Wojna już nie domowa na Ukrainie 28.05.2022r.- 2531 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 100).


„Niemy krzyk”– dzień 736.


Poranna (28.05.2022r. 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

▪️W rejonie Barwienkowa ​​zniszczono wyrzutnię systemu obrony powietrznej Buk-M1 oraz radar do oświetlania i naprowadzania ukraińskiego systemu obrony powietrznej S-300.

▪️W obwodzie charkowskim zniszczono ukraiński radar naprowadzania i wyznaczania celów obrony przeciwlotniczej.

▪️Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe uderzyło w 44 obszary koncentracji siły roboczej i ukraińskiego sprzętu wojskowego. W wyniku nalotów zginęło ponad 250 nacjonalistów, 84 jednostki uzbrojenia i sprzętu wojskowego zostały unieruchomione, w tym dziewięć czołgów, pięć MLRS Grad, dziesięć dział artylerii polowej i 22 pojazdy różnego przeznaczenia.

▪️Dwa składy amunicji zostały zniszczone w DRL i obwodzie charkowskim.

▪️Rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły jeden samolot MiG-29 Sił Powietrznych Ukrainy w rejonie Odessy.

▪️Osiem ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych zostało zniszczonych w obwodzie charkowskim i DRL, a jeden ukraiński pocisk balistyczny Toczka-U został przechwycony w obwodzie Swatowskim na terytorium ŁRL.

▪️Siły rakietowe i artyleria uderzyły w 77 posterunków dowodzenia Ukraińskich Sił Zbrojnych, 412 rejonów koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego oraz 53 stanowiska artyleryjskie.

▪️W obwodzie charkowskim w wyniku nalotu na kompanię pontonową udaremniono kolejną próbę budowy przeprawy pontonowej Ukraińskich Sił Zbrojnych przez rzekę Siewierskij Doniec.


 Ponadto w Donbasie poinformowano o wyzwoleniu Krasnego Limana. 


Po tym, jak miasto Krasny Liman znalazło się pod kontrolą wojsk koalicji antynazistowskiej, ofensywa była kontynuowana w kierunku Słowiańska. Wcześniej informowano, że ocalałe wojska ukraińskie uciekły w oddzielnych grupach z Krasnego Limana (Liman) na południowy zachód, w kierunku wsi Stary Karawan. Rozproszone przez ostrzał artyleryjski i moździerze wojsko ukraińskie próbowało ukryć się na terenie leśnym Świętogórskiego Parku Narodowego. 

Nie wszystkim się to udało.

W tej chwili wiadomo, że po całkowitym wyzwoleniu Krasnego Limana Siły Zbrojne FR i jednostki ML DRL posunęły się na południe o około 7-8 km- do brzegów Siewierskiego Dońca, ścigając wycofujące się w popłochu jednostki ukraińskie. Potwierdzają to już mapy ukraińskie, na których zaznaczono terytoria przeciwstawnych stron, gdzie na czerwono zaznaczono terytorium Limana i jego południowe okolice do wskazanej powyżej głębokości.

Według najnowszych danych wysunięte oddziały wojsk rosyjskich, po dotarciu do Siewierskiego Dońca z Krasnego Limana, okopały się na zakręcie, z którego na przedmieścia Słowiańska nie dalej niż 8-9 km.


W tym samym czasie północna część operacyjnych „imadła” znajduje się już na terenie osady Bogorodicznoje. Znajduje się około 5 km od zachodnich przedmieść Światogorska i 16-17 km od północnych przedmieść Słowiańska.


Tymczasem ofensywa wojsk koalicji antynazistowskiej trwa również w kierunku Świetłodaru. Toczą się obecnie intensywne bitwy o elektrownię wodną Uglegorsk. Natomiast elektrownia cieplna Mironowskaja przeszła już pod kontrolę wojsk koalicji.

Strona ukraińska potwierdza informacje o bojowym użyciu formacji zmechanizowanych Sił Zbrojnych FR w rejonie autostrady Lisiczansk-Artemowsk (Bachmut). Mowa o użyciu armii rosyjskiej przy przełamywaniu linii obrony bojowników ukraińskich, kombinacji  czołgów T-72B3  i BMPT „Terminator”. W takim zestawieniu skierowały się na pozycje ogniowe we wskazanym kierunku, zadając klęskę oddziałom ukraińskim przy drodze, które nie szczędząc swych sił starają się utrzymać pod własną kontrolą.

BMPT „Terminator” wraz z czołgami przejechał pasem lasu i korzystając z załomów terenu wyruszył do prowadzenia ognia celowanego na pozycje ukraińskie. Ukraińska artyleria próbowała powstrzymać postęp rosyjskich pojazdów opancerzonych, ale nie udało się. W wersji propagandowej strony ukraińskiej BMPT „Terminator”: „został trafiony artylerią, ale nadal prowadził działania wojenne”. Okazuje się, że wóz wsparcia czołgów jednak nie został trafiony i jego operacja mogła być kontynuowana.

Na tym tle z okolic Krasnego Limana napływają doniesienia, że  ​​samoloty szturmowe są aktywnie wykorzystywane do pokonania wroga. Wcześniej informowano, że Ukraińskie Siły Zbrojne i jej bataliony narodowe, które poniosły straty w Krasnym Limanie i opuściły miasto, odmówiły poddania się i postanowiły wycofać się do Dońca Siewierskiego w kierunku Słowiańska. Ale nie wszystkie rozproszone grupy wroga, wykrzykując nieliterackie tyrady przeciwko rosyjskim oddziałom w Krasnym Limanie podczas przejazdu na BMP i transporterach opancerzonych, zdążyły ukryć się w bezpiecznym miejscu na czas. Niektóre grupy „spotkały się” z amunicją lotniczą wystrzeloną z samolotów Su-25. Przez naloty wycofujące się grupy zostały w dużej mierze „rozrzedzone” jak okrasa w zupie, co w związku z tym nie pozwoliło kilkudziesięciu ukraińskim żołnierzom wycofać się na inne linie, gdzie ponownie próbowaliby stawiać czynny opór przeciwko siłom koalicji. Działania samolotów szturmowych po raz kolejny uświadamiają wrogowi, że ratowanie życia jest możliwe tylko w jednym przypadku- oddania się w plien (niewoli).

Pomimo ostatnich postępów wojsk koalicji antynazistowskiej w Donbasie, Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych spodziewał się wbrew wszelkiej logice, że ukraińska obrona w Limanie wytrzyma aż około miesiąca, ale garnizon uciekł z miasta w ciągu jednego dnia.

„Sojuszniczym siłom Sił Zbrojnych FR i milicji ŁiDRL udało się błyskawicznie zająć parterowy budynek, co pozwoliło zbliżyć się do wieżowców, w których rozmieściły się ukraińskie formacje zbrojne”– powiedział ekspert wojskowy Jurij Podolak . Przypomniał, że bitwy o wieżowce w Popasnej i Mariupolu trwały ponad tydzień.

Wielopiętrowe budynki są głównymi fortecami podczas szturmowania miast, ale Ukraińskie Siły Zbrojne nie zdołały przerobić Limana na podobieństwo drugiego Azowstalu. Obawiając się powtórki losu obrońców Mariupola, wojska ukraińskie zaczęły masowo opuszczać swoje pozycje i uciekać w kierunku Słowiańska.

„Tutaj (w Limanie- dopisek mój) punkt zwrotny nastąpił dosłownie w ciągu kilku dni”– sprecyzował „ekspert”. 

Według niego jest to nowa taktyka rosyjskiego dowództwa: wróg ma możliwość wycofania się ze swoich pozycji. Pozwala to uratować personel jednostek i uchronić miasta przed ich zniszczeniem.

Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych wykazuje już duże zaniepokojenie: jeśli alianci będą nadal szturmować miasta w ten sposób, to w najbliższych dniach załamie się cała linia obrony w Donbasie.

Stąd bierze się panika i smutek gadających głów w generalskich mundurach- w polskojęzycznych opiniotwórczych mediach.

Jednocześnie Dmitrij Polański, pierwszy zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ, w rozmowie z RT wskazał, że Zachód „nadmuchuje bańkę kłamstw” o tym, co dzieje się na Ukrainie.

Poniżej, podsumowanie ogólnych strat strony ukraińskiej od początku rozpoczęcia działań operacji specjalnej do dnia 27 maja 2022 roku:

W Donieckiej Republice Ludowej od ukraińskich nacjonalistów wyzwolono w sumie 220 osiedli– podała sztab obrony terytorialnej DRL.

„Z dniem 27 maja 2022 r. na terenie Donieckiej Republiki Ludowej grupa wojsk DRL i ŁRL przy wsparciu ogniowym Sił Zbrojnych FR wyzwoliła i ustanowiła pełną kontrolę nad 220 osadami, w tym Krasnym Limanem”– poinformował sztab obrony terytorialnej DRL.

https://t.me/TRO_DPR/2817

Generał pułkownik Michaił Mizincew, szef Rosyjskiego Centrum Kontroli Obrony Narodowej, powiedział, że ukraińscy nacjonaliści rozmieścili MLRS i Toczki-U na terenie spichlerza w mieście Siewiersk w DRL.

„W Siewiersku DRL, na terenie spichlerza znajdującego się u zbiegu ulic Tołstoja i Doniecka, rozmieszczono system rakietowy Toczka-U i MLRS. Jednocześnie nacjonaliści systematycznie ostrzeliwują osiedla Donieckiej Republiki Ludowej, prowokując rosyjskie Siły Zbrojne do oddania ognia w celu oskarżenia rosyjskiego personelu wojskowego o rzekomo masowe ataki na infrastrukturę cywilną, zgodnie z wypracowanym wcześniej scenariuszem”– poinformował szef Rosyjskiego Centrum Kontroli Obrony Narodowej.

Zauważył również, że we wsi Kazaczja Łopan w obwodzie charkowskim magazyny USZ z amunicją znajdują się w warsztatach fermy drobiu, sprzęt wojskowy znajduje się w hangarach, a personel fabryki jest przymusowo trzymany w piwnicy jednego z administracyjnych budynków.

Wcześniej Mizincew poinformował, że ukraińscy wojskowi nadal rozmieszczają pojazdy opancerzone i stanowiska strzeleckie na terenie placówek medycznych na terytoriach kontrolowanych przez Kijów. 

Siły Milicji Ludowej ŁRL zablokowały wojska ukraińskie w Siewierodoniecku.

Andrej Maroczko, przedstawiciel departamentu obrony ŁRL, powiedział o tym RIA Nowosti.

„W tej chwili w pobliżu  Siewierodoniecka jak i w samym mieście drogi odwrotu wojsk ukraińskich są odcięte, ponieważ są trzy mosty, przez które mogą uciec. Jeden most został zniszczony, drugi nie wytrzyma absolutnie obciążenia jakiegokolwiek sprzętu, bo jest w złym stanie, a nasze siły kontrolują Most Proletariacki. Każdy, kto spróbuje opuścić osadę, zostanie zniszczony”– powiedział Maroczko.

Według niego Milicja Ludowa kontroluje obecnie całe terytorium  ŁRL- w jej granicach administracyjnych.

„Odcinamy wszystkie możliwe szlaki komunikacyjne, którymi mogliby się wydostać, i kontrolujemy, obserwujemy absolutnie całe terytorium (…) Republiki Ługańskiej, kalkulujemy całą ich logistykę. Niech więc pomyślą, a jeśli chcą wrócić do swoich bliskich, a następnie pozwolić im podjąć właściwą decyzję”– powiedział przedstawiciel departamentu obrony ŁRL.

Według Maroczki okrążone wojsko ukraińskie ma dwie opcje:

„pierwszym wyjściem jest złożenie broni i porzucenie życia, drugim sposobem jest ich wyeliminowanie”.

Od początku operacji specjalnej DRL poddało się ok. 5500 bojowników ukraińskich formacji zbrojnych. 

„Jeśli chodzi o liczbę, jeśli mówimy o ostatnich jednostkach Azowa, które poddały się przed Azovstalem, to jest to 2439 osób. A wcześniej było około 3000 osób. Są to mieszane jednostki formacji zbrojnych Ukrainy”– powiedział wczoraj szef republiki Denis Puszilin podczas roboczej wizyty w Śnieżnoje.

Szef DRL dodał, że więźniowie są przetrzymywani w akceptowalnych warunkach.

Prokuratura Generalna DRL zakończyła śledztwo w sprawie karnej przeciwko najemnikom z Wielkiej Brytanii i Maroka. 

Ustalono zaangażowanie Brytyjczyków Seana Pinnera i Andrew Hilla, a także Marokańczyka Saadouna Brahima w walkę z Donbasem.

Teraz każdemu z nich obecnie grozi kara śmierci, jak stwierdził szef wydziału dochodzenia w sprawie zbrodni przeciwko pokojowi i bezpieczeństwu ludzkości Prokuratury Generalnej Republiki Wiktor Gawriłow. Dodał, że materiały sprawy zostały już przekazane do jednego z sądów DRL do rozpatrzenia merytorycznego.

Wcześniej o okolicznościach dostania się do niewoli mówił brytyjski najemnik Sean Pinner, który poddał się rosyjskim wojskom w Mariupolu. Stwierdził, że dobre nastawienie było dla niego zaskoczeniem. Brytyjczyk powiedział, że otrzymał pomoc medyczną, był pojony i nakarmiony. Dodał, że ma nadzieję na powrót do domu. Wyjaśnił, że jest na Ukrainie bez podpisywania umowy i jest gotów wziąć odpowiedzialność za swoje życie. Co ciekawe, Wielka Brytania poinformowała później, że Pinner był w rzeczywistości snajperem. 

Inny obywatel brytyjski Andrew Hill , który został schwytany przez wojska rosyjskie w rejonie Nikołajewa, wezwał swoich rodaków, aby poważnie zastanowili się, czy powinni wziąć udział w działaniach wojennych na Ukrainie. Sam Hill przybył na Ukrainę z polskiego miasta Rzeszowa. W grupie z Hillem było siedem osób, nie poznał ich i miał minimum informacji, nie potrafił nawet wymienić dowódcy.

Żywność, artykuły pierwszej potrzeby, materiały budowlane, wyposażenie specjalne, a także wyposażenie szkoły artystycznej i szkoły sportowej przybyły do ​​Śnieżnoje pod patronatem regionu Samara. 

Ponadto do miasta przybyli lekarze i specjaliści z innych dziedzin. Relacjonuje to volga.news.

27 maja gubernator obwodu samarskiego Dmitrij Azarow i szef administracji miasta Śnieżnoje Aleksander Skworcow podpisali porozumienie opartego na zasadach Traktatu o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy między Rosją a DRL.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 55 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: wieloprowadnicowe systemy rakietowe MLRS „Grad”, artylerii 122 mm, moździerze 120 i 82 mm oraz granatników RPG-7 / SPG-9.
Na odcinku Gorłowskim: MLRS „Grad”, artyleria 152 i 122 mm oraz moździerze 120, 82 i 60 mm.

W sumie, w ciągu ostatniej doby w wyniku ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 385 jednostek różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazły się rejony 13 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice: Kujbyszewska, Piotrowska i Kirowska), Makiejewka, Gołmowski, Dołomitnoje, Gorłówka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina oraz osada Bajrak), Żeleznaja Bałka, Zajcewo, Ozerjanówka , Panteleimonowka, Jasinowata, Aleksandrowka, Jelenowka oraz Staromichajłowka.

Według oficjalnych danych przedstawicielstwa DRL w WCKiK, na terytorium republiki w jej granicach przed rozpoczęciem działań operacji specjalnej, w ciągu ostatniego dnia pojawiły się informacje o śmierci kobiety urodzonej w 1948 roku. w Pantelejmonówce.
4 cywilów odniosło obrażenia o różnym nasileniu: mężczyźni urodzeni w 1958 i 1968 roku. oraz kobiety urodzone w 1942 i 1954 r. w rejonie Piotrowskim w Doniecku, Gorłowce, Jasinowatej i Makiejewce.

Uszkodzonych zostało 31 domów w okręgach Kujbyszewskim, Kirowskim i Piotrowskim w Doniecku, a także w Gorłówce, Makiejewce i Jasinowatej, a także 3 obiekty infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 29 mая 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


*


*

https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

90 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 28.05.2022r.- 2531 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 100).

 1. https://t.me/epoddubny/10945
  Ukraińskie formacje wybite z Krasnego Limana próbowały uciec na drugą stronę Dońca Siewierskiego na południe od Jampola w rejon wzgórza Szczurowa Góra. Jednak próbując się wycofać, nieprzyjaciel poniósł znaczne straty, padając pod zmasowanym atakiem rosyjskich załóg samolotów i moździerzy.
  Również terytorium w rejonie Światogorska na północny zachód od Krasnego Limana i na północ od Słowiańska stopniowo przechodzi pod kontrolę jednostek rosyjskich. Jest informacja o wyzwoleniu wsi Pasika.
  Potwierdzeniem postępu sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej i oddziałów republikańskiej milicji ludowej w mieście Siewierodonieck jest zdobycie przyczółka w północnej części osady.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1567289
  „Trzeba przyznać: kontrola nad agentami zagranicznymi była dość formalna. A teraz nadszedł czas, aby to uporządkować”.
  Oświadczenie Dmitrija Miedwiediewa w sprawie konieczności zaostrzenia odpowiedzialności zagranicznych agentów:
  „Jeżeli w tak trudnym okresie angażują się w działania skierowane przeciwko krajowi i otrzymują za to pieniądze od naszych wrogów, to reakcja musi być szybka i twarda. Przestańcie gadać bzdury, zwłaszcza w okresie specjalnej operacji wojskowej i nieograniczonych sankcji antyrosyjskich.
  A na poziomie legislacyjnym należy wprowadzić dokładniejszą klasyfikację i ściślejszą odpowiedzialność agentów zagranicznych. Do Dumy Państwowej trafił już projekt ustawy, który na to pozwoli. Działania zagranicznych agentów muszą podlegać ścisłej kontroli i stać się przejrzyste dla naszego społeczeństwa.
  Istnieje również szereg inicjatyw legislacyjnych mających na celu przeciwdziałanie ekstremizmowi i terroryzmowi. Po prostu są brane pod uwagę. Tutaj również powinna nastąpić natychmiastowa reakcja. Gdy sąd podejmie niezbędną decyzję, odpowiedź musi być ostra. W tym zakaz działalności publicznej i ścigania karnego osób działających w interesie obcego państwa.”
  Wiadomości RT w języku rosyjskim

  Polubione przez 4 ludzi

 3. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1567283
  1. Działacze „Rosyjskiego Związku Łotwy” mogli złożyć kwiaty z czarnymi żałobnymi wstążkami pod Pomnikiem Wolności w Rydze.
  Swoją akcję określili jako „pogrzeb demokracji”. W ten sposób ludzie wyrażali swój stosunek do partii rządzącej, niszczenia sowieckich pomników i ucisku Rosjan.
  Wcześniej informowano, że ryska policja zatrzymała dwóch uczestników akcji przeciwko zniszczeniu sowieckich pomników.
  2. Siły policyjne zostały wciągnięte do Parku Zwycięstwa w Rydze, aby zapobiec wiecowi przeciwko zburzeniu pomnika wyzwolicieli.
  Władze odmówiły usankcjonowania akcji. Wcześniej policja zatrzymała dwóch demonstrantów.
  Ruptly wideo @ruptlynews.
  video

  Polubione przez 4 ludzi

 4. https://t.me/UkraineHumanRightsAbuses/4684
  Liu Sivaya, rosyjski politolog specjalizujący się w analizie geopolitycznej.
  Obecnie zakazana jako „prorosyjski” w zdecydowanej większości zachodnich mediów za próbę wyjaśnienia konfliktu między Rosją a Ukrainą z realistycznej perspektywy.
  Była w Doniecku jako korespondentka wojenna. Obecnie (i nadal może) zajmuje się analizą geopolityczną w swoich sieciach społecznościowych.
  Liu Sivaya mieszka w Hiszpanii i regularnie tworzy treści w języku hiszpańskim.
  W tym przezabawnym i ostrym filmie wyjaśnia więźniom Azowa, jak ukrywać ich nazistowskie skłonności do rosyjskich władz.
  (Film jest w języku rosyjskim z angielskimi napisami).
  Sprawdź jej sieci społecznościowe:
  Kanał telegramu:
  https://t.me/liusivaya
  Świergot:
  https://twitter.com/liusivaya?t=HPG6IBlQx8z97GxfregwQg&s=09
  Kanał Youtube:
  https://youtube.com/c/liusivaya
  TIK Tok:
  https://vm.tiktok.com/ZSTfgfC1/
  Instagram:
  https://instagram.com/liusivaya?igshid=k6zeyz0j6x5y

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Praca rosyjskich sił specjalnych nad spotterem z wykorzystaniem zdalnego modułu Arbalet-DM.
  .https://twitter.com/spriteer_774400/status/1530521719986855936

  *****.

  Filmy poglądowe:

  Arbalet-DM Zdalna stacja uzbrojenia dla lekkich pojazdów opancerzonych

  ***.
  Siły specjalne armii rosyjskiej pozyskają więcej jednostek Arbalet-DM C-UAS dla pojazdów opancerzonych

  „Kusza” , Arbalet-DM C-UAS: moduł bojowy zestrzeli drony
  Wielkokalibrowy karabin maszynowy z nowoczesnym oprogramowaniem będzie w stanie chronić pojazdy opancerzone rosyjskich sił specjalnych przed dronami
  https://iz.ru/1125184/anton-lavrov-aleksei-ramm/vzialis-za-arbalet-boevoi-modul-budet-sbivat-bespilotniki

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukry są tak głodne jakiegokolwiek sukcesu, że dali się wciągnąć w tak typowy ,,ruski worek” jak małe harcerzyki.
  Podjęli kontratak, a Ruskie się rozstąpili na boki a gdy ci weszli w pułapkę zacisnęli za nimi worek i spuścili im łomot.

  ****.
  Wczoraj AFU, przy wsparciu 15 czołgów i piechoty zmotoryzowanej, zaklinowała się w obronie w rejonie Davydov Brod w obwodzie Nikolaev.
  RAF na czas zorganizowała ,,worek” i otoczyła zgrupowanie AFU.
  Stracili 20 pojazdów i około 160 bojowników.
  Mapa

  *.

  Polubione przez 7 ludzi

 7. Ukry maja teraz swoją św Javelinę.
  .https://imag.one/storage/img/2022/5/24/12495287_eu2.jpg

  Kijów ma mural „Święta Javelina”.
  Na nim madonna trzyma w rękach przenośny przeciwpancerny kompleks rakietowy „Javelin”, który wykorzystuje ukraińska armia w wojnie z Rosją
  Mural znajduje się na domu przy ulicy Avíakonstruktora Antonowa 13.

  Saint Javelina jest plagiatem obrazu „Madonna Kałasznikova” (2012) amerykańskiego artysty Chrisa Shawa.
  https://pbs.twimg.com/media/FTTfMNAVsAAip2K?format=jpg&name=large
  Ten świr – Chris Shaw – satanista specjalizuję się w wariacjach na temat ,,Madonna z … (z czym mu tylko do tego łba pokręconego strzeli)”.

  Chrześcijanom wrażliwym otwierać nie radze, ze względu na to, że urazić to może ich uczucia religijne.
  .https://chrisshawstudio.com/2003/04/madonna-with-cross-and-dagger-painting-by-chris-shaw/

  Polubione przez 5 ludzi

 8. https://t.me/boris_rozhin/51055
  „Krasnopol” niszczy specjalną grupę Sił Zbrojnych Ukrainy
  Wywiad ujawnił specjalną grupę Sił Zbrojnych Ukrainy w jednym z okupowanych przez Ukrainę osiedli DRL na kierunku Liman. Rosyjscy artylerzyści trafili naprowadzaną amunicją Krasnopol, niszcząc wroga. Jeden miał szczęście – uciekł z przerażeniem.
  video

  Polubione przez 3 ludzi

 9. https://t.me/moria40k/12307
  Terroryści z Marynarki Wojennej Ukrainy odmówili uwolnienia obcych statków wziętych jako zakładników, które utknęły w ukraińskich portach zaminowanych przez Marynarkę Wojenną Ukrainy.
  Ukraina odpowiedziała na rosyjską propozycję zapewnienia korytarzy humanitarnych dla wyjścia obcych statków zablokowanych w portach Ukrainy.
  – Nie będziemy przestrzegać fikcyjnych zasad kraju agresora, podłego zabójcy i marudera. Ukraina jest państwem niepodległym, demokratycznym i prawnym, przestrzegającym norm prawa międzynarodowego, w tym międzynarodowego prawa morskiego – powiedział wiceadmirał Oleksiy Neizhpapa, dowódca Marynarki Wojennej Ukrainy.

  Polubione przez 6 ludzi

 10. .
  Region Północny #Charków:
  Źródła rosyjskie donoszą o ataku Ukraińców na Łobanowkę i Dementiewkę, który został pokonany ciężkim ogniem artyleryjskim. Mówią, że na Ukrainie zginęło 22 osób i znaczne straty w sprzęcie.
  Mapa
  .https://twitter.com/Cyberspec1/status/1530348726476189696

  ***
  Acc donosi, że nowy TOS-2 został użyty po raz pierwszy w regionie #Charków…
  ..Ciekawe, czy był używany w obszarze wspomnianym w poprzednim poście
  .https://twitter.com/Cyberspec1/status/1530364988824879105
  .
  Film promocyjny TOS-2.
  W przeciwieństwie do swojego poprzednika, TOS-1, jest zamontowany na podwoziu kołowym (opancerzona ciężarówka Tornado-U) i charakteryzuje się zwiększonym zasięgiem oraz wysokim poziomem automatyzacji
  .https://twitter.com/Cyberspec1/status/1530365856961953792
  .

  Polubione przez 4 ludzi

   • ↣⩤↣ Aby się ten atak udał, powinni wpierw powinni zaatakować skrzydłami i dopiero wejść klinem w pozycje Rosjan.
    Skrzyła powinny związać walką szczęki , by się za głównymi siłami nie zawarły, biorąc je w ,,worek”.
    Ale na to powinni wydzielić siły co najmniej dwa razy większe.
    Po co w takim razie strzelili tego ,,samobuja” , by udowodnić Amerykanom, że nie są w stanie odblokować portu w Odessie.
    Muszą teraz dostać od nich św. Harpoona. 😁

    Jak na razie to wszyscy im obiecują, bo Amerykanie się wahają.
    Gdyby Amerykanie przekazali im te Harpoony, to Europa też by do nich dołączyła.
    Rieznikow to nawet dziś ogłaszał, że te rakiety już od Europejczyków dostali.

    AGM-84/RGM-84/UGM-84 Harpoon – amerykański przeciwokrętowy pocisk manewrujący krótkiego zasięgu, wystrzeliwany z platform nawodnych, podwodnych i powietrznych, przeznaczony do zwalczania celów nawodnych.

    ***.

    Pociski Harpoon w akcji. „Poślemy resztę rosyjskiej floty na dno”
    „Ukraina otrzymuje wyrzutnie naziemne i odpowiednią liczbę pocisków przeciwokrętowych Harpoon. Najnowszą broń dostarczają Dania, Wielka Brytania i Holandia, a inne kraje dołączą do tego procesu” – podało na Facebooku Ministerstwo Obrony Ukrainy. Resort tłumaczy, że Harpoony będą bronić Ukrainę przed wrogim rosyjskim komponentem morskim na Morzu Czarnym i posyłać resztę rosyjskiej floty na dno.

    „Wszyscy są tam zaproszeni po naszym zwycięstwie w Wielkiej Wojnie Wyzwoleńczej przeciwko rosyjskim najeźdźcom!” – napisano na profilu resortu. Pod słowami podpisany jest Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy.
    https://www.wprost.pl/swiat/10734262/pociski-harpoon-w-akcji-poslemy-reszte-rosyjskiej-floty-na-dno.html

    ***.
    Według CNN, amerykański rząd „składania się do wysłania” systemów artylerii rakietowej w ramach większego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Miałby on zostać ogłoszony już niebawem, prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu.

    Przypomnijmy, że przedstawiciele ukraińskich władz i wojska od dłuższego czasu mówią otwarcie, że oczekują od Zachodu, a szczególnie od Stanów Zjednoczonych, zgody na dostarczanie na Ukrainę systemów artylerii dalekiego zasięgu. Wymieniają w tym kontekście wprost ciężki systemy MLRS na podwoziu gąsienicowym, a także HIMARS, na podwoziu kołowym. Należy zaznaczyć, że oba systemy wykorzystują w dużym stopniu te same typy amunicji.
    *
    https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-otrzymala-pociski-przeciwokretowe-harpoon/

    Polubione przez 3 ludzi

 11. #Ukraina #Zelensky zamienił 21 tureckich statków w ludzką tarczę, aby zapobiec atakom na Odessę
  Rosja już dawno ogłosiła gwarancje bezpiecznego wyjścia statków, tworząc zielony korytarz na Morzu Czarnym
  .https://twitter.com/Malinka1102/status/1530277202348089344

  *.
  Ukraina nie pozwoliła 21 tureckim statkom wyjść z portu i uczyniła z nich ludzkie tarcze, aby zapobiec atakom na Odessę.

  Ukraińskie wojsko zamieniło 21 tureckich statków w ludzką tarczę w porcie w Odessie
  Ukraińskie wojsko pod pretekstem „niebezpieczeństwa” przetrzymuje w porcie w Odessie 21 tureckich statków cywilnych, wykorzystując statki i ich załogi jako żywe tarcze – informuje Aydınlık.

  Dziennikarze zauważyli, że strona rosyjska już dawno ogłosiła gwarancje bezpiecznego wyjścia statków, tworząc w tym celu zielony korytarz na Morzu Czarnym. Kijów w żaden sposób na to nie zareagował. Na tym tle autorzy oskarżyli Ukrainę o próby wykorzystania statków cywilnych do osłony obiektów wojskowych.

  „JEŚLI OBCE STATKI ODPŁYNĄ, UKRAIŃCY STANĄ SIĘ WYRAŹNYM CELEM – A ODESSA WKRÓTCE UPADNIE. Z TEGO POWODU UKRAIŃCY NIE WPUSZCZAJĄ OBCYCH STATKÓW ”- MÓWI ARTYKUŁ.
  Analitycy twierdzą, że Kijów próbuje również wykorzystać tureckie statki do wywołania napięcia między Moskwą a Ankarą.
  .https://oopstop.com/aydinlik-ukrainian-military-turned-21-turkish-ships-into-a-human-shield-in-the-port-of-odessa/?amp=1

  Cały artykuł z Aydınlık:
  Ukraina utworzyła z tureckich statków ludzkie tarcze
  .https://www.aydinlik.com.tr/haber/ukrayna-turk-gemilerini-canli-kalkan-yapti-317058

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Na dobranoc HORROR czyli „ofiary klauna”, pierwotnie miało być o Trump’ie ale jak zwykle rzeczywistość na Ukrainie przerosła największe fantazje…

  Cytat „Szambo Pomarańczowe Toksyczne kłamstwa Odrzucenie rzeczywistości Przecina jak nóż Obudź się, weź to, wydech, powtórz Odpal, zwariuj, pozwól temu odejść”…

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Ad Zbigniew Jaworski , 29 Maj, 2022 at 09:35

  Dymilustra wpisał w wyszukiwarkę: soros memy.
  Presumers wpisał w wyszukiwarkę: Soros -memy

  Zauważ! W moim wpisie Soros jest z dużej litery!!!
  A Ty mnie trollisz, że ja sobie z niego robię ,,podśmiechujki”

  ,,Wpisuj precyzyjnie słowami, które są powszechnie używane – szczególnie w sieci.’
  A czemu dla przykładu, sam nam tu linka nie zapodałeś?
  Czego się obawiałeś?
  Dziś przecie dla Ciebie dzień powszedni- niedziela.

  Polubienie

  • Coś Ty taki kłótliwy ? Nie ma różnicy w wynikach czy to z małej, czy dużej litery. Postaw prawidłowo myślnik, to się przekonasz. Tak, dla mnie ateisty na emeryturze codziennie jest wolna sobota.

   Polubienie

   • ,,Coś Ty taki kłótliwy ?”

    Sam tu jestem w Loży Szyderców.
    Wakat na miejscu Waldorfa, masz szansę.
    to samo poczucie humoru i fizjonomia… 😁

    Polubienie

   • Pilnuj się lepiej z awatarami.
    Jeden awatar jest z WordPressa, ale zapomniałem danych logowania (po wyczyszczeniu komputera) więc korzystam z fejsbukowego.
    Odpowiem Tobie po kolei.
    – Prawidłowy link zapodał dymilustra.
    – Myślnik, który źle umieściłeś jest w twoim linku „Soros -memy”. Sprawdź.
    – Wyszukiwarka nie zna słowa „-memy”.
    – Czy to tak trudno przyznać komuś rację ? Nie bój się, racja to nie miecz, To nie brak racji przynosi ujmę, ale wzdraganie się przed jej przyznaniem.
    Waldorfa nie lubiłem, a siebie lubię. Nie mam lepszego przyjaciela niż ja sam.

    Polubienie

 14. Nie posłuchałeś dobrej rady dymilustra.
  Zapodałem też hasło: Kpiny z Sorosa grafika.
  Znajdziesz tu jakąś z niego kpinę?
  https://www.google.com/search?q=Kpiny+z+Sorosa+grafika&tbm=isch&ved=2ahUKEwi03evegIT4AhVpiIsKHavwAsoQ2-cCegQIABAA&oq=Kpiny+z+Sorosa+grafika&gs_lcp=CgNpbWcQAzoECCMQJ1D6DFikP2DSTmgAcAB4AIABmQGIAd8GkgEDOC4xmAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWfAAQE&sclient=img&ei=dgiTYrTKAemQrgSr4YvQDA&bih=416&biw=935

  Czyżbyś był KODomitą ?
  Ona tak cię bojowo nastraja?
  .https://pbs.twimg.com/media/EpqdvSnWMAAJT1B?format=jpg&name=medium

  Sam sobie jesteś przyjacielem?!!!
  A ta osobopostaci w tle, to do czego Ci służy?

  Polubienie

  • Wyszukiwarki znajdują słowa, a nie treści. Możesz zakpić np. ze mnie, ale jeśli nie napiszesz kpina, to żadna wyszukiwarka nie znajdzie jej pod hasłem kpina.
   O Matko i Córko! Nawet mój dozorca na Mazurach to rozumie.
   Nie zwykłem ukrywać swej facjaty, na obu zdjęciach jestem ja.
   Próbuję Tobie przekazać, że pomyliłeś się z dowodem na poparcie swej tezy. Cóż – zmień impregnację, podgryzanie mnie w niczym Tobie nie pomoże.
   Ps. AdNovum prosił tylko, aby na starszych wątkach nie prezentować i komentować aktualnych wydarzeń. Taka dyskusja, którą czytają tylko zainteresowani jest dozwolona. Tak to zrozumiałem.

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.