Wojna już nie domowa na Ukrainie 23.05.2022r.- 2526 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 95).


„Niemy krzyk”– dzień 731.

Polski prezydent, Andrzej Duda pojechał z wizytą do Kijowa.

Przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas wspólnego udziału z Andrzejem Dudą w posiedzeniu Wierchownej Rady:

Szanowny Przewodniczący, Prezydium!

Szanowni Deputowani!

Drodzy Goście!

Andrzeju!

Panie i Panowie!

Gość w domu, Bóg w domu. To polskie przysłowie, którym pozdrawiam naszego gościa, przyjaciela i brata w Kijowie, Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Ta ludowa mądrość polega na tym, że każdy z twoich gości jest łaską Bożą. I taki jest światopogląd, według którego Polacy od samego początku inwazji Federacji Rosyjskiej na pełną skalę, wojny Rosji z Ukrainą, przyjęli miliony naszych obywateli, obywateli Ukrainy. Nasze kobiety, nasze dzieci, osoby starsze i całą resztę, do których drzwi 24 lutego zapukali zupełnie inni goście. Goście, których nigdy nie chcieliśmy przyjąć i którzy mają inne przysłowia i inną ludową mądrość.

Rosja udowadnia tę odmienność już od 88 dni. 88 dni szaleństwa: ich rakiety, bomby, pociski lecą w stronę budynków mieszkalnych, szkół, szpitali, muzeów, teatrów, świątyń, a nawet cmentarzy.

Jednocześnie, nie zdając sobie z tego sprawy, 24 lutego Rosja zniszczyła coś innego. To rodzaj „składowiska” dawnych sprzeczności między Ukrainą a Polską. Już ich nie ma. Pewnego dnia stało się jasne, że wszystkie te sprzeczności nie mają mocy, gdy istnieje moc takiego zagrożenia. Zagrożenia dla przetrwania naszych narodów- Ukrainy, Polski, narodów Europy.

Andrzej i ja dążyliśmy do prawdziwego porozumienia między naszymi narodami i wspólnie uporządkowaliśmy to „składowisko”. Na wspólnych granicach Ukrainy i Polski planowaliśmy wybudować Pomnik Pojednania. Ale granice Ukrainy przekroczyli ci, którzy chcą innych pomników. I wcale nie poświęconych pokojowi.

24 luty zmienił wszystko. Zmienili nasze narody. Zmieniliśmy nasze kraje. Chociaż nie jest to przypadkowe. Nie wiem, czy nasi astronomowie – Drohobycz [1], Kopernik – badali to zjawisko, ale gwiazdy zawsze sumują się w taki sposób, że w najtrudniejszych okresach zaciemnienia Ukraińcy i Polacy potężnie jednoczą się i stoją ramię w ramię, mimo przeszłości kłótni i „mgławic”.

Chronimy nasz wspólny wszechświat zwany „Wolnością i Niezależnością” w czasie, gdy ktoś popełnia barbarzyństwo na kosmiczną skalę.

Porozumienie, interakcja, przyjaźń i braterstwo między Ukrainą a Polską osiągają dziś taką samą skalę. 24 lutego zaczęliśmy pisać nowy tom naszej historii. Ważna jest nasza wspólna historia. Jedność naszych narodów musi trwać wiecznie. Nigdy więcej nie może być skalany wrogością.

Święty Jan Paweł II nazwał podżeganie między nami nienawiści rażącym anachronizmem, niegodnym naszych dwóch wielkich narodów. W różnych orędziach do naszych narodów papież powiedział: „Nowe tysiąclecie wymaga, aby Ukraińcy i Polacy nie pozostawali zniewoleni smutnymi wspomnieniami przeszłości. Zaangażowani w budowanie lepszej przyszłości dla wszystkich, niech patrzą na siebie spojrzeniem pojednania. Tak wiele goryczy i bólu doświadczyło nasze dwa narody w ciągu ostatnich kilku dekad. Niech to doświadczenie służy jako oczyszczenie. Niech każdy będzie gotów umieścić to, co łączy wyżej niż to, co dzieli. Szukaj tego, co leczy. Aby razem mogli budować przyszłość opartą na wzajemnym szacunku, braterstwie, braterskiej współpracy i prawdziwej solidarności”.

Naucz się doceniać, rozróżniać, wybierać.

Ukraina i Polska wybrały jedną drogę. Tą drogą. Na niej nauczyliśmy się rozróżniać wrogów i doceniać przyjaciół. Doceniajmy się nawzajem i, co najważniejsze, szanujmy. Nadszedł czas, o którym marzyli Jerzy Giedroyc i Bohdan Osadczuk. Pisali o nim Juliusz Słowacki, którego pomnik stoi w Kijowie, i Taras Szewczenko, którego pomnik stoi w Warszawie.

Dziś Prezydent RP Andrzej i ja doskonale się rozumiemy. Nasze parlamenty, nasze rządy i nasze narody jako całość rozumieją się nawzajem jak nigdy dotąd. I nie ma znaczenia, czy to cyrylica, czy łacina, nie ma znaczenia, jak napiszemy „wolność” i „niepodległość”. Ważne, żeby Ukraińcy i Polacy nazywali to tak samo. I równie byli gotowi je chronić.

Ukraina już to robi. Na czele. Chroni nie tylko siebie, ale całą Europę. Polacy to wiedzą, doceniają, szanują i pomagają Ukrainie- nie z grzeczności, ale jako bracia i sojusznicy, którzy dobrze pamiętają słowa Lecha Kaczyńskiego o tym, kto może być następny. Nie oznacza to strachu. Oznacza to gotowość na spotkanie z wrogiem i odwet.

Dlatego na przykład tak samo postrzegamy politykę sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Wiemy, że półśrodków nie można zastosować, gdy konieczne jest powstrzymanie agresji. Teraz.

Polska jest jednym z liderów nie tylko we wspieraniu naszego państwa, ale także w obronie i promowaniu sankcji niezbędnych do zmuszenia Rosji do pokoju. Zdecydowana większość Polaków (napisano w oryginale z małej litery- поляков)popiera embargo na surowce energetyczne z Rosji. To tylko jeden z przejawów– ale jakże ważny– że postrzegamy ten sam front polityczny w tej wojnie. Wierzę, że przywództwo Polski pomoże potwierdzić na szczeblu paneuropejskim to, co nasze narody już rozumieją.

Jedność naszych narodów musi pozostać niezmienna. Ani teraz, ani w przyszłości nikt nie ma prawa łamać tej jedności. Nie nasi politycy, nie agenci wroga, nawet członkowie jury Eurowizji. Narody ukraiński i polski przyznały sobie 12 punktów- dziś i na wieki.

Dziękuję wszystkim Polakom ( oryginale słowo Polakom napisano jako поляков) za wsparcie. Chcę wymienić wszystkich z tej mównicy. Aby to usłyszało każde województwo, powiat, gmina, której wsparcie i pomoc odczuwa się w każdym regionie, w każdym mieście, wsi, w każdej społeczności Ukrainy.

Dziękuję Warszawo, Krakowie. Dziękuję, Łódź, Poznań, Wrocław. Dziękuję Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń. Dziękuję, Lublin, Katowice, Opole, Szczecin. Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra. Dziękuję, Rzeszów, Białystok, Olsztyn, Kielce. Miasta te są miastami siostrzanymi naszych miast – Kijów, Lwów, Odessa, Charków, Kremenczug, Krzywy Róg, Czerkasy, Ługańsk, Donieck, Sumy, Izjum, Starobielsk, Mariupol.

Prawie wszystkie nasze miasta to miasta partnerskie Polski. Nasze narody są również braćmi. Nasze kraje są siostrami. Jesteśmy rodziną. I nie powinno być między nami żadnych granic ani barier. Ludy ukraiński i polski od dawna nie były mentalnie rozdzielone. Dlatego uzgodniliśmy, że w najbliższej przyszłości przełożymy to na odpowiednią umowę dwustronną. Najpierw o wspólnej kontroli granicznej i celnej, a później o jednolitej granicy warunkowej, gdy Ukraina zostanie członkiem Unii Europejskiej.

I jestem pewien, że na pewno zapadną wszystkie niezbędne decyzje, najpierw o statusie kandydata dla Ukrainy, a potem o pełne członkostwo. W szczególności dzięki wieloletniej ochronie interesów ukraińskich na kontynencie europejskim.

I jestem wdzięczny za Twoją gotowość, Andrzeju, osobistą gotowość do wizyt w europejskich stolicach wraz z Prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą w celu lobbowania w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej w krajach, jak to mówią: sceptycy. W rzeczywistości nie są sceptykami, ale przyszłymi optymistami. Tak widzę nasze wspólne, bardzo ważne zadanie w tym kierunku.

Osobno dziękuję polskiemu Sejmowi za niedawno uchwaloną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. To absolutnie bezprecedensowa decyzja, zgodnie z którą nasi obywatele, którzy zostali zmuszeni do czasowego przeprowadzki do Polski na skutek agresji Federacji Rosyjskiej, otrzymają niemal takie same prawa i możliwości jak obywatele Polski. Legalny pobyt, zatrudnienie, szkolenia, opieka medyczna, gwarancje socjalne. To wielki krok, wielki gest wielkiej duszy, do czego zdolny jest tylko wielki przyjaciel Ukrainy.

I ten krok nie pozostanie jednostronny. Uważam, że w najbliższym czasie podobny, lustrzany projekt powinniśmy przedstawić Wierchownej Radzie Ukrainy. Daj Boże, aby obywatele polscy nigdy w życiu nie potrzebowali tych wszystkich korzyści w takich warunkach, w warunkach wojny. Ale te prawa mają wielkie znaczenie symboliczne, pokazują, że Ukraińcy i Polacy (ponownie w oryginale słowo Polacy napisano z małej litery поляки) są spokrewnieni i równi. I jestem przekonany, że posłowie Ukrainy szybko poprą tę ustawę i jestem także przekonany- większością głosów.

Ponadto przed tym przemówieniem podpisałem dekret wyznaczający szczególną rolę polskiego miasta Rzeszowa. Ufundowałem specjalny honorowy tytuł Miasta-Ratunku dla miast partnerskich naszego państwa, które dziś robią wszystko, aby nam pomóc, pomóc naszemu ludowi, pomóc naszej armii. W imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność miastu Rzeszów, pierwszemu Miastu Ratującemu.

Dziękuję też polskim postaciom kultury, sportowcom, duchowieństwu i zwykłym ludziom, którzy nas wspierają- dają wielkie koncerty, biorą udział w konkursach z ukraińską wstążką, czy przyjeżdżają z Poznania do Buczy po prostu po to, żeby upiec chleb.

Wierzę, że już niedługo Ukraińcy i Polacy (поляки)zbiorą się przy jednym wielkim stole, by podzielić się tym chlebem. Dzielić się między sobą najważniejszymi uczuciami– uczuciem pokoju. Podzielić się smakiem zwycięstwa. Zwycięstwa Ukrainy. Wspólnego zwycięstwo. I wznieś toast za waszą i naszą wolność. Bez wolnej Ukrainy nie może być wolnej Polski. Wiem, że historycy często spierają się, kto powiedział to pierwszy, kto był autorem tego wyrażenia. Rozwiązaliśmy ten spór- taka była wola narodów ukraińskiego i polskiego.

Dziękuję bracia!

Razem do końca.

Wow, Polsko!

Chwała Ukrainie!

[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Kotermak,

https://www.president.gov.ua/ru/news/vistup-prezidenta-ukrayini-volodimira-zelenskogo-pid-chas-sp-75261.

*


Poranna (22.05.2022r. 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że precyzyjne pociski wystrzeliwane z powietrza Federacji Rosyjskiej uderzają w trzy stanowiska dowodzenia, 13 obszarów koncentracji siły roboczej i ukraińskiego sprzętu wojskowego, a także cztery składy amunicji w DRL i ŁRL w ciągu dnia.

„W ciągu dnia trafiono trzy stanowiska dowodzenia, 13 obszarów koncentracji siły roboczej i ukraińskiego sprzętu wojskowego oraz cztery składy amunicji na terenach osiedli Soledar oraz Sol Donieckiej Republiki Ludowej i Nurkowo w Ługańskiej Republice Ludowej, przez wysoce precyzyjne pociski wystrzeliwane z powietrza”– powiedział urzędnik podczas briefingu generał dywizji Igor Konaszenkow, przedstawiciel Ministerstwa Obrony FR.

„Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe uderzyło w trzy stanowiska dowodzenia, 26 obszarów koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego Ukraińskich Sił Zbrojnych, a także zniszczyło skład amunicji w pobliżu osady Krasny Liman”– powiedział Konaszenkow.

Podał, że w wyniku ostrzałów zginęło ponad 210 nacjonalistów, unieruchomiono 38 jednostek ukraińskiego sprzętu wojskowego.

Ministerstwo Obrony poinformowało również, że oddziały rakietowe i artyleria uderzyły w ciągu poprzedniego dnia w około 700 celów.

„Siły rakietowe i artyleria uderzyły w 583 obszary koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego wroga, 41 stanowisk dowodzenia, 76 jednostek artylerii i moździerzy na stanowiskach ogniowych, w tym trzy baterie wielokrotnych systemów rakietowych Grad, a także ukraińską stację EW Bukowel w pobliżu osada Annowka w obwodzie mikołajowskim”– powiedział Konaszenkwv.

Ponadto w ciągu jednego dnia zniszczono ponad 10 ukraińskich dronów.

Podczas aresztowania w obwodzie chersońskim zlikwidowano agenta Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), który zbierał dane o armii rosyjskiej. 

U agenta SBU znaleziono granat, którego mógł użyć przeciwko rosyjskiemu wojsku.Według informacji przekazanych przez organa bezpieczeństwa, mężczyzna został zwerbowany przez SBU w 2014 roku. Długo odbywał karę w kolonii w obwodzie chersońskim. Po rozpoczęciu operacji specjalnej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, kurator z SBU powierzył agentowi zadanie zbierania informacji o lokalizacji rosyjskiej armii, a także przekazywania współrzędnych do przeprowadzenia uderzeń rakietowych. Jeden z ostrzałów został skierowany na miejscowość Gołaja Pristan.

Pojawiły się informacje, że do Pawłogradu (obwód dniepropietrowski, Ukraina) przybyły dwa bataliony polskiej piechoty. 

Wcześniej jednostki te znajdowały się w Kijowie.  

O czym donoszą źródła projektu @wargonzo w Dnieprze. 

„Według naszych informacji 2 bataliony polskiej piechoty wyszły z Kijowa dzień wcześniej i dotarły już do Pałogradu. Każdy batalion ma 4 działa przeciwpancerne Rapir, transportery opancerzone i amerykańskie samochody pancerne.

Obecnie polska piechota przygotowywana jest do przerzutu na front Awdiejewski. Czy mówimy o wojskach regularnych, czy o najemnikach, trudno teraz powiedzieć. W każdym razie pojawienie się tych danych na tle hecy Zełenskiego w Radzie w sprawie udziału zagranicznych kontyngentów w działaniach wojennych wygląda całkiem logicznie”– donosi @wargonzo

(https://t.me/wargonzo)

Konwój sprzętu budowlanego z regionu Penza przybył do DRL w celu przywrócenia infrastruktury drogowej. 

„Do DRL przybyło 15 pojazdów specjalistycznych. Samochody zostały wysłane do miejscowości Telmanowski, gdzie zostanie odbudowany most”– powiedział przedstawiciel Ministerstwo Transportu DRL.

Dodano, że ​​do republiki przyjechały żurawie samochodowe, koparki, spycharki i ładowarki.

W ciągu ostatniego dnia ukraińskie formacje zbrojne wystrzeliły na terytorium DRL 170 sztuk amunicji kalibru ponad 12,7 mm. 

Zostało to zgłoszone dzisiaj przez przedstawicielstwo DRL w WCKiK.

W rejonie Doniecka ostrzeliwany była dzielnica stolicy Kujbyszewska, Aleksandrowka, Łozowo, Czerwonogwardyjski rejon Makiejewki, Jasinowata, Wasiljewka i Wołnowacha, a w rejonie Gorłówki – osiedla mieszkaniowe przy kopalniach 6/7 i im. Gagarina, rejon ​​​dawny punkt kontrolny Gorłówka, Zaicewo, Żeleznaja Bałka, Panteleimonowka, Michajłowka i Ozerjanowka.

Wróg używał wieloprowadnicowych systemów rakietowych MLRS Grad, artylerii 152 i 122 mm, moździerzy 120 i 82 mm, granatników i broni strzeleckiej. W wyniku ostrzału zginęło 2 cywilów, a 6 osób zostało rannych. Uszkodzonych zostało także 17 obiektów mieszkalnych i 2 obiekty infrastruktury cywilnej.

ŁRL: podsumowanie operacyjne na dzień od 22 maja do 23 maja.

Ukraińskie Siły Zbrojne w ciągu ostatniego dnia 2 razy ostrzeliwały terytorium strefy odpowiedzialności ŁRL. 

„Od strony formacji zbrojnych Ukrainy w osadzie Pierwomajsk odnotowano dwa ostrzał artyleryjski kalibru 122 mm (dziewięć pocisków) i moździerzy kalibru 120 mm (cztery miny). W wyniku tego ostrzału uszkodzeniu uległy trzy budynki mieszkalne”–  poinformowało przedstawicielstwo republiki we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKiK) reżimu zawieszenia broni.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 23 mая 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*
https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

175 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 23.05.2022r.- 2526 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 95).

 1. Amerykańskie władze wojskowe i Departament Stanu rozważają wysłanie kilkudziesięciu żołnierzy sił specjalnych w celu ochrony ambasady USA w Kijowie, która wznowiła działalność w minionym tygodniu – poinformował w niedzielę amerykański dziennik „The Wall Street Journal” (WSJ).
  https://defence24.pl/kryzys-ukrainski-raport-specjalny-defence24/usa-rozwazaja-wyslanie-sil-specjalnych-do-kijowa-do-ochrony-ambasady

  Polubione przez 5 ludzi

  • Zełenski: Rosja ma 20 razy więcej sprzętu wojskowego „Nie mamy wystarczającego sprzętu, bo walczymy z tak dużym państwem i wielką armią.
   Oni (Rosjanie) mają 20 razy więcej sprzętu…” – powiedział w Davos, błagając o dostawy broni.

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Aktualna mapa

  Łuk Pawłograd od Wielkiej Kamyszewakha do Avdeevka,
  23 maja linia frontu po wynikach 20-22 maja.

  Jest więcej niż zauważalne, jakie negatywne konsekwencje dla Sił Zbrojnych Ukrainy przyniosła klęska pod Popasną.

  Polubione przez 7 ludzi

  • Armia rosyjska zaczęła zamykać pierwszy „kocioł” w Donbasie
   Dzisiaj, 16:22

   Mapa frontu

   Rosja planuje okrążyć zgrupowanie ukraińskich sił zbrojnych w rejonie Siewierodoniecka i Łysyczańska, zamykając tym samym pierwszy „kocioł” w Donbasie, o czym z niepokojem donoszą proukraińskie telegramy.
   Ostatecznym celem Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w tym kierunku może być okrążenie kilkutysięcznego zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy.
   Do zamknięcia ringu pozostały tylko 24 km.

   https://topcor.ru/25833-rossijskaja-armija-nachala-zamykat-pervyj-kotel-na-donbasse.html

   Polubione przez 7 ludzi

  • Cytat „Przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów USA Mark Milley skomentował dostawy rakiet Harpoon na Ukrainę. Według niego nie pomogą odblokować portów…Milley stwierdził to na wspólnej odprawie z szefem Pentagonu Lloydem Austinem, która odbyła się po drugim spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy…Na spotkaniu ogłoszono decyzję Danii o przekazaniu do Kijowa rakiet przeciwokrętowych zdolnych do rażenia celów na 200-300 km. Z czego wiele mediów wywnioskowało, że Ukraina będzie mogła uderzyć na rosyjską flotę i odblokować swoje porty…Jednak Mark Milley powiedział, że na tym etapie pociski Harpoon nie będą w stanie pomóc w wznowieniu ruchu komercyjnego. Oznacza to, że odblokowanie nie nastąpi”…
   https://strana.today/news/392331-rakety-harpun-ne-pomohut-razblokirovat-chernomorskie-porty-milli.html

   Polubione przez 3 ludzi

 3. W temacie wstrzymania pracy największego w Europie Środkowo-Wschodniej przedsiębiorstwa zajmującego się wydobyciem i sprzedażą soli kuchennej ‚Artemsol” w Sołedarze w obwodzie donieckim w zwiazku z nasileniem walk, o czym już wspomniał kolega @waldek. Cytat „Według Ołeha Pendzina, szefa Dyskusyjnego Klubu Gospodarczego, Artemsol całkowicie pokrywał zapotrzebowanie Ukrainy na sól. Trwał import, ale głównie droższych rodzajów soli (jodowana, różowa itp.). Plus – przedsiębiorstwo zaspokajało potrzeby przemysłowych przedsiębiorstw spożywczych”. Na razie podobno jeszcze jest wystarczająca ilośc zapasów soli na Ukrainie, choć pojawiły sie już informacje o pierwszych brakach w ukraińskich sklepach i związanych z tym „grabieżach i zamieszkach”;
  https://strana.today/news/392315-chto-budet-s-postavkami-soli-v-ukraine-posle-boev-v-bakhmute.html
  Z kolei pełniacy obowiązki dyrektora przedsiębiorstwa Wiktor Jurin ostrzegł że wstrzymanie pracy przedsiębiorstwa odbije się takze na klientach z zagranicy ponieważ jak powiedział (cytat) „Byliśmy największym przedsiębiorstwem wydobywczym soli w Europie. Wśród naszych stałych klientów są Węgry, Polska, Gruzja, Mołdawia, Azerbejdżan, Rumunia”;
  https://strana.today/news/392298-v-ukraine-uzhe-2-mesjatsa-ne-rabotaet-krupnejshaja-v-evrope-soledobyvajushchaja-artemsol.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „Operator GTS Ukrainy” który zarzadza siecią gazową na Ukrainie potwierdził wcześniejsze informacje przekazane przez gubernatora obwodu ługańskiego z nadania Kijowa Hajdaja o tym że w zwiazku z działaniami bojowymi dostaw gazu zostali pozbawienie mieszkańcy terytoriów obwodu ługańskiego i donieckiego;
  https://strana.today/news/392297-v-donetskoj-i-luhanskoj-oblastjakh-iz-za-boevykh-dejstvij-povrezhden-hazoprovod.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Jako że „dzien bez zdrady dniem straconym”, analityk militarny brytyjskiej stacji Sky News profesor Michael Clark podczas swojego wystepu sprognozował ze Siewierodonieck stanie się dla sił ukraińskich „drugim Mariupolem”, czyli „kotłem” w którym zostana zniszczone lub zmuszone do kapitulacji. Cytat „Obszar ten jest jednym z niewielu dużych miast na wschodzie obwodu ługańskiego, które nadal są kontrolowane przez Ukrainę…„Jest otoczony z trzech stron, a kluczem do zdobycia Siewierodoniecka jest rzeka płynąca bezpośrednio na zachód od miasta” – powiedział…„Przekroczenie tej rzeki jest trudne, ale Rosjanie faktycznie przekroczyli ją w niektórych obszarach i wypchnęli część sił ukraińskich na południe” – dodał Clark…Jego zdaniem, ponieważ rosyjskie wojska zniszczyły ważny most na rzece, Ukraińcy mogą być zmuszeni do podjęcia decyzji, czy „okopać się” w Siewierodoniecku, ryzykując „staniem się kolejnym Mariupolem”, czy opuścić miasto, póki mogą”;
  https://strana.today/news/392311-severodonetsk-mozhet-zhdat-sudba-mariupolja-voennyj-analitik-sky-news.html

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, artykuł o wizycie kanadyjskiego dziennikarza Neila Hauer’a na froncie na Ukrainie. Opisał m.in sytuacje na linii frontu w obwodzie zaporoskim, gdzie ujawnił cięzkie straty ponoszone przez siły ukraińskie;

  …oraz opisał pogarszającą się stale sytuację sił ukraińskich na terytoriach obwodów ługańskiego i donieckiego w zwiazku z trwającym tam natarciem sił DRL/FR/ŁRL. Zdradził również ze siły ukraińskie mają coraz większe problemy z zaopatrzeniem w amunicję oraz problemy z logistyka, coraz większy brak pojazdów transportowych. Oprócz tego opisał także jak żyją ci cywile którzy jeszcze pozostali w strefie bezpośrednich walk oraz przyfrontowej;
  https://strana.today/news/392247-reportazh-iz-severodonetska-lisichanska-bakhmuta-slavjanska-hlazami-kanadskoho-zhurnalista.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Tymczasem Zelenski wystąpił z nowym „wieczornym apelem do Ukrainców”, a w nim m.in opowiedział o skutkach rosyjskiego ataku rakietowego na centrum szkolenia Sził Zbrojnych Ukrainy „Desna” w obwodzie czernichowskim, czyli wyciągnieciu z jego gruzów 87 zwłok ofiar oraz o tym że „najtrudniejsza sytuacja bojowa” jest obecnie na Donbasie, „na kierunkach Siewierodoniecka, Bachmutu i Popasnej”. Przestrzegł także ze „nadchodzące tygodnie wojny będą trudne”, a Ukraincom nie pozostaje jednak nic innego jak tylko walczyć i zwyciężyć;
  https://strana.today/news/392329-zelenskij-rasskazal-o-tjazheloj-situatsii-na-donbasse-i-o-trahedii-v-desne.html

  Polubione przez 6 ludzi

 8. Gubernator obwodu dniepropietrowskiego ujawnił co było celem ataku rakietowego w Pawłohradzie oraz na rejon synelnykowski. Cytat „Rakiety trafiły w infrastrukturę kolejową…Poważne zniszczenia torów kolejowych i sieci trakcyjnej…Nie jest jasne, kiedy wznowimy ruch. W 12 okolicznych domach uszkodzono dachy i wybito okna – napisał gubernator”;
  https://strana.today/news/392330-pod-dneprom-rossijskie-voennye-obstreljali-zhd-infrastrukturu-raketami-hubernator.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Głos w sprawie dzisiejszych zeznań Medwedczuka obciążajacych Poroszenke zabrał „spec od g.wnianej propagandy” Arestowicz który oskarżył ugrupowanie Poroszenki „Europejska Solidarność” o złamanie „paktu o nieagresji” i ataki na Zełenskiego w których oskarżano go o „zdradę na rzecz FR”, „niechęć by Ukraina wstąpiła do NATO” oraz „doprowadzenie do kapitulacji Mariupola”. Arestowicz stwierdził nawet ze ugrupowanie Poroszenki przypomina nawet…”Hezbollah”, czyli ma swoją oficjalną reprezentację parlamentarna, ale także „paramilitarne bojówki” parające sie przestępczością m.in handlem narkotykami;
  https://strana.today/news/392335-arestovich-sravnil-evrosolidarnost-s-khezbolloj.html

  Polubione przez 6 ludzi

 10. https://t.me/RVvoenkor/13342
  Deputowani z partii Zełenskiego proponują, aby dowódcy mogli ZABIĆ swoich żołnierzy w celu powstrzymania masowych kapitulacji i ucieczki z pozycji
  Ustawa ma numer 7351 i została opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Rady Najwyższej.
  screen

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.