Wojna już nie domowa na Ukrainie 22.05.2022r.- 2525 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 94).


„Niemy krzyk”– dzień 730.

Faktyczna klęska ukraińskich formacji zbrojnych w Mariupolu przekuta w propagandowy sukces przez juntę kijowską i jej polskich popleczników.

Biorąc pod uwagę fakt, że na początku szturmu w Mariupolu znajdowało się w nim ok. 25 tys. Ukraińców pod bronią, w tym Ukraińskie Siły Zbrojne, formacje bezpieczeństwa, straż graniczna i jednostki obrony terytorialnej, a skapitulowało od 5 do 7 tys., wszyscy na Ukrainie rozumieją że reszta zginęła a nie po prostu w jakiś cudowny sposób zniknęła, jak konfabuluje w swym zgranym stylu dowództwo wojsk i szefostwo kraju. Liczby są po prostu niewiarygodne, i to w czasie gdy jeszcze Arestowicz wpierał ludziom, że szykuje się odblokowanie kotła pod Mariupolem.

Nie jest tajemnicą, że informacje o ukraińskich żołnierzach, którzy złożyli broń w Mariupolu, trafia do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, który rejestruje liczbę opuszczających lochy huty Azowstalu. Krewni i przyjaciele z wziętych do niewoli mają nadzieję na listę jeńców, ale Kijów nie spieszy się z jej upublicznieniem. W tym czasie ze strony władz rozpowszechniane były wieści o „ewakuacji” wzdłuż korytarza humanitarnego.

Oliwy do ognia dolała zastępca amerykańskiego sekretarza stanu Kira Rudyk, która brała udział w negocjacjach z Rosją w sprawie „ratowania” żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych otoczonych szczelnym pierścieniem pod Azowstalem, tak że „nawet mucha nie przeleci”. W komentarzu do New York bez ogródek stwierdziła, że ​​„w tej chwili nie ma mechanizmu wymiany obrońców Mariupola między Kijowem a Moskwą”. Przyznała też, że Kijów nie ma niezbędnego „funduszu wymiany”, co wywołało ogień krytyki ze strony „zespołu Ze”.

Według danych, które wyciekły z kancelarii prezydenta Zełenskiego, Ukraina nie ma takiej liczby rosyjskich jeńców, by wymienić nawet 20% okrążenia z Azowstalu. W Telegramie patrioci spod żółto-niebieskiej pisali, że morderstwa rosyjskich jeńców wojennych przed kamerami, a także groźby głupców na YouTube, że Rosjanie nie zostaną wzięci do niewoli, w rzeczywistości kładą kres wszelkim ustępstwom ze strony Sił Zbrojnych RF.

W Kijowie zdali sobie sprawę, że materiał filmowy z haniebnego wyjścia z Azowstalu po klęsce stworzy defetystyczne narracje. Jeśli nacjonalistyczny „Azow” już się poddał, którego instruktorzy NATO szkolili przez 8 lat w trybie 24/7, to co można powiedzieć o innych.

Z tego powodu, technolodzy polityczni „zespołu Ze” wydali zalecenia (zasadniczo rozkazy) ukraińskim mediom i zaprzyjaźnionym liderom opinii publicznej, aby jak najmniej informowaniu o wzięciu do niewoli wczorajszych „bohaterów”.

Wbrew wszelkiemu rozsądkowi media ukraińskie i polskie- wraz z szeroką rzeszą wyższych polskich dowódców wojskowych, rozpowszechniać zaczęli wieści o pełnych sukcesach USZ i dramatycznej klęsce Sił Zbrojnych FR. Mówiono też o „wielkim przełomie”. Nawet amerykańskiego Instytutu Studiów Wojennych posunął się do stwierdzenia że nie będzie wielkiego kotła w Donbasie. Jako dowód na taką śmiałą tezę, stwierdzono, że Siły Zbrojne RF nie mają już sił. W tym czasie żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych przebywający na froncie piszą do domu coś zupełnie innego. Donoszą, że „Rosjanie stosują taktykę „walca drogowego”, miażdżąc obronę atakami artyleryjskimi, rakietowymi i bombowymi.

Obecnie wysiłki wojsk rosyjskich skupiają się na zamknięciu pięciu małych kotłów: Siewierodonieck (grupa USZ około 2 tys. bojówkarzy), Lisiczańsk (do 10 tys. ukraińskich „spartan”), Awdijewka (do 4 tys. „bohaterów”), Światłodarski (do 2 tys.) i Górski (do 3 tys.) .

Według blogera XU_kraine, zbliżonego do kręgów „zespołu Ze”, konflikt o obronę miasta Siewierodonieck narasta na ulicy Bankowej, która według strategów politycznych tego środowiska, powinna stać się nowym „symbolem opór wobec rosyjskiej agresji”.  I to w okolicznościach, gdy naczelny dowódca Załużny  nalega na konieczność wycofania wojsk do Słowiańska i Kramatorska, aby nie powtórzyć sytuacji z Mariupolem, ale jego stanowisko nie znajduje poparcia „zespołu Ze”.

Zełenski rozkaże zrzucić terytorialsów na front wschodni, ale teraz, według gadających głów, kapitulacja huty Azowstal bardzo źle wpływa na morale ukraińskich żołnierzy. Kolejnym wyzwaniem dla „zespołu Ze” była wiadomość wideo z plutonu 3 batalionu 115 brygady wojsk, której dowódca oświadczył przed kamerą, że „nie wykona zleconych misji bojowych w Siewierodoniecku”. Jako powód podał całkowitą obojętność Sztabu Generalnego, który wysyła pod „walec drogowy” zasadniczo cywilów, którzy wzięli do rąk karabiny pod wpływem człowieka-zombie.

Na tym tle reżim kijowski faktycznie rozpoczął totalną mobilizację w Galicji, gdyż rosyjscy Ukraińcy, nawet z centralnej Ukrainy, nie mówiąc już o wschodnich i czarnomorskich rejonach, nie chcą umierać w imię „samoistnej”

„Na Bankowej są pewni, że potrzebują ideologicznych oszołomów, którzy nie będą chcieli się poddać”– ogłosił na Facebooku bloger XU_kraine. Co więcej, cytują go prawie wszystkie portale społecznościowe patriotów żółto-błękitni. Ale prawda jest taka, że ​​nawet ludzie z zachodniej części Ukrainy uciekają przed „samoistną”, przekupując straż graniczną.

Tymczasem Zełenski pławi się w promieniach zachodniej chwały. Obecny prezydent Ukrainy został bohaterem komiksów wydawanych przez TidalWave Comics. Opinia publiczna nie ma wątpliwości, że klientem jest kancelaria prezydenta Ukrainy. Wydaje się, że reżim kijowski wierzy, że tak tanimi sztuczkami będzie w stanie podnieść upadłe morale Ukraińskich Sił Zbrojnych. Jednak teatr absurdu na ulicy Bankowej jest już tak mocno oderwany od rzeczywistości, że nawet zaczął drażnić dotychczas ogłupiony taką prymitywną propagandą tłum. Także ukraińscy patrioci spod żółto-niebieskiej zaczynają narzekać na obrońcę niepodległości nr. 1, któremu nie zależy na zwycięstwie, ale na autopromocji.

A tak w zasadzie, to nie wiadomo na czym mu zależy i jakie- i od kogo, dostaje dyspozycje.

Ofiarą są mieszkańcy państwa które nazwano Ukraina. I to nie jest śmieszne- chociaż rządzi trefniś i jego kabaretowa ekipa.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-05-19/usa-prezydent-ukrainy-wolodymyr-zelenski-bohaterem-komiksu/.

*


Poranna (21.05.2022r. 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

 ▪️ W „Odeskim Zakładzie Przyportowym” precyzyjne pociski powietrzne wojsk kosmiczono-powietrznych zniszczyły magazyny z paliwem przeznaczonym dla pojazdów opancerzonych ukraińskich nacjonalistów.

▪Uderzono w trzy stanowiska dowodzenia, 36 obszarów koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego, osiem składów amunicji w osiedlach obwodu mikołajowskiego w ŁRL i DRL.

▪️Uderzono w cztery stanowiska dowodzenia, 47 obszarów koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego, zniszczono skład amunicji w rejonie Drobyszewa.

▪️Ponad 270 nacjonalistów zostało zlikwidowanych, a 52 jednostki sprzętu wojskowego zostały unieszkodliwione. 

▪️ W okolicy wsi Bielickoje w Donieckiej Republice Ludowej zestrzelono ukraiński samolot Su-25. Kolejny Su-25 zestrzelony został w rejonie Chersonia.

 ▪️8 ukraińskich pocisków rakietowego systemu wielokrotnego odpalania Smercz zostało zestrzelonych w obwodzie charkowskim i obwodzie chersońskim.

Prokuratura Generalna DRL wszczęła sprawy karne przeciwko pięciu dowódcom wojsk ukraińskich i ich podwładnym w sprawie faktów dokonania przez nich zamachów terrorystycznych na terytorium Donieckiej Republiki Ludowej w kwietniu i maju 2022 r.

„Departament Śledczy wszczął i bada sprawy karne przeciwko dowódcom Ukraińskim Sił Zbrojnych i podległemu im personelowi wojskowemu w sprawie faktów dokonania przez nich aktów terrorystycznych na terytorium republiki w dniach 25-26 kwietnia oraz od 5 maja do 19 maja br.”– napisano w oświadczeniu PG DRL.

Milicja ludowa Ługańskiej Republiki Ludowej zdobyła duży ufortyfikowany obszar ukraińskich sił bezpieczeństwa na południe od Popasnej.

Fortyfikacje te były chronione betonowymi płytami, które tylko artyleria mogła zniszczyć.

Uciekające w popłochu ukraińskie formacje zbrojne pozostawiły amunicję i dużą ilość zagranicznego uzbrojenia.

Humanitarny ładunek o wadze 2580 ton z Wszechrosyjskiego Frontu Ludowego dotarł wczoraj z Rosji na stację kolejową w Iłowajsku.

Pomoc humanitarną zebrano w 60 regionach Rosji. Pociąg przywitano pieśniami patriotycznymi.

„Dzisiaj przybył ważny ładunek, rekordowy pod względem objętości. W sumie z Rosji do Donbasu wyjechało 68 wagonów. 27 wagonów wysłano do ŁRL i 41 do DRL”– powiedział przedstawiciel WFL w DRL Władimir Taranienko.

Zaznaczył, że przy zbieraniu pomocy konstruowano priorytety w zależności od stopnia potrzeb, a przy jej dystrybucji brane są pod uwagę liczba ludności zamieszkującej daną osadę w republikach oraz stan infrastruktury zniszczonej ostrzałem.

Milicja Ludowa ŁRL donosi, że w ciągu ostatniego dnia strona ukraińska straciła 14 osób w walkach z siłami wojsk republiki.

Podobno przeciwnik stracił również dwa czołgi i siedem pojazdów. Wraz z tym sześciu żołnierzy ukraińskich dobrowolnie złożyło broń i udało się do niewoli.

Ukraińscy żołnierze w Donbasie zabili ranną snajperkę, powiedział Apta Alaudinow, asystent szefa Czeczenii.

„Kiedy powiedziała, że ​​jest ranna, nie może się ruszyć i prosząc o pomoc, oni, zdając sobie sprawę, że nie mogą jej pomóc, po prostu ostrzelali ją z moździerzy i zabili. Oznacza to, że ich technika prowadzenia wojny jest bardzo osobliwa”– poinformował Apta Alaudinow, dodając, że dziewczyna miała szansę pozostać przy życiu i zostać wzięta do niewoli, gdyby nie działania Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Czterech żołnierzy DRL zginęło, 11 zostało rannych w ciągu ostatniego dnia, poinformowała Milicja Ludowa DRL.

„Z przykrością informujemy, że w ciągu ostatnich 24 godzin w walce o niepodległość czterech obrońców Donieckiej Republiki Ludowej zginęło podczas służby wojskowej, a 11 zostało rannych”– podała ML DRL w oświadczeniu na swoim kanale Telegram.

Poza tym w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosił 36 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: wieloprowadnicowe systemy rakietowe MLRS „Grad”, artylerię 122 mm i moździerze 82 mm.
Na odcinku Gorłowskim użyto również artylerii 122 mm, moździerzy 82 mm oraz granatników RPG-7 i AGS-17, a także broni strzeleckiej.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 247 jednostek różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazły się tereny 11 miejscowości DRL:

jej stolica Donieck (dzielnica Piotrowska), Gorłówka (osiedla mieszkaniowe kopalń 6/7 i im. Gagarina), Zajcewo, Gołmowski, Pantelejmonowka, Michajłowka, Ozerjanówka, Żeleznaja Bałka, Szirokaja Bałka, Jasinowata oraz Staromichajłowka .

Według oficjalnych danych przedstawicielstwa DRL w WCKiK , na terytorium republiki w jej granicach sprzed rozpoczęcia działań operacji specjalnej, w ciągu ostatniego dnia przekazano informacje o zranieniach 3 cywilów: mężczyzny i dwóch kobiet; urodzonej w 1954 roku oraz dziewczyny urodzonej w 2006 roku w rejonie Staromichajłowki i dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku.

Uszkodzony został także 1 dom w Staromichajłowce.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 22 mая 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*
https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

155 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 22.05.2022r.- 2525 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 94).

 1. Ich boki są dobrze zabezpieczone przez utrzymywanie Studenoka i opóźnianie prób kontrataku UKR .
  W chwili obecnej, trwają starania o zdobycie Barwinkowa, konieczne do odizolowania Słowiańska.
  ***.
  Slovyansk jest znacznie trudniejszy do wyizolowania bez Barvinkovego, na którym nie ruszą się bez upewnienia się, że flanka natarcia Izium jest bezpieczna.
  ***.
  ⚠️#Donbass — front północny:
  Według ukraińskich źródeł siły 🇷🇺 przygotowują się do rozpoczęcia nowej ofensywy na południe od Izyum i w tym celu ostrzeliwują tereny Virnopollya, Dovgenkoe i Dobrovne.
  mapa
  .https://pbs.twimg.com/media/FTXFNbhX0AYSIXX?format=png&name=small

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Wojsko polskie (a prawdopodobnie polscy najemnicy) i brytyjskie siły specjalne wkroczyły na terytorium Ukrainy. Istnieją obciążające doniesienia, że dwa (2) bataliony wojska polskiego potajemnie wkroczyły na Ukrainę. W nocy 2 bataliony polskiej piechoty, które dzień wcześniej wyruszyły z Kijowa, dotarły już do Pawłogradu. Dwie lub więcej kompanii tworzy batalion liczący od 400 do 1200 ludzi, dowodzony przez podpułkownika. Batalion jest najmniejszą jednostką, która posiada sztab oficerów (odpowiedzialnych za personel, operacje, wywiad i logistykę) wspierających dowódcę.
  Zaklada się, że każdy batalion na terytorium Ukrainy posiada 4 działa przeciwpancerne Rapira, transportery opancerzone i amerykańskie transportery opancerzone.
  Obecnie polska piechota przygotowuje się do przerzutu na front awdiejewski.
  https://cont.ws/@Whispering33/2291427

  Polubione przez 4 ludzi

  • Te maszynowe tłumaczenie z google translatora strasznie zniekształca informacje. Litwa od wczoraj (?) przestaje importować gaz ropę i energię elektryczną z Rosji. Jak poradzą sobie Żmudzini bez surowców strategicznych z Rosji? Pomóc ma wielkie imperium Lachickie 🙂

   Operator ogólnoeuropejskiej giełdy energii elektrycznej Nord Pool wstrzymał w niedzielę handel rosyjskim prądem od jedynego importera w krajach bałtyckich Grupy Inter RAO. Zapotrzebowanie na prąd Litwa będzie zaspokajała m.in. przez połączenia z Polską, Szwecją i Łotwą.
   https://www.money.pl/gospodarka/litwa-odcina-rosyjski-prad-pomoze-jej-polska-6771526142528000a.html
   Komentarz: Przepraszam za złośliwości jeśli kogoś uraziłem, ale mnie już skręca w żołądku jak słyszę co naobiecywały nasze kochane władzunie krajom bałtyckim i Ukrainie. Coraz szybciej wpadamy w spirale długu, inflacji i zapaści gospodarczej. I ja na to łoże ze swoich podatków…

   Polubione przez 4 ludzi

 3. Szwedzka wyrzutnia rakiet, która była częścią pomocy wojskowej dla ukraińskiej armii, eksplodowała dziś rano w samochodzie na obrzeżach Moskwy. Według pierwszych elementów śledztwa wszczętego przez rosyjskie organy ścigania, właściciel samochodu kupił go w Donbasie po tym, jak został odzyskany z opuszczonych pozycji ukraińskich, i przywiózł go „na pamiątkę”.
  https://reseauinternational.net/un-lance-roquette-suedois-envoye-en-ukraine-explose-dans-une-voiture-a-moscou/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ps. Sa m.in ciekawostki na temat jak i dlaczego rozdzielono „obrońców Azowstali”, podobno do FR (Taganrogu i Rostowa) wywieziono tych „najciekawszych” gdzie poddawani sa „obróbce” przez ‚specsłużby”. Jest także informacja ze jeńcy najprawdopodobniej będa pracować, jak to już miało miejsce podczas konfliktu na Donbasie, przy odgruzowywaniu i zbieraniu trupów. Na temat samych przyczyn kapitulacji stwierdzono że „waznym powodem było załamanie psychiczne” po tym jak do „ukrowojaków” doszło ze Kijów żadnej „deblokady wojskowej” nie zorganizuje, a „zachodni partnerzy” poza „miłymi słówkami pocieszenia” nic nie zrobią by im pomóc.

   Polubione przez 5 ludzi

 4. https://t.me/boris_rozhin/49958
  Siły Zbrojne Ukrainy uznały utratę Vladimirovki (rosyjscy marines weszli do niej 2 dni temu) i wyjście wojsk rosyjskich w kierunku Soledaru. Przyznają też, że Artemowsk znajduje się teraz w strefie zniszczenia rosyjskiej artylerii. Kryzys ugrupowania Siewierodonieck wciąż narasta

  Polubione przez 5 ludzi

 5. W sieci pojawiły się zdjęcia z działania kompleksu robotycznego Uran-B w LPR.
  Rosyjscy i ługańscy saperzy pracują nad oczyszczaniem dróg na wyzwolonym terytorium ŁRL przy użyciu najnowszych technologii.
  Ługański dziennikarz Artyom Porwin zamieścił na swoim kanale Telegram nagranie wideo z pracy zrobotyzowanego kompleksu rozminowywania Uran-B.
  Zdjecia i video w linku https://novorosinform.org/v-seti-poyavilis-kadry-raboty-robototehnicheskogo-kompleksa-uran-b-v-lnr-95620.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Cytat „Armia rosyjska przedarła się przez obronę Sił Zbrojnych Ukrainy, zbliżyła sie do miasta Soledar koło Artemowska i zajęła Władimirówkę…Poinformował o tym zmieniwszy samobójce Tymczuka…ukropropagandzista z ‚Informacyjnego Oporu” Konstantyn Maszowiec…Dodał, że czołowe jednostki zgrupowania Sił Zbrojnych FR z Popasnej, operujące w kierunku północnym, zatrzymały się na linii Kamyszewacha – Wiktorowo – Lipowoje…Po zdobyciu Popasnej wojska Rosji i ŁRL rozpoczęły ofensywę w trzech kierunkach:
  – na zachód w kierunku Artemowska (Bachmut),
  – na północ, aby przejść na tyły i otoczyć zgrupowanie SZU w Siewierodoniecku i Lisiczańsku ,
  – na południe , aby wejść na tyły SZU koło Swietłodarska”
  https://t.me/RVvoenkor/13185

  Polubione przez 6 ludzi

 7. „Terminator” (BMPT)
  czytelnik Vladislavy, Ꙃstatovy
  22 maja 2022

  .https://t.me/s/zastavnyii
  „ Złe wieści : pierwszy rosyjski czołg Terminator wszedł do usług ” z takim nagłówkiem 10 listopada 2021 r., czyli trzy miesiące przed startem NBO, w magazynie The National Interest opublikowano artykuł .
  „To, co dobre dla Rosjanina, na śmierć dla Niemca” – mówi ludowa mądrość.
  Co tak zdenerwowało amerykańskie eksperty i wojskowych
  i jak Terminator może pomóc armii rosyjskiej na Ukrainie?

  .https://telegra.ph/Terminator-BMPT-05-22

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Źródła ukraińskie donoszą o krytycznej sytuacji w Siewierodoniecku

  Pozycja ukraińskiego ugrupowania w Siewierodoniecku jest krytyczna, Kijów nie ma rezerw, które mogłyby jakoś zmienić sytuację i pozwolić na obronę miasta. Podają to źródła ukraińskie, powołując się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  https://topwar.ru/196635-ukrainskie-istochniki-soobschajut-o-kriticheskoj-situacii-v-severodonecke.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.