Wojna już nie domowa na Ukrainie 17.06.2022r.- 2551 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 121).


„Niemy krzyk”– dzień 756.


Mijający tydzień był dla rynku akcji w Stanach Zjednoczonych tragiczny, wszystko zaczęło się w poniedziałek 13 czerwca gdy na amerykańskiej giełdzie doszło do prawdziwego załamania. 

S&P 500 spadł o ponad 5% w ciągu nocy, o 20% od stycznia

Dow Jones spadł o 4,6%, a Nasdaq o 5,6%. Akcje spółki operacyjnej największej amerykańskiej giełdy kryptowalut Coinbase Global Inc spadły o 11,4%, a kurs bitcoina spadł o 15%. Następnie giełda Binance generalnie zawiesiła wypłatę środków z bitcoinów, wywołując panikę.

Papiery czołowych korporacji technologicznych, które były lokomotywą amerykańskiego biznesu, tracą tego dnia w bólach swą wartość.  I tak, akcje Apple’a spadły o 3,8%, Microsoftu o 4,2%, Amazona o 5,5%, a akcje Nvidii od razu spadły o 7,8%. Co więcej, eksperci zgodnie twierdzą, że spadek potrwa co najmniej kilka tygodni.

Załamanie giełdy odbywa się na tle prognoz dotyczących nadchodzącego zaostrzenia polityki pieniężnej, tradycyjnie kontrolowanej przez Rezerwę Federalną USA.

Kierownictwo Fed stara się ograniczać elementy rynku i podniosło kluczową stopę procentową, aby za pomocą tych środków ograniczyć rekordową inflację. Według najnowszych danych przyspieszenie inflacji w ubiegłym miesiącu wyniosło 8,6% w ujęciu rocznym. I to jest najwyższa wartość od początku lat osiemdziesiątych, kiedy gwałtowny wzrost inflacji doprowadził do porażki demokratycznego prezydenta Jimmy’ego Cartera, nie pozwalając na jego reelekcję na drugą kadencję.

Sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych rozwija się według scenariusza katastroficznego- i nie tu tylko o jakieś teoretyczne przewidywania. Ceny artykułów spożywczych wzrosły o ponad dziesięć procent w porównaniu z ubiegłym rokiem, co nazwano już największym skokiem cen w ciągu ostatnich czterdziestu lat. Wskaźnik wynajmu mieszkań wzrósł w maju o 0,6%, najwyższy od 1990 roku. A ceny energii wzrosły o 34,6% w porównaniu do roku poprzedniego, osiągając najwyższy poziom od 2005 roku.

Średni koszt jednego galonu benzyny (odpowiednik 3,785 litra) przekroczył 5 dolarów. A w Kalifornii benzyna sprzedaje się już drożej- prawie 6,5 USD za galon.

Niemoc rządu federalnego, który nie może skutecznie oprzeć się wyzwaniu inflacyjnemu, wywołuje paniczny strach wśród obywateli, ponieważ grozi im ruiną, bezrobociem i ubóstwem. Prezydent Joe Biden już przyznał, że sytuacja gospodarcza jest „prawdziwym wyzwaniem dla amerykańskich rodzin”. Ale on zobowiązuje się do pilnego naprawienia sytuacji. A tego nie da się zrobić za pomocą pustej, propagandowej retoryki.

Prezydent USA próbuje zrzucić winę za kryzys na prezydenta Rosji, ale ta jego teoria nie budzi zaufania nawet wśród jego zwolenników, którzy za wszystko obwiniają politykę niekompetentnej administracji.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen przyznała, że ​​to jednak antyrosyjskie sankcje bezpośrednio powodują wzrost cen żywności i paliw na krajowym rynku amerykańskim.

Sam prezydent Biden się z tym osobiście się zgadza. I tak, podczas przyjęcia w Demokratycznym Komitecie Narodowym powiedział, że rekordowa inflacja i znaczny wzrost cen paliw to „produkty uboczne pomocy dla Ukrainy”. Ale takie wypowiedzi wywołują coraz większą irytację w społeczeństwie amerykańskim, zwłaszcza w kontekście obietnic comiesięcznej pomocy ukraińskiemu rządowi w wysokości 1,5 mld USD.

Chociaż The Wall Street Journal otwarcie pisze, że te pieniądze mogą zostać ukradzione- odnosząc się do amerykańskich urzędników, którzy są zorientowani w rozmiarze korupcji na Ukrainie, bo mają informacje z pierwszej ręki.

Wypowiadając się po załamaniu na giełdzie, prezydent USA po raz kolejny obiecał poradzić sobie z rosnącymi cenami, ale ekonomiści są przekonani, że Biały Dom nie ma żadnego konkretnego, a co najważniejsze, naprawdę działającego planu w tym zakresie.

„Rezerwa Federalna ponownie podniesie stopy procentowe w środę, ale teraz jest jasne, że kroki, które podjęła od początku tego roku, nie pomagają złagodzić inflacji”– wyjaśnił Daniel DiMartino Booth, dyrektor generalny Quill Intelligence.

Według sondażu Financial Times 70% ankietowanych Amerykanów spodziewa się recesji w USA w przyszłym roku, a 40% respondentów spodziewa się jej w pierwszej połowie roku. Co więcej, wszyscy rozumieją, że kryzys gospodarczy dotarł do Ameryki na poważnie i od tego- zagości tam dość długo, ponieważ sytuacja jest zbyt zaniedbana i jest już za późno, aby amerykańskie przywództwo było w stanie opanować ją od ręki z biegu.

„Spadek giełdy w Ameryce jest długotrwały, co wiąże się z recesją, spadkiem PKB. Najprawdopodobniej przerodził się stagflację, czyli wzrost inflacji i jednocześnie z bezrobociem. Rezerwa Federalna podniesie stopę, jest to środek antyinflacyjny, ale inflacji nie można pokonać przez podniesienie stopy, bo tylko pogłębi się recesję”– stwierdził Alexander Razuwajew, członek Rady Nadzorczej Gildii Analityków Finansowych i Risk Managers, w komentarzu do Business Online.

Problemy gospodarcze są wyzwalaczem wielu innych czynników kryzysowych, które wciąż się nasilają. Stany Zjednoczone są objęte falą przemocy kryminalnej. W poniedziałek w jednym z centrów handlowych w mieście Kolumbus ponownie doszło do chaotycznej strzelaniny- nieznany terrorysta otworzył ogień do kupujących, zabijając przynajmniej jedną osobę.

Podobne przestępstwa zdarzają się w USA kilka razy w tygodniu, a nawet przestały pojawiać się na pierwszych stronach wiadomości. A administracja Bidena, która w wyborach wystąpiła z obietnicami ograniczenia przestępczości ulicznej, nie jest w stanie zmienić przepisów dotyczących posiadania broni, które nadal są dostępne dla wszelkich przestępców, chorych i niezrównoważonych psychicznie, a nawet dla nieletnich.

W stanach Arizona i Kalifornia trwa ewakuacja miejscowych mieszkańców uciekających przed pożarem. Do tej pory ratownicy ewakuowali około 2500 gospodarstw domowych, ale strefa katastrofy szybko się rozszerza, a w Stanach Zjednoczonych odnotowano około trzydziestu potężnych pożarów lasów, które wybuchły w pięciu stanach. A całkowita powierzchnia pożaru przekroczyła już 4000 kilometrów kwadratowych.

Ekolodzy biją na alarm. Oczekuje się, że podczas gorącego lata liczba pożarów wzrośnie i będzie niezwykle trudna do opanowania. Zwłaszcza, że ​​brakuje mu środków, które tak hojnie wydawane są na wsparcie ukraińskiego rządu.

Oczywiście notowania prezydenta Bidena będą dalej spadać, podobnie jak notowania polityczne Partii Demokratycznej, która może przegrać w nadchodzących wyborach. W przypadku dalszego przyspieszenia inflacji Demokratom grozi kompletna porażka, której raczej nie powstrzymają polityczne sztuczki i machinacje.

I nie będzie wtedy pieniędzy na wsparcie dla komika Zełenskiego, przynajmniej w tej wysokości, która została obiecana.

*


Poranna (16.06.2022r. 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin rosyjskie siły zbrojne zniszczyły dwa centra kontroli bezzałogowych statków powietrznych w obwodzie mikołajowskim, a także zlikwidowano ponad 480 nacjonalistów, stację broni elektronicznej, 11 czołgów i inne pojazdy opancerzone. W tym samym czasie pociski precyzyjne trafiły w dwa stanowiska dowodzenia Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ), wyrzutnię OTRK Toczka-U oraz wóz bojowy MLRS Huragan
W ciągu dnia rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zniszczyły dwa ukraińskie stanowiska kontroli bezzałogowych statków powietrznych, zestrzeliły samolot Su-25, siedem dronów, a także przechwyciły jeden pocisk balistyczny Toczka-U i 21 wyrzutni rakietowych Hragan. Poinformował o tym oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generał broni Igor Konaszenkow.

„W wyniku uderzeń precyzyjnych rakiet wystrzeliwanych z powietrza zostały zniszczone, dwa stanowiska dowodzenia Ukraińskich Sił Zbrojnych, stację walki elektronicznej w rejonie Piatichatki w obwodzie charkowskim, wyrzutnię operacyjno-taktycznę Toczka-U system rakietowy i pojazd bojowy systemu rakietowego wielokrotnego startu Huragan w rejonie Barwienkowa w obwodzie charkowskim”– powiedział Konaszenkow.

W wyniku nalotów zlikwidowanych zostało ponad 280 nacjonalistów, dwie składy amunicji, pięć czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, sześć dział artylerii polowej i 11 pojazdów specjalnych. Ponadto zostało wyeliminowanych przez uderzenia rakietowe i artyleryjskie ponad 200 nacjonalistów, stacja walki elektronicznej, trzy składy amunicji, sześć czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, wyrzutnia rakiet Grad, cztery działa artylerii polowej i 18 pojazdów specjalnych.

W fabryce chemicznej Azot w Siewierodoniecku przebywa wielu zagranicznych najemników. Poinformowali o tym cywile, którym udało się opuścić teren przedsiębiorstwa należący do ukraińskich nacjonalistów.

„Wielu najemników, wielu. Ilu ich było, nie wiem, trzymali się z dala od reszty. Rozmawialiśmy głównie ze sobą – w języku angielskim i innych językach obcych”– powiedziała Anna, której słowa przytoczyła agencja RIA Nowosti.

Dzień wcześniej rosyjskie Ministerstwo Obrony udostępniło korytarz humanitarny w kierunku północnym do miasta Swatowo w ŁRL w celu ewakuacji ludności cywilnej z terenu zakładu Azot, ale władze z Kijowa udaremniły go. Jak zaznaczono w resorcie obrony, strona ukraińska zademonstrowała swoją całkowitą obojętność wobec przebywających w zakładzie kobiet, dzieci i osób starszych.

Szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin powiedział, że nadszedł punkt zwrotny w bitwie o Donbas. 

 Uzasadnił to tym, że wojsko DRL uzyskało przewagę zbrojną wobec USZ.

„Tak, możemy mówić o punkcie zwrotnym, wróg jest tłumiony moralnie, a także w komponencie wojskowym”– powiedział Puszilin.

 „Dostarczanie przez Zachód nowej broni na Ukrainę zmusza wojska Donieckiej Republiki Ludowej do nieprzerwania po osiągnięciu konstytucyjnych granic”– powiedział Denis Puszilin.

„Wróg, zdobywając nową broń, w zasadzie zmusza nas, abyśmy nie zatrzymywali się na granicy. Czemu? Ponieważ musimy chronić obywateli Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej”– wyjaśnił Puszilin.

Lider DRL podkreślił, że trzeba będzie podjąć odpowiednią decyzję, jeśli przeciwnik otrzyma broń dalekiego zasięgu.

Wojska alianckie nie przeprowadziły jeszcze ofensywy na Artemowsk. Na tym odcinku frontu toczy się teraz zmasowany pojedynek artyleryjski.

Nie  potwierdziła się także  informacja o poważnym postępie w rejonie Zaicewa i Semigorje. Toczy się tam obecnie walka kontrbatteryjna i trwa wyrównanie linii frontu.

Droga do elektrociepłowni Uglegorsk jest pod kontrolą ogniową, wróg trzyma elektrownię, a także wieś Nowoługanskoje. Obrona Ukraińskich Sił Zbrojnych na tym odcinku frontu została przełamana w wyniku zajęcia Świetłodarska przez oddziały szturmowe PKW Wagnera. Osada Roty została również wyzwolona w kierunku Artemowska.

  Siły alianckie stłumiły trzy punkty ostrzału ukraińskich bojówkarzy w kierunku Awdijewki i zniszczyły znajdującą się tam artylerię USZ.

„W dniu dzisiejszym wspólne działania personelu wojskowego DRL i Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zniszczyły następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: dwie haubice M-777 (broń dostarczona z USA o kalibrze 155 mm- dopisek mój) , dwie instalacje MLRS Grad, dwa samochody ciężarowe i ponad 30 osób personelu. Trzy punkty ostrzału wroga w rejonie Awdijewki zostały zlikwidowane”–  powiedział zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

Dodał, że w ciągu dnia w walce o wyzwolenie DRL na służbie wojskowej zginęło czterech żołnierzy ML DRL, a 15 zostało rannych.

Haubica M-777 jest produkowana przez dział Global Combat Systems firmy BAE Systems. Zarządzanie kontraktami oraz produkcja i montaż konstrukcji tytanowych oraz powiązanych komponentów odrzutowych mają siedzibę w Barrow-in-Furness w Wielkiej Brytanii. Końcowy montaż i testy przeprowadzane są w zakładzie BAE w Hattiesburg w stanie Mississippi, USA. W zależności od klasy pocisku działo jest w stanie trafić na odległość od 24 do 40 km. Zdolny do strzelania do 5 strzałów na minutę. W standardowej konfiguracji (bez cyfrowego naprowadzania) koszt jednego egzemplarza przekracza 3,5 miliona dolarów. A więc ML zniszczyła w ciągu jednego dnia amerykański sprzęt o wartości 7 mln $. Niezły wynik- ciekawe, czy Stany Zjednocozne nadążą z dostarczaniem systematycznie utylizowanego na froncie w Donbasie sprzętu?

Poza tym, w ciągu ostatnich 24 godzin przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 41 przypadków ostrzału przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: wieloprowadnicowe systemy rakietowe MLRS „Huragan” i „Grad”, artylerię 155, 152 i 122 mm oraz moździerze 120 mm.
Na odcinku Gorłowskim: MLRS „Grad”, artyleria 152 i 122 mm oraz moździerze 120, 82 i 60 mm.

W sumie, w ciągu minionej doby USZ wystrzeliły na terytorium DRL 252 jednostek różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazły się tereny 11 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (a tam dzielnice: Kujbyszewska, Kirowska, Woroszyłowska, Piotrowska i Proletarjacka), Gorłówwka (rejon Nikitowski oraz osiedla mieszkaniowe przy kopalni im. Izotowa i im. Gagarina), Pantelejmonowka, Bajrak, Troickoje, Zajcewo, Michajłowka, Gołmowski, Mineralnoje, Jasinowata i wieś Ziemianki.

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informację o śmierci 1 cywila- kobiety urodzonej w 1963 roku mieszkanki Jasinowatej.

Ponadto, 9 cywilów zostało rannych o różnym stopniu ciężkości, m.in. nastolatek urodzony w 2006 roku w dzielnicy Kirowskiej na osiedlu Woroszyłowskim w Doniecku, oraz chłopiec urodzony w 2011 roku z wcześniej wyzwolonych terytoriów w osadzie Pawłowka.

Uszkodzonych zostało 30 budynków mieszkalnych w dzielnicach Proletariackiej, Kirowskiej i Woroszyłowskiej w Doniecku oraz Jasinowatej i w Gołówkce, a także 10 obiektów infrastruktury cywilnej.

ŁRL: podsumowanie operacyjne na dzień od 16 do 17 czerwca.

W ciągu minionej doby USZ 2 razy ostrzelali terytorium w obszarze odpowiedzialności ŁRL. 

„Ze strony ukraińskich formacji zbrojnych na zaludnione tereny Kremennaja i Krasny Łucz odnotowano dwa ostrzał z użyciem taktycznego systemu rakietowego Toczka-U (1 pocisk) i wielokrotnego wystrzeliwania rakiet BM-21 Grad (20 pocisków)”–  poinformowało przedstawicielstwo ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKiK) reżimu zawieszenia broni.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 17 червень 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


*


*


https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła

108 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 17.06.2022r.- 2551 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 121).

 1. Dziś serbski snajper walczący w DRL, Dejan Berić został odznaczony jeszcze dwoma medalami za udział w specjalnej operacji wojskowej.
  Deki przybył do Donbasu wiele lat temu, zdobywając ostatecznie stopień majora.
  .https://twitter.com/PelmeniPusha/status/1537780589377486850
  .

  Dla tych, którzy nie wiedzą, jest świetny film dokumentalny o nim
  .Wojna snajpera.
  Trajler
  .https://www.youtube.com/watch?v=m5wwAfoVD3E

  Poniżej pełny film:
  A Snipers War / Война снайпера – документальный фильм 2018 (RUS/ENG)
  .https://www.youtube.com/watch?v=o5FfbXPMcsk
  Dostępne polskie napisy

  Opowieść o snajperze walczącym po stronie prorosyjskich rebeliantów na Ukrainie,
  Wojna snajperów jest teraz

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Amerykanie maja zadbać o ogrzewanie na Ukrainie podczas najbliższego sezonu grzewczego. Poinformował o tym szef ukraińskiego resortu energetyki Herman Hałuszczenko na spotkaniu z ambasador USA w KIjowie Brigdet Brink. Ale nie ma nic za darmo poniewaz okazuje się że „w zamian” strona ukraińska „wzmocni” współpracę z amerykańską firma ‚Westinghouse” która specjalizuje się w energetyce jądrowej. Tak wiec Ukraina zwiększy dostawy paliwa jądrowego z „Westinghouse” oraz rozpocznie budowę nowych „energobloków” w elektrowniach jądrowych za pomoca technologii amerykańskich;
  https://strana.today/news/395935-ssha-pomohut-ukraine-perezimovat-sledujushchij-otopitelnyj-sezon-.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. A to ci niespodzianka, czyli skandal w jednym z najbardziej popularnych amerykańskich mediów czyli „USA Today”. Okazało się ze jedna z jego dziennikarek wypisywała tam bzdety „wyssane ze swojego brudnego palucha” 🙂 Bzdety owe miały m.in dotyczyć (cytat) „zakaz TikTok dotyczący wyzwania ze skrzynką mleka, populacja kapibary siejąca spustoszenie w Argentynie, artykuł o raku piersi, przeglad 10 najpopularniejszych alkoholi na Boże Narodzenie oraz aktywista antyszczepionkowy promujący urynoterapię jako antidotum na COVID-19” 🙂 Łącznie „dziennikarka” miał „puścić w obieg” aż 23 „fejki”, tyle przynajmniej jej udowodniono. Cytat ‚Na stronie internetowej USA Today w czwartek po południu pojawiła się notatka informująca czytelników o śledztwie i decyzji redakcji o usunięciu artykułów…„USA Today przeprowadziło audyt pracy sprawozdawczej Gabrieli Mirandy. Audyt wykazał, że niektóre z wymienionych osób nie były powiązane z opisywanymi organizacjami, a materiały okazały się sfabrykowane. Istnienia innych wymienionych osób nie można niezależnie zweryfikować. Ponadto , niektóre historie zawierały cytaty, które powinny być przypisane innym” – czytamy w oświadczeniu…Redaktorzy obiecali zrewidować swoje zasady, aby zapobiec podobnym incydentom w przyszłości”. Podobno „dziennikarka” już nie pracuje w „USA Today”;
  https://strana.today/news/395942-v-ssha-sotrudnitsa-usa-today-miranda-falsifitsirovala-svoi-publikatsii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. https://www.onet.pl/turystyka/onetpodroze/polka-byla-w-ulubionym-kurorcie-rosjan-w-turcji-brak-mi-slow-list/zdeqx2q,07640b54

  Art o tym, że w Turcji są Rosjanie. No nic niezwykłego, ale zwracam uwagę, że jakiś czas temu wklejałem tu link do art też z onetu, wg tego wcześniejszego art, Rosjanie w Turcji mieli zachowywać się wyjątkowo cicho i wstydzić własnego języka. A tu się okazuje, ze w Turcji Rosjanie są wyjątkowo głośno a do tego Turcy widocznie ich lubią bo zaproponowano im wielką zniżkę a Polka zniżki nie dostała i poczuła się widocznie urażona. Co więcej, co jakiś czas są art na onecie o tym, że w Rosji to ubóstwo puste sklepy i w ogóle bieda a tu się okazuje, że Rosjanie kasy mają po uszy i gdyby tylko nie ograniczenia z leasingiem samolotów to byłoby ich tam jeszcze więcej.
  Wniosek: czerpanie wiedzy z portalu typu onet może przyprawić o bardzo niespójną wizję rzeczywistości i w ogóle nerwowość.

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Kolejny „njus” z „juesej”, gdzie dziennikarze (zapewne „agenci Kremla”) zadali „Sleepy Joe” Biden’owi pytanie na które nie chciał odpowiedzieć. Zapytano go bowiem o to dlaczego w spisie „prominentnych osób z FR objętych sankcjami” nie znalazła sie wdowa po burmistrzu Moskwy Juriju Łużkowie Jelena Baturina, która „robi biznesy” z synem „Sleepy Joe” Hunter’em. Cytat „Prezydent USA Joe Biden nie wyjaśnił, dlaczego nie ma sankcji wobec wdowy po burmistrzu Moskwy Jelenie Baturinie…Doszło do tego 16 czerwca podczas ceremonii podpisania ustawy S. 3580 o reformie żeglugi morskiej…„Prezydencie Biden, dlaczego nie nałożył pan sankcji na rosyjska businesswoman Jelenę Baturinę, która robiła interesy z pańskim synem?” – padło pytanie do prezydenta z sali, kiedy właśnie złożył swój podpis pod dokumentem…Biden najwyraźniej usłyszał pytanie, ale udawał, że nie usłyszał” 🙂
  https://strana.today/news/395954-bajden-ne-otvetil-na-vopros-o-sanktsijakh-protiv-eleny-baturinoj.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Tymczasem w Kijowie z niespodziewaną wizytą pojawił się premier Wlk. Brytanii Boris Johnson. „Dziwnym trafem” wizyta Johnson’a ma miejsce po wizycie liderów Francji, Niemiec oraz Włoch którzy mieli „nakłaniać” Zełenskiego do ‚porozumienia z FR” co jak wiadomo (cytując „klasyka” 🙂 )powoduje „absmak” właśnie w Wielkiej Brytanii oraz w USA;

  https://strana.today/news/395959-zelenskij-i-dzhonson-prohuljalis-po-mikhajlovskoj-ploshchadi-v-kieve-video.html
  Ps. Każdy może sobie teraz „obczaić” kto kogo i przeciwko czemu szczuje…

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Tym razem ja wkleję link z moim „ulubieńcem” czyli „gadającym beretem generalskim” Skrzypczakiem 🙂 Cytat „Gen. Skrzypczak: Niedługo media będą pisały o wakacjach, nie o wojnie. Potrzebujemy mobilizacji”;

  Ps. Jaka PIĘKNA KATASTROFA 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT z Finlandii, czyli władze tego państwa po tym jak odmówiły płacenia za gaz z FR w rublach i „rosyjski „Gazprom” wstrzymał dostawy tego surowca gazociągami z FR przeszły na dostawy skroplonego gazu poprzez swoje porty. Okazuje się jednak że dostawy LNG do fińskich portów to również dostawy z…FR 🙂
  https://strana.today/news/395961-finljandija-pereshla-s-rossijskoho-trubnoho-haza-na-szhizhennyj.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej fizycznie odcięły strefę przemysłową w Sewerodoniecku i zakłady Azot od mostu proletariackiego zniszczonego przez ukraińskie siły zbrojne.
  Obecnie dowództwo Grupy Sił Sojuszniczych podjęło decyzję o umożliwieniu Siłom Zbrojnym Ukrainy, jednostkom obrony terytorialnej i zagranicznym najemnikom ostrożności i wyjścia wzdłuż korytarza humanitarnego. Według oficjalnych danych władz ukraińskich, na terytorium kontrolowanym przez Siły Zbrojne Ukrainy może przebywać do 10 000 cywilów.
  Według milicji ludowej LPR, terytorium strefy przemysłowej broni do 2,5 tys. zagranicznych żołnierzy i najemników.
  Pierwszy dzień rozejmu został jednak zakłócony: nikogo nie wypuszczono przez korytarz humanitarny.
  Jednostki ukraińskie otrzymały rozkaz otwarcia ognia do wszystkich cywilów przyłapanych na przekazywaniu współrzędnych i sympatii dla sił zbrojnych FR i LPR NM.
  https://cont.ws/@Severro/2311136

  Polubione przez 1 osoba

 10. Mozna to potraktowac jako odpowiedz Ritter’a, na brednie gen. Skrzypczaka zamieszczonego przez Pana Manie ! Scott Ritter o Polsce i możliwości użycia taktycznej broni jądrowej.
  Amerykański analityk wojskowy Scott Ritter – na pytanie „Czy Rosja może użyć broni jądrowej, jeśli Polska wyśle wojska na Ukrainę?” :
  ✔️ Prawdopodobieństwo wynosi od 0 do 0%. Rosja po prostu zmiażdży Polskę. Polska armia jest bardzo słaba. Większość z nich to poborowi. Większość ich broni to stara, radziecka broń w złym stanie. Nie szkolą się i nie wiedzą, jak używać artylerii.
  ✔️ Myślę, że jedno, czego świat nauczył się z tego konfliktu, to to, że kiedy walczysz z Rosją… Nie, pójdźmy w drugą stronę. Operacja „Pustynna Burza” – wielkie amerykańskie zwycięstwo. Byłem tam i uważam, że wykonaliśmy świetną robotę w tym zakresie. Podczas całej operacji wystrzeliliśmy 60 000 pocisków artyleryjskich. Za całą Pustynną Burzę! Rosjanie wystrzeliwują na Ukrainie 50 000 pocisków dziennie! Pozwól, aby to do Ciebie dotarło.
  ✔️A teraz Polska chce wejść na Ukrainę ze swoją nędzną armią, ze swoimi poborowymi, którzy nigdy nic nie robili. Owszem, mają siły specjalne, dywizję powietrznodesantową, ale reszta … Zostaną zmieceni z powierzchni ziemi, nie przetrwają nawet minuty. Jeśli nie masz artylerii, nie przyjeżdżaj na tę grę!
  ✔️NATO nie ma artylerii w Europie. Oni powiedzą: nie, nie, mamy 300 jednostek w NATO. Rosjanie mają ich tak wiele w jednej jednostce. I wiedzą, jak z niej korzystać. Nie będą musieli używać broni jądrowej przeciwko Polsce, ponieważ polska armia zostanie natychmiast zniszczona na granicy.
  ✔️I żaden Amerykanin nie wie, jak sobie z tym poradzić. W ciągu ostatnich 20 lat cała nasza armia wpadała w panikę, gdy trafiał ją jeden czy dwa pociski moździerzowe. Rosjanie wystrzeliliby 4000 pocisków w naszą strefę i przestałaby ona istnieć. Wszystko! Płaska ziemia!
  ✔️USA dowiedziały się czegoś, gdy Irańczycy wystrzelili 12 pocisków w kierunku ich bazy. Ludzie byli po prostu zszokowani! Jeśli jednak Rosjanie zdecydują się zrównać bazę z ziemią, wystrzelą do 100 pocisków i będzie po wszystkim. Rosjanie osiągnęli perfekcję w prowadzeniu wojny artyleryjskiej, mają wszystko uporządkowane, system działa. A my będziemy walczyć z Rosjanami? Nie, nie zrobimy tego! Polska armia nie ma szans. Zero! I oni o tym wiedzą.
  https://cont.ws/@VolniiVeter/2311139

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.