Wojna już nie domowa na Ukrainie 17.06.2022r.- 2551 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 121).


„Niemy krzyk”– dzień 756.


Mijający tydzień był dla rynku akcji w Stanach Zjednoczonych tragiczny, wszystko zaczęło się w poniedziałek 13 czerwca gdy na amerykańskiej giełdzie doszło do prawdziwego załamania. 

S&P 500 spadł o ponad 5% w ciągu nocy, o 20% od stycznia

Dow Jones spadł o 4,6%, a Nasdaq o 5,6%. Akcje spółki operacyjnej największej amerykańskiej giełdy kryptowalut Coinbase Global Inc spadły o 11,4%, a kurs bitcoina spadł o 15%. Następnie giełda Binance generalnie zawiesiła wypłatę środków z bitcoinów, wywołując panikę.

Papiery czołowych korporacji technologicznych, które były lokomotywą amerykańskiego biznesu, tracą tego dnia w bólach swą wartość.  I tak, akcje Apple’a spadły o 3,8%, Microsoftu o 4,2%, Amazona o 5,5%, a akcje Nvidii od razu spadły o 7,8%. Co więcej, eksperci zgodnie twierdzą, że spadek potrwa co najmniej kilka tygodni.

Załamanie giełdy odbywa się na tle prognoz dotyczących nadchodzącego zaostrzenia polityki pieniężnej, tradycyjnie kontrolowanej przez Rezerwę Federalną USA.

Kierownictwo Fed stara się ograniczać elementy rynku i podniosło kluczową stopę procentową, aby za pomocą tych środków ograniczyć rekordową inflację. Według najnowszych danych przyspieszenie inflacji w ubiegłym miesiącu wyniosło 8,6% w ujęciu rocznym. I to jest najwyższa wartość od początku lat osiemdziesiątych, kiedy gwałtowny wzrost inflacji doprowadził do porażki demokratycznego prezydenta Jimmy’ego Cartera, nie pozwalając na jego reelekcję na drugą kadencję.

Sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych rozwija się według scenariusza katastroficznego- i nie tu tylko o jakieś teoretyczne przewidywania. Ceny artykułów spożywczych wzrosły o ponad dziesięć procent w porównaniu z ubiegłym rokiem, co nazwano już największym skokiem cen w ciągu ostatnich czterdziestu lat. Wskaźnik wynajmu mieszkań wzrósł w maju o 0,6%, najwyższy od 1990 roku. A ceny energii wzrosły o 34,6% w porównaniu do roku poprzedniego, osiągając najwyższy poziom od 2005 roku.

Średni koszt jednego galonu benzyny (odpowiednik 3,785 litra) przekroczył 5 dolarów. A w Kalifornii benzyna sprzedaje się już drożej- prawie 6,5 USD za galon.

Niemoc rządu federalnego, który nie może skutecznie oprzeć się wyzwaniu inflacyjnemu, wywołuje paniczny strach wśród obywateli, ponieważ grozi im ruiną, bezrobociem i ubóstwem. Prezydent Joe Biden już przyznał, że sytuacja gospodarcza jest „prawdziwym wyzwaniem dla amerykańskich rodzin”. Ale on zobowiązuje się do pilnego naprawienia sytuacji. A tego nie da się zrobić za pomocą pustej, propagandowej retoryki.

Prezydent USA próbuje zrzucić winę za kryzys na prezydenta Rosji, ale ta jego teoria nie budzi zaufania nawet wśród jego zwolenników, którzy za wszystko obwiniają politykę niekompetentnej administracji.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen przyznała, że ​​to jednak antyrosyjskie sankcje bezpośrednio powodują wzrost cen żywności i paliw na krajowym rynku amerykańskim.

Sam prezydent Biden się z tym osobiście się zgadza. I tak, podczas przyjęcia w Demokratycznym Komitecie Narodowym powiedział, że rekordowa inflacja i znaczny wzrost cen paliw to „produkty uboczne pomocy dla Ukrainy”. Ale takie wypowiedzi wywołują coraz większą irytację w społeczeństwie amerykańskim, zwłaszcza w kontekście obietnic comiesięcznej pomocy ukraińskiemu rządowi w wysokości 1,5 mld USD.

Chociaż The Wall Street Journal otwarcie pisze, że te pieniądze mogą zostać ukradzione- odnosząc się do amerykańskich urzędników, którzy są zorientowani w rozmiarze korupcji na Ukrainie, bo mają informacje z pierwszej ręki.

Wypowiadając się po załamaniu na giełdzie, prezydent USA po raz kolejny obiecał poradzić sobie z rosnącymi cenami, ale ekonomiści są przekonani, że Biały Dom nie ma żadnego konkretnego, a co najważniejsze, naprawdę działającego planu w tym zakresie.

„Rezerwa Federalna ponownie podniesie stopy procentowe w środę, ale teraz jest jasne, że kroki, które podjęła od początku tego roku, nie pomagają złagodzić inflacji”– wyjaśnił Daniel DiMartino Booth, dyrektor generalny Quill Intelligence.

Według sondażu Financial Times 70% ankietowanych Amerykanów spodziewa się recesji w USA w przyszłym roku, a 40% respondentów spodziewa się jej w pierwszej połowie roku. Co więcej, wszyscy rozumieją, że kryzys gospodarczy dotarł do Ameryki na poważnie i od tego- zagości tam dość długo, ponieważ sytuacja jest zbyt zaniedbana i jest już za późno, aby amerykańskie przywództwo było w stanie opanować ją od ręki z biegu.

„Spadek giełdy w Ameryce jest długotrwały, co wiąże się z recesją, spadkiem PKB. Najprawdopodobniej przerodził się stagflację, czyli wzrost inflacji i jednocześnie z bezrobociem. Rezerwa Federalna podniesie stopę, jest to środek antyinflacyjny, ale inflacji nie można pokonać przez podniesienie stopy, bo tylko pogłębi się recesję”– stwierdził Alexander Razuwajew, członek Rady Nadzorczej Gildii Analityków Finansowych i Risk Managers, w komentarzu do Business Online.

Problemy gospodarcze są wyzwalaczem wielu innych czynników kryzysowych, które wciąż się nasilają. Stany Zjednoczone są objęte falą przemocy kryminalnej. W poniedziałek w jednym z centrów handlowych w mieście Kolumbus ponownie doszło do chaotycznej strzelaniny- nieznany terrorysta otworzył ogień do kupujących, zabijając przynajmniej jedną osobę.

Podobne przestępstwa zdarzają się w USA kilka razy w tygodniu, a nawet przestały pojawiać się na pierwszych stronach wiadomości. A administracja Bidena, która w wyborach wystąpiła z obietnicami ograniczenia przestępczości ulicznej, nie jest w stanie zmienić przepisów dotyczących posiadania broni, które nadal są dostępne dla wszelkich przestępców, chorych i niezrównoważonych psychicznie, a nawet dla nieletnich.

W stanach Arizona i Kalifornia trwa ewakuacja miejscowych mieszkańców uciekających przed pożarem. Do tej pory ratownicy ewakuowali około 2500 gospodarstw domowych, ale strefa katastrofy szybko się rozszerza, a w Stanach Zjednoczonych odnotowano około trzydziestu potężnych pożarów lasów, które wybuchły w pięciu stanach. A całkowita powierzchnia pożaru przekroczyła już 4000 kilometrów kwadratowych.

Ekolodzy biją na alarm. Oczekuje się, że podczas gorącego lata liczba pożarów wzrośnie i będzie niezwykle trudna do opanowania. Zwłaszcza, że ​​brakuje mu środków, które tak hojnie wydawane są na wsparcie ukraińskiego rządu.

Oczywiście notowania prezydenta Bidena będą dalej spadać, podobnie jak notowania polityczne Partii Demokratycznej, która może przegrać w nadchodzących wyborach. W przypadku dalszego przyspieszenia inflacji Demokratom grozi kompletna porażka, której raczej nie powstrzymają polityczne sztuczki i machinacje.

I nie będzie wtedy pieniędzy na wsparcie dla komika Zełenskiego, przynajmniej w tej wysokości, która została obiecana.

*


Poranna (16.06.2022r. 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin rosyjskie siły zbrojne zniszczyły dwa centra kontroli bezzałogowych statków powietrznych w obwodzie mikołajowskim, a także zlikwidowano ponad 480 nacjonalistów, stację broni elektronicznej, 11 czołgów i inne pojazdy opancerzone. W tym samym czasie pociski precyzyjne trafiły w dwa stanowiska dowodzenia Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ), wyrzutnię OTRK Toczka-U oraz wóz bojowy MLRS Huragan
W ciągu dnia rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zniszczyły dwa ukraińskie stanowiska kontroli bezzałogowych statków powietrznych, zestrzeliły samolot Su-25, siedem dronów, a także przechwyciły jeden pocisk balistyczny Toczka-U i 21 wyrzutni rakietowych Hragan. Poinformował o tym oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generał broni Igor Konaszenkow.

„W wyniku uderzeń precyzyjnych rakiet wystrzeliwanych z powietrza zostały zniszczone, dwa stanowiska dowodzenia Ukraińskich Sił Zbrojnych, stację walki elektronicznej w rejonie Piatichatki w obwodzie charkowskim, wyrzutnię operacyjno-taktycznę Toczka-U system rakietowy i pojazd bojowy systemu rakietowego wielokrotnego startu Huragan w rejonie Barwienkowa w obwodzie charkowskim”– powiedział Konaszenkow.

W wyniku nalotów zlikwidowanych zostało ponad 280 nacjonalistów, dwie składy amunicji, pięć czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, sześć dział artylerii polowej i 11 pojazdów specjalnych. Ponadto zostało wyeliminowanych przez uderzenia rakietowe i artyleryjskie ponad 200 nacjonalistów, stacja walki elektronicznej, trzy składy amunicji, sześć czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, wyrzutnia rakiet Grad, cztery działa artylerii polowej i 18 pojazdów specjalnych.

W fabryce chemicznej Azot w Siewierodoniecku przebywa wielu zagranicznych najemników. Poinformowali o tym cywile, którym udało się opuścić teren przedsiębiorstwa należący do ukraińskich nacjonalistów.

„Wielu najemników, wielu. Ilu ich było, nie wiem, trzymali się z dala od reszty. Rozmawialiśmy głównie ze sobą – w języku angielskim i innych językach obcych”– powiedziała Anna, której słowa przytoczyła agencja RIA Nowosti.

Dzień wcześniej rosyjskie Ministerstwo Obrony udostępniło korytarz humanitarny w kierunku północnym do miasta Swatowo w ŁRL w celu ewakuacji ludności cywilnej z terenu zakładu Azot, ale władze z Kijowa udaremniły go. Jak zaznaczono w resorcie obrony, strona ukraińska zademonstrowała swoją całkowitą obojętność wobec przebywających w zakładzie kobiet, dzieci i osób starszych.

Szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin powiedział, że nadszedł punkt zwrotny w bitwie o Donbas. 

 Uzasadnił to tym, że wojsko DRL uzyskało przewagę zbrojną wobec USZ.

„Tak, możemy mówić o punkcie zwrotnym, wróg jest tłumiony moralnie, a także w komponencie wojskowym”– powiedział Puszilin.

 „Dostarczanie przez Zachód nowej broni na Ukrainę zmusza wojska Donieckiej Republiki Ludowej do nieprzerwania po osiągnięciu konstytucyjnych granic”– powiedział Denis Puszilin.

„Wróg, zdobywając nową broń, w zasadzie zmusza nas, abyśmy nie zatrzymywali się na granicy. Czemu? Ponieważ musimy chronić obywateli Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej”– wyjaśnił Puszilin.

Lider DRL podkreślił, że trzeba będzie podjąć odpowiednią decyzję, jeśli przeciwnik otrzyma broń dalekiego zasięgu.

Wojska alianckie nie przeprowadziły jeszcze ofensywy na Artemowsk. Na tym odcinku frontu toczy się teraz zmasowany pojedynek artyleryjski.

Nie  potwierdziła się także  informacja o poważnym postępie w rejonie Zaicewa i Semigorje. Toczy się tam obecnie walka kontrbatteryjna i trwa wyrównanie linii frontu.

Droga do elektrociepłowni Uglegorsk jest pod kontrolą ogniową, wróg trzyma elektrownię, a także wieś Nowoługanskoje. Obrona Ukraińskich Sił Zbrojnych na tym odcinku frontu została przełamana w wyniku zajęcia Świetłodarska przez oddziały szturmowe PKW Wagnera. Osada Roty została również wyzwolona w kierunku Artemowska.

  Siły alianckie stłumiły trzy punkty ostrzału ukraińskich bojówkarzy w kierunku Awdijewki i zniszczyły znajdującą się tam artylerię USZ.

„W dniu dzisiejszym wspólne działania personelu wojskowego DRL i Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zniszczyły następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: dwie haubice M-777 (broń dostarczona z USA o kalibrze 155 mm- dopisek mój) , dwie instalacje MLRS Grad, dwa samochody ciężarowe i ponad 30 osób personelu. Trzy punkty ostrzału wroga w rejonie Awdijewki zostały zlikwidowane”–  powiedział zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

Dodał, że w ciągu dnia w walce o wyzwolenie DRL na służbie wojskowej zginęło czterech żołnierzy ML DRL, a 15 zostało rannych.

Haubica M-777 jest produkowana przez dział Global Combat Systems firmy BAE Systems. Zarządzanie kontraktami oraz produkcja i montaż konstrukcji tytanowych oraz powiązanych komponentów odrzutowych mają siedzibę w Barrow-in-Furness w Wielkiej Brytanii. Końcowy montaż i testy przeprowadzane są w zakładzie BAE w Hattiesburg w stanie Mississippi, USA. W zależności od klasy pocisku działo jest w stanie trafić na odległość od 24 do 40 km. Zdolny do strzelania do 5 strzałów na minutę. W standardowej konfiguracji (bez cyfrowego naprowadzania) koszt jednego egzemplarza przekracza 3,5 miliona dolarów. A więc ML zniszczyła w ciągu jednego dnia amerykański sprzęt o wartości 7 mln $. Niezły wynik- ciekawe, czy Stany Zjednocozne nadążą z dostarczaniem systematycznie utylizowanego na froncie w Donbasie sprzętu?

Poza tym, w ciągu ostatnich 24 godzin przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 41 przypadków ostrzału przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: wieloprowadnicowe systemy rakietowe MLRS „Huragan” i „Grad”, artylerię 155, 152 i 122 mm oraz moździerze 120 mm.
Na odcinku Gorłowskim: MLRS „Grad”, artyleria 152 i 122 mm oraz moździerze 120, 82 i 60 mm.

W sumie, w ciągu minionej doby USZ wystrzeliły na terytorium DRL 252 jednostek różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazły się tereny 11 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (a tam dzielnice: Kujbyszewska, Kirowska, Woroszyłowska, Piotrowska i Proletarjacka), Gorłówwka (rejon Nikitowski oraz osiedla mieszkaniowe przy kopalni im. Izotowa i im. Gagarina), Pantelejmonowka, Bajrak, Troickoje, Zajcewo, Michajłowka, Gołmowski, Mineralnoje, Jasinowata i wieś Ziemianki.

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informację o śmierci 1 cywila- kobiety urodzonej w 1963 roku mieszkanki Jasinowatej.

Ponadto, 9 cywilów zostało rannych o różnym stopniu ciężkości, m.in. nastolatek urodzony w 2006 roku w dzielnicy Kirowskiej na osiedlu Woroszyłowskim w Doniecku, oraz chłopiec urodzony w 2011 roku z wcześniej wyzwolonych terytoriów w osadzie Pawłowka.

Uszkodzonych zostało 30 budynków mieszkalnych w dzielnicach Proletariackiej, Kirowskiej i Woroszyłowskiej w Doniecku oraz Jasinowatej i w Gołówkce, a także 10 obiektów infrastruktury cywilnej.

ŁRL: podsumowanie operacyjne na dzień od 16 do 17 czerwca.

W ciągu minionej doby USZ 2 razy ostrzelali terytorium w obszarze odpowiedzialności ŁRL. 

„Ze strony ukraińskich formacji zbrojnych na zaludnione tereny Kremennaja i Krasny Łucz odnotowano dwa ostrzał z użyciem taktycznego systemu rakietowego Toczka-U (1 pocisk) i wielokrotnego wystrzeliwania rakiet BM-21 Grad (20 pocisków)”–  poinformowało przedstawicielstwo ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKiK) reżimu zawieszenia broni.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 17 червень 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


*


*


https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła

108 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 17.06.2022r.- 2551 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 121).

 1. Coś cicho widze o zajęciu Sewierdoniecka czy jak to się pisze-a już ponoć miasto miało być zajęte z wyjątkiem zakładu AZOT-tak samo tyle było pisane o otoczeniu Ukr i coś też tego nie widać…marazm?

  Polubienie

 2. Witam

  Ostatnie tango w Waszyngtonie?
  16 czerwca 2022
  [ wybrane fragmenty ]

  Michael Brenner ocenia skalę błędu Zachodu,
  próbującego wykorzystać kryzys na Ukrainie jako dźwignię do obalenia Putina i Rosji wraz z nim.

  Rzeczywistość ma sposób, aby nas dogonić. Czasami przychodzi przez nagły szok — Sputnik lub Tet. Czasami wkrada się stopniowo — jak na Ukrainie z każdym tysiąckrotnym ostrzałem rosyjskiej artylerii i stałym wzrostem wartości rubla, teraz o 25% wyższy niż na początku kryzysu.

  Przygaś światła, impreza prawie się skończyła. Ale to nie koniec romansu. Bez względu na dokładne wyniki, nie ma powrotu do status quo ante — świat, a zwłaszcza Europa, zmienił się w fundamentalnych aspektach.
  Co więcej, zmieniło się to w sposób diametralnie odwrotny do tego, czego oczekiwano i oczekiwano.

  Zachód zamieszkiwał fantazyjny świat, który mógł istnieć tylko w naszej wyobraźni.
  Wielu tkwi w tym zwodniczym mirażu. Im więcej zainwestowaliśmy w ten fantastyczny świat, tym trudniej nam wyjść i dostosować się — intelektualnie, emocjonalnie, behawioralnie.

  💥 Ci, którzy rządzą

  Po pierwsze, ludzie, którzy liczą się na czele rządów, nie są czysto myślącymi maszynami.
  Daleko stąd. Zbyt często są to osoby o wąskiej inteligencji, o ograniczonym doświadczeniu w grach o wysoką stawkę w polityce siły, które poruszają się po uproszczonych, przestarzałych i zaściankowych mapach poznawczych świata.
  Ich perspektywy przypominają montaże złożone z fragmentów ideologii, fragmentów instynktownych emocji, fragmentów zapamiętanych, ale nieodpowiednich precedensów, fragmentów masowanych danych opinii publicznej i drobiazgów wyrwanych z artykułów New York Timesa .
  (…)

  💥 Amerykański dylemat

  Te prawdy podkreślają amerykański dylemat, gdy ukraińskie przedsięwzięcie staje się kwaśne na polu bitwy, a twój wróg radzi sobie znacznie lepiej niż oczekiwano, podczas gdy twoi przyjaciele i sojusznicy radzą sobie znacznie gorzej.

  Rosja stępiła wszystko, co na nich rzuciło – ku szokowi zachodnich planistów. Każde założenie leżące u podstaw ich ataku spalonej ziemi na rosyjską gospodarkę okazało się błędne. Ponury zapis błędów analitycznych, nawet jak na standardy CIA i think tanków.

  Nietrafione prognozy dotyczące gospodarki kraju i globalnego wpływu sankcji od początku sparaliżowały plan Waszyngtonu. Inicjatywy taktyczne o charakterze militarnym okazały się równie daremne; kolejne 1000 starych javelinów z wyczerpanymi bateriami nie uratuje ukraińskiej armii w Donbasie.
  Utkniesz więc z albatrosem okrojonej, zbankrutowanej Ukrainy zawieszonym na szyi. Nie możesz nic zrobić, aby anulować te dane — z wyjątkiem bezpośredniego, być może samobójczego testu siły z Rosją. A może odwetowe wyzwanie gdzie indziej. Ta ostatnia nie jest łatwo dostępna — z powodów geograficznych i dlatego, że Zachód już wyczerpał swój arsenał broni ekonomicznej i politycznej.
  (…)

  💥 Polityka „wystarczalności”

  Polityka „wystarczalności” miałaby na celu zamknięcie całej sprawy. Najlepiej jak potrafisz, zapomnij o tym i dyplomatycznie zakop. Stany Zjednoczone są bardzo dobre w tego typu rzeczach: weźmy pod uwagę Wietnam, Irak, Afganistan, Libię, Syrię i in.

  Niech Europejczycy zapłacą za utrzymanie i częściową odbudowę kraju. Wypisywanie czeków to jedyna rzecz, do której Bruksela ma talent. Rzeczywiście, zaledwie kilka dni temu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w Kijowie gotowość Brukseli do przyjęcia petycji Ukrainy o uznanie jej za „kandydata” do członkostwa w samej Unii.

  W szerszym kompasie Waszyngton mógłby zdeponować swoje skromne wygrane. Europejczycy są teraz zjednoczeni w swojej niewoli i posłuszeństwie wobec Waszyngtonu. To oszczędza im przerażającej perspektywy faktycznego wstania – i stania razem – w celu podjęcia właściwych obowiązków na świecie.

  Co więcej, wszelka skłonność do powitania Rosji we wspólnej przestrzeni europejskiej jest martwa. Dotyczy to zarówno stosunków gospodarczych, w tym krytycznego handlu zasobami naturalnymi, jak i polityki. Rosja została odcięta od Europy definitywnie na dziesięciolecia, jeśli nie pokolenia. Jeśli prowadzi to do mniej silnej gospodarczo Europy przemysłowej, niech tak będzie — to ich problem.

  Gospodarka amerykańska również może ponieść pewne straty uboczne. Uzyska jednak impuls dzięki uprzywilejowanemu dostępowi do europejskich rynków energii i osłabieniu konkurencji w zakresie towarów i usług.
  (…)

  Kolektywna amerykańska samoocena, wiara w bycie dzieckiem Przeznaczenia, wyświęconym numerem 1 na świecie, była kamieniem węgielnym naszego społeczeństwa.
  Nie dojrzeliśmy poza tą magiczną zależność od mitów i legend — ku naszemu i światowemu nieszczęściu.

  Michael Brenner jest profesorem spraw międzynarodowych na Uniwersytecie w Pittsburghu.
  mbren@pitt.edu

  Czytaj całość:
  https://consortiumnews.com/2022/06/16/last-tango-in-washington/

  Polubione przez 4 ludzi

  • No cóż , dzieje się właśnie to o czym Michael Brenner powyżej pisał

   DER TAGESSPIEGEL

   Scholz odrzuca „pokój podyktowany łaską Putina”.
   [ wybrane fragmenty ]

   Kanclerz podkreśliła, że ​​Rosja musi dojść do „sprawiedliwego porozumienia” z Ukrainą.
   Jednocześnie odrzuca dostawe czołgów na Ukrainę.

   Będąc pod wrażeniem wizyty na Ukrainie kanclerz Olaf Scholz (SPD) potwierdził, że Niemcy odrzucają „pokój dyktowany” na warunkach jednostronnie narzuconych przez Moskwę.
   „Nie może być dyktowanego pokoju”, powiedział Scholz w czwartek w „Focal Point” ARD.

   Wielokrotnie mówił prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że jego „idea” takiego pokoju jest „iluzją”.

   Trzeba raczej doprowadzić do tego, by Moskwa zerwała ze swoim planem „po prostu zagarnąć część Ukrainy”, powiedział Scholz. Sankcje będą obowiązywać do czasu, gdy Rosja osiągnie „sprawiedliwe porozumienie” z Ukrainą.

   Tylko Kijów może o tym decydować – podkreślił kanclerz na marginesie swojej wizyty na Ukrainie.

   Francuski szef państwa Emmanuel Macron, który udał się do Kijowa razem z Scholzem i premierem Włoch Mario Draghim, podkreślał w wywiadach, że Kijów sam decyduje o dalszym postępowaniu.

   Kanclerz nie złożył w czwartek w Kijowie żadnych konkretnych obietnic na dalsze dostawy broni na Ukrainę.
   Rób to, co konieczne, i rób to ostrożnie, powiedział Scholz na RTL/ntv.

   https://www.tagesspiegel.de/politik/kanzler-betont-selbstbestimmungsrecht-der-ukraine-scholz-lehnt-diktatfrieden-nach-putins-gnaden-ab/28432220.html

   Polubione przez 6 ludzi

  • Komisja Europejska wydaje dziś zalecenie w sprawie Ukrainy

   Ukraina desperacko pragnie statusu kandydata do UE. Ale jak obiecujące jest to życzenie?

   Korupcja na najwyższym szczeblu, braki w praworządności i poważne problemy gospodarcze: na początku tego roku wydawało się nie do pomyślenia, aby w dającej się przewidzieć przyszłości Ukraina mogła zostać kandydatem do członkostwa w UE.

   Według informacji Niemieckiej Agencji Prasowej z nocy, organ kierowany przez Ursulę von der Leyen będzie prawdopodobnie opowiadał się za przyznaniem Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE.

   💥 Czy kandydat na pewno stanie się kiedyś członkiem UE?

   Nie, status kandydata nie mówi nic o dołączeniu i nie jest powiązany z rozkładem jazdy. Weźmy za przykład Turcję: kraj ten kandyduje do członkostwa w UE od 1999 r. – i prawdopodobnie nigdy nie był tak daleko od członkostwa, jak jest dzisiaj. Istotne jest również to, że każdy krok w kierunku zbliżenia musi być jednomyślnie decydowany przez państwa UE.

   .https://www.tagesspiegel.de/politik/uneinigkeit-unter-den-mitgliedsstaaten-eu-kommission-gibt-heute-empfehlung-zur-ukraine-ab/28432564.html

   Polubione przez 5 ludzi

 3. W temacie ewentualnego przyjęcia Ukrainy do UE. Macron w Macrona w wywiadzie dla francuskiego „TF1” stwierdził m.in „Ukraina jutro nie zostanie członkiem Unii Europejskiej, ten proces będzie wymagał czasu”. Wyjaśnił także że „nawet jeśli Ukrainie zostanie przyznany status kandydata do członkostwa w UE, sam proces akcesji do UE nie będzie szybki, zostaną postawione pewne warunki i powstanie mapa drogowa, która zostanie zatwierdzona przez Komisję Europejską”;
  https://strana.today/news/395818-ukraina-ne-stanet-chlenom-evrosojuza-uzhe-zavtra-makron.html
  Z kolei Niderlandy chcą by Ukraina „rygorystycznego” podejścia UE do kandydatury Ukrainy. Niderlandy potwierdzają swoją gotowość do rozszerzenia UE jako całości, ale podkreślają potrzebę „sprawiedliwych i dokładnych warunków”. W szczególności wzywają Komisję Europejską do określenia w swoim wniosku, jakie reformy będzie musiała przeprowadzić Ukraina w przyszłości, a ma to być m.in kryminalizacja nienawiści wobec osób LGBTQ (i tak dalej);
  https://euobserver.com/world/155242

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Coś niebywałego! Niemiecki kanał Tagesschau PRZEPROSIŁ za swoją kłamliwą informację o tym jakoby ostrzału Doniecka 13 czerwca dokonały siły rosyjskie, anie ukraińskie. Cytat „16 czerwca 2022 Błąd w tagesschau 13 czerwca 2022 13 czerwca, na podstawie raportu agencji Reuters, Tagesschau poinformował o ostrzale targowiska w Doniecku. Według niej kilka osób zostało zabitych i rannych w wyniku ostrzału artylerii ukraińskiej na terenie zajętym przez prorosyjskich separatystów. Chociaż informacje te zostały poprawnie odtworzone przez Reuters na żywo na tagesschau.de, w raporcie telewizyjnym wystąpił błąd. Niechcący zaczęli w nim mówić o rosyjskim ataku. Nie zauważyliśmy błędu w przyjęciu wkładu, co jest bardzo denerwujące i żałujemy, bo nie odpowiada rzetelności dziennikarskiej, która jest wymagana w naszych reportażach. Post został zedytowany, a strumień zaktualizowany. Na tagesschau.de wydanie tagesschau o godzinie 20:00 zostało uzupełnione o dopisek, o tym że program był następnie edytowany. Markus Bornheim 16 czerwca 2022”;
  https://www.spletnik.ru/blogs/pro_zvezd/196148_nemetckiy-kanal-izvinilsya

  Polubione przez 6 ludzi

 5. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1576341
  Rosja wygrała tę wojnę” – telewizja niemiecka
  Podczas gdy Scholz negocjuje w Kijowie, w pierwszym kanale niemieckiej telewizji jest analiza tej wizyty i po raz pierwszy wprost brzmi, że „Rosja wygrywa tę wojnę, a Niemcy muszą teraz położyć na stole plan pokojowy”. !
  Wolfram Weimer z europejskiego magazynu wprost mówi, że armia rosyjska wyzwoliła już prawie cały Donbas i pozostaje tylko trochę, by zostawić po sobie terytorium równe Holandii i Belgii razem wziętych.
  „A sankcje nie działają, ponieważ większość głównych krajów świata nie chce do nich dołączyć.
  video

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Komuś kończy się mięso armatnie…

  Prośba ministra spraw zagranicznych Ukrainy do polskiego odpowiednika o deportację wszystkich mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat z powrotem na Ukrainę:
  https://pbs.twimg.com/media/FVcv9-_XoAAvlCw?format=jpg&name=medium
  *
  .https://twitter.com/VeraVanHorne/status/1537750543740850178

  Komentarze:

  – Ukraińscy naziści wiedzą, co ich czeka po zakończeniu wojny, więc jesienią chcą wymordować całą ludność.
  To typowe zachowanie ludobójczego i szalonego państwa.
  *.

  – IMO naziści są już na froncie.
  UE chce oczyścić Ukrainę z nazistów, więc wysyłają ich przeciwko Rosji

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Rzecznik Prezydenta Ukrainy Serhij Nikiforow wydał oficjalny komunikat w sprawie krażacych „njusów” o tym ze podczas spotkania w Kijowie liderzy Niemiec, Francji i Włoch „nakłaniali” Zełenskiego do negocjacji z Rosją. Cytat „Wręcz przeciwnie, wczoraj na spotkaniu powiedziano, że tylko Ukraina może samodzielnie określić, kiedy i na jakich warunkach zasiąść do stołu negocjacyjnego z Rosją” – poinformował [rzecznik]”;
  https://strana.today/news/395907-u-zelenskoho-soobshchili-chto-makron-sholts-i-drahi-ne-sklonjali-prezidenta-k-perehovoram-s-rf.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W temacie „rykoszetów” uderzajacych w Zachód w związku z antyrosyjskimi sankcjami. Do Francji przestał dochodzić gaz ziemny przesyłany gazociągiem z Niemiec, po tym jak „Gazprom” drastycznie zmniejszył dostawy do Niemiec gazociagiem ‚Nord Stream” w związku z niedostarczeniem przez Niemcy sprzetu potrzebnego do działania gazociagu;
  https://strana.today/news/395876-frantsija-perestala-poluchat-rossijskij-haz-cherez-truboprovod.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Amerykański ‚NYT” publikuje zdjecia z Lisiczańska m.in z „masowym grobem”, czyli zwykłym rowem do którego „ukrowojacy” wrzucają zwłoki ofiar walk. Na pytanie dziennikarzy dlaczego rów nie jest zasypany ukraińscy wojskowi mieli odpowiedzieć że nie mają do tego potrzebnego sprzetu, czyli łopta, gdyż ten w całosci przekazano do kopania okopów i umocnień;
  https://strana.today/news/395912-pojavilos-foto-bratskoj-mohily-v-lisichanske-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. OT z FR. Cytat „Prezydent Rosji Władimir Putin na Forum w Petersburgu przedstawił swoją wizję przyczyn problemów ludzkości…Według niego, po zwycięstwie w zimnej wojnie „Stany Zjednoczone ogłosiły się posłańcami Pana Boga na Ziemi” i budują porządek światowy dla siebie i dla swoich sojuszników, nie biorąc pod uwagę interesów innych narodów świat…„Kraje „złotego miliarda” nadal uważają całą resztę za swoje kolonie, ludzi drugiej kategorii, a siebie samych za wyjatkowych – powiedział Putin i ostrzegł: „Błędem jest wierzyć, że wszystko będzie tak jak dawniej. Tak nie będzie”…W dalszej części swojego wystąpienia Putin mówił o tym, jak Rosja radzi sobie z sankcjami Zachodu i jak te sankcje uderzają w sam Zachód. A także, że Unia Europejska „utraciła swoją suwerenność polityczną i tańczy do cudzej melodii”…Przepowiedział UE „wzrost nierówności i zmianę elit”…Jednocześnie Putin twierdzi, że wojna na Ukrainie nie jest główną przyczyną globalnej inflacji i narastającego kryzysu na światowych rynkach, ale stało się to z powodu ogromnej emisji pieniędzy z USA i UE…Należy zauważyć, że przed przemówieniem Putina pokazano pokaz slajdów, jak ludzkość zmierza ku katastrofie, ale Rosja jest gotowa, by ratować świat”…
  https://strana.today/news/395915-pod-slajdy-to-tom-kak-rf-spasaet-mir-putin-rasskazal-svoe-videnie-problem-chelovechestva.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Następni „ukrowojacy” oskarżeni o „dezercję z pola walki” z apelem do Zełenskiego. Tym razem są to „ukrowojacy” z jednego z plutonów ze składu 57 Brygady Sił Zbrojnych Ukrainy którzy 11 czerwca mieli ‚dać dyla” z pozycji obronnych w okolicy Toszkiwki w obwodzie ługańskim. Jak sami tłumacza postąpili tak poniewaz wróg codziennie ostrzeliwał ich i atakował moździerzami i artylerią różnego kalibru, czołgami, śmigłowcami, wyrzutniami ‚GRAD”, a oni mieli tylko broń strzelecka i pare rpg. Teraz proszą Zełenskiego (cytat) „o odesłanie ich do rodzinnego Kropywnyckiego, gdzie przejdą badania lekarskie pod kątem urazów neuropsychologicznych odniesionych w walce”…
  https://t.me/Ukr_G_M/5352

  Polubione przez 5 ludzi

 12. z onetu

  „Haubice kalibru 155 mm przekazane Ukrainie przez jej polskich przyjaciół bardzo zmieniły sytuację w Siewierodoniecku na korzyść naszych sił, w sposób odczuwalny dla rosyjskich okupantów” — powiedział doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Rostysław Smirnow, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform. „I okupanci to odczuli” – podkreślił Rostisław Smirnow.
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/polska-artyleria-odmienila-sytuacje-w-siewierodoniecku-trwaja-walki/yyvr9j5,79cfc278

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Najemnicy na Ukrainie padają jak muchy.
  Informacja Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej o międzynarodowym zgromadzeniu „jeźdźców bez głów”. Od początku NMD, według danych rosyjskiego Ministerstwa Obrony, na Ukrainie zniszczono 378 polskich, 102 rumuńskich, 101 brytyjskich, 162 kanadyjskich, 214 amerykańskich, 120 gruzińskich itd. najemników.
  Uważa się, że znaczna część zabitych (do 250-300 osób z listy) zginęła w atakach na poligon Jaworowski w marcu. A także w kolejnej serii uderzeń rakietowych na obozy szkoleniowe na terytorium Ukrainy.
  Należy zaznaczyć, że istnieją inne szacunki liczby najemników, przekraczające wymienione 7 tys. osób, a nawet sięgające 20 tys.
  https://cont.ws/@fybcbvjd/2310981

  Polubione przez 3 ludzi

 14. https://t.me/boris_rozhin/53997
  Zabici naziści z 1. oddzielnego batalionu piechoty morskiej Sił Zbrojnych Ukrainy. 18+
  Na jednych zwłokach (sądząc po łacie – niejaki Aryjczyk o nazwisku Parfenyuk) szewron z hasłem „Mój honor to moja lojalność” – hasłem na sprzączkach i ostrzach żołnierzy i oficerów Waffen SS. Autorstwo motta należy do Adolfa Hitlera.
  foto

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.