Wojna już nie domowa na Ukrainie 17.05.2022r.- 2520 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 89).


„Niemy krzyk”– dzień 725.

Pierwszy sukces!

Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) dotarły do ​​granicy rosyjsko-ukraińskiej w obwodzie charkowskim. 

Poinformował o tym szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Oleg Sinegubow, który dokonał odpowiedniego wpisu w swoim kanale Telegram.

Według Sinegubowa jednostki 227 batalionu 127 brygady obrony terytorialnej dotarły do ​​granicy z Rosją i już udało im się to osobiście przekazać Zełenskiemu poprzez nagranie przekazu wideo. Podobno „strategiczny sukces” został rzekomo osiągnięty podczas oczyszczania północnej części obwodu Charkowa z wojsk rosyjskich.

„Raportuję: dzisiaj 227 batalion 127 brygady obrony terytorialnej Ukrainy osiągnął linię i granicę, linię demarkacyjną z Rosją. Doszliśmy, panie prezydencie. Jesteśmy na granicy!”– raportowali Zełenskiemu odważni ukro-terytorialsi, których sfilmowano na tle słupa granicznego Ukrainy.

Tymczasem nie jest do końca jasne, o jaki konkretny odcinek granicy rosyjsko-ukraińskiej chodzi, skoro na północy obwodu charkowskiego od dawna nie było wojsk rosyjskich, tj. wszystko na północny zachód od Kozaczja Łopana jest tak zwaną „szarą strefą”, w której nie odbywają się żadne działania wojenne. Tam można zrobić zdjęcia przynajmniej na każdym posterunku granicznym, udając kolejne „zwycięstwo”, o ile nie wjedzie się na terytorium Rosji, aby nie zostać natychmiast zlikwidowanym.

Jednocześnie USZ nie mają dostępu do granicy rosyjskiej od strony Kozaczy Łopany w kierunku Starego Sałtowa, toczą się tam głównie walki artyleryjskie, nie powiodła się tam próba kontrataku Batalionów Narodowych. Ponadto wszystkie rezerwy z tego sektora zostały przeniesione do Donbasu, gdzie sytuacja USZ jest fatalna.

Należy zauważyć, że  aktualności o rzekomym wyjściu „dzielnych obrońców Ukrainy” na rosyjską granicę od kilku dni krążą po ukraińskich stronach publicznych. Podobno w niektórych przypadkach USZ rzekomo wkroczyły nawet na terytorium Rosji i prawie doszły już do samego Biełgorodu. Wszystko to jest elementem kijowskiej propagandy, która na tle tego, co dzieje się w Donbasie, chce pokazać przynajmniej jakieś pseudo zwycięstwo. Mimo wszelkich prób ze strony Kijowa zablokowania przepływu informacji o rzeczywistej sytuacji ukraińskiego ugrupowania, informacja wciąż dociera do ludzi, wywołując niezadowolenie. Ale takie „zwycięstwa” mają na celu zabicie podniesienia na duchu zmanipulowaną kłamstwem opinię publiczną. W najbliższym czasie możemy więc spodziewać się więcej niż jednego bohaterskiego „dojścia” do granicy rosyjskiej.

A tak reżyserowane są te ukraińskie „sukcesy” 🙂 🙂 🙂

A więc, kolejny sukces!

Jest nim apel wodza neonazistowskiej formacji zbrojnej MSW Ukrainy „Azowa” D. Prokopenki, który ogłosił „jedyną słuszną decyzję”

Wraz z nadejściem nocy z terytorium zakładu Mariupol Azowstal bojówkarze z „Azowa” zaczęli przeprowadzać swoich rannych „braci”, których kapitulację uzgodniono wczoraj z rosyjskimi siłami zbrojnymi. Przypominam, że wczoraj rano pod białą flagą zakład opuściło 10 ukraińskich nazistowskich bojówkarzy i rozpoczęło negocjacje ze stroną rosyjską. Rezultatem było porozumienie o poddaniu się grupy rannych. Według najnowszych informacji chodzi o 51 bojówkarzy, których przewieziono do szpitala w Nowoazowsku.

Na tym tle w sieci pojawił się apel wodza „Azowa” D. Prokopenki, który ogłosił „jedyną słuszną decyzję”. Według niego „garnizon Mariupola utrzymał się przez 82 dni, co pozwoliło ukraińskim wojskom na przegrupowanie i otrzymanie obcej  broni .

W swym apelu wódz mówi, że decyzja ma związek z „ratowaniem życia i zdrowia personelu”.

Prokopenko, uzasadniając faktyczną decyzję o poddaniu się, powiedział:

„Oszczędzanie personelu- to najwyższy poziom dowodzenia i kontroli. Zwłaszcza jeśli Twoja decyzja jest poparta przez najwyższe kierownictwo”.


Ogłoszenie przez Prokopenko decyzji o poddaniu się, zostało zaciemnione rozwlekłym, bezsensownym patosem na temat „planu B”:

„Plan B”- w rzeczywistości polega na tym, że większość nazistów kolejną część swego życia spędzi w rosyjskich więzieniach i koloniach karnych. A to za licznie popełnione zbrodnie wobec ludności cywilnej- i to nie tylko rosyjskojęzycznej, ale także wobec swoich ziomków i towarzyszy broni.

Сала Україні! ᛋᛋ”

*

Poranna (16.05.2022r. 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

 ▪️ Pociski wystrzeliwane z powietrza uderzyły w 2 stanowiska dowodzenia w ciągu dnia, w tym stanowisko dowodzenia 72 brygady zmechanizowanej pod Czapowką w obwodzie charkowskim, 16 obszarów koncentracji siły roboczej i sprzętu, 8 długoterminowych punktów ostrzału oraz 5 składów rakiet i artylerii niedaleko Krasnego Limana w obwodzie charkowskim, Władimirowka i Konstantinowka w DRL i Berestowoje w ŁRL.

▪️ W wyniku strajków zniszczono ponad 360 nacjonalistów, ubezwłasnowolniono 78 jednostek sprzętu wojskowego.

▪️ Samolot uderzył w 3 stanowiska dowodzenia, 104 obszary koncentracji siły roboczej i sprzętu oraz 2 magazyny paliw.

▪️ Oddziały rakietowe i artyleria uderzyły w 325 obszarów koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego, 14 stanowisk dowodzenia i 24 baterie artylerii na stanowiskach ogniowych.

▪️ Rosyjska obrona przeciwlotnicza pod Jewgienowką w obwodzie mikołajowskim i Wełyka Kamyszewacha zestrzeliły w powietrzu 2 ukraińskie Su-25.
 

▪️ Ukraiński samolot Su-24 zestrzelony w pobliżu Wyspy Węży.

Osiągnięto porozumienie z przedstawicielami wojsk ukraińskich zablokowanych w kazamatach pod Azowstalem w Mariupolu w sprawie ewakuacji rannych. 

Poinformowano o tym w Ministerstwie Obrony Rosji.

Według informacji otrzymanych z Mariupola, wprowadzono tu reżim ciszy i otwarto korytarz humanitarny, którym ranni bojówkarze „azowa” przewożeni są do szpitala w Nowoazowsku (DRL). Według wstępnych danych pierwsza partia rannych liczyła 51 osób.

W sumie 264 bojowników ukraińskich spośród ukrywających się na terenie przedsiębiorstwa Mariupol Azowstal zostało dostarczonych do Nowoazowska i Jelenowki, poinformowało wczoraj ukraińskie Ministerstwo Obrony.

Należy zauważyć, że nie otrzymano jeszcze oficjalnych informacji o liczbie, lokalizacji i statusie bojowników ewakuowanych z Mariupola przez Federację Rosyjską i Doniecką Republikę Ludową.

Z komunikatu opublikowanego na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Ukrainy wynika, że ​​dzień wcześniej, 16 maja, 53 ciężko rannych bojowników przewieziono do placówki medycznej w Nowoazowsku na południu DRL, a kolejnych 211 do Jelenowki na południowy zachód od Doniecka- stolicy republiki. Ministerstwo określiło to, co się działo, „operacją ratunkową” i stwierdziło: „Niestety nie mamy możliwości uwolnienia Azowstalu środkami wojskowym”.

Według Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej bojówkarze obrony terytorialnej i pracownicy SBU chodzą „od drzwi do drzwi” do budynków mieszkalnych, a także do prywatnych gospodarstw domowych w celu identyfikacji miejscowych mieszkańców wyrażających poglądy prorosyjskie.

„Obywatele, których telefony zawierają zdjęcia lub filmy przedstawiające skutki niszczenia ukraińskich obiektów wojskowych przez rosyjskie siły zbrojne, korespondencję w komunikatorach internetowych lub telefony do rosyjskich abonentów są poddawani przemocy fizycznej, a następnie zabierani w nieznanym kierunku. Jak dotąd nic nie wiadomo o losie tych ludzi”– poinformowało ministerstwo.

Jednocześnie Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej nadal odnotowuje fakty nieludzkiego traktowania przez władze Kijowa ludności cywilnej Ukrainy oraz wykorzystywania obiektów infrastruktury społecznej do celów wojskowych.

„W Siewierodoniecku w Ługańskiej Republice Ludowej na terenie przychodni dermatologicznej przy ul. Łomonosowa bojownicy ukraińskich formacji zbrojnych wyposażyli stanowiska ogniowe, umieścili artylerię, MLRS i skład amunicji. Personel i wszyscy pacjenci zostali zmuszeni do opuszczenia placówki medycznej pod groźbą represji”– powiedział generał pułkownik Michaił Mizincew, szef Centrum Kontroli Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej.

Według MO FR w wielu innych przypadkach bojówkarze organizowali warownie i stanowiska dowodzenia oraz koszary w budynkach szkół i przedszkoli.

W obwodzie chersońskim ogłosili gotowość do rozpoczęcia dostaw owoców i warzyw do Donieckiej Republiki Ludowej.

Poinformował o tym TASS, powołując się na oświadczenie zastępcy szefa obwodu chersońskiego Kiriłła Stremousowa.

„…… wszystko związane z warzywami. Są to rzodkiewki, ogórki, pomidory, buraki. Już dziś możemy dostarczyć całą gamę tej obfitości i różnorodności”– powiedział zastępcy szefa obwodu chersońskiego.

Stremousow dodał, że dostawy z obwodu chersońskiego były organizowane na Krym, gdzie „ceny już spadły”.

Według niego ceny spadły również w regionie Chersonia, ponieważ rynek zbytu regionu jest ogromny. 

Przypomnę, że 14 maja szef DRL Denis Puszilin zezwolił na import towarów z obwodów charkowskiego, chersońskiego i zaporoskiego. 

Ładunek z ponad 20 tonami leków został wysłany z Petersburga do Donbasu, służby prasowej zgromadzenia ustawodawczego raportów miejskich.

„Dzisiaj z Petersburga do Donbasu wysłano ponad 20 ton leków i środków medycznych. Kolejną partię pomocy humanitarnej dla mieszkańców i szpitali republik donieckiej i ługańskiej zebrały firmy farmaceutyczne, mecenasi i zwykli Petersburczanie”– głosi komunikat.

Ładunek zostanie dostarczony do Donbasu specjalnym korytarzem humanitarnym. Oczekuje się, że za dwa dni leki trafią do mieszkańców i placówek medycznych republik Donbasu.

W ciągu minionego dnia w walkach zginęło 3 żołnierzy ML DRL. 

„W ciągu ostatniego dnia, w walce o niepodległość, trzech obrońców Donieckiej Republiki Ludowej zginęło podczas służby wojskowej, a 19 zostało rannych”- poinformował zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

Przekazał kondolencje rodzinom i przyjaciołom ofiar.

Ponadto, formacje zbrojne Ukrainy w ciągu ostatniego dnia ostrzeliwały obszary 8 miejscowości DRL w rejonie Donieck i GorłówkI.

„W kierunku Doniecka ostrzelano obwody: Piotrowski, Lenina, Kirowa i Kujbyszewski, Jelenowka, Jasinowata i Mineralnoje. Natomiast na odcinku Gorłowskim – w osiedlu mieszkaniowym przy kopalni imienia Gagarina, Panteleimonowce, Nowosiełowce i Wasiljewce”– poinformowało przedstawicielstwo republiki we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKiK- Joint Center for Control for the Ceasefire) zawieszenia broni.

Odnotowano, że przeciwnik użył artylerii 122 mm, 120 moździerzy i granatników SPG-9 i RPG-7, wystrzeliwując na terytorium DRL łącznie 194 sztuki amunicji.

Według WCKiK, na terytorium w granicach przed rozpoczęciem wyzwoleńczej operacji specjalnej, w wyniku ostrzału w ciągu dnia rannych zostało 3 cywilów: 2 kobiety i 1 mężczyzna w obwodach Pietrowskim w Doniecku i Nowosiełowce.

Ponadto w stolicy DRL i Jelenowce uszkodzonych zostało 13 budynków mieszkalnych i obiektów infrastruktury cywilnej.

Obecnie Jelenowka nadal znajduje się pod ostrzałem Ukraińskich Sił Zbrojnych. Korespondent wojenny Jewgienij Poddubny donosi o tym na swoim kanale Telegram 

Według niego pojawił się dodatkowy powód do ostrzału Jelenowki, a ukraińska obsługa wyrzutni „Grad” rozpracowuje nowy temat. 

„Rano Ukraińskie Siły Zbrojne uderzają MLRS na wioskę Jelenowka. To tam znajduje się areszt śledczy, do którego zabrano część ‚Azowitów’, którzy poddali się dzień wcześniej. Według najnowszych danych z pozycji w Nowomichajłówce bojcy kijowscy wystrzelili na Jelenówkę 10 pocisków z BM-21 ‚Grad’ „– pisze korespondent wojenny.

Jednocześnie przedstawicielstwo DRL w WCKiK podkreśliło, że raport o ostrzale nie zawiera danych o ostrzale i zniszczeniu obiektów cywilnych na terytoriach wyzwolonych oraz na terenach, na których toczą się aktywne walki z formacjami ukraińskimi.

ŁRL: podsumowanie operacyjne za dzień od 16 maja do 17 maja.

Ukraińskie Siły Zbrojne 1 raz w ciągu minionego dnia ostrzeliwały teren w strefie odpowiedzialności ŁRL. 

„Od strony ukraińskich formacji zbrojnych w osadzie Mołodieżnoje zanotowano jeden ostrzał z dział artyleryjskich kalibru 152 mm (5 pocisków). W wyniku ostrzału uszkodzeniu uległ budynek mieszkalny”-poinformowało przedstawicielstwo republiki we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni (WCKiK).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 17 mая 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


*

*


https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

168 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 17.05.2022r.- 2520 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 89).

 1. BATALION AZOWSKI WYZIONĄŁ DUCHA W AVOSTALU
  16 maja 2022Larry Johnson Komentarze 25

  Pod koniec kwietnia Rosjanie zdobyli nadmorskie miasto Mariupol, na które składały się wszystkie części miasta zamieszkałe przez zwykłych ludzi oraz budynki rządowe.
  Resztki batalionu Azowskiego – sprawdzonej organizacji neonazistowskiej – wycofały się w trzewia huty Avostal.
  Początkowo Rosjanie utworzyli kordon bezpieczeństwa wokół ogromnego obiektu i wydawali się być gotowi na ich przeczekanie.
  Ale Rosja zmieniła zdanie i swoją operację i ponownie rozpoczęła zaciekły ostrzał artyleryjski, bombowy i rakietowy z zamiarem zabicia resztek Azowa lub wymuszenia ich kapitulacji.

  Od 270 do 300 członków Azowa zdecydowało się przeżyć i poddali się dziś Rosjanom.

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził we wtorek wieczorem na swoich portalach społecznościowych, że jego żołnierzom zaszytym w hucie Azowstal w Mariupolu nakazano poddanie się.

  „Garnizon „Mariupol” wykonał przydzieloną misję bojową. Najwyższe dowództwo wojskowe wydało dowódcom jednostek znajdujących się w Azowstalu rozkaz ratowania życia personelu” – wyjaśniło ukraińskie oświadczenie wojskowe.
  Według Kijowa, podczas zajmowania pozycji w Azowstal, jego żołnierze uniemożliwili wojskom rosyjskim działanie w innych teatrach.

  Ta kapitulacja stanowi kolejny dowód na kłamstwa i złudzenia, którymi rządzi rząd Wołodomyra Zełenszkiego.
  Dziesięć dni temu Zełenski zaśpiewał inną melodię podczas rozmów z Wielką Brytanią :

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że oblężone miasto Mariupol nie może przypaść Rosji, ponieważ jest już całkowicie zniszczone. . . .
  .https://www.businessinsider.com/zelenskyy-says-mariupol-cannot-fall-already-devastated-2022-5?op=1

  Rosja, zamiast strzelać tym facetom w głowę, gdy wyczołgują się z dziur, zapewnia opiekę medyczną zgodnie z Konwencją Genewską:

  Mój przyjaciel Andrei Martyanov pisze, że powinniśmy „przygotować się na kilka wielkich historii” w wyniku kapitulacji Avostal.
  Ufam instynktom Andrieja.

  Czytaj całość i oglądaj video na:
  https://sonar21.com/azov-battalion-giving-up-the-ghost-in-avostal/

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Kolejne państwo UE potwierdza że będzie kupowało gaz z FR według ‚schematu Gazpromu”. Cytat „Słowacja dokona płatności za dostawy rosyjskiego gazu w euro na konto w Gazprombanku, który z kolei przeliczy środki na ruble i przekaże je na rublowe konto Gazpromu…Poinformował o tym wicepremier, minister gospodarki RP Richard Sulik”;
  https://strana.today/news/391436-slovakija-zaplatit-za-postavku-haza-iz-rf-v-evro-hazprombank-perevedet-platezh-v-rubli.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. W zwiazku z brakiem zgody wśród państw UE dotyczącej wprowadzenia embarga na ropę z FR, USA zaproponowały jako „alternatywę” nałożenie ceł na ten surowiec. Mechanizm taki pozwołiby utrzymać na rynku rosyjską ropę, co z kolei zapobiegłoby wzrostowi cen energii…Jednocześnie jednak ograniczyłoby dochody Federacji Rosyjskiej z eksportu tego surowca…”Reuters” przewiduje, że USA zamierzają omówić ten pomysł na spotkaniu ministrów finansów G7 w tym tygodniu”;
  https://www.reuters.com/article/g7-finance-usa-energy/u-s-to-suggest-tariffs-on-russian-oil-as-alternative-to-embargoes-officials-idUKKCN2N311J

  Polubione przez 4 ludzi

 4. RUSSTRAT

  Wieczorem 16 sierpnia hitlerowcy z najbardziej radykalnej grupy w szeregach WFU, zablokowani w ruinach huty Azowstal, zaczęli się poddawać.
  Poprzedziły to negocjacje, które trafiły do ​​dziesięciu bojowników z białymi flagami.

  Przywódcy resztek formacji bandytów, którzy osiedlili się w ruinach, pozytywnie tłumaczyli swoją kapitulację.
  – „W celu ratowania życia cały garnizon Mariupola wypełnia zatwierdzoną decyzję naczelnego dowództwa wojskowego i ma nadzieję na wsparcie narodu ukraińskiego” – powiedział Azow w oświadczeniu.

  W apelu czytamy też, że wykonali swoje zadanie – „siły wroga były przygwożdżone na 82 dni”.

  Należy zauważyć, że brak jest w tej sprawie informacji o decyzji ukraińskiego naczelnego dowódcy wojskowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  Masowa kapitulacja najbardziej ideologicznych nazistów, mimo uporczywego tłumienia przez Kijów takich faktów, pociągnie za sobą szereg konsekwencji.
  Nie ma jednak wątpliwości, że kijowscy propagandyści będą w stanie uznać ten epizod za rzadki rodzaj zwycięstwa.
  W końcu nawet porażka w kotle pod Debalcewe mogła zostać przez ukraiński establishment przemieniona w „zwycięstwo” i rozdać medale tym, którzy w niej „uczestniczyli”.
  Jeszcze łatwiej będzie skomponować przekaz propagandowy od „niezłomnych wojowników z Azowa”.

  300 nazistów to nie cały garnizon Mariupola, który według różnych szacunków liczy od 2000 do 3000 bojowników.
  Ale początek został rozpoczęty i są podstawy, by oczekiwać, że rozwiną się nastroje defetystyczne.

  Poddanie się jednej z najbardziej gotowych do walki i radykalnych jednostek będzie obiektywnie mniej lub bardziej silnym psychologicznym ciosem dla grup AFU, które nadal stawiają opór.
  Stało się oczywiste, że Ukraina zwycięstwem raczej już nie zabłyśnie – w najlepszym razie można tylko „spowalniać wroga” i ,,odważnie” siedzieć w okopach pod bombami, o ile im wystarczy cierpliwości.

  Strategia proponowana Kijowowi przez kuratorów z Wielkiej Brytanii i innych krajów zachodnich, która sprowadza się do przekształcania dużych osad i aglomeracji przemysłowych w obszary ufortyfikowane, również wykazała swoją strategiczną wrażliwość.
  Tylko czas może być tu wygraną – ale czas ostatecznie gra przeciwko Ukrainie.

  Wojsko ukraińskie nie wyróżnia się już zbytnią lojalnością wobec dowództwa, a kapitulacja Azowa może być mocnym argumentem na rzecz powstrzymania bezsensownego oporu i ratowania życia.

  „Azow” był rodzajem brzydkiej ikony współczesnej Ukrainy i jeśli nikt nie kiwnął palcem, żeby ich ratować, to zwykli zmobilizowani nie mają na co liczyć.

  Ponieważ strategia Kijowa zakłada dokładnie to samo, co miało miejsce w Mariupolu – użycie „ludzkiej tarczy”, przekształcenie miasta w ufortyfikowany obszar oporu bardzo trudny do zdobycia z powodu przesycenia systemami przeciwpancernymi i MANPADS – nie trudno nie dojść do wniosku, że za kilka miesięcy tych żołnierzy, którzy przeżyją, czekać będzie taką sama kapitulacja.

  Należy zauważyć, że oprócz ukraińskich nazistów, w Azovstal zablokowano również zagranicznych najemników i, co jest możliwe, wysokich rangą oficerów NATO.
  Oczywiście wszyscy będą albo na wakacjach, albo na emeryturze, ale sam fakt ich odkrycia będzie wyjątkowo dobrym atutem w wojnie informacyjnej.

  Konieczne jest wykorzystanie jak największej ilości informacji, kto dokładnie poddał się w Mariupolu

  Czytaj na:
  https://russtrat.ru/comments/17-maya-2022-0010-10354

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Ukromedia potwierdzają że ‚ewakuowani” z „Azowstali” trafili do „byłej kolonii karnej” pod Jelenowka w DRL;
  https://strana.today/news/391443-kolonija-v-elenovke-hde-budut-derzhat-plennykh-ukrainskikh-voennykh-s-azovstali.html
  Tam ma sie nimi „zaopiekować” Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej w ramach (cytat) „śledztw w sprawach karnych dotyczących zbrodni ukraińskiego reżimu na ludności cywilnej Donbasu”. Śledczy zidentyfikują wojskowych i „sprawdzą ich pod kątem udziału w zbrodniach popełnionych przeciwko ludności cywilnej”;
  https://strana.today/news/391440-sledovateli-rossii-doprosjat-ukrainskikh-voennykh-s-azovstali.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. OT z Wlk. Brytanii, gdzie w związku z pogarszającą sie sytuacją ekonomiczną (m.in inflacją, rosnącymi cenami żywnosci) szef grupy ‚Bidfood” Andrew Selley ostrzegł w wywiadzie dla brytomediów że firmy cateringowe dostarczające posiłki go brytyjskich placówek oświatowych mogą stanąc w obliczu „trudnych decyzji”. Według niego mogą być to zmniejszenie wydawanych porcji lub przygotowywanie ich z tańszych składników. Cytat „Selley z Bidfood powiedział, że „wszystkie nakłady na łańcuch dostaw żywności” wzrosły w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy, wywierając presję na firmę, która obsługuje organizacje takie jak szkoły, szpitale…„Widzimy, że cena oleju słonecznikowego jest dwukrotnie wyższa niż rok temu, co wpłynęło na inne oleje, takie jak olej roślinny, olej rzepakowy, a nawet olej palmowy. Ceny pieczywa wzrosły o 20-30%”…Selley wezwał rząd do zapewnienia finansowania bezpłatnych posiłków szkolnych dotrzymujących kroku rosnącym cenom, mówiąc, że są one „niezbędne” dla „edukacji i osiągnięć dzieci”;
  https://www.bbc.com/news/business-61477584
  ps. Jeszcze trochę i wprowadzą „komunizm wojenny”…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Duma Państwowa Rosji wprowadziła zakaz wymiany ukraińskich zbrodniarzy wojennych

  Deputowany do Dumy Państwowej z partii „Sprawiedliwa Rosja – Patrioci – Za Prawdę” Anatolij Wasserman wystąpił na posiedzeniu izby niższej parlamentu z propozycją wykluczenia zbrodniarzy wojennych z list do wymiany.

  >>Teraz grupa terrorystyczna Ukraina powiedziała, że ​​wydanie bojowników nazistowskiego pułku Azowa jest pierwszym krokiem do ich uwolnienia poprzez wymianę.
  Jest jasne, że wymiana przynajmniej jednego z tych przestępców zostanie ogłoszona przez zbiorowy Zachód zwycięstwem Ukrainy.
  Uważam za konieczne przyjęcie uchwały, a nawet ustawy zakazującej wymiany któregokolwiek z nazistowskich zbrodniarzy.
  Od tych, którzy byli bezpośrednio zaangażowani w zabijanie cywilów, po tych, którzy ozdobili się faszystowskimi tatuażami <>Składasz właściwą ofertę. Przestępców nazistowskich nie należy wymieniać.
  To są zbrodniarze wojenni i musimy zrobić wszystko, aby postawić ich przed wymiarem sprawiedliwości<<
  Volodin zakończył po wydaniu odpowiednich instrukcji.

  https://topcor.ru/25717-v-gosdume-iniciirovali-zapret-na-obmen-ukrainskih-voennyh-prestupnikov.html

  Polubione przez 6 ludzi

 8. Tymczasem udzielający się na antenie amerykańskiej stacji MSNBC jako „analityk wojskowy” amerykański generał w stanie spoczynku Brian R. McCaffrey na twitterze „zanalizował” fragment gry video przedstawiajac go jako „sukces ukraińskiej obrony pplot”. Usunął go jednak (lub ktoś za niego usunął) po tym jak internauci zaczeli go „oświecać” że to fragment gry ‚Arma 3″…
  https://www.mediaite.com/politics/retired-general-and-msnbc-contributor-posts-war-footage-from-ukraine-except-its-from-a-video-game/

  Polubione przez 6 ludzi

 9. 🇷🇺🇺🇦⚡Armia rosyjska dokonuje przełomu w rejonie Popasny i w okolicach Siewierodoniecka, – Gauleiter obwodu ługańskiego

  Gaidan powiedział, że region Siewierodonieck, gmina Gorska i autostrada Lisiczańsk-Bachmut są nieustannie atakowane.

  Szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej poinformował, że spodziewane są nowe próby przecięcia przez wojska rosyjskie Dońca Siewierskiego w pobliżu Biełogorowki i przecięcia w tym miejscu autostrady Lisicańsk-Bachmut, która jest jedyną trasą łączącą aglomerację lisiczańsko-siewierodoniecką z obwodem donieckim .
  #UkraineWar #Rosja #Ukraina
  .https://t.me/loordofwar/16425

  Polubione przez 5 ludzi

 10. OT w sparwie NATO. Amerykański ‚Bloomberg” ujawnił czego Turcja domaga się w zamian za zgodę na przyjęcie do NATO Finlandii i Szwecji. Ma to być uznanie przez te dwa państwa ugrupowań kurdyjskich z a”organizacje terrorystyczne’, zdjecie sankcji na dostawy broni do Turcji, powtórne wdrożenie budowy myśliwca F-35 z udziałem Turcji, umożliwienie zakupów nowych myśliwców F-16 oraz zdjecie sankcji z zakupionych przez Turcje w Fr systemów S-400;
  >https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-05-17/what-turkey-wants-from-sweden-and-finland-in-nato-expansion-spat

  Polubione przez 5 ludzi

 11. A jak tam z naszymi MIGami ,
  PiS je w ukro’pisuar spuścił, czy się wymigał?

  .https://twitter.com/uamemesforces/status/1501667513662423044

  ***.
  Brytyjski minister: Wesprzemy Polskę, jeśli dostarczy Ukrainie samoloty
  Wtorek, 10 maja (07:51)
  https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wojna-z-rosja/news-brytyjski-minister-wesprzemy-polske-jesli-dostarczy-ukrainie,nId,6014727#crp_state=1
  ***.

  PIS Jednak Przekazał Polskie Samoloty MIG-29 na Ukrainę w Tajemnicy Przed Polakami? – Analiza Ator
  .https://www.youtube.com/watch?v=cCwQfAwGbTQ

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Fascynujący artykuł Pepe Escobara o tym jak Rosja uczy zachód i świat nowej „Sztuki wojny”.
  ———-

  Pepe Escobar: Śmierć tysiącem cięć: Gdzie jest strategia dla Ukrainy Zachodniej?

  Powtarzające się codziennie zachodnie narracje o „ukraińskich zwycięstwach” i „rosyjskich stratach” podkreślają brak prawdziwej, spójnej wielkiej strategii przeciwko Moskwie.

  Wszyscy znamy Sun Tzu, chińskiego generała, stratega wojskowego i filozofa, który napisał niezrównane dzieło Sztuka wojny, ale mniej znany jest Strategikon, bizantyjski odpowiednik „Sztuka wojny”.

  Szóstowieczne Bizancjum naprawdę potrzebowało podręcznika, ponieważ od wschodu zagrażały mu kolejno Sassanidowie, Persowie, Arabowie i Turcy, a od północy fale najeźdźców stepowych, Hunów, Awarów, Bułgarów, półkoczowniczych tureckich Peschenegów i Magów.

  Bizancjum nie mogło po prostu narzucić się z klasyczną siłą Imperium Rzymskiego – po prostu nie miało środków.

  Dlatego siła militarna musiała zostać podporządkowana dyplomacji, mniej kosztownemu sposobowi unikania lub rozwiązywania konfliktów. W tym miejscu nasuwa się fascynujące skojarzenie z dzisiejszą Rosją, kierowaną przez prezydenta Władimira Putina i jego głównego dyplomatę Siergieja Ławrowa.

  Jednak gdy Bizancjum musiało użyć środków militarnych – jak w przypadku rosyjskiej operacji „Z” – lepiej było użyć broni do powstrzymania lub ukarania przeciwnika, niż atakować go z pełną siłą.

  Pierwszeństwo strategiczne było dla Bizancjum kwestią bardziej psychologiczną niż dyplomatyczną czy militarną. Samo słowo strategia wywodzi się z greckiego strategos – co nie oznacza „generała” w sensie wojskowym, jak uważa Zachód, ale historycznie odpowiada wysokiej rangi funkcji polityczno-wojskowej.

  Wszystko zaczyna się od słów si vis pacem para bellum: „Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny”. Konfrontacja musi rozwijać się jednocześnie na kilku poziomach: wielkiej strategii, strategii wojskowej, operacyjnym, taktycznym.

  Jednak błyskotliwa taktyka, doskonały wywiad operacyjny, a nawet wielkie zwycięstwa na większym teatrze działań wojennych nie są w stanie zrekompensować fatalnej wady wielkiej strategii. Wystarczy spojrzeć na nazistów w czasie II wojny światowej.

  Ci, którzy zbudowali imperium, jak Rzymianie, lub utrzymali je przez stulecia, jak Bizantyjczycy, nigdy nie odnieśli sukcesu, nie kierując się tą logiką.

  Ci pozbawieni wiedzy „eksperci” z Pentagonu i CIA.

  W operacji „Z” Rosjanie posługują się całkowitą strategiczną dwuznacznością, co całkowicie zaskakuje Zachód. Pentagon nie dysponuje intelektualną siłą ognia, która pozwoliłaby mu przechytrzyć rosyjski sztab generalny. Niewielu odludków rozumie, że nie jest to wojna – ponieważ siły ukraińskie zostały nieodwracalnie pokonane – ale coś, co rosyjski ekspert wojskowy i morski Andriej Martyanow nazywa „akcją policyjną z użyciem połączonych rodzajów broni”, postępującą demilitaryzacją i denazyfikacją.

  Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) myli się jeszcze bardziej, czego dowiodła ostatnio jej szefowa Avril Haines podczas przesłuchania na Kapitolu. Historia pokazuje, że CIA myliła się we wszystkich strategicznych działaniach – od Wietnamu, przez Afganistan, po Irak. Nie inaczej jest na Ukrainie.

  Na Ukrainie nigdy nie chodziło o zwycięstwo militarne. To, co jest osiągane, to powolne, bolesne niszczenie gospodarki Unii Europejskiej (UE), połączone z nadzwyczajnymi zyskami z broni dla zachodniego kompleksu wojskowo-przemysłowego oraz pełzającą dominacją elit politycznych tych krajów w dziedzinie bezpieczeństwa.

  Ci ostatni z kolei są całkowicie zdumieni możliwościami Rosji w zakresie C4ISR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance), w połączeniu z porażającą nieskutecznością ich własnej konstelacji Javelinów, NLAW-ów, Stingerów i tureckich dronów Bayraktar.

  Ta niewiedza wykracza daleko poza taktykę oraz sferę operacyjną i strategiczną. Jak zauważa z radością Martyanov, „na współczesnym polu walki nie wiedzieliby, co zrobić z prawie rówieśnikami, a co dopiero z rówieśnikami”.

  Kaliber „strategicznego” doradztwa ze strony imperium NATO stał się jasny w przypadku fiaska na Wyspie Serpent – bezpośredniego polecenia brytyjskich „doradców” dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Żeleńskiego. Głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Walerij Załużny uważał całą akcję za samobójstwo. Miał rację.

  Rosjanom wystarczyło wystrzelić kilka wybranych pocisków przeciwokrętowych i naziemnych Onyx z bastionów na Krymie, znajdujących się na lotniskach na południe od Odessy. W krótkim czasie wyspa Serpent znalazła się ponownie pod kontrolą Rosji – nawet wtedy, gdy wysocy rangą oficerowie brytyjskiej i amerykańskiej marynarki wojennej „zniknęli” podczas ukraińskiego desantu na wyspie. To oni byli „strategicznymi” aktorami NATO w terenie, udzielającymi marnych rad.

  Dodatkowym dowodem na to, że w ukraińskiej awanturze chodzi przede wszystkim o pranie brudnych pieniędzy, a nie o kompetentną strategię wojskową, jest fakt, że Kapitol zatwierdził przeznaczenie 40 miliardów dolarów na dodatkową „pomoc” dla Kijowa. Jest to kolejna gratka dla zachodniego kompleksu wojskowo-przemysłowego, na co zwrócił uwagę wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew.

  Tymczasem siły rosyjskie przeniosły dyplomację na pole bitwy, przekazując 10 ton pomocy humanitarnej ludności wyzwolonego Chersonia, a zastępca szefa wojskowo-cywilnej administracji regionu, Kirył Stremousow, ogłosił, że Chersoń chce stać się częścią Federacji Rosyjskiej.

  Jednocześnie Georgij Muradow, wicepremier rządu krymskiego, „nie ma wątpliwości, że wyzwolone terytoria na południu byłej Ukrainy staną się kolejnym regionem Rosji”. Jak wiemy z naszych rozmów z mieszkańcami regionu, jest to wola samych ludzi, z których większość przez osiem lat żyła w warunkach ucisku i prześladowań ze strony Ukronazistów.”

  Denis Puszylin, szef Donieckiej Republiki Ludowej, jest przekonany, że Doniecka Republika Ludowa jest o krok od wyzwolenia „swoich terytoriów w granicach konstytucyjnych” i że wtedy odbędzie się referendum w sprawie przyłączenia do Rosji. Jeśli chodzi o Ługańską Republikę Ludową, proces integracji może nastąpić jeszcze szybciej: Jedynym terytorium, które nadal wymaga wyzwolenia, jest rejon miejski Łysyczańsk-Severodoniec.

  Stalingrad Donbasu

  Mimo że wśród najlepszych rosyjskich analityków toczy się ożywiona dyskusja na temat tempa operacji „Z”, rosyjskie planowanie wojskowe przebiega metodycznie, jakby potrzebowało czasu na ugruntowanie faktów na miejscu.

  Prawdopodobnie najlepszym tego przykładem jest los neonazistów z Azowa w Azovstalu w Mariupolu – bez wątpienia najlepiej wyposażonej jednostki ukraińskiej. W końcu zostali całkowicie rozgromieni przez rosyjsko-czeczeński oddział specnazu, i to w rekordowo krótkim czasie jak na tak duże miasto.

  Innym przykładem jest natarcie na Izyum w obwodzie charkowskim – ważny przyczółek na linii frontu. Rosyjskie Ministerstwo Obrony postępuje według schematu: powoli miażdży przeciwnika, a gdy napotka poważny opór, zatrzymuje się i rozbija ukraińską obronę nieprzerwanymi atakami rakietowymi i artyleryjskimi.

  Popasnaja w Ługańsku, określana przez wielu rosyjskich analityków jako „Mariupol na sterydach” lub „Stalingrad Donbasu”, jest obecnie całkowicie kontrolowana przez Ługańską Republikę Ludową, której udało się sforsować faktyczną twierdzę z połączonymi podziemnymi okopami pomiędzy większością domów cywilnych. Popasnaja jest niezwykle ważna ze strategicznego punktu widzenia, gdyż jej zdobycie przerwie pierwszą, najsilniejszą linię obrony ukraińskiej w Donbasie.

  Prawdopodobnie doprowadzi to do kolejnego etapu, czyli ofensywy na Bakhmut wzdłuż autostrady H-32. Linia frontu będzie przebiegać z północy na południe. Bakhmut będzie kluczem do przejęcia kontroli nad autostradą M-03, główną drogą prowadzącą do Słowiańska od południa.

  Jest to tylko jeden z przykładów na to, że rosyjski Sztab Generalny stosuje typową dla siebie metodyczną i ostrożną strategię, w której najważniejszym priorytetem jest oszczędzanie personelu. Dodatkową zaletą jest to, że wykorzystano tylko ułamek całej rosyjskiej siły ognia.

  Rosyjska strategia na polu bitwy wyraźnie kontrastuje z uporem, z jakim UE jest sprowadzana do roli amerykańskiej karmy dla psów, a Bruksela prowadzi całe gospodarki do różnego stopnia certyfikowanego upadku i chaosu.

  Po raz kolejny podsumowanie pozostawiono rosyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych Siergiejowi Ławrowowi – mistrzowi dyplomacji.

  Pytanie: Co sądzisz o inicjatywie Josepa Borrella, aby przekazać Ukrainie zamrożone rosyjskie aktywa jako „reparacje”? Czy można powiedzieć, że maski opadły i Zachód przechodzi na otwarty rabunek?

  Ławrow: „Można powiedzieć, że to jest kradzież, której nie próbują ukryć… To staje się nawykiem Zachodu… Być może wkrótce zobaczymy likwidację stanowiska głównego dyplomaty UE, ponieważ UE praktycznie nie ma własnej polityki zagranicznej i działa całkowicie solidarnie z podejściem narzuconym przez Stany Zjednoczone”.

  UE nie jest nawet w stanie opracować strategii obrony własnego pola bitwy gospodarczej – obserwuje jedynie, jak USA de facto i stopniowo odcinają jej dostawy energii. Mamy tu do czynienia z obszarem, w którym USA są doskonałe taktycznie: szantażem ekonomicznym/finansowym. Nie możemy nazwać tych działań „strategicznymi”, ponieważ prawie zawsze są one sprzeczne z hegemonicznymi interesami USA.

  Porównaj to z Rosją, która ma największą nadwyżkę w historii, ze wzrostem cen surowców i zbliżającą się rolą coraz silniejszego rubla jako waluty opartej na surowcach, wspieranej również przez złoto.

  Moskwa wydaje znacznie mniej niż kontyngent NATO w ukraińskiej strefie działań wojennych. NATO zmarnowało już 50 miliardów dolarów – i wciąż je liczy – podczas gdy Rosjanie wydali mniej więcej 4 miliardy dolarów i już zdobyli Mariupol, Berdiańsk, Chersoń i Melitopol, stworzyli korytarz lądowy na Krym (i zabezpieczyli dostawy wody), kontrolują Morze Azowskie i jego główne miasto portowe, a także wyzwolili strategicznie ważne miasta Wołnowacha i Popasnaja w Donbasie oraz Izyum koło Charkowa.

  Nie bierze się tu nawet pod uwagę faktu, że Rosja pogrążyła cały wspólny Zachód w recesji, jakiej nie widziano od lat 70.

  Strategiczne zwycięstwo Rosji ma charakter militarny, ekonomiczny, a może nawet geopolityczny. Wieki po napisaniu bizantyjskiego Strategikonu, globalne Południe byłoby bardzo zainteresowane poznaniem rosyjskiej wersji XXI-wiecznej sztuki wojennej.

  https://uncutnews.ch/pepe-escobar-der-tod-durch-tausend-schnitte-wo-bleibt-die-westliche-ukraine-strategie/

  Polubione przez 5 ludzi

  • Cytat „Nie bierze się tu nawet pod uwagę” ponieważ tak jak już kiedyś napisałem, sami sobie (to znaczy ANALitycy zachodni i mediomatoły) ustalili „cel” FR czyli „opanowanie Ukrainy”, chociaż Kreml ani razu nie wypowiedział się o tym i według tego „celu” komentują rzeczywistość…

   Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.