcję w północnej Syrii przeciwko kurdyjskiej milicji YPG w 2018 r.

Co prawda, rząd niemiecki nie obiecał jeszcze Ukrainie ani bojowych wozów piechoty Marder, ani też ciężkich czołgów Leopard 2. jednakże ukraiński ambasador w Berlinie Andriej Melnik, dość bezceremonialnie domaga się „szybkiego dostarczenia 88 czołgów Leopard, 100 wozów Marder, samobieżnych haubicoarmat i wiele więcej”.

Stinger [5].

Stinger to odpalany z ramienia, naprowadzany na podczerwień pocisk kierowany ziemia-powietrze, produkowany przez firmę Raytheon w USA od 1980 r., ale od dawna także w Europie, w tym również w Niemczech. Po namierzeniu celu- samolotu myśliwskiego lub śmigłowca- i odpaleniu przez strzelca, pocisk automatycznie namierza cel na odległość około 4000 m. Głowica bojowa eksploduje z niewielkim opóźnieniem po uderzeniu, zwykle w zbiornik paliwa, co zwiększa efekt.

Stingery okazały się niezwykle skuteczną i łatwą w użyciu bronią. Zwłaszcza podczas sowieckiej okupacji Afganistanu afgańscy bojownicy wyposażeni przez USA zestrzelili wiele sowieckich samolotów i śmigłowców.

Oprócz USA, Holandii i Łotwy, Niemcy już od początku wojny dostarczyły Ukrainie 500 zestawów rakietowych Stinger z zapasów Bundeswehry.

Do końca kwietnia Niemcy wysłali na Ukrainę także 100 karabinów maszynowych, 100 tys. granatów ręcznych, 2000 min, około 5300 ładunków wybuchowych oraz ponad 16 milionów sztuk amunicji różnego kalibru, od karabinów szturmowych po ciężkie karabiny maszynowe.

Rząd niemiecki już od dłuższego czasu nie ujawnia, jakiego rodzaju broń lekką dostarcza Ukrainie.

[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Gepard_(dzia%C5%82o_przeciwlotnicze),

[2]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Panzerhaubitze_2000,

[3]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Marder_1,

[4]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Leopard_2,

[5]. https://pl.wikipedia.org/wiki/FIM-92_Stinger.

*

Poranna (11.05.22r. 10:00)  odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

▪️Operacyjne lotnictwo taktyczne i wojskowe uderzyło w nocy 93 obiekty, w tym dwa stanowiska dowodzenia, 69 rejonów koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego oraz trzy składy amunicji Ukraińskich Sił Zbrojnych.

▪️Oddziały rakietowe i artyleryjskie uderzyły w 407 rejonów koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego, zniszczyły 13 stanowisk dowodzenia, 4 stanowiska systemu obrony przeciwlotniczej Osa-AKM oraz 14 składów amunicji. W wyniku ostrzałów zginęło ponad 280 nacjonalistów, unieszkodliwiono 59 jednostek sprzętu wojskowego.

▪️Systemy obrony przeciwlotniczej zniszczyły w nocy dziewięć ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych, w tym cztery w pobliżu wsi Bałakłeja w obwodzie charkowskim, trzy w pobliżu Rubiżnego (ŁRL), jeden w pobliżu Wyspy Węży i jeden Bayraktar-TB2 w pobliżu wsi Archangielskoje w obwodzie mikołajowskim.

„Wojska ukraińskie utworzyły ufortyfikowany obszar w aglomeracji kramatorsko-słowiańska. Podobnie jak wcześniej w Mariupolu, tutaj znajduje się ciężka broń i sprzęt, w domach znajdują się punkty strzeleckie, 90 tysięcy cywilów jest zablokowanych jako żywe tarcze”– powiedział generał pułkownik Michaił Mizincew, szef Centrum Kontroli Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej.

„W aglomeracji kramatorsko-słowiańskiej, podobnie jak wcześniej w Mariupolu, jednostki Ukraińskich Sił Zbrojnych wyposażyły ​​jeden obszar umocniony o łącznej powierzchni ponad 170 km kwadratowych i stworzył niezbędne zapasy broni, amunicji, paliwa i smarów, żywności i leków. Na gęsto zaludnionych terenach bojownicy rozmieszczali ciężką broń i sprzęt, wyposażali w domy stanowiska strzeleckie, a okoliczni mieszkańcy byli przetrzymywani w piwnicach pod pretekstem rzekomego zapewnienia im bezpieczeństwa, a na ścianach budynków umieszczano napisy: „Uwaga! Dzieci!”, „Dzieci tu są! Nie strzelaj!”– powiedział generał.

Poza tym, „Rosja przekazała Ukrainie około 19 tys. ton pomocy humanitarnej”– powiedział generał pułkownik Michaił Mizincew.

„Począwszy od 2 marca 2022 r. Federacja Rosyjska dostarczyła już na Ukrainę 18 866,1 ton niezbędnych artykułów, żywności, leków i środków medycznych oraz przeprowadziła 992 akcje humanitarne”– poinformował Mizincew.

Wyjaśnił, że w obwodzie charkowskim miały miejsce dwie akcje jednego dnia, 76 ton pomocy humanitarnej zostało przekazanych ludności cywilnej.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej postawił zarzuty czterem żołnierzom Ukraińskich Sił Zbrojnych oskarżonym o złe traktowanie ludności cywilnej oraz stosowanie niedozwolonych środków i metod prowadzenia wojny, jak donosi kanał agencji Telegram.

„Pracownicy wojskowych organów śledczych Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej postawili zarzuty personelowi wojskowemu jednostki wojskowej A-2802: szefowi artylerii ppłk Romanowi Szostakowi, dowódcy baterii artylerii samobieżnej, st. porucznikowi Denisowi Nazarow, dowódcy drugiego batalionu artylerii samobieżnej podpułkownikowi Aleksanderowi Płotnikow i dowódcy baterii artylerii samobieżnej starszy porucznikowi Siergiejowi Palijczukowi”– głosi komunikat.

Żołnierze są oskarżani o popełnienie przestępstwa zgodnie z częścią 1 art. 356 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej; „złe traktowanie ludności cywilnej, stosowanie niedozwolonych środków i metod prowadzenia wojny”.

Pododdziały drugiego korpusu ML ŁRL i żołnierze z jednostki specjalnej „Achmat”, rozwijającej ofensywę, przejęły kontrolę nad osadami Jużnyj i Wojewodowce. 

Poinformował o tym szef Czeczenii Ramzan Kadyrow, powołując się na raport swojego asystenta w bloku władzy Apty Alaudinowa, odpowiedzialnego za kierunek Ługańska.
Wczoraj rano oddziały 2 Korpusu ML ŁRL i żołnierzy czeczeńskiego oddziału specjalnego „Achmat” zablokowały resztki Ukraińskich Sił Zbrojnych broniących Rubiżnoje na terenie zakładów” Zarja” na obrzeżach miasta, a także dotarły do ​​wsi Wojowodówka .

Jak doniósł Kadyrowowi Alautdinow, „w ciągu dnia bojownicy pułku ‚Achmat’ i republikanie z 2 korpusu ML ŁRL przedarli się przez obronę wroga i przejęli kontrolę nad osadami Jużnyj i Wojowodówka, jednocześnie oczyszczając terytorium zakładu Zarja, aby nie pozostawić niedokończonego wroga na tyłach nacierających wojsk. W chwili obecnej pod całkowitą kontrolą sił sojuszniczych znajdują się także osady Fakel, Raduga-2, Zarja, Zarja-1, Miczurinec i Elektromontażnik.”

„W trakcie zmasowanej operacji ofensywnych o godzinie 4 rano wzdłuż całej linii frontu żołnierze jednostki Achmat wraz z drugim korpusem milicji ludowej LPR przedarli się przez obronę i przejęli kontrolę nad osiedla Jużnyj i Wojwodowka, po drodze zdobyto fabrykę prochu Zarja”– poinformował asystent szefa Czeczenii w bloku władzy Apta Alaudinow.

Osada Wojowodówka to w rzeczywistości obrzeża Siewierodoniecka- jednego z miast pozostających pod kontrolą Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy na terenie ŁRL, które wraz z Lisiczańskiem zamieniono w potężny obszar ufortyfikowany. Obecnie armia rosyjska próbuje okrążyć tę aglomerację, Ukraińskie Siły Zbrojne starają się temu zapobiec, ale po przebiciu się wojsk rosyjskich w rejonie Biełogorowki staje się to coraz trudniejsze.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 38 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: systemy rakietowe MLRS „Huragan” i „Grad” oraz artylerii 122 mm.
Na odcinku Gorłówki:   MLRS „Grad”, artyleria 152 mm i 122 mm, moździerze 120 mm oraz granatniki SPG-9 i AGS-17, a także broń strzelecka.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 364 jednostek różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazły się obszary 13 miejscowości republiki: 

jej stolica Donieck (dzielnice Piotrowska i Kirowa), Gorłówka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina), Gołmowski, Głubokaja Bałka, Żeleznaja Bałka, Michajłowka, Pantelejmonowka, Jasinowata, Kasztanowoje Makiejewka (osada . Ziemianki i rejon Czerwonogwardyjski), Górniak, Staromichajłowka oraz Aleksandrowka.

Według oficjalnych danych przedstawicielstwa DRL w WCKiK, na terytorium w granicach republiki przed rozpoczęciem operacji specjalnej, w ciągu ostatniego dnia otrzymano informację o 1 jednego cywila: mężczyzn urodzonych w 1947 roku.
14
cywilów zostało rannych, m.in. dziecko urodzone w 2012 roku w dzielnicy Kirowa, Kujbyszewskiej i Kjowskiej w Doniecku oraz w Aleksandróce, Kasztanowoje i Gorłówce.

Uszkodzonych zostało 20 budynków mieszkalnych w dzielnicy Kirowa i Kujbyszewskiej w Doniecku oraz w Aleksandrówce, Gorłówce i Makiejwce, a także 4 obiekty infrastruktury cywilnej .

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 12 mая 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*


https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.


132 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 12.05.2022r.- 2515 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 84).

 1. Krytyczną sytuacje zgrupowania ukraińskiej „Grupy Armii Donbas” broniacego sie na resztkach terytorium obwodu ługańskiego pozostajacych jeszcze pod kontrolą Kijowa potwierdził gubernator tego obwodu Hajdaj. Według niego „toczą się zaciekłe walki w Biełogoriwce, Kamyszewce i na obrzeżach Siewierodoniecka”, siły ukraińskie „niszcza rosyjskie przeprawy przez rzekę Doniec” (ale jak widać nic to nie daje). Jedyna droga jaką jeszcze można wydostac się z terytorium obwodu ługańskiego pod kontrolą Kijowa na terytorium obwodu donieckiego pod kontrola Kijowa jest ostrzeliwana i poruszanie sie po niej jest „zbyt ryzykowne” (tzn jest faktycznie zablokowana). Na terytorium obwodu ługańskiego znajdujacym sie jeszcze pod kontrolą Kijowa nie ma elektryczności, wody, gazu ani telefonii komórkowej;
  https://strana.today/news/390637-v-luhanskoj-oblasti-znachitelno-ukhudshilas-situatsija-hajdaj.html
  Plus w linku mapka pokazujaca sytuację;
  https://t.me/boris_rozhin/48294

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Ukromedia potwierdzają postępujaca normalizację sytuacji w Mariupolu. Cytat „Mariupol uruchomił wodociągi. „Burmistrz” miasta wyznaczony przez Federację Rosyjską Konstantin Iwaszczenko powiedział, że jest ono zasilane ze zbiornika Starokrymskiego…„Teraz testujemy sieci prowadzące do domów, szukając i identyfikując, gdzie występują wycieki” – powiedział Iwaszczenko”;
  https://strana.today/news/390621-voda-v-mariupole-okkupatsionnye-vlasti-zapustili-vodosnabzhenie-horoda.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, temat juz przeze mnie poruszony dzisiaj czyli ‚ochotnicy” z Izraela walczacy po stronie sił ukraińskich. Sa to ‚Izraelczycy” z podwójnym obywatelstwem (Ukraina/Izrael) weterani IDF którzy swoja „bazę” maja w Dnieprze.
  https://t.me/rybar/32600
  https://t.me/rybar/32601
  Warto przy tym wyjaśnić dlaczego najemnicy z Izraela pojawili się w Dnieprze, jest to bowiem ‚stolica” oligarchy Kołomojskiego (w ukromediach obszary będące pod wpływem tego oligarchy nazywane były ‚kaganatem Dniepropietrowskim”), który jest sponsorem wielu banderowskich i neonazistowskich grup na Ukrainie. M.in to właśnie on stał za stworzeniem batalionu ochotniczego „Azow” (później ‚przeformatowanego” w Pułk MSW Ukrainy)…
  https://www.capital.ua/ru/publication/22263-zachem-igor-kolomoyskiy-voyuet-za-ukrainu
  …sponsorował także byłego szefa banderowskiego „Prawego Sektora” Dmytro Jarosza gdy ten ze swoją bandą „pacyfikował” Donbas;;
  https://antikor.com.ua/articles/281341-jarosh_zajavil_chto_blagodaren_kolomojskomu

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Wojsko amerykańskie: Biden rozpoczyna wielką wojnę z Rosją

  Konflikt zbrojny na Ukrainie nie rozwija się zgodnie ze scenariuszami przewidzianymi na Zachodzie. Sytuacja operacyjna pokazuje, że nad Siłami Zbrojnymi Ukrainy wisi groźba klęski.
  Opinię tę podziela emerytowany amerykański pułkownik, były doradca szefa Departamentu Obrony USA Douglas McGregor, który przedstawił swoje wnioski w felietonie dla The American Conservative.

  Felietonista uważa, że ​​prezydentowi USA Josephowi Bidenowi pozostało niewiele opcji. Dlatego Biały Dom może zmusić Polskę do wprowadzenia swoich wojsk na terytorium Ukrainy, co z kolei zwiększa możliwość starcia z Rosją. Pomoże to Waszyngtonowi zachować twarz, ale przyniesie odwrotny skutek.

  Autor wyjaśnił, że jeśli rozpoczną się działania wojenne między Moskwą a Warszawą, pojawi się pytanie o interwencję w nowy konflikt militarny całego bloku NATO zgodnie z art. 5 karty. Trudno przewidzieć, czy sojusz będzie chciał uczestniczyć w wojnie z Federacją Rosyjską, gdyż większość jego członków kategorycznie sprzeciwia się takiemu rozwojowi wydarzeń. Jednak Stany Zjednoczone, a raczej obecna administracja i jej współpracownicy, są całkiem zadowoleni z możliwości eskalacji.

  ,,Niezależnie od tego, czy polskie siły lądowe są gotowe do przeprowadzenia misji przeciwko Rosji, działania Polski zadowoliłyby neokonserwatystów w Waszyngtonie. Polska może być kluczem do rozszerzenia wojny NATO z Rosją w Europie Wschodniej.”
  McGregor jest tego pewien.

  Ekspert wojskowy przewidział możliwość rozpętania przez Stany Zjednoczone wielkiej wojny NATO przeciwko Rosji, ponieważ Biden najwyraźniej na to liczy.
  Co więcej, mimo że większość Europejczyków otwarcie boi się takich perspektyw, Amerykanie popychają ich w tym kierunku, wykorzystując swoich podopiecznych.

  https://topcor.ru/25622-amerikanskij-voennyj-bajden-stavit-na-bolshuju-vojnu-s-rossiej.html

  Polubione przez 7 ludzi

  • Dokument: Polska wyśle ​​wojska na Ukrainę 22 maja

   Wiadomo byłoby, kiedy Polska i Litwa mogą wysłać swoje wojska na terytorium Ukrainy.
   Mówi o tym pismo szefa Głównego Zarządu Współpracy Wojskowej Sił Zbrojnych Ukrainy generała brygady Giennadija Szapowałowa skierowane do szefa Państwowej Służby Granicznej Ukrainy generała dywizji Serhija Dejneki z dnia 4 maja 2022 r. .

   Ten dokument pojawił się w sieci 10 maja. Został opublikowany przez kanał TG „Rybar”.
   Co więcej, zasób informacji natychmiast zastrzegł, że wspomniany list został „wyłowiony” w komunikatorze Signal, za pomocą którego ukraińscy urzędnicy komunikują się.
   Jednocześnie kanał Rybar TG podejrzewa, że ​​strona ukraińska mogła celowo „podpalić” go dla własnych celów, podsycając na ten temat szum propagandowy.

   Wątpią w autentyczność dokumentu, ale …
   spokojnie czekajmy przez 10 dni, zobaczymy, co się stanie.

   Czytaj całość
   https://topcor.ru/25588-dokument-polsha-vvedet-vojska-na-ukrainu-22-maja.html?yrwinfo=1652357019456223-11679795206588031578-sas2-0767-275-sas-l7-balancer-8080-BAL-5606

   Polubione przez 6 ludzi

   • Ukraiński politolog Andrij Wadżra przewidział, jak rozwinie się sytuacja, jeśli Polska, przy wsparciu Stanów Zjednoczonych, wyśle ​​jednak wojska na terytorium Ukrainy Zachodniej.

    Jego zdaniem miejscowa ludność jednoznacznie poprze ten krok, a Rosja powinna postrzegać te terytoria jako jednoznacznie obce.

    Ostatnio z Europy Wschodniej pojawiły się coraz więcej sygnałów ostrzegawczych, że konflikt na Ukrainie może mieć charakter transgraniczny.

    Na początku maja jednostki Wojska Polskiego rozpoczęły zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia na terenach przy granicy z Ukrainą. A prezydent Andrzej Duda powiedział niedawno wprost w swoim wystąpieniu, że „wkrótce nie będzie granicy między Polską a Ukrainą”.

    https://cont.ws/@fybcbvjd/2284012

    Polubione przez 2 ludzi

  • The American Conservative

   Zagrożenie Polskim Zaangażowaniem Na Ukrainie.

   „W ekonomii”, napisał John Kenneth Galbraith, „ większość zawsze się myli ”. Galbraith mógł dodać, że w sprawach wojskowych istnieje góra historycznych dowodów sugerujących, że amerykańscy generałowie i analitycy wojskowi również zawsze się mylą.

   [ wybrane fragmenty analizy sytuacji na wojny na Ukrainie dotyczące Polski ]

   Dziesięć tygodni po rozpoczęciu konfliktu warto ponownie przyjrzeć się strategicznemu obrazowi . Wojna z Rosją na Ukrainie ewoluowała, ale nie w sposób, w jaki przewidywali to zachodni obserwatorzy. Siły ukraińskie wyglądają na zdruzgotane i wyczerpane . Dostawy docierające do oddziałów ukraińskich walczących we wschodniej Ukrainie to ułamek tego, co jest potrzebne . W większości przypadków zamienniki i nowe bronie są niszczone na długo przed dotarciem na front.

   W obliczu jednoznacznej porażki pomocy amerykańskiej i napływu nowej broni w celu ratowania sił ukraińskich przed pewnym zniszczeniem, administracja Bidena desperacko stara się odwrócić sytuację i zachować twarz. Polska wydaje się oferować wyjście. Co ważniejsze, prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyrazili chęć zatarcia granic między Polską a Ukrainą.

   Niepotwierdzone doniesienia z Warszawy wskazują, że po odrzuceniu przez Waszyngton propozycji strefy zakazu lotów nad Ukrainą i przekazaniu polskich samolotów MIG-29 pilotom ukraińskim, polski sztab generalny został po cichu poinstruowany, aby sformułował plany interwencji w ukraińskim konflikcie. poprzez zajęcie zachodniej części Ukrainy. Oczywiście akcja militarna na taką skalę wymagałaby zgody Kijowa, ale biorąc pod uwagę faktyczną kontrolę Waszyngtonu nad rządem Zełenskiego, zgoda na polską interwencję wojskową nie powinna stanowić problemu.

   Przypuszczalnie administracja Bidena może mieć nadzieję, że kolizja z udziałem Rosjan i Polaków w jakiejkolwiek formie – w tym uderzenia powietrzne i rakietowe na polskie siły po ukraińskiej stronie granicy – ​​potencjalnie wywołałaby konieczność spotkania rady NATO i zajęcia się artykułem V NATO. traktat. Nie jest jasne, czy polska interwencja wojskowa na Ukrainie uzasadnia zaangażowanie członków NATO w wojnę z Rosją. Działania nadal byłyby pozostawione osądowi każdego państwa członkowskiego NATO.

   W tym momencie każdy analityk może z całą pewnością powiedzieć, że polska interwencja wojskowa skonfrontowałaby członków NATO z widmem wojny z Rosją , czemu sprzeciwia się większość członków NATO . Pomijając to, czy polskie siły lądowe są gotowe do wykonania misji w obliczu rosyjskiej opozycji, polska akcja zadowoliłaby neokonserwatystów w Waszyngtonie, DC Polska może być kluczem do rozszerzenia wojny NATO z Rosją w Europie Wschodniej.

   Czemu? Bo polski katalizator konfliktu z Rosją przedstawia narodowi amerykańskiemu wojnę, której Amerykanie nie chcą , ale której nie mogą łatwo zatrzymać. Taka wojna z Rosją byłaby wojną, która rozpoczęła się bez obiektywnej oceny żywotnych interesów Ameryki, dystrybucji władzy w systemie międzynarodowym lub istnienia jakichkolwiek konkretnych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego USA.

   (…)

   Douglas Macgregor , pułkownik (w stanie spoczynku) jest starszym pracownikiem The American Conservative , byłym doradcą sekretarza obrony w administracji Trumpa, odznaczonym weteranem walki i autorem pięciu książek.

   *********************.

   Komentarz:
   Ciekawa analiza konfliktu .
   Polecam przeczytać całość:
   https://www.theamericanconservative.com/articles/the-threat-of-polish-involvement-in-ukraine/

   Polubione przez 5 ludzi

 5. The American Conservative

  Jeśli Chodzi O Rosję, Polska Musi Dorosnąć.

  Czas, by polski establishment polityczny realizował wizję Romana Dmowskiego o dojrzałej polityce zagranicznej.

  Wydawałoby się, że nadeszła godzina, by polska elita rządząca, która, jak powiedział wielki profesor Bronisław Łagowski, nieustannie marzy o „kolejnym powstaniu antysowieckim”, udowodniła światu swoje antyrosyjskie bona fides.

  Polska od pierwszego dnia znajduje się w czołówce obecnej wojny na Ukrainie.
  Premier Mateusz Morawiecki, który wydaje się wierzyć, że poklepywanie po plecach przez Joe Bidena nadaje pewien rodzaj podwyższonego statusu politycznego w stosunkach międzynarodowych, zasadniczo wzywa do rozpoczęcia wojny totalnej z Rosją, próbując przesuwać granice już de facto wojna zastępcza na Ukrainie, posuwając się nawet do stwierdzenia, że ​​zbiorowe karanie narodu rosyjskiego jest uzasadnione.

  Prezydent Polski Andrzej Duda, który od miesiąca pełni funkcję nieoficjalnego wiceprezydenta Ukrainy, domaga się więcej transferów broni na Ukrainę.

  Polskie media głównego nurtu prześcigają się w podsycaniu prowojennej i antyrosyjskiej histerii, a jedna z wybitnych osobowości medialnych twierdzi, że „nie ma takiego pojęcia jak ‚kultura rosyjska’”.

  Wisienką na torcie tej pokręconej dynamiki były jednak słowa rzecznika MSZ Łukasza Jasina, który powiedział, komentując odpowiedź Wołodmira Zełenskiego na potencjalne wysłanie sił pokojowych NATO na Ukrainę: „Oto jesteśmy sługami narodu ukraińskiego i jego prośbami”.

  Krótko mówiąc, w Polsce jesteśmy świadkami amerykańskiej dynamiki „Freedom Fries” na sterydach.

  Czytaj całość:
  https://www.theamericanconservative.com/articles/regarding-russia-poland-needs-to-grow-up/

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Nowe wieści z „Azowstali”, zastępca dwódcy neonazistowskiego Pułku MSW Ukrainy ‚Azow” Światosław Palamar żali się że maja juz 600 „ciężko rannych”. Cytat „Zastępca dowódcy pułku Azow Światosław Palamar poinformował, że w Azowstali znajduje się 600 ciężko rannych żołnierzy ukraińskich…Po raz kolejny dał do zrozumienia, że ​​władze [w Kijowie] nie zrobiły wszystkiego, co możliwe, aby uratować bojowników„Władze zrozumiały, że możemy być otoczeni i muszą podjąć wszelkie niezbędne kroki, aby stworzyć korytarz logistyczny dla dostaw… Nie mieliśmy takiego rozkazu wyjścia, był tylko rozkaz i nadal jest: kontynuować obronę i my to robimy… To niezwykle złożona i trudna sytuacja” – powiedział Palamar…Jego zdaniem Kijów „musi dokonać niemożliwego”, aby uratować bojowników Azowa”;
  https://strana.today/news/390652-v-azove-zajavili-chto-600-zablokirovannykh-v-podzemele-bojtsov-imejut-tjazhelye-ranenija.html

  Polubione przez 7 ludzi

 7. W temacie „rosyjskich jeńców” znajdujacych się w ukraińskiej niewoli. Rosyjska RPO Tatiana Moskalkowa poinformowała ze strona ukraińska przetrzymuje rosyjskich marynarzy ze statków cywilnych które przed rozpoczeciem ‚specjalnej operacji FR” znajdowały się w ukraińskich stoczniach remontowych. Według służby podległej rosyjskiej RPO jest to 73 obywateli FR;
  https://strana.today/news/390656-ombudsmen-rf-zajavila-chto-v-ukraine-uderzhivajut-bolee-70-rossijskikh-hrazhdanskikh-morjakov.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana” o „nowej intrydze” z tranzytem gazu z FR do UE poprzez terytorium Ukrainy, który stoi pod znakiem zapytania w związku z ostatnimi decyzjami ukraińskiego operatora sieci przesyłowej ‚GTS Ukrainy” („wyłączył” cześć sieci przesyłowej znajdującej sie pod kontrola ŁRL) oraz strony rosyjskiej (nałożenie kontrsankcji na zagraniczne firmy będące pośrednikami w dostarczaniu gazu z FR);
  https://strana.today/news/390645-pochemu-ostanovilis-postavki-rossijskoho-haza-v-evropu-cherez-tochku-sokhranovka.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1559610
  Funkcjonariusze SBU i Gwardii Narodowej Ukrainy zastrzelili emeryta w obwodzie odeskim
  Uzasadniali to „środkami kontrsabotażowymi w celu identyfikacji osób należących do „podziemia” Federacji Rosyjskiej”
  Wszystko działo się przy granicy z Naddniestrzem. Służby specjalne przybyły do ​​domu 73-letniego mieszkańca „z kontrolą”.
  – Twierdzą, że mężczyzna rzekomo pierwszy strzelił do pracowników z pistoletu, a jego starsza żona, jak mówią, zginęła „podczas późniejszej bitwy”. Brzmi to niezwykle nieprawdopodobnie, biorąc pod uwagę liczbę ofiar wśród Ukraińców, którzy zostali zastrzeleni jako „rosyjscy dywersanci”.
  Kobieta zmarła z powodu utraty krwi przed przybyciem lekarzy. Emeryt został aresztowany.
  Moralne zwyrodnialcy mogą atakować tylko bezbronnych emerytów, bez słów …
  foto

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Kolejny artykuł o „buntach” wśród jednostek ukraińskiej „obrony terytorialnej” które sprzeciwiają sie wysyłaniu ich na front bez wczesniejszego przeszkolenia i wyposażenia w sprzęt wojskowy. W artykule przypomniano m.in o ostatnich apelach ze strony „ukrowojaków” ze 101 Brygady Obrony Terytorialnej z Zakarpacia którzy skarżyli sie ze wbrew obietnicom, ze”będa bronić tylko własnych domów”, wywieziono ich na front nie zapewniając przy tym żadnego szkolenia wojskowego oraz sprzetu wojskowego. W artykule opisano także „branki” jakie organizuja tzw. komisje wojskowe na Ukrainie łapiąc i wcielając do Sił Zbrojnych Ukrainy kogo sie da, czyli np osoby przewlekle chore oraz starsze. Cytat „Inna Salautina, żona jednego z żołnierzy 101 brygady, mówi, że ludzie od samego początku byli w zasadzie oszukiwani, mówiąc, że będą służyć i wykonywać zadania w swoim regionie, czyli na Zakarpaciu…„Na jakiej podstawie zapisywano osoby nieprzeszkolone, które nie przeszły badania lekarskiego i wysłano na front, a konkretnie: mój mąż po zawale serca, z niepracującym sercem wymagającym przeszczepu” – skarży się nam Salautina”. Oczywiście od tego „chwalebnego obowiazku” można sie „wykupić’ płacąc komu trzeba solidne łapówki;
  https://strana.today/news/390226-v-ukraine-narastaet-nedovolstvo-otpravkoj-na-front-bojtsov-teroborony.html

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Kolejne rosyjskie ataki rakietowe na Krzemieńczuk w obwodzie połtawskim, gdzie „dobijane” jest to co pozostało jeszcze z największej na Ukrainie rafinerii…
  https://www.telegraf.in.ua/kremenchug/2022/05/12/u-kremenchuci-chutno-vibuhi-zberigajte-spokij-onovljuyetsja_10106900.html
  https://t.me/boris_rozhin/48316
  https://t.me/boris_rozhin/48317
  …oraz na ‚aglomerację kramatorską” jeden z „bastionów” ukrainskiej „Grupy Armii Donbas” na terytorium obwodu donieckiego;
  https://t.me/boris_rozhin/48315

  Polubione przez 4 ludzi

 12. https://t.me/boris_rozhin/48318
  Źródła ukraińskie podają, że armia LPR i Siły Zbrojne FR zaczęły posuwać się naprzód z północnych i północno-zachodnich regionów Popasnaya, zbliżając się do Kamyshevakhi (nie mylić z Bolszają i Malaya Kamyshevakhi, które już zostały zajęte). Kierunek ruchu w kierunku Łysiczańska i szosa Soledar-Łysiczańska stwarza oczywiście zagrożenie dla operacyjnego okrążenia zgrupowania Siewierodonieck Sił Zbrojnych Ukrainy, gdyż jeszcze dziś główna trasa zaopatrzenia zgrupowania USZ była ostrzeliwana przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej.
  Trwają także walki o Toszkowkę, która jest atakowana z Niżnego.
  mapka

  Polubione przez 6 ludzi

 13. https://t.me/boris_rozhin/48329
  Łotwa planuje:
  1. Zakaz rosyjskich portali społecznościowych.
  2. Zburzyć pomnik Wyzwolicieli Rygi.
  3. Oskarżyć karnie tych, którzy 9 maja przynieśli tam kwiaty.
  4. Zwolnić policjantów, którzy odmówili rozpędzania ludzi z kwiatami.
  Faszystowski terror nabiera tempa.
  Poza tym, jeśli mówimy o limitrofach, to Litwa planuje wycofanie swojego ambasadora z Rosji od 1 czerwca, a nieco później zamknięcie konsulatu generalnego w Petersburgu. W rzeczywistości mówimy o zerwaniu stosunków dyplomatycznych. Jest bardzo prawdopodobne, że do jesieni stosunki dyplomatyczne z Polską, krajami nadbałtyckimi i być może Czechami zostaną zerwane.

  Polubione przez 5 ludzi

 14. https://t.me/RVvoenkor/11919
  Rosyjski „Solntsepyok” podpala kwaterę główną Sił Zbrojnych Ukrainy w Donbasie
  Oficerowie rosyjskiego wywiadu odkryli budynek, w którym ukraińscy bojownicy założyli tymczasową kwaterę główną. Został trafiony ciężkim systemem miotaczy ognia TOS-1A.
  video

  Polubione przez 5 ludzi

 15. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1559682
  „Nikola, czy wiedziałeś, że jesteś Ukraińcem?”
  Stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy ONZ Nebenzya powiedział swojemu koledze Nicolasowi de Riviere, skąd pochodzą Francuzi, opierając się na pracy ukraińskich „historyków”.
  „Wiesz, jest żelazna logika: skoro przodkowie Francuzów są Galami, pochodzą z Galicji, która jest na Ukrainie”.
  ▪Prowadząc taką „lekcję historii” rosyjski dyplomata posługiwał się zwykłym ukraińskim podręcznikiem do geografii dla 8 klasy.
  video

  Polubione przez 5 ludzi

 16. https://t.me/boris_rozhin/48344
  Odnośnie ukraińskiego ultimatum żądającego wymiany rannych Nazistów z Azowstali. Pogodzenie się z gangiem Zełenskiego w tej sprawie byłoby tym samym błędem, co proponowana wcześniej wymiana tych samych Nazistów na Medwedczuka.
  Fakt, że tasują oferty handlowe, sugeruje, że problem ten jest niezwykle toksyczny dla gangu Zełenskiego i ma już wewnętrzne konsekwencje. Dlatego wołają o ultimatum.

  Polubione przez 4 ludzi

 17. https://t.me/boris_rozhin/48341
  O Siewierodoniecku.
  1. Wrogowi nie udało się utrzymać Wojowodówki. Wysadzono most między Rubiżnym a Siewierodonieckiem.
  2. Walki o Belogorovkę trwają. Główny szlak zaopatrzenia Soledar-Lysichansk jest ostrzeliwany przez Siły Zbrojne RF. Ruch pojazdów jest niebezpieczny. Nieprzyjaciel ostrzeliwuje przejście w pobliżu Belogorówki.
  3. Na północ od Popasnej rozwija się ofensywa w kierunku Kamyszewachi + sondują obronę Sił Zbrojnych Ukrainy w kierunku Artemowska.
  4. Toczą się bitwy o Orekhovo i Toshkovo.
  5. Walki toczą się również na obrzeżach Siewierodoniecka.
  6. Rozpoczęły się bitwy o Privolye.
  mapka

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.