Wojna już nie domowa na Ukrainie 25.05.2022r.- 2528 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 97).


„Niemy krzyk”– dzień 733.

Nawet amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), którego trudno nazwać obiektywnym ze względu na jego oczywiste proukraińskie stanowisko, uznał fakt, że kocioł wokół aglomeracji lisiczańsko-siewierodonieckiej zaczął się zamykać. 

Według informacji , jakie posiadała ISW na dzień 20 maja, wojska rosyjskie przejęły kontrolę nad Władimirką i Lipowoje, a także przedarły się przez ukraińskie umocnienia w Kamyszewachu, na północ od Popasnej.

Wojska koalicji antynazistowskiej wyzwoliły Trypolje i Wyskriwę na zachód od Popasnej. Komunikaty te, jak zauważył Instytut Amerykański, są zgodne z oświadczeniami ukraińskiego Sztabu Generalnego.

Zdobycie Kamyszewachi, nawet operacyjne, odcięły jedyną pozostającą pod kontrolą Ukraińskich Sił Zbrojnych autostradę Lisiczańsk-Bachmut. Ukraińskie jednostki w tym rejonie znalazły się pod przykryciem operacyjnym broni ciężkiej przeciwnika. Polega to na tym, że małe zgrupowania formacji zbrojnych Ukrainy nadal mogą iść pieszo na bezpieczny teren, ale ciężkiej broni- czołgów i artylerii- nie można już wycofać tą drogą i na tym kierunku.

Dane NASA Fire Information for Resource Management (FIRMS) nie pokazują koncentracji ostrzałów na tych obszarach. Dlatego Jankesi z ISW próbują zasiać ziarno wątpliwości. Twierdząc, że np. rosyjskie sukcesy mogą być przesadzone, choć przyznają, że to nie jest pewne. Tłumaczą to tym, że jest to spowodowane faktem, że obrona USZ po prostu się załamała, ale nasze wojska koalicji antynazistowskiej nadal idą naprzód z niezwykłą ostrożnością, stawiając oszczędność siły roboczej nad raportami o lokalnych zwycięstwach.

17 maja wiceminister spraw wewnętrznych ŁRL Witalij Kisielew poinformował w Pierwszym Kanale rosyjskiej telewizji, że ponad 15 tys. ukraińskich żołnierzy i najemników trafiło do kotła w pobliżu Siewierodoniecka i Lisiczańska. Chodzi tu o 128 Samodzielnej Zakarpackiej Górskiej Brygadzie Szturmowej i 53 Samodzielnej Brygadzie Zmechanizowanej. Jednostki te uważane są za doborowe- jedyne profesjonalnie wyszkolone w USZ, a ich utrata dla reżimu w Kijowie będzie miała poważne konsekwencje dla dalszego przebiegu działań obronnych. 

Gubernator obwodu ługańskiego Gajdai potwierdził rozpoczęcie szturmu na Siewierodonieck, o którym 18 maja poinformował Sztab Generalny USZ. Według niego rozpoczęła się również operacja zdobycia Lisiczańska. Jednakże stwierdził wówczas, że „atak się nie powiódł– Rosjanie ponieśli straty kadrowe i wycofali się”.

Jednak nie znalazło to potwierdzenia w mediach społecznościowych. Jedyne co się przebiło do niezależnej informacji publicznej, to to, że był to tylko rekonesans w celu zidentyfikowania stanowisk oporu: „Ukraińcy musieli strzelać i natychmiast z nich ustąpili”.

Jak pisze bloger @legitimniy, „nasza grupa w Siewierodoniecku zostanie otoczona i powtórzy los Mariupola, o czym Zełenski został ostrzeżony  przez Naczelnego Dowódcę Ukraińskich Sił Zbrojnych Załużnego”. Teraz sytuacja diametralnie się zmieniła, wojska rosyjskie wkroczyły na Kamyszewachę, czyli na tyły i zaczęły naprawdę otaczać obrońców ukraińskiej „niepodległości”.

Źródła w biurze prezydenta Zełenskiego donoszą o ostrych rozbieżnościach między Zełenskim a Załużnym. Naczelny dowódca Ukraińskich Sił Zbrojnych prosi prezydenta o wydanie nakazu opuszczenia Lisiczańska i Siewierodoniecka, ale „zwierzchnik (USZ- dopisek mój) miał ‚atak schizo’ ”.

„Drużyna Ze” obawia się, że kapitulacja bez rozlewu krwi Siewierodoniecka i Lisiczańska zostanie uznana przez Zachód za początek końca kijowskiego reżimu. A to już grozi ostrym ograniczeniem pomocy wojskowej i gospodarczej. Waszyngton i Bruksela rozumieją, że nawet bez nich beneficjenci Majdanu, zwłaszcza ludzie z Zachodu, będą walczyć do końca. Jeśli okaże się, że dostawy broni NATO nie odwrócą losów konfrontacji, to straty reputacji amerykańskiego i europejskiego przemysłu obronnego będą po prostu kolosalne.

Według doniesień dochodzących z „samoistnej” Zełenski nakazał wysłać wszystkie dostępne oddziały do ​​odblokowania operacyjnego okrążenia w rejonie Siewierodoniecka i Lisiczańska. Ale Sztab Generalny USZ nie ma już czasu na przeniesienie dodatkowych jednostek ze względu na zniszczoną infrastrukturę komunikacyjną, a więc: wysadzone mosty, zniszczone drogi i zablokowane główne węzły kolejowe. Poza tym, ostatnie rezerwy, głównie wojska z odcinku charkowskiego i straż graniczna z granicy białoruskiej, zostały wysłane do obwodu dniepropietrowskiego. Być może Żałużny celowo się nie spieszy, nie widząc sensu w poleceniach „zwierzchnika”.

Tymczasem żołnierze 128 Brygady Gwardii i 53 Brygady Gwardii są w szoku po kapitulacji okrążonych w hucie Azowstalu w Mariupolu. Wiadomość, że nawet dowódca „Azowa”  Denis Prokopenko  złożył broń , zadziała na nich przygnębiająco. Przypomnijmy, że wcześniej informowano o wzięciu do niewoli jego zastępcy Światosława Palamaraja oraz dowódcy 36 brygady USZ Siergieja Wołynia. 

Jednostki, które znalazły się w „kociołku” Lisiczansk-Siewierodonieck, który jest jak na razie tylko operacyjnym okrążeniem, rozumieją, że nie będzie odblokowania, i po prostu są pozostawione na pewną śmierć lub w najlepszym razie zmuszeni do poddania się.

Tymczasem burmistrz Dniepru (wcześniej Dniepropietrowsk) Borys Fiłatow zaczął przygotowywać się do przedłużającej się obrony, choć wcześniej informowano, że nic nie zagraża miastu, jako że najlepsze dywizje USZ miały powstrzymać nieliczne i zdemoralizowane wojska rosyjskie w łuku w Donbasie.

Fiłatow wie znacznie więcej o sytuacji na froncie wschodnim, niż piszą szowinistyczne ukraińskie media znajdujące się pod całkowitą kontrolą „zespołu Ze”. Dlatego też, i Arestowicz  nigdy tego nie powie. W związku z tym pojawia się dysonans poznawczy, gdy na Bankowej (adres biura prezydenta) ogłaszają rozpoczęcie kontrofensywy i rychłe wyzwolenie Ługańska/Doniecka, a w Dnieprze (Dniepropietrowsku) w przyspieszonym tempie przygotowuje się do obrony miasta. 

Powstaje pytanie, gdzie zatem jest prawda?

Zasoby internetowe żółto-błekitnej doniosły o bardzo interesującej rozmowie między Filatowem a burmistrzem Czernigowa Władysławem Atroszenko. Wtedy to, burmistrz Dniepru faktycznie przyznał, że wkrótce będą tu toczyć się bitwy.

„Jeżeli ktoś zacznie mówić o tym, że wydaliśmy dużo pieniędzy na budowę umocnień, ziemianek, rowów przeciwczołgowych, niech natychmiast się zamknie. Naszym zadaniem jest nie dopuścić, aby Federacja Rosyjska znalazła się w zasięgu ostrzału. Musimy wyposażyć Ukraińskie Siły Zbrojne w systemy fortyfikacyjne, a zbudowaliśmy już 4 linie obrony”– powiedział Fiłatow.

Oznacza to, że zdobycie przez siły koalicji antynazistowskiej aglomeracji Lisiczańsko-Siewierodonieck jest faktycznie dokonane, czego są pewni sami jej mieszkańcy. To kwestia czasu, bez względu na wszystko. Rosyjski „walec drogowy” powoli, ale bez przerwy przetacza się przez stanowiska i linie obronne doborowych jednostek zbrojnych Ukrainy w Donbasie. Przegrana tam oznacza przegraną wszędzie- choćby nie wiadomo co głosiła skompromitowana część polskiej generalicji i wysokich dowódców wojskowych PSZ.

Dlatego też, wielkość budowy fortyfikacji wokół Dniepru- tak samo jak nazistowskiego Wału Atlantyckiego, czy też Wału Pomorskiego (i innych podobnych „Wałów” i „festungów” [1])- jest po prostu bezsensowna i wyraźnie wykracza poza zdrowy rozsądek. Otóż, przy ich budowie pracuje aż 36 profesjonalnych brygad budowlanych- właściwie wszyscy budowniczowie z Dniepra.

Lokalna społeczność blogerska dostrzega również inny ważny sygnał w gorączkowej aktywności Filatowa. Wydaje się, że burmistrz boi się czystki przez SBU, bo „zespół Ze” usuwa z systemu sprawowania władzy urzędników pochodzących z rosyjskojęzycznej części Ukrainy, tymi z jej banderowskiego matecznika z zachodu kraju.. 

[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Obl%C4%99%C5%BCenie_Wroc%C5%82awia_(1945).

*


Poranna (24.05.2022r. 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

 ▪️ W ciągu dnia pociski wystrzeliwane z powietrza trafiły w 3 stanowiska dowodzenia, 36 obszarów koncentracji siły roboczej i sprzętu, batalion artylerii samobieżnej 14 brygady zmechanizowanej pod Soledarem, 6 składów amunicji pod Minkowką, Bachmutem, Nikołajewką, Spornoje i Krasnyego Limana w DRL, w tym duży magazyn pocisków 155 mm do amerykańskich haubic M-777 w Razdołowce.  

▪️ Samoloty uderzyły w 2 stanowiska dowodzenia, 3 składy amunicji, 80 obszarów koncentracji siły roboczej i sprzętu oraz przeciwlotniczy system rakietowy Buk-M1 pod Pilipczatino w DRL, ponad 210 nacjonalistów zostało zlikwidowanych, a 31 jednostek sprzętu wojskowego zostało unieszkodliwionych.

▪️  Rosyjskie myśliwce zestrzeliły ukraiński samolot MiG-29 w pobliżu Kramatorska w DRL.

▪️  Zniszczono 13 czołgów i bojowych wozów opancerzonych, 4 wyrzutnie MLRS „Grad” i 3 składy amunicji.

▪️  Łącznie zniszczono już 178 ukraińskich samolotów, 125 śmigłowców, 995 dronów, 320 systemów obrony przeciwlotniczej, 3243 czołgi i inne bojowe wozy opancerzone, 425 wyrzutni MLRS, 1658 dział.

 


Minister obrony Szoigu: Rosyjskie Siły Zbrojne zwalniają tempo ofensywy w celu ewakuacji ludności.

„Ofensywa armii rosyjskiej na Ukrainie celowo zwalnia, aby umożliwić ewakuację ludności cywilnej”– powiedział rosyjski minister obrony generał Siergiej Szojgu.

„Aby mieszkańcy mogli opuścić okoliczne miejscowości, ogłasza się reżimy milczenia i tworzy korytarze humanitarne. To oczywiście spowalnia tempo ofensywy, ale robi się to celowo, aby uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej”– powiedział Szojgu podczas spotkania Rada  Ministrów Obrony OUBZ.

Shoigu podkreślił, że  Siły Zbrojne Rosji, w przeciwieństwie do armii ukraińskiej, nie uderzają w infrastrukturę cywilną, w której mogą znajdować się cywile, rozpoznane pozycje ostrzału ze strony wroga, i obiekty wojskowe są atakowane z broni precyzyjnej.

   Komentując włoski plan rozwiązania sytuacji na Ukrainie, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew podkreślił, że republiki Donbasu nie wrócą do Ukrainy.

„Decyzje o ich losach w republikach Donbasu zapadły ostatecznie i nie wrócą. Jest to nie do przyjęcia dla wszystkich, którzy pamiętają losy porozumień mińskich i zabijanie ludności cywilnej ŁRL i DRL”– napisał Medwiediew w swoim Telegramie.   

Według Miedwiediewa pokojowe inicjatywy Zachodu zmierzające do rozwiązania sytuacji na Ukrainie przypominają „bujanie w obłokach”.

Według  włoskiej gazety  La Repubblica plan obejmuje cztery etapy. Dokument, sporządzony w Rzymie, został przekazany Guterresowi.

Rosyjskie MSZ poinformowało, że  otrzymało propozycje z Włoch  rozwiązania kryzysu ukraińskiego, a Moskwa analizuje ten plan.

Szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin poinformował Interfax o planach powołania trybunału nad ukraińskim wojskiem.

Według niego statut trybunału opracowują odpowiednie wydziały, w tym Prokuratura Generalna DRL.

Dodał, że do trybunału zostaną zaproszeni przedstawiciele wielu państw, w tym Zachodu.

Puszilin powiedział, że wiele krajów już wyraziło „wstępną zgodę na udział w międzynarodowym trybunale”.

Poinformował też, że „przed trybunałem głównym musi przejść szereg pośrednich”.

„Najprawdopodobniej jeden z pierwszych trybunałów odbędzie się w Mariupolu”– powiedział Puszilin.

Wcześniej Puszilin poinformował , że wszyscy więźniowie z Azowstalu są przetrzymywani na terenie DRL.

Denis Puszilin powiedział także w rozmowie z Interfaxem o aktywnej fazie wyzwolenia w republice miasta Krasnyj Liman.

 Według niego, do tej pory na północy DRL od wojsk ukraińskich zostało wyzwolonych 28 osiedli.

„Teraz trwa aktywna faza wyzwolenia miasta Krasny Liman. Jednostki rosyjskie wraz z milicjami ludowymi (DRL i ŁRL- dopisek mój) wkroczyły do ​​samego miast”– powiedział Puszilin, dodając, że około połowa miasta znajduje się pod kontrolą koalicji sił rosyjskich, DRL i ŁRL.

Wcześniej informowano, że miasto Swietłodarsk znalazło się  pod kontrolą operacyjną Donieckiej Republiki Ludowej.

 O tym, że starcia rozpoczęły się w okupowanym przez wojska ukraińskie Krasnym Limanie, na północny wschód od Słowiańska, dochodzą od informacji mieszkańców miasta.

Według ich obserwacji, obecnie w mieście są już rosyjskie jednostki, ale kontrola nad osadą jest wciąż niepełna.

Działa artyleria. Wszędzie słychać wybuchy, mieszkańcy ukrywają się w schronach.  

 Basurin: jednostki DRL nie planują wkroczenia do Awdijewki.

„Siły DRL nie wejdą do Awdijewki, planowane jest zablokowanie szlaków logistycznych sił ukraińskich i rozpoczęcie negocjacji o poddaniu się”–  powiedział  rzecznik DRL Eduard Basurin.

„Odrzucam twierdzenie, że nasze wojska weszły do  ​​Awdijewki. Robią to głównie przedstawiciele Ukrainy, strasząc zarówno ludność  Ukrainy, jak i całego świata faktem, że weszliśmy do Awdijewki. Nie, nie weszliśmy do Awdijewki i nie planujemy wejść do tej miejscowości. Po jej całkowitym zablokowaniu, potem zajmiemy się Awdijewką”– powiedział na antenie Kanału Pierwszego oficjalny przedstawiciel  DRL  .

Wyjaśnił też, że „problem Awdijiwki polega na tym, że znajduje się tam przedsiębiorstwo Koksochim, jedno z największych producentów chemicznych w Europie”. Według niego „z tego terytorium ukraińskie siły zbrojne strzelają do miasta  Jasinowata  i  Doniecka  w nadziei, że zniszczymy ich załogi artyleryjskie ogniem odwrotnym, a jednocześnie ucierpi Koksochim”.

„Jednak podążamy w przeciwnym kierunku, bo mamy doświadczenie  Mariupola, mieszkańcy Ługańska mają doświadczenie Rubiżnego, więc ominiemy, zamkniemy logistykę i dopiero potem się z nimi porozmawia”– wyjaśnił Basurin.

 Poza tym, jak poinformował Basurin; „zakończono rozminowywanie akwenu wodnego w Mariupolu, obecnie trwają prace nad odbudową portu”.

 „Z portem (…) działalność już się skończyła, jeśli mówimy o lądzie. Obszar morza jest taki sam, w rzeczywistości został już oczyszczony z min. Trwa proces uruchamiania portu w tej częsci, w jakiej powinien on działać”– powiedział Basurin.

Zauważył, że proces oczyszczania reszty miasta trwa dłużej ze względu na dużą liczbę min, min lądowych i innych niewybuchów.

23 maja rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że rosyjskie jednostki saperów prowadzą rozpoznanie inżynieryjne i rozminowywanie obiektów wybuchowych na terenie zakładów Azowstalu w Mariupol

W związku z odblokowaniem istotnej części portu w Mariupolu,
25 maja rosyjskie siły zbrojne otworzą korytarz humanitarny w kierunku Morza Czarnego dla wyjścia z niego obcych statków.

Poinformował o tym szef Narodowego Centrum Kontroli Obronnej Rosji generał pułkownik Michaił Mizincew.

Według niego rosyjska marynarka wojenna wyeliminowała zagrożenie minowe na wodach portu Mariupol. Podejmowane są również działania mające na celu odbudowę infrastruktury portowej.

„Dla bezpiecznego wyjścia obcych statków z portu Mariupol, od godziny 08:00 czasu moskiewskiego 25 maja, organizuje się korytarz humanitarny o długości 115 mil i szerokości 2 mil w kierunku Morza Czarnego”– powiedział generał Mizincew.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 38 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: wieloprowadnicowe systemy rakietowe MLRS „Grad”, artylerię 152 mm i 122 mm oraz moździerze 120 mm.
Na odcinku Gorłowskim: MLRS „Grad” oraz również artylerii 152 mm i 122 mm, moździerzy 120 mm i 82 mm, granatników AGS-17, a także broni strzeleckiej.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 292 jednostek różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazły się obszary 10 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice Kujbyszewska, Kirowska i Piotrowska), Zajcewo (południowe obrzeża), Gorłówka (osiedla mieszkaniowe przy kopalniach im. Gagarina i Lenina), Dolomitnoje, Bajrak, Pantelejmonówka, Ozerjanowka, Jasinowata oraz Łozowoje i Aleksandrówka.

Według oficjalnych danych przedstawicielstwa DRL w WCKiK, na terytorium republiki w jej granicach przed rozpoczęciem operacji specjalnej, w ciągu ostatniego dnia otrzymano informację o zranieniu 2 cywilów: mężczyzny urodzonego w 1988 roku i kobiety urodzonej w 1968 roku w rejonie dzielnicy Kujbyszewskiej w Doniecku i w Jasinowatej.

W dzielnicach Kujbyszewskiej i Piotrowskiej w Doniecku oraz w miejscowościach Gorłówka i Jasnowata uszkodzeniu uległy 22 budynki mieszkalne , a także 2 obiekty infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 25 mая 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


**

https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

150 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 25.05.2022r.- 2528 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 97).

  • Kadyrow: „Wyszkoleni bojownicy Ministerstwa Obrony, Gwardii Rosyjskiej i milicji weszli do Siewierodoniecka i Lisiczańska.
   Szaitanie ponoszą straty, panikują”.
   Mówił też o Polsce: „Ukraina to sprawa zamknięta, teraz interesuje mnie Polska”.
   Mf on jest szalony😂

   Polubione przez 3 ludzi

 1. Jako ze „dzień bez zdrady dniem straconym” artykuł z ‚Reutersa” o wewnętrznym podziale w UE w sprawie dalszego postępowania wobec FR. Cytat „Włochy i Węgry wezwały UE do wyraźnego wezwania do zawieszenia broni na Ukrainie i rozmów pokojowych z Rosją, stawiając się w opozycji wobec innych państw członkowskich zdecydowanych zająć twarde stanowisko wobec Moskwy przed następnym szczytem za tydzień…Propozycję tę poparły Węgry i Cypr, które są jednymi z najbardziej krytycznych wobec nowego pakietu unijnych sankcji wobec Rosji, blokowanego od tygodni z powodu wewnętrznych podziałów”;
  https://www.reuters.com/world/europe/eu-cracks-widen-over-ukraine-italy-hungary-urge-truce-2022-05-25/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.